Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

hns1602

# 21 στις 26/5/2011
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.576
'Aρεσαν+: 0%
Είναι πιο εύκολο να αποκρούσεις τέτοιες συμπεριφορές όταν το άτομο ή τα άτομα που σου φέρονται έτσι, δεν αποφασίζουν αυτά για την παραμονή σου στη συγκεκριμένη δουλειά...

Όταν το αφεντικό όμως συμπεριφέρεται έτσι, εκεί ατσαλώνεσαι και δε μασάς... κάνεις πως δεν ακούς... μην επηρεάζεσαι... να είσαι κύριος και ίσως ο π@π@ρ@ς καταλάβει κάποια στιγμή που θα είναι στις καλές του, ότι δε σου φέρεται σωστά... και λέω "ίσως" γιατί η αναισθησία και η γαϊδουριά πολλές φορές δεν έχει όρια...
I want a perfect body... I want a perfect soul...

# 22 στις 26/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σκέφτηκες ότι ίσως μετράνε τις αντοχές σου
ακριβώς επειδή ίσως...ίσως... θέλουν να κάνουν κάτι άλλο???
Έχει τύχει σε γνωστή μου σε πολύ μεγάλη εταιρεία με παιχνίδια.
Της έκαναν την ζωή πατίνι μόνο και μόνο για να δουν τις αντοχές της...
και κατά πόσο μπορεί να αντεπεξέλθει σωστά σε αντίξοες συνθήκες.
Μια ανάσα πριν πει αντίο... της ανακοίνωσαν την προαγωγή της
σε προϊσταμένη..

# 23 στις 26/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Flat η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση!
έτσι δε λένε;
Υπερασπίσου τον εαυτό σου όταν θεωρείς πως σε προσβάλουν και σε μειώνουν ,με όμορφο τρόπο αλλά κ ά ν τ ο !
Γιατί αν το καταπιείς μια φορά ,θα γίνει ξανά και ξανά και θα σε κάνει να υποφέρεις
Κι ύστερα θα έρθει κάποια στιγμή που το ποτήρι θα ξεχειλίσει και πίστεψε με θα είναι αργά.. και θα αναρωτιέσαι γιατί δεν αντέδρασες,δεν μίλησες, δεν ,δεν,δεν...

Όσο για το εξωτερικό ,ψες έβλεπα την εκπομπή «έρευνα» του Κώστα Βαξεβάνη .
Έλεγε για την France Telecom, αντίστοιχη του δικού μας ΟΤΕ ..
Τα τελευταία 3 χρόνια έχουν γίνει 60 αυτοκτονίες λόγω πίεσης της εταιρείας στους εγαζόμενους και 22.000 άνθρωποι αναγκάστηκαν να δηλώσουν παραίτηση γιατί δεν άντεξαν όλη αυτή την απάνθρωπη μεταχείριση και τον ψυχολογικό πόλεμο…
τα σχόλια … περιττά...

naughtyM

# 24 στις 27/5/2011
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097
Ναι ρε παιδια..Οκ στην "επιθεση", ενταξει με την ευγενικη "αποκρουση"...αλλα αν το αφεντικο ειναι λιγο παραπανω "λολό" και την πληρωσει οφλατ που πολυ πιθανον να εχει αναγκη τη δουλεια?
Τι κανεις εκει?
γιατι αν μου συνεβαινε εμενα, που ειμαι φοιτητρια και μενω στους γονεις μου θα του ριχνα ενα σιχτιρισμα στην τελικη αν δεν καταλαβαινει με το "ευγενικο" και θα την εκανα-για δεν την εχω αναγκη 100%. Δεν εχω να φροντισω μονη μου ενα σπιτι.

Στην περιπτωση ενος ανθρωπου που εχει να φροντισει και να πληρωσει και τα επιπλεον εξοδα του σπιτιου του...ποσο να "ρισκαρει", να "επιτεθει", να "αποκρουσει"...
Και η ευγενεια αληθεια , ποση περαση εχει σ ολους αυτους τους κομπλεξικους?
Η επιθεση παλι...ποσο απιθανο θα εχει το αποτελεσμα μιας απολυσης?

Ειναι ρισκο...

Don't forget to fall in love with yourself first...

somebody961

# 25 στις 27/5/2011
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Καλέ μας φίλε φλατ, δεν θα σου δώσω εγώ τη λύση που αναζητάς.

Αλλωστε ποιος είμαι εγώ που έχεις εναποθέσει τις απαντήσεις και τις ελπίδες σου;
Είμαι απλά "κάποιος" σε κάποιο σαιτ...
Οπως όλοι μας.

ΕΣΥ θα τη δώσεις!

Το μόνο που διακρίνω είναι ότι όλη αυτή η κατάσταση που περιγράφεις, την έχεις αφήσει να σε ρίξει τόσο πολύ που, κάθε προσπάθεια για να την αλλάξεις έχει αποτύχει πριν καν γεννηθεί στο μυαλό σου.

Τι προτείνω λοιπόν:
ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΟΥ από αυτήν, πέτα την από πάνω σου, πες πως αυτό το βιώνει κάποιος άλλος που έχει βάλει θέμα εδώ(!) και έχεις τη τύχη να γνωρίζεις πολλά για τη κατάσταση.

Αν το είχε βάλει ένας άλλος φίλος εδώ, αποστασιοποιημένος εσύ ήδη,
ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ;

Και το λέω αυτό επειδή σε πολλά -αν όχι σε όλα- οι απαντήσεις και οι ερμηνείες που δίνεις στα παιδιά εδώ διακρίνονται από σοφία, ωριμότητα και, αναλύεις πάντα τα πράγματα σε σωστές βάσεις. Αναλύεις σε βάθος καταστάσεις.

Κάνε τώρα το ίδιο για εσένα, και μην αφήνεις να σε παίρνει από κάτω!
Γιατί εγώ αυτό διακρίνω φίλε μας..
Μην αφήνεσαι, μη παραιτείσαι!
Μη ταΐζεις το 'λύκο' που σε τρώει. Αυτό είναι το κλειδί.

Αν κρίνω ότι χρειαστεί θα επανέλθω να σου περιγράψω προσωπική μου εμπειρία πριν από χρόνια..
Εμπειρία όπου μέσα από καταστάσεις περίπου σαν αυτές που περιγράφεις με έκαναν 'σκύλο' στη δουλειά και με έκαναν έως και να πω "Ευχαριστώ για το μάθημα που μου δώσατε" Για σκέψου το..
Και απάντησε μου σε κάτι: Αυτή τη συμπεριφορά την εισπράτουν όλοι οι συνάδελφοι ή μόνον εσύ;
ΥΓ: Τη τακτική της αποστασιοποίησης από το πρόβλημα την εφαρμόζω χρόνια με θαυμαστά αποτελέσματα..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

KOLORS

# 26 στις 27/5/2011
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM
Ναι ρε παιδια..Οκ στην "επιθεση", ενταξει με την ευγενικη "αποκρουση"...αλλα αν το αφεντικο ειναι λιγο παραπανω "λολό" και την πληρωσει οφλατ που πολυ πιθανον να εχει αναγκη τη δουλεια?
Τι κανεις εκει?
γιατι αν μου συνεβαινε εμενα, που ειμαι φοιτητρια και μενω στους γονεις μου θα του ριχνα ενα σιχτιρισμα στην τελικη αν δεν καταλαβαινει με το "ευγενικο" και θα την εκανα-για δεν την εχω αναγκη 100%. Δεν εχω να φροντισω μονη μου ενα σπιτι.

Ειναι ρισκο...

εδω ειναι η διαφορα.
οσο ο ιδιος δεν σεβεσαι τον εαυτο σου, δεν θα υπαρξει κανενας εργοδοτης ο οποιος θα σε σεβαστει.
και ταυτοχρονα δεν θα σε υπολογιζει ως αξιολογη μοναδα στον εργασιακο χωρο.
οποιος λοιπον εχει αναγκη να διατηρησει την θεση εργασιας του, δεν εχει αλλη λυση απο το να κραταει μια αξιοπρεπη σταση.
κι οταν λεω αξιοπρεπη σταση δεν εννοω τα εφηβικα γαμοσταυριδια και τσαμπουκαδες αλλα τις ενηλικες αντικρουσεις.
οι χωροι εργασιας δεν ειναι οικογενειακο προστατευμενο περιβαλλον
που εχεις ντεφακτο την αποδοχη, την αγαπη , την στοργη και το προδερμ.
εκει την αποδοχη και τον σεβασμο τον κερδιζεις , δεν στον χαριζουν.

naughtyM

# 27 στις 27/5/2011
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Παράθεση:
Originally posted by KOLORS

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM
Τι κανεις εκει?

Ειναι ρισκο...

εδω ειναι η διαφορα.
οσο ο ιδιος δεν σεβεσαι τον εαυτο σου, δεν θα υπαρξει κανενας εργοδοτης ο οποιος θα σε σεβαστει.
και ταυτοχρονα δεν θα σε υπολογιζει ως αξιολογη μοναδα στον εργασιακο χωρο.
οποιος λοιπον εχει αναγκη να διατηρησει την θεση εργασιας του, δεν εχει αλλη λυση απο το να κραταει μια αξιοπρεπη σταση.
κι οταν λεω αξιοπρεπη σταση δεν εννοω τα εφηβικα γαμοσταυριδια και τσαμπουκαδες αλλα τις ενηλικες αντικρουσεις.
οι χωροι εργασιας δεν ειναι οικογενειακο προστατευμενο περιβαλλον
που εχεις ντεφακτο την αποδοχη, την αγαπη , την στοργη και το προδερμ.
εκει την αποδοχη και τον σεβασμο τον κερδιζεις , δεν στον χαριζουν.

Δε διαφωνω καθολου μαζι σου...Αλλα δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που αυτο το θαρρος/θρασος..δεν το εχουν. Και προφανως δυσκολευονται.
Αυτοι οι ανθρωποι συνηθως τα "μαζευουν" μεσα τους...ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ η αντιδραση τους (καποια στιγμη)..δεν ειναι κ απο τις καλυτερες επιλογες
Don't forget to fall in love with yourself first...

somebody961

# 28 στις 28/5/2011
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Νοτυ, για αυτό και ρώτησα στο παραπάνω αν αυτή τη συμπεριφορά την εισπράτει εκείνος μόνον.

Οσο για τη καλύτερη αντίδραση που είπες στο τέλος, θέλει πολύ κουβέντα.
Εως και στο όριο να φοβάμαι για αυτή..

Και ο κόλορας έχει τα χίλια δίκια που τα ασπάζομαι μέχρι τελείας, αλλά δεν αρμόζουν νομίζω για το φίλο μας αυτή ακριβώς τη στιγμή.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 29 στις 29/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα!

Όλοι έχουν άγχος γιατί φοβούνται για το μέλλον τους και είναι ανταγωνιστικοί.

Να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και όλα θα πάνε καλά.

Αν υπάρχουν ίντριγκες μην μπλέκεσαι και αν προσπαθούν να σε παγιδεύσουν με το να κάνεις σωστά τη δουλειά σου δε θα τα καταφέρουν.

Προσπάθησε να δείξεις ότι είσαι ενοχλημένη όταν σε ενοχλούν και προσπάθησε να έχεις διαφάνεια και να αναφέρεσαι και σε κάποιον ακόμα πιο ανώτερο από αυτούς που σε πρήζουν.
Αν δεν υπάρχει πιο ανώτερος, μην ανησυχείς δε θα σε διώξουν, αρκεί να κάνεις δουλειά και να μην τους δώσεις πάτημα για να έχουν προσωπικά προβλήματα μαζί σου, μη λες πολλά πολλά.

pepita26

# 30 στις 27/5/2011
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 54
Γιατι δεν τον πιανεις ιδιαιτερως να μιλησετε και να του πεις τι ειναι αυτο που σε ενοχλει?Μπορει να το εκτιμησει κιόλας.Παντα με ευγενικο τροπο,μην πεσεις στο επιπεδο του.Κατα τα την γνωμη μου μην αντιδρασεις εντονα και μπροστα σε κοσμο,γιατι θα σε εχει στην "μπουκα" νομιζω και στην τελικη αυτο θελει.Δειξε ευγενεια και αξιοπρεπει,Αυτος την δ απο την εταιρεια και την ακολουθει για να μην χασει την θεση του.
Στην τελικη αρχισε να ψαχνεις για κατι αλλο ΚΑΙ μολις το βρεις ,δωσ του μια μουτζα και βρισε τον..!

maraki_lar

# 31 στις 30/5/2011
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.364

Παράθεση:
Originally posted by Therion
Εγώ πάλι έχω άλλη άποψη. Τώρα το πόσο θα διαφωνήσετε ορισμένοι στα παλιά μου nike. Όταν καθημερινά σε υποτιμάει ο κάθε κομπλεξικός με οποιονδήποτε τρόπο πρέπει να αντιδράς. Εσύ που διαβάζεις, εγώ, ο κάθε ένας μας. Όταν σκύβεις το κεφάλι είναι σαν να ζητάς μπελάδες με την υγεία σου. Και μια μέρα τσάαακ πάρε ένα εγκεφαλικό ή μια πίεση για παράσημο και έχε τη να πορεύεσαι φιλήσυχε μου πολίτη. Κάποτε είχα διαβάσει ένα ωραίο. Βγαίνει ένας τύπος απο την αντιπροσωπεία με το καινούριο του αυτοκίνητο και στο πρώτο φανάρι τον τρακάρει κάποιος. Κατεβαίνει λοιπόν ήρεμος ο πρώτος και του λέει. Το ξέρω πως δεν το έκανες επίτηδες όμως αν δε σου δώσω μια μπουνιά θα σκάσω απ'τη στενοχώρια μου. Κάπως έτσι είναι και η καθημερινότητα. Τρίτος νόμος του Νεύτωνα. Δράση-αντίδραση. Ή είσαι εκγενετής ηλίθιος άρα μακάριος και τσάμπα διαβάζεις αυτό το post ή είσαι νοήμων άνθρωπος και όταν φτάνεις στο αμήν ρίχνεις ένα μπινελίκι και φεύγεις μακρυά απο οτι σε στενοχωρεί. Μεγάλο πράγμα η ψυχική ηρεμία παιδία.

Συμφωνω μαζι σου therion!!!

Eίναι πολυ ανακουφιστικο να μπορεις να εκτονώνεις την ενταση, το θυμο ή το οποιο αρνητικό συναίσθημα σε κατακλύζει ανα πασα στιγμη... (με οποιο τρόπο μπορει ο καθένας, rough η πιο light, αναλογα τα γουστα, τις συνθηκες, το χωρο που βρισκεται κτλ)! )

Γιατι αλλιώς, αν προσπαθησεις να φρεναρεις το θυμο...ουσιαστικα αφήνεις την ενταση να συσσωρευεται... εσωτερικοποειται μετα και καποια στιγμή οταν...ξεχειλίσει το ποτήρι της ψυχής σου...η εκρηξη θα ειναι σφοδρότατη...αν γινει βεβεια αυτο....γιατι καποιοι δεν το επιτρεπουν καν στον εαυτο τους να δειξει θυμο(για διαφορους λόγους)!!!!

(κι εγω μεχρι πτωτινος προσπαθουσα ντε κ καλα να ελεγξω την ευεξαπτη φυση μου, με απογοητευτικα αποτελεσματα!Οποτε τωρα πλεον...το πηρα αποφαση...αμα νευριασω θα το δειξω, αμα θυμωσω θα το εκφρασω, να βγει απο μεσα μου...κι ας γινει οτι θελει!!ετσι ειμαι κ σε οποιον αρεσω!!!)

Πειτε τα λοιπον, βγαλτε τα απο μεσα σας...μη μασατε...αρκει να ανακουφιστειτε...και αμα λαχει σπαστε και τπτ...δε γαμ(ε)ις....εμεις να ειμαστε καλα!!!
Ο ερωτας είναι σαν τη θαλασσα για 2 λόγους: α)χίλιοι τη χαίρονται?ενας την πληρώνει! β)μπαίνεις και δεν ξέρεις αν θα βγεις...!

cerise

# 32 στις 31/5/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Δεν ξέρω για ποιούς εργασιακούς χώρους μιλάς αλλά νομίζω ότι από πλευρά εργοδοσίας το αρνητικό κλίμα οφείλεται σε πολλούς λόγους εύλογους σε καιρούς κρίσης.
Είτε γιατί εχασαν τα λαχεία τους που λένε... Τις επιδοτήσεις οι μεγάλες εργοδοσίες.
Είτε γιατί δεν πάνε καλά οι δουλειές και δεν υπάρχει ρευστό.
Είτε γιατί θα πρέπει να βάλουν το χέρι στη προσωπική τους τσέπη που ποτέ δεν έβαζαν...κι αυτό τους πονάει..και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένας κλάδος εργοδοτών στην Ελλάδα και καμμιά επιχείρηση που δεν βρίσκεται σε κατάσταση πανικού. Αλλη λιγότερο κι άλλη περισσότερο και όσο ποτέ άλλοτε.

Τα φέσια κι οι επιταγές σκάνε σαν ατομικές βόμβες και ορίζοντας ανάκαμψης προς το παρόν αλλά και σε βάθος χρόνου είναι πιο νεφελώδης από ποτέ. Το οικονομικό κλίμα βαρύ κι ασήκωτο. Απρόβλεπτο.

Ολο αυτό το κλίμα μεταφέρεται στο προσωπικό και το προσωπικό με τη σειρά του αντιδρά σπασμωδικά, νευρικά και καχύποπτα. Ο φόβος κι η ανασφάλεια είναι ένας σοβαρός και ικανός λόγος να μετατρέψει το συναδελφισμό σε φαγομάρα και ο ένας βγάζει το μάτι του άλλου και δεν συμμαζεύεται. Ενας αχταρμάς εργοδοσίας και εργαζομένων σε νευρικό κλωνισμό.

Η κάθε πλευρά με τα δικά της μεγάλα άγχη!

Κοινός παρανομαστής όλης αυτής της ιστορίας το σαθρό σύστημα που συντηρήσαμε και συντηρούμε και οι μεν και οι δε με τις πράξεις και την ανοχή μας. Επιχειρηματίες και εργαζόμενοι. Κι ας μην περιοριζόμαστε μόνο στον ιδιωτικό τομέα αλλά και στο Δημόσιο όπου εργοδότης είναι το Κράτος.

hns1602

# 33 στις 31/5/2011
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.576
Σχετικά με το παραπάνω σχόλιο της cerise... αυτό που έχω να πω σχετικά με τους εργοδότες... είναι ότι τα έξοδα δεν τα λυπούνται όταν τα κάνουν για τους εαυτούς τους... δεν είδα κανέναν να πουλάει πολυτελή αυτοκίνητα... δεν είδα κανέναν να μην ξοδεύει ασύστολα σε διακοπές... δεν είδα κανέναν να αναπροσαρμόζει τα μηνιαία έξοδά του...

Τους είδα όμως να γκρινιάζουν μέσα στις επιχειρήσεις τους... για τα κέρδη που δεν έρχονται... για τους υπαλλήλους που τους κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά...

Και γιατί να τους λυπηθώ; Τόσα χρόνια τρώγανε και πίνανε ανενόχλητοι... και πάλι ευχαριστημένοι δεν ήταν... πάλι οι υπάλληλοι την πλήρωναν... ε, τώρα την πληρώνουμε όλοι μαζί... χέθτηκα...
I want a perfect body... I want a perfect soul...

cerise

# 34 στις 2/6/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by hns1602
Σχετικά με το παραπάνω σχόλιο της cerise... αυτό που έχω να πω σχετικά με τους εργοδότες... είναι ότι τα έξοδα δεν τα λυπούνται όταν τα κάνουν για τους εαυτούς τους... δεν είδα κανέναν να πουλάει πολυτελή αυτοκίνητα... δεν είδα κανέναν να μην ξοδεύει ασύστολα σε διακοπές... δεν είδα κανέναν να αναπροσαρμόζει τα μηνιαία έξοδά του...

Τους είδα όμως να γκρινιάζουν μέσα στις επιχειρήσεις τους... για τα κέρδη που δεν έρχονται... για τους υπαλλήλους που τους κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά...

Και γιατί να τους λυπηθώ; Τόσα χρόνια τρώγανε και πίνανε ανενόχλητοι... και πάλι ευχαριστημένοι δεν ήταν... πάλι οι υπάλληλοι την πλήρωναν... ε, τώρα την πληρώνουμε όλοι μαζί... χέθτηκα...

Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί έχουν επιλογές...πχ. να μεταφέρουν αλλού την επιχείρησή τους μέσα σε μια νύχτα, τα χρήματά τους όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη, χωρίς καν να ξενιτευτούν, απολαμβάνοντας τα ίδια ...ξοδεύοντας εδώ ή έξω για να μην τους βλέπουν κιόλας, όπως ήδη το κάνουν.
Οι υπάλληλοι όμως δεν έχουν και πολλές επιλογές. Για ρώτα κι αυτούς που δεν τολμούν να πουν αυτό το χέστηκα...που λες εσύ γιατί εχουν στόματα να θρέψουν? Αν μπορούν και θέλουν να ξενιτευτούν? Μην νομίζεις πως έξω υπάρχουν και πολλές δουλειές και ευκαιρίες πια.

Τώρα αν το καπιταλιστικό σύστημα που ψηφίζουμε επί σειρά ετών χαρίζοντάς του την απόλυτη πλειοψηφία , διαχωρίζει τους μεν που ζουν στη χλιδή και τους δε που φυτοζωούν είναι άλλη ιστορία.
Οπως και η αλήθεια πολλών εργοδοτών μικρομεσαίων που έχουν πουλήσει και το κορμί τους ..που λένε...για να στηρίξουν την επιχειρησούλα τους και η ζημιά τρώει το διάφορο με όλη αυτή τη παλιοκατάσταση που δεν είναι σημερινή.

Motoris

# 35 στις 3/6/2011
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 22
Η άποψη μου είναι πως καθένας βάζει τα όρια του απ' την αρχή και φροντίζει να δείξει με κάθε τρόπο εξ' αρχής ότι δεν είναι άλλος ένας αναλώσιμος υπάλληλος και προσφέρει κάτι ουσιαστικό και διαφορετικό είτε πρόκειται για διαφημιστή είτε για ντελιβερά. Αν είσαι μονοδιάστατος και κάνεις μια δουλίτσα μόνο για τα φράγκα οι άλλοι ποτέ δε θα σε δουν ως κάτι παραπέρα. Όποιος προσπαθεί να ξεχωρίζει και να είναι ευσυνείδητος για τον εαυτό του μπορεί να μην επιβραβεύεται πάντα, αλλά οι άλλοι το υπολογίζουν και βασίζονται σ' αυτό.
Κάθετί που λάμπει είναι πολύτιμο. Κάθετί που λάμπει δεν είναι πάντοτε πολύτιμο. Τα πάντα μπορούν να είναι πολύτιμα αρκεί έτσι να το κρίνω εγώ για 'μενα και τη ζωή μου.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost