Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η πεθερά μου δεν έχει ξεπεράσει την πρώην του άνδρα μου τα τελευταία 10 χρόνια!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

chaotic

# 1 στην 1/2/2011
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 29
'Aρεσαν+: 0%

Η πεθερά μου δεν έχει ξεπεράσει την πρώην του άνδρα μου τα τελευταία 10 χρόνια!!!

Γεια σας, θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Εγώ τον άνδρα μου τον γνώρισα πριν από τρία χρόνια το καλοκαίρι στις διακοπές. Ερωτευτήκαμε και αποφασίσαμε να ζήσουμε μαζί. Εγώ ζούσα στο εξωτερικό και ήμουν στην ελλάδα για διακοπές μόνο. Ο άνδρας μου είναι ξένος, από κεντρική ευρώπη. Όταν ανακοίνωσε στους γονείς του ότι θα μείνει μαζί μου αυτοί αντέδρασαν και ειδικά η μάνα του η οποία έχει κόλλημα με την πρώην του, παρ'όλο που έχουν χωρίσει εδώ και δέκα χρόνια. Η πρώην του έχει μωρό με κάποιον άλλο και όλοι μαζί επισκέπτονται την οικογένεια του άνδρα μου. Βέβαια όταν είχε βρεθεί με τον άντρα μου πριν αυτός έρθει να μείνει μαζί μου, του είχε πει ότι την ενοχλεί που η μητέρα του την θέλει ακόμη και ότι δεν την έχει ξεπεράσει. Επίσης του είπε πόσο πολύ η μάνα του θα ήθελε να τους ξαναδεί μαζί και τέτοια (ήταν έγκυος τότε με τον άλλον). Αν την ενοχλούσε θα ξέκοβε, οπότε μάλλον ήθελε να ρίξει άδεια για να πιάσει γεμάτα. Ο αντρας μου της είπε ότι πρέπει να μείνει μακριά από την οικογένειά του εφόσον η μάνα του δεν πρόκειται να την ξεπεράσει, αλλά αυτή συνεχίζει και πηγαίνει και είναι και η καλύτερη φίλη της αδελφής του.Θεωρεί δε ότι η οικογένεια του άντρα μου είναι δική της οικογένεια και ότι αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Ο άντρας μου δεν θέλει αυτή τη σχέση με τους γονείς του και την πρώην του και το έχει κάνει σαφές και στους γονείς του. Αυτοί βέβαια την βλέπουν κρυφά συνέχεια, κάτι που μας έκανε γνωστό ο αδελφός του άντρα μου.Τώρα έχω ένα μωρό με τον άντρα μου και ακόμη μετά από αυτό η πεθερά μου θέλει την πρώην του άντρα μου. Ας κάνουν ότι θέλουν. Αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω εάν είναι σωστό αυτό που προτίθεμαι να κάνω. Δεν θέλω να τους στερήσω το μωρό, οπότε όταν θέλουν μπορούν αν έρχονται να το βλέπουν. Όμως εγώ δεν θέλω να πηγαίνω στο σπίτι τους και θέλω εντελώς τυπική σχέση μαζί τους. Πολλές φορές αρνούμαι να τους μιλήσω στο τηλέφωνο γιατί δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Νιώθω ότι δεν με αποδέχονται και δεν με σέβονται σαν γυναίκα του γιού τους και μάνα του εγγονού τους. Ο άντρας μου στενοχωριέται που δεν θέλω να πάω στου δικούς του και στη χώρα του και του είπα να πηγαίνει μόνος του. Εαν αυτοί θέλουν ας έρθουν εδώ, το παιδί είναι σοβαρό κίνητρο. Ετσι κι αλλιώς ταξιδεύουν όλη την ώρα. Μόνο στη γέννηση του μωρού δεν ήρθαν γιατί έκανε... ζέστη τον Ιούλιο στην Ελλάδα . Το ίδιο διάστημα βέβαια είχαν στο σπίτι και την πρώην με το μωρό της σχεδόν κάθε μέρα για καφέ. Αυτά... Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων
ΥΓ. Οταν με πρωτογνώρισαν, ο πατέρας του μου έδειχνε φωτογραφίες της πρώην του άνδρα μου και του ίδιου να φιλιούνται και να αγκαλιάζονται. Η αδελφή του είναι κολλητή της και ενώ αυτή ήρθε να δει το μωρό, με αγνόησε σαν να μην υπάρχω και δεν με ρώτησε καν πως ήταν η γέννα, πως νιώθω κλπ. Ούτε συγχαρητήρια δεν είπε. Εφερε και τον γκόμενό της και αντί να πάνε σε ξενοδοχείο, έφυγα εγώ με το μωρό λεχώνα και με τον άνδρα μου για να τους αφήσω το διαμέρισμα (είναι μικρό ένα μόνο δωμάτιο). Εμείς πήγαμε στους γονείς μου!!! Και δεν έφεραν και τίποτα στο μωρό!!! Ενα τσάι μόνο για μένα, που και αυτό το είχε παραγγείλει ο άντρας μου. Και μόλις γύρισα στο σπίτι ήταν όλο μεσα στη βρώμα και το μπανάκι του μωρού πεταμένο στο σαλόνι Ενώ αυτή στο σπίτι της θέλει να βγάζεις τα παπούτσια !!!

# 2 στην 1/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Που πήγες κι έμπλεξες ...

aspa_21

# 3 στην 1/2/2011
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 20
Αυτο που είναι σημαντικότερο και εκεί να δώσεις βάση είναι ότι ο άντρας σου ξεκαθάρισε την θέση του,και βλεπει πόσο παράλογο καταντάει αυτό το κόλλημα με την πρώην του.
Κοίτα την οικογένεια σου, να είσαι καλά εσύ με τον άντρα σου και μην χαλιέσαι για τους δικούς του.
Όπως και να το κάνουμε οικογένεια του είναι κράτησε μια τυπική σχέση και μην πολυσκέφτεσαι αν σε θέλουν η όχι .Μην πολυσκάς για να έχεις ηρεμία και όχι σπασμένα νεύρα.

chaotic

# 4 στην 1/2/2011
author
Δεν είναι ότι δεν με θέλουν μόνο. Είναι ότι κάνουν τα πάντα για να μου το δείχνουν. Αφού όταν γνώρισα τον άνδρα μου του χάρισα ένα cd και το πέταξαν, ήλθαν το πάσχα στο σπίτι μου και ενώ τους φιλοξενήσαμε ήταν σνομπ και έχουν και κόλλημα γενικά ότι ανηκουν στην υψηλή κοινωνία. Μου κάνει φοβερή εντύπωση το γεγονός ότι εμένα με θεωρούν "κατώτερη" αν και έχω κάνει πολλά πράγματα (αυτοί είναι του δημοτικού) και οι γονείς μου είναι του πανεπιστημίου ενώ ο πατέρας της πρώην του είναι χασισέμπορας . Και αυτή κεράτωνε και το γιό τους. Ελεος! Φυσικά και δεν παίζουν ρόλο τα πανεπιστήμια και οι σπουδές αν δεν είμαστε σωστοί άνθρωποι, αλλά μην πέφτουμε και πιο κάτω από ένα χασις ντιλερ Να σας πω βρε παιδιά, έχετε δίκιο ότι δεν πρέπει να ασχολούμαι αλλά δεν παύω να νιώθω άσχημα για κάτι που δεν φταίω. Δεν φταίω εγώ που χώρισε ο άντρας μου με αυτήν. Και δεν παύουν να είναι οικογένεια του άντρα μου και παππούδες του γιου μου. Γέννησα και δεν πήραν ούτε ένα τηλέφωνο. Τους κυνηγούσε ο σύζυγός μου δύο εβδομάδες και ούτε καν ρωτήσανε τι έγινε με μένα και το μωρό με τη δικαιολογία ότι δεν θέλουν να ενοχλούν και ότι είχαν δουλιές στο σπίτι της κόρης τους. Ηρθαν να τον δουν μετά από τέσσερις μήνες και δεν τον παίξανε καθόλου, ο δε πατέρας του μία φορά τον κράτησε στα χέρια. Δεν είναι δικαιωμά μου να μην θέλω να τους δω? Όπως είπα δεν θα τους εμποδισω να δουν το μωρό. Και η πρώην του τι ρόλο βαράει? Πως είναι δυνατόν να λέει άσχημα πράγματα για την πεθερά μου στον άντρα μου και από την άλλη να είναι όλη την ώρα στο σπιτι της? Και αφού της είπε ο άντρας μου ότι δεν θέλει να πηγαίνει σπίτι του με τι θράσος το κάνει? Εγω θα ντρεπόμουνα πραγματικά... Ετσι κι αλλιώς θα ξέκοβα απ'την οικογένεια του πρώην μου. Εχω φίλους και κοιτάω μπροστά, δεν έχω ανάγκη να κολλάω στο παρελθόν. Και αν κολλάω τώρα είναι γιατί αυτό επηρρεάζει το παρόν μου. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

october

# 5 στην 1/2/2011
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 269
Δεν μπορω να καταλαβω πως τους αφησες το διαμερισμα τους? Ποιανου ιδεα ηταν?
Ας κοιμοντουσαν στο σαλονι.

Και κατι αλλο? Το μωρο της πρωην του αντρα σου, δεν εχει πατερα? Τι απεγινε αυτος?

Παράθεση:
Και η πρώην του τι ρόλο βαράει? Πως είναι δυνατόν να λέει άσχημα πράγματα για την πεθερά μου στον άντρα μου και από την άλλη να είναι όλη την ώρα στο σπιτι της?

Ο αντρας σου μιλαει ακομα μαζι της?

chaotic

# 6 στις 2/2/2011
author
τους άφησα το διαμέρισμά μας για να πάμε στη μητέρα μου για να μην πληρώσουν ξενοδοχείο. Μη σου πω πάλι σε τι κατάσταση το βρήκα το σπίτι. Σκουπίδια παντού. Η πρώην του άντρα μου έχει παιδί με κάποιον τώρα αλλά δεν είναι παντρεμένοι. Και όλοι μαζί πίνουν καφέ στην πεθερά μου η οποία συνεχώς της λέει ότι θα ήταν πολύ καλύτερα να ήταν με το γιο της Αυτός δεν καταλαβαίνω γιατί κάθεται και τα ανέχεται όλα αυτά. Αξιοπρέπεια δεν έχει? Ο άντρας μου μίλαγε μαζί της όλα αυτά τα χρόνια, βέβαια μου είπε ότι εκείνη επέμενε. Μου την παρουσίαζε σαν ένα υπέροχο άνθρωπο, αλλά εγώ του επεσήμανα τις αμφιβολίες μου. Μετά από ένα χρόνο τσακωμών, γιατί τσαντιζόταν όταν μίλαγα γι'αυτήν, την είχε πολύ ψηλά παρ'όλο που τον κεράτωσε και τον απομάκρυνε με τον τρόπο της απ'όλες τις σχέσεις του, παραδέχτηκε ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και από τότε δεν μιλάνε. Είπε ότι ήταν λάθος που διατήρησε αυτή τη σχέση γιατί στην ουσία και οι κοπέλες που είχε μετά από αυτήν τα ίδια αντιμετώπισαν. Ο δε πατέρας του άντρα μου, 60 χρονών άνθρωπος, όλη μέρα στο facebook και απ'ότι μου είπε ο κουνιάδος μου, αντάλασσε φωτογραφίες του γάμου ΜΟΥ και άλλες προσωπικές μου φωτογραφίες με την ΠΡΩΗΝ ΤΟΥ. Αλλά και πριν παντρευτώ, ζούσα στο Λονδίνο και ενώ με τον άντρα μου είμασταν σοβαρά και ζούσαμε μαζί, ο πατέρας του τον έπαιρνε να του πει για την πρώην και ότι πρέπει να το ξανασκεφτεί αν θα είναι με μια γύφισσα από την Ελλάδα. Η αδελφή του για να έρθει εδώ έκανε εμβόλια λες και πάει στον τρίτο κόσμο!!!

# 7 στις 2/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καταλαβαίνω ότι είναι ενοχλητικό πολύ να αισθάνεσαι ότι είναι προκατηλημένοι απέναντί σου και μάλιστα χωρίς καν να έχουν προσπαθήσει να σε γνωρίσουν πρώτα, αλλά δεν δικαιολογείται και όλη σου αυτή η τσαντίλα να την πω? απογοήτευση?

Τα πεθερικά σου (για καλή σου τύχη) μένουν σε άλλη χώρα. Τί να πουν ζευγάρια που αντιμετωπίζουν τα ίδια ή και παρόμοια προβλήματα στην καθημερινότητά τους?
Ζευγάρια που τους χωρίζει ένας όροφος ή ένα οικοδομικό τετράγωνο?

Είσαι τυχερή, chaotic, κυρίως γιατί ο άντρας σου είναι με το μέρος σου, αλλά γιατί η φθορά, η γκρίνια, η επιρροή, με τα πεθερικά δεν είναι καθημερινή. Μη χαλιέσαι για τρίτους, ιδίως για το τί κάνει η πρώην, δεν σε αφορά.

Το προφανές είναι ότι ήθελαν την πρώην, όχι γιατί πιστεύουν ότι είναι καλύτερή σου, αλλά γιατί θα κρατούσε το γιο τους κοντά τους. Γιατί θα είχαν ένα χέρι βοηθείας, μία παρέα ένα στήριγμα στα βαθιά γεράματά τους. Εσύ (ακόμα και αν είσαι η καλύτερη γυναίκα του κόσμου) πήρες και θα κρατήσεις το γιο τους και το εγγόνι τους στην Ελλάδα. Σίγουρα η πρώην είναι και καταφερτζού, το έχει το επικοινωνιακό, ήρθε και έδεσε το γλυκό. Εσύ, γιατί παλεύεις να τους δικαιώσεις?
Γιατί θέλεις με τον τρόπο σου να τους αποδείξεις ότι έχουν δίκιο που σε θεωρούν κατώτερη? Άντε κορίτσι μου, δείξτους ποιες είναι οι Ελληνίδες! Βάλε τη διπλωματία σου και απέδειξέ τους ότι τόσο καιρό ήταν πέρα για πέρα λάθος απέναντί σου.
Και πρόσεξε, μην κάνεις το λάθος να "πρήζεις" τον άντρα σου με το τί κάνουν οι γονείς του, η αδερφή του, η πρώην του και όλο του το σόϊ!!! Όσο λάθος και να είναι, πάνω απ' όλα είναι αίμα του και κάθε σου υπόδειξη για την ανάρμοστη συμπεριφορά τους τον πληγώνει.

Σκέψου θετικά, βάλε ένα στοίχημα με τον εαυτό σου και είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις (αν πάλι όχι, σκασίλα σου μεγάλη και δέκα παπαγάλοι)

Καλή επιτυχία.

chaotic

# 8 στις 2/2/2011
author
why72, συμφωνώ μαζί σου, όπως είπα δεν θέλω να τους απομακρύνω από το παιδί και ναι, είμαι τυχερή που δεν τους έχω πάνω από το κεφάλι μου όπως λες κι εσύ. Και φυσικά ο άντρας μου πρέπει να έχει καλές σχέσεις μαζί τους επειδή το αίμα νερό δεν γίνεται που λέμε. Δεν με ενδιέφερε καθόλου τι κάνει η πρώην του μεχρι ένα σημείο, αλλά αυτή επεμβαίνε και με άλλους τρόπους. Από τη στιγμή που ξέκοψε ο άντρας μου αυτή προσπαθεί έμμεσα να μάθει νέα από τους δικούς του, αλλά και βάζει την αδελφή του να παίρνει τηλέφωνο και να ρωτάει διάφορα. Όλα αυτά μας τα είπε ο αδελφός του ο οποίος θεωρεί την κατάσταση σπίτι του "άρρωστη". Δεν καταλαβαίνω, έχει παιδί και σύντροφο. Σίγουρα δεν πρέπει να είμαι τόσο συναισθηματική. Στην αρχή τα είχα όλα όμορφα και ιδανικά στο μυαλό μου, ότι θα με αποδεχτούν, ότι θα με αγκαλιάσουν. Προσπάθησα να τους πλησιάσω και δεν τα κατάφερα. Τώρα, όπως είπα, δεν με νοιάζει. Εγώ θέλω την άποψή σας σχετικά με αυτό που είπα στην αρχή. Από τη στιγμή που έχουν δικαίωμα να έχουν φιλίες με όποιον θέλουν (δεν είμαι εγώ αυτή που θα το κρίνω) εγώ από την άλλη δεν έχω δικαίωμα να μην θέλω να πάω στο σπίτι τους εφ'όσον βρίσκουν πάντα τρόπο με τη στάση τους και τις μπηχτές τους να με μειώνουν? Ας δούν το μικρό όποτε θέλουν, εγώ όμως δεν θέλω να πάω εκεί. Είναι ψυχολογικό, νιώθω άσχημα. Δεν μπορώ να προσποιούμαι. Και κάτι άλλο... Και ο άντρας μου το πηρε προσωπικά με την έννοια ότι θεωρούν οικογένειά τους μια άλλη γυναίκα με το παιδί της, ενώ δεν παίρνουν τηλέφωνο να δουν τι κάνει ο μπέμπης, δεν ήρθαν στη γέννα, δεν ασχολούνται γενικώς. Τον ενοχλεί που την βλέπουν στα κρυφά εφόσον τους είπε ότι δεν του αρέσει και τον ενοχλεί που η ίδια εμμέσως αναμειγνυεται και συνεχίζει τις επαφές από τη στιγμή που κατηγορούσε τη μητέρα του και από την άλλη τους βλέπει μετά από τη συζήτηση που είχαν και της είπε να μην ξαναπάει σπίτι του. Καταλαβαίνεις? Δεν με νοιάζει τι κάνουν, αλλά αυτή η γυναίκα για κάποιο λόγο θέλει να βρίσκεται στη ζωή του. Θέλει να έρθει διακοπές στην Ελλάδα με την αδελφή του που είναι κολλητές και "με την ευκαιρία "να δει και τον άντρα μου που τον θεωρεί φίλο της. Κουλά πράγματα. Όσο για τις ελληνίδες δεν το συζητώ. Εχω ζήσει χρόνια έξω από μικρή σε διάφορες χώρες και πραγματικά εδώ είμαστε πολύ ευθείς. Δεν είμαστε των τύπων και ουσία τίποτα Σόρυ για το συντακτικό και τα λάθη, γράφω μηχανικά

30sofaki

# 9 στην 1/2/2011
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Μεσσηνίας / Κάμπος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
Το πιο σημαντικο απ ολα ειναι οτι ο αντρας σου ειναι μαζι σου...ειναι διπλα σου.
Ολα τα αλλα περισσευουν,πιστεψε με.
Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο κι οτι θα ηθελες πολυ να ησουν αποδεκτη απο τους ανθρωπους του αντρα σου ομως.... για σκεψου να ειχες απεναντι σου τον αντρα σου...σκεψου να τα θεωρουσε πολυ φυσιολογικα ολα αυτα και να εβγαζε εσενα κακοπροαιρετη απεναντι στην πρωην του...σκεψου να σου ελεγε οτι ειναι σημαντικος ανθρωπος στη ζωη του και δεν μπορει να την κανει περα...σκεψου να την εβγαζε εναν αγγελο που παρ ολα οσα εγιναν μεταξυ τους αυτη συνεχιζει να ειναι διπλα στους γονεις του....μεγαλοψυχια!!!!
Το εχω ζησει ολο αυτο....
Θα ημουν πολυ ευτυχισμενη αν ημουν στη θεση σου!!!!

# 10 στις 2/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by chaotic
Εγώ θέλω την άποψή σας σχετικά με αυτό που είπα στην αρχή. Από τη στιγμή που έχουν δικαίωμα να έχουν φιλίες με όποιον θέλουν (δεν είμαι εγώ αυτή που θα το κρίνω) εγώ από την άλλη δεν έχω δικαίωμα να μην θέλω να πάω στο σπίτι τους εφ'όσον βρίσκουν πάντα τρόπο με τη στάση τους και τις μπηχτές τους να με μειώνουν? Ας δούν το μικρό όποτε θέλουν, εγώ όμως δεν θέλω να πάω εκεί. Είναι ψυχολογικό, νιώθω άσχημα.

Θα σου πω την άποψή μου αν και νομίζω ότι δεν θα συμφωνήσεις ή δεν θα το αντέξεις. Είμαι λίγο περίεργο τρένο. Εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα στο σπίτι τους. Είμαι η γυναίκα του γιου τους και η μητέρα του εγγονού τους. Η θέση μου είναι δίπλα στον άντρα μου και στο παιδί μου. Δεν θα τους κάνω τη χάρη να τους απαλλάξω απο την παρουσία μου. Ό,τι και να λένε, οσες μπηχτές και να πετάξουν απο το ένα αυτί θα μπουν απο το άλλο θα βγουν. Να μη σου πω ότι θα έβγαινα και για ποτό με την πρώην Άνετη αυτή μία???? Εκατό εγώ. Σιγά να μην της δώσω την ικανοποίηση δείχνοντας της ότι την φοβάμαι, ότι την θεωρώ απειλή... με τίποτα..

Δεν κατάλαβα? Αυτοί να έρχονται όποτε θέλουν στην Ελλάδα, να κάνουν κατάληψη στο σπίτι μου, κι εγώ να τους στέλνω το γιο τους πακέτο? Όχι αγαπητή μου, αν δεν με θέλουν ας έχουν και τα κότσια να μου απαγορεύσουν την είσοδο.

Η μόνη περίπτωση να μην πήγαινα, θα ήταν να μην ήθελε ο άντρας μου. Εκεί φυσικά θα σεβόμουν τα θέλω του, αν και θα με ενοχλούσε αυτή του η στάση.

chaotic

# 11 στις 2/2/2011
author
Είσαι φοβερή! Ενδιαφέρουσα στάση μπορώ να πω, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά...
Δηλαδή θα κάνω την πάπια και όλα χαλαρά. Σίγουρα αυτό έχει σαν κέρδος να κρατήσω εγώ τη θέση μου και ίσως και αυτοί να καταλάβουν με αυτό τον τρόπο ότι όλα αυτά που προσπαθούν να κάνουν είναι γελοία. Με την πρώην δεν ξέρω αν θα ήθελα να βρεθώ γενικά. Πάντως έχω ακούσει αλλά και έχω παρατηρήσει, ότι όσο πιο ήρεμος και χαλαρός είναι κάποιος όταν αντιμετωπίζει μια τέτοιου είδους κατάσταση, τόσο πιο πολύ σκυλιάζουν οι αντίπαλοι.
Εγώ δεν θέλω να τους την πω γενικά γιατί δεν έχω το δικαίωμα. Μήπως θα έπρεπε ο άντρας μου να αναλάβει αυτό το ρόλο, δηλαδή να τους μιλήσει σοβαρά? Και πιστεύεις ότι αξίζει να γνωρίσω αυτό το άτομο από κοντα (την πρώην) ? έχω να κερδίσω κάτι από αυτό? Είμαι σίγουρη για το ποιον της και ας μην την έχω δει.
Ο άντρας μου μου είπε να πάμε να τους δούμε τον άλλο μήνα και άμα κάνουν κάτι για να με προσβάλουν θα με πάρει και θα φύγουμε.
Δεν θα ήθελε να πάει μόνος του γιατί είμαστε οικογένεια, αυτό μου λέει πάντα. Προτιμά να μην πάει ποτέ από το να πάει μόνος του. Και κάτι άλλο. Αυτοί, όπως σου είπα, σπάνια παίρνουν τηλέφωνο, αλλά όταν παίρνουν τελευταία αναρωτιούνται γιατί δεν εμφανίζομαι. Δεν είναι περίεργο και αντιφατικό?

# 12 στις 2/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Είσαι φοβερή! Ενδιαφέρουσα στάση μπορώ να πω, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά...
Δηλαδή θα κάνω την πάπια και όλα χαλαρά. Σίγουρα αυτό έχει σαν κέρδος να κρατήσω εγώ τη θέση μου και ίσως και αυτοί να καταλάβουν με αυτό τον τρόπο ότι όλα αυτά που προσπαθούν να κάνουν είναι γελοία. Με την πρώην δεν ξέρω αν θα ήθελα να βρεθώ γενικά. Πάντως έχω ακούσει αλλά και έχω παρατηρήσει, ότι όσο πιο ήρεμος και χαλαρός είναι κάποιος όταν αντιμετωπίζει μια τέτοιου είδους κατάσταση, τόσο πιο πολύ σκυλιάζουν οι αντίπαλοι.
Εγώ δεν θέλω να τους την πω γενικά γιατί δεν έχω το δικαίωμα. Μήπως θα έπρεπε ο άντρας μου να αναλάβει αυτό το ρόλο, δηλαδή να τους μιλήσει σοβαρά? Και πιστεύεις ότι αξίζει να γνωρίσω αυτό το άτομο από κοντα (την πρώην) ? έχω να κερδίσω κάτι από αυτό? Είμαι σίγουρη για το ποιον της και ας μην την έχω δει.
Ο άντρας μου μου είπε να πάμε να τους δούμε τον άλλο μήνα και άμα κάνουν κάτι για να με προσβάλουν θα με πάρει και θα φύγουμε.
Δεν θα ήθελε να πάει μόνος του γιατί είμαστε οικογένεια, αυτό μου λέει πάντα. Προτιμά να μην πάει ποτέ από το να πάει μόνος του. Και κάτι άλλο. Αυτοί, όπως σου είπα, σπάνια παίρνουν τηλέφωνο, αλλά όταν παίρνουν τελευταία αναρωτιούνται γιατί δεν εμφανίζομαι. Δεν είναι περίεργο και αντιφατικό?

Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

Πρώτον : με την πρώην, αν θα έβγαινα, είναι όχι για να μάθω το ποιόν της, ποσώς με ενδιαφέρει, αλλά για να της δείξω ότι δεν θα κρυφτώ στη γωνιά μου σαν τρομαγμένο κουτάβι. Έχω αυτοπεποίθηση, είμαι ασφαλής, και δεν τη φοβάμαι. Όλα αυτά εννοείται δεν θα τα εκφράσω με λόγια, η παρουσία μου και μόνο φτάνει. Επίσης θα της έδειχνα με τον τρόπο μου ότι οι τέτ α τετ συναντήσεις με τον σύντροφό μου μόνο του, είναι ανέφικτες. Αν θέλει να τον δει ( ο λόγος πάλι δεν με απασχολεί εφόσον ο άντρας μου είναι οκ απέναντί μου), θα μας δει πακέτο . Βασική προϋπόθεση βέβαια ο σύντροφός μου να κρατάει την ίδια στάση. Δε μπορεί!! κάποια στιγμή θα βαρεθεί να πέφτει σε τοίχο.

Δεύτερον : ο άντρας σου απ' ότι δείχνει θα τους μιλήσει σοβαρά όταν χρειαστεί, οπότε είναι ένα θέμα που δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Σαφώς είναι καλύτερο να μην υποπέσεις σε διαμάχη μαζί τους, σε καμία περίπτωση.

Τρίτον : Είναι αντιφατικό, αλλά είναι και μία καλή τακτική. Με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να σε βγάλουν λάθος στα μάτια του γιου τους. Εσύ φταις που δεν τους προσεγγίζεις, εσύ φταις που δεν εμφανίζεσαι ούτε καν στο τηλέφωνο. Άλλαξέ το και σύντομα

Είμαι σχεδόν σίγουρη πως μόλις καταλάβουν (πεθερικά και πρώην) πόσο δεμένο και ευτυχισμένο ζευγάρι είστε, με σύμπνοια απόψεων και κινήσεων θα αλλάξουν στάση απέναντί σου.

chaotic

# 13 στις 2/2/2011
author
Ναι, έχεις δίκιο! Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται ενότητα και σύμπνοια. Πραγματικά, δεν μου είχε πάει το μυαλό στο γεγονός ότι θέλουν να με βγάλουν λάθος... Απίστευτο τι μπορεί να σκεφτεί κάποιος Φυσικά έχω καταλάβει κάποιες άλλες πονηριές, π.χ. όταν λένε άλλα στο γιο τους και άλλα σε μένα για το ίδιο θέμα!!! Ναι, θα την αλλάξω την κατάσταση. Θα αρχίσω να εμφανίζομαι στα τηλέφωνα και δεν θα ξανακάνω λόγο για όλα αυτά. Όμως ο αδελφός του ξέρει ότι εγώ έχω πειραχτεί... και ενδεχομένως να το έχει μεταφέρει στην αδελφή του... Και αυτή σίγουρα το έχει πει στην πρώην του γιατί είναι κολλητές και δεν με συμπαθεί καθόλου κι όλας. Η πρώην του λοιπόν θα με θεωρεί αυτή τη στιγμή όπως είπες, τρομαγμένο κουτάβι. Πως μπορούν λοιπόν να αναστραφούν όλα αυτά? Θα με θεωρεί και γελοία από πάνω.

Πάντως συγχαρητήρια, είσαι διπλωμάτισσα. Εγω είμαι παρορμητική και λειτουργώ με το συναίσθημα, δεν βάζω το ντουβάρι που έχω στο κεφάλι να δουλέψει προηγουμένως
:>. Θα μάθω που θα πάει

# 14 στις 2/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Όμως ο αδελφός του ξέρει ότι εγώ έχω πειραχτεί... και ενδεχομένως να το έχει μεταφέρει στην αδελφή του... Και αυτή σίγουρα το έχει πει στην πρώην του γιατί είναι κολλητές και δεν με συμπαθεί καθόλου κι όλας. Η πρώην του λοιπόν θα με θεωρεί αυτή τη στιγμή όπως είπες, τρομαγμένο κουτάβι. Πως μπορούν λοιπόν να αναστραφούν όλα αυτά? Θα με θεωρεί και γελοία από πάνω.

Με υπομονή και επιμονή θα αντιστραφούν. Αν με τη πρώτη δυσκολία αντιδράσεις, αμέσως θα φανεί ότι έκανες προσπάθειες να δειξεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Θέλει γερό στομάχι

helen66

# 15 στις 3/2/2011
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
«Εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα στο σπίτι τους. Είμαι η γυναίκα του γιου τους και η μητέρα του εγγονού τους. Η θέση μου είναι δίπλα στον άντρα μου και στο παιδί μου. Δεν θα τους κάνω τη χάρη να τους απαλλάξω απο την παρουσία μου. Ό,τι και να λένε, οσες μπηχτές και να πετάξουν απο το ένα αυτί θα μπουν απο το άλλο θα βγουν. Να μη σου πω ότι θα έβγαινα και για ποτό με την πρώην Άνετη αυτή μία???? Εκατό εγώ. Σιγά να μην της δώσω την ικανοποίηση δείχνοντας της ότι την φοβάμαι, ότι την θεωρώ απειλή... με τίποτα..»
ετσι.....

μη σου πω οτι και παρτυ θα τους εβαζα να μου κανουνε..να γνωρισω ολη τη φαμελια
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

# 16 στις 3/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by helen66

μη σου πω οτι και παρτυ θα τους εβαζα να μου κανουνε..να γνωρισω ολη τη φαμελια

ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!! Απίθανη ιδέα!

chaotic

# 17 στις 3/2/2011
author
Ωραία, πάμε για παρτάκι λοιπόν . Αυτό με όλη τη φαμέλια μ'εκανε να λιώσω .Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, όχι μόνο μου δίνετε ιδέες, αλλά με κάνετε να νιώθω καλύτερα. Εχθές μου είπε ο άντρας μου οτι του έστειλε ο πατερας του ένα μειλ για να του πει για κάτι δεξιώσεις high society που πάει η μάνα του και παίρνει και την άλλη μαζί. Ελεος! Μερικές φορές με αυτά που ακούω μου'ρχεται να γελάσω απίστευτα. Την τελευταία φορά που ήμουν εκεί, μας είχαν πάρει μαζί τους σε δεξίωση και χορεύαν λες και ήταν στο παλάτι. Ηταν όλοι ντυμένοι σαν πρίγκηπες κι έτσι.Εκείνη τη νύχτα με ρώταγε η μάνα του πόσα σπίτια έχουμε στην ελλάδα, αν έχουμε κτήματα και τέτοια. Μέχρι και για ελιές ρώτησε . Κι εγώ που νόμιζα ότι αυτά τα κάνουν μόνο οι ελληνίδες πεθερές...

morgoth

# 18 στις 3/2/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
πολυασχολεισαι μου φαινεται.. με καποιους που ειναι κατι εκαντοδες χιλιομετρα μακρια... εισαι πολύ τυχερη γιατι αν ηταν 10 λεπτά με το αμάξι απο το σπιτι σας τωρα θα σου να στους δικηγορους..

# 19 στις 3/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αμ πες το βρε καλή μου. Γι' αυτούς σημασία έχουν τα χρήματα!!! Σε ποιο στρώμα ανήκεις κοινωνικά και ας είσαι και χασισέμπορος Έτσι εξηγείται.

Που πας καλέ ξυπόλητη στ' αγκάθια??? ε? Δεν ντρέπεσαι.

Καλά τώρα με τρελαίνεις! Και κάθεσαι και σκας γι' αυτούς??? Εγώ θα είχα σκάσει στα γέλια. Το δούλεμα θα πήγαινε σύννεφο με τη γνωστή και απαραίτητη διπλωματία βέβαια, μη ξεχνιόμαστε!!!!

Ζητάς παρτάκι οπωσδήποτε και απαιτείς να έχουν καλεσμένο τον Elton John

chaotic

# 20 στις 3/2/2011
author
morgoth σίγουρα θα ήμασταν σε δικηγόρους αν έμεναν κοντά μου. Αλλά και απο μακριά κάποιοι ασχολούνται έμμεσα με την οικογένειά μου και βάζουν λόγια. Αυτό δεν το δέχομαι.

why72 ναι ντρέπομαι απίστευτα για την "ταπεινή" μου καταγωγή. Και μου το'λεγε ο κολλητός μου στα λίγα στρεμματάκια που έχω από τον πατέρα μου στην Αργολίδα να βάλω και λίγη φούντα μπας και καταφέρω και μπω στους κοσμικούς κύκλους.Κι αν δεν τα καταφέρω, δεν πειραζει. Θα μου μείνει το χόρτο για παρηγορια.Ε, ρε τι τραβάμε!
Όχι μόνο τον Elton John θα ζητήσω, αλλά και τον Κάρολο της Αγγλίας να στέκεται δίπλα τους και να γελάω διπλά.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε