Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι λάθος έκανα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

morgoth

# 21 στις 5/4/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
'Aρεσαν+: 0%
γενικα ειναι στον άνθρωπο.
σιγουρα οι πεθεροι ειναι πιο συγκαβατικοι με τους γαμπρους ειδικά. Τα βρισκουν καλυτερα. Απλά και αυτοι τις περισσοτερες φορες ειναι στο βρακι της γυναικας τους που κανει τα κουμαντα..

karita

# 22 στις 6/4/2011
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 60
Καλημέρα
Συμφωνώ...γενικά δεν μου αρέσει να μιλάω γενικά αλλά από όσα έχω ζήσει και όσα μου επιτρέπει η ηλικία μου να έχω δει (είμαι 32) νομίζω ότι το πρόβλημα με εμάς τις γυναίκες είναι η έννοια του ανταγωνισμού.
Νομίζω ότι όταν είμαστε μικρές μας καλλιεργείται μια παθητικότητα (π.χ. παίξιμο με κούκλες, ώστε να καλλιεργούμε τις δεξιότητες της συντροφικότητας, της φροντίδας κτλ) ενώ στα αγόρια καλλιεργείται ο συναγωνισμός (π.χ. παίξιμο με αυτοκινητάκια - ή ομαδικά παιχνίδια- με αποτέλεσμα να καλλιεργείται η δύναμη και η καλή ανταγωνιστικότητα).
Έτσι πολλές απο εμάς περιμένουμε κάποιον άλλο να μας καθοδηγεί (αυτό συνέβαινε περισσότερο στις παλαιότερες γενιές). Παρόλα αυτά μας έχει καλλιεργηθεί και η ζήλια π.χ. "Κοίτα, η Ελενίτσα είναι καλύτερη μαθήτρια απο εσένα" όταν οι μανάδες ήθελαν να μας συναιτίσουν στο να διαβάζουμε περισσότερο κτλ που όλο αυτό μας έχει δημιουργήσει μια κακή ανταγωνιστικότητα σε αντίθεση με την καλή ανταγωνιστικότητα που έχει καλλιεργηθεί στα αγόρια μέσα απο τη διαδικασία της κοινωνικοποίησης.
Συνεπώς μεγαλώνουμε θέλοντας την κούκλα της αδερφής μας, αργότερα την όμορφη κασετίνα που πήραν οι γονείς ως επιβράβευση στην κόρη τους που είναι η καλύτερη μαθήτρια, μετά το μπλουζάκι της φίλης μας (επειδή οι γονείς μας δεν θέλουν να φοράμε κολητά μπλουζάκια με αποτέλεσμα να μην μας τα αγοράζουν)...και συνεχίζει...μέχρι που μας γυαλίσε ο γκόμενος της φίλης μας...και καταλήγουμε να αντιπαθούμε τη γυναίκα που ο γιός μας διάλεξε.
Ελπίζω να κάνω λάθος σε όλο αυτό, αλλά ειλικρινά δεν έχω βιώσει ποτέ ζήλια ή ανταγωνισμό απο αγόρι φίλο, συμμαθητή, συμφοιτητή κτλ, αλλά έχω βιώσει πολλές φορές κακία απο κοπέλες που θεωρούσα φίλες μου.
Έρχεται τώρα και η πεθερά (που παρεπιπτώντως στο θρησκευτικό γάμο που κάναμε αλλαξε μετά την εκκλησία και φόρεσε άλλα ρούχα στο τραπέζι!!!!!!) και ολοκληρώνει τον κύκλο.

# 23 στις 6/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η πεθερα σου επειδή δεν έχει πού να στραφεί, αγωνίζεται να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο τη μητρική ευτυχία. Δεν θελει να ανοίξει τη χούφτα της και να αφήσει το παιδί της. Η τρομερή αγάπη ανάμεσα στο γιοκα και στη μανουλα είναι αυτή, που στο τέλος θα σκοτώσει το γιοκα. Αν η πεθερα σου ειχε ερωτευθει, σε καμία περίπτωση μανα που γνωρίζει το μέγεθος της ευτυχίας που προσφέρει ο έρωτας, δε θα ηταν εμπόδιο στην ευτυχια του γιοκα της.
Η γυναίκα του γιοκα της σε καμία περίπτωση —κι αυτό είναι το σωστό— δε δέχεται να μοιράζεται το σύντροφο της. Είναι θέμα χρόνου να επέλθει η ρήξη και να μάχεται σκληρά η μία την άλλη. Η μάχη αυτή, εφόσον είναι μεταξύ γυναικών, είναι τόσο σκληρή, ώστε ο άντρας δεν μπορεί ν’ αντέξει. Εσεις οι γυναίκες είσαστε δυνατες και μπορειτε να ακολουθησετε τις επιλογές τους, όσο σκληρές κι αν είναι. Ο άντρας δεν μπορεί ν’ αλλάξει τη φύση του και να συμμετέχει σε τέτοιου είδους θυσίες. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση ν’ αποφασίσει, ακόμα και με την απόλυτη γνώση πράγματα, που είναι μεν σωστά αλλά απαιτούν σκληρότητα. Καθε ανδρας ξερει ότι η ευτυχία σε κάθε περίπτωση είναι με τη γυναίκα του και όχι με τη μανουλα του. Γνωρίζει ότι ένα ζευγάρι δεν μπορεί να λειτουργήσει με εξωτερικές παρεμβάσεις, όσο καλοπροαίρετες κι αν είναι. Οτιδήποτε εισέρχεται ανάμεσα σε ενα ερωτευμενο ζευγαρι , διαταράσσει τη δυναμική και πολλες φορες μπορει να σκοτώσει τον έρωτα. Όλα αυτά τα ξερει ο γιοκας και ξέρει ότι πρέπει να σταματήσει μιά για πάντα κάθε παρέμβαση της μανουλας του. Όμως η εξυπναδα του και η ευαίσθητη φύση του δεν του δίνουν αυτήν τη δυνατότητα. Είναι αρκετά έξυπνος, ώστε να καταλάβει την αγωνία αλλά και τ’ αδιέξοδα της μητέρας του, που τον κάνουν μοναδικό στη ζωή της. Γνωρίζει ότι αν την αποκλείσει από τη ζωή του, τη στέλνει στο θάνατο. Για μία γυναίκα της οποίας ολόκληρη η ζωή είναι μία τραγωδία και η μόνη ελπίδα είναι τα παιδιά της, ένας αποκλεισμός από τη ζωή τους σημαίνει θάνατος. Ελάχιστα διαφέρει από ένα νεκρό μία γυναίκα, που ζει μ’ έναν άνθρωπο που δεν αγάπησε ποτέ και τα παιδιά της όταν παντρευτουν, την εγκαταλείπουν.

Αν καταλαβες τα παραπανω τοτε η λυση ειναι πολυ ευκολη. Υπαρχουν ανδρες που ξεκοψαν απο τις δυστιχισμενες μανουλες τους και ανδρες που αναγκαστηκαν να χωρισουν για να μην σκοτωσουν τη μανουλα τους. Οταν η μανουλα δεν εχει τη δυναμη για να αφησει το γιοκα της ελευθερο να χαρει και να ζησει αυτο που δεν εχει ζησει η ιδια τοτε τα ηνια τα αναλαμβανεις εσυ ωστε να αναγκασεις τον ανδρα να θυσιασει την μανουλα του. Ο ανδρας και καθε ανδρας ξερει τι πρεπει να κανει. Σε περιπτωση που συμβιβαστεις τοτε τα πραγματα θα ειναι πολυ χειροτερα. Σε λιγα χρονια θα εισαι μια νεα δυστυχισμενη μανουλα που θα ζεις και εσυ την ζωουλα σου μεσα απο το παιδι σου και δεν θα το αφηνεις να φυγει. Ελπιζω να ξερεις τον τροπο το πως να αναγκασεις εναν ανδρα να ‘θυσιασει’ την μανουλα του...

# 24 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κ γιατι η μανουλα να το βλεπει ως "χανει το γιοκα της" κ δεν το βλεπει οτι αποκταει αλλη μια κορη?
γιατι βλεπει την οικογενεια της να μικραινει ενω στην ουσια μεγαλωνει?!?! κ με τα εγγονακια που θα ερθουν θα γινει ακομα καλυτερη?

η μανουλα που δε θελει να μεινει μονη της καλε μου Νικο, ανοιγει την αγκαλια της κ καλωσοριζει την νυφη της! ειναι θετικη κ δεν την ξεχωριζει απο τα αλλα παιδια της!! αντιλαμβανεται οτι ετσι μονο θα ειναι αγαπητη η μανουλα, οτι ετσι θα την θελουν ολοι κοντα τους κ ολοι θα ειναι ευτυχισμενοι.

Οποτε Νικο μου, αυτο ειναι πιο πολυ κακια κ ζηλια κ ξεφορτωμα απωθημενων απο την πλευρα της μανουλας, παρα φοβος μοναξιας....

# 25 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by JeanHarlow
Κ γιατι η μανουλα να το βλεπει ως "χανει το γιοκα της" κ δεν το βλεπει οτι αποκταει αλλη μια κορη?
γιατι βλεπει την οικογενεια της να μικραινει ενω στην ουσια μεγαλωνει?!?! κ με τα εγγονακια που θα ερθουν θα γινει ακομα καλυτερη?

η μανουλα που δε θελει να μεινει μονη της καλε μου Νικο, ανοιγει την αγκαλια της κ καλωσοριζει την νυφη της! ειναι θετικη κ δεν την ξεχωριζει απο τα αλλα παιδια της!! αντιλαμβανεται οτι ετσι μονο θα ειναι αγαπητη η μανουλα, οτι ετσι θα την θελουν ολοι κοντα τους κ ολοι θα ειναι ευτυχισμενοι.

Οποτε Νικο μου, αυτο ειναι πιο πολυ κακια κ ζηλια κ ξεφορτωμα απωθημενων απο την πλευρα της μανουλας, παρα φοβος μοναξιας....

Γιατι ετσι ειναι η φυση μιας δυστυχισμενης γυναικας που δεν εχει που 'τη κεφαλη κλινη'. Ο ανδρας της δεν μπορει να της προσφερει τιποτα και μαλλον ειναι στο κοσμο του. Ο γιοκας ειναι το μονο ενδιαφερον της ζωης της. Μπορεις να μπεις στη θεση ενος ανδρα που τον συναγωνιζονται δυο γυναικες με τη μια να ειναι ο ερωτας του και η αλλη η δυστυχισμενη μανουλα του; Αυτο που θελω να εκφρασω στην ολη ιστορια ειναι οτι το φταιξιμο δεν ειναι του ανδρα αλλα της μανουλας του. Αυτη η μανουλα κρεμεται απο τη ζωη του παιδιου της. Ποιος γιοκας θα αποκληρωσει τη μανα του για να χαρει τον ερωτα του; Ολα ειναι μια αλυσιδα. Αν αυτη η μανα ειχε χαρει τον ερωτα και ειχε μια ολοκληρωμενη ζωη θα χαιροταν να βλεπει τον γιοκα της μεσα στη τρελλη χαρα να αναπτυσεται και να προσπαθει για την οικογενεια του. Απο τη στιγμη που δεν εχει αυτη τη ζωη η μονη της ελπιδα ειναι ο γυιος που ανεθρεψε και ξοδεψε τα χρονια της.
Αγαπητη JeanHarlow το μεγαλυτερο κακο δεν γινεται παντα απο εναν που σε μισει αλλα μπορει να γινει και απο την πολυ αγαπη και αυτο ειναι κλασσικο παραδειγμα. Η πεθερα ανακατευεται στον ερωτα του παιδιου τους επειδη τον υπεραγαπα. Αν η νυφη δεν αναλαβει δραση να αναγκασει τον ανδρα να παρει αποφασεις ολα θα διαλυθουν απο την παραφορη αγαπη μιας μανας για το γυιο της. Παραδειγματα παρα πολλα . Το ιδιο ακριβως φαινομενο ειναι και με την 'κακια πεθερα' απο την πλευρα του ανδρα που μπλεκεται συνεχως στα ποδια του και πολλες φορες η κλικα κορης-μανας τον κανει δυστυχισμενο. Η διαφορα ειναι στο οτι ο ανδρας θα κατηγορησει απευθειας την πεθερα του ενω οι πιο πολλες γυναικες τον ανδρα τους (χαρακτηριζοντας τον μαμακια) οπως και βλεπουμε.

# 26 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Διφωνω νικο. Διαφωνω. κ σου ανεπτυξα το σκεπτικο μου.

δεν ειναι υπερβολικη αγαπη αυτο απο τη μερια της μανουλας.μονος σου το ειπες: ειναι δυστυχισμενη-δεν εχει ζωη.
αρα ειναι εγωισμος.
καθαρος αηδιστιακος εγωισμος. "μονο εσενα εχω γιοκα μου-δε θα σε παρει κανεις".

μια τετοια μανα δεν αγαπαει ουτε τα αντερα της.

μη συγχεεις την αναγκη της να εχει συτροφια κ τα "δικα της" κοντα της, με τη αγαπη. η αγαπη σε κινει σε καλες πραξεις. ποτε πισω απο κατι κακο δεν κρυβεται αγαπη. ποτε.

morgoth

# 27 στις 8/4/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
και οι δυο εχετε δικιο. Αυτο που περιγραφετε ειναι η εγωιστικη εκδοση της αγαπης. Το "σαγαπω και δεν μπορω να ζησω μακρια σου.." , το "παρεχω για να σεχω" κτλ..
Το κανουν οι μαναδες κατα κυριο λογο στα παιδια τους.. Γιατι οι ιδιες ειναι τιγκα στην ανασφαλεια.. Και σκοπος της ζωης τους ειναι να εχουν τα παιδια κοντα τους.
Γνωριζω παμπολλα τετοια παραδειγματα.... Μαθηματικά το 99% των περιπτωσεων παει σε διαζυγιο..

morgoth

# 28 στις 8/4/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by nikos-67
Το ιδιο ακριβως φαινομενο ειναι και με την 'κακια πεθερα' απο την πλευρα του ανδρα που μπλεκεται συνεχως στα ποδια του και πολλες φορες η κλικα κορης-μανας τον κανει δυστυχισμενο. Η διαφορα ειναι στο οτι ο ανδρας θα κατηγορησει απευθειας την πεθερα του ενω οι πιο πολλες γυναικες τον ανδρα τους (χαρακτηριζοντας τον μαμακια) οπως και βλεπουμε.

και μετα ο αντρας ειναι ο κακος της υποθεσης που δεν "αγαπα" τη μανουλα της... χιλιοπαιγμενο εργο και λούμπα που πεφτει πολυς κοσμος

# 29 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Διφωνω νικο. Διαφωνω. κ σου ανεπτυξα το σκεπτικο μου.

δεν ειναι υπερβολικη αγαπη αυτο απο τη μερια της μανουλας.μονος σου το ειπες: ειναι δυστυχισμενη-δεν εχει ζωη.
αρα ειναι εγωισμος.
καθαρος αηδιστιακος εγωισμος. "μονο εσενα εχω γιοκα μου-δε θα σε παρει κανεις".

μια τετοια μανα δεν αγαπαει ουτε τα αντερα της.

μη συγχεεις την αναγκη της να εχει συτροφια κ τα "δικα της" κοντα της, με τη αγαπη. η αγαπη σε κινει σε καλες πραξεις. ποτε πισω απο κατι κακο δεν κρυβεται αγαπη. ποτε.

Δεν ειναι η υπερβολικη αγαπη ειναι η μητρικη αγαπη και ειναι καθαρα γυναικειο φαινομενο. Παντα τον κυριο ρολο τον παιζει η πεθερα ειτε το παιδι ειναι γιος ειτε κορη. Εγωισμος ειναι ατομικο χαρακτηριστικο οχι ομαδικο. Εδω μιλαμε για ενα ζητημα που παντα τον κυριο ρολο τον παιζει μια γυναικα. Η ρηξη ειναι παντα μεταξυ ανδρα και πεθερας η νυφης και πεθερας. Δεν σου προκαλει την περιεργεια που δεν υπαρχει ρηξη μεταξυ ανδρα και πεθερου η νυφης και πεθερου; Η απαντηση ειναι γιατι ο ανδρας δεν εχει εκ φυσεως μεσα του 'μητρικη αγαπη'.

# 30 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
τι λες βρε νικο? τα χαρακτηριστικα της μητρικης αγαπης ειναι αυτα δηλαδη?
αν ηταν οπως τα λες, θα ηταν ετσι ΟΛΕΣ οι μητερες. δεν ειναι ομως. αυτο δε σου λεει κατι?

# 31 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
αν ηταν οπως τα λες, θα ηταν ετσι ΟΛΕΣ οι μητερες. δεν ειναι ομως. αυτο δε σου λεει κατι?

Έτσι!!!! Σίγουρα δεν είναι όλες οι μητέρες έτσι. Πιστεύω ότι οι γυναίκες που επεμβαίνουν στη ζωή των παιδιών τους και κάνουν τη ζωή του γαμπρού ή της νύφης κόλαση, είναι οι μητέρες που ακολουθούν το μοντέλο της μητριαρχικής οικογένειας.
Έχουν μάθει να κυριαρχούν, έχουν μάθει να ελέγχουν, έχουν μάθει να περνάει πάντα το δικό τους. Δεν αλλάζει εύκολα αυτή η νοοτροπία, ειδικά όταν προσπαθεί να την αλλάξει ένας ή μία που πρωτομπαίνει στην οικογένεια και την "αμφισβητεί" .

Η εξουσία σε γυναικεία χέρια, νομίζω ότι γίνεται πολύ πιο ...επικίνδυνη απ' ότι στα χέρια των ανδρών.

# 32 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ειναι χαρακτηριστικο μιας δυστυχισμενης μανας να μην αφηνει το παιδι της ελευθερο λογω της μητρικης αγαπης. Αλλα μονο της δυστυχισμενης μανας. Ποτε μια μανα ειναι δυστυχισμενη; Οταν η ιδια δεν παντρευτηκε απο ερωτα η δεν εχει νοιωσει ποτε ερωτα. Η παντρευτηκε απο ερωτα αλλα σιγα σιγα μετατραπηκε σε δυστυχια διπλα σε εναν ανδρα που ειναι 'αλλου'. Η μονη της ευτυχια ειναι το παιδι της. Αυτη η μητρικη αγαπη θα συναγωνιστει τον ερωτα του παιδιου της. Τα επακολουθα ειναι αυτονοητα και η πρωταγωνιστρια τα ζει καθημερινα. Αρνειται να εγκαταλειψει το παιδι της γιατι αυτοματα ειναι καταδικασμενη ψυχολογικα σε αργο θανατο.
Ο ανδρας τωρα, ειτε ειναι δυστυχισμενος ειτε ευτυχισμενος ειτε ειναι εγωιστης, ειτε οχι, ειτε υπευθυνος, ειτε ανευθυνος δεν εχει μεσα του 'μητρικη αγαπη'. Εχεις δει εσυ κανα πατερα εγωιστη να μπλεκεται στα ποδια του παιδιου του;
Ενα αλλο χαρακτηριστικο φαινομενο ειναι αυτοι οι ανδρες που ειναι διπλα σε μια δυστυχισμενη γυναικα. Σου προκαλεσε ποτε την περιεργεια γιατι αυτοι οι ανδρες ενω μπορουν δεν σταματουν την κακια παθερα αλλα την αφηνουν να μπαινει στο σπιτι του παιδιου τους και να το κανει ανω κατω;

# 33 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ενταξει ..τωρα εχουμε βρει τη δικαιολογια της "δυστυχισμενης μανας" κ επειδη αυτη ειναι δυστυχισμενη, πρεπει να γινουν κ ολοι οι αλλοι που ειχαν την ατυχια να βρεθουν γυρω της. ακομα κ τα ιδια της τα παιδια!

σορυ, αδυνατω να συμμεριστω το σκεπτικο σου.

morgoth

# 34 στις 8/4/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
δε λεει οτι καλα κανει η μανα. νομιζω πως αναλυει το αιτιο αυτης της συμπεριφορας.. οτι η ιδια ειναι δυστυχισμενη στη προσωπικη της ζωή.

karita

# 35 στις 8/4/2011
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 60
Καλημέρα σας,
Νομίζω ότι όλοι σας έχετε δίκαιο...απλά το βλέπετε απο διαφορετική οπτική γωνία.
Απο τη μια (εδώ συμφωνώ με τον Νίκο) μια μάνα που θεωρεί ότι το παιδί της είναι όλη της η ζωή, είτε επειδή, όπως λες Νίκο, δεν ερωτεύτηκε είτε επειδή είναι ισχυρό το μητρικό ένστικτο (είμαι και εγώ μάνα και... μόνο που σκέφτομαι να κλαίει το παιδί μου επειδή κάποιος το στεναχώρησε μέσα μου πεθαίνω) προσπαθεί να το κρατήσει κοντά της με νύχια και με δόντια.
Απο την άλλη (εδώ συμφωνώ με όλους τους υπόλοιπους) μια μάνα όταν νιώθει τη μοναξιά προσπαθεί να γίνει αγαπητή απο τη νύφη ή το γαμπρό της. Μια μάνα όταν αγαπάει το παιδί της δεν θέλει να το βλέπει στεναχωρημένο (πόσο μάλλον όταν έμμεσα το στεναχωρεί η ίδια). Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι οι κακές πεθερές δεν βλέπουν πόσο πόνο προκαλούν οι ίδιες στα παιδιά τους. Ας μην τους ενδιαφέρει η νύφη ή ο γαμπρός...δεν ξέρουν όμως ότι όταν είναι στεναχωρημένη η νύφη ή ο γαμπρός θα υπάρχει στο σπίτι του γιού ή της κόρης τους γκρίνια, τσακωμοί, θλίψη; Ποιός επομένως επομίζεται την όλη συμπεριφορά τους; Το παιδί τους.
Γιατί η νύφη ή ο γαμπρός θα στεναχωρηθούν, θα νευριάσουν, θα φοβηθούν, θα πάθουν κατάθλιψη, θα, θα , θα αλλά κάποια μέρα θα βρουν τη δύναμη και θα σηκωθούν να φύγουν με ότι συνέπειες έχει αυτό στη μετέπειτα ζωή τους, μην έχοντας όμως τύψεις αφού θα ξέρουν ότι δεν έφταιγαν αυτοί . Ο γιός όμως ή η κόρη κάποια στιγμή ενδέχεται να καταλάβουν ότι ο χωρισμός τους ήταν αποτέλεσμα της μανούλας και της δικής τους παθητικής συμπεριφοράς και τότε θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.
Αλλά ακόμα και αν έχεις δίκαιο Νίκο, στο δικό μου παράδειγμα τι άλλο θα έπρεπε να κάνω; Μένω "πάνω κάτω" με τα πεθερικά μου. Όταν ο πεθερός μου ήταν στο νοσοκομείο 3 διαφορετικοί ασθενείς του είπαν ότι τον κοιτάω καλύτερα και απο κόρη. Είμαι απίκο σε ότι και αν ζητήσουν. Τις περισσότερες φορές κρατάνε μούτρα και στον άντρα μου όταν τα βάζουν μαζί μου. Τον βλέπουν στεναχωρημένο.
Επομένως δεν είναι η υπερβολική αγάπη που του έχει η πεθερά μου. Απλά έχει μάθει στη ζωή της να είναι όλοι σούζα μπροστά της και επειδή ,παρόλες τις υποχωρήσεις μου, είμαι άνθρωπος και θέλω να διατηρήσω την ανεξαρτησία μου με βλέπει ως αντάρτη και για αυτό θέλει να μου γαμήσει τη ζωή...και προς το παρόν το καταφέρνει...

# 36 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
"Απο τη μια (εδώ συμφωνώ με τον Νίκο) μια μάνα που θεωρεί ότι το παιδί της είναι όλη της η ζωή, είτε επειδή, όπως λες Νίκο, δεν ερωτεύτηκε είτε επειδή είναι ισχυρό το μητρικό ένστικτο (!!!!!!!??!?!?!!!?!?!?!? ε βεβαια..ως γνωστον το μητρικο ενστικτο πιανει την οικογενεια του παιδιου κ τη γ*μαει..ολα τα θυληκα στο ζωικο βασιλειο ετσι κανουν αλλωστε) προσπαθεί να το κρατήσει κοντά της με νύχια και με δόντια."

βρε παιδια ειστε στα καλα σας? τι ειναι αυτα που λετε? το τερας που περιγραφετε, διοτι περι τερατος προκειται, θελει τουφεκισμα, οχι κατανοηση! μπαμ κ κατω. να τελειωνουμε.
αντε πια, εχει γεμισει ο τοπος προβληματικους κ εμεις πρεπει να τους καταλαβουμε κ απο πανω!...

ακου να δεις κοπελια...η 11η εντολη ειναι ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ.
εσυ εμπλεξες. μπορεις να αναπτυξεις αναισθησια?
μπορεις να κανεις υπομονη μεχρι να πεθανει? (γιατι αργα η γρηγορα θα τα τιναξει τα πεταλα κ θα ησυχασετε)
...αν ναι καλως, αλλιως θα κανεις μαυρη ζωη. λυπαμαι, δεν υπαρχει αλλος δρομος. μετα πας στη μετακομιση η στο διαζυγιο.
ο βρυκολακας δε προκειται να αλλαξει κ οσο γερναει θα χειροτερευει κ θα παραξενευει περισσοτερο.

# 37 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by karita
Καλημέρα σας,
Νομίζω ότι όλοι σας έχετε δίκαιο...απλά το βλέπετε απο διαφορετική οπτική γωνία.
Απο τη μια (εδώ συμφωνώ με τον Νίκο) μια μάνα που θεωρεί ότι το παιδί της είναι όλη της η ζωή, είτε επειδή, όπως λες Νίκο, δεν ερωτεύτηκε είτε επειδή είναι ισχυρό το μητρικό ένστικτο (είμαι και εγώ μάνα και... μόνο που σκέφτομαι να κλαίει το παιδί μου επειδή κάποιος το στεναχώρησε μέσα μου πεθαίνω) προσπαθεί να το κρατήσει κοντά της με νύχια και με δόντια.
Απο την άλλη (εδώ συμφωνώ με όλους τους υπόλοιπους) μια μάνα όταν νιώθει τη μοναξιά προσπαθεί να γίνει αγαπητή απο τη νύφη ή το γαμπρό της. Μια μάνα όταν αγαπάει το παιδί της δεν θέλει να το βλέπει στεναχωρημένο (πόσο μάλλον όταν έμμεσα το στεναχωρεί η ίδια). Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι οι κακές πεθερές δεν βλέπουν πόσο πόνο προκαλούν οι ίδιες στα παιδιά τους. Ας μην τους ενδιαφέρει η νύφη ή ο γαμπρός...δεν ξέρουν όμως ότι όταν είναι στεναχωρημένη η νύφη ή ο γαμπρός θα υπάρχει στο σπίτι του γιού ή της κόρης τους γκρίνια, τσακωμοί, θλίψη; Ποιός επομένως επομίζεται την όλη συμπεριφορά τους; Το παιδί τους.
Γιατί η νύφη ή ο γαμπρός θα στεναχωρηθούν, θα νευριάσουν, θα φοβηθούν, θα πάθουν κατάθλιψη, θα, θα , θα αλλά κάποια μέρα θα βρουν τη δύναμη και θα σηκωθούν να φύγουν με ότι συνέπειες έχει αυτό στη μετέπειτα ζωή τους, μην έχοντας όμως τύψεις αφού θα ξέρουν ότι δεν έφταιγαν αυτοί . Ο γιός όμως ή η κόρη κάποια στιγμή ενδέχεται να καταλάβουν ότι ο χωρισμός τους ήταν αποτέλεσμα της μανούλας και της δικής τους παθητικής συμπεριφοράς και τότε θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.
Αλλά ακόμα και αν έχεις δίκαιο Νίκο, στο δικό μου παράδειγμα τι άλλο θα έπρεπε να κάνω; Μένω "πάνω κάτω" με τα πεθερικά μου. Όταν ο πεθερός μου ήταν στο νοσοκομείο 3 διαφορετικοί ασθενείς του είπαν ότι τον κοιτάω καλύτερα και απο κόρη. Είμαι απίκο σε ότι και αν ζητήσουν. Τις περισσότερες φορές κρατάνε μούτρα και στον άντρα μου όταν τα βάζουν μαζί μου. Τον βλέπουν στεναχωρημένο.
Επομένως δεν είναι η υπερβολική αγάπη που του έχει η πεθερά μου. Απλά έχει μάθει στη ζωή της να είναι όλοι σούζα μπροστά της και επειδή ,παρόλες τις υποχωρήσεις μου, είμαι άνθρωπος και θέλω να διατηρήσω την ανεξαρτησία μου με βλέπει ως αντάρτη και για αυτό θέλει να μου γαμήσει τη ζωή...και προς το παρόν το καταφέρνει...

Καριτα ο ανδρας σου ειναι αδυνατον να αντιμετωπισει μονος τη μανα του. Ειναι ελαχιστοι οι ανδρες που ακολουθουν τον ερωτα τους και αποκοπτουν την δυστυχισμενη μανα τους και αν ο δικος σου ηταν ενας απο αυτους θα το ειχε κανει ηδη. Το κλειδι ειναι ο αλλος ανδρας, ο συζυγος της κακιας πεθερας που προς το παρων ειναι αλλου. Αυτος που βλεπει τι γινεται γυρω του αλλα παραμενει σιωπηλος και ουδετερος και πολλες φορες παιρνει το μερος του τερατος αν και βλεπει σαν ανδρας τι περναει ο αλλος ανδρας ο γιοκας του. Αυτον πρεπει να ταρακουνησεις απο τη κοσμαρα του. Τα υπολοιπα ειναι δικη σου υποθεση. Εκτος βεβαια και αν περιμενεις να αποβιωσει το τερας ωστε να μπορεσεις να χαρεις και συ τη ζωη σου.

Climentini

# 38 στις 8/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είχα παρακολουθήσει πριν από καιρό μια διάλεξη που είχε ως θέμα τις σχέσεις των γονιών με τα ενήλικα (πια) παιδιά τους και το πώς γίνεται (αν γίνεται ποτέ) ο απογαλακτισμός.

Ο εισηγητής, ξεκίνησε λέγοντας ότι είχε δυσκολευτεί πολύ να βρεί σχετική βιβλιογραφία: Οι ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις ήταν ελάχιστες, γιατί απλώς στις Δυτικές χώρες δεν υφίσταται καν το θέμα (το παιδί μεγαλώνει – φεύγει από το σπίτι – κάνει τη ζωή του), οι δε ελληνικές δημοσιεύσεις ήταν επίσης μηδαμινές, διότι… θεωρείται περίπου δεδομένο ότι το παιδί θα παραμείνει «παιδί» και στον ενήλικο βίο του.

Ένα ερώτημα που έθεσε προς προβληματισμό ήταν το εξής παράδοξο: Εντάξει, υπάρχουν κακές πεθερές, που βασανίζουν τις νύφες. Θεωρητικά, η νύφη που θα βασανιστεί από την κακιά πεθερά, θα έχει τόσο άσχημη εμπειρία, που θα φροντίσει να φερθεί σωστά στη νύφη της. Ναι? Ναι. Τοτε λοιπόν, γιατί εξακολουθούν να υπάρχουν κακιές πεθερές? Οέο?
Για πείτε…

somebody961

# 39 στις 9/4/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Originally posted by Climentini
Θεωρητικά, η νύφη που θα βασανιστεί από την κακιά πεθερά, θα έχει τόσο άσχημη εμπειρία, που θα φροντίσει να φερθεί σωστά στη νύφη της. Ναι? Ναι. Τοτε λοιπόν, γιατί εξακολουθούν να υπάρχουν κακιές πεθερές? Οέο?

Για πείτε…

Ευκολάκι!

Εγώ ήμουν σωστή νύφη και μπόρεσα, τα κατάφερα.
Αυτό το τσουλί όμως που μου κουβάλησε εδώ μέσα ο γιός μου δεν θα το ανεχθώ με τίποτα!

Μέχρι στιγμής, και πέρα από αναλύσεις το τι πώς και γιατί, αφενός κουράζουν, δεν οδηγούν πουθενά, και αφετέρου το θέμα είναι ότι το γάλα χύθηκε.
Δε θα αναλύσουμε το γιατί (πέρασε η γάτα, σκούντηξε τη κανάτα),
πολύ απλά, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΣΟΥΜΕ.

Και εμένα αγαπητή karita η λύση που δίνει η ματίλντα με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
Σήκω και φύγε ΧΤΕΣ!
Εκεί θα 'μετρηθούνε' οι αγάπες..

Και θα σου πω και κάτι φαινομενικά σκληρό:
Αν δεν το κάνεις αυτό ή ο όποιο δραστικό όμως μέτρο,
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΓΑΜΑΕΙ!
Ποιος θα δει ανοικτά μπούτια και δε θα ορμήξει; Ε, ΠΟΙΟΣ;
Να σε ταρακουνήσω προσπαθώ.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

AlwaysHaveCrabi

# 40 στις 9/4/2011
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 789
Χιλιες φορες να σηκωθεις να φυγεις παρα να φτασεις στο σημειο να παρακαλας να πεθανει ενας ανθρωπος. Ελεος
...θεραπυ γονε ωρονγ...
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.