Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θέλω να χωρίσω και δεν το δέχεται!!!

Σελίδα : 1

evamalte

# 1 στις 19/3/2011
author
Γυναίκα / 52 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Θέλω να χωρίσω και δεν το δέχεται!!!

Είμαι παντρεμένη 14 χρόνια κι έχω αποκτήσει τρια παιδιά.Μετά από μετακόμιση που έκανα από την πόλη μου και ήρθα σε νησί απ όπου κατάγεται ο "άντρας" μου,άρχισαν τα προβλήματα τα οποία κάνουν τη συμβίωση αδύνατη!!!Μέχρι πρότινος υπήρχαν προβλήματα αλλά προσπαθούσαμε πολύ και οι δύο.Μόλις μετακομίσαμε λοιπόν,άρχισε να εξαφανιζεται όλη μέρα,αφήνοντας με μόνη με τα παιδιά ΟΛΗ ΜΕΡΑ και το καλοκαίρι και μέχρι τα ξημερώματα.Είμαι μονίμως με νεύρα,κατάλιψη και κάθε μέρα μαζεύω τα κομμάτια μου για να είμαι καλή για τα παιδιά μου.Εχουμε κάνει αλλεπάληλες συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενα λόγω του ότι δεν μιλάει!!!Ό,τι και να του πω δεν με υπολογίζει και κάνει ότι δεν μ ακούει.Το μεγάλο παιδί μας είναι 14 χρονών και μου λέει να τον χωρίσω!Όλη μέρα είναι στη μάνα του,τρώει εκεί ΠΑΝΤΑ κι εμείς μόνοι ΠΑΝΤΑ.Είχαμε μια τυπική οικογένεια που "τρέχαμε"όλοι με τις δραστηριότητες μας και περιμέναμε με ευχαρίστηση όλοι αυτή την ανάπαυλα που θα είχαμε από τους φρενήρεις ρυθμούς της πόλης.Πιστεύαμε-μάλλον πίστευα-ότι θα περνούσαμε πιο ουσιαστικές οικογενειακες στιγμες όλοι μαζί,κάτι που όχι μόνο δεν έγινε,αλλά διασπάστηκε τελείως η οικογένεια και η επικοινωνία μεταξύ των μελών.Μέχρι που δήλωσε στο μεσαίο παιδί ότι ΝΑΙ η οικογένεια του τώρα είναι η μάνα του,ο αδελφός του και η αδελφή του.Φανταστείτε ότι όταν μιλάει στο τηλέφωνο σπίτι αποκαλεί το πατρικό του!!!Το δικό μας το αποκαλεί με την τοποθεσία!!!Του χω πει στα 2 χρόνια που έχουμε μετακομίσει ότι θέλω να χωρίσουμε κι αυτός κάνει ότι δεν ακούει!Μίλησα με δικηγόρο και μου είπε ότι πρέπει να πάμε μαζί για να υπογράψει το χαρτί της επιμέλειας των παιδιών και μου απαντάει να πας εσύ.Κάνει τον χαζό γιατί η μανα του θα λυπηθεί πολύ αν μάθει ότι θα χωρίσουμε αλλά κι ο ίδιος είναι συντηρητικός σε βαθμό κακουργήματος,δεν θέλει να χει τη ρετσινιά του χωρισμενου και να τον κοροιδεψει ο περίγυρός του.Δεν ξέρω πια τι να κάνω.Είμαι νέα γυναίκα και πεθαίνω χωρίς ενδιαφέρον,χωρίς ζωή!!!Θέλω να χωρίσω και να ξέρω οτι δεν περιμένω κανέναν να γυρίσει και δεν έρχεται!Είμαι σίγουρη ότι και τα παιδιά πιο πολύ θα τον βλέπουν μιας και θα νιώθει άσχημα.Θέλει να δεχτώ αυτός να κάνει τη ζωή του κι εγώ να περιμένω πότε θα βαρεθεί!
Ο,τι πείτε θα σεβαστώ τη γνώμη σας.....

# 2 στις 21/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by evamalte
Είμαι παντρεμένη 14 χρόνια κι έχω αποκτήσει τρια παιδιά.Μετά από μετακόμιση που έκανα από την πόλη μου και ήρθα σε νησί απ όπου κατάγεται ο "άντρας" μου,άρχισαν τα προβλήματα τα οποία κάνουν τη συμβίωση αδύνατη!!!Μέχρι πρότινος υπήρχαν προβλήματα αλλά προσπαθούσαμε πολύ και οι δύο.Μόλις μετακομίσαμε λοιπόν,άρχισε να εξαφανιζεται όλη μέρα,αφήνοντας με μόνη με τα παιδιά ΟΛΗ ΜΕΡΑ και το καλοκαίρι και μέχρι τα ξημερώματα.Είμαι μονίμως με νεύρα,κατάλιψη και κάθε μέρα μαζεύω τα κομμάτια μου για να είμαι καλή για τα παιδιά μου.Εχουμε κάνει αλλεπάληλες συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενα λόγω του ότι δεν μιλάει!!!Ό,τι και να του πω δεν με υπολογίζει και κάνει ότι δεν μ ακούει.Το μεγάλο παιδί μας είναι 14 χρονών και μου λέει να τον χωρίσω!Όλη μέρα είναι στη μάνα του,τρώει εκεί ΠΑΝΤΑ κι εμείς μόνοι ΠΑΝΤΑ.Είχαμε μια τυπική οικογένεια που "τρέχαμε"όλοι με τις δραστηριότητες μας και περιμέναμε με ευχαρίστηση όλοι αυτή την ανάπαυλα που θα είχαμε από τους φρενήρεις ρυθμούς της πόλης.Πιστεύαμε-μάλλον πίστευα-ότι θα περνούσαμε πιο ουσιαστικές οικογενειακες στιγμες όλοι μαζί,κάτι που όχι μόνο δεν έγινε,αλλά διασπάστηκε τελείως η οικογένεια και η επικοινωνία μεταξύ των μελών.Μέχρι που δήλωσε στο μεσαίο παιδί ότι ΝΑΙ η οικογένεια του τώρα είναι η μάνα του,ο αδελφός του και η αδελφή του.Φανταστείτε ότι όταν μιλάει στο τηλέφωνο σπίτι αποκαλεί το πατρικό του!!!Το δικό μας το αποκαλεί με την τοποθεσία!!!Του χω πει στα 2 χρόνια που έχουμε μετακομίσει ότι θέλω να χωρίσουμε κι αυτός κάνει ότι δεν ακούει!Μίλησα με δικηγόρο και μου είπε ότι πρέπει να πάμε μαζί για να υπογράψει το χαρτί της επιμέλειας των παιδιών και μου απαντάει να πας εσύ.Κάνει τον χαζό γιατί η μανα του θα λυπηθεί πολύ αν μάθει ότι θα χωρίσουμε αλλά κι ο ίδιος είναι συντηρητικός σε βαθμό κακουργήματος,δεν θέλει να χει τη ρετσινιά του χωρισμενου και να τον κοροιδεψει ο περίγυρός του.Δεν ξέρω πια τι να κάνω.Είμαι νέα γυναίκα και πεθαίνω χωρίς ενδιαφέρον,χωρίς ζωή!!!Θέλω να χωρίσω και να ξέρω οτι δεν περιμένω κανέναν να γυρίσει και δεν έρχεται!Είμαι σίγουρη ότι και τα παιδιά πιο πολύ θα τον βλέπουν μιας και θα νιώθει άσχημα.Θέλει να δεχτώ αυτός να κάνει τη ζωή του κι εγώ να περιμένω πότε θα βαρεθεί!
Ο,τι πείτε θα σεβαστώ τη γνώμη σας.....

Evamalte ,
έχεις οικογένεια , τρία παιδιά ........και όντως αρκετά προβλήματα ........
Καταλαβαίνω πως απογοητεύεσαι καθημερινά από τη συμπεριφορά του ........
αλλά νομίζω πως είναι νωρίς να φτάσεις στο αντίθετο άκρο .........

Αρχικά προσπάθησε να τον ταρακουνήσεις ........

Πάρε τα παιδιά για ένα διάστημα και απομακρύνσου .......
Ξεκαθάρισέ του πως η δική σου πρόθεση δεν είναι ο χωρισμός
αλλά ένα καλύτερο αύριο για όλους σας ........

Τότε ίσως καταλάβει πως σοβαρολογείς.........
ποια θέλει να είναι η οικογένειά του .......
και ποιος ουσιαστικά θέλει να τον στηρίζει .......

και για ποιον εκείνος θέλει να είναι υπεύθυνος .........

Κάντον να καταλάβει πως η επιλογή είναι όλη δική του ........

cerise

# 3 στις 22/3/2011
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.205
Ετσι όπως τα περιγράφεις ....είναι πράγματι πολύ άδικο και για σένα αλλά και για τα παιδιά. Οι δικοί του ξέρουν τι ακριβώς συμβαίνει? Γιατί να εκπλαγούν αφού βλέπουν ότι είναι συνέχεια εκεί κι απουσιάζει από το σπίτι του..

Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά εκείνο που θα κάνεις είναι να δείξεις αποφασιστικότητα και μηδενική ανοχή για τη κατάσταση αυτή. Δηλαδή να καταλάβει με έργα ότι είσαι αποφασισμένη μπας και ξεγυρίσει....

Ομως πρόσεχε μη φορτωθείς όλα τα βάρη εσύ. Να του αποδώσεις στο ακέραιο τις ευθύνες του.

andromeda_

# 4 στις 22/3/2011
author
Γυναίκα / 60 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514
Δεν μπορει πλάκα μας κάνεις

Είστε χωρισμένοι εδω και καιρό και σε προβληματίζει το ότι δεν έρχεται στο δικηγόρο να υπογράψει?
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι δεν εχεις αποφασισει τι θα κάνεις.
Αλλιώς δεν θα έβρισκες αφελεις δικαιολογιες.

Αν θέλεις πραγματικά να το τελειώσεις εδώ ΄μπορείς να το κάνεις σε μια νύχτα.
Η τον πετάς έξω απ το σπίτι ή παιρνεις τα παιδιά και φεύγεις, αφού ενημερώσεις την αστυνομία οτι βρίσκεσαι σε διάσταση (μην σε τρέχει μετα για εγκατάλειψη).
Δικηγόρο έχεις δεν σου είπε ότι όταν θέλεις διαζύγιο μπορεις να το ξεκινήσεις οποτε θελεις?
Καλή τυχη
και
καλα μυαλα
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

# 5 στις 22/3/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλή μου με το ζόρι οικογένεια δεν γίνεται.Από τη στιγμή που αυτός έχει κάνει σαφή τη θέση του,απομένει να κάνεις το ίδιο κι εσύ από την πλευρά σου.Αυτό στο οποίο θα στεκόμουν ιδιαίτερα είναι ότι χρειάζεται προσοχή στα βήματα,ώστε ο χωρισμός να έχει το μικρότερο δυνατό ψυχικό κόστος για τα παιδιά.Όλα τα υπόλοιπα είναι ζητήματα που διευθετούνται.

citizen_k

# 6 στις 24/3/2011
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 417
Μια γυναικα εαν θελει, βρισκει τον τροπο για να επιλυθουν τετοια προβληματα.
Οταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, ζήτα τεκίλα και αλάτι , και κάλεσέ με να έρθω! " Nothing is fool-proof to a sufficiently talented fool"

blondleo

# 7 στις 27/3/2011
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Πιερίας / Κατερίνη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 76
Αυτή η μάνα του που - και καλά- θα "στεναχωρηθεί" άμα χωρίσει ο γιος της λίγο μυαλό δεν έχει να του πει ότι σπίτι του είναι εκεί που βρίσκεται η γυναίκα του και τα παιδία του κι όχι το δικό της??? Αι σιχτίρ συγχίστηκα πάλι πρωί πρωί...άλλαξε κορίτσι μου τις κλειδαριές από το σπίτι κι όταν ο προκομένος θυμηθεί πάλι ότι έχει οικογένεια και χτυπάει τις πόρτες να του πεις να πάει στο "σπίτι του", το πατρικό του δηλαδη. Βουρ επίθεση, μην κάθεστε να ανέχεστε τους παραλογισμούς του καθένα, ήμαρτον σκέψου και τα παιδιά σου δλδ.
...All I want to do is be more like me and be less like you...

NIKOS-2-3-69

# 8 στην 1/4/2011
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Κορινθίας / Αγιοι Θεόδωροι
Θέματα: 0
Αν καταθεσεις υπευθυνη δηλωση στο πρωτοδικειο το διζυγιο βγαινει αυτοματα σε δυο χρονια .Αφου δεν υπολογιζει ΟΥΤΕ τα παιδια του ειναι αξιος της μοιρας του ο μαμακιας.Εγω σκανα πολεμο γι να της παρω τα παιδια και τον κερδισα οταν μου ζητησε να αναλαβω και τα χρεη της οικογενοιας το οποιο και εκανα,νομιζω οτι για να λεγεσαι Αντρας δεν αρκει μονο να φορας παντελονια αλλα να υποστηριζεις με καθε κοστος την οικογενεια σου ακομα κιαν αυτο ειναι το πιο βαρυ στον κοσμο.

# 9 στις 6/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κάνει την ζωή του με καμία αλλοδαπή ορφανή από Ουκρανία ή είναι όλη μέρα στην μαμά του?Αν τα συνδυάζει και τα δύο άστα να πάνε μαμάκιας και γκομενιάρης.
Αυτό που θα έκανα είναι να το συζητήσω με τα παιδιά και μετά από μια ειλικρινή και εκ βαθέων κουβέντα 8α έπραττα αναλόγως(δηλ διαζύγιο)
Δύσκολο πράγμα βέβαια στις κουβέντες όλοι καλοί είμαστε αλλά να κοιτάμε και λίγο τον εαυτό μας όχι μόνο τους άλλους..

geor-gia

# 10 στις 17/4/2011
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Μπορεις να το μαθεις αν απλα χανεται μονο σπίτι του η και σε γκομενα? οταν επιστρέφει ξημερώματα σίγουρα δεν είναι μόνο στο πατρικό του.

Αν απλώς είναι μαμάκιας όμως αξίζει τον χωρισμό;
Έχεις προσπαθήσει να το συζητήσεις μαζί του αλλά και με την μητέρα του; Γιατι ότι εχει πει τα εχει πει στα παιδια κ όχι σε σενα?
Μηπως ο "άντρας" σου έχει βρεθεί στην πιεστική κατάσταση να πρέπει να διαλέξει μία οικογένεια και να αρνηθεί την μια ή την άλλη τώρα που δεν υπάρχει το πρόσχημα της απόστασης; πως θα σου φαινόταν να μεταφέρεστε οικογενειακά στο πατρικό του συχνά για φαγητό και να γίνετε μια διευρυμένη οικογένεια;
Προσωπικά πιστέυω ότι το να συζητά κανείς τον χωρισμό με τα παιδιά είναι μετάθεση ευθυνών σε ανήλικους για αποποίηση ενοχών. Ποιο παιδί είναι δυνατόν να θέλει πραγματικά να χωρίσουν οι γονείς του; Το μεγαλύτερο ίσως να βγάζει κ κάτι από την αντίδραση της εφηβείας.

geor-gia

# 11 στις 16/4/2011
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Μπορεις να το μαθεις αν απλα χανεται μονο σπίτι του η και σε γκομενα? οταν επιστρέφει ξημερώματα σίγουρα δεν είναι μόνο στο πατρικό του.

Αν απλώς είναι μαμάκιας όμως αξίζει τον χωρισμό;
Έχεις προσπαθήσει να το συζητήσεις μαζί του αλλά και με την μητέρα του; Γιατι ότι εχει πει τα εχει πει στα παιδια κ όχι σε σενα?
Μηπως ο "άντρας" σου έχει βρεθεί στην πιεστική κατάσταση να πρέπει να διαλέξει μία οικογένεια και να αρνηθεί την μια ή την άλλη τώρα που δεν υπάρχει το πρόσχημα της απόστασης; πως θα σου φαινόταν να μεταφέρεστε οικογενειακά στο πατρικό του συχνά για φαγητό και να γίνετε μια διευρυμένη οικογένεια;
Προσωπικά πιστέυω ότι το να συζητά κανείς τον χωρισμό με τα παιδιά είναι μετάθεση ευθυνών σε ανήλικους για αποποίηση ενοχών. Ποιο παιδί είναι δυνατόν να θέλει πραγματικά να χωρίσουν οι γονείς του; Το μεγαλύτερο ίσως να βγάζει κ κάτι από την αντίδραση της εφηβείας.

# 12 στις 13/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν χρειαζεται να χωρισεις κοπελια,πρωτα απο ολα θα πρεπει να μην νεκρωσεις,παρε βαθια ανασα,φτιαξε την εμφανιση σου,και ψαξε αργα αργα καποιον συντροφο,χωρις ομως να στηριξεις τα παντα πανω του,γιατι θα ξαναπογοητευτεις.Απλα ζησε λιγακι απο τα ανεμελα χρονια της εφηβιας.Αφου γεμισεις,θα ερθουν και οι λυσεις στο μυαλο που τωρα ειναι θολο.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.