Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

δυσκολο θεμα για δικηγορους σε σχεση με δουλεια

Σελίδα : 1

antfine

# 1 στις 31/3/2011
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

δυσκολο θεμα για δικηγορους σε σχεση με δουλεια

δουλεω τα τελευταια χρονια σε ενα ξενοδοχειο σεζον μονο τους καλοκαιρινους μηνες και εχει δημιουργηθει ενα περιεργο και δυσκολο θεμα και θελω την αποψη ενος ειδικου αν ειναι ευκολο.. περυση λοιπον αφου ειχε γινει μια μεγαλη ιστορια συκοφαντιας και γενικα απηλων εναντίων μου απο 2 συναδελφους(καθος εργαζομαι σε νιση αλλα ειμαι απο αλλου και ξερουν πως δεν εχω γνωστους κ.τ.λ)
μετα απο ενα μπερδεμα με καλεσε η πρωσοπαρχης στο γραφειο της και φωναξε και τους δυο υποδιευθηντες(κατι σαν μαρτυρες) η πρωσοπαρχης ειναι και νομικος της επιχειρισης γιατι ειναι και δικηγορος και με ρωτησε για τα δυο αυτα ατομα που με ενοχλουσαν και της ειπα οτι με απηλουν και οτι ο υπευθηνος της καβας και ενας σερβιτορος μου ειπαν πως αυτοι κλεβουν αυτη εγραφε λογικα αυτα που ελεγα αλλα δεν τα ειδα ουτε τα υπεγραψα.. λογικα αυτοι το διασταυροσαν απο αυτους τους δυο αλλα και απο κατι ξενους πρακτικαριους οι οποιοι ειναι εκτος ελλαδας τωρα
και απελησαν αυτους τους 2 απο την δουλεια και ο ενας απο αυτους καθοτι παλιος στην δουλεια εκανε μυνηση στην εταιρια γιατι δεν το παραδεχεται,με καλεσε η πρωσοπαρχης και μου ειπε οτι δεν θα παρευρεθω στο δικαστηριο σαν μαρτυρας αλλα οτι ειμαι ο βασικος τους μαρτυρας!!,εγω ειπα οτι δεν θελω να μπλεχτω στα δικαστηρια και τοτε αρχισε να με απηλει οτι θα μου κανει μυνηση
ΘΕΛΩ
να ρωτήσω τη δυναμη εχει η προσωπαρχης-δικηγορος με αυτο το χαρτι που εχει χωρις υπογραφες και τους δυο υποδιευθηντες σαν μαρτυρες?

δεν πρεπει να με καλεσει η αστυνομια για καταθεση?

και αν με καλεσει τι μπορω να πω?

και τι μυνηση μπορει να μου κανει?

eleptheriaria

# 2 στην 1/4/2011
author
Γυναίκα / 30 / Παντρεμένη
Ν. Έβρου / Διδυμότειχο
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 2.368
Δεν πας καλύτερα σε έναν άλλο δικηγόρο; Είναι αρκετά λεπτό το θέμα σου για να ζητάς εδώ απαντήσεις..

Lora9

# 3 στις 2/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Να βρεις πολύ καλό δικηγόρο, και μπορείς να ρωτήσεις σε διάφορα σωματεία που υποστηρίζουν τους εργαζόμενους, καθώς νομίζω και στο συνήγορο του πολίτη, αλλά μη το αφήσεις και περνάει ο χρόνος.

hns1602

# 4 στις 2/4/2011
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.576
Το χαρτί που έχει η προσωπάρχης δεν είναι απολύτως τίποτα για το δικαστήριο... είναι απλά σημειώσεις για αυτά που είπες, τα οποία μπορούν να επιβεβαιώσουν οι υποδιευθυντές...

Αν πεις στο δικαστήριο ότι ΞΕΡΕΙΣ ή ΕΙΔΕΣ κάτι... η άλλη πλευρά (οι κλέφτες) μπορεί να σε κατηγορήσει για ψευδή κατάθεση... Αν όμως πεις ότι ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ (όπως και έτσι έγινε) ότι π.χ. αυτοί κλέβουν... τότε δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανένας για αυτά που θα πεις...
Από τη στιγμή που θα σε καλέσει το δικαστήριο για μάρτυρα, είσαι υποχρεωμένος να πας.

Ηρέμησε λοιπόν και συμβουλεύσου έναν δικηγόρο (εργατολόγο κατά προτίμηση) άμεσα για να σου λύσει όλες τις απορίες.
I want a perfect body... I want a perfect soul...

antfine

# 5 στις 9/4/2011
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Σας ευχαριστω για ολα αλλα η πρωσοπαρχης ειπαι οτι δεν χροιαζετε να παω στο δικαστηριο και αν αυτη εχει παρει απο μονη της την προτοβουλεια να με εκπρωσοπησει με καποιον τροπο(τοσες υπογραφεσ της βαζω για να παρω τα χαρτια που χρειαζομαι..)και πει οτι εγω τουσ ειδα?ενο εγω της εχω πει αλλα και μετα οι αλλοι(κλεφτες) μου κανουν μυνηση για ψευδη καταθεση και εφοσον εχουν χασει την δουλεια τους χωρις τη προβλεπομενη αποζημιωση
εγω τι ποινη μπορει να εχω?
καλα και ολοκληρη επιχειριση μπορει να διωξει καποιον μονο και μονο απο αυτα ποθ ακουσε απο ενα ατομο?
δεν πρεπει να ειναι σιγουρη για να το κανει?

cerise

# 6 στις 9/4/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Μάρτυρας χωρίς υπογεγραμμένη μαρτυρία και χωρίς παρουσία στο δικαστήριο δεν είναι μάρτυρας και ν αφήσουν τις μπούρδες.

Κάποια λόγια που είπες έστω κι αν κάποιοι τα άκουσαν.....μπορείς ανά πάσα στιγμή να τα πάρεις πίσω και να μην τα παραδεχτείς .

Το ότι δεν θέλεις μπλεξίματα με δικαστήρια είναι κι αυτό δικαίωμά σου και κανείς δεν μπορεί να σε πιέσει. Αυτά να τους πεις....Κι αν αυτοί σου κάνουν τη ζωή δύσκολη μπορείς ακόμα και να τους καταγγείλεις.

Τώρα θα μου πεις μπορεί να σε απολύσουν. Αυτό είναι πιθανό. Αλλά αφού σ αποζημιώσουν φυσικά.

Τέτοια αφεντικά καλύτερα να τα αποφεύγεις γιατί ούτως ή άλλως θα σου τη κάνουν κάποια στιγμή.

Εσύ είσαι υπάλληλος και δεν είσαι εκεί για να καρφώνεις τους άλλους ούτε για να μπλέκεσαι στις ιστορίες για αγρίους .Αλλά για να κάνεις τη δουλειά σου.

Κι αν σε συκοφαντούν να καταγγέλεις τους συκοφάντες στους ανωτέρους σου κι όχι στα δικαστήρια και στις αστυνομίες.

Αν αυτούς τους βολεύει να κερδίσουν από κάποιο δικαστήριο ώστε να μην πληρώσουν αποζημιώσεις αυτό αφορά αυτούς και να ψάξουν να βρουν όποιους μάρτυρες ή ψευδομάρτυρες θέλουν και ν αναλάβουν και τις ευθύνες τους. Εσύ δεν έχεις καμμιά δουλειά να σε μπερδεύουν. Κι αν τους έκλεβαν ας πρόσεχαν...

antfine

# 7 στις 9/4/2011
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
θελς να ρωτησω και κατι τελευταιο οι πολονοί θελουν απο την πολωνια να στειλουν εγγραφη καταθεση και να πουν οτι τουσ ειδαν να κλεβουν πως μπορουν να το κανουν αυτο για να το παρει η επιχείριση του ξενοδοχειου και να το παρουσιαση στο δικαστηριο?

# 8 στις 10/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κανείς δεν μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτα,
εσύ μπορείς όμως !!

Νομικές συμβουλές δεν μου επιτρέπεται να σου
δώσω από εδώ οπότε ή θα επισκεφτείς έναν δικηγόρο
του εργατικού δικαίου ή αν δεν έχεις την οικονομική
ευχέρια να επισκεφτείς το πλησιέστερο εγρατικό κέντρο
και να ζητήσεις να μιλήσεις με τον πρόεδρο.

Έχουν νομικούς συμβούλους για αυτήν την δουλειά
και απ'όσο γνωρίζω είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν
άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους !!

Πάντως ότι και να κάνεις σε καμία περίπτωση μην
υπογράψεις εξουσιοδότηση στην προσωπάρχη ή άλλο
νομικό στέλεχος της εταιρίας να σε εκπροσωπίσει σε
οποιοδήποτε δικαστήριο !!

antfine

# 9 στις 10/4/2011
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
ναι αλλα μπορει αυτη μετα να μου κανει μυνηση οπως και με απηλεισε αν δεν καταθεσω αυτα που ξερω?γιατι οταν με καλεσε της ειπα(και αυτο γιατι οι δυο που απολυθηκαν μου ειχαν κανει την ζωη μαρτηριο αλλα χωρις να θελω και χωρις να ξερω οτι θα τους απολυσει) οτι μου ειπαν οι πολωνοι οτι κλευουν και ηταν μπροστα και οι 2 υποδιευθηντες αλλα δεν υπογραψα τιποτα..
θελω να ρωτησω αν δεν της κανω το χατηρη να τα πω σε δικαστηριο η αστυνομια τη μυνηση μπορει να μου κανει αυτη?

# 10 στις 11/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by antfine
ναι αλλα μπορει αυτη μετα να μου κανει μυνηση οπως και με απηλεισε αν δεν καταθεσω αυτα που ξερω?γιατι οταν με καλεσε της ειπα(και αυτο γιατι οι δυο που απολυθηκαν μου ειχαν κανει την ζωη μαρτηριο αλλα χωρις να θελω και χωρις να ξερω οτι θα τους απολυσει) οτι μου ειπαν οι πολωνοι οτι κλευουν και ηταν μπροστα και οι 2 υποδιευθηντες αλλα δεν υπογραψα τιποτα..
θελω να ρωτησω αν δεν της κανω το χατηρη να τα πω σε δικαστηριο η αστυνομια τη μυνηση μπορει να μου κανει αυτη?

1)Αν σε καλέσουν ως μάρτυρα σε δίκη είσαι υποχρεωμένος βάσει του νόμου να παραστείς,αν δεν παραστείς το δικαστήριο μπορεί και θα διατάξει την βίαιη προσαγωγή σου! Αν "εξαφανιστείς " πάλι θα έχεις κυρώσεις και θα δικαστείς ερήμιν.

2)Οι απολύσεις γίναν βάσει της δικής σου κατάθεσης γεγονός που μπορούν να επιβεβαιώσουν 2 μάρτυρες,συνεπώς αν δεν εμφανιστείς όταν σε καλέσουν
και ο εργοδότης δεν μπορέσει να τεκμηριώσει με άλλον τρόπο τον λόγο απόλυσης των σναδέλφων σου τότε θα χάσει κατά πάσα πιθανότητα την δίκη
εξ αιτίας της άρνησής σου και φυσικά θα κινηθεί εναντίον σου νομικά !!

3)Εφ'όσον γίνει αυτό θα οριστεί δικάσιμος στην οποία οφείλεις να παραβρεθείς
και εκεί θα βρεθείς αντιμέτωπος με 3 στελέχη της εργοδοσίας που θα
επιβεβαιώσουν ότι η απόλυση των άλλων έγινε κατόπιν δικής σου άτυπης κατάθεσης/καταγγελίας.Τότε ακόμα και άν αρνηθείς ότι έκανες εσύ την καταγγελία θα είναι ο λόγος σου εναντίον τριών !!
Θα χάσεις σχεδόν σίγουρα την δίκη και θα καταδικαστείς για απόκρυψη στοιχείων και παρακώλυση του έργου της δικαιοσύνης με αποτέλεσμα να
καταδικαστείς σε χρηματικά εξαγοράσιμη ποινή !!

4)Λάβε δε υπόψιν ότι ούτως η άλλως θα χρειαστείς σε κάποια στιγμή δικηγόρο
ειδάλλως αν παρουσιαστείς μόνος(στην περίπτωση που σε μυνήσει η εργοδοσία)
θα θεωρηθείς ωσεί απών και θα καταδικαστείς σίγουρα !!

Συνεπώς για να μην έχει καμμία επίπτωση οικονομική(έξοδα δικηγόρου
και πιθανόν δίκης) ή κοινωνική(εγγραφή αδικήματος στο ποινικό σου μητρώο)
θα πρέπει να παραστείς στην δίκη ως μάρτυρας και να καταθέσεις όσα
γνωρίζεις επί του θέματος, κάτι που εντόνως σου συνιστώ να κάνεις !!

Ελπίζω να σε βοήθησαν οι παραπάνω πληροφορίες όπως ελπίζω ότι
θα πρυτανεύσει η λογική και θα παραστείς τελικά στην δίκη !!

# 11 στις 11/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Lora9
Να βρεις πολύ καλό δικηγόρο, και μπορείς να ρωτήσεις σε διάφορα σωματεία που υποστηρίζουν τους εργαζόμενους, καθώς νομίζω και στο συνήγορο του πολίτη, αλλά μη το αφήσεις και περνάει ο χρόνος.

Οσυνήγορος του πολίτη επεμβαίνει μόνον όταν ένα φυσικόπρόρωπο
κινείται κατά μιας δημόσιας υπηρεσίας

antfine

# 12 στις 11/4/2011
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
σωστα ολα αυτα και εγω καπος ετσι το σκευτομαι.. αλλα αν οι αλλοι δυο μου κανουν μυνηση για ψευδορκια και ψευδης καταθεση δεν μπορω να ισχυριστω στο δικαστηριο την αποφαση του πρωτου δικαστηριου?και επισης επιδει εχω και επικοινωνια με τουσ μαθητες απο πολωνια μεσω e-mail απο το facebook και ελουν να στειλουν καταθση οτι οντος τουσ εχουν δει να κλευουν πως θα το κανουν?μπορω να δειξω στο δικαστηριο για ψευδορκια τα mail απο facebook σαν αποδηξη?και λογικα η επιχειριση δεν πρεπει να με υοστηριξει εφοσον τουσ απελησε?γιατι αν ειναι ετσι μπορω να κανω καταγγελειες και να διωξω ολο το πρωσοπικο.. η πρωσοπαρχης μουειπαι οτι τα εχει διασταυρωσει?και ποια η ποινη σε περιπτωση που καταδικαστω για ψευδορκια?η αν δεν εχω να πληρωσω καποια ποινη θα μπω μεσα?

KOLORS

# 13 στις 11/4/2011
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737
να ρωτησω κι εγω,

το δικαστηριο ειναι αστικο ή ποινικο ??

antfine

# 14 στις 15/4/2011