Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απελπισία!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

freemind8

# 1 στις 18/5/2011
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Απελπισία!!

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τις δικές σας απόψεις πάνω στο θέμα του πως μπορώ να επιβιώσω στην εργασία μου!! Γιατί πια τίθεται θέμα επιβίωσης..
Ο εργοδότης μου είναι ένας άνθρωπος εμμονικός, κακόβουλος, εκμεταλευτής ανθρωπων με αναγκη, καχύποπτος και προσπαθώ να βρω ένα επίθετο που να χαρακτηρίζει κάτι καλό αλλά δεν βρίσκω. Το μονο θετικό του είναι οτι τον πενιχρό μισθό μας, μας τον δινει στην ώρα του χωρις μία μέρα καθυστέρηση.
Τον τελευταίο καιρό (είμαι 1 χρόνο στην δουλεια) ο τύπος έχει ξεφύγει.. Ουρλιάζει χωρίς νοημα, νευριάζει για το ασήμαντο αλλά νευριάζει σε όρια παράνοιας (χαιδευει το κεφαλι του και λέει στον εαυτό του "ηρέμησε") πρόσφατα επειδή είχε νεύρα με έσπρωξε για να με παραμερήσει γιατί όργωνε το γραφείο του πάνω κάτω απο τα νεύρα του, και την άλλη φορά πήγε να σηκώσει το γραφείο του να το πετάξει.. Η κατάσταση είναι πια οριακή και επειδή πάντα ήμουν επαγγελματίας (αλλά είχα να κάνω και με επαγγελματίες) δεν ξέρω τι να κάνω.. Το ιδανικό για εμένα είναι να με απολύσει καθώς έκλεισα 1 χρόνο πια και δικαιούμαι αποζημίωση και ταμείο ανεργίας.. Αλλά δεν απολύει γενικά..ζητάει την παραίτηση του άλλου και αν του πεις αυτό δεν γίνεται σε πήρε και σε σήκωσε.. Νομίζω ότι πια τον φοβάμαι (που δουλεύω από τα 19 μου και τέτοιο θέμα ποτέ δεν είχα).. Όπως καταλαβαινετε την πολυτέλεια να μείνω άνεργη δεν την έχω.. Αλλά τι να κάνω?? Προσπαθώ να του κάνω σπάσιμο νεύρων αλλά ούτε αυτό βοηθάει διότι μετά τα νεύρα του δεν συμμαζεύονται και πια επιδρουν πολύ άσχημα στην ψυχολογία μου.. Περνάω 9 ώρες το Minimun στη δουλειά και με έχει επηρεάσει πολυ όσο και αν δεν το θελω.. Τον τελευταίο καιρό αργώ επίτιδες να έρθω στη δουλειά (μία κάτι μου έτυχε, μια με πήρε ο ύπνος) αλλά ούτε αυτό πιάνει.. μου τα χώνει για άλλα μετα και όχι για την καθυστερηση μου.. Με εχει φορτώσει και με πολλές αρμοδιότητες με αποτέλεσμα το χαος να είναι λίγο και συνεχώς να προσπαθεί να βρει το λάθος μου, που αναποφευκτα πια κάνω.. Νομιζω ότι άλλη λύση πέρα απο την υπομονή ή την παραίτηση δεν υπάρχει..Αλλά ούτε το ένα θα μου κάνει καλό ούτε το άλλο...

# 2 στις 18/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κοπελιά , διακρίνω υποχθόνιους σκοπούς και στο λέω ορθά κοφτά : Είσαι απαράδεκτη !!!! Δαγκώνεις το χέρι που σε τρέφει !!!!!

Ο εργοδότης σου γνωρίζεις τι οικονομικές δυσκολίες έχει για να συντηρεί μια επιχείρηση από την οποία εσύ παίρνεις το μισουλάκο σου ;

Εσύ κάνεις ψυχολογικό πόλεμο για να σε απολύσει !! Επιεικώς απαράδεκτη η συμπεριφορά σου !!!!! Ποιος οδηγεί τον άλλο στην απελπισία ;

Εντάξει υπάρχουν εργοδότες που εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις και φέρνουν σε καταστάση απελπισίας τους εργαζόμενους τους ... πιέζοντας τους για το ωράριο .... για την αμοιβή τους ..... κά΄
αλλά υπάρχουν άλλοι τρόποι για να διεκδικήσουν το δίκιο τους .

# 3 στις 18/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Anemos-

Κοπελιά , διακρίνω υποχθόνιους σκοπούς και στο λέω ορθά κοφτά : Είσαι απαράδεκτη !!!! Δαγκώνεις το χέρι που σε τρέφει !!!!!

Ο εργοδότης σου γνωρίζεις τι οικονομικές δυσκολίες έχει για να συντηρεί μια επιχείρηση από την οποία εσύ παίρνεις το μισουλάκο σου ;

Εσύ κάνεις ψυχολογικό πόλεμο για να σε απολύσει !! Επιεικώς απαράδεκτη η συμπεριφορά σου !!!!! Ποιος οδηγεί τον άλλο στην απελπισία ;

Εντάξει υπάρχουν εργοδότες που εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις και φέρνουν σε καταστάση απελπισίας τους εργαζόμενους τους ... πιέζοντας τους για το ωράριο .... για την αμοιβή τους ..... κά΄

Ελπίζω να κάνεις πλάκα ......
Εχεις περάσει κάτι παρόμοιο με αυτό που περνάει η κοπέλα?
Εγω πάντως κοπελιά το πέρασα στην αρχή της καριέρας μου.
Θυμάμαι (θα φανεί αστείο το ξέρω) που απέναντι απο το γραφείο υπήρχει μια εκκλησία και πήγαινα κάθε πρωι και αναβα κεράκι για να μην με βρίσει ο προιστάμενος.....

Για φαντάσου....να προσεύχεσαι....για να κάνεις την δουλειά σου χωρίς μπινελίκια.....

# 4 στις 18/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elanyxta

Παράθεση:

Θυμάμαι (θα φανεί αστείο το ξέρω) που απέναντι απο το γραφείο υπήρχει μια εκκλησία και πήγαινα κάθε πρωι και αναβα κεράκι για να μην με βρίσει ο προιστάμενος.....

Για φαντάσου....να προσεύχεσαι....για να κάνεις την δουλειά σου χωρίς μπινελίκια.....

Το καταλαβαίνεις πως δεν κάνω πλάκα .

Έχω ζήσει πολλών ειδών και τύπων προϊσταμένων και συναδέλφων .

Θεωρώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να αμβλύνουμε προς όφελος μας τις καταστάσεις κι όχι να τις επιδεινώνουμε . Τελικά ο σκοπός της σε δύσκολους καιρούς όπως οι τωρινόί .... είναι να κρατήσει τη δουλειά της ή όχι ;

Όχι , γιατί η κοπελιά προσπαθεί να σπάσει τα νεύρα του αφεντικού της (δεν φτάνει που είναι διαταραγμένα από μόνα τους !!!!) για να την απολύσει και να μπει στο ταμείο ανεργίας !!!!

Ρίξε μια προσεχτικότερη ματιά και παρατήρησε πόσο πολύ ασχολείται με αυτό.

Εξάλλου από ανθρώπους που δεν είναι εντάξει με τον ευατό τους πρώτα από όλα........ πόσες απαιτήσεις μπορείς να έχεις .... όταν το μόνο που ξέρουν είναι να διεκδικούν και όχι νόμιμα τα δικαιώματά τους ;

# 5 στις 18/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Θεωρώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να αμβλύνουμε προς όφελος μας τις καταστάσεις κι όχι να τις επιδεινώνουμε . Τελικά ο σκοπός της σε δύσκολους καιρούς όπως οι τωρινόί .... είναι να κρατήσει τη δουλειά της ή όχι ;

Όχι , γιατί η κοπελιά προσπαθεί να σπάσει τα νεύρα του αφεντικού της (δεν φτάνει που είναι διαταραγμένα από μόνα τους !!!!) για να την απολύσει και να μπει στο ταμείο ανεργίας !!!!

Εξάλλου από ανθρώπους που δεν είναι εντάξει με τον ευατό τους πρώτα από όλα........ πόσες απαιτήσεις μπορείς να έχεις .... όταν το μόνο που ξέρουν είναι να διεκδικούν και όχι νόμιμα τα δικαιώματά τους ;

Συμφωνώ μαζί σου, σκέφτηκες όμως ότι στους δύσκολους καιρούς που ζούμε μπορεί το ταμείο ανεργίας με τα 400 ευρώ να της προσφέρει ψίχουλα μεν ψυχική ηρεμία δε.
Και φυσικά το χρόνο να ψάξει να βρει κάτι καλύτερο.
9 ωρα και 10ωρα στην δουλειά θέλει κανεις να δουλεύει ήρεμα και να προσφέρει ότι μπορεί καλύτερο.Ολοι στην θέση της θα σκέφτονταν το ταμείο.

# 6 στις 18/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Συμφωνώ μαζί σου, σκέφτηκες όμως ότι στους δύσκολους καιρούς που ζούμε μπορεί το ταμείο ανεργίας με τα 400 ευρώ να της προσφέρει ψίχουλα μεν ψυχική ηρεμία δε.
9 ωρα και 10ωρα στην δουλειά θέλει κανεις να δουλεύει ήρεμα και να προσφέρει ότι μπορεί καλύτερο.Ολοι στην θέση της θα σκέφτονταν το ταμείο.

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου .

Όλοι μπορεί να σκέφτονταν το ταμείο .... αλλά όλοι θα σκέφτονταν να κάνουν ψυχολογικό πόλεμο ; Γιατί αυτό ουσιαστικά με εκνεύρισε !!!!

Αναρωτιέμαι ο απελπισμένος έχει δύναμη για ''προμελετημένο έγκλημα''

ή για κεράκι στην εκκλησία (όπως εσύ σε δύσκολες ώρες ) ;;;;

Εσύ τι λες ;;;;

sunnyeyes-

# 7 στις 18/5/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Πες του οτι θελεις να φυγεις και αν μπορει να σου υπογραψει απολυση για να μπεις στο ταμιο ανεργιας.
Του υπογραφεις βεβαια οτι δεν σου χρωσταει τιποτα,και μετα πας απο τον οαεδ και παιρνεις τα λεφτα που ΤΙΜΙΑ δικαιουσε.
Γιατι ποση αποζημιωση πια θα παρεις για 1 χρονο? Ενα μισθο ε? Το ξερεις οτι μπορει να σε ενημερωσει για την απολυση σου πλεον 2 μηνες περιπου πιο μπροστα και να παρεις τον πουλο? ή τον μισο πουλο δεν ξερω ακριβως, + plus οτι θα κανει πολυ χαρα γιατι θα βρει μια αλλη υπαλληλο που μπορει να τη προσλαβει και αυτος απο τον οαεδ, να μπει σε προγραμμα, και μετα να ειστε ολοι ευχαριστημενοι και ευτυχισμενοι.. + ενα ατομο ακομα που θα παρει τη θεση του.

Παντως συμβουλη μου...

Ασε στην ακρη τη σκεψη για τον ΟΑΕΔ, γιατι ετσι ρευστα που ειναι τα πραγματα πλεον στην Ελλαδα, εσυ μπορει να υπολογιζεις πως για κανα εξαμηνο θα παιρνεις τα 400 και θα ψαχνεις παραλληλα δουλεια, αλλά μην ξεχνας πως ειμαστε σε περιοδο κρισης που πολλα εχουν ειπωθει για τα επιδοματα ανεργιας, και ισως βρεθεις και χωρις δουλεια και χωρις επιδομα σε κανα δυο μηνες. Και οι δουλιτσες? Τι να πω, μαλλον θα ειναι πιο δυσκολο. Ριξε λιγο χαστουκακι στον εγωισμο σου και σκεψου καλυτερα,

Γνωμη μου? Ψαξε για αλλη δουλεια και φυγε κυρια. Δεν ειναι αναγκη να του κανεις πολεμο. Φευγεις αξιοπρεπως.

# 8 στις 18/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γεια
όταν το κλίμα στην δουλειά δεν είναι καλό και όλοι έχουν τα νεύρα τους, τότε δεν μπορεί να πάει καλά το πράγμα. Αυτό που δεν είπες είναι, γιατί το αφεντικό σου φωνάζει και αν φωνάζει μόνο με σένα. Υπάρχουν και καλά εφεντικά αλλά και γαιδούρια!!! Γεγονός!!! Αλλά όταν άρχισες να δουλεύεις ποια ήταν η συμπεριφορά του? Μήπως φταίς και εσύ λιγάκι? Μήπως έκανες κάτι ή είπες κάτι που έφτασε στα αυτιά του?? Σκέψου λιγάλι. Ρώτα κάποιον συνάδελφο.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς μην ρίχνεις και εσύ λάδι στην φωτιά!!! Δεν είναι καιρός για τρελά πράγματα. Σε τελική ανάλυση μπορείς να μιλήσεις μαζί του και βλέπεις. Αλλά ξεκαθάρισε την κατάσταση μη την κάνεις πιο δύσκολη!!

charita

# 9 στις 18/5/2011
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Απαντήσεις: 7
Το περιγράφεις πολύ καλά, σε καταλαβαίνω. Αυτό που έχω να σου προτείνω και ΄΄ισως έχει αποτελέσματα είναι να γίνεις απαθής, αργός και δύστροφος. Να το παίζεις αφελής γεμάτος όμως με τις καλύτερες προθέσεις του κόσμου!αυτό θα τον εκνευρίσει αλλά δε θα μπορεί να ξεσπάσει όπως θέλει, επίσης δε θα σε εμπιστεύεται για πολλά πολλά,έτσι ελπίζω να αναγκαστεί να σε απολύσει.

# 10 στις 19/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου .

Όλοι μπορεί να σκέφτονταν το ταμείο .... αλλά όλοι θα σκέφτονταν να κάνουν ψυχολογικό πόλεμο ; Γιατί αυτό ουσιαστικά με εκνεύρισε !!!!

Αναρωτιέμαι ο απελπισμένος έχει δύναμη για ''προμελετημένο έγκλημα''

ή για κεράκι στην εκκλησία (όπως εσύ σε δύσκολες ώρες ) ;;;;

Εσύ τι λες ;;;;

Εγω να σου πω την αληθεια όντως δεν επεδίωξα να με απολύσουν, θα "έπαιρνε" πολλή από την ενέργεια μου.
Εψαξα και βρηκα κάτι καλύτερο και απλά ανακοινωσα την παραίτηση μου και όταν μου ζητήθηκε πίστωση χρόνου για να βοηθήσω τον αντικαταστάτη(ήρωα) αρνήθηκα ευγενικά....

Ομως δεν την κατηγορώ που το σκέφτηκε γιατί όπως λεει και στον τίτλο του θέματος ειναι σε απελπιστική κατάσταση.

# 11 στις 19/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σκέψου λίγο και την εικονική απόλυση.....
Χάνεις την αποζημίωση αλλά κερδίζεις ένα χρόνο ταμείο ανεργίας.
Και φυσικά πολύ χρόνο για να βρεις κάτι άλλο.
Τώρα φυσικά έτσι όπως το περιγράφεις σιγά μην δεχτεί....

cerise

# 12 στις 24/5/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Τι να πουν άλλοι που τους πληρώνουν κάθε δυο τρεις μήνες ή και παραπάνω.

Αν ήταν άλλες εποχές θα σου έλεγα να βρεις αλλού δουλειά. Τώρα όμως που ακόμα και το Ταμείο ανεργείας δεν θα έχει να πληρώνει και όλα παίζονται....θα σου έλεγα να κάνεις τη δουλειά σου και το σταυρό σου που ακόμα πληρώνει στην ώρα του. Κι επειδή ξέρει ότι πολλοί άλλοι δεν πληρώνουν και το εργασιακό κλίμα είναι άθλιο, έχει γίνει πιο απαιτητικός.

Το στρες που έχει και νευρικότητα είναι διάσπαρτη σε όλο τον επιχειρηματικό κλάδο που περνάει τη μεγαλύτερη κρίση του και η κατάσταση χειροτερεύει. Οταν δεν βλέπει φως στο τούνελ δαιμονίζεται και δεν είναι ο μόνος. Απλά δεν έχει τον πολιτισμό και τη παιδεία που χρειάζεται για να κρατήσει τη ψυχραιμία του.

Ο πρώτος που κινδυνεύει είναι αυτός . Γιατί θα χάσει την υγεία του μ αυτό το τρόπο. Για λύπηση είναι ο άνθρωπος. Μήπως θα έπρεπε κάποιος εκεί μέσα να του δώσει ένα χέρι συμπαράστασης και να τον δει σαν άνθρωπο αγωνιστή και όχι σαν ταμειακή μηχανή? Μήπως έχει κι αυτός το κουμπί του που λέμε? Να δει ότι παρά το πενιχρό μισθό κάποιος καταλαβαίνει τι περνάει επιχειρηματικά? Εκτός κι αν είναι τελείως γαϊδούρι κι ενώ κερδίζει εκμεταλεύεται τη κρίση και κάνει σόου εξουσίας.

Ελπίζω και εύχομαι να περάσει αυτό το τσουνάμι της κρίσης και να μπορεί ο έλληνας εργαζόμενος να έχει την επιλογή μιας αξιοπρεπούς εργοδοτικής συμπεριφοράς αφού κι ο ίδιος όμως αποκτήσει εργασιακή συνείδηση και ξεχάσει το δεκανίκι του ταμείου ανεργείας.

Angela_

# 13 στις 24/5/2011
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.580

Παράθεση:
Originally posted by freemind8
Το μονο θετικό του είναι οτι τον πενιχρό μισθό μας, μας τον δινει στην ώρα του χωρις μία μέρα καθυστέρηση.
Τον τελευταίο καιρό (είμαι 1 χρόνο στην δουλεια) ο τύπος έχει ξεφύγει.. Ουρλιάζει χωρίς νοημα, νευριάζει για το ασήμαντο αλλά νευριάζει σε όρια παράνοιας (χαιδευει το κεφαλι του και λέει στον εαυτό του "ηρέμησε")

Το γεγονός ότι σας πληρώνει στην ώρα που πρέπει ακόμα κι αν ο μισθός είναι μικρός (εξάλλου αν δεν σε κάλυπτε, την ημέρα της πρώτης σας επαφής για να πας στη δουλειά θα μπορούσες να την αρνηθείς αν θεωρούσες ότι δε σε αντιπροσωπεύει το νούμερο... κι όχι ένα χρόνο μετά να το επισημάνεις, δεν πληρώθηκες πρώτη φορά 1 χρόνο μετά) εκτός του ότι αυτό είναι πολύ σημαντικό δείχνει κι έναν επαγγελματία που παρ όλη την κακή συμπεριφορά και τα αδικαιολόγητα νεύρα σας υπολογίζει σαν ανθρώπους με ανάγκες. Αλλά αλήθεια σκέφτηκες πόσο αδικαιολόγητη μπορεί να είναι αυτή η συμπεριφορά? Γράφεις ότι πάνω στην κρίση νεύρων ότι χαϊδεύει το κεφάλι του και λέει στον εαυτό του ηρέμησε... ο άνθρωπος κατανοεί ότι δεν αναγνωρίζει τον εαυτό του, ότι χάνει τον έλεγχο, κατανοεί ότι "δεν είναι αυτός" που έχει αυτή τη συμπεριφορά και προσπαθεί να ισορροπήσει και να το ελέγξει γιατί φοβάται ότι δε θ'αντέξει, όταν όμως τα νεύρα από ευθύνες, υποχρεώσεις, χρέη, πίεση, άγχος είναι σπασμένα ελέγχεται αυτό? ξέρεις πόσοι άνθρωποι αυτοκτόνησαν φέτος λόγω οικονομικών προβλημάτων?

Παράθεση:
Originally posted by cerise

Το στρες που έχει και νευρικότητα είναι διάσπαρτη σε όλο τον επιχειρηματικό κλάδο που περνάει τη μεγαλύτερη κρίση του και η κατάσταση χειροτερεύει. Οταν δεν βλέπει φως στο τούνελ δαιμονίζεται και δεν είναι ο μόνος. Απλά δεν έχει τον πολιτισμό και τη παιδεία που χρειάζεται για να κρατήσει τη ψυχραιμία του.

Ο πρώτος που κινδυνεύει είναι αυτός . Γιατί θα χάσει την υγεία του μ αυτό το τρόπο. Για λύπηση είναι ο άνθρωπος. Μήπως θα έπρεπε κάποιος εκεί μέσα να του δώσει ένα χέρι συμπαράστασης και να τον δει σαν άνθρωπο αγωνιστή και όχι σαν ταμειακή μηχανή? Μήπως έχει κι αυτός το κουμπί του που λέμε? Να δει ότι παρά το πενιχρό μισθό κάποιος καταλαβαίνει τι περνάει επιχειρηματικά? Εκτός κι αν είναι τελείως γαϊδούρι κι ενώ κερδίζει εκμεταλεύεται τη κρίση και κάνει σόου εξουσίας.

Ακριβώς η νευρικότητα είναι διάσπαρτη σε όλο τον επιχειρηματικό κλάδο που περνάει τη μεγαλύτερη κρίση του και η κατάσταση χειροτερεύει. Βγήκες να κάνεις έρευνα για δουλειά? Να δεις αν μπορείς να βρεις κάτι? Το ξέρεις πως λαμβάνουμε βιογραφικά στη δουλειά (χωρίς να ζητάμε άτομα, από κόσμο που ψάχνεται για δουλειά) που έχουν πάρα πολλά προσόντα και στο τέλος του βιογραφικού αναφέρουν ότι δέχονται να δουλεύουν όσες ώρες χρειάζεται, χωρίς ασφάλιση, χωρίς ΙΚΑ χωρίς μεγάλες οικονομικές απαιτήσεις? ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ? Μόνο να δουλέψουν. Οι καιροί που ζούμε είναι τρομαχτικοί, πλέον και εργαζόμενοι και εργοδότες το βράδυ πριν κοιμηθούν ζητάνε από το Θεό εκτός από την υγεία τους να ξυπνήσουν την επόμενη μέρα και να έχουνε δουλειά.

Το καλοκαίρι που έρχεται, θα είναι ένα καλοκαίρι που θα το θυμόμαστε ΟΛΟΙ και θα το διηγούμαστε σε παιδιά κι εγγόνια, οι μέρες που έρχονται θα είναι οι πιο μαυρες της ιστορίας μας, και δεν αργούν, απέχουμε πολύ λίγες μέρες από αυτές, μη διανοηθείς να στηρίξεις την "επανάστασή σου" στο ταμείο ανεργίας, γιατί πολύ απλά τότε έπαιξες κι έχασες.

Προτείνω, κάποια στιγμή που θα είναι ήρεμος, -δε μπορεί όλη μέρα να είναι στην πρίζα – να πας και να του κάνεις μια συζήτηση, πες του ότι καταλαβαίνεις τις αγωνίες του για το αύριο αλλά κι εσύ είσαι άνθρωπος που έχεις κι εσύ τις ίδιες αγωνίες κι αντοχές μ αυτόν. Πες του ότι μπορεί το τελευταίο διάστημα να έχουν γίνει πολλά αλλά εσύ έχεις όλη την καλή διάθεση να προσπαθήσεις και να είσαι πιο συνεπής στη δουλειά σου και να προσπαθήσεις με κάθε τρόπο μέσα από την εργασία σου να τον στηρίξεις κι αυτόν και την επιχείρησή του, την επιχείρησή ΤΟΥ που όσο υπάρχει σας προσφέρει τη δουλειά και το μισθό ΣΑΣ και μέσω αυτού του μισθού, -μεγάλου ή μικρού δεν έχει πλέον σημασία, σημασία έχει να υπάρχει μισθός -και καλύτερες... όσο μπορεί να είναι καλές... συνθήκες διαβίωσης.

Έξω είναι ζούγκλα, φρόντισε να καλυτερέψει αυτό που έχεις.
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

ELONORA

# 14 στις 24/5/2011
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 277
Είναι αδιέξοδο όπως το θέτεις.
Η παραίτηση είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκέφτεσαι. Θα εξαντλήσεις κάθε δυνατότητα και μόνο εάν προκύψει ζήτημα κακής ψυχολογίας σε μόνιμη κατάσταση τότε η παραίτηση θα γίνει η μόνη σου επιλογή.
Μήπως να δοκίμαζες το εξής:
Να μην παίρνεις τις εκρήξεις που έχει ο εργοδότης σου προς το περιβάλλον (στο οποίο βρίσκεσαι και εσύ φυσικά) προσωπικά.
Δηλαδή: Ουρλιάζει χωρίς νόημα; Νευριάζει για το ασήμαντο σε όρια παράνοιας; Χαϊδεύει το κεφάλι του και λέει στον εαυτό του "ηρέμησε"; πήγε να σηκώσει το γραφείο του να το πετάξει; ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόβλημα. ΜΗΝ το κάνεις δικό σου. Τι θέλω να πω. ΕΑΝ δεν ουρλιάζει ΠΡΟΣ εσένα αλλά γενικά, μην κάνεις δική σου την ενέργειά του (δηλαδή μην κάνεις το πρόβλημα του, πρόβλημά σου). Αν ουρλιάζει προς εσένα τότε δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα.
Ένιωσες ότι σε έσπρωξε; Εάν το έκανε από τα νεύρα του δικαιολόγησε το. Η δικαιολογία που θα δώσεις δεν σημαίνει και αποδοχή της πράξης. Δεν αποδέχεσαι την συμπεριφορά του ως κατάλληλη αλλά τη δικαιολογείς. Το να πεις φταίνε τα νεύρα του είναι διαφορετικό από το να πεις φταίω εγώ που του προκαλώ νεύρα. Στην πρώτη περίπτωση τα νεύρα του παραμένουν σε αυτόν (δεν τα κάνεις δικά σου) στη δεύτερη περίπτωση τα «παίρνεις πάνω σου». Πρέπει να επιστρατεύσεις τις διανοητικές σου δυνάμεις εάν θέλεις να εξαντλήσεις τα πάντα.
Οπωσδήποτε πάντως πρέπει να αποφορτίζεις ότι σε φόρτισε κατά τη διάρκεια της ημέρας. Η συζήτηση με κάποιον που θα σε καταλάβει (φυσικά και με τον εαυτό σου) είναι η καλύτερη μέθοδος. Αυτό που ζεις, δες το σαν ευκαιρία να ανακαλύψεις τις αντοχές σου. Παράλληλα μπορείς να αναζητάς και μια άλλη εργασία (κάνε βιογραφικά, πες σε γνωστούς να σε έχουν υπόψη τους)
Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα.

freemind8

# 15 στις 9/6/2011
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Στους ανθρώπους που απάντησαν ότι δαγκώνω το χέρι που με ταίζει ή ότι μπορεί κάτι εγώ να έκανα και να τον εκνεύρισα ή οτιδήποτε άλλο έχω να πω, πως εύχομαι αν τους έχει τύχει κάτι παρόμοιο πάντα να έχουν την υπομονή να το αντέχουν και αν δεν τους έχει τύχει να μην τους τύχει ποτέ..
Επειδή μάλλον με περάσατε κάποιοι από εσάς καποιά πριγκήπισσα σας το λέω ότι δεν ισχύει.. Βέβαια δεν με ξέρετε αλλά κοκοβίκου δεν υπήρξα ποτέ. Πάντα έκανα την πάπια και δεν "δάγκωνα το χέρι που με τάιζε" (ΑΠΑΡΆΔΕΧΤΟ ΣΧΟΛΙΟ να προσθέσω μετά από όλη την ιστορία και πολλά κομμάτια της υπέρ μου που δεν έγραψα)..
Το οτι χάιδευε το κεφάλι του επειδή δεν βρήκε business θεση σε μία συγκεκριμένη αεροπορική αλλά σε άλλη και με καλύτερα λεφτά δεν νομίζω να τον καθιστούν γνώστη της παράνοιας του, φίλη που το σχολίασες.
Απλά για να γνωρίζετε μιας που δημοσιοποίησα το πρόβλημά μου, από αύριο είναι η τελευταία μέρα εργασίας μου και φεύγω μη έχοντας βρεί δουλειά αλλά με εικονική απόλυση για το ταμείο. Όσοι σκεφτείτε ότι άλλη μια δειλή γκόμενα μας προέκυψε σκεφτείτε το καλύτερα, θα με υποχρεώνατε!
Το δέχτηκε μία μέρα που για πολλοστή φορά έφυγα με κλάματα από το γραφείο και σκαρφίστηκα το γεγονός ότι έχω οικογενειακά θέματα υγείας που δεν μου επιτρέπουν να εργαστώ..
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!

KOLORS

# 16 στις 9/6/2011
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by freemind8
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Στους ανθρώπους που απάντησαν ότι δαγκώνω το χέρι που με ταίζει ή ότι μπορεί κάτι εγώ να έκανα και να τον εκνεύρισα ή οτιδήποτε άλλο έχω να πω, πως εύχομαι αν τους έχει τύχει κάτι παρόμοιο πάντα να έχουν την υπομονή να το αντέχουν και αν δεν τους έχει τύχει να μην τους τύχει ποτέ..
Επειδή μάλλον με περάσατε κάποιοι από εσάς καποιά πριγκήπισσα σας το λέω ότι δεν ισχύει.. Βέβαια δεν με ξέρετε αλλά κοκοβίκου δεν υπήρξα ποτέ. Πάντα έκανα την πάπια και δεν "δάγκωνα το χέρι που με τάιζε" (ΑΠΑΡΆΔΕΧΤΟ ΣΧΟΛΙΟ να προσθέσω μετά από όλη την ιστορία και πολλά κομμάτια της υπέρ μου που δεν έγραψα)..
Το οτι χάιδευε το κεφάλι του επειδή δεν βρήκε business θεση σε μία συγκεκριμένη αεροπορική αλλά σε άλλη και με καλύτερα λεφτά δεν νομίζω να τον καθιστούν γνώστη της παράνοιας του, φίλη που το σχολίασες.
Απλά για να γνωρίζετε μιας που δημοσιοποίησα το πρόβλημά μου, από αύριο είναι η τελευταία μέρα εργασίας μου και φεύγω μη έχοντας βρεί δουλειά αλλά με εικονική απόλυση για το ταμείο. Όσοι σκεφτείτε ότι άλλη μια δειλή γκόμενα μας προέκυψε σκεφτείτε το καλύτερα, θα με υποχρεώνατε!
Το δέχτηκε μία μέρα που για πολλοστή φορά έφυγα με κλάματα από το γραφείο και σκαρφίστηκα το γεγονός ότι έχω οικογενειακά θέματα υγείας που δεν μου επιτρέπουν να εργαστώ..
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!

κατ εμε ηταν λαθος που παραιτηθηκες χωρις να εχεις βρει αλλη δουλεια
εστω και με την σολομώντεια λυση της εικονικης απολυσης.
επρεπε να σφιξεις τα δοντια και να αντεξεις δρομολογωντας την απολυση σου.
ετσι του χαρισες την αποζημιωση σου για την οποια υπεγραψες οτι ελαβες
και που προφανως θα την περασει και σε κανα εξοδολογιο της επιχειρησης.
επισης ο ανθρωπος για να μην απολυει και να κανει καραγκιοζλικια μπας και δεν αντεξει κανενας και παραιτηθει, θα ειναι ενταγμενος σε κανενα προγραμμα στηριξης επιχειρησεων που του επιδοτουν τις θεσεις εργασιας.
επισης ειναι παγια τακτικη των "επιχειρηματιων" να δημιουργουν ενα κλιμα αναταραχης στα καλα καθουμενα και για ασημαντες αφορμες μονο και μονο για να προλαβουν καταστασεις.. για να εχουν στο μυαλο τους οι εργαζομενοι τι θα επακολουθησει πχ ετσι και τολμησουν να διεκδικησουν καποιο εργασιακο τους δικαιωμα..
τωρα αυτα που ακουστηκαν περι επιχειρηματικου αγχους κτλ ειναι απλα μπουρδες απο ανθρωπους που προφανως δεν εχουν καμμια επαφη με τον επιχειρηματικο κοσμο και τις τακτικες του.

Lora9

# 17 στις 13/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλά έκανες και έφυγες .
Κανείς δεν χάνετε και θα βρείς αλλού δουλειά.

# 18 στις 14/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΦΙΛΕ ΑΝΕΜΟΣ,με εκανες να διαβασω το προφιλ σου,περιμενοντας να διαβασω την επιχειριματικη σου πλευρα.
Σεβομαι την αποψη σου μα ισως δεν διαβασες καλα το θεμα της κυριας.
Αν ο καθε εργαζομενος εφερνε τα προβληματα του στο χωρο εργασιας και ξεσπουσε εκει,ο εργοδοτης θα εδειχνε κατανοηση?
Οταν οι επιχειρησεις κερδοφορουσαν,μοιραζονταν τα κερδη? τωρα γιατι να μοιραστει η ζημια?
Ας πει ευγενικα ευχαριστω,και να το κλεισει..δινοντας την λυσι του ταμειου στους εργαζομενους.

# 19 στις 26/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nikoskant
ΦΙΛΕ ΑΝΕΜΟΣ,με εκανες να διαβασω το προφιλ σου,περιμενοντας να διαβασω την επιχειριματικη σου πλευρα.
1 .Αν ο καθε εργαζομενος εφερνε τα προβληματα του στο χωρο εργασιας και ξεσπουσε εκει,ο εργοδοτης θα εδειχνε κατανοηση?
2. Οταν οι επιχειρησεις κερδοφορουσαν,μοιραζονταν τα κερδη? τωρα γιατι να μοιραστει η ζημια?
Ας πει ευγενικα ευχαριστω,και να το κλεισει..δινοντας την λυσι του ταμειου στους εργαζομενους.

Ας ξεκινήσω με κάτι ευχάριστο που θα σε κάνει να απορήσεις ....
αλλά να ξέρεις πως όλα έχουν την αιτία τους .....

Δεν είμαι o Anemos ..... αλλά h Anemos

Eίμαι εργαζόμενη και όχι επιχειρηματίας ...

Το θέμα το είδα από συναισθηματική σκοπιά ..... επειδή θεωρώ πως για να έχουμε απαιτήσεις από τον οποιοδήποτε .... είτε είναι δημόσιος τομέας ... είτε ιδιωτικός .... πρέπει αρχικά να είμαστε εμείς εντάξει .... τουλάχιστον ως εκεί που μας επιτρέπει το μυαλό και η ανθρωπιά μας ....

Δυστυχώς ο μελετημένος τρόπος αντίδρασης της κοπέλας που είχε το χαρακτήρα ανταποδοτικού ψυχολογικού πολέμου με έκανε να αντιδράσω με το συγκεκριμένο τρόπο ....

Εάν παρέθετε το πρόβλημά της απλώς και ζητούσε λύσεις .....
ενδεχομένως να είχε και από εμένα βοήθεια .... την καλύτερη στα πλαίσια που είμαι ικανή να δώσω ..... επειδή δεν θεωρώ απίθανες τις συγκεκριμένες συμπεριφορές εργοδοτών αλλά συνηθισμένες πλέον στις ημέρες μας ....

AΛΛΑ υπάρχουν νόμιμοι τρόποι για να διεκδικήσει κανείς το δίκιο του .....

Αυτές είναι οι θέσεις μου ........

Να απαντήσω τώρα στα ερωτήματά σου .......

1. Δεν θεωρώ σωστό να μεταφέρονται προσωπικά (οικονομικά ή και άλλα) προβλήματα στη δουλειά από κανέναν .....
Όμως είμαστε άνθρωποι ..... κάποια στιγμή μπορεί να παρεκτραπώ εγώ ... κάποια ο προϊστάμενος .....
Έχουμε την ψυχραιμία .... να αναρωτηθούμε πρώτα ''τι περνάει ο άλλος ;'' Έχουμε την πρόθεση να τον στηρίξουμε χωρίς να αποσκοπούμε στο εγώ ;

2 . Έχεις απόλυτο δίκιο ..... Δεν μοιράστηκαν κέρδη .... Ζητούν δοθείσης της ευκαιρίας να μοιραστούμε όλοι τη ζημιά .......

Φταίμε που το αποδεχόμαστε .... που φοβόμαστε ....που συμβιβαζόμαστε και δεν υπάρχει εννιαίο μέτωπο αντίδρασης .......
αλλά αντίθετα αποδεχόμαστε ακόμα και την αναξιοπιστία των αξιοπιστία των συνδικαλιστικών μας οργάνων .....
Ρομποτάκια που ψηφίζουν εντελώς μηχανικά .... είμαστε .....

Καταλαβαίνεις λοιπόν το σκεπτικό μου .....
Το θέμα δεν είναι τι κάνει ο άλλος ..... το θέμα είναι τι κάνω εγώ ......

# 20 στις 26/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hAnemos

Παράθεση:
Originally posted by nikoskant
1 .Αν ο καθε εργαζομενος εφερνε τα προβληματα του στο χωρο εργασιας και ξεσπουσε εκει,ο εργοδοτης θα εδειχνε κατανοηση?
2. Οταν οι επιχειρησεις κερδοφορουσαν,μοιραζονταν τα κερδη? τωρα γιατι να μοιραστει η ζημια?

Ας ξεκινήσω με κάτι ευχάριστο που θα σε κάνει να απορήσεις ....
αλλά να ξέρεις πως όλα έχουν την αιτία τους .....

Δεν είμαι o Anemos ..... αλλά h Anemos

Eίμαι εργαζόμενη και όχι επιχειρηματίας ...

Το θέμα το είδα από συναισθηματική σκοπιά ..... επειδή θεωρώ πως για να έχουμε απαιτήσεις από τον οποιοδήποτε .... είτε είναι δημόσιος τομέας ... είτε ιδιωτικός .... πρέπει αρχικά να είμαστε εμείς εντάξει .... τουλάχιστον ως εκεί που μας επιτρέπει το μυαλό και η ανθρωπιά μας ....

Δυστυχώς ο μελετημένος τρόπος αντίδρασης της κοπέλας που είχε το χαρακτήρα ανταποδοτικού ψυχολογικού πολέμου με έκανε να αντιδράσω με το συγκεκριμένο τρόπο ....

Εάν παρέθετε το πρόβλημά της απλώς και ζητούσε λύσεις .....
ενδεχομένως να είχε και από εμένα βοήθεια .... την καλύτερη στα πλαίσια που είμαι ικανή να δώσω ..... επειδή δεν θεωρώ απίθανες τις συγκεκριμένες συμπεριφορές εργοδοτών αλλά συνηθισμένες πλέον στις ημέρες μας ....

AΛΛΑ υπάρχουν νόμιμοι τρόποι για να διεκδικήσει κανείς το δίκιο του .....

Αυτές είναι οι θέσεις μου ........

Να απαντήσω τώρα στα ερωτήματά σου .......

1. Δεν θεωρώ σωστό να μεταφέρονται προσωπικά (οικονομικά ή και άλλα) προβλήματα στη δουλειά από κανέναν .....
Όμως είμαστε άνθρωποι ..... κάποια στιγμή μπορεί να παρεκτραπώ εγώ ... κάποια ο προϊστάμενος .....
Έχουμε την ψυχραιμία .... να αναρωτηθούμε πρώτα ''τι περνάει ο άλλος ;'' Έχουμε την πρόθεση να τον στηρίξουμε χωρίς να αποσκοπούμε στο εγώ ;

2 . Έχεις απόλυτο δίκιο ..... Δεν μοιράστηκαν κέρδη .... Ζητούν δοθείσης της ευκαιρίας να μοιραστούμε όλοι τη ζημιά .......

Φταίμε που το αποδεχόμαστε .... που φοβόμαστε ....που συμβιβαζόμαστε και δεν υπάρχει εννιαίο μέτωπο αντίδρασης .......
αλλά αντίθετα αποδεχόμαστε ακόμα και την αναξιοπιστία των αξιοπιστία των συνδικαλιστικών μας οργάνων .....
Ρομποτάκια που ψηφίζουν εντελώς μηχανικά .... είμαστε .....

Καταλαβαίνεις λοιπόν το σκεπτικό μου .....
Το θέμα δεν είναι τι κάνει ο άλλος ..... το θέμα είναι τι κάνω εγώ ......

να υπενθυμησω οτι το"καποια φορα"στην παρεκτροπη εδω δεν ισχυει-ειναι συνεχομενο.
επισης να πω οτι ειναι δυσκολη εποχη για ηρωες(αν και εγω πιστευω ακριβως το αντιθετο,δηλ τωρα ειναι η στιγμη της αντεπιθεσης)
Να πω οτι την νομοθεσια την εχουμε ζησει πιστευω ολοι μας,οπως και την διαιτησια καιτην επιθεωρηση της...
Μα το πιο απιθανο,και πραγματι παραξενο ειναι η σταση σου απεναντι σε εμας..και εννοω το προφιλ σου κυρια ΑΝΕΜΟΣ .
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε