Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ή θα τρελαθώ ή θα χωρισω

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

azad1

# 21 στις 12/4/2011
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Καλύβια Θορικού
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%
Λοιπον εγω τον αγαπαω. Δεν ξερω πως συμβαινει αυτο, αλλα ο διακοπτης μου δεν γυρναει στο off κατευθειαν. Υπο αλλες συνθηκες δεν θα συζητουσα καν τον χωρισμο. Θα τον αποφασιζα αμεσως. Με το παιδι, ειναι αλλιως. Γιαυτο καθομαι και μενω και υπομενω, σκεφτομαι και προσπαθω να βρω λυσεις πιο βολικες, πιο ανωδυνες, σκεφτομαι μηπως κανω λαθος τελικα κλπ κλπ κλπ. Ειναι ολα τοσο δυσκολα με εναν χωρισμο! τοσο πολυ για ολους! Σε συμβουλο γαμου δεν ξερω αν θα πηγαινα, γιατι αφου δεν μιλαει σε μενα σε εναν ξενο θα μιλησει?
Α! οσο για το "γραμματοσημο", πραγματικα μπορει να εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση με αυτα που περασα, δεν μου φαινεται περιεργο, αλλα το λαθος μου ποιο ειναι? οτι τον ταλαιπωρω με την παρουσια μου? ΣΕ ερωτηση μου αν θελει να το διαλυουμε , μου ειπε οχι ειμαστε μια χαρα! Δινω ευκαιριες αβερτα, εχει χαθει και απο κει το νοημα. Ευκαιριες δινεις για να αλλαζει ο αλλος οχι για να μενει στασιμος. Πανω κατω ξερω τι φταιει, κοτσια θελει για παραπερα...

# 22 στις 13/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
"Α! οσο για το "γραμματοσημο", πραγματικα μπορει να εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση με αυτα που περασα, δεν μου φαινεται περιεργο"

ναι..κ τι κανεις για να το αλλαξεις αυτο?
"αλλα το λαθος μου ποιο ειναι? οτι τον ταλαιπωρω με την παρουσια μου? ΣΕ ερωτηση μου αν θελει να το διαλυουμε , μου ειπε οχι ειμαστε μια χαρα!"

οχι "εισαστε"...."ειναι" μια χαρα. αυτος. οχι εσυ.
καλα λεει ομως...αυτος παο την πλευρα του ειναι ΟΚ, την εχει τον κοροιδαρα διπλα κ τα περναει ζαχαρη..εχει κ τη γκομενα, σουπερ! γιατι να ζητησει κατι παραπανω? δε βλεπεις οτι για αυτον ειναι μια ιδανικη κατασταση?

"Δινω ευκαιριες αβερτα, εχει χαθει και απο κει το νοημα. Ευκαιριες δινεις για να αλλαζει ο αλλος οχι για να μενει στασιμος."

nop...ευκαιριες μπορει να δινεις επισης κ για αλλους λογους....γιατι φοβασαι να παρεις αποφασεις....φοβασαι τον περιγυρο κ τα σχολια....κτλ..
"Πανω κατω ξερω τι φταιει, κοτσια θελει για παραπερα..."

ολα ειναι αλυσιδα. χαμηλη αυτοεκτιμηση κ κοτσαια δεν πανε μαζι...

azad1

# 23 στις 13/4/2011
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Καλύβια Θορικού
Απαντήσεις: 5
Ολα αυτα μπορει να ισχυουν και δεν λεω το αντιθετο. Μπορει να τα κανω γιατι δεν θελω να παραδεχτω το τοσο μεγαλο λαθος που εκανα και θα παρω και αλλον στο λαιμο μου δυστυχως.. Γιαυτο και εγραψα εδω: να δω ποσο δικιο ή αδικο εχω σε αυτα που σκεφτομαι. Φοβομουν μηπως κανω και παλι λαθος επιλογη στη ζωη μου. κοτσια ακομα δεν εχω, γιαυτο και το αναφερω, αλλα δεν ειναι πολυ δυσκολο οταν εχεις παιδι?????Για μενα εχει κλεισει ενας κυκλος της ζωης μου. Για το παιδι μου? Τι θα εξηγω; Τι θα του λεω σχετικα με αυτα? Καταλαβες? Δεν θα ειμαι η πρωτη ουτε η τελευταια βεβαια, αλλα δεν ειμαι προετοιμασμενη για πραγματα που ουτε καν σκεφτομουν πως θα μου συμβουν, αλλα μαλλον πρεπει να αρχισω..

karita

# 24 στις 13/4/2011
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 60
Καλησπέρα,
Αφού τον αγαπάς η γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο ακόμα (ζω και εγώ μια κατάσταση που έχω σκεφτεί το χωρισμό και πίστεψέ με...ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ).
Θεωρώ ότι με το να μείνεις λίγο καιρό ακόμα (και εφόσον δεν συντρέχουν λόγοι κακοποίησης φυσικά) μόνο να κερδίσεις έχεις. Εννοώ ότι περνώντας λίγο ο καιρός και συνεχίζοντας αυτή η κατάσταση θα σου είναι πολύ πιο εύκολο συναισθηματικά να σηκωθείς να φύγεις χωρίς τύψεις γιατί μέσα σου θα ξέρεις ότι "προσπάθησα να κάνω ότι μπορούσα και τελικά δεν βγήκε". Πάντα επίσης θα υπάρχει η ελπίδα ότι μπορεί να αλλάξει ο άντρας σου και είστε καλά μαζί (βέβαια ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν θα μπορείς να τον βλέπεις όπως τον έβλεπες πριν....το κέρατο είναι κέρατο και γενικά είμαι της άποψης ότι σε μερικά πράγματα είναι να μην γίνει την πρώτη φορά. Έτσι και γίνει μετά νομίζω ότι πολύ πιο εύκολα θα ξαναγίνει).
Ξέρω ότι όλες οι άλλες απαντήσεις που πήρες απο το forum σου λένε να σηκωθείς να φύγεις (εξάλλου και στην πρώτη μου απάντηση που δεν γνώριζα τα συναισθήματά σου για αυτόν, και εγώ αυτό σε συμβούλεψα) και ίσως έχουν δίκαιο.Έτσι, έστω και καθαρά απο θέμα στατιστικής φαίνεται να είναι το σωστό για εσένα να σηκωθείς να φύγεις. 'Ομως ο λόγος που σου λέω να το παλέψεις λίγο, πίστεψέ με, δεν είναι για να σου καταρρακώσω την ήδη χαμηλή αυτοπεποίθηση σου ούτε για το πώς θα τα βγάλεις πέρα χωρισμένη με ένα παιδί, αλλά για το λόγο ότι αξίζει να προσπαθούμε να κερδίσουμε κάτι που αγαπάμε.
Το να του τρίξεις όμως λίγο τα δόντια πέρνοντας το παιδί και πηγαίνοντας σε μια φίλη σου ή στους δικούς σου δεν το θεωρώ άσχημη ιδέα. Πες του ότι έχεις αντέξει πολλά και θέλεις να βρεις λίγο τον εαυτό σου γιατί έχεις φτάσει στα όριά σου με την απαράδεκτη συμπεριφορά του.

# 25 στις 15/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αφού δεν είσαι έτοιμη να χωρίσεις ζήτα βοήθεια από έναν ειδικό.
Αν δεν πάτε μαζί κάπου, μπορείς να πας σε έναν ψυχολόγο για να σε στηρίζει σε αυτά που θα σκεφτείς και θα αποφασίσεις να κάνεις. Θα σε βοηθήσει και για το πώς θα χειριστείς το ότι έχεις παιδί.
Είμαι κατά των ψυχοφαρμάων αν δεν έχεις ειδική ασθένεια.

Μάλλον και αυτός δεν είναι έτοιμος να χωρίσετε. Αλλά δεν μπορεί να περνάει φάσεις σε έναν γάμο. Πρέπει να ταρακουνηθεί σύντομα.
Αλλιώς δυστυχώς ή εσύ ή αυτός θα βρείτε ή τη δύναμη να ξεβολευτείτε ή κάποιον άλλο που θα σας πιέσει να το κάνετε. Καλή τύχη!

ELCHOCLO

# 26 στις 15/4/2011
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.311
Στα γραφόμενά σου φαίνεται πως ήδη ξέρεις τι χρειάζεται να κάνεις. Οδυνηρό, κρίμα, ό,τι θες, αλλά ξέρεις. Μόνο δεν είσαι έτοιμη.

Αν δε γίνεται αλλιώς, μείνε ακόμη λίγο εκεί και...ετοιμάσου!!!

Αυτό κατά τη γνώμη μου σημαίνει:
1. Κάνεις πράγματα που συνήθως σου ανεβάζουν (ή ανέβαζαν) το κέφι και που δεν εμπλέκουν το σύντροφό σου.
2. Δεν αναλώνεσαι σε άλλες συζητήσεις μαζί του (αν είχαν κάτι να βγάλουν θα το είχαν ήδη κάνει) δεν ζητάς, δε δίνεις ευκαιρίες...
3. Αφού αρχίσουν τα προηγούμενα να λειτουργούν κάπως, αρχίζεις να ετοιμάζεις τα "πρακτικά": μετακόμιση (εσύ ή το ζητάς από εκείνον, αναλόγως του status) κλπ.
4. Ανακοινώνεις ήρεμα και σταθερά τις αποφάσεις σου, συζητάτε για τα θέματα του παιδιού και τα υπόλοιπα κοινά σας. Κατά προτίμηση μόνο. (Φαντάζομαι πως το παιδί, έστω λόγω ηλικίας μένει μαζί σου).
5. Ανοίγεις την πόρτα, παίρνεις μια βαθειά ανάσα και...τρέχεις να σωθείς!

Καλή σου συνέχεια...
Υ/γ:
-Λες τον αγαπάς...Η συχνότερη συναισθηματική σύγχυση που κάνουμε εμείς οι άνθρωποι, φαίνεται πως είναι αυτή της αγάπης με το φόβο της απώλειας και του άγνωστου (βλ. φόβο θανάτου)
-Η αγάπη, μόνη της, έτσι κι αλλιώς δε φτάνει για να "δουλέψει το σύστημα" καλά...
-Οι ευθύνες απέναντι στα παιδιά μας δεν έχουν να κάνουν με θυσίες (παρά μόνο ίσως εκεί που θα είχαν πραγματικό νόημα). Το παιδί σας σας χρειάζεται όσο πιο ευτυχισμένους γίνεται... Ουκ αν λάβοι παρά του μη έχοντος...

# 27 στις 20/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Που να τρεχεις τωρα σε γιατρους, που απεργουν και οι φαρμακοποιοι εχουν κοψει και την χορηγηση φαρμακων σε ασφαλισμενους...

douce-indecis

# 28 στις 9/5/2011
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 141
δεν αξειζης τετιοιο γαψιμο νομιζω...κατι που μπορεις να κανεις για να γινεις καλυτερα ειναι να φυγεις απ'αυτην τη κατασταση,και ο καθενας να κανει ο,τι θελει
για να μην πιεζεται κ ο κυριος!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.