Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ποσο σημαντικο θεωρειτε το ερωτικο στοιχειο σ'ενα πολυετη γαμο?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

AMARYLLIS_30

# 21 στις 26/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό το ερωτικό στοιχείο σε μια σχέση και βλέποντας τι συμβαίνει γύρω μας καταλαβαίνω ότι το τέλος του έρωτα σηματοδοτεί και το τέλος της σχέσης και την έναρξη του συμβιβασμού...
Είμαι κι εγώ μικροπαντρεμένη και προετοιμάζομαι....
Έχω καταλήξει στο ότι οι άνθρωποι πρέπει να έχουν εφόδια, ενδιαφέροντα και να αντλούν ικανοποίηση από το να γνωρίζουν καινούρια πράγματα και να εξελίσσουν λίγο τον εγκέφαλο γιατί αν περιμένεις από τον σύντροφο να σε εξιτάρει και να σε ανεβάζει σε μεγαλύτερη ηλικία 8α πρέπει να τον αναζητάς αλλού...Πώς γίναμε έτσι?Κανένας δεν μας τα είπε αυτά όταν είχαμε όνειρα και είμασταν φουλ ερωτευμένοι και πιστεύαμε ότι θα κρατούσε μια-δυο και τρεις ζωές...

Diallaktiki

# 22 στις 26/6/2011
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 59
'Aρεσαν+: 0%
Ο ΣΦΟΔΡΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.
Η ΑΓΑΠΗ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΕΝΩΣΑΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΕΝΩΠΙΟΝ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ, ΚΡΑΤΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
ΑΦΗΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ, ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.
ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟ;
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΤΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;
ΓΙΑ ΕΣΑΣ, Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ;
Ε, ΟΧΙ… Ο ΕΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ.

poupadoll

# 23 στις 27/6/2011
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
Καλα, εχω στειλει ηδη δυο απαντησεις και ακομα δε φαινονται στο thread.
Παρακαλω σημειωστε οτι ΔΕΝ ψαχνω για γκομενο (γι αυτο σταματηστε να μου στελνετε πμ στο μέιλ)

Το θεμα μου ηρθε λογω προσφατης συναντησης με παλιους συμμαθητες και συμμαθητριες για να γιορτασουμε τα 30 χρονια αποφοιτησης απο το σχολειο μας οπου αυτα που ακουσα τα βλεπω συνηθως μονο σε αμερικανικα σηριαλ και ηθελα να ξερω αν ο γιαλος ειναι στραβος η εγω στραβα αρμενιζω, αν καταλαβαινετε τι εννοω.

Πιστευω στο γαμο και στην πιστη μεταξυ των συντροφων οταν αυτη ειναι αμοιβαια. Οταν δεν ειναι, τοτε τα πραγματα δεν ειναι μαυρα η ασπρα γιατι μπαινουν στη μεση πολλοι παραγοντες, οποτε δεν κατηγορω και τους ανθρωπους που μενουν σε ενα γαμο παρ'οτι γνωριζουν οτι ο/η συντροφος τους τους απατα. Ο καθενας μας εχει μια χ δυναμη ψυχης, χ αξιες, χ αναγκες που οταν εισαι απ'εξω ειναι πολυ δυσκολο να ερμηνευσεις και πολυ περισσοτερο δυσκολο και αδικο να κρινεις.

Ευχαριστω για τη συζητηση.

poupadoll

# 24 στις 26/6/2011
author
Ρε παιδια, τι εγινε? κολλαει σε ολους? πρεσβυωπεια εχω, οχι κωφωση....
Μου αρεσε η απαντηση με τα γλυκα, αλ... Πειραζει αμα δεν ειναι απο ζαχαροπλαστειο της γειτονιας σου?
Οσον αφορα για την προσωπικη ευτυχια, πιστευω στην προσωπικη προσπαθεια απο καθε ενα μελος μιας σχεσης. Δεν περιμενεις να σου ερθουν ολα στο πιατο. Την ευτυχια σου τη δημιουργεις μονος σου προσαρμοζοντας καθε φορα τις προτεραιοτητες σου και λαμβανοντας υπ οψη σου τις αλλαγες που συμβαινουν σε σενα και στο αλλο σου μισο.

poupadoll

# 25 στις 26/6/2011
author
Απαντησα και πριν αλλα δε φαινεται η απαντηση μου. Συμφωνω με ολα οσα λετε. Κι εγω πιστευω οτι περνωντας τα χρονια οπωσδηποτε ξεφτιζει το ερωτικο κομματι της σχεσης αλλα δεν ξεφτιζει η σχεση. Τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω.

Το θεμα το εθεσα γιατι ακουω ολα αυτα γυρω μου σχετικα με τις παραλληλες σχεσεις και με συντροφους που εθελοτυφλουν και αναρωτιεμαι μηπως ειμαι εγω ο μαλακας που ζω στη γυαλινη μπαλιτσα μου? Δεν κατακρινω κανεναν φυσικα, ο καθενας κανει τις επιλογες του συμφωνα με τις αξιες του, απλα απορω και ηθελα να ξερω ποσο συχνο ειναι αυτο το γεγονος.....

Οσο για το ποστ παραπανω σχετικα με το αν θελω να βρω εναν πιτσιρικα για γκομενο, οχι, δε θελω γιατι κι εγω οπως μερικα απο τα προηγουμενα ποστς το βρισκω αναξιοπρεπες και προσβλητικο απεναντι πρωτα στον εαυτο σου και μετα στο συντροφο σου να το κανεις αυτο ενω εισαι σε σχεση. Βγες απ'αυτη και κανε ο,τι θες! Αυτα.

cerise

# 26 στις 28/6/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Αυτοί που το ζητούν σε ερωμένες και εραστές σίγουρα το έχουν αναζητήσει στο γάμο ή τη σχέση τους πρώτα και δεν έχουν βρει ανταπόκριση. Κανένας χορτάτος δεν αναζητά εύκολα αλλού την ευτυχία.

Ακόμα και το βόλεμα ....δεν αποκλείει την ισορροπία στη σχέση που έχει δημιουργηθεί δυναμική αρμονικής συμβίωσης. Το ζητούμενο σ ένα γάμο σε βάθος χρόνου δεν είναι το σεξ και μόνο αλλά πολλά άλλα που τον στηρίζουν...μοιρασμένα ώστε να συμβιώνει το ζευγάρι και να εξελίσσεται. Να μην υπάρχουν δυσαρεστημένοι δηλαδή.

Οσο για τα σκιρτήματα, αυτά είναι φυσιολογικά και στο πρόγραμμα. Εκεί χρειάζεται η λογική αλλά και η εξυπνάδα να τα μετουσιώνεις σε εκδηλώσεις και γιατί όχι εκπλήξεις έκφρασης και συναισθημάτων έστω και μετά από 30 χρόνια στο σύντροφό σου που αποκοιμιέται μέσα στη καθημερινότητα και τα προβλήματα.

Τι ποιό όμορφο να στον άνθρωπό σου αυτό που νοιώθεις κάποιες φορές...χωρίς φόβο μήπως σε αντιμετωπίσει με χιούμορ ή και έκπληξη? Στο βάθος τον καταξιώνεις. Κι αυτό είναι ακόμα μια εξέλιξη στη ρουτίνα. Να τον τραβήξεις από το χέρι και να τον ξαναπάς κάπου ....να ξαναθυμηθεί. Είναι δικαίωμα και γιατί όχι απαίτηση να εκφραστείς και να εκφραστεί.

Μια σχέση που δεν έχει υποστεί ισχυρά πλήγματα σε βάθος χρόνου μπορεί να αναβαθμιστεί ακόμα και ερωτικά. Αρκεί να μην υπάρχουν αναστολές.

MsSpourgitaki

# 27 στις 28/6/2011
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Το βρίσκω φυσιολογικό όταν έχεις παντρευτεί στα 20, μετα από τόσα χρόνια γάμου να θέλεις να ξαναζήσεις το σκίρτημα, το πάθος κι όλα αυτά τα οποία δεν χόρτασες στην ηλικία που έπρεπε.

Πιστεύω ότι ξενοκοιτάνε αυτοί οι οποίοι δεν έζησαν αρκετές εμπειρίες στη ζωή τους, και δεν έχουν βρει άλλα ουσιώδη ενδιαφέροντα, οπότε ρίχνονται στο σπορ αυτό. Αν είχαν βρει ένα νόημα στη ζωή τους δε θα ασχολούνταν με τα γκομενιλίκια.

# 28 στις 28/6/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by poupadoll

Απο το μεσημερι ειμαι κολλημενη και διαβαζω τα ποστακια σας. Ειχα κι εγω μια προσφατη συζητηση σχετικα με τις ερωτικες σχεσεις των παντρεμενων ζευγαριων μετα απο πολλα χρονια γαμου. Οι φιλες μου και γω ειμαστε ολες παντρεμενες πανω απο 20 χρονια με ανθρωπους που γνωρισαμε στο Πανεπιστημιο. Μιλαμε δηλαδη για σχεσεις που πλησιαζουν 30ετια αν μετρησουμε και τα χρονια που 'τα ειχαμε'!

Κανουμε πλακα μεταξυ μας σχετικα με την 'καταντια' της ερωτικης μας ζωης αλλα δε σας κρυβω πως μεσα σε ολες τις πλακες νοσταλγουμε αυτο το σκιρτημα του ερωτα, τις παθαιασμενες στιγμες που νιωθαμε τα πρωτα χρονια. Μαλιστα μερικοι (αντρες και γυναικες) διατηρουν και παραλληλες σχεσεις για τους λογους τους ενω ο/η συζυγος κανουν τα στραβα ματια.
Εχουμε καταληξει ομως πως κανενας μας δε θα χωριζε τωρα αν ανακαλυπτε πως ο/η συζυγος του εχει γκομενα/ο. Βολεμα? Υποκρισια? Φοβος?

Το εχει αλλος σκεφτει αυτο? Υπαρχουν ανθρωποι εδω που διατηρουν κατα τ'αλλα ευτυχισμενους γαμους ενω δεν υπαρχει το ερωτικο στοιχειο μεσα σ'αυτους και ισως το αναζητουν σε ερωμενες και εραστες?

Η αιτία για τους προβληματισμούς που ανέκυψαν είναι η κατάντια της ερωτικής σας ζωής όπως γράφεις .

Προβληματισμόί που συνοδεύονται με νοσταλγία για ''περασμένα μεγαλεία'' αλλά και διαπιστώσεις και υποθέσεις για το παρόν και το μέλλον .

Οι υποθέσεις αποτελούν σημείο προβληματισμού και ενδεχομένως προετοιμασία μελλοντικής αντιμετώπισης παρόμοιας κατάστασης...όμως είναι εντελώς διαφορετικό να είσαι μέσα στο χορό .

Η κατάντια και οι διαπιστώσεις είναι ένα και το αυτό...... και φανερώνουν πως οι καταστάσεις που περιγράφεις ακόμα κι αν βιώνονται από πολλούς στην παρέα σου ........ δεν ικανοποιεί κανέναν .....παρόλο που αναφέρεσαι σε ευτυχισμένους γάμους .

Άρα δεν είναι ευτυχισμένοι .....
αντίθετα υπάρχει τρομερή υποκρισία και αλλοτρίωση .....
αφού το μόνο που διαφοροποιεί τη συζυγική σχέση από τις υπόλοιπες που διατηρούμε με αγαπημένους συνανθρώπους μας είναι το ερωτικό στοιχείο .

Εδώ λοιπόν υπάρχει μια αντιστροφή :
Ο /η σύζυγος γίνεται ένας αγαπημένος συνανθρώπος(μπορεί και όχι )..... και τα μόνα κοινά σημεία τους είναι τα παιδιά , οι οικονομικές παράμετροι και η κοινωνική επιφάνεια ...
ενώ η ερωτική ζωή καλύπτεται περιστασιακά και με εναλλαγές .....
από τον έναν που είναι τρισευτυχισμένος ...... τον άλλο να νιώθει περιθωριοποιημένος ... ασήμαντος ...αναξιοπρόσεχτος ....για απόσυρση....
ή και από τους δύο ....
Όμως...........αυτά δεν είναι σπίτια ..... είναι ''μπάτε σκύλοι αλλέστε''

Αυτή είναι η δική μου άποψη ....
αλλά ο καθένας μετράει τις δυνάμεις του , τις συνθήκες που ζει , τις επιθυμίες του , τα μέτρα και τα σταθμά του και πράττει ανάλογα .......

Όπως δική μου εκτίμηση είναι πως η ερωτική ισορροπία ανάμεσα στο ζευγάρι είναι απαραίτητη για τη φυσιολογική ζωή και των δύο .... η βάση της συζυγικής αγάπης ...... και της δημιουργίας ενός υγιούς περιβάλλοντος για να μεγαλώσουν παιδιά .
Εφόσον δεν υπάρχει .... σημαίνει πως ο/η σύζυγος μας είναι αδιάφορος ....
τον απορρίπτουμε σαν άντρα ή γυναίκα .... συναισθήματα που εκπέμπονται και αποτελούν ανοικτές πληγές και για τους δύο ....
Επιπλέον οι περιπτώσεις που αναφέρεις κρύβουν το στοιχείο του ψέμματος , της έλλειψης σεβασμού και εκτίμησης ....
Όχι , ότι δεν συμβαίνουν ....
Είναι εξαιρέσεις πια τα ζευγάρια που έχουν καταφέρει να επιβιώσουν ......
Τώρα για το αν δέχεται ή όχι κανείς αυτή την κατάσταση κυρίως πιστεύω ότι οφείλεται στον ψυχισμό του ... στις αντοχές του ...στις κοινωνικές καταστάσεις που ζει .... και την απάντηση που θα δώσει στο δίλημμα να τσαλακώσει την κοινωνική εικόνα του ευτυχισμένου γάμου του;; ή την ψυχή του ;;;

Πολλοί σκέφτονται βέβαια .... ξεκινώντας από το δεδομένο ''πως ο έρωτας είναι σαν μπαλόνι ... και αφού τον ζήσεις ..... ξεθωριάζει ..... γιατί να χάσεις τα σταθερά σου σημεία ;;;;; Απλά τον βρίσκεις αλλού ....
Αυτή την άποψη άκουσα πρόσφατα από κάποιον γνωστό .... καθόλα άξιο επιστήμονα και φαινομενικά καλό οικογενειάρχη ... '' Αν χώριζα όποτε ερωτευόμουν , θα είχα χωρίσει αμέτρητες φορές !!!!''
Ο συγκεκριμένος κύριος είχε προσπεράσει εντελώς την ερωτική σχέση με τη γυναίκα του .... Ούτε τον ενδιέφερε πως καλύπτεται η γυναίκα του .... μόνο την προσωπική του πορεία είχε καταφέρει να οργανώσει έχοντας το θράσσος να το ομολογεί ......

Λυπάμαι , αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως ο έρωτας ανάμεσα στο ζευγάρι διαρκεί όσο θέλουν και οι δυο ...... φτάνει να ξέρουν τι θέλουν .....
και δεν εξαρτάται από το αν υπάρχει καθόλη τη διάρκεια του γάμου ανταπόκριση ή όχι από το έτερον ήμισυ .... αλλά από τον προσανατολισμό που έχουν χαράξει στην προσωπική εγκεφαλική τους πυξίδα ......

Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες ......

Dardana

# 29 στις 28/6/2011
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
καταρχην θεωρω αναμενομενο το να χανεται το πρωτο παθος, ιδιαιτερα οταν εχεις μικρα παιδια που διεκδικουν το 100% της προσοχης και της ενεργειας σου και αυτο σε συνδυασμο με άλλες υποχρεωσεις που επιφερει ενας γαμος, τη δουλεια, και ολα τα σχετικα, συμβαλουν στο να χανεται ο αυθορμητισμος και η ξεγνοιασια, και αρα και η διαθεση. αλλά αν υπαρχει καλη χημεια, η ερωτικη ζωη επανερχεται καποια στιγμη, ιδιαιτερα αν υπαρχει αμοιβαια διαθεση. κι οταν πια τα παιδια δεν "απομυζουν" τοση ενεργεια, θα'πρεπε να'ναι πιο ευκολο να ανακαμψει η ερωτικη ζωη του ζευγαριου.

τωρα, το προβλημα που εντοπιζω στη δικη σας περιπτωση ειναι πως ειστε προφανως με τον ιδιο συντροφο απο πολυ νεαρη ηλικια και προσωπικα θεωρω σχεδον αυτονοητο οτι θα ψαχτειτε καποια στιγμη ερωτικα εκτος γαμου. ειναι το πλεον αναμενομενο: ο,τι δεν ζεις 'στην ωρα του', (παθη, ερωτες, σχεσεις με περισσοτερους απο εναν/μια) σου μενει απωθημενο και απορια, και θες να το ζησεις ετεροχρονισμενα. επειτα, ο συντροφος με τον οποιο εχεις καθημερινη "τριβη" ειναι λογικο οτι απομυθοποιειται, γινεται πιο 'γηινος' και λιγοτερο συναρπαστικος, οπότε..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Lora9

# 30 στην 1/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν και δεν έχω υπάρξει σε πολυετή γάμο, αλλά μάλλον εμείς οι απέξω βλέπουμε
περισσότερα.....
Είναι ερώτηση αυτή???
Το κέρατο πάει ΣΥΝΝΕΦΟ, αν το αφήσεις το ερωτικό στοιχείο, σε άφησε.
Υπάρχουν όμως κ ζευγάρια που επενδύουν στο πνεύμα του άλλου καταλαβαίνουν τα θέλω τους , αλλά θέλει πολλή δουλειά .
Τα ξέρουν και τα καταλαβαίνουν όλοι μέσα στην οικογένεια ( και τα παιδιά) ότι κάποιος είναι αλλού. Ασχετα αν δεν μιλάνε.
Μετά από πολλά χρόνια σίγουρα ένα σπίτι δεν διαλύεται χωρίς σοβαρό λόγο.

sunnyeyes-

# 31 στην 1/7/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Προσωπικα θεωρω βαρβαροτητα τη σημερινη εποχη τους γαμους που κρατανε απο τα παιδικα μας χρονια και βαδιζουν στη μεση ηλικια και go on.. αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση..

Σε κατι τετοιες περιπτωσεις ισως και μια ενδεχομενη απιστια να ειχε ενα αλλο βαθμο "εγκληματος"... Δηλ δεν το λες και ανηκουστο.. Ειναι κατι που κινειται μεσα σε πλαισια απωθυμενου και περιεργιας. Δεν ξερω τι να πω... Βεβαια δε παυει να ειναι απιστια, με οτι σημαινει αυτη η λεξη, που το κυριοτερο για μενα ειναι οτι οταν βρεθει ενα ζευγαρι στο σημειο να απιστησει σημαινει οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει σχεση και αυτο ειναι το δυσκολο.. Να απιστησεις βρε αδερφε δε λεει κανεις οχι... αλλά με τη σχεση μας τι γινεται? Η σχεση υπαρχει ή ειναι μονο στη σφαιρα της φαντασιας μας?

Εγω νομιζω πως αυτη την ερωτηση πρεπει καποιος να κανει στον ευατο του και στη σχεση του... Απιστια σημαινει ληξη της σχεσης? Γιατι η μοναξια μεσα στη σχεση δεν παλευεται και ειναι το χειροτερο που μπορει να τυχει απο οποια πλευρα και αν το δεις.
Κατα τ'αλλα παραμενει βαρβαροτητα, με ολη τη σημασια της λεξης, ενας γαμος σε τοσο μικρη ηλικια.. αλλά αμα σου ετυχε τι να κανεις.

morgoth

# 32 στην 1/7/2011
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-
Γιατι η μοναξια μεσα στη σχεση δεν παλευεται και ειναι το χειροτερο που μπορει να τυχει απο οποια πλευρα και αν το δεις.

# 33 στις 10/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΕΞ .
ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΠΑΘΟΣ.
ΑΛΛΟ Η ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΣΧΕΣΗ.

Τωρα γιατι η κανονες τις κοινωνιας μας τα "θελουν"παντα μαζι , ακομη δεν απαντηθηκε.
ΣΕΞ και ΕΡΩΤΙΚΟ ΠΑΘΟΣ πανε μαζι ΟΧΙ ομως μεσα σε ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΣΧΕΣΗ.

Τελικα για καποιους ανθρωπους ισως μια ερωτικη απιστια να ειναι ανασα για να συνεχισουν με τον ανθρωπο που πορευονται μαζι.
Αλλοι μπορει να χωριζαν μα τους κρατα το"βολεμα" οπως προειπες.
Ενω καποιοι αλλοι επιλεγουν τροπους ενδιαμεσους , και ανασα και οικογενειακη γαληνη ( τα γνωστα παρτυ...)
Μην το πολυψαχνεις ομως ειναι τοσο μπερδεμενο το θεμα οσο και η ριζα του οργασμου...

al123

# 34 στις 11/7/2011
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 92
εν'τελει φαινομενικα... υπαρχει διαφορα αποψεων...
αλλα ολοι τρωνε .....γλυκο του κουταλιου.....

για'αυτο μαλωνουν για το κερασακι στην τουρτα!!!!

ESPERANTZA

# 35 στις 11/7/2011
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
"το ερωτικο στοιχειο σ'ενα πολυετη γαμο?"
Τελικά το Α και το Ω
Ερωτικό πάθος; Φυσικά αλλά με πιο ώριμη έννοια.
Γίνεται.
Κι όλα καλά.

# 36 στις 11/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ESPERANTZA

Γίνεται.
Κι όλα καλά.

ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ?

ESPERANTZA

# 37 στις 11/7/2011
author

Παράθεση:
Originally posted by nikoskant

Παράθεση:

Γίνεται.
Κι όλα καλά.

ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ?

Εξήγηση στα αυτονόητα;
Κατ΄αρχήν το κλισέ: στα 40+ ο έρωτας μοιάζει νοσταλγική ανάμνηση της νιότης με αφήνει παγερά αδιάφορη.
Αντιθέτως τη θεωρώ την καλύτερη σεξουαλική ηλικία του ζευγαριού. Στα τόσα χρόνια απέκτησαν πολλά: Πλήρη γνώση ο ένας του άλλου, εμπειρία, έλλειψη ταμπού, διάθεση πειραματισμού, παιχνιδιού και ανασκόπησης.
Δεν κάνει ξέρεις πάντα κακό η ανασκόπηση και η ενδοσκόπηση που ακολουθεί.
Η ανάγκη για αλλαγή μπορεί πάντα να γίνει στο "εμεις", και αν συμφωνήσουν και οι δύο σε αυτό που χωρά ο τρίτος;

sunnyeyes-

# 38 στις 11/7/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by morgoth

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-
Γιατι η μοναξια μεσα στη σχεση δεν παλευεται και ειναι το χειροτερο που μπορει να τυχει απο οποια πλευρα και αν το δεις.

Εμεις που και φου συμφωνουμε... Αλλά κατα βαση διαφωνουμε

# 39 στις 12/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by nikoskant

Παράθεση:

Γίνεται.
Κι όλα καλά.

ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ?

Εξήγηση στα αυτονόητα;
Κατ΄αρχήν το κλισέ: στα 40+ ο έρωτας μοιάζει νοσταλγική ανάμνηση της νιότης με αφήνει παγερά αδιάφορη.
Αντιθέτως τη θεωρώ την καλύτερη σεξουαλική ηλικία του ζευγαριού. Στα τόσα χρόνια απέκτησαν πολλά: Πλήρη γνώση ο ένας του άλλου, εμπειρία, έλλειψη ταμπού, διάθεση πειραματισμού, παιχνιδιού και ανασκόπησης.
Δεν κάνει ξέρεις πάντα κακό η ανασκόπηση και η ενδοσκόπηση που ακολουθεί.
Η ανάγκη για αλλαγή μπορεί πάντα να γίνει στο "εμεις", και αν συμφωνήσουν και οι δύο σε αυτό που χωρά ο τρίτος;

Οκ μια χαρα ακουγετε μα...να το ξεδιαλυνουμε λιγακι ?
Γνωμη μου ειναι πως ειναι αλλο το ερωτικο παθος και αλλο οτι πολυ πολυ ομορφα περιεγραψες.
Μιλησες για σεξουαλικη διαθεση και ορμη και οχι για ερωτικο παθος.
Πιστευω οτι οντως στα 40+ οταν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα το σεξ και ολη η "ενδοσκοπηση"οπως λες ειναι πολυ καλυτερη απο οτι στα 20 ,
επισης ναι,δεν υπαρχει χρονος για ταμπου,ενω τα χρονια που εχουν περασει φερνουν την οικειοτητα και την γνωση για το σεξουαλικο κομματι των συντροφων.
Τελος πραγματι και οι πειραματισμοι ειναι αρκετοι και...πολλοι.
ΑΥΤΟ ομως εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι εκεινο το ερωτικο παθος που νοιωθει ενα καινουργιο ζευγαρι.εκεινο το συναισθημα δηλαδη που κουβαλα το αγνωστο,το κερδιζω,το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτισω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

ESPERANTZA

# 40 στις 12/7/2011
author
Κι όλα καλά.

Οκ μια χαρα ακουγετε μα...να το ξεδιαλυνουμε λιγακι ?
Γνωμη μου ειναι πως ειναι αλλο το ερωτικο παθος και αλλο οτι πολυ πολυ ομορφα περιεγραψες.
Μιλησες για σεξουαλικη διαθεση και ορμη και οχι για ερωτικο παθος.
Πιστευω οτι οντως στα 40+ οταν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα το σεξ και ολη η "ενδοσκοπηση"οπως λες ειναι πολυ καλυτερη απο οτι στα 20 ,
επισης ναι,δεν υπαρχει χρονος για ταμπου,ενω τα χρονια που εχουν περασει φερνουν την οικειοτητα και την γνωση για το σεξουαλικο κομματι των συντροφων.
Τελος πραγματι και οι πειραματισμοι ειναι αρκετοι και...πολλοι.
ΑΥΤΟ ομως εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι εκεινο το ερωτικο παθος που νοιωθει ενα καινουργιο ζευγαρι.εκεινο το συναισθημα δηλαδη που κουβαλα το αγνωστο,το κερδιζω,το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτισω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

Νικόλα, δε διαφωνώ μαζί σου, σίγουρα η αίσθηση είναι διαφορετική.
Είναι άλλη η γλύκα του καινούργιου αλλά για ποιά ηλικία μιλάμε; Εκείνη με το ροζ συννεφάκι την εποχή της πρώτης ενηλικίωσης; Τότε που ακόμα δεν γνωρίζαμε καν τον εαυτό μας, τότε που οι συμβουλές στους φίλους μας αφορούσαν σε σχέσεις των 2;
(Προσπαθώ να γίνω σαφής, δε μου βγαίνει ξέρω αλλά θα το παλέψω)΄
Στην ηλικία των 20+, σε ένα ξενοκοίταγμα η πρώτη σκέψη μας, η πρώτη απαίδευτη συμβουλή τον φίλο/η μας θα ήταν να ξεχάσει δια παντός τον/την άπιστο έτερο ήμισυ και να προχωρήσει τη ζωή του .... μέχρι να βρει το ... αλλο του μισό;;;
Και ναι θα υπήρχε και κλάμα για τη χαμένη αγάπη και όλα αυτά τα συναισθήματα που ενέπνευσαν τους ποιητές ανα τους αιώνες. Γιατί σε αυτή την ηλικία λίγο ο εγωϊσμός μας, λίγο η διαδικασία της σκέψης του θα αλλάξω τον κόσμο, (και κατ’επέκταση και το έτερο ήμισυ), λίγο η ψευδαίσθηση της παντοδυναμίας της νιότης επιβάλλουν διαφορετικές στρατηγικές. Όσο για το καλός εραστής/ερωμένη στα 40+ τί σχέση έχεις με το κοκοράκι των 20; ;Oμως ήταν ωραία τότε, ακριβώς γιατί ήταν πρωτόγνωρα και κανεις δεν ήξερε τι ακριβώς ήθελε ή περίμενε.
Ναι είναι άλλο το πάθος εκείνο και επειδή συμφωνούμε όλοι σε αυτό; φανταζόμαστε πως όποιος κοιτάζει έξω από την συζυγική στέγη για το «νέο πρόσωπο», θα ζήσει σίγουρα εκείνο το ... πάθος. Αλήθεια;
Και ξαναρωτώ, για ποιά ηλικία μιλάμε;
Θα δώσεις τώρα την ίδια συμβουλή στο ένα μέλος ενός ζευγαριού που δεν ανήκει σε κοινωνία των 2 αλλά σε «οικογένεια των 3+»;
Με τί καρδιά θα του πεις: «Ξεκόλλα, δεν κάνει αυτός ο άνθρωπος για σένα ( μετά από μια ζωή)... ψάξε να βρεις τον εαυτό σου και τόσα άλλα..» και στο θύτη « ναι βρες το καινούργιο, το πάθος που σου έλειψε, τη ζωή που δεν έζησες κάνε και μια ταινία, θα έχει φοβερή απήχηση στις μέρες μας. Ναι, τώρα που ξαφνικά όλοι μας θυμηθήκαμε ότι είμαστε θύματα της γυναίκας μας, του άντρα μας, των πεθερικών, της άτιμης κοινωνίας, του γείτονα και ότι άλλο βρούμε να πόυμε για να δικαιολογήσουμε ότι βαριόμαστε, ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ τρελλά να ακούσουμε την ψυχή του ανθρώπου που μεγαλώσαμε εν τέλλει μαζί του. Βαριόμαστε να κατέβουμε από τον πολύτιμο θρόνο του ΕΓΩ μας, είναι απείρως πιο εύκολο να γυρίσουμε την πλάτη, εως και να συμβουλέψουμε τον διπλανό μας να κάνει το ίδιο, προκειμένου να σκεφτούμε τρόπους να ανάψει ξανά εκείνο το πάθος του πρώτου δειλινού, που τώρα πια τα τραγούδια που ακούγονται αρέσουν και στους δύο. Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι κάνω λάθος;

...το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτήσω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

Σκέψου λίγο το αντίστοιχο....
Ναί, μου λείπεις... σε έχασα με τα χρόνια, ανάμεσα στα pampers και στους λογαριασμούς..
Ναί το θέλω να σε κατακτήσω, ξανά, γιατί δεν σταμάτησα ποτέ αληθινά να σε θαυμάζω. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για επιβεβαίωση στα bar στα chat ή όπου αλλού...
Ναι θα σου δείξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι γιατί όσα κι αν έμαθες ως τώρα δεν στα έδειξα ή δεν στα έδωσα όλα.

Δεν είναι για σένα ένα πιθανό σενάριο;
Δεν αξίζει κάθε ζευγάρι πριν βαλτώσει να το σκεφτεί λίγο;

Σκέψου ότι τώρα αυτό που στα 20+ ήταν ένα άπιστο έτερο ήμισυ, τώρα έχει διευθυντική θέση:
Tώρα είναι «ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ» και το τί σημαίνει αυτό προηγήθηκαν πολλές και απείρως καλύτερες απαντήσεις σε αυτο το forum από όποια ετυμολογία θα μπορούσα να σκεφτώ εγώ.
Νικόλα, δε διαφωνώ μαζί σου, σίγουρα η αίσθηση είναι διαφορετική.
Είναι άλλη η γλύκα του καινούργιου αλλά για ποιά ηλικία μιλάμε; Εκείνη με το ροζ συννεφάκι την εποχή της πρώτης ενηλικίωσης; Τότε που ακόμα δεν γνωρίζαμε καν τον εαυτό μας, τότε που οι συμβουλές στους φίλους μας αφορούσαν σε σχέσεις των 2;
(Προσπαθώ να γίνω σαφής, δε μου βγαίνει ξέρω αλλά θα το παλέψω)΄
Στην ηλικία των 20+, σε ένα ξενοκοίταγμα η πρώτη σκέψη μας, η πρώτη απαίδευτη συμβουλή τον φίλο/η μας θα ήταν να ξεχάσει δια παντός τον/την άπιστο έτερο ήμισυ και να προχωρήσει τη ζωή του .... μέχρι να βρει το ... αλλο του μισό;;;
Και ναι θα υπήρχε και κλάμα για τη χαμένη αγάπη και όλα αυτά τα συναισθήματα που ενέπνευσαν τους ποιητές ανα τους αιώνες. Γιατί σε αυτή την ηλικία λίγο ο εγωϊσμός μας, λίγο η διαδικασία της σκέψης του θα αλλάξω τον κόσμο, (και κατ’επέκταση και το έτερο ήμισυ), λίγο η ψευδαίσθηση της παντοδυναμίας της νιότης επιβάλλουν διαφορετικές στρατηγικές. Όσο για το καλός εραστής/ερωμένη στα 40+ τί σχέση έχεις με το κοκοράκι των 20; ;Oμως ήταν ωραία τότε, ακριβώς γιατί ήταν πρωτόγνωρα και κανεις δεν ήξερε τι ακριβώς ήθελε ή περίμενε.
Ναι είναι άλλο το πάθος εκείνο και επειδή συμφωνούμε όλοι σε αυτό( φανταζόμαστε πως όποιος κοιτάζει έξω από την συζυγική στέγη για το «νέο πρόσωπο», θα ζήσει σίγουρα εκείνο το ... πάθος. Αλήθεια;
Και ξαναρωτώ, για ποιά ηλικία μιλάμε;
Θα δώσεις τώρα την ίδια συμβουλή στο ένα μέλος ενός ζευγαριού που δεν ανήκει σε κοινωνία των 2 αλλά σε «οικογένεια των 3+»;
Με τί καρδιά θα του πεις: «Ξεκόλλα, δεν κάνει αυτός ο άνθρωπος για σένα ( μετά από μια ζωή)... ψάξε να βρεις τον εαυτό σου και τόσα άλλα..» και στο θύτη « ναι βρες το καινούργιο, το πάθος που σου έλειψε, τη ζωή που δεν έζησες κάνε και μια ταινία, θα έχει φοβερή απήχηση στις μέρες μας. Ναι, τώρα που ξαφνικά όλοι μας θυμηθήκαμε ότι είμαστε θύματα της γυναίκας μας, του άντρα μας, των πεθερικών, της άτιμης κοινωνίας, του γείτονα και ότι άλλο βρούμε να πόυμε για να δικαιολογήσουμε ότι βαριόμαστε, ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ τρελλά να ακούσουμε την ψυχή του ανθρώπου που μεγαλώσαμε εν τέλλει μαζί του. Βαριόμαστε να κατέβουμε από τον πολύτιμο θρόνο του ΕΓΩ μας, είναι απείρως πιο εύκολο να γυρίσουμε την πλάτη, εως και να συμβουλέψουμε τον διπλανό μας να κάνει το ίδιο, προκειμένου να σκεφτούμε τρόπους να ανάψει ξανά εκείνο το πάθος του πρώτου δειλινού, που τώρα πια τα τραγούδια που ακούγονται αρέσουν και στους δύο. Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι κάνω λάθος;

...το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτισω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

Σκέψου λίγο το αντίστοιχο....
Ναί, μου λείπεις... σε έχασα με τα χρόνια, ανάμεσα στα pampers και στους λογαριασμούς..
Ναί το θέλω να σε κατακτήσω, ξανά, γιατί δεν σταμάτησα ποτέ αληθινά να σε θαυμάζω. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για επιβεβαίωση στα bar στα chat ή όπου αλλού...
Ναι θα σου δείξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι γιατί όσα κι αν έμαθες ως τώρα δεν στα έδειξα ή δεν στα έδωσα όλα.

Δεν είναι για σένα ένα πιθανό σενάριο;
Δεν αξίζει κάθε ζευγάρι πριν βαλτώσει να το σκεφτεί λίγο;

Σκέψου ότι τώρα αυτό που στα 20+ ήταν ένα άπιστο έτερο ήμισυ, τώρα έχει διευθυντική θέση:
Tώρα είναι «ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ» και το τί σημαίνει αυτό προηγήθηκαν πολλές και απείρως καλύτερες απαντήσεις σε αυτο το forum από όποια ετυμολογία θα μπορούσα να σκεφτώ εγώ.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε