Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

xorismeni_mama

# 1 στις 8/3/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 13
'Aρεσαν+: 0%

Οικονομικο αδιεξοδο!

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τη συμβουλή και τη γνώμη σας καθώς βρίσκομαι σε αδιέξοδο!

Όπως έχω πει σε άλλο θέμα, μεγαλώνω μόνη ένα παιδί. Ο "πατέρας" δυστυχώς δε συνεισφέρει σε τίποτα και εγώ αυτή τη στιγμή, άνεργη... προσπαθώ να βρω κάποια λύση καθώς δε γνωρίζω για πόσο ακόμα θα μπορούν να βοηθούν οι γονείς μου. Και δε θέλω κιόλας! Είναι ήδη σε δύσκολη οικονομική κατάσταση και αισθάνομαι πολύ ασχημα..

Ψάχνω πολύ καιρό δουλειά αλλά δε βρίσκω με τίποτα! Σκέφτομαι να πουλήσω το σπίτι μου, να ξεχρεώσω το δάνειό του και μετά να προσπαθήσω να ανοίξω φροντιστήριο (αφού το ψάξω καλά και δω ότι μπορεί να σταθεί). Εως τότε σκέφτομαι να πάω να μείνω επαρχία για κάποιο διάστημα καθώς εκεί έχω σπίτι..

Θα ήθελα να με συμβουλεύσετε!! Ξέρω ότι το να πουλήσεις σπίτι, δεν είναι και η καλύτερη λύση... όμως δεν το έχω ξεχρεώσει και δεν ξέρω αν στην πορεία το χάσω κιόλας από αδυναμία πληρωμής του δανείου. Ο πρώην κάνει όλο δικαστήρια... Εχω πελαγώσει!
Αν το πουλήσω και δε θα με κυνηγούν οι δόσεις και θα έχω και ένα ποσό στην άκρη.. Πιστεύετε ότι είναι λαθεμένη επιλογή;
Επίσης, σε περίπτωση που τελικά η Ελλάδα πρωχεύσει, τί γίνονται τα χρήματα που έχει ο κόσμος στην τράπεζα;; Χάνουν την αξία τους;;

Αν μπορεί κάποιος και θέλει ας μου πει, τη γνώμη του... τί θα έκανε εκείνος στη θέση μου γιατί έχω μπλοκάρει τελείως!

Ευχαριστώ!
Το παιδί μου ... Η ζωή μου όλη !!!

# 2 στις 8/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πριν πουλήσεις το οτιδήποτε, δες πρώτα την περίπτωση ενοικίασης του ενός ή του άλλου σπιτιού, ώστε να εξασφαλίσεις τη δόση του δανείου.
Άσε που και να αποφασίσεις να πουλήσεις, δύσκολα θα το δώσεις. Δεν κινείται τίποτα στην αγορά, εκτός αν το πουλήσεις κοψοχρονιάς. Πες όμως ότι παρ' όλα αυτά είσαι τυχερή και παίρνεις τα χρήματα που χρειάζεσαι, το φροντιστήριο που θα το ανοίξεις στην επαρχία? Αν όχι, που θα μείνεις όταν επιστρέψεις απο εκεί, στο ενοίκιο???
Οι γονείς σου που μένουν? Θα χρειαστεί να σου προσέχουν το παιδί όταν βρεις δουλειά και πολύ περισσότερο όταν ανοιχτείς σε κάτι δικό σου.

Σκέψου τα όλα πολύ καλά πριν πάρεις αποφάσεις, θα σε συμβούλευα όμως προς το παρόν και δεδομένης της ανασφάλειας και την οικονομικής κρίσης των καιρών μας, να κινηθείς πιο συντηρητικά. Εξασφάλισε δηλαδή το σπίτι σου και συνέχισε να ψάχνεις για δουλειά. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ξεπεράσεις αν όχι όλα, τα περισσότερα εμπόδιά σου.

Καλή τύχη

giannii

# 3 στις 8/3/2011
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ 10000,ΑΝΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ.ΑΥΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΙΛ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.ΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ. ΕΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ .ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΤΟ .ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

cerise

# 4 στις 9/3/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Δεν ξέρω τι θα κάνεις ειλικρινά. Σκοπός μας πλέον είναι η επιβίωση. Δεν μετράνε τα ντουβάρια αυτή τη στιγμή αλλά και γενικά όταν κινδυνεύει η ψυχολογία μας και μπορεί να κινδυνέψει και η υγεία μας.

Εκείνο όμως που δεν σου συνιστώ είναι το φροντιστήριο. Γιατί να μπεις σε περιπέτειες? Καλύτερα να κάνεις μαθήματα αν διδάσκεις κάτι.

Στην επαρχία είναι πιο εύκολα τα πράγματα και η ζωή καλύτερη χωρίς συζήτηση.

Καμμιά φορά οι αποφάσεις μας για ανατροπές στη ζωή μας μπορεί και να μας βγουν σε καλό.

Πτώχευση? Δεν το νομίζω.....Δεν συμφέρει κανέναν από τους εταίρους μας.

xorismeni_mama

# 5 στις 9/3/2011
author
Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

why72 Εχεις δίκιο.... Να κινηθώ συντηρητικά είναι το σωστό στη δεδομένη στιγμή τουλάχιστον.... Αλλά έχω απογοητευτεί τόσο από τις δουλειές... Ούτε ως τηλεφωνήτρια δε βρίσκω με σταθερό μισθό! Γιατί για να πάω σε δουλειά που πληρώνει με ποσοστά και να χάνω όλες τις ώρες μακρυά από το παιδί μου και να μη φέρνω και τίποτα στο σπίτι... δεν το συζητώ..!

Το μωρό μπορεί να μου το κρατήσει η μητέρα μου, αν δουλέψω τελικά! Να νοικιάσω το σπίτι που έχουμε στην επαρχία δε μπορώ. Αυτό εδώ ναι, αλλά και πάλι θα χρειαστεί να πάω σε άλλο με νοικι οπότε μια η άλλη θα έρχεται περίπου. Εκτός και αν το νοικιάσω και πάρω την απόφαση να μείνω οριστικά στην επαρχία... κάτι που δε θέλω γιατί εκτός των άλλων, το μωρό θα νιώθει μόνο του χωρίς παππού, γιαγιά, θείους ,νονά, ξαδέρφια κλπ

Γιάννη αν ισχύει αυτό με τις τράπεζες... τότε δε λέει με τίποτα να πουλήσω το σπίτι!!!! Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω..... Να πουλήσω ολόκληρο σπίτι για να βάλω κάτι στην άκρη (που θα είναι αρκετά αν πουληθεί γιατί είναι ολοκαίνουργιο) και να μη μου μεινει και φράγκο!!!

Δηλαδή όλοι αυτοί που έχουν καταθέσεις τί κάνουν;;; Περιμένουν να δουν αν θα χάσουν χρήματα που μάζευαν μια ζωή;;; Γιατί αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να έχεις πάνω από 300000 για να τα πας Ελβετία, σωστά;;

Τί να πω..... σκ@τ@ είναι όλα! Αντε να βρω μια δουλίτσα γμτ!! Πάντως, για φροντιστήριο δε είναι και πολύ μεγάλο το κεφάλαιο και τα έξοδα,. ειδικά αν διδάσκεις ο ίδιος και δεν πληρώνεις πολλούς καθηγητές.. Απλά, αν δεν πουλήσω το σπίτι, δεν έχω ούτε το κεφάλαιο ούτε την πολυτέλεια του χρόνου να το ψάξω καλά..

Σας ευχαριστώ πάντως!!

xorismeni_mama

# 6 στις 9/3/2011
author

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Δεν ξέρω τι θα κάνεις ειλικρινά. Σκοπός μας πλέον είναι η επιβίωση. Δεν μετράνε τα ντουβάρια αυτή τη στιγμή αλλά και γενικά όταν κινδυνεύει η ψυχολογία μας και μπορεί να κινδυνέψει και η υγεία μας.

Εκείνο όμως που δεν σου συνιστώ είναι το φροντιστήριο. Γιατί να μπεις σε περιπέτειες? Καλύτερα να κάνεις μαθήματα αν διδάσκεις κάτι.

Στην επαρχία είναι πιο εύκολα τα πράγματα και η ζωή καλύτερη χωρίς συζήτηση.

Καμμιά φορά οι αποφάσεις μας για ανατροπές στη ζωή μας μπορεί και να μας βγουν σε καλό.

Πτώχευση? Δεν το νομίζω.....Δεν συμφέρει κανέναν από τους εταίρους μας.

Ενώ κατάφερα να διαχειριστώ καλά τα συναισθήματά μου και την ψυχολογία μου όταν όλα γκρεμίστηκαν απ' το πουθενά και έμεινα μόνη με παιδί, τα οικονομικά με έχουν επηρεάσει τόσο που πραγματικά νιώθω ότι κάτι θα πάθω στο τέλος!!

Ένα μάθημα έχω όλο κι όλο, πλέον και δε βρίσκω άλλο! Ούτε καν φροντιστήριο να δουλέψω! Όπως και να χει, το να ανοίξεις ένα φροντιστήριο, πόσο μάλλον να το κρατήσεις ανοιχτό.... δεν είναι απλή υπόθεση! Εχεις δίκιο..

Συμφωνώ ότι είναι πολύ καλύτερη η ζωή στην επαρχία αλλά βρίσκεις δουλειά;;
Επιπλέον, δεν έχω κάποιον να μου κρατήσει το παιδί εκεί και αναγκαστικά θα πάει παιδικό σταθμό.. αλλα εξοδα..

Αχ δεν ξέρω! Τα πάνω κάτω έχουν έρθει! Και πρέπει να πάρω τη σωστή απόφαση για το παιδί μου... αλλά είμαι τόσο μπερδεμένη....

helen66

# 7 στις 9/3/2011
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Για ολους οσους μεγαλωνουμε παιδια ειναι δυσκολο, μην απελπιζεσαι.
Για την επαρχια που λες, εγω θα σου πω οτι εξαρταται απ την επαρχια.
Αλλου εχουν χρημα και κινειται, αλλου ειναι πολυ πιο χαλια τα πραγματα απ οτι εδω, μη πω και για τη μοναξια σ ενα ξενο μερος...δυσκολο δε παλευεται ευκολα...
Αν υποθετω σωστα διδασκεις ξενες γλωσσες, κατι που ειναι σχεδον πολυτελεια τωρα πια.
Ισως θα επρεπε να κινηθεις και σε παραλληλες ασχετες δουλειες...και να λες ευχαριστω που μπορουν οι γονεις σου και σε βοηθανε, αλλοι δεν εχουν ουτε αυτο...
ξερω οτι δεν ειναι και το καλυτερο, αλλα σημασια εχει να καταφερουμε να επιβιωσουμε τα επομενα 2- 3 χρονια, με οποιο τροπο.
Το σπιτι παντως ουτε γι αστειο μη το πουλησεις. Αν των γονιων σου ειναι σχετικα ανετο ισως θα ηταν μια ιδεα να μετακομισεις εκει και να νοικιασεις το δικο σου αποκτωντας ενα εισοδημα ετσι.

Cerise, σχετκα με το σχολιο περι εταιρων ειλικρινα εγω δε ξερω πια τι θελουν να επιτυχουν, ή καλυτερα φανταζομαι και δε τολμαω ουτε να το σκεφτω δυνατα....

Ετσι που μας εφτασαν πρεπει να βρουμε ολοι τροπο να επιβιωσουμε με οσο γινεται λιγοτερες απωλειες...
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

kika-nightshade

# 8 στις 9/3/2011
author
Γυναίκα / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καισαριανή
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 146
Απο οτι γνωριζω τυχον πτωχευση δεν σημαινει οτι χανεις ολα σου τα χρηματα...σημαινει υποτιμηση της αξιας των χρηματων σου.Βεβαια αυτο ειναι κατι αντιστοιχο.Αν επιστρεψει η χωρα πχ στη δραχμη και κανει υποτιμηση νομισματος 50% αντιστοιχα μειωνοντε και οι καταθεσεις σου.Γι αυτο μερικοι μερικοι τρεχουν να βγαλουν οσα μπορουν στο εξωτερικο.Τωρα οσο αφορα την περιπτωση σου αν τυχον υπαρχει αδυναμια πληρωμης δανειου ισως η πωληση του ακινητου να ειναι μια λυση.Επιστροφη στην επαρχια ειναι σιγουρο οτι θα σου μειωσει τα εξοδα σου,αν βεβαια εχεις εξασφαλισμενη εκει δουλεια και δεν πας ψαχνωντας.Υπομονη και καλο κουραγιο.

xms263

# 9 στις 9/3/2011
author
Ανδρας / 44 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162
πάντως σήμερα όσοι τολμάνε να πούνε ότι πουλάνε κάποιο ακίνητο
στην αγορά τους πατάνε στον λαιμό . θεωρούνε πλέον όλοι ότι το να θες
να πουλήσεις κάτι , ότι έχεις μεγάλη ανάγκη και στην πέφτουνε να το πάρουνε
κοψοχρονιά .
οπότε πρόσεξε που θα πουλήσεις το σπίτι και πάνω από όλα πως θα το πλασάρεις
να πουληθεί .

# 10 στις 9/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by helen66

Ισως θα επρεπε να κινηθεις και σε παραλληλες ασχετες δουλειες...και να λες ευχαριστω που μπορουν οι γονεις σου και σε βοηθανε, αλλοι δεν εχουν ουτε αυτο...
ξερω οτι δεν ειναι και το καλυτερο, αλλα σημασια εχει να καταφερουμε να επιβιωσουμε τα επομενα 2- 3 χρονια, με οποιο τροπο.
Το σπιτι παντως ουτε γι αστειο μη το πουλησεις. Αν των γονιων σου ειναι σχετικα ανετο ισως θα ηταν μια ιδεα να μετακομισεις εκει και να νοικιασεις το δικο σου αποκτωντας ενα εισοδημα ετσι.

Έτσι!!! Είναι και αυτό μία λύση, όχι η καλύτερη για εσένα προσωπικά, αλλά για το οικονομικό σου αδιέξοδο η ιδανική.

xorismeni_mama

# 11 στις 9/3/2011
author
Εχετε δίκιο....

Θα μας "ξεβολέψει" όλους αυτή η λύση, αλλά είναι καλύτερο από το να πουλήσω το σπίτι μου..
Σήμερα άκουσα και για μια κενή θέση γραμματείας σε ιατρείο εδώ κοντά μου, πήρα τηλ. και τον είδα θετικό... Για να δούμε!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!

# 12 στις 9/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλή επιτυχία!!!

Rhoslin

# 13 στις 10/3/2011
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4
Απ'οτι καταλαβαινω ειναι ολα πολυ προσφατα και εχεις χαθει λιγο.Προσπαθησε να βαλεισ προτεραιωτητες για να μη χασεις την ουσια.Τους γονεις σου τους εχεις αμεσα αναγκη τοσο για το παιδακι σου οσο και για σενα τουλαχιστον ψυχολογικα οσο εχεις ακομα δικαστηρια.Θελει υπομονη η φαση που περνας ειναι δυσκολο να γινεις ανεξαρτητη απο τη μια στιγμη στην αλλη.Οσο για το δανειο σου προτεινω να πας στην τραπεζα και να αιτηθεις αναπροσαρμογη της δοσης σου.Καλη επιτυχια!

# 14 στις 12/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...

Με το δανιο του σπιτιου πανε στην τραπεζα σου γινονται τωρα παγωματα δοσεων εως και 18 μηνες ,πληρωνοντας μονο τον τοκο αλλα ακουμε προσεχε αν το κανεις να εχεις καποιον που γνωριζει τα ψιλα γτραμματα, κρυβουν πολλα.

xorismeni_mama

# 15 στις 15/3/2011
author
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν!

Τελικά, βρήκα δουλειά στο ιατρείο που σας έλεγα!!! Ξεκινάω από βδομάδα! Επίσης, εγκρίθηκε μια αίτηση που είχα κάνει για ένα επιμορφωτικό πρόγραμμα εξ' αποστάσεως, για ανέργους(δωρεάν) !! Είναι δύσκολο, βέβαια, γιατί θα έχω λίγο χρόνο αλλά είμαι ενθουσιασμένη! Επίσης, βγήκε προσωρινή απόφαση να δίνει ο "πατέρας" 300 ευρώ το μήνα! Πολλά καλά μαζί, δόξα τω Θεώ!

Αναπροσαρμογή δανείου έχω κάνει ήδη... αλλιώς τώρα θα είχε γίνει κατάσχεση

Να ανεξαρτητοποιηθώ τελείως, δε θα τα καταφέρω αμέσως, αλλά είμαι σε καλό δρόμο πιστεύω!! Απλά, θα μου λείψει το παιδάκι μου μιας και θα το αποχωρίζομαι πολλές ώρες την ημέρα, αλλά δε μπορεί να γίνει διαφορετικά! Θα φροντίσω να εκμεταλλεύομαι τις ώρες που θα είμαι μαζί της όσο πιο ποιοτικά και ευχάριστα γίνεται!!

Μου φέρατε γούρι μάλλον!!!! Ευχαριστώ και πάλι!

elix_geo

# 16 στις 16/3/2011
author
Ανδρας / 66 / Ελεύθερος
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by xorismeni_mama
... Πολλά καλά μαζί, δόξα τω Θεώ!

Μπράβο για τις επιτυχίες σου!!!
Είδες εμείς; Γουρλήδες!

Τώρα δε μένει παρά να βρεις κι ένα καλό παιδί από εδώ μέσα.

"Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, το σχέσεις συνομωτεί για να το αποκτήσεις"

(τρίτος ξάδερφος του Κοέλο έφη)
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

KOLORS

# 17 στις 16/3/2011
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

ρε, αυτον τον τριτο ξαδελφο του κοελο, γιατι τον λενε εφη??

ντιγκινταγκας ειναι??

# 18 στις 16/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by xorismeni_mama
... Πολλά καλά μαζί, δόξα τω Θεώ!

Μπράβο για τις επιτυχίες σου!!!
Είδες εμείς; Γουρλήδες!

Τώρα δε μένει παρά να βρεις κι ένα καλό παιδί από εδώ μέσα.

"Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, το σχέσεις συνομωτεί για να το αποκτήσεις"

βρε καλως τον!
μετα απο τοσες μερες...ενδοσκοπησης , αλλιως δεν εξηγητε η εξαφανηση αυτη και επιπλεων μαθαινουμε οτι εισαι ξαδερφος του δευτερου ξαδερφου μου,εγω ειμαι απο τις μανας του το σοι
συμπεθεροι λοιπον

elix_geo

# 19 στις 16/3/2011
author
Ανδρας / 66 / Ελεύθερος
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by KOLORS

Παράθεση:

ρε, αυτον τον τριτο ξαδελφο του κοελο, γιατι τον λενε εφη??

ντιγκινταγκας ειναι??

Ἦ καὶ ἐπέγνως τι, ὦ Ἰσχόμαχε, ἔφην ἐγώ, ἐκ τούτων
αὐτὴν κεκινημένην μᾶλλον πρὸς τὴν ἐπιμέλειαν; Ναὶ μὰ
Δί’, ἔφη ὁ Ἰσχόμαχος, καὶ δηχθεῖσάν γε οἶδα αὐτὴν καὶ
ἐρυθριάσασαν σφόδρα ὅτι τῶν εἰσενεχθέντων τι αἰτήσαντος
ἐμοῦ οὐκ εἶχέ μοι δοῦναι. [8.2] καὶ ἐγὼ μέντοι ἰδὼν ἀχθεσθεῖσαν
αὐτὴν εἶπον· Μηδέν τι, ἔφην, ἀθυμήσῃς, ὦ γύναι, ὅτι οὐκ
ἔχεις δοῦναι ὅ σε αἰτῶν τυγχάνω. ἔστι μὲν γὰρ πενία αὕτη
σαφής, τὸ δεόμενόν τινος μὴ ἔχειν χρῆσθαι· ἀλυποτέρα δὲ
αὕτη ἡ ἔνδεια, τὸ ζητοῦντά τι μὴ δύνασθαι λαβεῖν, ἢ τὴν
ἀρχὴν μηδὲ ζητεῖν εἰδότα ὅτι οὐκ ἔστιν. ἀλλὰ γάρ, ἔφην

....
Ρε Κάλορα, όταν κάνατε στο σχολείο Αρχαία, όλο κοπάνα την έκανες;
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

mathilda

# 20 στις 16/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ρε Κάλορα, όταν κάνατε στο σχολείο Αρχαία, όλο κοπάνα την έκανες;

Εκανε κοπανες και πηγαινε για κοντρες με τα μηχανακια... παλιοπαιδα...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε