Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συμβουλές για μεταχειρισμένο scooter

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

mathilda

# 21 στις 28/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τιιιιι;;;; 400-500 ευρα;

Τοσα τους λειπουν;

Κοιτα να δεις ομως ρε φιλε, αντι να μειωσουν λιγο τις τιμες στα εξεταστρα για τα διπλωματα, τα αυξανουν.
Τωρα με τετοια κριση, πως ο πιτσιρικας θα βγαλει διπλωμα; Αρα, θα αναγκαστει να κυκλοφορησει και χωρις διπλωμα, αμα δεν εχει.

Απαραδεκτο.

Σηματα εχει αλλα απο αυτα του αυτοκινητου;

Ran_Tan_Plan

# 22 στις 28/4/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by aerospace
Αυτοί οι σχιστομάτηδες πάντα ήταν μπροστά σε όλους τους τομείς ειδικά στο θέμα των μοτοσυκλετών.

Ε...ειχαν και μερικες αποτυχιες....
Με αυτο το Kawasaki Samurai 250 πηραν το αιμα τους πισω για οσους στρατιωτες χασανε στον Β΄παγκοσμιο πολεμο.
Φοβερη σκοτωστρα!
Διχρονο 250cc 9000rpm 32 hp 165 km/h 150 kgr.
Και με ταμπουροφρενα!
Καμμια σχεση με τις εννοιες "στριβω" και "φρεναρω"
Εφαγε κοσμο και κοσμακη!

...αλλα να μου πεις και ποια μαρκα δεν εχει το μαυρο της προβατο...
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 23 στις 28/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Breaker

Θα πρέπει πρωτίστως να βγάλει δίπλωμα (που δεν είναι καθόλου τσάμπα και έχει και κάποια διαδικασία:σχολές/μαθήματα/διάβασμα) και μετά να προβεί σε αγορά δίτροχου άνω των 100cc...

1. Βαριά 4-5 κατοστάρικα τα οποία εννοείται οτι είναι εφ' άπαξ.

2. Η πρακτική εξέταση είναι πανεύκολη.

3. Αν κάποιος βλέπει το διάβασμα των τέστ για τα σήματα σαν την επίλυση μη γραμμικής μερικής διαφορικής εξίσωσης 2ου βαθμού με τη μέθοδο των πεπερασμένων διαφορών με τη βοήθεια μιας κλασσικής γλώσσας προγραμματισμού σε Visual περιβάλλον, τότε θα πρέπει να αρχίσει να ανησυχεί για τη νοημοσύνη του.

Όπως το βλέπει ο καθένας...και ανάλογα τις ανάγκες του, το χρόνο του, την διάθεσή του, την τσέπη του, την μούρλα του, την...την...την...

Εγώ απλά ανέφερα ότι απαιτείται δίπλωμα για δίτροχο άνω των 100cc.

aerospace

# 24 στις 28/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Τιιιιι;;;; 400-500 ευρα;

Τι να σου πω κι εγώ; Δε θυμάμαι ακριβώς. Το δίπλωμα το είχα βγάλει το 2006. Έχω και μια άλφα ηλικία. Ως γνωστόν η ικανότητα απομνημόνευσης μειώνεται με την ηλικία.

Παράθεση:
Τωρα με τετοια κριση, πως ο πιτσιρικας θα βγαλει διπλωμα; Αρα, θα αναγκαστει να κυκλοφορησει και χωρις διπλωμα, αμα δεν εχει.

Απαραδεκτο.

Βρε Ματ, ώρες ώρες κάνεις σαν να ήρθες από άλλο πλανήτη. Δε βλέπεις στους δρόμους τι γίνεται; Όλα τα 16χρονα με 125 cc μηχανάκια κυκλοφορούν. Να είναι τόσο διαφορετική η κατάσταση στην πρωτεύουσα; Δεν ξέρω βέβαια αλλά δεν το νομίζω.

Απαράδεκτο μεν αλλά αληθινό.

Παράθεση:

Όχι ακριβώς σήματα αλλά διάφορες ερωτήσεις του στυλ:

Οδηγείτε σε επαρχιακό οδικό δίκτυο και βλέπετε μια κηλίδα με λάδι μπροστά σας σε απόσταση λίγων μέτρων. Πως αντιδράτε;

α. Προσπαθείτε με κάθε τρόπο να την αποφύγετε

β. Επιταχύνετε

γ. Περνάτε κανονικά από πάνω της αφήνοντας απαλά το γκάζι

Έχει κάτι άλλες ερωτήσεις του στυλ, ποιο είναι το επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας για μοτοσυκλέτα π.χ. 125 κκ σε επαρχιακό δίκτιο, αυτοκινητόδρομο κλπ

Κάτι άλλες που αφορούν τη συντήρηση πχ πόσα εκατοστά πρέπει να "παίζει" η αλυσίδα, κάθε πότε κοιτάμε την πίεση ελαστικών, τα λάδια.

Τις περισσότερες από αυτές βέβαια τις απαντάς σωστά με την πρώτη που θα δεις τα τέστ.

aerospace

# 25 στις 28/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Ε...ειχαν και μερικες αποτυχιες....
Με αυτο το Kawasaki Samurai 250 πηραν το αιμα τους πισω για οσους στρατιωτες χασανε στον Β΄παγκοσμιο πολεμο.
Φοβερη σκοτωστρα!
Διχρονο 250cc 9000rpm 32 hp 165 km/h 150 kgr.
Και με ταμπουροφρενα!
Καμμια σχεση με τις εννοιες "στριβω" και "φρεναρω"
Εφαγε κοσμο και κοσμακη!

...αλλα να μου πεις και ποια μαρκα δεν εχει το μαυρο της προβατο...

Ήθελαν απλά να συμπεριλάβουν όλα τα γούστα.

Προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ 2χρονο αλλά υπάρχει κόσμος που αυνανίζεται μόνο και μόνο με την ιδέα ενός 2χρονου 250 κκ!!!!

Δε γνωρίζω βέβαια επαρκώς από τέτοιου είδους μοτοσυκλέτες (εννοώ ξερά, ανωμάλου κλπ) αλλά απ όσο ξέρω αυτά από τη φύση τους δεν στρίβουν. Απλά γκάζι έχουν, ήχο και θέλουν χώμα. Μα πολύ όμως χώμα!!!!

Ran_Tan_Plan

# 26 στις 28/4/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Τιιιιι;;;; 400-500 ευρα;

Τοσα τους λειπουν;

Κοιτα να δεις ομως ρε φιλε, αντι να μειωσουν λιγο τις τιμες στα εξεταστρα για τα διπλωματα, τα αυξανουν.

Απαραδεκτο.

Αν εχεις διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινεις σηματα για μοτοσυκλεττα.
Ισχυουν τα ιδια.

τωρα με τους πιτσιρικαδες και τα διπλωματα.... σαμπως το διπλωμα κανει τον οδηγο?

Εχω δει διπλωματουχους χαρους!!!Ουκ ολιγους!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

aerospace

# 27 στις 28/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Αν εχεις διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινεις σηματα για μοτοσυκλεττα.
Ισχυουν τα ιδια.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτό που λες ίσχυε πριν από το 1999-2000, δε θυμάμαι ακριβώς όπου και άλλαξε πλήρως το σύστημα εξετάσεων με πλαφόν στις υποχρεωτικές ώρες πρακτικής, θεωρίας κλπ.

Υπάρχει θεωρητική εξέταση με ερωτήσεις όπως αυτές που προανέφερα.

silver80

# 28 στις 28/4/2011
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Για το διπλωμα μεγαλυτερης μοτοσυκλετας ρωτησα τις προαλλες σε μια σχολη και μου ειπαν οτι ο νομος αλλαξε και τα διπλωματα για μηχανάκια έχουν ως εξής:

- για μοτοποδήλατο εως 50cc (το οποίο έχω)

- για μοτοσυκλέτα εως 34 ίππους (άλλαξε πρόσφατα ο νόμος και δεν πάει με κυβικά)

- για μοτοσυκλέτα από 34 ίππους και άνω

Το μεσαίο κοστίζει 400 ευρώ (παράβολα, μαθήματα κτλ) και δίνεις εξετάσεις για μηχανανολογικά και οδική συμπεριφορά.

Η αλήθεια είναι πως το σκέφτηκα για να βγάλω για μοτοσυκλέτα αλλά με αποθάρρυνε το οικονομικο σκελος συν το γεγονος οτι δεν εχω τρελα με τις μηχανες.

Παντως αυτο για τις κινεζικες συνεργασιες γνωστων εταιριων του χωρου δεν το γνωριζα και εχω δει πολλα zip και peugeot σε μαντρες.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

μέτρον άριστον!

aitherovamwn

# 29 στις 28/4/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 69
Πιστεύω πως τα 50αρια δεν είναι ακριβά και καλύτερα να πάρεις ένα καινούριο να ξέρεις τι έχεις στα χέρια σου!Αν και μικρά θέλουν κι αυτά το στρώσιμό τους!Προτείνω 4χρονο -μπορεί να είναι λίγο πιο αργό σε σχέση με το 2χρονο αλλά είναι πιο αξιόπιστο και μπορείς να φτάσεις στη δουλειά σου χωρίς να μυρίζεις σαν ταβέρνα(απαπαπα)!!Λοιπόν εγώ θα σου μιλήσω για το δικό μου που του αλλάζω τα λάδια καθημερινά αλλά παραμένει σκυλί!Τιμή αγοράς 1200!Εχω ένα piazzio zip 4χρονο..έχει μικρό σκάφος και εσύ θες μεγάλο(με ικανοποιητικό χώρο κάτω από τι σέλα) αλλά πίστεψέ με για τις σφήνες ανάμεσα στα αυτοκίνητα και κυρίως μέσα στο κέντρο είναι μανούλα!Εγώ το έχω στην τσίτα (μέχρι 62 κμ πάει αφού βγάλεις τον κόφτη) και κάνω καμιά 50αρια χιλιόμετρα τη μέρα!Οικονομικό σε σημείο που ξεχνάω να βάλω βενζίνη-γεμίζει (με την τωρινή τιμή) με 9 ευρώ και μου βγάζει γύρω στα 200-250 Κμ.Να φανταστείς το έχω 2 μέρες με λαμπάκι και ακόμα πάει!Ζημιές ..να μην το ματιάξω ούτε μία και service με ένα 15αρι ευρώ,αν έχεις κανένα γνωστό λιγότερα, και είσαι κορυφή!Τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα το πρόσεχα λίγο και λάδι δεν έχει κάψει ούτε γραμμάριο!
Ο έρωτας μου ήταν το liberty της piaggio αλλά είχε τα διπλάσια και δεν ήθελα μεταχειρισμένο βέβαια εσύ αν βρεις κανένα σε καλή κατάσταση σκέψου το καλύτερα,έχω ακούσει καλά λόγια και γι'αυτά!

υ.γ. μπες και σε κανένα forum για μηχανές θα βρεις πιο έγκυρες απαντήσεις
"Ζήσε σαν να ήταν να πεθάνεις αύριο!Μάθε σαν να ήταν να ζήσεις για πάντα!"

aitherovamwn

# 30 στις 28/4/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Breaker

Παράθεση:
Originally posted by silver80
υ.γ. όσοι ασχολούνται "καρδιακά" με δίτροχα θα σου πουν να μην πάρεις 50άρι...
Η δική μου άποψη: Μεγάλο ρόλο παίζει η μορφή της χρήσης για την τελική επιλογή.

είναι κουραστικό το 50αρι αν έχεις δίπλωμα για μεγαλύτερο και δεν αποτελεί επιπρόσθετο έξοδο καλή λύση αποτελεί και ένα 125cc άλλα όντως κριτήριο θα αποτελέσει και η μορφή της χρήσης του

KOLORS

# 31 στις 29/4/2011
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Διαφωνώ κάθετα.

Αν θες τη γνώμη μου Japan και πάλι Japan.

Αυτοί οι σχιστομάτηδες πάντα ήταν μπροστά σε όλους τους τομείς ειδικά στο θέμα των μοτοσυκλετών.

συμφωνω, οι γιαπωνεζοι ειναι πολυ μπροστα, στις μηχανες ομως, οχι στα σκουτερ.

κι εγω λεω οτι ειναι καλυτερο το παπι, αλλα δεν ειναι σε αυτα που ζηταει ο ενδιαφερομενος.
για την παπια ομωσ θελει αλλο διπλωμα.
ο ανθρωπος θελει ενα 50-ακι να παει στην δουλεια του, να ξεγνιασει απο το παρκαρισμα, να μην του καιει ενα βυτιο καυσιμο και να μην του παιρνουν το σκαλπ στα σερβις, δεν θελει μηχανακι να ξυνει γονατο, να το στηνει στα φαναρια και να ακουμπαει τα 100 σε 3 δευτερα.

η καλυτερη λυση για αυτα που ζηταει ειναι το zip-ακι της piaggio
με τιμη καινουριου στο χιλιαρικο.
διχρονο ομως για να εχει και λιγα γκαζια χωρις να βγαζει κοφτες .
το μηχανακι ειναι στημενο να παει με καμμια 45χιλ/ωρα κι οχι με 60 βγαζοντας
κοφτες. δεν εχει ουτε τους τροχους ουτε τα φρενα για να το σταματανε απο τα 60.

aitherovamwn

# 32 στις 29/4/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by KOLORS

η καλυτερη λυση για αυτα που ζηταει ειναι το zip-ακι της piaggio
με τιμη καινουριου στο χιλιαρικο.
διχρονο ομως για να εχει και λιγα γκαζια χωρις να βγαζει κοφτες .
το μηχανακι ειναι στημενο να παει με καμμια 45χιλ/ωρα κι οχι με 60 βγαζοντας
κοφτες. δεν εχει ουτε τους τροχους ουτε τα φρενα για να το σταματανε απο τα 60.

έχεις δίκιο για το ότι ειναι φτιαγμένο για 45χιλ/ωρα (και όχι για 60) όπως και για τα φρένα!Πολλές φορές ευχήθηκα να μη σταματήσει ο μπροστινός μου απότομα γιατί θα σκάσω πάνω του (αν και οταν συνέβη 1-2 φορές ανταποκρίθηκαν τα φρένα μου) αλλά αν α)δε σου περισσεύουν τα 400 για δίπλωμα ώστε να πας σε κάτι μεγαλύτερο και β)αν η δουλειά σου είναι να τρέχεις όλη μέρα με το μοτόρι σου στο χέρι σε Καβάλας,Αλίμου και Συγγρού προσεύχεσαι ,όπως κάνω κάθε μέρα,βγαίνεις στο δρόμο και το πας στην τσίτα!

silver80

# 33 στις 2/5/2011
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Τελικα βρηκα απο εμπορο ενα Gilera Runner με 8000χλμ, σχεδον αγρατζουνιστο, με καινουργια λαστιχα. Δινει και 3 μηνες εγγυηση.

Το εκανα μια βολτα και για 50αρι ειναι αρκετα ''νευρικο'' και εχει μεγαλουτσικο σκαφος.

Εκτος απροοπτου θα παω σημερα να το κλεισω.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

μέτρον άριστον!

# 34 στις 2/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλοτάξιδο, σιδεροκέφαλος! Πολύ καλή επιλογή...

aseglio

# 35 στις 3/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by silver80
Τελικα βρηκα απο εμπορο ενα Gilera Runner με 8000χλμ, σχεδον αγρατζουνιστο, με καινουργια λαστιχα. Δινει και 3 μηνες εγγυηση.

Το εκανα μια βολτα και για 50αρι ειναι αρκετα ''νευρικο'' και εχει μεγαλουτσικο σκαφος.

Εκτος απροοπτου θα παω σημερα να το κλεισω.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Καλό. Καλότάξιδο
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε