Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι ζητατε απο μια νεα καφετερεια?

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

Ran_Tan_Plan

# 21 στις 6/4/2011
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
'Aρεσαν+: 0%
Originally posted by inioxos52

Vlepeis agapiti mou, edw stin Saloniki, einai oi magazatores perissotero xouvarntades se sxesi me tous A8inaious, tin mizeria twn opoiwn akomi kai stin posotita tou potou, viwsa para polles fores, kai se sxedon oles tis perioxes tou lekanopediou.

Δεν εχεις δει τους αντιστοιχους χιωτες μαγαζατορες.
Μπροστα τους οι Αθηναιοι που λες, ειναι οι πιο ανοιχτοχερηδες του πλανητη!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

inioxos52

# 22 στις 6/4/2011
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Vlepeis agapiti mou, edw stin Saloniki, einai oi magazatores perissotero xouvarntades se sxesi me tous A8inaious, tin mizeria twn opoiwn akomi kai stin posotita tou potou, viwsa para polles fores, kai se sxedon oles tis perioxes tou lekanopediou.
Δεν εχεις δει τους αντιστοιχους χιωτες μαγαζατορες.
Μπροστα τους οι Αθηναιοι που λες, ειναι οι πιο ανοιχτοχερηδες του πλανητη!

Vre kaptanie, ta mona pou kserw gia tous Xiwtes einai pws pigainoun duo-duo, kai auto pou mou eipe filos palios nautikos: "O 8eos na se fulaei apo Xiwti kapetanio".

Ti ennoouse vre kapta-Ran me toutes tis kouventes o filos mou?
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Ran_Tan_Plan

# 23 στις 6/4/2011
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Vre kaptanie, ta mona pou kserw gia tous Xiwtes einai pws pigainoun duo-duo, kai auto pou mou eipe filos palios nautikos: "O 8eos na se fulaei apo Xiwti kapetanio".

Ti ennoouse vre kapta-Ran me toutes tis kouventes o filos mou?

Την παροιμια που λεει "Ο θεος να σε φυλαει απο παλια πoυτανα κι απο καινουργιο καπετανιο" εγω την εχω τροποποιησει και λεω "Ο θεος να σε φυλαει απο παλια πoυτανα κι απο χιωτη καπετανιο".
Και αυτο δυστυχως ισχυει και για καμποσους νεους καπετανιους.
Για τους παλιους δεν το συζηταω!Ισχυει για ολους!

Κουτοπονηροι, ξερολες, τσανακογλυφτες των αφεντικων, δουλικοι και ρουφιανοι των αρχων και του γραφειου,ευθυνοφοβοι, κακοτροποι , αγενεις, θρασυδειλοι και ψευτες.
Και το κυριωτερο τσιγκουνηδες και αιματορουφηχτρες των πληρωματων!

Εχω γραψει για εναν τετοιο καπετανιο στις "Ιστοριες του καπνιστηριου".

Το μονο καλο τους, ειναι καλοι ναυτιλοι.

Λεγεται οτι ο Χριστοφορος Κολομβος οταν σχεδιαζε το μεγαλο του ταξιδι ειχε ερθει στη Χιο, εμεινε δυο χρονια παιρνοντας χαρτες και πληροφοριες και τελικα προσελαβε χιωτες ναυτιλους.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

daka2010

# 24 στις 6/4/2011
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Ενα μαγαζι στην Θεσσαλονικη, στην διαγωνιο, οταν παραγγελνεις ποτο, σου φερνει πατατακια. Μετα φυστικακια. Μετα καροτακια με ελιτσες. Μετα τυροπιτακια. Μετα κριτσινακια με μια σως τυριου. Μετα φλογερες με τυρι. Μετα μικρα τοστακια. Μετα...

Εχω χασει τον λογαριασμο! Η ιδεα ειναι λοιπον οτι ανα ενα τεταρτο σου φερνει και απο ενα μικρο πιατακι με διαφορα μπινελικακια, χωρις να στα χρεωνει, με αποτελεσμα να μασουλας συνεχεια, να πινεις γρηγορα το ποτο σου και να παραγγελνεις και δευτερο στη μιση ωρα (και οχι να το παλευεις κανα δυωρο οπως γινεται συνηθως σε αλλα μαγαζια).
Το μαγαζι ειναι συνεχεια γεματο απο φοιτητες, νεαροκοσμο, ζευγαρια, αντρες, γυναικες, ολων των ηλικιων.

Οποτε και αν ειχαμε παει, μετα απο προσπαθεια βρισκαμε τραπεζι. Σαββατα, καθημερινες, εξι το απογευμα, μια τη νυχτα, ηταν παντα γεματο!

Οταν δε ανεβαινε κανενας φιλος αθηναιος, τον πηγαινα εκει και παθαινε πλακα! Ειναι το ανεκδοτο μεταξυ μας πλεον, οταν παμε για ποτο εξω στην ΑΘηνα, οτι παρακαλαμε για δυο παλιοφυστικια σε μπωλακι δαχτυληθρα.

Λέω και εγώ που σε έχω δει που σε έχω δει???

fwtia_sto_limani

# 25 στις 6/4/2011
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.655
1. Ωραία μουσική

2. Ωραίο barman

3. Ωραίες τιμές
...τσίκι τσίκι φτου...

mathilda

# 26 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

Pantws Mat, na ksereis pws uparxei stin poli mas, klassiko mparaki-steki, pros Kalamaria merea,

Στην Καλαμαρια; Δεν πρεπει να το ξερω.

Παράθεση:

Ασε, μη μου το θυμιζεις... Και το αλλο;;;; Πουθενα σε ταβερνα δε σε φερνουν γλυκο μετα το φαγητο χωρις να σε χρεωσουν.
Ενω στη Θεσσαλονικη, ερχοταν τα γλυκακια, ή κλασσικα, γιαουρτι με γλυκο κουταλιου, χωρις να σε ρωτησουν, και χωρις να σε χρεωσουν.

somebody961

# 27 στις 7/4/2011
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Διαρύθμιση χώρου τέτοια ώστε, όταν πηγαίνω με τη παρέα μου να μη νιώθω ότι μπαίνω μέσα σε πολυκοσμία.

Να έχει χώρους τέτοιους π.χ. 'γωνίτσες' που να νιώθουμε το κάθε σημείο που θα μπορούσαμε να καθήσουμε σαν 'τη δική μας τη γωνίτσα'.

Και μην αμελήσεις την ηχητική μόνωση του χώρου, με καμουφλαρισμένα αφρολέξ γύρω γύρω ώστε να απορροφούν τις ομιλίες των τριγύρω μη κάνοντας τις 'βαβούρα' και οχλαγωγή.
Για το τι και το πώς θα σου πει εκείνος που θα κάνει την ηχητική μελέτη.

Ετσι, και η μουσική δε θα χρειάζεται να είναι δυνατά (που και αυτή τελικά ενσωματώνεται στην οχλαγωγία κάνοντας το ηχητικό περιβάλλον 'λάσπη',
και θα είναι και για όλους χώρος χαλάρωσης, ηρεμίας,
χώρος όπου θα μπορούμε να χαρούμε 1 ώρα όμορφης συζήτησης με την παρέα μας.

Αν ήταν σε μεγάλη πόλη (λογικά θα είσαι οκ) θα έλεγα επίσης να υπάρχει parking!

Εχω φύγει από πολλά μαγαζιά εδώ στο λεκανοπέδιο επειδή δεν έχει χώρο για το αμάξι.
Και κάτι τελευταίο:
Δε ξέρω εκεί επαρχία τι γίνεται, το πώς έχουν δεχθεί τον αντικαπνιστικό.

Προσωπικά, και επειδή καπνίζω, σε χώρο που δεν επιτρέπεται, πολύ απλά, δεν πάω.
Δε μπορεί κανένας να δεχθεί να πληρώνει και να υπόκειται σε απαγορεύσεις στην απόλαυσή του. (και ας είναι λάθος απόλαυση αυτή)

Οπότε, αν έχεις άκρες και το επιτρέπεις, εννοείται πως θα έχεις και ΑΨΟΓΟ εξαερισμό (διότι και εκείνοι που δεν καπνίζουν θέλουν να απολαύσουν το χώρο/καφέ/παρέα τους)

Εχω αλλάξει συνήθειες, και με τη παρέα μου τη βγάζουμε σε σπίτια.
Τα υπόλοιπα στα είπαν οι συνδίκτυοι.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 28 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by fwtia_sto_limani
1. Ωραία μουσική

2. Ωραίες γκαρσόνες

3. Ωραίες τιμές

fixed

inioxos52

# 29 στις 7/4/2011
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275

Παράθεση:
Ασε, μη μου το θυμιζεις... Και το αλλο;;;; Πουθενα σε ταβερνα δε σε φερνουν γλυκο μετα το φαγητο χωρις να σε χρεωσουν.
Ενω στη Θεσσαλονικη, ερχοταν τα γλυκακια, ή κλασσικα, γιαουρτι με γλυκο κουταλιου, χωρις να σε ρωτησουν, και χωρις να σε χρεωσουν.

.....η mikra soropiasta, η ekmek kataifakia me pagwto, η kazan tipi wsautws me pagwto ntontourma, η ravani me sws sokola, η xalva emporiou sto alouminoxarto luwmeno, kai paspalismeno me kannela kai stagones lemoni, η frouta epoxis me pagwto, η xalva simigdali kai pagwto, η mikra pagwtinia η......η....η......
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

mathilda

# 30 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρε τι παθαμε βραδυατικα....

# 31 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για καφετέρια μιλάμε η για ζαχαροπλαστείο ρε παιδιά... είμαι και στην δίαιτα του ανανά τελευταία

AlwaysHaveCrabi

# 32 στις 7/4/2011
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 789

Παράθεση:
Originally posted by Jack_Skellington
Για καφετέρια μιλάμε η για ζαχαροπλαστείο ρε παιδιά... είμαι και στην δίαιτα του ανανά τελευταία

Οχι της μπυρας?
...θεραπυ γονε ωρονγ...

# 33 στις 7/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by AlwaysHaveCrabi

Παράθεση:

Οχι της μπυρας?

τσουκ... του ανανά είναι καλύτερη... τρως τα πάντα εκτός από ανανά

AlwaysHaveCrabi

# 34 στις 7/4/2011
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 789

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by AlwaysHaveCrabi

Παράθεση:

Οχι της μπυρας?

τσουκ... του ανανά είναι καλύτερη... τρως τα πάντα εκτός από ανανά

Καλα ξηγιεσαι
...θεραπυ γονε ωρονγ...

valerie

# 35 στις 7/4/2011
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 16.628

Παράθεση:

Παράθεση:

Pantws Mat, na ksereis pws uparxei stin poli mas, klassiko mparaki-steki, pros Kalamaria merea,

Παράθεση:

Εδώ μου έχει τύχει σε ταβέρνα στην Θεσσαλονίκη να φέρνουν μια τεράααααααστια κρέπα γλυκιά με μερέντα μέσα, και σιρόπι σοκολάτας από πάνω... Ινι κατάλαβα ποιό καφέ λες... Ήμουν και εγώ παρούσα σε μια τέτοια μάζωξη, αλλά νομίζω μεχρι το κλαμπ σάντουιτς πήγε ι ιστορία...
Το να υπόσχεσαι να μην κάνεις κάτι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να σου έρθει μια τρελή επιθυμία να το κάνεις!!

livelusulina

# 36 στις 7/4/2011
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563

Παράθεση:

ιιιιιιιιιιιι..δεν σε φερνουν να φας γλυκακι μετα το φαγητο?
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

livelusulina

# 37 στις 7/4/2011
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by valerie

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Εδώ μου έχει τύχει σε ταβέρνα στην Θεσσαλονίκη να φέρνουν μια τεράααααααστια κρέπα γλυκιά με μερέντα μέσα, και σιρόπι σοκολάτας από πάνω... Ινι κατάλαβα ποιό καφέ λες... Ήμουν και εγώ παρούσα σε μια τέτοια μάζωξη, αλλά νομίζω μεχρι το κλαμπ σάντουιτς πήγε ι ιστορία...

πετε καλε και εμενα ποια καφετερια ειναι αυτη...
οχι οτι θα παω συντομα...αλλα να ξερω
και επειδη ο Ινι δεν θα μου απαντησει περιμενω απο εσενα val....φφφφφφφφφφανταστικη μου φιλη

valerie

# 38 στις 7/4/2011
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 16.628

Παράθεση:
Originally posted by livelusulina
και επειδη ο Ινι δεν θα μου απαντησει περιμενω απο εσενα val....φφφφφφφφφφανταστικη μου φιλη

Γιατί καλέ να μην σου απαντήσει ο Ίνι??
Πάντως εγώ δεν θυμάμαι το όνομα του καφέ.. Έχουν περάσει και 3 χρόνια φαντάζομαι.. Μην σου πω 4...
Το να υπόσχεσαι να μην κάνεις κάτι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να σου έρθει μια τρελή επιθυμία να το κάνεις!!

livelusulina

# 39 στις 7/4/2011
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by valerie

Παράθεση:
Originally posted by livelusulina

Γιατί καλέ να μην σου απαντήσει ο Ίνι??
Πάντως εγώ δεν θυμάμαι το όνομα του καφέ.. Έχουν περάσει και 3 χρόνια φαντάζομαι.. Μην σου πω 4...

γιατι δεν μου απανταει συνηθως
καλα...δεν πειραζει...ετσι και αλλιως εγω θα παω για ποτο..του αγιου φουτσου ανημερα ξανα

silver80

# 40 στις 7/4/2011
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:

Ενα μαγαζι στην Θεσσαλονικη, στην διαγωνιο, οταν παραγγελνεις ποτο, σου φερνει πατατακια. Μετα φυστικακια. Μετα καροτακια με ελιτσες. Μετα τυροπιτακια. Μετα κριτσινακια με μια σως τυριου. Μετα φλογερες με τυρι. Μετα μικρα τοστακια. Μετα...

Ακριβως ετσι ειναι, και αν μιλαμε για το ιδιο που το ονομα του θυμιζει μαρκα απο Ουισκι εχει ανοιξει και δευτερο τα τελευταια χρονια σε σχετικα μικρη αποσταση απο το πρωτο, πηγαινω αρκετα συχνα, αν παρεις 2-3 ποτα φευγεις χορτατος απο τα μεζεδακια που βγαζει.

Προς τον θεματοθετη θα του προτεινα τα εξης συμφωνα παντα με τις δικες μου προτιμησεις και παραξενιες:

- Καλο ειναι το μαγαζι να εχει χαρακτηρα, να παιζει συγκεκριμενο ειδος μουσικης, πχ το βραδυ να μην αρχιζει με ροκιες, μετα να το γυρναει στα τσιφτετελια και μετα trans. Δυστυχως δεν γινεται να τους ευχαριστησεις ολους, οποτε διαλεξε σε ποιους θα απευθυνεται.

- Τα ατομα που θα εργαζονται να μην τα επιλεξεις με βαση μονο την εξωτερικη τους εμφανιση, να προτιμησεις ανθρωπους που ειναι υπευθυνοι, χαμογελαστοι και ευγενικοι. Αυτο που μου την δινει ειναι να μου περνουν παραγγελια κατσουφιασμενοι και αγενης σερβιτοροι που φαινονται σαν να κανουν αγγαρεια.

- Κατα την διαρκεια της ημερας να παιζει χαμηλοφωνα μουσικη ωστε να μπορουν οι πελατες να συζητανε χωρις να ξελαρυγγιαζονται.

- Δωσε εμφαση στην ποιοτητα των πρωτων υλων και στην σωστη παρασκευη των ροφηματων-ποτων. Ειναι κοροιδια να πληρωνεις 3-4 ευρω τον καφε και 8-10 το κοκτειλ και αυτο που σου φερνουν να μην πινεται είτε γιατί δεν ξέρουν να το φτιάξουν σωστά, είτε γιατί ο καφές ή η σοκολάτα είναι κάκιστης ποιότητας.

Τα παραπανω σημαινουν οχι μονο σωστη επιλογη των πρωτων υλων αλλα και σωστη εκπαιδευση του προσωπικου. πχ θα πρεπει τα παιδια που θα δουλεύουν να μαθουν τις συνταγες ωστε να μην κανει ο Βαγγελης που δουλευει πρωινη βαρδια εναν υπεροχο cappuccino και η Μελπω στην απογευματινη να τον φτιαχνει νερουλο ή πολυ βαρυ ή με κομμενο αφρογαλα.

Και αν οι μικρότερες ηλικίες 18-25 δεν δίνουν μεγαλη σημασία σε αυτό γιατί τους ενδιαφερουν αλλα πραγματα, οι μεγαλύτερες το λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν.

- Τα καθισματα (σκαμπω, καρεκλες, καναπεδες) να ειναι αναπαυτικα και να υπαρχει αποσταση μεταξυ των τραπεζιων. Οσο πιο ανετα νιωθει ο πελατης τοσο πιο πολυ θα μεινει και αρα θα καταναλωσει περισσοτερο.

- Τελος, εκτος απο το καθιερωμενο ξηροκαρπι βγαλε κατι περισσοτερο ως συνοδευτικο των ποτων. Τοστακια, πιτσες, λουκανικακια κτλ.

Αντε και καλες δουλειες!!!
μέτρον άριστον!
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε