Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ειναι απαραιτητη η διπλωματικη για να κανω μεταπτυχιακο?

Σελίδα : 1

Consuelo

# 1 στις 26/2/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Ειναι απαραιτητη η διπλωματικη για να κανω μεταπτυχιακο?

(Αχ Ελλαδα με την οργανωση σου)!

Γεια σας παιδια!
Θελω να ρωτησω εαν βεβαια ξερει κανενας να μου πει εξακριβωμενα η αν ξερει αν υπαρχει καποια σελιδα που μπορω να βρω πληροφοριες...

Τελειωσα Νηπιαγωγος το 2008 και απο τοτε δουλευω στην Αγγλια.
Για να παρουμε πτυχιο δεν ηταν υποχρεωτικο να κανουμε Πτυχιακη (Διπλωματικη) εργασια,ομως ειχα ακουσει οτι ηταν απαραιτητη για να κανεις Μεταπτυχιακο. Επειδη ημουν ηλιθια (σορρυ αλλα δε ξερω πως αλλιως να περιγραψω την ατελειωτη βλακεια που με επιασε και δεν εκανα Πτυχιακη) δεν εκανα... Μετα απο τοσο καιρο που δουλευω εδω,θα μπορουσα να κανω Μεταπτυχιακο σχετικο με Συγκριτικη Εκπαιδευση,και θα με ενδιεφερε πολυ.

Δυστυχως δε μπορεσα να βρω καμια σελιδα που να εχει πληροφοριες για τα Μεταπτυχιακα στην Ελλαδα (αν ηθελα και ειχα λεφτα να κανω στο Λονδινο θα εβρισκα χιλιαδες γραφεια ενημερωσης αλλα στην Ελλαδα δε το λεω γιατι θα βαλουν τα γελια)!

Ξερετε κατι? Ηταν οντως υποχρεωτικο να κανω Πτυχιακη? Και για οσους δεν εχουν κανει δεν υπαρχει τροπος να την αναπληρωσουν?

Please help!
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

ELCHOCLO

# 2 στις 26/2/2011
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.311
Το καθεστώς στη Σχολή από όπου αποφοίτησες δεν το γνωρίζω. (Σε 'οσες Σχολές που έχω υπόψη μου απαιτείται πτυχιακή ή διπλωματική εργασία, είναι υποχρεωτική).

Αυτό που μπορώ όμως να σου πω -και στο βαθμό που κατάλαβα καλά πως αποφοίτησες από ελληνικό πανεπιστήμιο- είναι πως, για την ώρα τουλάχιστον, στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν υπάρχουν πτυχία "πολλών ταχυτήτων".

Δηλαδή άπαξ και έχεις κατοχυρώσει-πάρει το πτυχίο σου, θεωρητικά/τυπικά τουλάχιστον, σου δίνει τα ίδια επαγγελματικά και ακαδημαϊκά δικαιώματα με οποιοδήποτε άλλο πτυχίο της ίδιας ειδικότητας, ανεξάρτητα από τα μαθήματα επιλογής.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του Συμβουλίου του Μεταπτυχιακού, να αξιολογήσουν, μεταξύ άλλων, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα σπουδών
που ακολουθήθηκε, σε σχέση με το περιεχόμενο του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού της επιλογής σου.

Για τις πρώτες πληροφορίες, καλύτερα να κοιτάξεις στα sites των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν. (Εκεί δε νομίζω πως θες βοήθεια να τα βρεις... )

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση...

# 3 στις 27/2/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Συγκεκριμένη σελίδα που να έχει πληροφορίες για όλα τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα δεν νομίζω να βρεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να επισκεφτείς τις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων εδώ, να δεις τι μεταπτυχιακά προσφέρει το καθένα και να δεις και τους όρους και προϋποθέσεις εισαγωγής.
(πάντως αυτό με την πτυχιακή πρώτη φορά το ακούω...)

wish_

# 4 στις 27/2/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.262
Εδώ πάντως νόμιζα ότι στις περισσότερες σχολές χωρίς διπλωματική πτυχίο δεν παίρνεις.Και έφοσον έχεις πάρει το πτυχίο δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να την κάνεις.Γιατί δεν προσπαθείς να βρεις κάποιο τηλέφωνο ή εμαιλ καθηγητή από τη σχολή?Να του στείλεις να ρωτήσεις ή να πάρεις στο γραφείο διασύνδεσης?Η σχολή σας δεν έχει σελίδα να ρωτήσεις κάποιον εκεί?

Πάντως μπορείς να κάνεις τις αιτήσεις σου και να περιμένεις να δεις τι θα σου πούνε.Μπορεί να σε δέχτουν χωρίς να χρειάζεται.
Η ζωή δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι,είναι όπως είναι! Ο τρόπος που την αντιμετωπίζεις κάνει τη διαφορά.

TigerLily

# 5 στις 28/2/2011
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 35
Οχι δεν είναι απαραίτητη η διπλωματική για να κάνεις μεταπτυχιακό.

Εξαρτάται από τον τομέα. Μπορεί να ζητάνε μπορεί κ όχι. Πρέπει αφού βρείς πάνω σε τί ακριβώς θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό και πού θέλεις να το κάνεις, να έρθεις σε επαφή με την γραμματεία του συγκεκριμένου τμήματος που θα σου πεί ακριβώς τί χρειάζεσαι. Εγώ αυτό θα έκανα
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε