Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δοκιμαστικα...μαιμου!

Σελίδα : 1

pepita26

# 1 στις 27/5/2011
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 54
'Aρεσαν+: 0%

Δοκιμαστηκα...μαιμου!

Θα σας αναφερω μια εμπειρια που ειχα μονο και μονο για να σας ανοιξω τα ματια και να μην την πατησετε οπως εγω!
Ειχα δει μια αγγελια στην εφημεριδα που ζηταγανε τηλεφωνητριες ,σε μια τηλεφωνικη εταιρεια στον Αγ.Δημητριο.Πηρα κι εγω για να παω να με δουν,και εκλεισα ραντεβου για συνεντευξη.Στηνσυνεντευξη ημασταν καμια εικοσαρια ατομα και μας εκαναν ενημερωση για εταιρεια.Μας ειπαν οτι η εκπαιδευση μας θα διαρκεσει 3 μερες και δεκτηκα.
Η πρωτη μερα ηταν σεμιναριο και καλα για να μαθουμε τα προγραμματα.Θα κλειναμε συμβολαια για λογαριασμο αλλης μεγαλης εταιρειας τηλεφωνικης.Τις επομενες 2 μερες μπηκα στις γραμμες.Μιας και ειχα προυπηρεσια ενα χρονο σαν τηλεφωνητρια,ημουνα σχεδον σιγουρη οτι την ειχα την θεση.Για δυο μερες λοιπον ενημερωνα τον κοσμο για το προγραμμα και τους εκανα και δυο συμβόλαια.Να προσθεσω εδω ότι ητανε και αλλες δυο κοπελες δοκιμαστικο.

Αφου περασε και η 3η μερα,μου λενε με εναν αγενεστατο τροπο οι αμορφωτοι οτι δεν τους κανω χωρις να μου εξηγησουν τον λογο.Αυτο εγινε και στις αλλεσ 2 κοπελες.

Δουλεψα καλα-καλα τους εκλεισα και 2 συμβολαια και αντιο..Ωραιο τροπο εχουν βρει για να κανουν οικονομία στις πλατες μας.
Στην συγκεκριμενη εταιρεια 20-20 γινονται οι συνντευξεις και τα δοκιμαστικα.τΟ ΠΙΑΣΑΤΕ ΓΙΑΤΙ..
Αυτα τα γραφω για να ειστε υποψιασμενοι,ειδικα αν βλεπετε μια αγγελια για πολυ καιρο,κατι περιεργο παιζει.Να απευθυνθειτε δε στην Επιθεωρηση Εργασιας.Μην το αφηνετε ετσι ,γιατι εχει επεκταθει πολυ το φαινομενο αυτο.

# 2 στις 30/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δεν είναι οι μοναδικοί κοπέλα μου..
Υπάρχει άλλη μια εταιρεία στα βόρεια προάστεια
και άλλη μια στην Λιοσίων που κάνουν ακριβώς τα ίδια..
Βάζουν συνέχεια αγγελίες, κάθε φορά και διαφορετικές
για να πιάσουν κορόϊδα ανθρώπους που αναζητούν εργασία
εκμεταλευόμενοι αυτήν τους την ανάγκη για να κάνουν
την δουλειά τους χωρίς κόστος..

Σε τέτοιες εποχές ανθίζουν τέτοιες εταιρείες...

redpassion69

# 3 στις 30/5/2011
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Δοκιμαστηκα...μαιμου!

Και που είμαστε ακόμα ......

Φίλη μου πήγε να δουλέψει σε μια απο αυτές τις καινούργιες

εταίρειες παροχής ιδιωτικού ηλεκτρικού ρεύματος .
Είχε υπογράψει αυτή και όλο το τμήμα για μισθό και ένσημα ......
συν ότι θα τους έδιναν και 9 ευρώ την αίτηση

Αφού πέρασε 1 μήνας και 10 μέρες ούτε μισθό είδε κάνεις .....ούτε
ποσοστά ....όλο το τμήμα έφυγε και έκαναν καταγγελία ομαδικά .....

Κοροιδεύουν τους άνεργους δυστηχώς .....

Σου μιλάω από την θέση της άνεργης ,
όπως και το πόσο καλά λειτουργεί το σύστημα με τις καταγγελίες γενικώς
Πρίν από 9 χρόνια έκανα στο ικα για εργοδότη για τα ένσημα ακόμα τα περιμενω ......
Με εκτίμηση

redpassion69

livelusulina

# 4 στις 30/5/2011
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563
πολλες τετοιες αγγελιες υπαρχουν..δυστυχως
και σε εταιρειες και σε πιο μικρους

θυμαμαι πριν αρκετα χρονια ειχα παει σε μια αγγελια που ηταν για προωθηση προιοντων σε σουπερ μαρκετ..μας εκαναν την ενημερωση που λες..μας εδωσαν και απο ενα κοκκινο πουκαμισακι και πηγα....
επρεπε να ειμαστε ομορφα ντυμενες με τακουνακι..φουστιτσα και το πουκαμισακι τους....
και πηγα εκει...ηρθε μια στριμμενη και κακοτροπη και μου ειπε οτι στο 8ωρο που θα ειμαι εκει εχω μια φορα διαλειμμα μιση ωρα αν θυμαμαι καλα...και οτι πρεπει να στεκομαι ορθια χωρις να ακουμπησω καπου και ημουν και κοντα στα ψυγεια σχετικα με εκεινο το πουκαμισακι ( χειμωνας ητανε )....
καλα τα πηγα..εδωσα αρκετα απο αυτα που ειχα
σε καποια φαση ξαναρθε η τυπισσα και μας μιλησε πολυ ασχημα γιατι λεει τιποτα δεν καναμε....η αλη η κοπελα ηταν στην εισοδο με τα κουπονια...εγω πουλουσα πραγματα για καποιο ποσο ( αρκετο ποσο ) και κερδιζαν καποιο δωρο η και τιποτα...μετα τα ακουγε η κοπελα εκει γιατι τα δωρα ηταν ελαχιστα μεσα στο καλαθι και δεν ηταν και τιποτα αξιας να πεις..τελος παντων...
πηγα δυο μερες...την δευτερη αποφασισα να φυγω....
με ειπαν και εβγαλα το πουκαμισο τους και εφυγα ετσι...
τοτε δεν μιλουσα...ημουν χαμηλων εως ανυπαρκτων τονων
οταν πηγα να ζητησω τα λεφτα μου ( παντα πηγαινα..εστω και για δυο μερες δουλειας ) μου ειπαν οτι επρεπε να υπογραψω πως εργαστηκα γι'αυτους
εφυγα χωρις δραχμη αλλα υπογραφη δεν εβαλα

εχω και κανα δυο αλλα τετοια...
παντα οταν πηγαινα σε αγγελια και μου ελεγαν για δοκιμαστικο μιας βδομαδας''ρωτουσα...θα το πληρωθω?'' και ποτε δεν με επαιρναν τηλεφωνο

α..ενα αλλο..μια αγγελια που υπηρχε για χρονια...
ηταν για εργασια στο σπιτι...πηγαμε μπολικα ατομα εκει και τι μας ειπε?
επρεπε να πουλησουμε πρωτα ενα σετ μαχαιρια νομιζω ητανε και μετα θα μας εδινε την δουλεια...
εφυγα εννοειτε και απο εκει....

βιοτεχνιες που ηταν να κλεισουνε και επαιρναν προσωπικο και μετα μην τον ειδατε....
αφεντικα για πολλα βαγονια ξυλο....
γενικα δυσκολα τα πραγματα...και τωρα ακομη πιο δυσκολα
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

cerise

# 5 στις 31/5/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Την Επιθεώρηση Εργασίας....Σωθήκαμε τώρα!

Αυτές οι λαμογιές πάντα υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν. Εχουν γίνει εκπομπές επί εκπομπών στα ΜΜΕ γι αυτές. Θα πρέπει όλοι να είναι ενημερωμένοι και υποψιασμένοι. Από τις 10 αγγελίες οι 9 είναι μαϊμού. Θα πρέπει να τις προσπερνάς.

Heptamer

# 6 στις 31/5/2011
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 13.667

Παράθεση:
Originally posted by in_change
Υπάρχει άλλη μια εταιρεία στα βόρεια προάστεια
και άλλη μια στην Λιοσίων που κάνουν ακριβώς τα ίδια..
Βάζουν συνέχεια αγγελίες, κάθε φορά και διαφορετικές
για να πιάσουν κορόϊδα ανθρώπους που αναζητούν εργασία
εκμεταλευόμενοι αυτήν τους την ανάγκη για να κάνουν
την δουλειά τους χωρίς κόστος.. :

Ναι..εχει γεμισει ολη η Χρυση Ευκαιρια απο αυτες τις δυο...
Ελκυουν με υψηλες αμοιβες - πραγμα υποπτο.

Αν υποψιαστω πως τα τηλεφωνα αυτης στη Λιοσιων αρχιζουν απο 9892... και αλλαζουν μονο τα 3 τελευταια,θα τραβηξω τις κοτσιδες μου!!

Αυτα ακριβως που περιγραφεις Πεπιτα,γινονται ΚΑΙ στη Λιοσιων...
Δε σε πληρωνουν για 3 μερες που σε "εκπαιδευουν" και μετα σε στελνουν,αφου καρπωνονται τον κοπο σου.

Βαζουν σωρηδον αγγελιες,ζητωντας ασυνηθιστα πολλα ατομα - τα συγκεντρωνουν ολα μαζι,τους δινουν και ενημερωση της κακιας ορθογραφιας και συμφορας και σε προσλαμβανουν αμεσως!!

13 στις 10 αγγελιες ολο τετοιες ειναι....
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

gayguy

# 7 στις 31/5/2011
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 36
Μπορεί πολλές φορές να βρίζομυε το δημόσιο επειδή έχει υπεράριθμους υπαλλήλους, είναι αντιπαραγωγικό, παίρνει ανθρώπους από την πίσω πόρτα κλπ, και ΣΩΣΤΑ αλλά....

....δυστυχώς υπάρχουν και λαμόγια ιδιωτικές εταιρείες που ξεγελούν τους εργαζόμενους, είναι της αρπαχτής, δεν παράγουν ουσιαστικά τίποτα και δεν πληρώνουν. Αν θέλουμε να μιλήσουμε για τα χάλια της οικονομίας μας, θα πρέπει να εξετάσουμε και τις τεράστιες ευθύνες του ιδιωτικού τομέα, και όχι μόνο του δημοσίου.

j-dreamer

# 8 στις 31/5/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 125
Αφου θέλετε να προστατεύσετε τον κόσμο, γιατί δεν κατονομάζετε αυτους τους απατεώνες;
ξ-δρεαμερ

# 9 στις 31/5/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν και δεν μου αρέσει να απαντώ στην ερώτηση με ερώτηση
¶ντε και τους κατονομάζουμε...
Που τους κατονόμασαν δηλαδή...
Έγινε τίποτα???
Τους έπιασε κανένας???
Θα τους πιάσει κανένας???

Heptamer

# 10 στις 31/5/2011
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 13.667
Eιναι νομοτυποι.

Το μονο που μπορει να γινει,ειναι γενικη ενημερωση,ωστε να τις αποφευγουν οι ανεργοι.
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

vatomouro

# 11 στις 5/6/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Παύλος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 11
Χα! Θυμηθηκα και εγω μια ιδια περιπτωση στο κεντρο της πολης που βρισκομουν φοιτητρια .Ηταν μια εταιρεια.Στην αρχη η αγγελια εγραφε για δουλεια μερικης απασχολησης .

Πηγα λοιπον ως τηλεφωνητρια για το χαρτζιλικι . Η εργασια ηταν 4ωρη πρωινη .Χωρις διαλειμμα και 4ωρο καθε Σαββατο πρωι. Για 250 ευρω το μηνα.

Μετα απο μια περιπου βδομαδα μας ειπαν αν δεχομασταν μια αυξηση 50 ευρω ωστε να δουλευψουμε 6ωρο καθε μερα και 4ωρο το Σαββατο κανονικα.Δηλαδη 300 ευρω για 136 ωρες εργασιας το μηνα.Χωρις ασφαλιση και χωρις ενσημα φυσικα.

Το πιο αστειο τα απογευματα υποδεχομασταν τους πελατες της εταιρειας,ταχα οτι γιορταζουμε την εταιρεια .Αυτο γινονταν καθε μερα για αρκετο διαστημα λες και ζουσαμε την ημερα της μαρμοτας.

# 12 στις 5/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
...
Τραγικοί άνθρωποι! Ε ρε δε θα τους πετύχω κάπου όλους αυτούς...
Τί να πω; Τα τηλέφωνα των πελατών τους τα έχετε?

Ran_Tan_Plan

# 13 στις 5/6/2011
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
Eιναι νομοτυποι.

Το μονο που μπορει να γινει,ειναι γενικη ενημερωση,ωστε να τις αποφευγουν οι ανεργοι.

Καθολου νομοτυποι δεν ειναι.
Απλα βασιζονται στο οτι κανεις δεν θα τους κανει καταγγελια για 3 ενσημα και 3 μεροκαματα.
Σου λεει ο αλλος "αστους να πανε στο διαολο που θα τρεχω για 3 ενσημα σε επιθεωρησεις ΙΚΑ και εποπτες".
Ομως ο νομος ειναι ξεκαθαρος στο θεμα.Απο την πρωτη ημερα που ο εργαζομενος παρουσιαστει στον χωρο εργασιας του, ο εργοδοτης υποχρεουται να τον γραψει στο "βιβλιο νεοπροσλαμβανομενου προσωπικου".Απο την ημερα που γινεται η εγγραφη ο εργαζομενος δικαιουται αμοιβη και ασφαλιση.
Αν μπει το ΙΚΑ για ελεγχο ειναι 500 ευρω προστιμο για τον καθε απασχολουμενο για τον οποιο δεν εχει γινει εγγραφη.
Το ΙΚΑ υποχρεουται ή να ελεγξει αυτεπαγγελτα την επιχειρηση στα πλαισια των τακτικων ελεγχων που πραγματοποιει ή να προβει σε ελεγχο κατοπιν καταγγελιας.
Καντε καταγγελια λοιπον αντι να βγαινεται σε φορουμ και να κλαιτε επειδη σας εκμεταλευτηκαν καποιοι απατεωνες.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 14 στις 6/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Την Επιθεώρηση Εργασίας....Σωθήκαμε τώρα!

Αυτές οι λαμογιές πάντα υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν. Εχουν γίνει εκπομπές επί εκπομπών στα ΜΜΕ γι αυτές. Θα πρέπει όλοι να είναι ενημερωμένοι και υποψιασμένοι. Από τις 10 αγγελίες οι 9 είναι μαϊμού. Θα πρέπει να τις προσπερνάς.

για την Επιθεωρηση εργασιας εχεις αδικο ,ξερω πως κανουν πολυ καλα την δουλεια τους,στα πλαισια που τους επιτρεπει ο νομος,ειναι απο τις λιγες υπηρεσιες που γινεται σωστη δουλεια πανω σε θεματα που αφορουν πολιτες,οπως και στα αστηνομικα τμηματαν και εκει παλι βρησκεις το δικιο σου,ή ακομα και ως συμβουλη να τους δεις ειναι σηγουρα οι πιο αρμοδιοι

αυτο βεβαια στο γραφω απο οτι εχω ακουσει και απο προσωπικη πειρα τουλαχιστον αυτη που εχουμε στον πειραια αλλα και στην αθηνα κανουν πολυ καλη δουλεια,ααα.... το καλο να λεγετε
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost