Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

θελω να βοηθησω σωστα ..

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

better_in_time

# 1 στις 29/7/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 103
Απαντήσεις: 1.465
'Aρεσαν+: 0%

θελω να βοηθησω σωστα ..

καλημερα σας.
θελω την βοηθεια περισσοτερο απο ανθρωπους που γνωριζουν το αντικειμενο και μπορουν να με συμβουλεψουν σωστα ετσι ωστε μια φιλη μου να βοηθηθει.
εχω μια φιλη 25 χρονων η οποια περνα πολυ δυσκολα σημερα στο γαμο της και μεσα σε ολα αυτα υπαρχει και ενα μικρο πολυ χαρισματικο παιδακι το οποιο ειναι ολη της η ζωη.ο αντρας της επισης και αυτος 25.

ας το παρω απο την αρχη.

η κοπελα αυτη σημερα ειναι πολυ στεναχωριμενη και προσπαθει τα παντα για να μην κλεισει αυτη την οικογενεια που εχουν ανοιξει.

το κυριο προβλημα αυτης και του συντροφου της αποτι εχω καταλαβει ειναι οτι λογω τριτων προσωπων του οικογενιακου του περιβαλλοντος (πεθερα,αδελφη,ξαδερφια,αδερφες πεθερας κτλπ) προσπαθουν να την μειωσουν επανελλημενα χωρις κατα την αποψη μου να υπαρχει λογος.

δηλαδη θεωρουν κελεπουρι το γιο τους και θεωρουν οτι η κοπελα υστερει σε πολλα κατα την αποψη τους.

το ιδιο ομως εχει να κανει οχι μονο με αυτην αλλα με ολες τις κοπελες που μπαινουν σε αυτο το σπιτι.παντα προσπαθουν να βρουν κατι το οποιο να μειωσουν την οποιαδηποτε κοπελα περασει την πορτα αυτου του σπιτιου.

η συγκεκριμενη κοπελα αποτι την γνωριζω και εγω χρονια ειναι χαμιλων τονων και θελει παντα να ακολουθα τους υπολοιπους για να μην τους δημιουργει προβλημα.
ισως και αυτος να ειναι ο λογος που εγω της ειπα οτι πρεπει να παρει λιγο τα πανω της και να αναζητησει και αυτη τα δικα της θελω με ευγενεια πανω απολα και ηρεμια.
ο δε αντρας της στην αρχη μου εκανε καλη εντυπωση σαν ανθρωπος,ομως στην συνεχεια εβλεπα οτι την δικη της παρεα δεν την ακολουθουσε , παρα μονο τους δικους του φιλους και γνωστους.
για καποια χρονια την ειχε μονο με δικα του ατομα ενω κανονικα δεν ξερω εσεις θα μου πειτε ο αντρας ακολουθαει την γυναικα του στην πολη που μενει , ειδικα αν εχουν και ενα νεογεννητο παιδακι,συνηθως μια νεα μαμα θελει την βοηθεια απο την μανα της ,χωρις να θεωρηθει οτι υποτιμας την αλλη οικογενεια του συντροφου της,απλα σαν ασφαλεια.

τελοσπαντον ουτε αυτο εγινε αλλα δεν την ενοχλησε και πολυ ειπε γιατι θεωρησε πως ειναι ο αντρας της και αυτο ειναι το σωστο που επρεπε να κανει.
εχω καταλαβει απο πραγματα που μου λεει πως αυτος δεν παιρνει αποφασεις την στιγμη που πρεπει να τις παρει και συνηθως μενει αμετοχος ειδικα μπροστα στις προσβολες των αλλων απεναντι της.
απο την αρχη την εχουν παρει ολοι στραβα,αλλα εγω βλεπω πως αυτη η κοπελα προσπαθει οσο μπορει να ξανακερδισει πισω τον αντρα της και το θελει τοσο πολυ και το βλεπω εγω και αν το βλεπω εγω ποσο μαλλον θα το βλεπει και ο συντροφος της.

αυτος δεν την θελει πισω,η τουλαχιστον ειναι τοσο εγωιστης που συνεχεια της λεει να φυγει να παει στο πατρικο της να μεινει και οτι εχουν τελιωσει.
ισως το μοναδικο πραγμα που δεν εχει ειναι δουλεια,ειναι ανεργη,αλλα οικονομικο προβλημα δεν εχει γιατι την στηριζουν οι γονεις της οικονομικα και σιγα σιγα και αυτη δεν μενει αμετοχη ψαχνει παντου.
γενικα δεν ειναι το οικονομικο θεμα που τον απασχολει αποτι εχω καταλαβει παρολο που τα ριχνει εκει.
γιατι η κοπελα μου λεει ξερω και αλλα ζευγαρια με πολυ πιο λιγα λεφτα που ζουν ευτυχισμενοι ο ενας με τον αλλον.
εγω τωρα ειμαι εδω για να την βοηθησω.
αλλα θελω να βοηθησω σωστα.
δεν θελω να συμβουλεψω λαθος και ταυτοχρονα θελω να την δω ευτυχισμενη.
ξερω οτι δεν περνα απο το χερι μου η ευτυχια της αλλα θα ηθελα να μπορεσει να συμμαζεψει στο μυαλο της τα παντα ετσι ωστε να βγει ευκολοτερα απο ολο αυτο.

να σημειωσω οτι εχει σηκωσει 2-3 φορες το χερι του για πολυ μικρα πραγματα και αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που σας γραφω.

δεν εχω την δικη του αποψη για να ξερω και την δικη του πλευρα,και θελω παντα να ειμαι αντικειμενικη σε τετοιες περιπτωσεις,αλλα διχνει πως δεν θελει καμια επαφη με τους δικους της ανθρωπους.

ισως καποια / καποιος που περασε παρομοιες καταστασεις να με διαφωτισει εστω λιγο.
και το λιγο ειναι πολυ σε τετοιες περιπτωσεις.
Τα συγκρατημένα πάθη κάνουν συνηθισμένους ανθρώπους

Angela_

# 2 στις 29/7/2011
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.580
Το πράγμα είναι πολύ απλό και δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάς εσύ, άντε αυτή μπορεί να είναι ερωτευμένη, χαζή, εξαρτημένη, θολωμένη, μπορεί να την έχουν μεγαλώσει από το σπίτι ότι η γυναίκα κρατάει το σπίτι αλλά να το κατάλαβε λάθος με ποιον τρόπο το κρατάει και μέχρι ποιου σημείου, ότι θες μπορεί να είναι, εσύ όμως?

Μια σχέση την έχεις για να είσαι καλά, μια σχέση την κρατάς όταν είσαι καλά μέσα στη σχέση, μια σχέση που εμπεριέχει προσβολές, ξύλο και έλλειψη σεβασμού τη διαλύεις επιτόπου, κι ένα νηπιαγωγείο παιδιά να έχεις.

Ρωτά πώς μπορείς να βοηθήσεις. Δε μπορείς, και δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου. Τι να κάνεις εσύ? Να πάρεις αποφάσεις για εκείνη? Αυτή δε βλέπει? Κι αν δε βλέπει εσύ με ποιο τρόπο μπορείς να την κάνεις να δει?
...σε πληροφορώ ότι βλέπει, αλλά δε θέλει να δει...
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

# 3 στις 29/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
απο το νεαρο των ηλικιων, ευκολα συμπεραινουμε οτι ο γαμος ηταν αποτελεσμα μια ανεπιθυμητης (για τον αντρα) εγκυμοσυνης.
αυτες οι ιστοριες ποτε δε ληγουν καλα.
τωρα τι να σου πουμε. η φιλη σου ερχεται αντιμετωπη με τις επιλογες της κ φοβαμαι οτι ουτε εσυ ουτε κανεις δε μπορει να τη σωσει απο τις συνεπειες των πραξεων της.
αποφασισε να κανει παιδι κ γαμο μεσα σε μια σχεση ακρως προβληματικη.
τωρα ο πιτσρικος θελει να αποτιναξει "το ζυγο" απο πανω του. αναμενομενο...ειδικα εφοσον υπαρχει κ η ευλογια της οικογενειας του για κατι τετοιο.
δε νομιζω οτι μπορει να κανει κατι η φιλη σου. πρεπει να παρει το παιδι της κ να το παει σε περιβαλλον οπου ειναι επιθυμητο. σε εκεινο το σπιτι δεν ειναι επιθυμητο(ουτε το παιδι ουτε εκεινη) κ η παραμονη της εκει μονο ψυχολογικα προβληματα θα δημιουργησει στην ιδια αλλα κυριως στο παιδι.

ps. κ μεινε απ'ξω απο τα προβληματα τριτων.
οσο λιγοτερα λες τοσο καλυτερα.
να εισαι διπλα της, να την ακους να εισαι φιλη, αλλα ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙΣ κανοντας υποδειξεις.

ESPERANTZA

# 4 στις 29/7/2011
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by JeanHarlow
απο το νεαρο των ηλικιων, ευκολα συμπεραινουμε οτι ο γαμος ηταν αποτελεσμα μια ανεπιθυμητης (για τον αντρα) εγκυμοσυνης.
αυτες οι ιστοριες ποτε δε ληγουν καλα.
τωρα τι να σου πουμε. η φιλη σου ερχεται αντιμετωπη με τις επιλογες της κ φοβαμαι οτι ουτε εσυ ουτε κανεις δε μπορει να τη σωσει απο τις συνεπειες των πραξεων της.
αποφασισε να κανει παιδι κ γαμο μεσα σε μια σχεση ακρως προβληματικη.
τωρα ο πιτσρικος θελει να αποτιναξει "το ζυγο" απο πανω του. αναμενομενο...ειδικα εφοσον υπαρχει κ η ευλογια της οικογενειας του για κατι τετοιο.
δε νομιζω οτι μπορει να κανει κατι η φιλη σου. πρεπει να παρει το παιδι της κ να το παει σε περιβαλλον οπου ειναι επιθυμητο. σε εκεινο το σπιτι δεν ειναι επιθυμητο(ουτε το παιδι ουτε εκεινη) κ η παραμονη της εκει μονο ψυχολογικα προβληματα θα δημιουργησει στην ιδια αλλα κυριως στο παιδι.

ps. κ μεινε απ'ξω απο τα προβληματα τριτων.
οσο λιγοτερα λες τοσο καλυτερα.
να εισαι διπλα της, να την ακους να εισαι φιλη, αλλα ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙΣ κανοντας υποδειξεις.

Συμφωνώ απολύτως. Δεν μπορείς να τη "σώσεις" αλλά μπορείς να είσαι εκεί να τη στηρίξεις, τόσο τώρα που πρέπει να "δει" την αλήθεια στην κατάσταση που αντιμετωπίζει, όσο μετά, όποια κι αν είναι η επιλογή της.
Είναι χαμηλών τόνων λες, και αυτά τα άτομα ή κρύβουν βαθιά μέσα τους ανεκδήλωτα συναισθήματα μένοντας στην απραξία, ή κάνουν μεγάλες εκρήξεις.
Δεν μπορείς και δεν πρέπει να της δείξεις τον τρόπο, μπορείς όμως να την βοηθήσεις να βρει εκείνη τους δρόμους και να επιλέξει αυτόν που αντέχει να πατήσει. Αρκεί να θέλεις να είσαι δίπλα της. Με τον άντρα της έχει μιλήσει ή ακούει μόνο ό,τι εκείνος και η οικογένειά του έχουν να της πουν;
Πάντως απο προσωπική εμπειρία έχω να πώ πως αν ο άντρας δεν έχει τα @@@δια να στηρίξει την γυναίκα του μπροστά σε τρίτους (ακόμα κι αν της τα ψάλλει μετά) δεν είναι άντρας να στηρίξει οικογένεια.

KOLORS

# 5 στις 29/7/2011
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by better_in_time

αυτος δεν την θελει πισω που συνεχεια της λεει να φυγει να παει στο πατρικο της να μεινει και οτι εχουν τελιωσει.

ειναι ανεργη,αλλα οικονομικο προβλημα δεν εχει γιατι την στηριζουν οι γονεις της οικονομικα

να σημειωσω οτι εχει σηκωσει 2-3 φορες το χερι του για πολυ μικρα πραγματα

οικονομικο προβλημα δεν εχει γιατι την στηριζουν οι γονεις της..

αυτος της λεει να τα μαζεψει και να φυγει..

την εχει περιχεριασει κιολας 2-3 φορες..

κι αυτη καθεται???
μερικοι ανθρωποι ειναι αξιοι της μοιρας τους γιατι θεωρουν πως αυτη η μοιρα τους αρμοζει.

οτι κι αν κανουν οι υπολοιποι, αν δεν σπασουν μονοι τους το κλουβιο που εχουν στο μυαλο τους,
στα ιδια θα βολοδερνονται εις τον αιωνα τον απαντα.

λυπηση δεν χρειαζονται..
δεν λυπουνται οι ιδιοι τον εαυτο τους.

daidalos

# 6 στις 29/7/2011
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Δεν έχει επιλεγεί
Απαντήσεις: 683
... 1ο θα πρεπει να ακουσεις και την αλλη πλευρα ..

.. και 2ο εξηγησε μας την υπογραφη σου
... ξυπνα ΚαραΛάζοοο ... το σκασε η Λολα

# 7 στις 29/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ξερεις...
δειχνεις να την γνωριζεις πολυ πολυ καλα....
σχεδον 25 χρονια....
πρωτα να απευθυνθει (ς ? ) σε ειδικο μηπως υπαρχει επιλοχειος καταθλιψη.
μετα να ξεκαθαρισει οτι αν αφησει(ς)τα πραματα ετσι ,βαζει σε κινδυνο την ψυχ του παιδιου της και πως αυτο προηγειται του συζυγου.
Να κανει(ς)μια ΜΟΝΑΧΑ κουβεντα στον ανδρα της λεγοντας οτι εχει ενα χρονικο περιθωριο να σκεφτει,μα αν ερθει θελει να την σεβεται.
Να παει στους γονεις της χωρις να τον ενοχλησει και αν δεν της τηλ σε 3 μηνες να βαλει μπρος το διαζυγιο.

better_in_time

# 8 στις 30/7/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
1)καταλαβαινω οτι δεν μπορω να βοηθησω σε κατι ουσιαστικο ,την βλεπω να χαιρεται τουλαχιστον που εχει καποιες φιλες της κοντα της.
τουλαχιστον η οικογενεια της και οι φιλες της ειμαστε εκει.
τωρα εβαλα το θεμα μπας και ακουσω κατι που ισως να την βοηθησει και της το αναφερω.
το θεμα ειναι οτι δεν θελω με τιποτα να συμβουλεψω κατι στο οποιο να ειμαι λαθος.
για αυτο το λογο και προσπαθω οσο μπορω να ειμαι αντικειμενικη.

2)οσο για την υπογραφη μου στο σχεσεις.ρωταει ενας φιλος και θελω να το εξηγησω.
οταν λοιπον κατα την αποψη μου (παρολο που δεν ειναι λογια δικα μου ομως τα συμεριζομαι γιατι μου εχουν αρεσει πολυ)
φευγει μια γυναικα θα φταιει ο αντρας γιατι απο προσωπικη τουλαχιστον εμπειρια η γυναικα ειναι πιο συναισθηματικη . και αν καταφερει να φυγει απο μια σχεση προβληματικη πρωτη αυτο θα πει πως εφτασε ο κομπος στο χτενι.ετσι το συμεριζομαι και αν εχεις καποια απορια η διαφωνια ευχαριστως να το συζητησουμε ...

daidalos

# 9 στις 31/7/2011
author
... αγαπητη φιλη

..δεν εχω καμια απορια, ουτε κι αμφιβολια για το οτι δεν μπορεις να βοηθησεις τη φιλη σου "σωστα" κι αυτο για τον λογο της απολυτοτητας σου ("Παντα.....")..

... καλα κανεις και εισαι κοντα της κι εσυ και οι υπολοιποι φιλοι σας, αλλα μεχρι εκει ..

.. αφηστε τους να βρουν μονοι τους την "ακρη", οποια κι αν ειναι αυτη, διοτι ...

.. διοτι, οπως και να χει το πραγμα, γνωμες και συμβουλες "τριτων" ειναι ........ γνωμες και συμβουλες τριτων ..

... κι αυτοι οι "τριτοι" ξερουμε, οι περισσοτεροι, τι ζημια μπορουν να κανουν, πολλες φορες στη σχεση ενος ζευγαριου ..
(προσωπικη τουλαχιστον εμπειρια)

υ.γ.
.. στους "τριτους" συμπεριλαμβανονται απαντες ..

.. πεθερες και πεθεροι ....

.. διαβολια και τριβολια

# 10 στις 31/7/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by daidalos

.. και 2ο εξηγησε μας την υπογραφη σου

Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν θα σου κανει την χαρη,αναμενω και εγω την εξηγηση !

better_in_time

# 11 στις 31/7/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
δεν καταλαβα που ακριβως ειμαι απολυτη....

daidalos

# 12 στις 31/7/2011
author

Παράθεση:
δεν καταλαβα που ακριβως ειμαι απολυτη....

"Πάντα όταν φεύγει η γυναίκα, θα φταίει ο άντρας"
... η υπογραφη σου τα παραπανω, τα οποια και συμεριζεσαι

better_in_time

# 13 στις 31/7/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Οκ,θα δω τι θα κανω.θα αλλαξω υπογραφη.
δεν θελω να θεωρουμε απολυτη γιατι δεν ειμαι

ElinaG28

# 14 στις 31/7/2011
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 9
απο αυτα που γραφεις και απο ενα κομματι προσωπικης πειρας(πολλα μου θυμιζουν ...)θα σου πω οτι για την ολη κακη κατασταση φταιει και αυτη 1 εφοσον εβλεπε την κακη σχεση με τα πεθερικα και ολο τον πανηγυρο για ποιο ανοητο λογο να παει να μεινει κοντα τους ?ηθελε να ρχισει τα ψυχοφαρμακα?2 εκανε περα τους φιλους της και εκανε παρεα με τους δικους του γιατι ηταν περιουσιακο του στοιχειο και ειχε το δικαιωμα να την κανει οτι θελει?οχι εκεινη παλι το επετρεψε...3 σηκωσε χερι και δεν μαζεψε τα μπογαλακια της να φυγει....?απαραδεκτο αν τα πραγματα λεω αν ειναι ετσι ειναι ξεκαθαρο οτι δεν την σεβεται ουτε λιγο και αν δεν αρχισει να σεβεται εκεινη τον εαυτο της ειναι χαμενη υποθεση...να σηκωθει να φυγει και μην ακουω μαλακιες του τυπου να σωσει την οικογενεια της γιατι εδω δεν υπαρχει καν οικογενεια υπαρχει ενας ανωριμος συζυγος που θελει να την ξεφορτωθει και μια ανοητη συζυγος που προσπαθει τι?πρεπει να σταθει σαν σωστη μανα στο παιδι της αυτη την στιγμη ο συζυγος ερχεται σε συγκρουση με μια παιδικη ψυχη ,οφειλει στο παιδι της μια ισορροπημενη τουλαχιστον σχεση μαζι του γιατι απο την αλλη πλευρα δεν νομιζω οτι το παιδι θα εχει κατι τετοιο αμαρτια ειναι....αρα εσυ δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα γιατι δεν νομιζω να σε ακουσει κιολας(ασε που το πιθανοτερο ειναι να βρεις και τον μπελα σου ) να της σταθεις μονο χωρις να επεμβεις...και να ακους εχε ανοιχτα τα αυτια σου και αν αναγνωρισεις καποιον κινδυνο για το παιδι τοτε ισως να χρειαστεις να μιλησεις στους δικους της....κατα τα αλλα λυπαμαι που το λεω αλλα αφου δεν εφυγε ενω τις εφαγε δυσκολο να φυγει γενικα.

Lora9

# 15 στην 1/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα την πάρει μόνη της την απόφαση να χωρίσει, ότι και να τις πείτε, αρκεί να μην είναι αργά ...
Εχει ένα παιδί με αύτον τον ανθρωπο αλλά το σκέφτεται μόνο αυτή και κρίμα ...
Το ότι έφαγε ξύλο είναι σοβαρό, οι γονείς της το ξέρουν ?
Συγνώμη αλλά είμαστε 2011, τι πνευματικό επίπεδο έχει ? Αλλά να μου πεις δεν έχει καμία σημασία. Ευτυχισμένη δεν είναι, δεν την θέλουν εκεί που μένει τι κάθεται μόνο για το παιδί? Στο τέλος θα τρώει ξύλο και το παιδί μαζί .

better_in_time

# 16 στην 1/8/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
θα προσπαθησω να τις μιλησω οσο πιο ομορφα γινεται.σκεφτηκα να της δειξω το ποστ που εβαλα για να δει τις απαντησεις ολων.αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ισως δεν πρεπει γιατι ισως να πληγωθει πολυ τωρα που ειναι τοσο αδυναμη.
ισως το αφησω πιο μετα.
ισως και να της κανει καλο.
το παιδι ειναι πιστευω το μοναδικο που νιωθει αγαπη και απο τους δυο.
δεν ειπα οτι δεν ειναι καλος πατερας
καλος συζυγος αποτι μου λεει η φιλη μου δεν ειναι,γιατι απο καλος πατερας δεν εχει παραπονο.την ρωτησα.
γιαυτο ειπα και πιο πανω οτι πρεπει να μιλησω και με τον ιδιο αν θελω μια ολοκληρωμενη δικη μου αποψη.

οσες γυναικες συναντουν ομως το ξυλο ,εστω και ενα μικρο χαστουκι πρεπει επιβαλλεται να φυγουν νομιζω.
καποιος ειδικος εδω υπαρχει???

μου ζητησε αν μπορω να παμε μαζι σε ενα ψυχολογο να της κανω παρεα να παμε.
ειναι ανθρωπος πολυ λογικος σε τετοιες καταστασεις,αυτο εχω να το πω.
μπαινει στη θεση του αλλου,την εχω δει να μπαινει.
ο αντρας της ομως οχι τοσο αποτι νομιζω.αλλα δεν παιρνω και ορκο.δεν τον γνωρισα καλα.

# 17 στην 1/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΕΤΕΡ.
τι κοινο εχουν οι 2 ιστοριες σου....?
δεν ξερω γιατι...μα καποιο κομματι του παζλ μου λειπει για την απαντηση...
Υγ. ξερω οτι απαντηση δεν θα παρω.
Τι να πω...
θα δειξει...

Msglafki

# 18 στις 2/8/2011
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Δράμας / Δράμα
Απαντήσεις: 5
εγώ δε στέκομαι καθόλου στο ότι δε βγαίνει με τούς δικούς της. με λίγη μαεστρία σιγά σιγά θα τον πείσει. και να μην τον πείσει δηλ τι έγινε?
η φίλη σου δυστυχώς έχει μεγάλο πρόβλημα. το ότι την περιχεριαζει και ότι είναι χαμηλών τόνων και της συμπεριφέρονται άσχημα οι δικοί του πάνε πακέτο. είναι υποτακτική και θα αντέχει τα πάντα γιατί προφανώς έτσι έχει μάθει. σκέψου μόνο το ότι ενώ εσύ ανυσχεισ, αυτή προσπαθεί να τον ξανακερδίσει!! το γιατί λειτουργει έτσι μην σε απασχολεί εσένα.
βρες της ένα τηλ για κακοποιημένες γυναίκες και πες της να το έχει μαζί της.
εγω επειδη προερχομαι απο τετοια οικογενεια και μετα έμαθα για πολλεσ αλλεσ οικογενειεσ με παρομοια προβληματα (δε φανταζεσαι πόσοι γνωστοι μου ξεφυτρωσαν και μου ειπαν τα προβληματα τυς μολισ κοινοποιήθηκε το δικο μου) θα τησ ελεγα το εξήσ:
αν τωρα δεν την θέλει, τώρα που είναι η πιο όμορφη και τρυφερή στιγμή σε ένα ζευγάρι (όταν αποκτήσει παιδάκι) και είναι νίοπαντρη δε θα την θέλει ποτε. δευτερον, ένασ άντρασ που σήκωσε 1 φορα χέρι θα το ψανακάνει σίγουρα (και το έχει ήδη κάνει)
τρίτων όσο αυτός καταλαβαίνει ότι αυτή υποτάσσεται και δέχεται το ξύλο τόσο αυτόσ θα την βαράει πιο πολύ και πιο δυνατα και θα έχει μεγαλύτερεσ απαιτησεισ και αυτή ότι και να κάνει δε θα τον ικανοποιεί.
δεσ εκεινη την διαφήμιση για τισ κακοποιημένες γυναίκες.
και τέλοσ να σκεφτει πολύ σοβαρά τι αποφάσεισ θα πάρει γιατι έχει ένα παιδάκι και έχει και αυτή ευθύνη αν μεγαλώσει σε ένα περιβάλον βίασ
ενήμέρωσε την ότι πλέον ειπάρχει ο νόμοσ για την ενδοοικογενεισκή βία ότι είναι πολυ αυστηρόσ και είναι πολύ σοβαρό αδίκημα αυτό που τησ κάνει. μπορει να ενημερωθεί απο έναν αστυνομικό σχετικά.
αυτή τώρα επειδή είναι με ένα μωρο στα χέρια είναι πολύ δύσκολο να φύγει (ψυχολογικά και λοιπά)
ενδέχεται να μην έχει στήρηγμα τουσ γονεισ τησ αν χωρίχ]σει. οι περισσοτερεσ περιπτώσεισ έχουν γονεισ που τουσ λένε παντρευτηκεσ? γύρνα στον άντρα σου... πες της οτι μπορεισ να την φυλοξενησεισ ανα πάσα στιγμη ότι ωρα και να είναι.

Msglafki

# 19 στις 2/8/2011
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Δράμας / Δράμα
Απαντήσεις: 5
πεσ τησ να δει αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=Dr8V_cJhPGg

# 20 στις 2/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
θα προσπαθησω να τις μιλησω οσο πιο ομορφα γινεται.σκεφτηκα να της δειξω το ποστ που εβαλα για να δει τις απαντησεις ολων.αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ισως δεν πρεπει γιατι ισως να πληγωθει πολυ τωρα που ειναι τοσο αδυναμη.
ισως το αφησω πιο μετα.
ισως και να της κανει καλο.
το παιδι ειναι πιστευω το μοναδικο που νιωθει αγαπη και απο τους δυο.
δεν ειπα οτι δεν ειναι καλος πατερας
καλος συζυγος αποτι μου λεει η φιλη μου δεν ειναι,γιατι απο καλος πατερας δεν εχει παραπονο.την ρωτησα.
γιαυτο ειπα και πιο πανω οτι πρεπει να μιλησω και με τον ιδιο αν θελω μια ολοκληρωμενη δικη μου αποψη.

οσες γυναικες συναντουν ομως το ξυλο ,εστω και ενα μικρο χαστουκι πρεπει επιβαλλεται να φυγουν νομιζω.
καποιος ειδικος εδω υπαρχει???

μου ζητησε αν μπορω να παμε μαζι σε ενα ψυχολογο να της κανω παρεα να παμε.
ειναι ανθρωπος πολυ λογικος σε τετοιες καταστασεις,αυτο εχω να το πω.
μπαινει στη θεση του αλλου,την εχω δει να μπαινει.
ο αντρας της ομως οχι τοσο αποτι νομιζω.αλλα δεν παιρνω και ορκο.δεν τον γνωρισα καλα.

στον ψυχολογο πρεπει να παει μονη της...
πρεπει να κανει καποιες κινησεις η ιδια για τον εαυτο της κ να αρχισει να παταει στα ποδια της. δεν εχει δουλεια να την παει η φιλη της, "για παρεα". μπορειτε μετα να πατε καφε κ να συζητησετε ...για παρεα. η φιλη σου δειχνει αρκετα αβουλη κ δεν τη βοηθας αναλαμβανοντας να βγαζεις εσυ τα φιδια απο την τρυπα. καποια θεματα ειναι ιδιωτικα κ κακως η φιλη σου τα μετατρεπει σε δημοσια. μη τη "βοηθας"σε αυτο. προετρεψε την να παιρνει η ιδια πρωτοβουλιες....μονη της.

στον αντρα της να μη μιλησεις επ'ουδενι.
ειναι ενα θεμα που δε σε αφορα κ δε χρειαζεται να εχεις "ολοκληρωμενη δικη σου αποψη"...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε