Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι γονείς μου δεν θέλουν να τον παντρευτώ!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

elena_81

# 1 στις 13/2/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Οι γονείς μου δεν θέλουν να τον παντρευτώ!

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που δε μπορώ πια να χειριστώ! Είμαι 30 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια είμαι σε σχέση με ένα παιδί. Έχουμε αποφασισει να παντρευτούμε και αυτός μου έχει δώσει και δαχτυλίδι.... Έχω γνωρίσει τους δικούς του και αυτός τους δικούς μου αλλά οι δικοί μου βρίσκουν προφάσεις συνεχώς για την γνωριμία με τους γονείς του. Τους θεωρούν κατώτερους και οτι εγώ τους έχω απογοητεύσει με την επιλογή μου αυτή. Οι άνθρωποι και μορφωμένοι είναι βέβαια και ο γίος τους δικηγόρος με μεταπτυχιακά και δουλειά κλπ. Δε ξέρω τι να κάν. Όπως είναι φυσικό οι γονείς του έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν και η όλη κατάσταση έχει αρχίσει να επηρεάζει και την σχέση μας. Λέγαμε να παντρευτούμε Γενάρη, μετατέθηκε Φλεβάρη, μετά το Πάσχα και τώρα πήγαμε καλοκαίρι.. Τι να κάνω?
Δε θέλω να στενοχωρήσω τους δικούς μου, έχουν κάνει πολλές θυσίες για εμένα, αλλά και αυτός είναι ο άνθρωπος της ζωής μου. Δε θεωρώ πως είναι παράλογη η επιλογή μου αλλά δεν πείθονται με αυτό. Θέλουν κάποιον με πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση και "θέση" στην κοινωνία γιατί είμαι το "μοναχοπαίδι" τους, χωρίς όμως να μου λένε να χωρίσω μαζί του (παρόλο που τους έχω ρωτήσει). Απο την άλλη εμένα αυτός ο άνθρωπος είναι η επιλογή μου, με αγαπάει, με προσέχει και το μυαλό μου είναι σε αυτόν κάθε λεπτό!
Θα εκτιμούσα πολύ να ακούσω την άποψη σας..
Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!

Climentini

# 2 στις 14/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by elena_81
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που δε μπορώ πια να χειριστώ! Είμαι 30 χρονών

Το μόνο πράγμα που βλέπω εγώ οτι δεν μπορείς να χειριστείς, αγαπητή Ελενίτσα, είναι το οτι είσαι 30 χρονών.

Τριάντα.

Στα τριάντα, Ελενίτσα, δεν είσαι παιδί κανενός. Μπορεί να είσαι τέκνο (γέννημα) δυο ανθρώπων, αλλά παιδί τους, οπωσδήποτε δεν είσαι.

Παιδί τους ήσουνα δυο μηνών που σου άλλαζαν τις πάνες, ενός έτους που σε τάιζαν με το κουταλάκι, πέντε χρονών που σε κρατούσαν από το χέρι για να περάσεις το δρόμο απέναντι, δέκα χρονών που σου εξηγούσαν την απλή μέθοδο των τριών και δεκαπέντε χρονών που πλήρωναν τα φροντιστήρια για να μάθεις δυο σειρές γράμματα.

Και μετά, πέρασαν άλλα δεκαπέντε χρόνια, Ελενίτσα.
Και να τρως μόνη σου έμαθες, και να περνάς το δρόμο, και να λύνεις δευτεροβάθμιες εξισώσεις, και να βγάζεις το ψωμάκι σου και να ψηφίζεις και να σχεδιάζεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις.

Εκτός πια κι αν, Ελενίτσα, βολεύεσαι, καταδέχεσαι, έχεις εκχωρήσει το δικαίωμα, όπως θες πές το, να σε ταίζουν ακόμα με το κουταλάκι, να σου πλένουν τα βρακιά, και να μαζεύουν τις κάλτσες σου από το πάτωμα.
Α, και να αποφασίζουν αντί για σένα.

Αν ισχύει έστω και ένα από αυτά, δεν πειράζει, Ελενίτσα, Ζωή είναι, θα περάσει._

mathilda

# 3 στις 14/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το τραγικο ειναι οτι εχει ψηφισει ηδη τουλαχιστον 6-7 φορες!
Βεβαια θα της εβαζε ο μπαμπας το ψηφοδελτιο στον φακελο, το πιο πιθανο.

Και μετα μου λετε, οτι θα παει μπροστα αυτος ο τοπος και οτι οι σημερινοι τριανταρηδες θα αλλαξουν τα πραγματα....

Αφου παρουν τη αδεια του μπαμπα και της μουαμας πρωτα.

Dardana

# 4 στις 14/2/2011
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
χωρισ΄τον καλε, ειναι να στεναχωρεις τους δικους σου; που επενδυσαν τοσα επανω σου;; φυσικα και ειναι κατωτερος σου..μονο μεταπτυχιακο;; εδρα σε πανεπιστημιο επρεπε να'χε, και καμποσα στρεμματα ποτιστικά.

σορρυ για την ειρωνεια..αλλά πραγματικα δυσκολευομαι να φερθω πιο ''κοσμια'' σε εναν ανθρωπο 30 χρονων που δεν μπορει να υπερασπιστει τις επιλογες του. αν θες να ζησεις τη δικη σου ζωη κι οχι τη ζωη που θελουν άλλοι για σενα, εστω οι γονεις σου, φερσου ως 30χρονη.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

morgoth

# 5 στις 14/2/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
Τα πράγματα ειναι λιγο πολύ όπως τα λενε παραπάνω..

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι προτού τον παντρευτεις και κανεις κανα παιδί, να δώσετε μια ευκαιρια στη σχεση σας ως ζευγαρι κάτω απο μια κοινή στεγη.
Ξέχασε τα παντρολογήματα. Πέστου να μεινετε στο νοικι σε ενα σπιτι μακριά απολους. Οι τριτοι σας φθειρουν. Κάπου μακρια απολους θα δειτε τελικά αν έχετε σχεση ζωής αλλά και θα πατήσετε στα πόδια σας.

Οι γονεις δε κανουν θυσιες για να εκφερουν γνωμη και να εχουν λογο στη ζωή των παιδιών τους. Η υποχρεωση τους ειναι να τα μεγαλώσουν όπως μπορούν και νομιζουν καλυτερα, να τους δωσουν εφοδια για τη ζωή και να ταφησουν να ανοιξουν τα φτερα τους. Οπότε μη νιωθεις υποχρεωση σε κανεναν..
Πάτα στα πόδια σου και στηριξου στον εαυτο σου. Αλλαξε γραμμή και να δεις ολα θα πάνε καλα.

methismeno_troufaki

# 6 στις 14/2/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565

Είσαι 30 ετών!!! Μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις αποφάσεις μόνη σου ποιον άνθρωπο θα έχεις δίπλα σου??

Όλοι οι γονείς έχουν κάνει θυσίες για τα παιδιά τους! Αλλά είναι κάτι που το κάνουν επειδή το θέλουν, όχι για να στο χτυπάνε μετά!

Εσύ θα κάνεις αυτό που θέλεις και νιώθεις! Στο κάτω κάτω εσύ θα κοιμάσαι μαζί του, όχι οι γονείς σου!
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

aseglio

# 7 στις 14/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η λύση ειναι απλή. Μην παντρέυτείτε.

Πιάστε ένα σπίτι και συζήστε, και θα τους έρθει πιο μαλακά. Θα τον φέρεις σιγά σιγά κοντά τους και θα δουν οτι αξίζει. Οι ιδέες των γονιών σου ειναι του 1950. Κι εσυ μη τους χαιδευεις τοσο πολύ.

morgoth

# 8 στις 14/2/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
οι περισσοτεροι γονεις "υποχρεώνουν" με καποια εννοια τα παιδια τους.. και τα παιδια δε το παιρνουν πρεφα. ετσι εχουν μαθει

modexristos

# 9 στις 14/2/2011
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.888
Η δικη μου απορια ειναι πως ειναι δυνατον να σε αφησουν 30 χρονων γυναικα χωρις να σε εχουν παντρεψει.

Αν θελεις μου το εξηγεις.
Το οτι δεν θα σου εχουν κανει προξενια μου φαινεται αδιανοητο.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

# 10 στις 14/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κοίτα πως αλλάζουν οι καιροί τελικά. Παλιά όλοι οι γονείς τεμενάδες έκαναν να πάρει η κόρη τους γιατρό η δικηγόρο. Και να που ήρθε η μέρα που κάποιοι γονείς θεωρούν "κατώτερο" κάποιον με τέτοια δουλειά.

Αλήθεια αν τους έλεγες πως είναι δημόσιος υπάλληλος τι θα πάθαιναν; κανένα εγκεφαλικό να φανταστώ;

# 11 στις 14/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ δεν θα σε "κράξω" ούτε θα σε γελοιοποιήσω ... ξέρω ότι αν ετοιμάζεσαι για ένα τόσο σοβαρό βήμα στη ζωή σου θα ήθελες συμπαράσταση και βοήθεια ψυχολογική ειδικά από το στενό σου οικογενειακό σου περιβάλλον ... μπορεί εσύ να νοιώθεις σιγουριά με αυτόν αλλά άμα έχεις τη μάνα σου (με την οποία πιθανό να έχεις πολύ αρμονική σχέση μέχρι τώρα) να στραβομουτσουνιάζει μόλις τον βλέπει κάπως σουρχεται. Λες βρε μπας και βλέπουν αυτοί κάτι που δε βλέπω εγώ ?

Έτσι είναι η ζωή όμως ... δεν είναι στρωμένη με λουλούδια αλλά και με αγκάθια. Κανείς δεν υποχρεώνει τους γονείς σου να βλέπουν τον άνθρωπο αυτό με το ίδιο μάτι όπως εσύ. Εκείνο που πρέπει να κάνεις είναι να ψάξεις μέσα σου αν εσύ τον θέλεις αυτόν τον άνθρωπο. Αν τον θέλεις θα τους πείσεις. Πρέπει όμως να πείσεις τον εαυτό σου. Κι αυτό είναι το πιο δύσκολο.

wish_

# 12 στις 15/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν το αγαπάς και σ΄αγαπάει να παντρευτείτε.

Το ξέρω ότι δε θες να στεναχωρήσεις τους δικούς σου άλλα καμιά φορά τα πράγματα δεν έρχονται πάντα όπως τα θέλουν.Αν σ΄αγαπάνε θα είναι μαζί σου.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε θέλουν και γιατί αρνούνται.Μήπως τελικά σε θέλουν μαζί τους γιατί φοβούνται μη σε χάσουν?Μήπως θέλουν ένα αποκούμπι?Μήπως η ζωή τους άμα φύγεις δε θα έχει νόημα?

Μίλησε τους και πες ότι τους θέλεις μαζί σου,τους αγαπάς και πάντα θα΄σαι πλάι τους και αν δεν θέλουν με τον καλό,στείλτους ένα προσκλητήριο και τα λέτε στο γάμο! Γίνε και εσύ λίγο πιο ψυχρή.Αυτή σου η στάση σε καταστρέφει και βάζει σε αμφιβολίες το σύντροφο σου.

Πες τους ότι αυτή είναι η επιλογή σου είτε τους αρέσει είτε όχι και θα πρέπε να χαίρονται που είσαι με κάποιον που σε κάνει χαρούμενη.

daka2010

# 13 στις 15/2/2011
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Είσαι 30 χρονών πάρε την ζωή στα χέρια σου!!!
Αν θέλει η νύφη και ο γαμπρός τύφλα να έχει ο πεθερός δεν λένε.

Οι άνθρωποι λες είναι μορφωμένοι και ο γιος τους με μεταπτυχιακά, δικηγόρος και με δουλειά. Τι άλλο θέλουν οι δικοί σου ? κάτι άλλο τρέχει και δεν το λες?

Δεν είσαι μικρό κορίτσι να σκέφτεσαι έτσι…
Αν τον θέλεις και είσαι σίγουρη πως μαζί του είσαι καλά κλπ αποφασίστε πότε θέλετε εσείς οι δυο και απλά το ανακοινώνεις στους δικούς σου.
Ότι και να σου πουν οι γονείς σου είναι άποψη τους αλλά εσύ θα ζήσεις μαζί του όχι αυτοί.

# 14 στις 15/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα σε ρωτήσω κάτι και με το χέρι στην καρδια πρέπει να απαντήσεις. Είσαι σίγουρη πως αυτός είναι ο άντρας της ζωής σου;

Αν ήταν θα τον είχες ήδη παντρευτεί την πρώτη φορά...

Μήπως τελικά και εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο; άσε τις δικαιολογίες και τα εμπόδια πίσω από τη φούστα της μαμάς και κάνε αυτό που σκέφτεσαι από την αρχή. άφησέ τον να φύγει.

mathilda

# 15 στις 15/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κοπελια, οι γατες σου αρεσουν; Οχι τιποτα αλλο, αλλα θα μεινεις που θα μεινεις γεροντοκορη, αν περιμενεις τους γονεις σου να σου εγκρινουν τον γαμπρο, να εχεις και τις πενηντα γατες στην αυλη, οπως καθε γεροντοκορη που σεβεται τον εαυτο της.

StrawberryCherry

# 16 στις 16/2/2011
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.137

Παράθεση:
αλλά οι δικοί μου βρίσκουν προφάσεις συνεχώς για την γνωριμία με τους γονείς του. Τους θεωρούν κατώτερους και οτι εγώ τους έχω απογοητεύσει με την επιλογή μου αυτή. Οι άνθρωποι και μορφωμένοι είναι βέβαια και ο γίος τους δικηγόρος με μεταπτυχιακά και δουλειά κλπ. Δε ξέρω τι να κάν. Όπως είναι φυσικό οι γονείς του έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν και η όλη κατάσταση έχει αρχίσει να επηρεάζει και την σχέση μας.
Δε θέλω να στενοχωρήσω τους δικούς μου, έχουν κάνει πολλές θυσίες για εμένα, αλλά και αυτός είναι ο άνθρωπος της ζωής μου. Δε θεωρώ πως είναι παράλογη η επιλογή μου αλλά δεν πείθονται με αυτό. Θέλουν κάποιον με πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση και "θέση" στην κοινωνία γιατί είμαι το "μοναχοπαίδι" τους, χωρίς όμως να μου λένε να χωρίσω μαζί του (παρόλο που τους έχω ρωτήσει). Απο την άλλη εμένα αυτός ο άνθρωπος είναι η επιλογή μου, με αγαπάει, με προσέχει και το μυαλό μου είναι σε αυτόν κάθε λεπτό!

και ολα αυτα σε κανανε να το ξανασκεφτεις.. σου φυτεψανε αμφιβολιες η της ειχες απο μονη σου? (αν και πιστευω οτι κανεις ποτε δε μπορει να ειναι σιγουρος για καποιον 100% - τουλαχιστον δε μου εχει τυχει)
οσο για το γονεις καλης μορφωσης το προσπερναω (δηλαδη τι εχουν καλυτερο DNA, η μουρη στην κοινωνια)
Γονεις ειναι, επελεξαν να κανουν παιδι, θυσιες κανουν και εσυ θα κανεις, αλλα δεν θα ζησεις τη ζωη μεσα απο το παιδι σου ετσι?
αλλά και αυτός είναι ο άνθρωπος της ζωής μου οποτε?
γιατι να τους ρωτησεις αν θελουν να χωρισεις? εσυ τους αφηνεις και χωνονται τρελα! βαλε ορια! απογαλακτισου! οταν θα κλεινει η πορτα του σπιτιου σου θα εισαι εσυ και ο ανθρωπος ΣΟΥ οχι ο ανθρωπος ΤΟΥΣ
σψριπτα μανεντ

cerise

# 17 στις 18/2/2011
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.205
Ολοι οι γονείς κάνουν θυσίες για τα παιδιά τους κι αν όχι όλοι οι περισσότεροι.
Και τις κάνουν για την ευτυχία τους κι όχι για τη δυστυχία τους φυσικά.

Αυτό όμως είναι υποχρέωσή τους και δεν περιμένουν ανταλλάγματα και μάλιστα τέτοια που αγγίζουν τη δική σου ευτυχία.

Αν εσύ είσαι ευτυχισμένη και σίγουρη ότι ο άνθρωπος αυτός και αυριανός πατέρας των παιδιών σου θα σταθεί δίπλα σου σαν σύντροφος πραγματικός και έχεις καλή χημεία και επικοινωνία μαζί του , τότε δεν θα πρέπει να έχεις ενδιασμούς και να είσαι κάθετη στην απόφασή σου. Εκτός κι αν διακρύνεις κάτι όπως και αυτοί που σε κάνουν να αναβάλλεις αυτή τη μεγάλη απόφαση που λέγεται γάμος και οικογένεια και δεν είναι μόνο οι γονείς σου το πρόβλημα.

Αν λοιπόν δεν είσαι ώριμη για μια τέτοια απόφαση καλύτερα να μην βιαστείς.

Heptamer

# 18 στις 18/2/2011
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

Παράθεση:
Originally posted by Jack_Skellington
Κοίτα πως αλλάζουν οι καιροί τελικά. Παλιά όλοι οι γονείς τεμενάδες έκαναν να πάρει η κόρη τους γιατρό η δικηγόρο. Και να που ήρθε η μέρα που κάποιοι γονείς θεωρούν "κατώτερο" κάποιον με τέτοια δουλειά.

Αλήθεια αν τους έλεγες πως είναι δημόσιος υπάλληλος τι θα πάθαιναν; κανένα εγκεφαλικό να φανταστώ;

Το επαγγελμα του δικηγορου εχει πλεον κορεστει και ως εκ τουτου εχει χασει μερος της παλιας αιγλης του. Υπαρχουν (μεγαλο)δικηγοροι και δικηγορίσκοι.

Φρονω πως εκει ειναι η ενσταση των γονιων. Πως ο γαμπρος ειναι απλα ενας δικηγορος του κιλου. Αν ηταν κανενας Κουγιας ή Λυκουρεζος,το πραγμα μαλλον θα αλλαζε.

Αν ο γαμπρος ηταν δημοσιος υπαλληλος,με τα σημερινα πραγματα και τα μισθολογικα κουτσουρεματα,παλι δεν ειναι επαγγελμα κυρους/ασφαλειας.

Οποτε παλι οι γονεις θα ειχαν ενστασεις....
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Therion

# 19 στις 18/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μα τι σας έχει πιάσει μ'αυτό το γάμο? Απεταξάμην.

# 20 στις 18/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που δε μπορώ πια να χειριστώ! Είμαι 30 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια είμαι σε σχέση με ένα παιδί. Έχουμε αποφασισει να παντρευτούμε και αυτός μου έχει δώσει και δαχτυλίδι.... Έχω γνωρίσει τους δικούς του και αυτός τους δικούς μου αλλά οι δικοί μου βρίσκουν προφάσεις συνεχώς για την γνωριμία με τους γονείς του. Τους θεωρούν κατώτερους και οτι εγώ τους έχω απογοητεύσει με την επιλογή μου αυτή. Οι άνθρωποι και μορφωμένοι είναι βέβαια και ο γίος τους δικηγόρος με μεταπτυχιακά και δουλειά κλπ. Δε ξέρω τι να κάν. Όπως είναι φυσικό οι γονείς του έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν και η όλη κατάσταση έχει αρχίσει να επηρεάζει και την σχέση μας. Λέγαμε να παντρευτούμε Γενάρη, μετατέθηκε Φλεβάρη, μετά το Πάσχα και τώρα πήγαμε καλοκαίρι.. Τι να κάνω?
Θα εκτιμούσα πολύ να ακούσω την άποψη σας..
Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!

Εάν όντως το μοναδικό κριτήριο των γονιών σου
είναι η καλύτερη οικονομική κατάσταση και θέση στην κοινωνία
για την επιλογή του συντρόφου σου ,
λυπάμαι
αλλά αυτό αποτελεί ένδειξη πως δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι τις απόψεις τους
και πολύ περισσότερο να τις υιοθετείς .......

Αντίθετα τα δικά σου κριτήρια (ενδιαφέρον )
είναι αυτά που αξίζουν , κρατάνε μια σχέση και αργότερα ένα γάμο ........

Προσπάθησε όμως , πριν κάνεις το μεγάλο βήμα ,
όπως σου έγραψαν και παραπάνω άλλοι συνδίκτυοι ,
να βεβαιωθείς για όσα αισθάνεσαι/ται
μέσω μιας συμβίωσης (ιδιαίτερα εάν η γνωριμία σας δεν μετράει χρόνια )
γιατί πολλές φορές δρώντας παρορμητικά σε συναισθηματικό επίπεδο
βιαζόμαστε να βγάλουμε θετικά συμπεράσματα ........
με αποτέλεσμα να επενδύσουμε περισσότερο απ' ότι έπρεπε .......

Σε αυτή την περίπτωση η ματαίωση είναι πιο καταστροφική ..........

Μην ανησυχείς όμως ...... ήδη βρίσκεσαι σε καλό δρόμο ........

Αναφορικά με τους γονείς σου .......
Καλύτερα να στεναχωρηθούν εκείνοι λιγάκι τώρα ........
παρά να στεναχωριέσαι εσύ για όλη σου τη ζωή ..........

Στήριξε τις επιλογές σου .....και ανέλαβε τις ευθύνες σου ......
Έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου
πως ακόμα κι αν αποδειχθούν λανθασμένες
θα είσαι έτοιμη να υποστείς τις συνέπειες τους .......

Επίσης δεν σου λένε ευθέως να χωρίσεις
γιατί γνωρίζουν πολύ καλά
ότι έτσι αναλαμβάνουν όλη την ευθύνη
κάτι που δεν θέλουν .......
Αντίθετα προσπαθούν να πετύχουν εκείνο που θεωρούν σωστό για σένα
μέσα από εσένα .......
ώστε να φανεί πως είναι δική σου η απόφαση , δική σου επιλογή

και δυστυχώς στο μέλλον και όλες οι ευθύνες δικές σου .........

Το θετικό όμως με τους γονείς
που ενδιαφέρονται έστω και υπερβολικά στη ζωή των παιδιών τους
είναι πως αργότερα από όποιες καταστάσεις κι αν προκύψουν συνέπειες
τις μοιράζονται με το παιδί τους και προσπαθούν να τις αμβλύνουν .......
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.