Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ποσο σημαντικο θεωρειτε το ερωτικο στοιχειο σ'ενα πολυετη γαμο?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

# 41 στις 12/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by ESPERANTZA
Κι όλα καλά.

Οκ μια χαρα ακουγετε μα...να το ξεδιαλυνουμε λιγακι ?
Γνωμη μου ειναι πως ειναι αλλο το ερωτικο παθος και αλλο οτι πολυ πολυ ομορφα περιεγραψες.
Μιλησες για σεξουαλικη διαθεση και ορμη και οχι για ερωτικο παθος.
Πιστευω οτι οντως στα 40+ οταν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα το σεξ και ολη η "ενδοσκοπηση"οπως λες ειναι πολυ καλυτερη απο οτι στα 20 ,
επισης ναι,δεν υπαρχει χρονος για ταμπου,ενω τα χρονια που εχουν περασει φερνουν την οικειοτητα και την γνωση για το σεξουαλικο κομματι των συντροφων.
Τελος πραγματι και οι πειραματισμοι ειναι αρκετοι και...πολλοι.
ΑΥΤΟ ομως εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι εκεινο το ερωτικο παθος που νοιωθει ενα καινουργιο ζευγαρι.εκεινο το συναισθημα δηλαδη που κουβαλα το αγνωστο,το κερδιζω,το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτισω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

Νικόλα, δε διαφωνώ μαζί σου, σίγουρα η αίσθηση είναι διαφορετική.
Είναι άλλη η γλύκα του καινούργιου αλλά για ποιά ηλικία μιλάμε; Εκείνη με το ροζ συννεφάκι την εποχή της πρώτης ενηλικίωσης; Τότε που ακόμα δεν γνωρίζαμε καν τον εαυτό μας, τότε που οι συμβουλές στους φίλους μας αφορούσαν σε σχέσεις των 2;
(Προσπαθώ να γίνω σαφής, δε μου βγαίνει ξέρω αλλά θα το παλέψω)΄
Στην ηλικία των 20+, σε ένα ξενοκοίταγμα η πρώτη σκέψη μας, η πρώτη απαίδευτη συμβουλή τον φίλο/η μας θα ήταν να ξεχάσει δια παντός τον/την άπιστο έτερο ήμισυ και να προχωρήσει τη ζωή του .... μέχρι να βρει το ... αλλο του μισό;;;
Και ναι θα υπήρχε και κλάμα για τη χαμένη αγάπη και όλα αυτά τα συναισθήματα που ενέπνευσαν τους ποιητές ανα τους αιώνες. Γιατί σε αυτή την ηλικία λίγο ο εγωϊσμός μας, λίγο η διαδικασία της σκέψης του θα αλλάξω τον κόσμο, (και κατ’επέκταση και το έτερο ήμισυ), λίγο η ψευδαίσθηση της παντοδυναμίας της νιότης επιβάλλουν διαφορετικές στρατηγικές. Όσο για το καλός εραστής/ερωμένη στα 40+ τί σχέση έχεις με το κοκοράκι των 20; ;Oμως ήταν ωραία τότε, ακριβώς γιατί ήταν πρωτόγνωρα και κανεις δεν ήξερε τι ακριβώς ήθελε ή περίμενε.
Ναι είναι άλλο το πάθος εκείνο και επειδή συμφωνούμε όλοι σε αυτό; φανταζόμαστε πως όποιος κοιτάζει έξω από την συζυγική στέγη για το «νέο πρόσωπο», θα ζήσει σίγουρα εκείνο το ... πάθος. Αλήθεια;
Και ξαναρωτώ, για ποιά ηλικία μιλάμε;
Θα δώσεις τώρα την ίδια συμβουλή στο ένα μέλος ενός ζευγαριού που δεν ανήκει σε κοινωνία των 2 αλλά σε «οικογένεια των 3+»;
Με τί καρδιά θα του πεις: «Ξεκόλλα, δεν κάνει αυτός ο άνθρωπος για σένα ( μετά από μια ζωή)... ψάξε να βρεις τον εαυτό σου και τόσα άλλα..» και στο θύτη « ναι βρες το καινούργιο, το πάθος που σου έλειψε, τη ζωή που δεν έζησες κάνε και μια ταινία, θα έχει φοβερή απήχηση στις μέρες μας. Ναι, τώρα που ξαφνικά όλοι μας θυμηθήκαμε ότι είμαστε θύματα της γυναίκας μας, του άντρα μας, των πεθερικών, της άτιμης κοινωνίας, του γείτονα και ότι άλλο βρούμε να πόυμε για να δικαιολογήσουμε ότι βαριόμαστε, ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ τρελλά να ακούσουμε την ψυχή του ανθρώπου που μεγαλώσαμε εν τέλλει μαζί του. Βαριόμαστε να κατέβουμε από τον πολύτιμο θρόνο του ΕΓΩ μας, είναι απείρως πιο εύκολο να γυρίσουμε την πλάτη, εως και να συμβουλέψουμε τον διπλανό μας να κάνει το ίδιο, προκειμένου να σκεφτούμε τρόπους να ανάψει ξανά εκείνο το πάθος του πρώτου δειλινού, που τώρα πια τα τραγούδια που ακούγονται αρέσουν και στους δύο. Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι κάνω λάθος;

...το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτήσω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

Σκέψου λίγο το αντίστοιχο....
Ναί, μου λείπεις... σε έχασα με τα χρόνια, ανάμεσα στα pampers και στους λογαριασμούς..
Ναί το θέλω να σε κατακτήσω, ξανά, γιατί δεν σταμάτησα ποτέ αληθινά να σε θαυμάζω. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για επιβεβαίωση στα bar στα chat ή όπου αλλού...
Ναι θα σου δείξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι γιατί όσα κι αν έμαθες ως τώρα δεν στα έδειξα ή δεν στα έδωσα όλα.

Δεν είναι για σένα ένα πιθανό σενάριο;
Δεν αξίζει κάθε ζευγάρι πριν βαλτώσει να το σκεφτεί λίγο;

Σκέψου ότι τώρα αυτό που στα 20+ ήταν ένα άπιστο έτερο ήμισυ, τώρα έχει διευθυντική θέση:
Tώρα είναι «ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ» και το τί σημαίνει αυτό προηγήθηκαν πολλές και απείρως καλύτερες απαντήσεις σε αυτο το forum από όποια ετυμολογία θα μπορούσα να σκεφτώ εγώ.
Νικόλα, δε διαφωνώ μαζί σου, σίγουρα η αίσθηση είναι διαφορετική.
Είναι άλλη η γλύκα του καινούργιου αλλά για ποιά ηλικία μιλάμε; Εκείνη με το ροζ συννεφάκι την εποχή της πρώτης ενηλικίωσης; Τότε που ακόμα δεν γνωρίζαμε καν τον εαυτό μας, τότε που οι συμβουλές στους φίλους μας αφορούσαν σε σχέσεις των 2;
(Προσπαθώ να γίνω σαφής, δε μου βγαίνει ξέρω αλλά θα το παλέψω)΄
Στην ηλικία των 20+, σε ένα ξενοκοίταγμα η πρώτη σκέψη μας, η πρώτη απαίδευτη συμβουλή τον φίλο/η μας θα ήταν να ξεχάσει δια παντός τον/την άπιστο έτερο ήμισυ και να προχωρήσει τη ζωή του .... μέχρι να βρει το ... αλλο του μισό;;;
Και ναι θα υπήρχε και κλάμα για τη χαμένη αγάπη και όλα αυτά τα συναισθήματα που ενέπνευσαν τους ποιητές ανα τους αιώνες. Γιατί σε αυτή την ηλικία λίγο ο εγωϊσμός μας, λίγο η διαδικασία της σκέψης του θα αλλάξω τον κόσμο, (και κατ’επέκταση και το έτερο ήμισυ), λίγο η ψευδαίσθηση της παντοδυναμίας της νιότης επιβάλλουν διαφορετικές στρατηγικές. Όσο για το καλός εραστής/ερωμένη στα 40+ τί σχέση έχεις με το κοκοράκι των 20; ;Oμως ήταν ωραία τότε, ακριβώς γιατί ήταν πρωτόγνωρα και κανεις δεν ήξερε τι ακριβώς ήθελε ή περίμενε.
Ναι είναι άλλο το πάθος εκείνο και επειδή συμφωνούμε όλοι σε αυτό( φανταζόμαστε πως όποιος κοιτάζει έξω από την συζυγική στέγη για το «νέο πρόσωπο», θα ζήσει σίγουρα εκείνο το ... πάθος. Αλήθεια;
Και ξαναρωτώ, για ποιά ηλικία μιλάμε;
Θα δώσεις τώρα την ίδια συμβουλή στο ένα μέλος ενός ζευγαριού που δεν ανήκει σε κοινωνία των 2 αλλά σε «οικογένεια των 3+»;
Με τί καρδιά θα του πεις: «Ξεκόλλα, δεν κάνει αυτός ο άνθρωπος για σένα ( μετά από μια ζωή)... ψάξε να βρεις τον εαυτό σου και τόσα άλλα..» και στο θύτη « ναι βρες το καινούργιο, το πάθος που σου έλειψε, τη ζωή που δεν έζησες κάνε και μια ταινία, θα έχει φοβερή απήχηση στις μέρες μας. Ναι, τώρα που ξαφνικά όλοι μας θυμηθήκαμε ότι είμαστε θύματα της γυναίκας μας, του άντρα μας, των πεθερικών, της άτιμης κοινωνίας, του γείτονα και ότι άλλο βρούμε να πόυμε για να δικαιολογήσουμε ότι βαριόμαστε, ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ τρελλά να ακούσουμε την ψυχή του ανθρώπου που μεγαλώσαμε εν τέλλει μαζί του. Βαριόμαστε να κατέβουμε από τον πολύτιμο θρόνο του ΕΓΩ μας, είναι απείρως πιο εύκολο να γυρίσουμε την πλάτη, εως και να συμβουλέψουμε τον διπλανό μας να κάνει το ίδιο, προκειμένου να σκεφτούμε τρόπους να ανάψει ξανά εκείνο το πάθος του πρώτου δειλινού, που τώρα πια τα τραγούδια που ακούγονται αρέσουν και στους δύο. Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι κάνω λάθος;

...το μου λειπεις,το θελω να σε κατακτισω,ακομη και το να δειξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι.

Σκέψου λίγο το αντίστοιχο....
Ναί, μου λείπεις... σε έχασα με τα χρόνια, ανάμεσα στα pampers και στους λογαριασμούς..
Ναί το θέλω να σε κατακτήσω, ξανά, γιατί δεν σταμάτησα ποτέ αληθινά να σε θαυμάζω. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για επιβεβαίωση στα bar στα chat ή όπου αλλού...
Ναι θα σου δείξω ποσο καλος εραστης-ερωμενη ειμαι γιατί όσα κι αν έμαθες ως τώρα δεν στα έδειξα ή δεν στα έδωσα όλα.

Δεν είναι για σένα ένα πιθανό σενάριο;
Δεν αξίζει κάθε ζευγάρι πριν βαλτώσει να το σκεφτεί λίγο;

Σκέψου ότι τώρα αυτό που στα 20+ ήταν ένα άπιστο έτερο ήμισυ, τώρα έχει διευθυντική θέση:
Tώρα είναι «ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ» και το τί σημαίνει αυτό προηγήθηκαν πολλές και απείρως καλύτερες απαντήσεις σε αυτο το forum από όποια ετυμολογία θα μπορούσα να σκεφτώ εγώ.

Οχι εσπεραντζα η καλυτερα εξπεραντζα , οχι δεν θα βαλω το χερι μου στην φωτια ,αφενος γιατι συμφωνουμε και επειτα γιατι καιει...
Η διαφωνια μας (αν υπαρχει σε ανταλλαγη αποψεων ) ηταν στον ερωτα και το παθος,στην προσπαθεια ,τον σεβασμο και την ωριμοτητα δεν διαφωνουμε.
Φυσικα και θα ελεγα σε καποιο ζευγαρι που ψαχνει τον χαμενο του ερωτα,να το παλεψει με τον πολυετη συντροφο του και οσο και αν τον στεναχωρουσα λεγοντας του τις αποψεις μου οτι το ερωτικο παθος δεν θα ξαναερθει,στο τελος θα συμπληρωνα(κυριως οι γυναικες πρεπει να το ακουσουν τουτο,μια και αυτες ειναι πιο πολυ κοντα στο συγκεκριμενο λαθος)οτι ειναι απλα ενα παραμυθι που ξεγελαει σαν την Κιρκη..
Αν θελετε μια απιστια μονο για να γεμισετε αυτο το κατι αλλο (δεν καταλαβα ακομη τι ειναι..) να την κανετε παιρνωντας και το αναλογο ρισκο.
Ομως εσεις κυριως οι πρωταρες της σκεψης να ξερετε οτι το ερωτικο παθος που θα υπαρξει θαναι σεξ σεξ σεξ , κλαμα κλαμα κλαμα ,εμπειρια εμπειρια εμπειρια , και οχι επιστροφη στην εφηβια που "σας χαλασε ο γαμος ".

ESPERANTZA

# 42 στις 12/7/2011
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
'Aρεσαν+: 0%
Ax βρε Νικολάκη ψυχολόγε!!!

# 43 στις 12/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πολύ ωραία συζήτηση .......

Επιτρέψτε μου να καταθέσω τη δικιά μου άποψη …..

Αρχικά ο Νίκος προσπάθησε να καλύψει το θέμα διευκρινίζοντας ή διαχωρίζοντας το ερωτικό στοιχείο σε σεξ , ερωτικό πάθος ( τονίζοντας ότι είναι απίθανη η εκδοχή να υπάρξουν σε μια πολύχρονη σχέση ) χωρίς να διαφωνήσει για τη σπουδαιότητα της οικειότητας , του ενδιαφέροντος και της επικοινωνίας ως κινητήριες δυνάμεις ενδυνάμωσης των παραπάνω.

Πιθανότατα ξέχασε να αναφερθεί στον έρωτα που είναι μία άλλη διάσταση του ερωτικού στοιχείου …..
Ενώ καταλήγοντας πολύ σωστά εντόπισε και απάντησε στο δίλημμα της θεματοθέτριας .
Η Εσπεράντζα πάλι πιστεύει πως όλα τα παραπάνω μπορούν να συνυπάρξουν σε μια πολύχρονη σχέση όπως ακριβώς κι εγώ ….. με μόνη αφετηρία και κατευθυντήρια δύναμη την εγκεφαλική πυξίδα …… ή διαφορετικά την μετά από ενδοσκόπηση γνωριμία με τα θέλω μας ….

Και αυτό ακριβώς έρχεται να επιβεβαιώσει νομίζω αυτό που ονομάζει η Εσπεράντζα εφηβικοί έρωτες …. που ο φυσιολογικά ανώριμος εαυτός δε γνωρίζει τι ψάχνει και εύκολα αλλάζει μορφές …. περιεχόμενο…….. σε συνθήκες αυθόρμητες και παρορμητικές ….. ενώ ο χρόνος της πολυετής σχέσης και η διάδραση σου προσφέρει την άνεση να γνωρίσεις τον εαυτό σου και να κατασταλάξεις στα ζητούμενά σου και τον τρόπο που θα τα πραγματώσεις ........

Η άποψη πάλι του Νίκου για το ερωτικό πάθος που το ταυτίζει με το καινούριο …. το άγνωστο κ.τ.λ. νομίζω πως έχει να κάνει με την σεξουαλικοποίηση της ερωτικής ζωής , το ενθουσιώδες φλερτ ή δεσμό ή σχέση .
Μπέρδεμα που συμβαίνει στους περισσότερους άντρες ….χωρίς σκοπιμότητα μα με πολλές απώλειες γιατί δεν γίνεται εμβάθυνση σε βαθύτερα επίπεδα ψυχής και συνείδησης με αποτέλεσμα την αίσθηση του ανικανοποίητου και την έλλειψη πληρότητας.
Έτσι νομίζω πως εξηγείται και η συνεχής αναζήτηση του καινούριου ….
Δική μου άποψη και ίσως συμφωνήσετε είναι πως ακόμα και ο έρωτας είναι προσωπικός ……. Είναι αυτό που επιλέγει ο καθένας να ζήσει ........ σε κάθε του διάσταση και βαθμό ……..

Και η διαφορετικότητα …. η ασυνεννοησία προκύπτει από τη διαφορά στο βαθμό , στην ένταση , στη διάρκεια , στις διαστάσεις …..

Κάποιος μπορεί να είναι γειωμένος , άλλος να μείνει στο αρχικό στάδιο ...άλλος να προχωρήσει περισσότερο και άλλος μπορεί να προχωρήσει στον υπέρτατο βαθμό παραδίδοντας απόλυτα τον ψυχισμό και τη ζωή του . Και εννοώ τη συνειδητή και αμετάκλητη αναζήτηση ψυχικής ένωσης , τη διάσπαση της ψυχικής συγκρότησης , την εναγώνια και έμπρακτη αναζήτηση του άλλου σε όλες τις δραστηριότητες της ζωής , το μηδενισμό των προσωπικών ορίων, την ταύτιση , το απόλυτο μοίρασμα και τον πλήρη αφανισμό του εγώ ……

Συναισθήματα και ψυχικές καταστάσεις που σίγουρα εμπλουτίζονται σιγά σιγά με το πέρασμα του χρόνου με το σεβασμό , την εκτίμηση , το ενδιαφέρον , την αποδοχή , την ελευθερία , την αγάπη …..

Ας υποθέσουμε λοιπόν πως ένας άνθρωπος φτιάχνει το μαγικό μείγμα … και επιλέγει να ζήσει τον έρωτα … το ερωτικό πάθος , την οικειότητα , το ενδιαφέρον , την αγάπη επικεντρωμένα σε ένα πρόσωπο ……. Σε μια πολυετή σχέση ……… όπως περιγράφηκαν παραπάνω …..

Όταν προδωθεί ……. αποδιοργανώνεται σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορεί να συγκεντρωθεί , να φάει , να κοιμηθεί , να εργαστεί …..

Δεν μπορεί να αρκεστεί σε ημίμετρα ……… δεν αναλώνεται σε ερωτήσεις του τύπου ‘’ εφηβικά σκιρτήματα ‘’ ( ας με συγχωρέσει η θεματοθέτρια) ….. ή παθητικούς συμβιβασμούς ……..ή αντεκδικήσεις ........

Αγωνίζεται όπως την Εσπεράντζα ……. εάν έχει τα περιθώρια…..

Διαφορετικά στρέφει το μαχαίρι στο εσωτερικό της ψυχής του …….

Ξεριζώνει …….Αρνείται να κάνει εκπτώσεις …. Και γράφει μόνος του τους τίτλους του τέλους ...
και ίσως να ξαναρχίζει την κατάλληλη ώρα … με το κατάλληλο πρόσωπο από την αρχή με περισσότερη σοφία …… και περισσότερο βάθος .....

Τα παραπάνω Εσπεράντζα μου , δεν έχουν να κάνουν καθόλου με βαρεμάρα ….. σε διαβεβαιώ ……… γιατί σε μια πολυετή σχέση για να βιώσει κάποιος το βυθό ….. έστω και μόνος του (αφού οι άνθρωποι εξελίσσονται διαφορετικά ή έχουν επιλέξει να ικανοποιούν διαφορετικές ανάγκες) ...... σημαίνει πως βούτηξε συνειδητά και επιδιωκόμενα στα πολύ πολύ βαθιά ………..αλλά χωρίς να ξέρει τι τον περιμένει .......

ESPERANTZA

# 44 στις 12/7/2011
author
Άνεμε, να΄ξερες πόσο με φόβισε η Αλήθεια σου... αν κατάλαβα καλά, αν είναι έτσι...

# 45 στις 12/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρώτησέ με .....

ESPERANTZA

# 46 στις 12/7/2011
author

Παράθεση:
Originally posted by Anemos-
Πολύ ωραία συζήτηση .......

Επιτρέψτε μου να καταθέσω τη δικιά μου άποψη …..

Αρχικά ο Νίκος προσπάθησε να καλύψει το θέμα διευκρινίζοντας ή διαχωρίζοντας το ερωτικό στοιχείο σε σεξ , ερωτικό πάθος ( τονίζοντας ότι είναι απίθανη η εκδοχή να υπάρξουν σε μια πολύχρονη σχέση ) χωρίς να διαφωνήσει για τη σπουδαιότητα της οικειότητας , του ενδιαφέροντος και της επικοινωνίας ως κινητήριες δυνάμεις ενδυνάμωσης των παραπάνω.

Πιθανότατα ξέχασε να αναφερθεί στον έρωτα που είναι μία άλλη διάσταση του ερωτικού στοιχείου …..
Ενώ καταλήγοντας πολύ σωστά εντόπισε και απάντησε στο δίλημμα της θεματοθέτριας .
Η Εσπεράντζα πάλι πιστεύει πως όλα τα παραπάνω μπορούν να συνυπάρξουν σε μια πολύχρονη σχέση όπως ακριβώς κι εγώ ….. με μόνη αφετηρία και κατευθυντήρια δύναμη την εγκεφαλική πυξίδα …… ή διαφορετικά την μετά από ενδοσκόπηση γνωριμία με τα θέλω μας ….

Και αυτό ακριβώς έρχεται να επιβεβαιώσει νομίζω αυτό που ονομάζει η Εσπεράντζα εφηβικοί έρωτες …. που ο φυσιολογικά ανώριμος εαυτός δε γνωρίζει τι ψάχνει και εύκολα αλλάζει μορφές …. περιεχόμενο…….. σε συνθήκες αυθόρμητες και παρορμητικές ….. ενώ ο χρόνος της πολυετής σχέσης και η διάδραση σου προσφέρει την άνεση να γνωρίσεις τον εαυτό σου και να κατασταλάξεις στα ζητούμενά σου και τον τρόπο που θα τα πραγματώσεις ........

Η άποψη πάλι του Νίκου για το ερωτικό πάθος που το ταυτίζει με το καινούριο …. το άγνωστο κ.τ.λ. νομίζω πως έχει να κάνει με την σεξουαλικοποίηση της ερωτικής ζωής , το ενθουσιώδες φλερτ ή δεσμό ή σχέση .
Μπέρδεμα που συμβαίνει στους περισσότερους άντρες ….χωρίς σκοπιμότητα μα με πολλές απώλειες γιατί δεν γίνεται εμβάθυνση σε βαθύτερα επίπεδα ψυχής και συνείδησης με αποτέλεσμα την αίσθηση του ανικανοποίητου και την έλλειψη πληρότητας.
Έτσι νομίζω πως εξηγείται και η συνεχής αναζήτηση του καινούριου ….
Δική μου άποψη και ίσως συμφωνήσετε είναι πως ακόμα και ο έρωτας είναι προσωπικός ……. Είναι αυτό που επιλέγει ο καθένας να ζήσει ........ σε κάθε του διάσταση και βαθμό ……..

Και η διαφορετικότητα …. η ασυνεννοησία προκύπτει από τη διαφορά στο βαθμό , στην ένταση , στη διάρκεια , στις διαστάσεις …..

Κάποιος μπορεί να είναι γειωμένος , άλλος να μείνει στο αρχικό στάδιο ...άλλος να προχωρήσει περισσότερο και άλλος μπορεί να προχωρήσει στον υπέρτατο βαθμό παραδίδοντας απόλυτα τον ψυχισμό και τη ζωή του . Και εννοώ τη συνειδητή και αμετάκλητη αναζήτηση ψυχικής ένωσης , τη διάσπαση της ψυχικής συγκρότησης , την εναγώνια και έμπρακτη αναζήτηση του άλλου σε όλες τις δραστηριότητες της ζωής , το μηδενισμό των προσωπικών ορίων, την ταύτιση , το απόλυτο μοίρασμα και τον πλήρη αφανισμό του εγώ ……

Συναισθήματα και ψυχικές καταστάσεις που σίγουρα εμπλουτίζονται σιγά σιγά με το πέρασμα του χρόνου με το σεβασμό , την εκτίμηση , το ενδιαφέρον , την αποδοχή , την ελευθερία , την αγάπη …..

Ας υποθέσουμε λοιπόν πως ένας άνθρωπος φτιάχνει το μαγικό μείγμα … και επιλέγει να ζήσει τον έρωτα … το ερωτικό πάθος , την οικειότητα , το ενδιαφέρον , την αγάπη επικεντρωμένα σε ένα πρόσωπο ……. Σε μια πολυετή σχέση ……… όπως περιγράφηκαν παραπάνω …..

Όταν προδωθεί ……. αποδιοργανώνεται σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορεί να συγκεντρωθεί , να φάει , να κοιμηθεί , να εργαστεί …..

Δεν μπορεί να αρκεστεί σε ημίμετρα ……… δεν αναλώνεται σε ερωτήσεις του τύπου ‘’ εφηβικά σκιρτήματα ‘’ ( ας με συγχωρέσει η θεματοθέτρια) ….. ή παθητικούς συμβιβασμούς ……..ή αντεκδικήσεις ........

Αγωνίζεται όπως την Εσπεράντζα ……. εάν έχει τα περιθώρια…..

Διαφορετικά στρέφει το μαχαίρι στο εσωτερικό της ψυχής του …….

Ξεριζώνει …….Αρνείται να κάνει εκπτώσεις …. Και γράφει μόνος του τους τίτλους του τέλους ...
και ίσως να ξαναρχίζει την κατάλληλη ώρα … με το κατάλληλο πρόσωπο από την αρχή με περισσότερη σοφία …… και περισσότερο βάθος .....

Τα παραπάνω Εσπεράντζα μου , δεν έχουν να κάνουν καθόλου με βαρεμάρα ….. σε διαβεβαιώ ……… γιατί σε μια πολυετή σχέση για να βιώσει κάποιος το βυθό ….. έστω και μόνος του (αφού οι άνθρωποι εξελίσσονται διαφορετικά ή έχουν επιλέξει να ικανοποιούν διαφορετικές ανάγκες) ...... σημαίνει πως βούτηξε συνειδητά και επιδιωκόμενα στα πολύ πολύ βαθιά ………..αλλά χωρίς να ξέρει τι τον περιμένει .......

Μπορεί να "νομίζεις" απλά πως είσαι ερευτευμένος και να μην είσαι;
Πόσο τραγική θα ήταν αυτή η διαπίστωση.
Και από την άλλη, αναρωτιέμαι τί κέρδισε εκείνος που βούτηξε στα βαθιά συνειδητά ναι, μήπως ήταν ακόμα μια μορφή άσκοπης θυσίας; Mήπως τελικά όλος αυτός ο αλτρουισμός είναι ο υπαίτιος για το ψυχικό μαχαίρωμα που ακολουθεί;

Mήπως τελικά θα προτιμούσα να ήμουν ... φυτό;;;

# 47 στις 12/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Μπορεί να "νομίζεις" απλά πως είσαι ερευτευμένος και να μην είσαι;
Πόσο τραγική θα ήταν αυτή η διαπίστωση.
Και από την άλλη, αναρωτιέμαι τί κέρδισε εκείνος που βούτηξε στα βαθιά συνειδητά ναι, μήπως ήταν ακόμα μια μορφή άσκοπης θυσίας; Mήπως τελικά όλος αυτός ο αλτρουισμός είναι ο υπαίτιος για το ψυχικό μαχαίρωμα που ακολουθεί;

Mήπως τελικά θα προτιμούσα να ήμουν ... φυτό;;;

Πολλά μπορεί να ''νομίζουμε '' .....
επειδή σχεδόν ποτέ δεν έχουμε πλήρη επίγνωση του εαυτού μας .... των άλλων .... του κόσμου .... των συναισθημάτων .... ακόμα και των λέξεων ....
Ακόμα και το αντίστροφο .......
Η αυτογνωσία ακολουθεί των εμπειριών και των βιωμάτων τις περισσότερες φορές ........

Ρωτάς τι κέρδισε εκείνος που βούτηξε στα βαθιά ..... κι αν ήταν άσκοπη θυσία ....

Κέρδισε τη γνώση του εαυτού του .....
την αυτοεκπλήρωσή του ( αφού έτσι έχει μάθει να ζει) .....
ένιωσε δυνατά , ζωντανά και πολύτιμα συναισθήματα .......
την πληρότητα , το όνειρο , τη συνειδητή και ανεπιθύμητη ψευδαίσθηση, την απώλεια
πάλεψε μέχρι τα όριά του .........
με μια λέξη : Έζησε ......

Άρα δεν είναι θυσία ....

Αν ο αλτρουισμός είναι υπαίτιος για το ψυχικό μαχαίρωμα είναι η επόμενη ερώτησή σου .....

Ναι.... ως ένα βαθμό .....χωρίς γενικεύσεις και με όρια ισορροπίας .....

Μπορεί να είναι ένα είδος αυτοπροστασίας ........

Μπορεί να είναι και η αποδοχή της ωμής πραγματικότητας ....
Στην τελευταία σου ερώτηση ......

Η αλήθεια είναι ότι αν ήσουν φυτό .... θα έχανες όλη τη μαγεία τη ζωής ....

Ίσως να μην γνώριζες πόσο παράξενο είναι να είσαι ευτυχισμένος επειδή είχες την τύχη να ολοκληρώσεις έναν κύκλο από ανάμεικτη ευτυχία προσπάθεια και πόνο .....
αφού πέρασες από αναρίθμητα σκοτάδια ....
ψάχνοντας κομματάκι κομματάκι μέσα σ΄αυτά να ξανασυναρμολογήσεις τον εαυτό σου ........
και να βρίσκεσαι εδώ .......
χωρίς να είσαι υποχρεωμένη/ος να παριστάνεις το φυτό ........
χωρίς να ισορροπείς με συνειδητές , ανεπιθύμητες ψευδαισθήσεις ανάμεσα σε αυτό που επιθυμείς και σε αυτό που δεν έχεις .......
Εξάλλου η ουσία θα ήταν ίδια ......
και οι επιπτώσεις μεγαλύτερες με το πέρασμα του χρόνου ........

# 48 στις 12/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ούτε μπουγάδα να απλώνατε με τόσα σεντόνια εδώ μέσα
[img]http://www.rocking.gr/modules/forum/images/smilies/cold.gif[/img]

ESPERANTZA

# 49 στις 13/7/2011
author
Μάλλον φταίει η ώρα. Στις καλύτερες μελέτες αναφέρεται εξ΄άλλου η δράση του υποσυνειδήτου αυτές τις ώρες.
Βέβαια λείπει μια Jean σάυτή την κρίση αυτογνωσίας. Ποιός ξέρει ίσως προτίμησε βραδυνό μπανάκι.
Η αλήθεια είναι πως κι εγω το πεθύμησα (στη θάλασσα εννοώ).
Άνεμε... προσπαθώ να χωνέψω τόσο συμπηκνωμένο μεγαλείο. Θέλω να αιστανθώ πρώτα όσα είπες και θα επανέλθω.
Σ'ευχαριστώ!...

# 50 στις 13/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Jack_Skellington
Ούτε μπουγάδα να απλώνατε με τόσα σεντόνια εδώ μέσα
[img]http://www.rocking.gr/modules/forum/images/smilies/cold.gif[/img]

Οι καλές νοικοκυρές από την μπουγάδα τους δε φαίνονται βρε Jack μου ;

ESPERANTZA

# 51 στις 13/7/2011
author
Jack!!!
Tώρα το είδα, είσαι τοξότης.
ΕΙΣΑΙ ΤΟΞΟΤΗΣ;;;;;;
Τί κάνεις εδώ χαρά της ζωής, μόνο για σεντόνια θα μιλήσεις;

# 52 στις 13/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Jack!!!
ΕΙΣΑΙ ΤΟΞΟΤΗΣ;;;;;;

Είναι σοβαρό; Θα ζήσω; Πολύ ανήσυχη μου ακούγεσαι και δεν είναι καλό σημαδί [img]http://www.rocking.gr/modules/forum/images/smilies/unsure.gif[/img]

Παράθεση:

Εγώ είμαι η χαρά της ζωής; Μάλλον κάπου άλλου πήγαινε αυτό.

# 53 στις 13/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Αχα... ώστε είναι κόλπο
(δεν ξέρω γιατί το είπα αυτό)

ESPERANTZA

# 54 στις 13/7/2011
author

Παράθεση:

Παράθεση:
Jack!!!
ΕΙΣΑΙ ΤΟΞΟΤΗΣ;;;;;;

Είναι σοβαρό; Θα ζήσω; Πολύ ανήσυχη μου ακούγεσαι και δεν είναι καλό σημαδί [img]http://www.rocking.gr/modules/forum/images/smilies/unsure.gif[/img]

Θαζήσεις χαρά μου θα ζήσεις, οι τοξότες πάντα επιβιώνουν.!!

Παράθεση:

Εγώ είμαι η χαρά της ζωής; Μάλλον κάπου άλλου πήγαινε αυτό.

Γάτα είσαι.

# 55 στις 13/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Αχα... ώστε είναι κόλπο

(δεν ξέρω γιατί το είπα αυτό)

Αυτοσαρκασμός είναι Jack........

Κόλπα δεν κάνω .... και το ξέρεις καλά .....

Δεν έχω προσπαθήσει να μπερδέψω .... να παγιδέψω ..... να ειρωνευτώ κανένα συνδίκτυο/α .....

Όταν θυμώσω ..... θυμώνω και το εκδηλώνω με την ίδια ειλικρίνεια .....που απαντώ σε οποιαδήποτε ερώτηση ....... χωρίς να το θεωρώ επικίνδυνο για τον ψυχισμό μου (διάβασα αυτό που έγραψες στο θέμα της Οctober )

Γνωρίζω πως για πολλές/ούς είμαι ανεπιθύμητη ή και ενοχλητική .......

δεν ξέρω το λόγο ..... αλλά δε με ενοχλεί ... δε με απογοητεύει .....
απλά αδιαφορώ ......

Διαβάζω παλιά άρθρα .... τότε που οι άνθρωποι που έγραφαν στο σάιτ .... δεν ήταν φοβισμένες ψυχούλες ...... φορώντας απρόσωπα και εχθρικά προσωπεία ....... τότε που εξέφραζαν τις σκέψεις τους σε κοινή θέα ..... χωρίς να σκέφτονται να φανερώσουν πόσο ελλειματικοί μπορεί να εμφανιστούν ..... Ίσως γιατί ζητούσαν πραγματικά την αυτοβελτίωση ......

Καλημέρα !!!!!!

# 56 στις 13/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
OMG αυτή άρχισε να με παίρνει στα σοβαρά.

Konstantinos09

# 57 στις 10/7/2011
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

Παράθεση:
Originally posted by poupadoll
Καλησπερα! Ειμαι καινουργια εδω και με συστησαν φιλες μου που συζητουσαν για το σάιτ.

Απο το μεσημερι ειμαι κολλημενη και διαβαζω τα ποστακια σας. Ειχα κι εγω μια προσφατη συζητηση σχετικα με τις ερωτικες σχεσεις των παντρεμενων ζευγαριων μετα απο πολλα χρονια γαμου. Οι φιλες μου και γω ειμαστε ολες παντρεμενες πανω απο 20 χρονια με ανθρωπους που γνωρισαμε στο Πανεπιστημιο. Μιλαμε δηλαδη για σχεσεις που πλησιαζουν 30ετια αν μετρησουμε και τα χρονια που 'τα ειχαμε'!

Κανουμε πλακα μεταξυ μας σχετικα με την 'καταντια' της ερωτικης μας ζωης αλλα δε σας κρυβω πως μεσα σε ολες τις πλακες νοσταλγουμε αυτο το σκιρτημα του ερωτα, τις παθαιασμενες στιγμες που νιωθαμε τα πρωτα χρονια. Μαλιστα μερικοι (αντρες και γυναικες) διατηρουν και παραλληλες σχεσεις για τους λογους τους ενω ο/η συζυγος κανουν τα στραβα ματια.
Εχουμε καταληξει ομως πως κανενας μας δε θα χωριζε τωρα αν ανακαλυπτε πως ο/η συζυγος του εχει γκομενα/ο. Βολεμα? Υποκρισια? Φοβος?

Το εχει αλλος σκεφτει αυτο?Υπαρχουν ανθρωποι εδω που διατηρουν κατα τ'αλλα ευτυχισμενους γαμους ενω δεν υπαρχει το ερωτικο στοιχειο μεσα σ'αυτους και ισως το αναζητουν σε ερωμενες και εραστες?

E δεν νομίζω να είσαι η μοναδική που το σκέφτηκες.
Είναι πάρα, μα πάρα πολλοί στην θέση σου.
Φαντάζομαι και εσείς όταν θα ήσασταν ακόμα ερωτευμένο ζευγάρι και θα βλέπατε πως καταντάνε τα περισσότερα αντρόγυνα θα λέγατε "όχι, εμείς δεν πρόκειται να γίνουμε ποτέ έτσι. Εμείς έχουμε το κάτι ξεχωριστο". Έτσι δεν είναι ;
Και έρχεται η στιγμή μετά απο χρόνια, ύστερα απο γάμο, παιδιά κ.τ.λ που συνειδητοποιείς πως έχετε γίνει με τον σύντροφο σου, δύο καλοί φίλοι. Παλιοί εραστές.
Αγαπάς τον σύντροφο σου, δεν φαντάζεσαι την ζωή σου χωρίς αυτόν αλλά....Ο ερωτισμός, η λαγνεία, το πάθος είναι ανθρώπινη φύση. Δεν γίνεται χωρίς αυτά.
Και θα τα αναζητήσεις. Πολύ λογικό.
Τώρα για συζύγους που έχουν εραστές/ερωμένες και κάνουν τα στραβά μάτια. Τι να πω. Πολύ παρακμή.
Θα μου πεις, ενώ όταν το κάνουν και και ο άλλος δεν ξέρει τίποτα είναι υγιές ; Όχι βέβαια. Απλά μερικές φορές η άγνοια είναι καλλίτερη....

-Syrup-

# 58 στις 13/7/2011
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 527
...θα αρχίσω να μετράω τα ποστ με το μέτρο...

# 59 στις 13/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by -Syrup-
...θα αρχίσω να μετράω τα ποστ με το μέτρο...

Ειναι θεμα που δεν θα βρεις μια απαντηση.

πες μας την αποψη σου , τι ειναι ερωτικο παθος ,μπορει να υπαρξει μετα απο 20 χρονια γαμου η σχεσης ? και γιατι απιστουν οι ανθρωποι κατα την γνωμη σου ??

AMARYLLIS_30

# 60 στις 14/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο έρωτας είναι κινητήριος δύναμη.Οι ερωτευμένοι άνθρωποι μπορούν να δημιουργήσουν
και έχουν την ικανότητα να τα βλέπουν όλα αισιόδοξα και εύκολα γιατί έχουν συναισθηματική ασφάλεια...Πολύ σημαντικό αυτό, ειδικά όταν κάποιος μπορεί να συνειδητοποιήσει πόσο δυνατός και πόσο αδύναμος είναι την ίδια στιγμή.Το λάθος που κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση μέθης είναι να πιστεύουν ότι πρέπει να τη διατηρήσουν πάση θυσία και μένουν στάσιμοι νομίζοντας ότι εφόσον κάποιος τους αγάπησε γι αυτό που είναι έτσι πρέπει και να μείνουν...
Πώς μπορεί κάποιος να βιώνει την ίδια κατάσταση επί δεκαετίες;Αυτό λοιπόν συμβαίνει στις μακροχρόνιες σχέσεις και διαλύονται η μια μετά την άλλη στις μέρες μας που όλα εξελίσσονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Ο έρωτας ειναι το Α και το Ω σε μια σχέση και για να αντέξει πρέπει να μάθουμε να μην τον κάνουμε αυτοσκοπό, οι άνθρωποι πρέπει να είναι συνοδοιπόροι και να συμπληρώνονται, δεν ανήκει κανένας σε κανέναν, ο πόνος που αισθανόμαστε από την απόρριψη όταν ο αγαπημένος μας σταματά να μας αγαπά και κοιτάζει κάπου αλλού είναι ο θυμός που αισθανόμαστε γι αυτό που καταντήσαμε γι αυτό που συνέβει στον εαυτό μας και δεν μας αρέσει καθόλου...
Από το να καθόμαστε λοιπόν και να μεμψιμοιρούμε αν θα μας αγαπάει ο καλός μας μετά από 50 χρόνια καλό θα ήταν να ανησυχούμε γι αυτό που θα έχουμε απογίνει σε 50 χρόνια...Άνθρωποι που δεν έζησαν τη ζωή τους γιατί απλά ακολουθούσαν ένα πάθος που στην πορεία έγινε ρουτίνα αλλά δεν είχαμε και τη δύναμη να αλλάξουμε τον εαυτό μας...
Χαμένες ζωές, ο έρωτας έχει δυναμική και μεγαλείο, όταν ερωτεύεσαι πρέπει να γίνεσαι καλύτερος και ο άλλος να θαυμάζει την εξέλιξη σου και όχι να βαριέται τη στασιμότητα...
Κυρίες μου ας αγαπήσουμε λίγο τον εαυτό μας τους δύσκολους αυτούς καιρούς και ας αφήσουμε τους όρκους αιώνιας πίστης.Αν κάποια σχέση αντέξει στον χρόνο θα είναι αυτή στην οποία το ζευγάρι θα περάσει από το στάδιο του έρωτα στο στάδιο της αγάπης, θαυμασμού και αναγνώρισης μοιραζόμενοι κοινούς στόχους που θα τους κάνουν να αισθάνονται εξίσου ερωτευμένοι αλλά παράλληλα δημιουργικοί, ικανοποιημένοι κυρίως για την πορεία τους...Η αυτοπραγμάτωση είναι μεγάλη υπόθεση...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε