Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι λάθος έκανα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

demantz

# 101 στις 5/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
κοιτα να δεις καριτα
Αυτοι οι χαρακτηρες οπως οι πεθερα σου δεν αλλαζουν ποτε
αλλα ουτε και ο αντρας σου θα αλλαξει δεν προκειται ποτε να αποκτησει την πυγμη και να χτυπησει το χερι στο τραπεζι
Αυτο αν ηταν θα το ειχε κανει μεχρι τωρα...
Μπορω να καταλαβω τι περνας
Μια ειναι η λυση να φυγεις μακρια τους αν δεν θελει να σε ακουλουθησει ο αντρας σου πες του τοτε να μεινει με την μανα του
Αλλα και αν τελικα φυγετε μην νομιζεις οτι αν το επιτρεπει ο αντρα σου η πεθερα σου δεν θα βρισκει τροπο να επεμβαινει θα το κανει αλλα δεν θα εχεις αυτο το καθημερινο που σε πνιγει
Αν μπορεις μην της μιλας καθολου.... θα σου κακοφαινεται οταν θα βλεπεις τον αντρα σου να εχει επαφες αλλα γιαυτο δεν μπορεις να κανεις τιποτα δεν μπορεις να του το απαγορευσεις
Ετσι μπορεις να ζησεις αξιοπρεπως τουλαχιστον με μικροπραγματα που θα σε ενοχλουν αλλα θα μπορεις να τα ανεχτεις
Οι κολοπεθερες μας φαγανε την ψυχη...πεθερα ειμαι και εγω αλλα δεν ενοχλω κανεναν τι προβλημα εχουν ρε γαμωτο μου

morgoth

# 102 στις 5/4/2012
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
'Aρεσαν+: 0%
ζουνε τη ζωη τους μεσα απο τη ζωη των παιδιών τους. απλά πραγματα.

karita

# 103 στις 5/4/2012
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 60
Morgoth σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά!
Δεν της δίνω άλλη ευκαιρία. Αν τα κάνει σκ...ά και αυτή τη φορά θα φύγω. Το έχω πει στον άντρα μου και ο ίδιος συμφωνεί. Της δώσαμε μια τελευταία ευκαιρία μόνο και μόνο επειδή ζήτησε συγνώμη. Όπως σου έχω ξαναπεί όμως, ξέρω ότι δεν πρόκειται να αντέξει για καιρό την ειρηνική ατμόσφαιρα! Είμαι αποφασισμένη για αυτό και ευτυχώς έχω μαζί μου τον άντρα μου.
Σε ότι αφορά το θέμα που έχω που δεν μπορώ να πω όχι το παλεύω πραγματικά! Έχω κάνει προόδους! Δηλαδή έχω κάνει βήματα στο να οριοθετώ λίγο το"θέλω" μου, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να αδιαφορώ για τη γνώμη των άλλων.
Demantz σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντησή σου και ακαλώς ήρθες στο forum! Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει χαρακτήρα η πεθερά μου. Δεν ζητώ αυτό, ζητώ να αλλάξει συμπεριφορά. Αυτό αν ήθελε να είναι ευτυχισμένος ο γιός της θα το έκανε. Θέλω να έχει σχέσεις με τη μάνα του...μάνα του είναι. Εγώ δεν θέλω σχέσεις μαζί της.

# 104 στις 5/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by karita
Καλημέρα,
Nonna σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Δυστυχώς όμως,δεν είναι εύκολο να χαμογελάς όταν έχεις μαζέψει τόσα απωθημένα απο έναν άνθρωπο. Δεν είναι εύκολο να κάνεις τον μα...κα όταν η ίδια πρασπαθεί να σε προκαλέσει για να τσακωθείτε ώστε να αισθανθεί εκείνη ζωντανή. Είναι τέτοιος άνθρωπος που 4,5 χρόνια που την ξέρω κάθε μα κάθε μέρα έχει κάτι κακό να σχολιάσει για κάποιον άλλον (αν δεν τα έχει βάλει μαζί μου). Μέσα απο τον τσακωμό νιώθει ότι ζει. Δεν θέλει να είναι ευτυχισμένη με την έννοια που γνωρίζουμε...με την έννοια της ηρεμίας, του να έχεις όμορφες σκέψεις μέσα σου, του να απολαμβάνεις ακόμα και το πιο μικρό πράγμα, του .....να χαμογελάς (πραγματικά δεν χαμογελάει ΠΟΤΕ της). Για αυτήν ευτυχία είναι να τρυπώνει σαν τον Διχονοίξ (αν τον θυμάσαι απο τον Αστεριξ) και να κάνει τους άλλους δυστυχισμένους. Να κάνουν όλοι τα θελήματά της και πάλι να τους κακολογεί. Και πάνω απο όλα το παίζει "καλή χριστιανή"!!!
Για πολλούς μήνες δεν αντιδρούσα και έκανα ότι ήθελε χωρίς να δείχνω ότι με πειράζει. Και πάλι όμως δεν της έφτανε αυτό...ήθελε να με ευνουχίσει και εμένα όπως όλους τους άλλους...και το κατάφερε για λίγο. Και πάλι όμως δεν ήταν ικανοποιημένη...ήθελε να βρει τρόπο να με βάλει και εμένα στην μαύρη λίστα της και έτσι έκανε ότι περνούσε απο το χέρι της για να το πετύχει...και το πέτυχε. Δεν άντεξα άλλο και άρχισα να αντιδρώ. Τότε έγινα και ο νούμερο ένα εχθρός της γιατί κανείς άλλους δεν είχε τολμήσει να αντιδράσει.
Με τον άντρα μου τα βάζω γιατί ήξερε πόσο παθολογική συμπεριφορά είχε η μάνα του (δεν ήμουν η πρώτη κοπέλα του!!!!) και δεν μου είπε τίποτα. Με άφησε να ονειρευτώ μια όμορφη ζωή κοντά τους και μάλιστα να χρεωθούμε δάνειο ώστε να μπορούμε να είμαστε κοντά τους. Με άφησε να παρατήσω τα πάντα πίσω μου, να φύγω απο την ζωή μου για να διαλυθώ εδώ. Ακόμα και όταν άρχισαν οι προστριβές δεν μπήκε στη μέση να με υποστηρίξει, ενώ είχα δίκαιο. Αν δεν με υποστηρίξει ο άντρας μου, τότε ποιός θα το κάνει; Αν δεν μπορεί αυτός να της βάλει όρια ποιός θα το κάνει; Εγώ ή να έφερνα το σόι μου και να γινότανε χαμός;
Ακόμα και τώρα που άρχισε επιτέλους να βλέπει πιο αντικειμενικά την κατάσταση γιατί δεν μου λέει να φύγουμε; Θέλει να είναι ο καλός γιός αλλά δεν καταλαβαίνει ότι για να μπορέσει κάποιος άνθρωπος να συνυπάρξει με τη μάνα του πρέπει απλά να είναι ΑΓΙΟΣ.
Δεν ήθελα ποτέ να τον βάλω να μαλώσει με τη μάνα του. Δεν μπορώ όμως να χάσω τη ζωή μου, να στεναχωρήσω τους ανθρώπους που με αγαπάνε για την μάνα του.

εγω νομιζω οτι μπορεις....αυτο κάνεις, στεναχωρεις τους ανθρωπους σου και εχεις φθαρει κι ολα αυτα για την μανα του ..που ειναι η πεθερα σου η γυναικα που τον εφερε στον κοσμο...

κοιτα ,δεν αμφιβαλω γι αυτα που λες και δεν σου ριχνω αδεικο που εχεις φτασει στα ορια σου...γιατι εκει εισαι

ομως θα πρεπει να καταλαβεις οτι εσυ εισαι η γυναικα του, πηγες ξενη σε ενα σπιτι και εκει θα πρεπει να σταθεις στο υψος που επιβαλει η θεση που κατεχεις

η γυναικα αυτη που οντος μπορει να ειναι ο πιο κακος ανθρωπος που βρεθηκε μεχρι τωρα μπροστα σου ...ειναι θελετε ή δεν θελετε ,εξω απο το σπιτι σου, δεν χρειαζεσε την επιβεβαιωση του αντρα σου ισωσ την βοηθεια του σ αυτο ,αλλα δεν μπορεις να ξερεις τι λεει και τι κανει πισω σου εκεινη οταν επεμβαινει εκεινος...

θα πρεπει να βρεις τα κουμπια της και να τα γυρισεις υπερ του σπιτιου σου ,οχι προσωπικα σε εσενα

αν αγαπαει το γιο της θα αγαπησει σιγουρα και εσενα ,εφοσον δει οτι εκεινος περνα καλα.....και εκεινος οταν περνα καλα , πει ή δεν πει η μητερα του λιγο θα τον νιαξει

το οτι εχεις δωσει τοση μεγαλη προτεραιοτητα στην ζωη σου στο πως φερετε η πεθερα σου ειναι βασικο σημειο στην σημπεριφορα σου προς εκεινη....

το οτι οταν εισαι μπροστα στο παιδι σου ακολουθει πρακτηκες οι οποιες δεν ειναι συμφωνες με εσενα ,δειχνει οτι ...το θεμα σε αυτη την οικογενεια εισαι εσυ και εκεινη

για να καταλαβεις δεν εχεις κανει οικογενεια με τον αντρα σου αλλα με την πεθερα σου...

οτι κατηγορει τους αλλους, δεν λεει τιποτα ,δεν σε αφορα και δεν σε ενδιαφερει

σε ενδιαφερει να μπορει να σου προσφερει ,γιατι προσφερει στην οικογενεια σου και εσυ την ευχαριστεις γι αυτο

οταν θα την ευχαριστησεις,αμεσως αμεσως ,την βαζεις στην θεση της

π.χ. αν ο αντρα σου παει βολτα το παιδι σου ,δεν θα του πεις ευχαριστω, ουτε οταν το ταισει...οταν η πεθερα σου το παει ,θα της πεις ευχαριστω και θα πεις και στο παιδακι σου να ευχαριστησει την γιαγια που κουραστηκε να το παει βολτα,ή να το ταισει ή να του μαγειρεψει

θελω να σου πω ,οτι η ευγενεια μαζι με την γνωση της θεσεως μας φερνει τον αλλον στην θεση του χωρις να χρειαζετε να μπουμε σε προστριβες ψυχοφθορες...και εκεινη θα νιωσει ομορφα και οχι σαν υπηρετρια που πριν ειχε το γιο της να υπηρετει και τωρα εχει αλλους δυο....

οι μεγαλοι ανθρωποι θελουν τον τροπο τους ,καταλαβαινουν την υποκρισια, αν τα κανεις αυτα πρεπει να τα πιστεψεις..πρεπει να ξεχασεις την κοντρα σου, δεν εχεις να μοιρασεις τιποτα με την πεθερα σου ,οτι εχεις σου ανοικει και δεν τα μοιραζεσαι με κανεναν.....

σε διαβασα και ενιωσα οτι εισαι το αγριμι κλεισμενο στο κλουβι

δεν σου ριχνω αδικο , ομως θα πρεπει να σταματησεις εσυ αυτην την κατασταση και να μην περιμενεις απο αλλον εσυ εισαι η νοικοκυρα και η κυρα του σπιτιου σου....σημφωνα με την δικη σου ψυχοσυνθεση θα ενεργησεις κα καταληλα ,ξεχνα την πεθερα σου (οχι την μητερα του)δικη σου πεθερα ειναι ,η πεθερα σου εκανε το σπιτι της ευτιαξε την οικογενεια της τωρα η οικογενεια για την οποια κεγεσαι ειναι δικη σου......

πρεπει να σταθεις στο υψος που επιβαλει η θεση σου ,ως συζηγος και μανα ,δεν υπαρχει δεν μπορω,μπορεις....καθε γυναικα μπορει ,ο τροπος αλλαζει.....σωσε τον εαυτο σου το μυαλο σου, σταματα να την σκεφτεσαι και να την εχθρευεσαι , ευχαριστησε την ,που εχεις εναν καλον αντρα χαρις σε εκεινη.....και θα δεις πως θα αλλαξει

αλλαξε ομως εσυ, γινε οχι το πιονι, γιατι τωρα εισαι πιονι ,αλλα ο κυβερνητης .... βρες τροπο, ειναι υποχρεωση σου, αλλωστε ο καλος ο καπετανιος στην φουρτουνα φαινετε.....

αφου καταφερες ολα τα αλλα ειμαι συγουρη οτι αν το σκεφτεις λιγο, αυτο που σου ραφω θα ειναι παιχνιδακι για σενα...

# 105 στις 5/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Δηλαδή έχω κάνει βήματα στο να οριοθετώ λίγο το"θέλω" μου, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να αδιαφορώ για τη γνώμη των άλλων.

αυτο τωρα τι ειναι?

δεν χρειαζετε να οριοθετησεις τιποτα ....μονο να καταλαβεις την θεση σου

να την καταλαβεις και να την συνηδητοποιησεις...αυτο θα σου λυσει ολα τα προβληματα....

karita

# 106 στις 5/4/2012
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 60
Nonna μου μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις το τι νιώθω. Δεν είμαι αγρίμι σε κλουβί, είμαι ένα πατημένο κουφάρι ζώου. Προσπαθώ να αντιδράσω γιατί έχω χάσει τον εαυτό μου, γιατί βλέπω το σπίτι μου απο μακριά και με πιάνει το στομάχι μου.
Nonna μου στα πρώτα γενέθλια του άντρα μου που είμασταν μαζί, πήγα και της πήρα δώρο και την ευχαρίστησα που τον έφερε στον κόσμο. Ξέρεις πολλές να το έχουν κάνει αυτό; Το ένιωθα και το έπραξα. Δεν περίμενα ξαφνικά να με συμπαθήσει, ούτε ήθελα ανταλλάγματα. Δεν είμαι άνθρωπος που ζητάει ανταλλάγματα. Αυτή με κοίταζε σαν να βλέπει εξωγήινο. Ούτε ευχαριστώ δεν μου είπε...δεν ήταν υποχρεωμένη να μου πει εξάλλου. Ούτε μου έχει πει ποτέ της ευχαριστώ σε όσα έχω κάνει για αυτήν. Πήγαινα στο νοσοκομείο πέρισυ να δω τον πεθερό μου και να την αλλάξω να πάει στο κομμωτήριο ή να ποτίσει τα λουλούδια της...οι γιοί της δεν τα έκαναν αυτά για τη μάνα τους, ούτε η άλλη νύφη, αλλά εγώ ένιωθα ότι πρέπει να αποφορτιστεί απο το νοσοκομείο, να κάνει κάτι για τον εαυτό της. Την έπαιρνα τηλέφωνο αν θέλει να της πάω κάτι και αυτή έβλεπε ότι την έπαιρνα και έκανε γκριμάτσες (μου το έχει πει μια θεια του άντρα μου και επειδή ήθελα να το τσεκάρω μια φορά την πήρα τηλέφωνο και ήμουν έξω απο την πόρτα του δωματίου για να δω αν είναι αλήθεια...και δυστυχώς ήταν).
Εγώ αν η κόρη μου και ο γαμπρός μου, μου έκαναν τη χάρη και ερχόντουσαν να μείνουν κοντά μας (και πόσο μάλλον αν ο γαμπρός μου παράταγε τη δικιά του οικογένεια για την κόρη μου άμεσα και έμμεσα για εμένα και τον άντρα μου), πίστεψέ με, θα του φερόμουν με αγάπη γιατί θα αναγνώριζα την πράξη του αυτή. Δεν θα τον έκανα να αισθάνεται σαν παράσιτο. Θα τον αγαπούσα γιατί για να τα παρατήσει όλα για το παιδί μου σημαίνει ότι αγαπάει το παιδί μου. Τόσο λάθος είμαι;
Είμαι μια ξένη...φυσικά! Εκτός των άλλων είμαι κυριολεκτικά ξένη για αυτούς αφού είμαι Αθηναία! Δεν είχαν ποτέ το τακτ να μην βρίζουν την πόλη μου μπροστά μου. Και ως κυριολεκτικά και μεταφορικά ξένη πρέπει να με πατήσει; Γιατί; Τι της έκανα; Αν ήθελε τον γιό της για την πάρτη της ας μην τον άφηνε να παντρευτεί. Θα έβρισκε τρόπο, αφού ο δικός μου δεν της χαλάει χατήρι...
Με το παιδί δεν με βοήθησε. Το παιδί είναι 3,5 χρονών και αν της την έχουμε αφήσει 10 φορές για να πάμε super market...πάντα της έλεγα ευχαριστώ γιατί δεν είναι υποχρεωμένη να κρατάει το παιδί μου. Αυτή μάλιστα μια φορά είπε στον άντρα μου "μου ζητάει ευχαριστώ και με ρωτάει πώς ήταν το παιδί (την είχα ρωτήσει αν την ταλαιπώρησε γιατί τότε η κόρη μου είχε ανακαλύψει το περπάτημα και δεν έβαζε κ...λο κάτω) λες και είμαι καμιά baby sitter". Αν πάλι δεν έλεγα τίποτα θα έλεγε ότι "πήγε να κάνει τα ψώνια της και παρατάει το παιδί της χωρίς να ζητήσει ευχαριστώ"...Καταλαβαίνεις; Δεν μπορώ να την πιάσω απο πουθενά!
Το παιδί της πώς να είναι καλά όταν βλέπει μονίμως την μάνα του με μούτρα και τη γυναίκα του να κλαίει; Και το παραδέχομαι...του μιλάω με αρνητικά λόγια για τη μάνα του εδώ και καιρό. Δεν είμαι ωραίο αυτό που κάνω, αλλά δεν το κάνω επίτηδες. Βγαίνει απο μέσα μου η πίκρα και η οργή και μετά κλείνομαι στον εαυτό μου.
Λες να θέλω να είμαι σε αυτήν την κατάσταση; Λες να μην έχω δοκιμάσει όλες τις ανώδυνες συμβιβαστικές λύσεις;

demantz

# 107 στις 5/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω καριτα σε καταλαβαινω ακου που σου λεω μονο η φυγη ειναι η λυση στο προβλημα σου και βγαλτην επιτελους απο την ζωη σου!!!!!

# 108 στις 6/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Nonna μου μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις το τι νιώθω. Δεν είμαι αγρίμι σε κλουβί, είμαι ένα πατημένο κουφάρι ζώου. Προσπαθώ να αντιδράσω γιατί έχω χάσει τον εαυτό μου, γιατί βλέπω το σπίτι μου απο μακριά και με πιάνει το στομάχι μου.
--μπορω να σε κατλάβω, αν και εγω δεν ειχα τετοι απροβληματα....το αντιθετο μαλιστα...με το γιο τα εβαζε, εμενα με σεβονταν και με αγαπουσε....
το ότι έχεις χασει τον εαυτό σου είναι αναμενόμενο, είναι καλο το ότι το αναγνωρίζεις και είναι σιγουρο ότι θα τον βρείς ,γιατι τον αναζητας...προσεξε όμως ο αντρα σου είναι μαζι σου γιατιαγαπησε μια συγκεκριμένη γυναίκα αυτη που γνωρισε προ πεθεράς....
Nonna μου στα πρώτα γενέθλια του άντρα μου που είμασταν μαζί, πήγα και της πήρα δώρο και την ευχαρίστησα που τον έφερε στον κόσμο. Ξέρεις πολλές να το έχουν κάνει αυτό; Το ένιωθα και το έπραξα. Δεν περίμενα ξαφνικά να με συμπαθήσει, ούτε ήθελα ανταλλάγματα. Δεν είμαι άνθρωπος που ζητάει ανταλλάγματα. Αυτή με κοίταζε σαν να βλέπει εξωγήινο. Ούτε ευχαριστώ δεν μου είπε...δεν ήταν υποχρεωμένη να μου πει εξάλλου. Ούτε μου έχει πει ποτέ της ευχαριστώ σε όσα έχω κάνει για αυτήν. Πήγαινα στο νοσοκομείο πέρισυ να δω τον πεθερό μου και να την αλλάξω να πάει στο κομμωτήριο ή να ποτίσει τα λουλούδια της...οι γιοί της δεν τα έκαναν αυτά για τη μάνα τους, ούτε η άλλη νύφη, αλλά εγώ ένιωθα ότι πρέπει να αποφορτιστεί απο το νοσοκομείο, να κάνει κάτι για τον εαυτό της. Την έπαιρνα τηλέφωνο αν θέλει να της πάω κάτι και αυτή έβλεπε ότι την έπαιρνα και έκανε γκριμάτσες (μου το έχει πει μια θεια του άντρα μου και επειδή ήθελα να το τσεκάρω μια φορά την πήρα τηλέφωνο και ήμουν έξω απο την πόρτα του δωματίου για να δω αν είναι αλήθεια...και δυστυχώς ήταν).
'εχεις δώσει μεγαλη σημασία στις αντιδράσεις μιας μεγάλης γυναίκας επαρχιώτησας ,πανω σε τετοια θέματα.....

ίσως να είσαι ο μονος ανθρωπος που ενω δεν του φερνετε καλα ,εκεινος του κανει δώρα, ην έχεις στείλει, αυτα που λες εσυ ,πιστευω ότι τα ίδια λεει και εκείνη,υποψιαζομαι οτι δεν θα δοκιμαζει απο το φαγητο σου, φοβουμενη μην τις βαλεις ποντικοφαρμακο......αχαχαχα

αν ήξερε οτι την έχεις βγαλει ρεπορτο στο φαρουμ ...θα παθαινε το πρώτο εγκεφαλικο.....

είαι το νουμερο ενα κινδυνος για εκεινη...ποια αυτη που κανεις δεν γλύτωνε απο το στομα της...σε θεωρει επικινδυνη, αλλιως δεν εξηγητε....πιστευει οτι ότι κάνεις υπαρχει καποιος λογος .οτι απηλητε απο εσενα......

οτι και να λεει......(αστειευτικα λιγο μπας και το δεις αλλιως.)

σίγουρα η σχεση σου με τον αντρα σου εχει επιρεαστει και αυτο ειναι προβλημα, κατα εμενα αν δεν το λύσεις αυτο το θεμα θα υπαρχει παντα το αγκαθι....στην περιπτωση σας σινηθως τα ζευγαρια απομακρινονται απο το σπιτι των γονεων......
Εγώ αν η κόρη μου και ο γαμπρός μου, μου έκαναν τη χάρη και ερχόντουσαν να μείνουν κοντά μας (και πόσο μάλλον αν ο γαμπρός μου παράταγε τη δικιά του οικογένεια για την κόρη μου άμεσα και έμμεσα για εμένα και τον άντρα μου), πίστεψέ με, θα του φερόμουν με αγάπη γιατί θα αναγνώριζα την πράξη του αυτή. Δεν θα τον έκανα να αισθάνεται σαν παράσιτο. Θα τον αγαπούσα γιατί για να τα παρατήσει όλα για το παιδί μου σημαίνει ότι αγαπάει το παιδί μου. Τόσο λάθος είμαι;
-δεν ξέρω κορίτσι μου ,κοιτα μήπως και εσυ εκανες ή ειπες κατι τετοιο και εκεινη σκεφτεται ...δεν αξιζε ο γιος μου να αφήσει την δουλεια της για εκεινον...

κοιτα στην επαρχεια μεταφερονται λογια διαφορετικα απο οτι τα λες και καλοθελιτες υπαρχουν πολλοι...ισως να νιωθει μοιωνεκτικα απεναντι σου....οπως σου είπαν εσενα λόγια πολυ πιθανων να λενε και σε εκεινη και να σας κάνουν να μην μπορει να δει η μια την αλλη.....

Είμαι μια ξένη...φυσικά! Εκτός των άλλων είμαι κυριολεκτικά ξένη για αυτούς αφού είμαι Αθηναία! Δεν είχαν ποτέ το τακτ να μην βρίζουν την πόλη μου μπροστά μου. Και ως κυριολεκτικά και μεταφορικά ξένη πρέπει να με πατήσει; Γιατί; Τι της έκανα; Αν ήθελε τον γιό της για την πάρτη της ας μην τον άφηνε να παντρευτεί. Θα έβρισκε τρόπο, αφού ο δικός μου δεν της χαλάει χατήρι...

-εδω σε χανω καπου....εδω νομιζω τον ξαναχανεις τον εαυτο σου, ασχολήσε και παίρνεις της μετριτης τα λογια μιας γυναικας μεγαλης.....μου κάνει εντυπωση.....

βγάζεις ζήλια ...μην το κάνεις αυτο στον εαυτο σου....μην μπερδευεις την θέση σου με την θέση της πεθερα σου
Με το παιδί δεν με βοήθησε. Το παιδί είναι 3,5 χρονών και αν της την έχουμε αφήσει 10 φορές για να πάμε super market...πάντα της έλεγα ευχαριστώ γιατί δεν είναι υποχρεωμένη να κρατάει το παιδί μου. Αυτή μάλιστα μια φορά είπε στον άντρα μου "μου ζητάει ευχαριστώ και με ρωτάει πώς ήταν το παιδί (την είχα ρωτήσει αν την ταλαιπώρησε γιατί τότε η κόρη μου είχε ανακαλύψει το περπάτημα και δεν έβαζε κ...λο κάτω) λες και είμαι καμιά baby sitter".
- και ? που το είπε τι?

θεωρεις οτι ο αντρα σου θα σε παρεξηγησει γι αυτον τον τροπο σσου?

δεν νομίζω...γιατι σε απασχολει τοσο τι ειπε και πως το είπε η πεθερα σου, δεν μπορεις να τις αλλαξεις συνήθιες,οφειλεις εσυ να εισαι σωστη και να μην κατινιαζεσαι, οχι για αλλον λ ογο,αλλα γιατι στο τέλος θα αρρωστήσεις .... η πεθερα σου ας κανει οτι θελει......βρες τροπο να μην σε απασχολει καθολου τι και πως το κάνει
Αν πάλι δεν έλεγα τίποτα θα έλεγε ότι "πήγε να κάνει τα ψώνια της και παρατάει το παιδί της χωρίς να ζητήσει ευχαριστώ"...Καταλαβαίνεις; Δεν μπορώ να την πιάσω απο πουθενά!

μπορεις,αλλα δεν χρειαζετε...δεν ειναι η δουλεια σου αυτη, το σπιτι σου και η οικογενεια σου θα πρεπει να ειναι προτεραιοτητα σου...την πεθερα σου αστην γιατι ...δεν χρειαζετε να την πιασεις
Το παιδί της πώς να είναι καλά όταν βλέπει μονίμως την μάνα του με μούτρα και τη γυναίκα του να κλαίει; Και το παραδέχομαι...του μιλάω με αρνητικά λόγια για τη μάνα του εδώ και καιρό. Δεν είμαι ωραίο αυτό που κάνω, αλλά δεν το κάνω επίτηδες. Βγαίνει απο μέσα μου η πίκρα και η οργή και μετά κλείνομαι στον εαυτό μου.

-έχεις αφήσει έναν ανθρωπο να σου δημιουργει τοση πικρα και οργη....να πικρενεσαι εσυ να πικρενετε και ο αντρα σου κα να μεγαλωνει το παιδι σας μεσα σε αυτη την κατασταση....

γιατι πιστευεις οτι φταιει η πεθερα σου, δικο σου ειναι το σπιτι ,το βραδυ κλεινεις την πορτα σου και εισαι με τον αντρα σου και το παιδι σου...γιατι την κουβαλας και εκεινη? σιγουρα μιλας στον αντρα σου για την μανα του, και να λειπει η πεθερα σου εσυ συνεχιζεις και την κουβαλας...θες να σου φερετε σωστα απ οτι εχεις καταλαβει δεν ειναι εφικτο αυτο...τωρα κατσε και σκεψου ποσο σιμαντικο και απαραιτητο ειναι για σενα να μαθει τροπους η πεθερα σου....σκεψου τις προτερεοτητες που εχεις στην ζωη σου,τι ειναι σιμαντικο γι σενα..κι αν ειναι η προστριβη μεαυτη την γυναικα ...τοτε συνεχισε....
Λες να θέλω να είμαι σε αυτήν την κατάσταση; Λες να μην έχω δοκιμάσει όλες τις ανώδυνες συμβιβαστικές λύσεις;

πιστευω οτι εχεις δοκιμασει τα παντα......κατα εμενα τιποτα δεν επρεπε να δοκιμασεις, απο την αρχη να εισαι αυτη ,να κανεις οτι κανεις γιατι το νιωθεις χωρις να σκεφτεις αν ο αλλος το αναγνωρισει ή οχι...να εισαι εσυ ....πιστευω οτι τα εκανες με καλη διαθεση...για να μην χασεις ττον εαυτο σου λοιπον...λουσου με ουλτρξ......και θα δεις....

ξεκολλα το μυαλο σου απ την πεθερα σου κανε αυτο που νιωθεις διχως να καταπιεζεσαι αν θες κατι ζητησε το απο τον αντρα σου...δεν ειναι κακο που της κανει ολα τα χατηρια..ετσι πρεπει,ετσι κανουν οι σωστοι αντρες και γιοι ,και πρωτα ειναι σωστος γιος και μετα γινετε σωστος συζυγος ενας αντρας....

ευχομαι να ηρεμισεις και να παρεις την σωστη αποφαση απο κοινου με τον συζηγο σου, να μην πιεστητε και να μην δωσετε δικαιωματα ανεφ λογου σε αλλους...προσεχε την οικογενεια σου πρωτα πρωτα ...αν εισαι καλα εκει τιποτε αλλο δεν σε ταρακουνα.....

morgoth

# 109 στις 6/4/2012
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
ο σωστός αντρας πρωτα κοιταει τη γυναικα του και το παιδι του. αλλιως να κατσει ανυπαντρος να νταντευει τη μανα του.

demantz

# 110 στις 6/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
-
Oι σωστοι αντρες κοιτανε πρωτα την γυναικα τους και το παιδι τους αγαπητη μου nonaa
Δεν αφηνουν την μανα τους να φερνει σε αυτη την κατασταση την συζυγο τους
Τι παει να πει σωστος γιος και να κανει τα χατηρια στην μανα του
Οταν ενας αντρας παντρευεται οφειλει να γινει καλος συζηγος και πατερας να κοιταει μονο την οικογενεια του και να την προστατευει.
Αυτο ειναι το χρεος του και αν δεν μπορει, ας κατσει μαζι με την μανα του και ας μας αδειασει την γωνια...
Και σου λεω αγαπητη nonaaσε αυτη την περπτωση δεν επρεπε η καριτα να αναρωτιεται που εκανε λαθος
Ολα τα λαθη τα εκανε ο αντρας της αυτος φταιει που εφτασε η κατασταση στα ακρα
Μηπως οι μανες που εχουν αγορια καπου την ειδανε αλλιως και εχει ξεφυγει η κατασταση?
μηπως τελικα αυτες χαλασανε τους αντρες?Λεω εγω......

# 111 στις 6/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by demantz
-
Oι σωστοι αντρες κοιτανε πρωτα την γυναικα τους και το παιδι τους αγαπητη μου nonaa
Δεν αφηνουν την μανα τους να φερνει σε αυτη την κατασταση την συζυγο τους
Τι παει να πει σωστος γιος και να κανει τα χατηρια στην μανα του

κοιτα απ ότι καταλαβα η κοπέλα δεν έχει παραπωνω απ τον αντρα της...

οταν λεεί της κατι τα χατηρια νομιζω πως εννωεί χατηρια σε οτι αφορα την μητερα της

απ οτι καταλαβα εκεινος προσπαθει να ευχαριστησει και τις δυο...

Οταν ενας αντρας παντρευεται οφειλει να γινει καλος συζηγος και πατερας να κοιταει μονο την οικογενεια του και να την προστατευει.

δεν μπορει να κοιτει μονο την οικογενεια του, και οι γονεις του ειναι κομματι του,οπως και για ατην γυναικα....η οικογενειες εχουν συνεχεια
Αυτο ειναι το χρεος του και αν δεν μπορει, ας κατσει μαζι με την μανα του και ας μας αδειασει την γωνια...

δεν καταλαβα να υποστειριζει την μητερα του, πιστευω οτι δεν εδωσε σημασια οσο θα επρεπε στην αρχη ,στο προβλημα ,εχοντας εμπιστοσυνη και στις δυο,με αποτελεσμα η μητερα του να βρει εδαφος ..και ...και
Και σου λεω αγαπητη nonaaσε αυτη την περπτωση δεν επρεπε η καριτα να αναρωτιεται που εκανε λαθος

λαθος εχει κανει κατα εμενα που τραβαει ολο αυτο το λουκι και επιρεαζετε η οικογενεια της δεινοντας τοσο βαρητητα στα λογια της πεθερα της....
αν χαλαρωσει λιγο θα βοηθησει και τον αντρα της να το αντιμτοπισει...σιγουρα δεν εκανε λαθος απεναντι στην πεθερα της ,γιατι η θεση της ειναι πιο αδυναμη...η κοπελα μπηκε στο σπιτι...η πεθερα προυπηρχε
Ολα τα λαθη τα εκανε ο αντρας της αυτος φταιει που εφτασε η κατασταση στα ακρα
Μηπως οι μανες που εχουν αγορια καπου την ειδανε αλλιως και εχει ξεφυγει η κατασταση?
μηπως τελικα αυτες χαλασανε τους αντρες?Λεω εγω......

εχουν την ευθηνη τους και οι αντρες...συγουρα
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost