Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Είμαι μπερδεμένη......

Σελίδα : 1

sitronella

# 1 στις 9/2/2011
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιοι Ανάργυροι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Είμαι μπερδεμένη...

Καλησπέρα. Είμαι 26 χρονών και είμαι 4 χρόνια παντρεμένη. Έχουμε ένα παιδάκι 3 ετών. Το πρόβλημα αρχίζει πρίν απο περίπου 2 χρόνια οπού ο άντρας μου άρχισε να λείπει συνεχώς για λόγους προσωπικής του ευχαρίστησης και οχι για λόγους δουλειάς. Στην αρχή το αποδέχτηκα αλλά πλέον η κατάσταση είναι πολύ άσχημη. Λείπει κάθε απόγευμα, εγω είμαι συνεχώς μονη στο σπίτι με το παιδί μη έχοντας να το αφήσω σε κάποιον.
Το συζήτησα πολλές φορές μαζί του και η απάντηση του ήταν οτι αν δεν το καταλαβαίνω είναι προβλημά μου και οτι δεν αλλάζει!!!
Μετά απο πολλές συζητήσεις βαρέθηκα να συζητώ άλλο, άρχισα να δείχνω αδιαφορία μήπως φοβηθεί οτι θα με χάσει και κάνει κάτι, αλλά τπτ!!! Ακριβώς το ίδιο και ακόμα πιο ψυχρός μαζί μου.
Σκέφτομαι να χωρίσω αλλά και φοβάμαι για το παιδί. Βέβαια η αλήθεια είναι οτι κουράστηκα πολύ πλέον και δεν ξέρω αν θέλω να είμαι πραγματικά με αυτον τον άνθρωπο.

# 2 στις 10/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πριν φτάσεις σε ακραίες καταστάσεις, προσπάθησε να αλλάξεις κάποια πράγματα. Γνώμη μου συζήτησε μαζί του ακόμα μία φορά, όχι όμως ζητώντας του να αλλάξει εκείνος, αλλά λέγοντάς του, ότι και εσύ έχεις ανάγκη να βγαίνεις με τις φίλες σου 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον (και λέω τόσες γιατί φαντάζομαι ότι μαζί δεν πηγαίνετε πουθενά). Είναι μία ανάγκη σου που δεν σκοπεύεις να την πνίξεις -αγνοήσεις. Άρα ή θα μένει εκείνος με το παιδί τις μέρες που εσύ θα είσαι έξω ή θα φέρνετε μία γυναίκα για λίγες ώρες.

Ζήτησέ το και μην κάνεις πίσω (ακόμα και πολλές φορές αν χρειαστεί). Και εσύ θα ηρεμήσεις λίγο και θα ξεσκάσεις και εκείνος θα πάψει να σε θεωρεί δεδομένη. Αν και τότε δεν καλυτερεύσει η σχέση σας και εσύ δεν έχεις αυτά που επιθυμείς, τότε ξανασκέφτεσαι για διαζύγιο. Μην πάρεις όμως ποτέ αποφάσεις εν θερμώ, γιατί έχετε και ένα παιδάκι και είναι κρίμα. Πάλεψε πρώτα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, ίσα ίσα μπορεί να κερδίσεις πολλά.

Καλή επιτυχία.

nefeli1974

# 3 στις 10/2/2011
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 286
Τι έγινε πριν από 2 χρόνια και άλλαξε;
Με την γκρίνια πάντως δεν βγαίνει άκρη και χαλάει η σχέση.
Κατά τη γνώμη μου αυτό και μόνο το γεγονός μεμονωμένο δεν αποτελεί αιτία διαζυγίου.Πρέπει να συντρέχουν κι άλλοι λόγοι.
Πολλοί άντρες δεν αντέχουν το βάρος του παιδιού και προσπαθούν να αποφύγουν τις ευθύνες της ανατροφής.Μπορεί πριν να μην έβγαιναν πολύ αλλά μετά είναι απαραίτητη η καθημερινή έξοδος για να ξεσκάσουν!
Η μάνα είναι υποχρεωμένη να το μεγαλώνει μέρα νύχτα αλλά ο άντρας όχι.Αυτός στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά βοηθάει!
Αυτό που περιγράφεις το έχω δει σε πολλές οικογένειες μετά τη γέννηση του παιδιού.
Αν ισχύει αυτό με κατάλληλες κι έξυπνες κινήσεις από τη μεριά σου μπορείς να εξομαλύνεις την κατάσταση.
Μπορεί βέβαια να συμβαίνει και κάτι άλλο.Να υπάρχει άλλο πρόσωπο,να μη νιώθει αγάπη πια και να νιώθει εγκλωβισμένος ή να είναι ένας εγωιστής και να νοιάζεται μόνο για την πάρτη του.Εσύ ξέρεις τι άνθρωπο παντρεύτηκες.
Πάντως βιαστικές αποφάσεις δεν χρειάζονται.
Σκεφτείτε ίσως και την επιλογή ενός ειδικού δηλ. σύμβουλο γάμου.

j-dreamer

# 4 στις 14/2/2011
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 125
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μάλλον έχει γκομενα.
Αν σε ενδιαφέρει, παλαιψε το και διεκδίκησε δυναμικά τα δικαιώματα σου.
Το παιδί δεν είναι μόνο δικό σου, αλλά και δικό του. Ας αναλάβει κι αυτός τις ευθύνες που του αναλογούν.
ξ-δρεαμερ

paola123

# 5 στις 12/2/2011
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Τρικάλων / Φαρκαδόνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
lipon tha su po ke ego ti gnomi mu.ise provlimatismeni? den pai opos ta thelis?ine sosti i skepsi su .fovame oti o antras su ine egoistis .niazete pio poli jia ton eaftotu para jia sena ke to pedi.ego filenada tha ekana afto;ofthalmon anti ofthalmu.poli megali kuventa eeeee;to thellun omos i antres ;jia afto kanto exi ekato tis ekato apotelesmata.afu aftos theli na vgi to apogevma,vges ke esi;pes krata to pedi ke fevga jia kafe moni su.min niazese exi akrivos ta idia dikeomata me esena sto gamo .min afinis na se podopati kanenas.akoma ke o antras su.ine o kaliteros tropos na tu dhiksis oti ke esi thelis na zisis ti zoi su.an andidrasi pes tu na vgite mazi.eki tha fani oti se agapai ke se ipologizi.

Ran_Tan_Plan

# 6 στις 14/2/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Αυτο το "παλαιψε το" και το "προσπαθησε να...." ειναι τελικα η πιο χαζη συμβουλη σε τετοιες καταστασεις.

Δεν μπορειτε να δειτε την πραγματικοτητα?

Τελειωμενη κατασταση ειναι!

22 χρονων παντρευτηκε η κοπελα. Αντε να ειναι και κανα δυο χρονια μεγελυτερος ο αλλος παντρευτηκε δλδ κι αυτος στα 24 του.

Ηρθε και το παιδι, δεν ειχε ζησει και πολλα πραγματα πριν τον γαμο και προσπαθει να τα ζησει τωρα.

Και βγαινει και πινει και ξενυχταει και παιζει χαρτια και κυνηγαει γκομενες...
...εχει δηλαδη τοσο σημασια το τι κανει?
Γεγονος ειναι οτι ΣΠΙΤΙ του ΔΕΝ ειναι.
Ουτε διπλα στο παιδι του ουτε διπλα στη γυναικα του τη μανα του παιδιου του.
Ελευθερος κι ωραιος!

Αντε κοπελα μου στησε τη ζωη σου και την ζωη του παιδιου σου σε νεα βαση.
Στηριξου στα ποδι σου, και μεγαλωσε το παιδι σου μανα και πατερας μαζι γιατι με τον σαχλαμαρα που διαλεξες για αντρα σου δεν υπαρχει ελπιδα να το μεγαλωσετε σαν ζευγαρι.

Εκτος πια αν εχεις την υπομονη και το κουραγιο να περιμενεις καμμια 15ρια χρονια να ζησει την ετεροχρονισμενη εφηβια και ενηληκιωση του και να βαρεθει τις νεανικες μaλακιες και γυρισει σαν βρεγμενη γατα, σπιτι.

Αντε με τον καθε ανωριμο και ανευθυνο βλακα που με ελαφρη καρδια σπερνει παιδια....
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

mathilda

# 7 στις 14/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
H μανα ειναι υποχρεωμενη να μεγαλωνει το παιδι μερα νυχτα και ο αντρας απλα βοηθαει;
Δηλαδη, η υποχρεωση του τελειωνει μετα τα δυο λεπτα της εκσπερματωσης;

Ε, τοτε, να τους μαζεψουμε ολους σε ενα ξερονησι, να εκτελεσουμε τους πιο ασχημους, βλακες και αρρωστιαρηδες και να κρατησουμε τους υγιεις, ψηλους, ευφυεις για σπερματοδοτες.
Αν οι ιδιοι περιοριζουν τον ρολο του πατερα στα δυο αυτα λεπτα, ετσι πρεπει να αντιμετωπιζονται.

Εν τω μεταξυ, τι θα αλλαξει με τη συζητηση; Αφου ο πανηλιθιος το δηλωσε "εγω δεν αλλαζω, ειναι δικο σου προβλημα!"

Καντο δικο του το προβλημα αγαπητη μου.

morgoth

# 8 στις 14/2/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
είναι συνθετο το προβλημα. θέλει πολύ κουβέντα αλλά και διαθεση για κατανοηση και απο τα δυο μέρη.
Ούτε στησιμο στο τοιχο, ουτε τιποτα δικαστηρια. Να τον πάρεις με το καλό, να δειξεις κατανοηση, να του δημιουργεις ευχαριστη ατμοσφαιρα στο σπιτι. Πρέπει να του κερδίσεις ξανα το ενδιαφερον του. Κανονισε ενα σινεμα, ενα θεατρο, κατι που του αρέσει. Πρέπει να βρεις μια γυναικα να κραταει το παιδακι για λιγες ώρες. Και μην τον γκρινιάζεις.
επισης να βγαινεις και συ λιγάκι. Να κραταει και κεινος το παιδί.. Θα αλλάξουν πολλά έτσι. Θα νιωσει πιο ενεργός στην ανατροφή του, θα φανει ότι και συ εισαι ανθρωπος και έχεις ενδιαφέροντα.
Θέλει τακτική απο μέρος σου. αν δεν αποδώσει τιποτα τοτε ξανασκέφτεσαι την εσχατη λυση

agerakas

# 9 στις 23/7/2011
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 11

Παράθεση:
Originally posted by why72
Πριν φτάσεις σε ακραίες καταστάσεις, προσπάθησε να αλλάξεις κάποια πράγματα. Γνώμη μου συζήτησε μαζί του ακόμα μία φορά, όχι όμως ζητώντας του να αλλάξει εκείνος, αλλά λέγοντάς του, ότι και εσύ έχεις ανάγκη να βγαίνεις με τις φίλες σου 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον (και λέω τόσες γιατί φαντάζομαι ότι μαζί δεν πηγαίνετε πουθενά). Είναι μία ανάγκη σου που δεν σκοπεύεις να την πνίξεις -αγνοήσεις. Άρα ή θα μένει εκείνος με το παιδί τις μέρες που εσύ θα είσαι έξω ή θα φέρνετε μία γυναίκα για λίγες ώρες.

Ζήτησέ το και μην κάνεις πίσω (ακόμα και πολλές φορές αν χρειαστεί). Και εσύ θα ηρεμήσεις λίγο και θα ξεσκάσεις και εκείνος θα πάψει να σε θεωρεί δεδομένη. Αν και τότε δεν καλυτερεύσει η σχέση σας και εσύ δεν έχεις αυτά που επιθυμείς, τότε ξανασκέφτεσαι για διαζύγιο. Μην πάρεις όμως ποτέ αποφάσεις εν θερμώ, γιατί έχετε και ένα παιδάκι και είναι κρίμα. Πάλεψε πρώτα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, ίσα ίσα μπορεί να κερδίσεις πολλά.

Καλή επιτυχία.

Συμφωνώ με την Why22 . Με λίγα λόγια: Βες και συ έξω, βρες γκόμενο, ζήσε την ζωή σου και βάλτον να πλύνει και κανένα πιάτο. Και τα εξοδα μισά - μισά.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost