Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι λάθος έκανα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

somebody961

# 41 στις 9/4/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%
Απόλυτο δίκιο έχεις crabi, εγώ όμως το ερμηνεύω αλλιώς.

Πως, για να φτάσει σε σημείο να πει η φίλη μας τέτοια κουβέντα,
φαντάσου τι έχει τραβήξει η καημένη.. και πόσο την έχει εξευτελίσει ως άνθρωπο και προσωπικότητα..
Είναι ΜΟΝΑΧΗ της μέσα σε 3 'εχθρούς' της ζωής της..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

AlwaysHaveCrabi

# 42 στις 9/4/2011
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 789

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Απόλυτο δίκιο έχεις crabi, εγώ όμως το ερμηνεύω αλλιώς.

Πως, για να φτάσει σε σημείο να πει η φίλη μας τέτοια κουβέντα,
φαντάσου τι έχει τραβήξει η καημένη.. και πόσο την έχει εξευτελίσει ως άνθρωπο και προσωπικότητα..
Είναι ΜΟΝΑΧΗ της μέσα σε 3 'εχθρούς' της ζωής της..

Νιωθω την κατασταση της σαμ...
Πρεπει ομως να δωσει τις μαχες της και να δοκιμαστει χωρις να χασει την ανθρωπια της.
...θεραπυ γονε ωρονγ...

somebody961

# 43 στις 9/4/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Η παθητικότητα της την έκανε να το σκεφτεί αυτό. Για αυτό της την είπα κάπως σκληρά προηγουμένως.

Πρέπει, το οφείλει στον εαυτό της να αγωνιστεί για να κερδίσει
πρώτα και κυρίως για τον εαυτό της
τον σεβασμό.

Οταν είσαι, κρατάς παθητική στάση στη ζωή, τότε κάθεσαι και κοιτάς τη ζωή σου στην 'τηλεόραση' περιμένοντας να αλλάξει το σενάριο - το εύχεσαι να αλλάξει γιατί εσύ πλέον έχεις παραδοθεί αμαχητί..

Δεν ξέρω αν είναι λόγω καταγωγής μου, αλλά έχω μάθει πως για τα πάντα, από το πιο μικρό ως το πιο μεγάλο πρέπει συνεχώς να μάχεσαι με νύχια και με δόντια ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ.

AlwaysHaveCrabi

# 44 στις 9/4/2011
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 789
Με την παθητικοτητα και το φοβο δεν βλεπω να καταφερνει και πολλα..μη γινει και η ιδια τερας φοβαμαι..
Στην παρουσα φαση ας μην κανει κινησεις λεω εγω γιατι δεν θα ειναι οι σωστες.
Go with the flow προς το παρον
...θεραπυ γονε ωρονγ...

karita

# 45 στις 11/4/2011
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 60
Καλημέρα,
Δεν ξέρω αν είναι τέρας άξιο τουφεκισμού, ξέρω όμως ότι σε έμενα φέρεται σαν να είμαι ένα ζιζάνιο που πρέπει να το κόψει για να αναπτυχθεί το φυτό της.
Ξέρω ότι ήμουν ένας άνθρωπος που γέλαγα συνέχεια και που είχα πίστη στη ζωή (με είχε βοηθήσει το βιβλίο του Λεω Μποουσκάλια "Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις") και έχω καταντήσει ένας θλιμένος άνθρωπος. Το χειρότερο είναι (και σε αυτό φταίω μόνο εγώ) ότι επειδή δεν μπορώ να ξασπάσω εκεί που πρέπει ξεσπάω στο παιδί μου, πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτο, αφού της φωνάζω συνέχεια (η αλήθεια είναι ότι και καλά να ήμουν η μικρή μου κάνει ότι μπορεί για να μου τσακίσει τα νεύρα).
Αποφεύγω να βγαίνω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου για να μην συναντηθούμε και μου μιλήσει με μούτρα και αυτό γιατί μετά στεναχωριέμαι. Ο άντρας μου απο την άλλη είναι "πέρα βρέχει"...κάνει ότι δεν βλέπει το πρόβλημα. Πώς μπορεί να με αγαπάει ένας άνθρωπος όταν με βλέπει καταρρακωμένη και αυτός πάει και ψάχνει στο Internet καινούργια μοντέλα κινητών, αντί να προσπαθήσει να βοηθήσει; Και όταν εννοώ να με βοηθήσει, δεν εννοώ μόνο να πιάσει τη μάνα του και να της μιλήσει, εννοώ και το απλό, το ανθρώπινο....να με κρατήσει αγκαλιά και να με ακούσει...να μου συμπαρασταθεί. Είμαι παράλογη;
Και σε όλα αυτά πρέπει να δείχνω χαμογελαστή για το παιδί μου και για τους γονείς μου όταν τους παίρνω τηλέφωνο (η μάνα μου δυστυχώς με μιρίζεται...δεν ξέρω πώς το καταφέρνει αλλά μου έχει πει η αδερφή μου ότι πολλές φορές της έχει πει "Μίλησα με τη μικρή στο τηλέφωνο και κατάλαβα ότι είναι στεναχωρημένη.Δεν περνάει καλά"
Οι περισσότεροι με συμβουλεύετε να αδιαφορήσω, να σκληρύνω. Το ξέρω ότι αυτό είναι το πιο ανώδυνο για όλους. Όμως ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ; Έχω προσπαθήσει πολλές φορές, αλλά μέσα μου λιώνω. Δεν ξέρω πώς ένας ευαίσθητος άνθρωπος (δυατυχώς είμαι πολύ ευαίσθητη, όπως ξέρω ότι έχετε καταλάβει όλοι σας) μπορεί ξαφνικά να γίνει αναίσθητος;Πώς μπορώ ενώ λέω "Καλημέρα, τι κάνετε", να μην με νοιάζει αν θα μου απαντήσουν ξερά και κοφτά (λες και βλέπουν σκατά) ή καθόλου; Αλήθεια σας λέω: αν έχετε την παραμικρή ιδέα για το πώς μπορώ να μάθω να μην με νοιάζει η συμπεριφορά τους, σας παρακαλώ μοιραστείτε την μαζί μου. Είμαι πρόθυμη να κάνω ότι μπορώ για να ξαναβρώ την ηρεμία μου, να ξαναγίνω ο άνθρωπος που ήμουν.

morgoth

# 46 στις 11/4/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
τη λυση κοπελα μου θα τη δωσεις και θα τη βρεις μεσα σου. αλλοι έχουν ανοχες γιατι ειναι αναισθητοι, αλλοι ειναι ευαισθητοι και καταπινοντας πραγματα το στομαχι τους γινεται εργοστασιο οξεων...

lykaios

# 47 στις 20/4/2011
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αρκαδίας / Μεγαλόπολη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 431

Δε κάνεις τίποτα !!!

Απ΄τη στιγμή που είναι μαμάκιας ο άντρα σου......τί να λέμε τώρα !!!

Έχω φίλο μαμάκια και περιμένω να δω πότε θα κάνουν και μεταξύ τους γάμο !!!!!

Τί λέω τώρα ;;;;;;;;

Του έχει χαλάσει 3 γάμους, επειδή το αφήνει να γίνει αυτό, έτσι !!!
Δεν αντέχανε οι γυναίκες και πολύ. Τις παραμύθιαζε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα και ότι είναι ακόμα αρχή για όλους και......ξέρω 'γω τι άλλα......!!!!
Μία έκανε υπομονή 3 χρόνια και στο τέλος μου "την είπε" και σε 'μένα !!!
"Δε μου το έλεγες απ' την αρχή να ξέρω που πάω να μπλέξω" ;;;;;;;;

Ότι και να κάνεις θα σου γυρίσει μπούμερανγκ. Μη κάνεις το λάθος να βάλεις τον άντρα σου να κάνει παρατήρηση στη μάνα του......!!!!!!.......κάηκες κιόλας.
Θα τα ακούσεις και απ' τους δύο, στανταράκι και πάω να το παίξω !!!

Όσο μπορείς προσπάθησε να της είσαι ευχάριστη έτσι ώστε με το τρόπο σου να της περνάς αυτά που θέλεις. Πάντα στο χαλαρό !!!

Δύσκολο πράγμα ο μαμάκιας !!!
(αυτό είναι το λάθος).+-
Υγεια

karita

# 48 στις 22/4/2011
author
Καλησπέρα,
Δυστυχώς όσο χαλαρά και αν προσπάθησα να το δω, όσες προσπάθειες και αν έκανα (είναι 3 χρόνια αυτή η ιστορία) δεν έχω δει αποτέλεσμα. Μπορεί να της έκανα όλα τα χατήρια, να καταπατούσα την αξιοπρέπειά μου, τα "θέλω" μου...τίποτα....αν έκανα το λάθος και πήγαινα στο πατρικό μου ή προσπαθούσα να βάλω κανά μικρό όριο στην ανεξαρτησία μου, τα μούτρα της φτάνανε ως το πάτωμα.
Έχω κουραστεί...παντρεύτηκα και ήρθα στην πόλη του άντρα μου για να ευτυχίσω, παρατώντας ότι είχα χτίσει σε ανθρώπινες σχέσεις τόσα χρόνια και έχω καταντήσει Ρούλα Βροχοπούλου!!!

# 49 στις 11/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Χωρίς να έχω διαβάσει τα σχόλια που έκαναν οι υπόλοιποι παρα μόνο το προβλημα σου, να σου πω οτι δεν είσαι η μόνη...Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη μόνη διαφορά οτι δε μένω μαζί με τα πεθερικά γιατί ευτυχώς άκουσα μερικούς που με συμβούλεψαν τότε. Τι να πρωτοπω... Η πεθερά είναι δυνάστης κ ο γιός μαμάκιας. Οτι κ να πει αυτή λέει ναι για να μη στεναχωρηθει μεγάλη γυναίκα κ στο σπίτι ομηρικοί καβγάδες...'Οποτε έρθει σπίτι δημιουργεί προβλήματα. Το τελευταίο;; Ηρθε βράδυ σπίτι μου κ επειδή με ρώτησε ο γιος της τι θα φάμε κ του είπα έχει γιαούρτι, όταν γύρισε σπίτι της μας πήρε τηλ, ούρλιαζε κ με έβριζε έχοντας την απαίτηση στις 11:30 η ώρα τη νύχτα να παει ο γιός της να πάρει απ'αυτήν φαί να φάει..Φυσικά κ δε τον άφησα, αν τόλμούσε δε θα ξαναέμπαινε σπίτι...Είμαι 12 χρόνια μαζί του, έχω 2 παιδιά κ το πρόβλημα δε θ'αλλάξει ποτέ, πίστεψε με...Δεν έκανες παρα μόνο ένα λάθος: έμεινες μαζί τους. Τώρα είναι πολύ δύσκολο ν'αλλάξεις αυτό το κεκτημένο τους, γιατί κυρίως δε πρόκειται ο άντρας σου να δεχτεί, αφού γι'αυτόν δε τρέχει τίποτα κ έχει βολέψει την κατάσταση όπως ακριβώς την ήθελε...

ninaki1234

# 50 στις 27/10/2011
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Απαντήσεις: 16
αχ γλυκια μου να`ξερες ποσο μα ποσο σε καταλαβαινωωωωω....δεν περιμενα ποτε οτι θα βρω τη σωσια μου εδω μεσα...χαχα..τα ιδια εχω περασει κι εγω με τα πεθερικα μου κ ακριβως τις ιδιες μα ιδιες ατακες μου ελεγε ο αντρας μου με τον δικο σου...να τις βαλουμε να κανουν παρεα βρε..χαχα...να τις βαλουμε να παιξουν κ στο εργο οι 7 πεθερες...ειμαι σιγουρη πως θα ειναι πρωταγωνιστριες...τι να πω προσπαθω να σε κανω να γελασεις για να μην κλαψεις διοτι εγω 3 χρονια κλαιω γι`αυτο το θεμα ...θα`θελα πολυ να σε ενθαρινω πραγματικα μα κι εγω ειμαι στην ιδια μοιρα με σενα ...μου εχει κανει η πεθερα μου τα χιλια δυο...κ μενα ο αντρας μου ειναι τοσο πολυ χαμηλων τονων που δεν μιλουσε κ ασε για την περιοδο της λεχωνας κοντεψα να τρελαθω...ερχοταν η πεθερα μου κ μου επερνε το παιδι αγκαλια ενω εκεινο κοιμοταν...κ πολλα αλλα τετοια καλουδια...αυτο πιστευω τα λεει ολα...κι εμενα μουτρωνε οταν ηταν να παω το παιδι στη μανα μου να το δει ...θεωρουσε μονο τον εαυτο της γιαγια...ακομα κ για τα πιο ασημαντα πραγματα επρεπε ολοι να τρεχουμε...ε κατσε ρε φιλε τι ειμαστε εμεις?ασε που δεν εχει βοηθησει ποτε μα ποτε κι αν το εχει κανει το εχει χιλιοκοπανησει....τι να πω...ελπιζω να σε βοηθησαν τα υπολοιπα μελη του φορουμ διοτι εγω δεν ειμαι σε θεση πραγματικα επειδη αντιμετωπιζω την ιδια μα την ιδια ακριβως κατασταση....λες κ βλεπω μεσα απο σενα τον εαυτο μου...φιλια κ θα τα ξαναπουμε εμεις....μην ανυσηχεις ομως γιατι εδω ειναι η κολαση κ εδω κ ο παραδεισος κι οτι καλο η κακο κανουμε το βρισκουμε μπροστα μας...

karita

# 51 στις 31/10/2011
author
Καλημέρα καλή μου!
Αλήθεια; Έχεις και εσύ αυτό το πρόβλημα; Πραγματικά είμαστε αδελφές ψυχές! Παιδιά διαολάκια, άντρες μαμάκηδες και πεθερές απαίσιες!Πραγματικά θα τους βάλουμε να κάνουνε παρέα και εμείς να μεταναστέψουμε στον Βόρειο Πόλο μπας και γλιτώσουμε το ψυχιατρείο!!!
Αυτό που είπες για την περίοδο που ήσουνα λεχώνα....αχ τι μου θύμισες! Μου κρατούσε μούτρα συνεχώς! Ότι και να έκανα...και μόνο που ανέπνεα αυτή κρατούσε μούτρα!Καλά δεν θυμόντουσαν αυτές όταν ήταν λεχώνες; Δεν είχαν ακούσει ποτέ για την επιλόχειο κατάθλιψη; όοοοοοοχχχιιιιιι!!!!!Ήταν σαν να ήμουν στο χείλος του γκρεμού και αυτή μου πατούσε τα δάχτυλα για να με πετάξει απο κάτω!
Ναι!Καλή μου!Μόνο αυτές είναι γιαγιάδες! Οι μανάδες μας δεν είναι! Γιατί άλλωστε; Μήπως οι κόρες τους κουβαλούσαν 9 μήνες τα παιδιά, μήπως πρόσεχαν τι να φάνε, μην κάνουν κάποια απότομη κίνηση και τα χάσουν παραμελώντας τελειώς τους εαυτούς τους, μήπως πέρασαν νάρκωση (εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση) μην γνωρίζοντας αν θα ξυπνήσει το παιδί τους. Όχχχχιιιιι!Το παιδί τους έκανε τη δύσκολη δουλειά!To sex είναι δύσκολη και επίπονη υπόθεση!!!!Έτσι έχουν όλα τα δίκια του κόσμου να θεωρούν τους εαυτούς τους τις μοναδικές γιαγιάδες!!!!
Πάντως τα παιδιά απο το forum πραγματικά με βοήθησαν και μόνο που με άκουσαν και τα έβγαλα απο μέσα μου. Αισθάνομαι πιο δυνατή...δεν είμαι τελείως καλά, αλλά δεν είμαι αυτό το ράκος που ήμουν αυτά τα χρόνια. Προσπάθησα και, προσπαθώ ακόμα, να αδιαφορήσω(αυτό μου λέγανε οι περισσότεροι να κάνω). Δεν είναι εύκολο, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και βλάπω σημάδια βελτίωσης. Και ξέρεις τι παρατήρησα; Όταν με βλέπει πιο δυνατή και ότι δεν δίνω σημασία στη συμπεριφορά της (δυστυχώς ότι συναισθήματα έχω καθρεφτίζονται στο πρόσωπό μου...δεν μπορώ να κρυφτώ. Έτσι όταν τη φοβόμουν και στεναχωριόμουν με τα μούτρα της, φαινόταν) μαζεύεται. Βλέπει ότι δεν έχει το κοινό της...(σαν αυτό που σου λέω με τις μικρές).
Εσένα τι άλλο σου έχει κάνει; Πολλά φιλιά!!!
Υ.Γ. Κρίμα πάντως ρε ninaki1234 που τελείωσαν οι πεθερές...θα τους έγραφα τα καλύτερα επισόδεια!!!Θα σπάγανε τα κοντέρ της AGB!!!

ninoula23080961286

# 52 στις 3/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Απαντήσεις: 8
καλησπερα γλυκια μου...να`μαι παλι...με καινουργιο ψευδωνυμο αυτη τη φορα..το προηγουμενο μας βγηκε μαπα το καρπουζι..χαχα..στο εξηγησα κ στην αλλη σελιδα..τι μου εκανε η πεθερα μου?πολλα......3 χρονια τωρα μου εψησε το ψαρι στα χειλη κανονικοτατα...κ σαν να μην εφτανε αυτη ειχα κ τις συνηφαδες μου εγω...α ναι αυτο που το πας...ασε μεγαλη πικρα λεμε...εμενα η πεθερα μου εχει φαει μεγαλη ηττα τωρα ομως γιατι οχι μονο σπιτι μου δεν τη βαζω με τοσα που μου εκανε αλλα ουτε καν της μιλαω...δεν ξερω αν ειναι κακια αλλα σιγουρα ειναι ανθρωπος..1)χωρις δικη του γνωμη..κανει οτι μαλακια της πουν οι αλλοι..2)θελει ολος ο κοσμος να ασχολειται μαζι της κ να περιστρεφεται γυρω της..3)αν σου πει κανε αυτο κ δεν το κανεις ειτε γιατι δεν θελεις ειτε γιατι εχεις διαφορετικη αποψη απο αυτην που σου λεει κατεβαζει τα μουτρα της μεχρι το πατωμα.4)κακολογει ολο τον κοσμο...για να πει καλα λογια για σενα πρεπει να πηγαινεις με τα νερα της..να εισαι διπρωσωπος δηλαδη..κατι που εγω το απεχθανομαι..5)σε κανει ρεζιλι μπροστα σε κοσμο κ μαλιστα φωναζοντας για να δειξει οτι εχει δικιο ενω εχει αδικο...αααααα......θα σου πω κ το κορυφαιο ε.....εμενα με πεταξε μαζι με το γιο της κ με την κορη μου η οποια μολις 2 μερες ειχε που σαραντησε 11:30 ηωρα το βραδυ εξω απο το σπιτι της μες το κρυο κ τρεχαμε να βρουμε ταξι να φυγουμε να παμε να μεινουμε στη μανα μου μεχρι να νοικιασουμε σπιτι...δεν εχει εκτιμησει τιποτα απο αυτα που εκανα για το γιο της γιατι εκανα πολλα αλλα δεν μπορω να τα πω εδω μεσα..θα τα πουμε εμεις καποια στιγμη μεταξυ μας...γι`αυτο σου λεω κοριτσακι μου σε καταλαβαινω απολυτα το τι περνας...

karita

# 53 στις 4/11/2011
author
Ρε μπας και είμαι συνυφάδα σου; Αυτή που περιγράφεις είναι ίδια με τη δικιά μου με μια μόνη διαφορά: Δεν μας έδιωξε απο το σπίτι της αλλά φύγαμε μόνοι μας μόλις σαράντησε η Σήλια. Καλά δεν πήγαμε και πολύ μακριά (απο πάνω της δυστυχώς!!!).
Μπράβο σου που ύψωσες το ανάστημά σου και την ξέγραψες!Μπράβο:!Πραγματικά σε θαυμάζω!!!!Ο άντρας σου είναι μαζί σου ή κάνεις πισωγυρίσματα;
Θα μου πεις τον τρόπο...Θα δω αύριο με το mail που λέγαμε.
Καληνύχτα!

# 54 στις 5/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by brokenwinds
Το τελευταίο;; Ηρθε βράδυ σπίτι μου κ επειδή με ρώτησε ο γιος της τι θα φάμε κ του είπα έχει γιαούρτι, όταν γύρισε σπίτι της μας πήρε τηλ, ούρλιαζε κ με έβριζε έχοντας την απαίτηση στις 11:30 η ώρα τη νύχτα να παει ο γιός της να πάρει απ'αυτήν φαί να φάει..Φυσικά κ δε τον άφησα, αν τόλμούσε δε θα ξαναέμπαινε σπίτι...

Δυστυχώς αυτό το μέλος διαγράφτηκε, οπότε ρωτάω τους υπόλοιπους.

Καταλάβατε αυτό που κατάλαβα;
Δηλαδή ο άντρας της brokenwinds... ΗΘΕΛΕ να πάει σπίτι της μαμάκας του να φάει;

# 55 στις 5/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ελληνίδες μαμάδες.

Ειδικότητα: να καταστρέφουν τη ζωή των παιδιών τους.
(Ευτυχώς υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις...)

# 56 στις 5/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naruto

Παράθεση:
Originally posted by brokenwinds
Το τελευταίο;; Ηρθε βράδυ σπίτι μου κ επειδή με ρώτησε ο γιος της τι θα φάμε κ του είπα έχει γιαούρτι, όταν γύρισε σπίτι της μας πήρε τηλ, ούρλιαζε κ με έβριζε έχοντας την απαίτηση στις 11:30 η ώρα τη νύχτα να παει ο γιός της να πάρει απ'αυτήν φαί να φάει..Φυσικά κ δε τον άφησα, αν τόλμούσε δε θα ξαναέμπαινε σπίτι...

Δυστυχώς αυτό το μέλος διαγράφτηκε, οπότε ρωτάω τους υπόλοιπους.

Καταλάβατε αυτό που κατάλαβα;
Δηλαδή ο άντρας της brokenwinds... ΗΘΕΛΕ να πάει σπίτι της μαμάκας του να φάει;

Μπα δεν νομίζω, του το έκοψε πριν καν πει αν θέλει να πάει ή όχι, αυτό μαλλον εννοει οταν λέει ..."δεν τον άφησα"

somebody961

# 57 στις 6/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Διαβάζοντας ξανά αυτό το θέμα προσέχω ένα πράγμα.
Οτι ο πεθερός δε φαίνεται πουθενά!

Ευνουχισμένος θα είναι και αυτός και θα σου πρότεινα, για να έχεις μια στήριξη (όση τέλος πάντων μπορείς να έχεις) να πας να του μιλήσεις.
Αν και υποψιάζομαι ότι είναι λουφαγμένος αλλά
αν μη τι άλλο πιστεύω πως θα βρεις 'σύμμαχο'..

Και κάτι ακόμα που δε σε άφησε η ..κερβέρα να σκεφτείς:
Μήπως τελικά κέρβερο την έχει κάνει όλος ο περίγυρος της και μόλις, και αν,
καταφέρεις να βγάλεις τις μάσκες ακούσεις από κάποιον στο σόι

"καλέ, ο βασιλιάς είναι γυμνός"!

Γιατί πολλές φορές, η "δύναμη" που έχει κάποιος,
δηλώνει την ουσιαστική ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ!

Για σκέψου το..

Γιατί, όταν προτάσσουμε τα χέρια,
να ξέρεις ότι θα βρεθούν πολλοί πρόθυμοι να μας τα δέσουνε.

ΥΓ: Ισως η υπογραφή μου η τωρινή κάτι να έχει να σου πει..
"δε θα καθαρίσουμε ποτέ άμα δε βρούμε το κρυμμένο μας αγκάθι".
Υπάρχει κάποιο 'αγκάθι' σε σένα που σε φρενάρει από το να κάνεις δραστικά πράγματα
και να 'καθαρίσεις';

karita

# 58 στις 6/11/2011
author
Εννοείται ότι είναι ευνουχισμένος! Δικό του δημιούργημα είναι η πεθερά μου. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά θα σου πω κάτι. Ο πεθερός μου τη χρονιά που πήρε σύνταξη έπαθε έμφραγμα! Και πιστεύω ότι έπαθε έμφραγμα (πέρα απο τα ιατρικά που δεν τα γνωρίζω) γιατί τον έσκασε η πεθερά μου. Μέχρι να πάρει σύνταξη δούλευε απο το πρωι ως το βράδυ οπότε δεν την έβλεπε και πολύ και αυτή όπως καταλαβαίνεις αλώνιζε στο μεγάλωμα και στον ευνουχισμό των δυο τους γιών...
Κάποια στιγμή πήγα να του μιλήσω και έγινε χαμός. Δεν θα το ξανακάνω...στην τελική δεν θέλω να τον φορτώσω και να πάθει τίποτα (έχει σοβαρότατο πρόβλημα στην καρδιά του με το οποίο η πεθερά μου μας χειρίζεται όλους) έχοντάς το βάρος στη συνείδησή μου.
Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες ότι στην ουσία οι άλλοι την κάνανε κέρβερο. Αν έβλεπε αντίδραση εκ μέρους τους θα έκοβε στο μπαϊράκι της, αλλά.....μα δεν το πιστεύω γιατί όλοι τη φοβόμαστε;
Πάντως είδα ότι απο τότε που μίλησα στο forum για το πρόβλημά μου και προσπάθησα να ακολουθήσω τη συμβουλή της αδιαφορίας, η πεθερά μου άρχισε να μαζεύεται. Ίσως με είδε πολύ αποφασισμένη (δεν της μίλαγα για 2 μήνες περίπου, και όταν ο πεθερός μου μου έλεγε να παω να τα βρούμε του έλεγα ότι αυτή έχει άδικο οπότε αυτή να έρθει να μου μιλήσει) και ότι πέρασε ο καιρός της αυτοκρατορίας της, σε εμένα τουλάχιστον.
Δεν είμαι ακόμη καλά και θα ήθελα να αλλάξει κάτι, αλλά τουλάχιστον νιώθω πιο δυνατή να τολμήσω.
Σε αυτό που με ρωτάς πραγματικά δεν ξέρω...ξέρω ότι κάτι μέσα μου με φρενάρει αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι βαθύτερα ψυχολογικό ή απλά η γνώση ότι έχω ένα παιδί και πρέπει να κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου για να είναι καλά (με το να έχει και τους δυο γονείς της μαζί). Πριν απο 10 χρόνια σε ένα σεμινάριο που έκανα μια ψυχολόγος σε μια βιωματική άσκηση μου είπε "Γιατί μικραίνεις τον εαυτό σου για να είσαι αποδεκτή απο τους άλλους;". Είχα πραγματικά σοκαριστεί και απο τότε έχω παρατηρήσει ότι με πληγώνει τρομερά όταν με αδικούν...πόσο μάλλον όταν αυτός που με αδικεί μένει κοντά μου!
Σε ευχαριστώ Somebody961 για τη βοήθειά σου

aitherovamwn

# 59 στις 8/11/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 69
παιδιά μιας και λέμε για πεθερές...να βγάλω και τα δικά μου νεύρα εδώ μέσα!! Λοιπόν εμένα είναι ακόμα "εν δυνάμει" πεθερά όμως τη δουλειά της την κάνει μια χαρά!! Λοιπόν όταν τη γνώρισα..όλοι μου έλεγαν άξια γυναίκα, δουλεφταρού, ο άντρας την δεν την βοηθάει πουθενά(και πως να την βοηθήσει αφού ότι κάνει ο δόλιος το θεωρεί στραβό; )...λοιπόν θεά η πεθερά μου..!!οκ είπα στον εαυτό μου, είσαι τυχερή γιατί φαίνεται άνθρωπος που ασχολείται μόνο με τη ζωή της..δν προλαβαίνει να ασχοληθεί και με τους άλλους!! Για να μην τα πολυλογώ αρχικά μαζι μου ήταν πολύ καλή,ευγενική αλλά κουτσομπόλα μέχρι αηδίας (αυτό με νευριάζε από την αρχή)!! Να σημειώσω ότι δεν μείναμε ούτε νύχτα στο ίδιο σπίτι! Για επαγγελματικούς λόγους αναγκαστήκαμε, με τον σύντροφό μου, να αλλάξουμε πόλη και από εδώ και έπειτα αρχίσαν τα προβλήματα!!Ε λοιπόν παιδιά...άλλος άνθρωπος...Όποτε με παίρνει τηλέφωνο και ακούει ο γιόκας της μου μιλάει σαν να είναι η μαμά μου αλλά όταν δν είναι αυτός μπροστά μου μιλάει λες και της σκότωσα τον πατέρα,σαν να με μισεί,κλαίει συνέχεια τη μοίρα της,είναι μονη της γιατί της πήρα το γιο μακριά,πονάει,βρίζει την τύχη της κ.λ.π.!! Δε νοιάστηκε ποτέ να ρωτήσει αν εχω και εγώ προβλήματα και μήπως με φορτώνει με τα δικά της!! Στον συντροφό μου έχω πει ότι δν αντέχω να την παίρνω τηλέφωνο και να μου πέφτει η ψυχολογία αλλά δν καταλαβαίνει..γι'αυτόν η μανούλα του περνάει δύσκολα, έχει υποχρεώσεις κ.λ.π.---μεταξύ μας παιδιά,κακιά δν είμαι αλλά είμαι ρεαλίστρια...η γυναίκα είναι πολύ μικρή ηλικιακά και το μόνο που τη νοιάζει είναι πού θα πίνει καφέ ολη μερα μιας και η δουλειά που κάνει είναι εποχιακή....ποια είναι η δυσκολία ακόμα δν έχω καταλάβει!!! Λοιπόν κάθε φορά βρίσκω δικαιολογία και την αποφεύγω έλα όμως που κάθεται και κάνει παράπονα στον γιο???και γιατί δν με παιρνει τηλέφωνο, και απέτυχα από νύφες και εγώ μόνο εσάς έχω(ο πεθερός μου ανύπαρκτος---ο άλλος γιος και η νύφη που μένουν ούτε στο ένα χιλίομετρο μακριά, έχουν φτάσει στο σημείο να κρύβονται κάθε φορά που αυτή χτυπαέι την πόρτα τους) ...Φανταστείτε, η κλασική πεθερά που χώνει τη μύτη της ακόμα και στο κρεβάτι των παιδιών της!!!
Α κάποια από τις κοπέλες είπε για φαγητό...εμένα ξέρετε τι έκανε????μου έστειλε απροειδοποίητα ταπεράκια με το κτελ...κατά καιρούς ρωτούσε τί θα φάτε σήμερα και έλεγε ο δικός μου δν ξέρω ακόμα...μόλις γυρίσει η κοπέλα μου από τη δουλειά κάτι θα μαγειρέψει...δν μας αφήνει χωρίς φαγητό..αλλά γι'αυτήν από το ένα αυτί μπήκε από το άλλο βγήκε!! Σου λεει θα περιμένει ο γιος μου ΑΥΤΗΝ για να μαγειρέψει όταν σχολάσει??και μέχρι τότε???κάτσε να στείλω ταπεράκια να τρώει ο μπέμπης...Πω πω παιδιά με έπιασαν τα διαόλια μου....έκανα να την πάρω τηλέφωνο 2 βδομάδες....αν την έπαιρνα θα έτρωγε βρίσιμο που θα της έμενε αξέχαστο!!!!
Και ρωτάω εγώ τις φίλες ομοιοπαθούσες τί άλλο να της κάνω για να καταλάβει ότι κλονίζει το νευρικό μου σύστημα και ότι δν θέλω να μπαίνει ούτε για ένα λεπτό στη ζωή μας?? Συγγνώμη για την έκθεση αλλά έχω σκάσει όλον αυτόν το καιρό...
"Ζήσε σαν να ήταν να πεθάνεις αύριο!Μάθε σαν να ήταν να ζήσεις για πάντα!"

morgoth

# 60 στις 9/11/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 3.461
σκέψου να εμενε πανω σας ή κατω σας...
Επειδή ειναι μανα του αντρα σου οπως καταλαβαινεις δεν γινεται να εξαφανιστει απο το χαρτη. Το θεμα ειναι να μην τον επηρεαζει αρνητικά στην σχεση σας.
Γνωμη μου ειναι πως δεν πρέπει να του προσβαλλεις τη μανα του. Μπορεις ομορφα ομως να του επισημανεις 2, 3 πραγματα που θεωρεις οτι επηρεαζουν την καθημερινοτητα σας.
Εισαι τυχερη που μενει σε αλλη πολη..
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.