Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χαίρε θράσος αθάνατο!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Μυρτώ

# 1 στις 31/3/2003
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Χαίρε θράσος αθάνατο!!!

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ το πισώπλατα μαχαίρωμα στον εργασιακό χώρο! Μάλλον θα σας έχει τύχει!
Εκείνες οι περιπτώσεις που συνάδελφοι εκμεταλλεύονται την απουσία σας ή χρησιμοποιούν την δουλειά σας για δικό τους όφελος! Εκείνες οι φορές που άνθρωποι που εσείς τους ανοίξατε τα μάτια ή τους δώσατε ευκαιρίες και εμπιστοσύνη να το εκμεταλλεύονται και να προσπαθούν να γίνουν 'βασιλικότεροι του βασιλέως '!

Τελικά , εσείς πως θα αντιμετωπίζατε το άτομο που με θράσος προσπαθεί να σας 'κλέψει' όλα αυτά για τα οποία έχετε δουλέψει σκληρά δίνοντας ένα κομμάτι του εαυτού σας κάθε φορά ; Πως θα χαρακτηρίζατε αυτόν τον άνθρωπο ;

Πώς θα αντιμετωπίζατε το κόμπλεξ κατωτερότητας του , που προφανώς υπάρχει αν προσπαθεί συνεχώς να αποδείξει ότι είναι καλύτερο από ένα άτομο που είναι αντικειμενικά σε πολύ ψηλότερο επίπεδο;

Θα θυμώνατε ή θα το αγνοούσατε κάνοντας του γνωστό όμως ότι έχετε αντιληφθεί τα κίνητρα του ;

Ιδού η απορία......
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

spy26

# 2 στις 5/4/2003
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416

Ολα επιτρεπονται...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΜΥΡΤΩ,

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙΣ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ -ΠΙΣΤΕΥΩ- ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΘΕΣΕΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ-ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ .ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ,ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ.

ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΟΡΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΟΝΤΡΕΣ,ΔΙΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΥΓΕΙΟΥΣ (ΠΑΡΑΚΑΛΩ) ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ.ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΓΙΑΤΙ; ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ,ΣΕ ΑΦΥΠΝΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙΝΗΤΡΟ.ΝΑ ΝΑΟΙΞΕΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ,ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΜΟΝΑΧΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΓΛΥΚΑ.ΔΙΧΩΣ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΟΥ.ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΥΚΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΖΟΥΓΚΛΑ,ΚΑΙ Η ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ.ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΚΛΑΒΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΕ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ,ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΤΟΥ.

Ε ΤΙ ΛΕΣ ; ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;

# 3 στις 30/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Επειδή μου έτυχε... να τι έκανα...

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ το πισώπλατα μαχαίρωμα στον εργασιακό χώρο! Μάλλον θα σας έχει τύχει!

Πώς θα αντιμετωπίζατε το κόμπλεξ κατωτερότητας του , που προφανώς υπάρχει αν προσπαθεί συνεχώς να αποδείξει ότι είναι καλύτερο από ένα άτομο που είναι αντικειμενικά σε πολύ ψηλότερο επίπεδο;

Και θύμωσα, και πληγώθηκα, και αναφορά έκανα... αλλά επειδή είχα πέσει σε "σφηγκοφωλιά" ομοειδών ανθρώπων, να τι αποφάσισα και ποτέ δεν το μετάνοιωσα.

Κάθησα και σκέφτηκα και αναρωτήθηκα..."Τι θέλω εγώ σε αυτό το περιβάλλον;" " Θα αλλάξει ποτέ κάτι εφόσον και οι ψηλότεροι σε θέση από μένα κουβαλούν τα ίδια μυαλά (με αυτή που όχι μόνο μεταφορικά έγλυφε αλλά κυριολεκτικά...) ;"

Είπα λοιπόν το στερνό αντίο και παραιτήθηκα και από κει πάν κι άλλοι. Ουδέποτε το μετάνιωσα κι ας δυσκολεύτηκα μετά οικονομικά ωσπου να βρω δουλειά.

botsp

# 4 στις 30/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 277
Ξερω πολυ καλα τι εννοεις Μυρτώ!!!

Σκεψου τι γίνεται οταν ο αδικημένος ειναι κατώτερο στέλεχος.

Εκείνος πως να αντιδράσει άραγε;

Μηπως να ρίξει τίποτα μπουνιές;

Μαλλον αυτό πρέπει να κάνει αλά ας όψεται το μεροκάματο!

Υπομονή έχει καιρός γυρίσματα!

# 5 στις 30/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όλα εξαρτώνται απο το αν μοιάζουν και οι προιστάμενοι στα μυαλά με αυτό το άτομο. Αν τους ακούνε και τους πιστέυουν, προφανώς αγαπούν τους ρουφιάνους και τα ερπετά...άρα είναι και οι ίδιοι το ίδιο. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να κινηθεί κανείς επιθετικά και με το γράμμα το νόμου στα χέρια. Αν όμως οι προιστάμενοι έχουν την ίδια άποψη με σας, αλλάζουν τα πράγματα..και φυσικά η τακτική που πρέπει να ακολουθηθεί.
Σε κάθε επάγγελμα διαφέρουν οι τρόποι.
Στο δικό μου, με τις γραπτές αναφορές όλα πάνε όπως θέλουμε φτάνει να έχουμε δίκιο.
Πάντως εμένα δε με πειράζει και πολύ όταν υπάρχουν τέτοια άτομα στο χώρο της δουλειάς μου. Σπάω πλάκα με τη χαζομάρα τους και η αυτοεκτιμησή μου καθώς και η αυτοπεποιθησή μου φτάνουν στο ζενίθ. Είναι ωραίο να ανήκεις στη μειοψηφία των λίγων καλών και έξυπνων, και με τη παρουσία των πονηρών αυτό αποκτά μεγαλύτερη σημασία και αξία. Πρέπει όμως να έχουν σωστή κρίση οι πιο πάνω...επαναλαμβάνω.
Υ.Σ.
Πάντως θα πρότεινα κανείς να μην γίνει το ίδιο με αυτούς. Ο ψέυτης και ο κλέφτης το πρώτο χρόνο χαίρονται.....

quite

# 6 στις 2/9/2003
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
οπωσδηποτε να του κανεις γνωστο οτι καταλαβες τα κινητρα του ,μη σε περναει και για μα***α.
βρισιμο οχι,τον κανεις εχθρο και του δινεις δικαιολογιες.
θα του εδειχνα τη δυσφορια μου,με γκριματσες υποτιμητικες.οχι τιποτα υπερβολικο,κατι που να γινεται αντιληπτο οχι ομως τοσο ωστε να οργιστει.κατι σαν ανταρτοπολεμο.
η λογικη ομως λεει οτι ολοι κανουμε καποια φορα καποια λαθη ,αν οχι το ιδιο,κατι αλλο,οποτε η συγχωρεση χωρις να το ζητησει ειναι το καλυτερο.
αν εχουμε κατανοησει κατι τετοιο.οχι απλα να το κανουμε επειδη ακουγεται σωστο.

snipper

# 7 στις 3/9/2003
author
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Απαντήσεις: 87
ΕΚΔΙΚΗΣΗ.Ενα πιάτο που τρώγετε πάντα κρύο, ασε που αργά ή γρήγορα όλα θα φανούν

# 8 στις 3/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Θα θυμώνατε ή θα το αγνοούσατε κάνοντας του γνωστό όμως ότι έχετε αντιληφθεί τα κίνητρα του ;

Μένω στην τελευταία ερώτηση, θεωρώντας δεδομένο, ότι σε όσους κάνουν εξαρτημένη εργασία, έχει τύχει κάτι ανάλογο.

Προσωπικά πάντως, θα θύμωνα και θα έκανα μεγάλη φασαρία.

Μέχρι και αυτή τη στιγμή, μου έχει τύχει 3-4 φορές μέσα σε 16 χρόνια-, όταν διεκδίκησα τα -κλεμμένα- δικαιώματά μου, χρησιμοποιώντας ακόμη και το μέσο της έγγραφης αναφοράς, μόνο κερδισμένος βγήκα.

Το σημαντικότερο κέρδος, είναι η αποθάρρυνση του θρασούς "συναδέλφου", καθώς η δημόσια διαπόμπευσή του, δρα σαν τροχοπέδη, μη επιτρέποντάς του να επαναλάβει, εύκολα, την αποδοκιμαστέα του πράξη.

aisiodoxi

# 9 στις 10/9/2003
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 580

Χα! Τι θέμα θίξατε...:-)

Μμμμ...τι να σας πω...απο προσωπική μου πείρα κατάλαβα πως στις δουλειές δεν επιβιώνεις χωρίς "θράσος", εννοώντας πως όταν κάτι σε ενοχλεί πρέπει να του κόβεις το βήχα και να μην το αφήνεις....
Φέρνω παράδειγμα.
Στην εργασία που είμαι (σχεδόν 6μιση χρόνια τώρα) υπήρχε με μια συνάδελφο μου μια...πιο "συμπάθεια" από τον εργοδότη μας. Η συγκεκριμένη ολίγον "ψώνιο", πίστευε πως τα απίστευτα χρήματα που έπαιρνε και το ξύσιμο που απολάμβανε όλη μέρα, ήταν επειδή ήταν καλή υπάλληλος (της είχε δώσει κι ένα τίτλο και καμάρωνε). Το αποτέλεσμα: Να καβαλήσει καλάμι και να ΔΙΑΤΑΖΕΙ ακόμα κι εμένα να κάνω δουλειές της....Δε γινόταν τίποτα, δεν είχα βοήθεια από πουθενά και μονίμως καβγαδίζαμε. Στον εργοδότη μου δεν πήγα ποτέ να παραπονεθώ, γιατί ήξερα πως δεν θα με άκουγε...Μετά από 3 χρόνια περίπου, η κοπέλα "ξύπνησε" για ποιο λόγο συνέβαιναν αυτά και όταν της την "έπεσε" χοντρά, μάζεψε τα μπογαλάκια της κι έφυγε....
Και ήρθε η καινούργια....
Εξίσου ΑΣΧΕΤΗ και με έβαλαν να της πάρω συνέντευξη για να δω αν μας κάνει. Η κοπέλα δεν είχε καμία γνώση σε τίποτα και σχεδόν καθόλου προυπηρεσία. Δυστυχώς, ενώ είμαι εντελώς υπέρ των ανέργων και κυρίως όσων δεν έχουν προυπηρεσία (δεν ξεχνάω ποτέ μου τα 2 χρόνια που έψαχνα δουλειά και δε με έπαιρνε κανείς επειδή δεν είχα προυπηρεσία), η συγκεκριμένη θέση ήταν ανάγκη να καλυφθεί από κάποιον γνώστη βασικών πραγμάτων (έστω απλά Η/Υ)!!! Ανακοίνωσα λοιπόν ότι δυστυχώς δεν έχει τα απαραίτητα προσόντα και (επειδή είχε γνωστή στην εταιρεία) την επόμενη ημέρα προσελήφθη. Τότε αποφάσισα πως δε θα με ξαναπιάσουν χαζή....Έπιασα τον εργοδότη μου και του είπα πως εγω δεν προτίθεμαι ούτε τη didacta να κάνω εκεί μέσα, ούτε να ασχοληθώ με αυτές τις δουλειές. Εφόσον την παίρνει υπ'ευθύνη του, να βρει και άτομα να τη βοηθάνε....(Μη φανταστεί κανείς ότι είμαι στριμμένη....απλά ο φόρτος εργασίας μου είναι τόσος πολύς, που δεν έχω τέτοιες πολυτέλειες, ασε δε που το έργο το χα ξαναδεί).
Και φυσικά το ξαναδα....δεν περνάει τρίμηνο...και γίνεται μια φάση που το 2ο "ψώνιο" το είδε ιδιαιτέρα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και ενώ ήταν να ετοιμάσει κάτι χαρτιά για τύπωμα, πήγε σε ένα meeting να το παίξει γλάστρα (και καλά κρατάω σημειώσεις) και με φωνάξανε εμένα να γράψω ένα χαρτί που ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ (3 σειρές ήταν, ΕΛΕΟΣ) και να ξανατυπώσω κάτι συνοδευτικό που έπρεπε να αλλάξω την ημ/νία.....
Εκεί τα'παιξα όλα για όλα, έδωσα ρεσιτάλ.... είχα κρανιώσει ΕΝΤΕΛΩΣ βέβαια...μην τα πολυλογώ, είπα ένα ΟΧΙ σαν της 28ης Οκτωβρίου, τσακώθηκα με 2-3 εκει μέσα και το αποτέλεσμα: για να μου σπάσουν τον τσαμπουκά μου είπαν ότι αφού αρνείσαι να κάνεις αυτό σε απολύουμε...ΦΥΣΙΚΑ σηκώθηκα κι έφυγα σαν κυρία και δεν το πιστεύανε! Αυτοί απλά το έκαναν για να περάσει το δικό τους...Μετά από 1 εβδομάδα που μιλάγαμε καθημερινά για το πότε θα περάσω να πάρω τα χρήματά μου, όταν επιτέλους πήγα....ο εργοδότης μου δεν άντεξε, μου έβαλε τις φωνές και είπε "δεν έχεις να πας πουθενά, δεν υπάρχει απόλυση και να γυρίσεις στη θέση σου"!! Εκεί εγώ συνέχισα το στόρυ, λέγοντάς του όλα όσα με ενόχλησαν και κυρίως το ότι έφτασε σε τέτοια εκβιαστική κατάσταση μαζί μου, που ούτε από τη δουλειά μου, ούτε από μένα στα 3 χρόνια που ήμουν ήδη είχε πρόβλημα. Και φυσικά για να ξαναγυρίσω ζήτησα αναβάθμηση μισθού (που την πήρα και μάλιστα παχουλή) και κυρίως να μη με ξανανακατέψει με αλλονών δουλειές. Απο τότε έχουν περάσει άλλα 3μιση χρόνια σχεδόν και το συγκεκριμένο άτομο, 1 φορά να τολμήσει να περάσει κάποιο όριο ξέρει καλά πως την επόμενη ημέρα έχω κάνει σύσταση στον εργοδότη, της ξανασφίγγει τα λουριά και την επαναφέρει στη Νιρβάνα της....
Γι αυτό σας λέω....Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ!!!

adult

# 10 στις 11/9/2003
author
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 157
Aγαπητή μου δυστυχώς είναι έτσι όπως ακριβώς τα λές , και δυστυχώς οι φελλοί επιπλέουν, καπου σε κάποιο άλλο θέμα έγραφα ότι πλεον δεν μου αρέσει το επάγγελμα μου γιατί μου έχει προσφέρει εντάσεις κλπ.αυτά ακριβώς εννοούσα.

Περιστατικό και για να δείς μέχρι που φτάνει το θράσσος τους.
Κάπου κάποτε σε μιά εταιρεία σαν βοηθός Οικ.Διευθυντή ετοίμαζα κάποια sheets απο Excel για την πορεία της εταιρείας κλπ. και τα έδινα στον διευθυντή μου όταν κατάλαβα ότι ο Οικονομικός τα παρουσίαζε σαν δικά του άρχισα να τα υπογράφω κάτω δεξιά και τότε που νομίζεις ότι έφτασε το θράσος του ε? μου ζήτησε να τα κάνω copy στο δύκτιο για να τα βρίσκει και καλά να τα διαμορφώνει.

Τι να κάνω τότε ΤΙΠΟΤΑ δεν έκανα μέχρι που άλλαξα εταιρεία και ανέλαβα εγώ σαν Οικονομικός.

Μην το βάζεις κάτω , έχε πίστη και κάποια στιγμή θα αναγνωριστεί το ταλέντο και η αξία σου

Φιλικά

Elopos

# 11 στις 17/9/2003
author
Ανδρας / 69 / Παντρεμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13
Τους ξεβρακώνω δημοσίως, γραπτώς και χωρίς λύπηση! Κάποιος γενικός διευθυντής, που προσπάθησε μια φορά να με τιμωρήσει, γιατί με επιστολή ξέχεζα ευγενικά τρεις διευθυντές, για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας, άρπαξε τέτοια σφαλιάρα από το πειθαρχικό συμβούλιο, που θα τη θυμάται για χρόνια!
Η γέφυρα αϊνστάιν - ρόσεν

# 12 στις 17/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Elopos
Τους ξεβρακώνω δημοσίως, γραπτώς και χωρίς λύπηση! Κάποιος γενικός διευθυντής, .......... άρπαξε τέτοια σφαλιάρα από το πειθαρχικό συμβούλιο, που θα τη θυμάται για χρόνια!

Δυστυχώς αγαπητέ μου φίλε για τους περισσότερους, δεν υπάρχουν οι "πολυτέλειες" της ιεραρχίας, καθώς και των πειθαρχικών συμβουλίων.

Προσωπικά, μπορώ να σε καταλάβω γιατί, έχω δράσει ανάλογα στο παρελθόν.

Ωστόσο, παράλληλα αντιλαμβάνομαι τη δεινή θέση, που μπορεί να βρεθεί ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα ανεξάρτητα με τη θέση του και την πραγματική του αξία.

Καλημέρα.:

MaryJo

# 13 στις 17/9/2003
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 41
Πιστεύω ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Δυστυχώς εμένα πισώπλατα μου την έφερε μια συνάδελφος η οποία ωστόσο νόμιζα πως ήταν και καλή φίλη μου. Ολο το διάστημα που κάναμε παρέα με υπονόμευε και ζητούσε την απόλυσή μου ώστε να αναλάβει τη θέση μου ακόμα και με λιγότερα χρήματα. Ρουφιάνοι όπως γνωρίζετε υπάρχουν πάντα και παντού και κάπως έτσι το έμαθα και εγώ... Στο γραφείο δεν ανέφερα τίποτα, ώσπου κανονίσαμε να πάμε για καφέ. Πέρασα από το σπίτι της για να την πάρω με το αυτοκίνητο και εκεί μέσα της ζήτησα εξηγήσεις. Το καλύτερο? Το παραδέχθηκε λέγοντας πως μπροστά στο συμφέρον της δεν υπολογίζει κανενός είδους φιλία. Αυτόματα τη χαστούκισα (ξέρω ξέρω δεν έπρεπε να το κάνω!). Εξοργίστηκα όμως, όχι επειδή με υπονόμευε τόσο, όσο για το γεγονός ότι δεν σεβάστηκε τίποτα από όσα είχαμε μοιραστεί ως φίλες και όχι ως συνάδελφοι. Βεβαίως κάποια στιγμή έπεσαν οι μάσκες. Εκείνη την έδιωξαν από το γραφείο διότι κανείς δεν εκτίμησε τη συμπεριφορά της και εγώ ειμαι ακόμα εδώ!
Δεν μπορεί... Θα έρθουν και καλύτερες ημέρες...!

# 14 στις 17/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

"Την προδοσίαν πολλοί ηγάπησαν, τον δε προδότην ουδείς"...

Παράθεση:
Originally posted by MaryJo
Εκείνη την έδιωξαν από το γραφείο διότι κανείς δεν εκτίμησε τη συμπεριφορά της και εγώ ειμαι ακόμα εδώ!

Εδώ βέβαια, όπως προκύπτει, δεν "εκτίμησαν" τις ρουφιανοϋπηρεσίες -προδοσία- της "συναδέλφου" και αυτό είναι παρήγορο, για την εποχή μας.

Υπάρχουν και δεν θα πάψουν να υπάρχουν άνθρωποι, -αν και σπάνιο "είδος"- που έμαθαν να ξεχωρίζουν την "ηρα από το σιτάρι".
*Προσοχή στις φιλίες, ειδικά αν αυτές προέρχονται από το εργασιακό περιβάλλον.

giannis33

# 15 στις 18/9/2003
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 48
Δεν πάμε να γκρεμίσουμε αυτούς που μας γκρέμισαν, πάμε να τους δείξουμε πως δεν πέσαμε!!!Αυτό νομίζω τα λέει όλα!

tomazos

# 16 στις 24/9/2006
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Απαντήσεις: 8
Σε όλους βέβαια έχει τύχει αυτό το πισώπλατο μαχαίρωνα που λες.Είναι μια από τις αγαπημένες συνήθειες των συναδέλφων μας και βέβαια ισχύει παντού όχι μονο στον ελληνικό χώρο.Δεν μπορώ να πω ποια είναι η σώστή αντομετώπιση απλά μπορώ να σοθ πω τι κάνω εγώ.Πολύ απλά τον /την ξεμπροστιάζεις μπροστά σε όλους(τον κάνεις ρόμπα που λεμε)Αυτό βέβαια θα έχει σαν συνέπεια να κόψετε καθε επαφή αλλά έχεις να χάσεις τίποτα?Φίδι είναι και δεν τον έχεις αναγκη ούτε για καλημέρα!Text

vallon

# 17 στις 24/9/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 318
αγαπητή Μυρτώ,

μην αφήνεις τέτοιους ανθρώπους να σε ποτίζουν με το δηλητήριο τους..
ασε τους στην ασημαντότητα της ύπαρξής τους ..
αργά ή γρήγορα τέτοιοι άνθρωποι θα δείξουν πόσο κάπλικοι είναι ..

και ως γνωστόν δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσυ..
όλα γίνονται μόνα τους..
Βαρέθηκα τις γκόμενες κοντεύω να τα χάσω γι' αυτό και τ' απεφάσισα για να φορέσω ράσο.

# 18 στις 24/9/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
<<Πώς θα αντιμετωπίζατε το κόμπλεξ κατωτερότητας του , που προφανώς υπάρχει αν προσπαθεί συνεχώς να αποδείξει ότι είναι καλύτερο από ένα άτομο που είναι αντικειμενικά σε πολύ ψηλότερο επίπεδο;

Θα θυμώνατε ή θα το αγνοούσατε κάνοντας του γνωστό όμως ότι έχετε αντιληφθεί τα κίνητρα του ;>>

H δεύτερη σκέψη είναι καλύτερη και περισσότερο αποδοτική (και το βασικό χωρίς απώλειες του ανθρώπου που την χρησιμοποιή).

# 19 στις 24/9/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ο λαός μας λέει ότι "ο ψεύτης και ο κλέφτης, τον πρώτο χρόνο χαίρονται" ..... και έχει απόλυτο δίκιο

(άντε, καμμιά φορά μπορεί να χαίρονται για περισσότερο από ένα χρόνο, αλλά μια του κλέφτη, δυο του ψεύτη, τρείς και η κακή του ώρα!!!!)

στην προηγούμενη θέση μου (κάπου τριάμισυ χρόνια πίσω), υπήρχε στο τμήμα μου ένα τέτοιο άτομο που δυστυχώς παρά το ότι ήταν έξυπνη και είχε ικανότητες, προσπάθησε επί δύο χρόνια να με "τσαλακώσει" όχι κοντράροντας με σε επίπεδο δουλειάς , αλλά εκμεταλλευόμενη την "ιδιαίτερη" σχέση που κατάφερε να αναπτύξει με τους δύο κατά σειρά προϊσταμένους μας και λουφάροντας ασύστολα...

επιπλέον όλο αυτό το διάστημα προσποιόταν την φίλη μου και δήθεν μεσολαβούσε υπέρ μου, όταν τα πράγματα αγρίευαν - το αποκορύφωμα ήρθε όταν αγνοήθηκα εντελώς στις ετήσιες αυξήσεις (ενώ η ίδια "επιβραβεύτηκε" με ένα εξωφρενικό ποσοστό) και "τσίμπησε" και μια αλλαγή σύμβασης με το ανάλογο μπόνους, ενώ εγώ ήμουν αυτή που είχα ανοίξει τα μάτια στον προϊστάμενο μας, διεκδικώντας την αλλαγή για όλο το τμήμα....

με τη συμπεριφορά της, είχε καταφέρει να "διώξει" δύο συναδέλφους από το τμήμα και εγώ ήμουν η τρίτη στην σειρά ....μόνο που επειδή φρόντιζα να είμαι άψογη στην δουλειά μου στο κομμάτι που με αφορούσε, δεν μπορούσαν να προφασιστούν ακαταλληλότητα, και προσπαθούσαν με πόλεμο νεύρων και φόρτωμα με επιπλέον "απαξιωτικές" εργασίες (ενώ η ίδια συνέχιζε να λουφάρει επιδεικτικά)να με οδηγήσουν σε σημείο που η "απαράδεκτη συμπεριφορά" θα δικαιολογούσε μια ξαφνική "απόλυση" ....

όταν μου έγινε εσωτερικά η πρόταση να αναλάβω άλλη θέση, την ζύγησα προσεκτικά και την αποδέχθηκα, κρατώντας όλες τις συζητήσεις για τον εαυτό μου - και συνέχισα να κρατάω το στόμα μου κλειστό και να προσποιούμαι την ανήξερη τους έξι μήνες περίπου, που κράτησαν οι εσωτερικές ζυμώσεις...

και όταν ήρθε η ώρα της μετακίνησης, οι σπασμωδικές τους κινήσεις για να με σαμποτάρουν φάνηκαν αστείες και δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα γιατί η απόφαση πλέον είχε ληφθεί και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να σταματήσουν την ροή των πραγμάτων ....
η ιστορία έχει και χάπυ εντ! τριάμισυ χρόνια αργότερα, βρίσκομαι ακόμα στη νέα μου θέση, έχω ένα προϊστάμενο - παράδειγμα προς μίμηση - με τον οποίο συνεργάζομαι άψογα, το νέο τμήμα που δημιουργήθηκε εδραιώθηκε, θέριεψε και λειτουργεί άψογα και οργανωμένα, κερδίζοντας καθημερινά θετικές εντυπώσεις και σχόλια για την απόδοση του, η ομάδα που το αποτελεί είναι δεμένη, χωρίς εσωτερικές τριβές ...

η πρώην "φίλη", κατάφερε τελικά να "φάει" τη θέση του πρώην προϊσταμένου (δεν θα ξεχάσω ποτέ την απάντηση που είχα πάρει όταν του ζήτησα να προτείνει μετακίνηση μου σε άλλο τμήμα, εφόσον ήταν φανερό ότι με αντιπαθούσε : "εσύ θα φύγεις από αυτό το τμήμα , μόνο για να πας στο σπίτι σου!!") - το πρώην τμήμα μου έχει πέσει σε πλήρη ανυποληψία και οι παλιοί μου συνάδελφοι είναι σε (επαγγελματικό) τέλμα...
αυτό που εισέπραξα από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι πρέπει να είμαι πολύ επιφυλακτική στις "φιλίες" που δημιουργούνται στο χώρο εργασίας, πρέπει να είμαι άψογη στην δουλειά μου κρατώντας τα προσωπικά μου προβλήματα για τον εαυτό μου, να διατηρώ καλές σχέσεις με τους συναδέλφους που συνεργάζομαι και να βοηθώ εκεί που μπορώ, όταν παίρνω μια απόφαση να προσπαθώ να σκέπτομαι τις γενικότερες συνέπειες για την εταιρεία και να μην κάνω κάτι απλά για να τελειώσω το δικό μου κομμάτι, αδιαφορώντας για τις μετέπειτα συνέπειες, και πάνω απ όλα να είμαι ειλικρινής και δίκαια τόσο με τους προϊσταμένους μου όσο και με τους υφισταμένους μου, αναλαμβάνοντας τις ευθύνες που μου αναλογούν χωρίς να προσπαθώ να τις φορτώσω στους άλλους...

..γιατί (ειδικά στις μεγάλες εταιρείες) πάντα υπάρχουν κάποιοι που "βλέπουν"...

# 20 στις 25/9/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Exw upomonh gaidarou. Alla an to kompleks tou me enoxlouse se megalo vathmo,me apodeikseis tha tou elega pws den ton pairnei allo kai na kanei thn papia mazi mou. etsi laika na to katalavei.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε