Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ως εδώ ήταν....

Σελίδα : 1

manolia-

# 1 στις 5/1/2011
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 29
'Aρεσαν+: 0%

Ως εδώ ήταν...

Ναι τελείωσε είναι αλήθεια !!!! Οχι δεν το λέω πια με παράπονο αλλά με πλήρη επίγνωση αυτού που μου συνέβει και το αίσθημα της λύτρωσης που νοιώθω τώρα.Ως εδώ ήταν τα ξεσπάσματα θυμού, το αίσθημα της απόρριψης της ανασφάλιας του και τόσων άλλων αρνητικών συναισθημάτων που φέρνει το τέλος μίας σχέσεις . Οχι δεν ήταν καθόλου εύκολο εγώ μόνο γνωρίζω τι πέρασα αυτό το διάστημα ... Τώρα μπορώ να πω είμαι καλά!!! και να το εννοώ.Θα θυμάμαι τις καλές και κακές στιγμές. Τις καλές γιατί δεν θέλω να είμαι άδικη και να υποστηρίζω ότι πήγαν χαμένα όλα αυτά τα χρόνια. Τις κακές στιγμές σαν εμπειρία. Ισως με βοηθήσουν να μην ξανακάνω τα ίδια λάθη στο μέλον. Δεν κρατώ καμμία κακία όχι γιατί είμαι τόσο καλή αλλά γιατί συνειδητοποίησα ότι έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης. Τι και αν καταβάθος δεν ήθελα να φτάσουμε ως εδώ και λοιπόν ποιός μπορεί να κάνει ενδοσκόπηση στο ψυχικό μας κόσμο για να δει τη πραγματικά θέλουμε????? Δεν λέω ότι είμαι μέσα στη τρελή χαρά αλλά νοιώθω δυνατή και με πολύ ενέργεια για να κάνω καινούργια πράγματα στη ζωή μου. Οσοι θυμάστε την ιστορία μου ξέρετε για τι πράγμα μιλάω. Θέλω να στείλω ένα μήνυμα σε όλους που περνάν το ίδιο πρόβλημα. Αν θέλετε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα και θα με θυμηθήτε. Αφήστε τον εαυτό σας να εκφράσει τον τον πονο μην τον κρύβετε ,μην προσποιείστε ότι δεν συμβαίνει τίποτε. Όσο πιο νωρίς αποδεχθείτε την κατάσταση τόσο καλύτερα για σας. Να ξέρετε ότι τα καταπιεσμένα συναισθήματα είναι καταστροφικά για την ψυχική μας υγεία. Θα περάσουν οι δύσκολες μέρες και θα έρθουν καλύτερες αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά πρέπει να το θέλουμε και εμείς. Το πιστεύετε και εσείς έτσι δεν είναι?????

daka2010

# 2 στις 7/1/2011
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:
Originally posted by manolia-
πονάω τόσο πολύ!!!!

Αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση... πονάω υποφέρω είμαι απελπισμένη και πολύ πολύ μόνη. Βλέπω το απέναντι σπίτι να το στολίζουν για τα Χριστούγεννα και εμένα η καρδιά μου είναι τόσο βαριά .. Δεν θέλω να έρθουν φέτος οι γιορτές δεν γίνεται μία φορά να μην έρθουν???? πάει τρελάθηκα δεν ξέρω τι ζητάω.. ο λόγος που είμαι έτσι? Ένας χωρισμός που έρχεται και δεν μπορώ παρά τις προσπάθειες που έκανα να τον σταματήσω. Δεν έχει σημασία πως φτάσαμε ως εδώ αφεθήκαμε στη ρουτίνα της καθημερινότητας, διαφωνήσαμε σε διάφορα θέματα είπαμε λόγια σκληρά ο ένας στον άλλον ..... φταίμε και οι δύο αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Εάν κάποιος πονάει περισσότερο αυτή είμαι εγώ αν κάποιος προσπαθεί να μην διαλύσουμε 10χρόνια από την κοινή μας ζωή αυτή είμαι εγώ αυτός έκανε ένα βήμα παρακάτω μια καινούργια γνωριμία που θα τον βοηθήσει να μην ζήσει τον πόνο της απώλειας και την μοναξιά. Δεν έχει φύγει από το σπίτι αλλά είμαστε σαν ξένοι. εγώ έκανα ότι μπορούσα να τα ξαναβρούμε μου είπε ότι δεν του βγαίνει αισθάνεται να έχουν παγώσει τα συναισθήματα του .... Μετά από αυτό κοιμόμαστε σε χωριστά δωμάτια για να του δώσω χρόνο να σκεφτεί. Η κατάσταση αυτή κρατάει τώρα 3 μήνες και δεν ξέρω για πόσο ακόμη. Παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει λέγοντας μου απλά την γνώμη του ας το κάνει. θέλω να ξέρω αν κάνω κάπου λάθος η αν μπορώ να κάνω κάτι ακόμα που δεν το έχω κάνει τον θέλω πίσω και ξέρω και αυτός με θέλει αλλά είναι πολύ πεισματάρης και εγωιστής .

Πόσο χάλια ήσουν τότε και δεν σου κρύβω ότι στεναχωρήθηκα τότε και ας μη σε ξέρω. Απλά ένιωσα την πίκρα σου.

Παράθεση:
Ναι τελείωσε είναι αλήθεια !!!! Οχι δεν το λέω πια με παράπονο αλλά με πλήρη επίγνωση αυτού που μου συνέβει και το αίσθημα της λύτρωσης που νοιώθω τώρα.Ως εδώ ήταν τα ξεσπάσματα θυμού, το αίσθημα της απόρριψης της ανασφάλιας του και τόσων άλλων αρνητικών συναισθημάτων που φέρνει το τέλος μίας σχέσεις . Οχι δεν ήταν καθόλου εύκολο εγώ μόνο γνωρίζω τι πέρασα αυτό το διάστημα ... Τώρα μπορώ να πω είμαι καλά!!! και να το εννοώ.Θα θυμάμαι τις καλές και κακές στιγμές. Τις καλές γιατί δεν θέλω να είμαι άδικη και να υποστηρίζω ότι πήγαν χαμένα όλα αυτά τα χρόνια. Τις κακές στιγμές σαν εμπειρία. Ισως με βοηθήσουν να μην ξανακάνω τα ίδια λάθη στο μέλον. Δεν κρατώ καμμία κακία όχι γιατί είμαι τόσο καλή αλλά γιατί συνειδητοποίησα ότι έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης. Τι και αν καταβάθος δεν ήθελα να φτάσουμε ως εδώ και λοιπόν ποιός μπορεί να κάνει ενδοσκόπηση στο ψυχικό μας κόσμο για να δει τη πραγματικά θέλουμε????? Δεν λέω ότι είμαι μέσα στη τρελή χαρά αλλά νοιώθω δυνατή και με πολύ ενέργεια για να κάνω καινούργια πράγματα στη ζωή μου. Οσοι θυμάστε την ιστορία μου ξέρετε για τι πράγμα μιλάω. Θέλω να στείλω ένα μήνυμα σε όλους που περνάν το ίδιο πρόβλημα. Αν θέλετε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα και θα με θυμηθήτε. Αφήστε τον εαυτό σας να εκφράσει τον τον πονο μην τον κρύβετε ,μην προσποιείστε ότι δεν συμβαίνει τίποτε. Όσο πιο νωρίς αποδεχθείτε την κατάσταση τόσο καλύτερα για σας. Να ξέρετε ότι τα καταπιεσμένα συναισθήματα είναι καταστροφικά για την ψυχική μας υγεία. Θα περάσουν οι δύσκολες μέρες και θα έρθουν καλύτερες αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά πρέπει να το θέλουμε και εμείς. Το πιστεύετε και εσείς έτσι δεν είναι?????

Πόσο χαίρομαι που είσαι καλά και νιώθεις δυνατή και γερή στα πόδια σου.
Σου εύχομαι να νιώθεις πάντα έτσι και να αντιμετωπίζεις την ζωή με την ίδια ωριμότητα που έχεις τώρα.
Φυσικά και πιστεύω ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες , να είσαι καλά και να τις ζήσεις!!!
Καλή ζωή!!!

cerise

# 3 στις 8/1/2011
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Ετσι είναι όπως τα λες....Εγινες κομμάτια, το έβγαλες προς τα έξω και λυτρώθηκες...
Τώρα the next step. Πάντα μπροστά με θάρρος και τόλμη πιο σοφή..
Αψογη σε βρίσκω.

manolia-

# 4 στις 8/1/2011
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Ετσι είναι όπως τα λες....Εγινες κομμάτια, το έβγαλες προς τα έξω και λυτρώθηκες...
Αψογη σε βρίσκω.

Eτσι ακριβώς cerise... οταν βιώνουμε μία απώλεια πρέπει να αφήνουμε τον εαυτό μας να πενθήσει. Δεν πενθούμε μόνο όταν κάποιο αγαπημένο μας πρόσωπο φεύγει από την ζωή. Αν αφήσουμε τον εγωισμό μας να μας κυριεύσει τότε προσποιούμαστε ότι είμαστε καλά ,ότι δεν μας νοιάζει, μπαίνουμε γρήγορα σε άλλη σχέση έτσι για να δείξουμε ότι αξίζουμε. Την περίοδο αυτή έχουμε πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση και καθώς είμαστε ευάλοτοι μπορεί να κάνουμε τραγικά λάθοι. Ευτυχώς εγώ ξέφυγα από όλα αυτά κάνοντας βέβαια τεράστια προσπάθεια. Τώρα είμαι καλά με τον εαυτό μου. Είμαι πολύ πιο δυνατή και κάνω του κόσμου τα σχέδια για το μέλλον. εξάλλου δεν λένε ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς!!!!!!!!!!

cerise

# 5 στις 9/1/2011
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Αψογη σε βρίσκω.

Eτσι ακριβώς cerise... οταν βιώνουμε μία απώλεια πρέπει να αφήνουμε τον εαυτό μας να πενθήσει. Δεν πενθούμε μόνο όταν κάποιο αγαπημένο μας πρόσωπο φεύγει από την ζωή. Αν αφήσουμε τον εγωισμό μας να μας κυριεύσει τότε προσποιούμαστε ότι είμαστε καλά ,ότι δεν μας νοιάζει, μπαίνουμε γρήγορα σε άλλη σχέση έτσι για να δείξουμε ότι αξίζουμε. Την περίοδο αυτή έχουμε πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση και καθώς είμαστε ευάλοτοι μπορεί να κάνουμε τραγικά λάθοι. Ευτυχώς εγώ ξέφυγα από όλα αυτά κάνοντας βέβαια τεράστια προσπάθεια. Τώρα είμαι καλά με τον εαυτό μου. Είμαι πολύ πιο δυνατή και κάνω του κόσμου τα σχέδια για το μέλλον. εξάλλου δεν λένε ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς!!!!!!!!!!

και πάλι!

morgoth

# 6 στις 10/1/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.461
πολύ όμορφη και αισιοδόξη εξέλιξη

inioxos52

# 7 στις 10/1/2011
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
πολύ όμορφη και αισιοδόξη εξέλιξη

Arkei na kratisei xwris piswgurismata e?
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

morgoth

# 8 στις 10/1/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.461
και τα πισογυρισματα , τα συναισθηματικά σκαμπανεβασματα ειναι μεσα στο παιχνιδι. οσο περναει ο καιρός αυτά θα ατονούν.. ο μεγάλος σκόπελος πέρασε.

maria_antouanetta_33

# 9 στις 12/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τα λόγια είναι εύκολα, αλλά οι πράξεις?
Εύχομαι μανόλια να είναι αλήθεια και να ξαναανθίσεις.

manolia-

# 10 στις 14/1/2011
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by maria_antouanetta_33
Τα λόγια είναι εύκολα, αλλά οι πράξεις?
Εύχομαι μανόλια να είναι αλήθεια και να ξαναανθίσεις.

Είναι αλήθεια Mar;ia antoy..γιατί άφησα να περάσει το δύσκολο διάστημα, το βίωσα μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Τώρα αυτά που λέω τα εννοώ και δεν είναι ξέσπασμα θυμού η λόγια πληγωμένου εγωισμού, αυτά ήταν στην αρχή. Το τέλος ήρθε σιγά σιγά μέρα με την μέρα που η απομάκρυνση γινόταν μεγαλύτερη. Αρχισα να ενδιαφέρομαι για άλλα πράγματα να βγαίνω με φίλους να συζητάω και άλλα θέματα. Τώρα νοιώθω σαν να πέρασα κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας και είμαι στην ανάρρωση. Εξάλλου ποιος νοσταλγεί το πόνο την θλίψη τον θυμό την απογοήτευση για να γυρίσει να τα βρεί εκεί που τα άφησε..... Εγώ πάντως ΟΧΙ παιδιά ....είμαι καλά και θέλω να συνεχίσω να είμαι να είστε όλοι καλά!!!! Σας ευχαριστώ πολύ.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε