Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΠΩς ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΛΑΞΙΑς ΜΑς?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

anastasu

# 1 στις 19/8/2011
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 169
'Aρεσαν+: 0%

Πως εγινε ο γαλαξιας μας?

ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙΙ ΑΡΑΓΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?
ΠΩς ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΛΑΞΙΑς ΜΑς
ξερω σας ζαλισει με τισ αποριες μου θα μου περασει υπομονη καλημερα και καλο σ/β

giannii

# 2 στις 19/8/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279

Παράθεση:
Originally posted by anastasu
ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙΙ ΑΡΑΓΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?
ΠΩς ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΛΑΞΙΑ
ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕ ΟΛΑ.ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ
ξερω σας ζαλισει με τισ αποριες μου θα μου περασει υπομονη καλημερα και καλο σ/β

Sxeseis

# 3 στις 19/8/2011
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 358
Απαντήσεις: 1.282

# 4 στις 19/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ΟΚ τώρα ?

Ran_Tan_Plan

# 5 στις 19/8/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by anastasu
ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙΙ
Το σκεφτεσαι? Με τι???

ΑΡΑΓΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?
ΠΩς ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΛΑΞΙΑς ΜΑς
Τα ΟΥΦΟ τον φτιαξανε! Απορω πως δεν το ξερεις!! Σου ειχαν δωσει αδεια εκεινο τον καιρο ή απλα δεν σε ειχαν παρει χαμπαρι να σε στρατολογησουν στον αστροστολο τους?

Μωρε οτι μας τα ΄χεις ζαλισει ειναι γεγονος αλλα τωρα πια το διασκεδαζουμε! Προφυλακτικο κι ασπιρινη κι ειμαστε μια χαρα!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 6 στις 19/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απο roundhouse kick του Τσακ Νορις φυσικά!

Ελα τωρα αναστασού, αυτά είναι βασικά, τιποτα πιο δυσκολο δεν έχεις?

HighLow

# 7 στις 19/8/2011
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 367
Λοιπόν η επικρατούσα θεωρία είναι αυτή του Big Bang. Δηλαδή ο χωρόχρονος στην αρχή ήταν ένα σημείο άπειρης καμπυλότητας (σκέψου όλο το σύμπαν να χωράει μέσα σε ένα μπαλάκι του γκόλφ... ακόμα πιο μικρό). Η δε πυκνότητα ήταν τέτοια που η θερμοκρασία ήταν άπειρη, η βαρήτητα ήταν άπειρη, τίποτα δε μπορούσε να βγεί έξω από αυτό το σημείο και ουσιαστικά δεν υπήρχε "έξω" γιατί όλος ο χώρος ήταν αυτό το σημείο. Αυτό το σημείο ξαφνικά πριν από 15 δισεκατμμύρια χρόνια άρχισε να διαστέλεται. Εκεί που διαστελόταν λοιπόν άρχισε να ψύχεται σε μερικούς δισεκατομμύρια βαθμούς κελσίου και εκεί εμφανίστηκε το φωτόνιο δηλαδή το φως ως μια μορφή οργανωμένης ενέργειας (θυμίζει το εν αρχή είναι το φως...). Στη συνέχεια αυτή η διαδική μορφή υλοενέργειας, το φωτόνιο, χάνοντας επιπλέον ποσά ενέργειας υπέπεσε σε σωματίδιο, το πρωτόνιο, το ηλεκτρόνιο, το νετρόνιο (για να είμαστε πιο ακριβείς το φωτόνιο έδωσε ένα πρωτόνιο και ένα αντιπρωτόνιο, ένα ηλεκτρόνιο και ένα αντιηλεκτρόνιο... δηλαδή ύλη και αντιύλη). Το πρωτόνιο με τη σειρά του είναι ένα ιόν υδρόγονου (ένα άτομο υδρογόνου είναι ένα πρωτόνιο και ένα ηλεκτρόνιο) και έχοντας μια μικρή έστω μάζα το ένα υδρογόνο άρχισε να τραβάει το άλλο (βαρυντικά) και όλα μαζί συναθροίστηκαν σε μεγάλους αστέρες υδρογόνου. Και οι αστέρες υδρογόνου σε πολλούς αστέρες υδρογόνου και αυτό είναι γαλαξίας. Πολλά αστέρια μαζεμένα. Τώρα τα πολλά υδρογόνα μαζεμένα σε έναν αστέρα άρχισαν να κάνουν πυρινικές αντιδράσεις σύντηξης και έτσι να δημιουργούν πιο βαριά στοιχεία, ουσιαστικά όλα τα στοιχεία που συναντάμε σήμερα στο σύμπαν. Ακόμα και αυτά από τα οποία αποτελείσαι ο κόσμος μας, ακόμα και το σώμα σου (άνθρακας ας πούμε, σίδηρος, οξυγόνο, άζωτό κτλ... ) φτιάχτηκαν στην καρδιά αστέρων υδρογόνου κάποια στιγμή πριν από δισεκατομμύρια χρόνια.
Επίσης ο χορόχρονος εδώ και 15 δισ χρόνια ακόμα συνεχίζει να διαστέλεται.

Όλα αυτά υπερ-υπερ-υπερ απλουστευμένα. (Δε τα ξέρω και πολύ πιο επιστημονικά είναι η αλήθεια). Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. Καλά 35 χρόνών σου ήρθαν αυτές οι απορίες? Όχι ότι είναι κακό και μπράβο σου... αλλά σοβαρά τώρα σου ήρθανε?

Διάβασε ένα καταπληκτικό και εκλαικευμένο βιβλίο αυτό του Ν. Γραμματικάκη:" Η κομη της βερενίκης"...

aerospace

# 8 στις 19/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by HighLow
15 δισεκατμμύρια χρόνια

Έχει πέσει λίγο το νούμερο στα 13.7 δισεκατομύρια χρόνια σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες.

Κάποτε μια εφημερίδα, δε θυμάμαι ακριβώς ποια, έδινε μια σειρά DVD με το όνομα COSMOS ΒΥ CARL SAGAN. Βρες τα στο διαδίκτυο. Δεν έχουν πολλές απαιτήσεις σε γνώσεις φυσικής και είναι σχετικά κατανοητός ο τύπος. Λέει κι άλλα πολλά ενδιαφέροντα.

Ωστόσο, τόσο η θεωρία της μεγάλης έκρηξης (Bing bang) όσο και η θεωρία του Δαρβίνου όπως και πολλές άλλες δεν είναι αποδειγμένες. Υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν. Απλά είναι οι πιο πιθανές.

Pseydonymo0

# 9 στις 20/8/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399

Παράθεση:
Originally posted by aerospace

Παράθεση:
15 δισεκατμμύρια χρόνια

Έχει πέσει λίγο το νούμερο στα 13.7 δισεκατομύρια χρόνια σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες.

...

Ωστόσο, τόσο η θεωρία της μεγάλης έκρηξης (Bing bang) όσο και η θεωρία του Δαρβίνου όπως και πολλές άλλες δεν είναι αποδειγμένες. Υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν. Απλά είναι οι πιο πιθανές.

Όλες αυτές οι «θεωρίες» δεν είναι καθόλου θεωρίες, αλλά υποθέσεις, αφού δεν είναι αποδεδειγμένες. Μια υπόθεση, για να γίνει επιστημονική θεωρία, πρέπει πρώτα να αποδειχθεί.

Πάντως ένα είναι σίγουρο: Ένα τόσο πολύπλοκο σύμπαν για να γίνει και να λειτουργεί, επιστημονικά προϋποθέτει κάποιον έξυπνο εγκέφαλο που το σχεδίασε, το κατασκεύασε και το συντηρεί. Στα ελληνικά αυτόν τον εγκέφλαο τον ονομάζουμε Θεό, ή μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.
Τώρα πως ο Θεός το ξεκίνησε ακριβώς το σύμπαν και τους γαλαξίες, με μπιγκ μπανγκ ή με πινγκ πονγκ ή δεν ξέρω πως αλλιώς, δεν μπορώ να σου το πω, αφού δεν ήμουν εκεί. Οι υποθέσεις δεν μου αρκούν για να διαλέξω μία
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

aerospace

# 10 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0

Πάντως ένα είναι σίγουρο: Ένα τόσο πολύπλοκο σύμπαν για να γίνει και να λειτουργεί, επιστημονικά προϋποθέτει κάποιον έξυπνο εγκέφαλο που το σχεδίασε, το κατασκεύασε και το συντηρεί. Στα ελληνικά αυτόν τον εγκέφλαο τον ονομάζουμε Θεό, ή μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.

Καλά τα λες. Αναρωτήθηκες όμως ποτέ ....

Ποιος δημιούργησε το θεό;;;;

Ή μήπως είναι και αυτό ένα από τα αξιώματα των θρησκειών που έχει την απλή απάντηση... πίστευε και μη ερεύνα.

Pseydonymo0

# 11 στις 24/8/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399

Παράθεση:
Originally posted by aerospace

Παράθεση:

Καλά τα λες. Αναρωτήθηκες όμως ποτέ ....

Ποιος δημιούργησε το θεό;;;;

Ή μήπως είναι και αυτό ένα από τα αξιώματα των θρησκειών που έχει την απλή απάντηση... πίστευε και μη ερεύνα.

Θα σου πω για το λεγόμενο «πίστευε και μη ερεύνα» που ως άσχετος νομίζεις ότι το γράφει η Αγία Γραφή ή κάτι τέτοιο: Δεν το γράφει η Αγία Γραφή. Αντιθέτως ο χριστιανικός κανόνας είναι να ερευνούμε τις γραφές και ο,τιδήποτε άλλο, σύμφωνα με τα ίδια τα γραπτά του αποστόλου Παύλου και άλλων. Κια άντε να πας να βρεις από που προέρχεται το «πίστευε και μη ερευνα» σου να μου το πεις και μένα.
Και μια ερώτηση: Θα μας απαντήσεις τελικά στο θέμα που είναι:

Πως έγινε ο γαλαξίας μας;

Ή σου αρέσει να αλλάζεις θέμα λόγω της δικής σου αθεϊστικής θρησκοληψίας;
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

# 12 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Όλα αυτά υπερ-υπερ-υπερ απλουστευμένα. (Δε τα ξέρω και πολύ πιο επιστημονικά είναι η αλήθεια). Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. Καλά 35 χρόνών σου ήρθαν αυτές οι απορίες? Όχι ότι είναι κακό και μπράβο σου... αλλά σοβαρά τώρα σου ήρθανε?

Και πότε έπρεπε να ρωταει για τον γαλαξία ρε HighLow, στα 15 της? Καπου εκει στα 30 με 40 έρχονται αυτες οι αναζητησεις του ...ποιοι ειμαστε, πως γιναμε, που πάμε.
Το θέμα δεν ειναι πως γινανε οι γαλαξίες, αυτο το βρισκεις στο ιντερνετ και στα ντοκιμαντερ αν ψαξεις. Το θεμα ειναι γιατι έγινε η μεγαλη έκρηξη. Και αν εγινε , ήταν η μόνη ή έχουν γίνει και άλλες, με συνεπεια να υπάρχουν και άλλα, παράλληλα, σύμπαντα?

Εδώ δεν κολλάει το "πιστευε και μη ερεύνα", εδω κολλάει το "τρέχα γύρευε"!

meJoky

# 13 στις 24/8/2011
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ολλανδία
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 717
κάτσε, κάτσε !!
γιατί πριν απο κανα δυο εβδομάδες διάβαζα ένα άρθρο για τη δημιουργία
του σύμπαντος που ανατρέπει λέει όλα όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα
ήθελα να το ποστάρω στο φόρουμ, αλλά μετά σκέφτηκα και ποιον ενδιαφέρει,
ύστερα πλάκωσε δουλειά και το κσέχασα ...
κάτσε να δω αν μπορώ να το ξαναβρώ

I'm not old, I'm 25 plus shipping and handling ...

meJoky

# 14 στις 24/8/2011
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ολλανδία
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 717
δε μπορώ να το δω πλέον - πρέπει λέει να είμαι συνδρομήτρια για να έχω
πρόσβαση στο αρχείο

I'm not old, I'm 25 plus shipping and handling ...

# 15 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Όλες αυτές οι «θεωρίες» δεν είναι καθόλου θεωρίες, αλλά υποθέσεις, αφού δεν είναι αποδεδειγμένες. Μια υπόθεση, για να γίνει επιστημονική θεωρία, πρέπει πρώτα να αποδειχθεί.

Υπάρχουν πολλές και ισχυρές ενδειξεις, και αυτες οι θεωρίες στεκουν και εξηγουν πολύ καλά πολλά πράγματα. Αποδείξεις με τον τροπο που εννοείς δεν είναι δυνατον να υπάρξουν...τι περιμένεις, να βιντεοσκόπησε κάποιος την Μεγάλη Εκρηξη ή την Εξέλιξη των ειδων? Υπάρχουν πάμπολλα στοιχεία και μετρήσεις και ευρήματα που τις υποστηρίζουν απο πολλές μεριες. Και στο βικιπαιδεια που λέει ο λογος να μπεις θα τα δεις.

# 16 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ___mikeman___

Παράθεση:

Υπάρχουν πολλές και ισχυρές ενδειξεις, και αυτες οι θεωρίες στεκουν και εξηγουν πολύ καλά πολλά πράγματα. Αποδείξεις με τον τροπο που εννοείς δεν είναι δυνατον να υπάρξουν...τι περιμένεις, να βιντεοσκόπησε κάποιος την Μεγάλη Εκρηξη ή την Εξέλιξη των ειδων? Υπάρχουν πάμπολλα στοιχεία και μετρήσεις και ευρήματα που τις υποστηρίζουν απο πολλές μεριες. Και στο βικιπαιδεια που λέει ο λογος να μπεις θα τα δεις.

Δεν ειναι υποθέσεις Pseydonymo0, είναι επιστημονικά συμπεράσματα μετά απο παρατηρήσεις και τα σχετικά πειράματα.

Εκει που υπάρχει ακομα πλήρης άγνοια είναι σε οτι αφορά το τέλος του σύμπαντος.

Μια θεωρία λέει οτι καποια στιγμη τα πάντα στο σύμπαν θα αρχίσουν να κομματιάζονται λόγω μεγάλης συγκεντρωσης ...Σκοτεινης ύλης, το λεγόμενο Μεγάλο Σχίσμα, Big Rip.

¶λλοι υποστηριζουν την θεωρία της Μεγάλης Σύνθλιψης, Big Crunch, , (ότι και αν ειναι...μεγάλο θα ειναι σίγουρα!) που αναφέρει οτι το σύμπαν καποια στιγμή θα σταματησει να επεκτεινεται και θα αντιστραφεί η πορεία του, δηλαδη θα αρχίσει να συρικνωνεται, με τη βαρυτητα να ελκει τα ουρανια σωματα μεταξυ τους προκαλωντας απανωτές συγκρουσεις και ολοκληρωτική καταστροφή, κάτι που θα μπορουσε να προκαλεσει μια νέα μεγάλη έκρηξη, και φτου και πάλι απο την αρχή, ενα ολοκαινουργιο σύμπαν θα 'εχει μόλις γεννηθει!

aerospace

# 17 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Θα σου πω για το λεγόμενο «πίστευε και μη ερεύνα» που ως άσχετος νομίζεις ότι το γράφει η Αγία Γραφή ή κάτι τέτοιο: Δεν το γράφει η Αγία Γραφή. Αντιθέτως ο χριστιανικός κανόνας είναι να ερευνούμε τις γραφές και ο,τιδήποτε άλλο, σύμφωνα με τα ίδια τα γραπτά του αποστόλου Παύλου και άλλων. Κια άντε να πας να βρεις από που προέρχεται το «πίστευε και μη ερευνα» σου να μου το πεις και μένα.
Και μια ερώτηση: Θα μας απαντήσεις τελικά στο θέμα που είναι:

Πως έγινε ο γαλαξίας μας;

Ή σου αρέσει να αλλάζεις θέμα λόγω της δικής σου αθεϊστικής θρησκοληψίας;

Για το ποιος είναι άσχετος ή όχι, άσε να το κρίνουν άλλοι.

Ναι σωστά. Η αγία γραφή γράφει άλλες μαλακίες όπως οτι ο θεός έφταξε τον κόσμο σε 6 μέρες και την έβδομη καθόταν κλπ. Αυτό το παραμυθάκι που μας μάθαιναν στο δημοτικό.

Σκοτίστηκα αν το λέει η αγία γραφή ή άλλοι χριστιανοί αγράμματοι δημόσιοι υπάλληλοι παπαρολόγοι.

Το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν δε θα σου το απαντήσω εγώ, όχι οτι δε γνωρίζω στο περίπου πως δημιουργήθηκε, απλά είναι άλλοι αρμόδιοι να σου το πουν, και καλύτερα και με περισσότερες λεπτομέρειες. Αυτοί οι άνθρωποι ονομάζονται Κοσμολόγοι, δηλαδή εξειδικευμένοι φυσικοί, οι οποίοι ονομάζονται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ με όλη τη σημασία της λέξης, όπου κάθομαι και τους ακούω και τους διαβάζω, έναν εξ' αυτών ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, πράγμα που δε φαίνεται να κάνεις εσύ. Μακάρι να κάνω λάθος.

Εσύ είσαι αυτή που αρνείται να απαντήσει στο ερώτημα της δημιουργίας αυτού του περιβόητου θεού, όπως και όλοι οι πιστοί της θρησκείας σου, και ενδεχομένως όλων των θρησκειών.

KLELIA22

# 18 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πες τα καμαρι μου!

Παράθεση:
Στα ελληνικά αυτόν τον εγκέφαλο τον ονομάζουμε Θεό, ή μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.

Στο πρώτο βιβλία της Αγίας Γραφής, στη Γένεση, ο προφήτης Μωϋσής περιγράφει τη δημιουργία του κόσμου σε έξι ημέρες, ως εξής:

1η ημέρα: Ο Θεός δημιουργεί τον ουρανό και τη γη, εκεί που υπήρχε το χάος (εκ του μη όντος). Δημιουργείται το φως, σε αντίθεση με το σκοτάδι που υπήρχε προηγουμένως.

2η ημέρα: Δημιουργείται το «στερέωμα» (ο ουρανός), για να διαχωρίζει τα νερά που ήταν πάνω και κάτω από αυτό.

3η ημέρα: Δημιουργείται η στεριά και η θάλασσα. Πρασινίζει η γη. Φυτρώνουν τα φυτά.

4η ημέρα: Δημιουργούνται τα φωτεινά σώματα (ήλιος, σελήνη, αστέρια).

5η ημέρα: Δημιουργούνται τα πτηνά και τα ψάρια. Ο Θεός τα ευλογεί.

6η ημέρα: Δημιουργούνται τα ζώα (θηλαστικά), τα ερπετά και τα θηρία. Ο Θεός δημιουργεί τον άνθρωπο (άνδρα και γυναίκα) κατΆ εικόνα και καθΆ ομοίωση δική Του.

(Αναλυτικότερα βλέπε: Γένεσις, κεφάλαια α΄ και β΄)
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!
ΟΥΤΕ ΓΚΙΚ ΟΥΤΕ ΜΙΚ!

aerospace

# 19 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI

Δεν ειναι υποθέσεις Pseydonymo0, είναι επιστημονικά συμπεράσματα μετά απο παρατηρήσεις και τα σχετικά πειράματα.

Ένα από αυτά είναι το φαινόμενο Doppler με το οποίο βλέπουν οι επιστήμονες οτι οι γαλαξίες απομακρύνονται μεταξύ τους, εν μέρει αναμενόμενο λόγω της μεγάλης έκρηξης, αν και πολλοί διαφωνούν.

Ωστόσο, δεν ξέρουμε μέχρι σήμερα αν θα συνεχίσει να διαστέλλεται ή τελικά αν υπερισχύσει η βαρύτητα ώστε να αρχίσει η συστολλή του σύμπαντος.

Πάντως, μην ξεχνάς και την ύπαρξη παράλληλων συμπάντων όπου τελευταία αρχίζουν να μιλούν οι επιστήμονες. Τι να είναι αυτά και πως να δημιουργήθηκαν, κανείς μη ειδικός δε νομίζω να γνωρίζει. Αλλά εμένα προσωπικά μου ακούγεται πολύ ενθαρρυντικό. Και να χαθεί κάποιο σύμπαν, θα υπάρχει κάποιο άλλο όπου θα διαιωνήσει αυτό που λέγεται "Ζωή" μέσα στο χωροχρόνο του σύμπαντος.

# 20 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Θα σου πω για το λεγόμενο «πίστευε και μη ερεύνα» που ως άσχετος νομίζεις ότι το γράφει η Αγία Γραφή ή κάτι τέτοιο: Δεν το γράφει η Αγία Γραφή.

Το αποφθεγματικό << πίστευε και μη, ερεύνα>> έχει χριστιανική προέλευση. Δεν ενθυμούμαι όμως που ακριβώς το αντάμωσα, σε κάποιο βιβλίο της Αγίας Γραφής ή σε κάποιο έργο της Πατερικής Γραμματείας. Μόνο που ορισμένοι το διατυπώνουν στρεβλά δίνοντάς του διαφορετική έννοια από εκείνην της πηγής. Διότι γράφει: <<πίστευε και μη, ερεύνα>>, έχει κόμμα και μετά γράφει ερεύνα. Οπότε εφόσον βάζει κόμμα και διαχωρίζει την πρόταση σε δύο μέρη, αποδίδετε η έννοια ως εξής: <<Είτε πιστεύεις είτε δεν πιστεύεις ερεύνα.>>

Επομένως, είναι γεγονός πως το απόφθεγμα χρησιμοποιείτε από αθεϊστικούς κύκλους στην πολεμική τους κατά της θρησκείας, ως επιχείρημα τους καταρρίπτετε εν τη γεννέση του ακόμη. Όπως και όλη η επιχειρηματολογία τους βασικά.

Και το λέω εγώ που, για φαντάσου, είμαι άθεος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε