Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΠΩς ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΛΑΞΙΑς ΜΑς?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by aerospace
Ναι σωστά. Η αγία γραφή γράφει άλλες μαλακίες όπως οτι ο θεός έφταξε τον κόσμο σε 6 μέρες και την έβδομη καθόταν κλπ. Αυτό το παραμυθάκι που μας μάθαιναν στο δημοτικό.

Πουλάκι μου η Αγία Γραφή δεν γράφει μαλακίες και παραμυθάκια, είναι έργο αμιγώς Ποιητικό, ούτε ιστορικό είναι ούτε επιστημονικό. Αμιγώς Ποιητικό και η σχέση του είναι άμεση με την εσωτερική σου πραγματικότητα. Με άλλα λόγια, τα περιγραφώμενα γεγονότα των Ιερών Χριστιανικών Γραφών (Αγία Γραφή), επιτελούνται μέσα σου, στο εσωτερικό του Ανθρώπου.

Άλλο τώρα που στην χριστιανική παιδεία βρίσκεσαι ηλικιακά ανάμεσα στην βρεφική και νηπιακή κατάσταση.

# 22 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by anastasu
ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙΙ ΑΡΑΓΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?
ΠΩς ΕΓΙΝΕ Ο ΓΑΛΑΞΙΑς ΜΑς

Μωρέ ας μη δάκγωνε ο Ηρακλής το στηθάκι της Ήρας και θα σου'λεγα εγώ.Αρτίδια γαλαξία θα'χαμε.
ξερω σας ζαλισει με τισ αποριες μου θα μου περασει υπομονη καλημερα και καλο σ/β

ELCHOCLO

# 23 στις 26/8/2011
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.311
'Aρεσαν+: 0%
Bλέπεις θεματοθέτις;
Αν έχεις ειλικρινή δίψα να μάθεις, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές...

1. Αν σου πάει περισσότερο η μυθολογική/"ποιητική" προσέγγιση, μπορείς ν' αρχίσεις απ' την Κοσμογονία του Ησίοδου, το πρώτο βιβλίο της Αγίας Γραφής ή κάποιες απ' τις ινδουϊστικές βέδδες...

2. Αν προτιμάς την επιστημονική προσέγγιση, θα πρότεινα μια βόλτα στο Πλανητάριο -έχει πάντα κάποια παράσταση σχετική με τη γένεση του Σύμπαντος που, εκτός από ενημερωτική είναι και γοητευτική, μέσα σ' αυτήν την υποβλητική "γαιώδη" αίθουσα...
Και η "Κόμη της Βερενίκης" που προτάθηκε πιο πάνω, καθόλου κακή ιδέα. Αποδεικνύει ότι και ένα επιστημονικό βιβλίο μπορεί να είναι απλό, ελκυστικό, ποιητικό...

3. Αν πάλι σε "ερεθίζει" η φιλοσοφική προσέγγιση....ουουου....όρεξη νά 'χεις! Αρχής γενομένης απ' τον Αριστοτέλη- και πριν, τους προσωκρατικούς- και πάει λέγοντας...

Συμπέρασμα: Όρεξη νά 'χεις....γενικώς!

velvet2

# 24 στις 26/8/2011
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 38
Απαντήσεις: 1.634

Για την ύπαρξη του Θεού

Δύο πράγματα περισσότερο από όλα με πείθουν για την ύπαρξη του Θεού
Ότι δεν ελέγχω την θέληση μου
Και ότι τον ειρηνικό ωκεανό, δεν μπορεί να τον έχουν δημιουργήσει οι επιστήμονες
Αυτό είναι αρκετό για μένα
ALDA MERINI

# 25 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είναι γεγονός πως, αν και είμαι άθεος (όχι με την σύγχρονη επικρατούσα έννοια) από ανικανότητα να κάνω την υπέρβαση, εν τούτοις εάν θέσουμε ερωτήματα για την προέλευση κάποιων συγκεκριμένων φυσικών φαινομένων (άλλη φορά ίσως αναφέρω σχετικά), αναζητώντας απάντηση θα οδηγηθούμε στην διαπίστωση πως πίσω από τα φαινόμενα αυτά ως πρωταρχική αιτία δεν μπορεί παρά να βρίσκεται ένα Νοήμων Ον. Παράδοξο μα αληθινό. Είτε ο Θεός Είναι, είτε η Φύση έχει σε κάποιο σημείο της Νόηση.

aerospace

# 26 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by pol_gt

Πουλάκι μου η Αγία Γραφή δεν γράφει μαλακίες και παραμυθάκια, είναι έργο αμιγώς Ποιητικό, ούτε ιστορικό είναι ούτε επιστημονικό. Αμιγώς Ποιητικό και η σχέση του είναι άμεση με την εσωτερική σου πραγματικότητα. Με άλλα λόγια, τα περιγραφώμενα γεγονότα των Ιερών Χριστιανικών Γραφών (Αγία Γραφή), επιτελούνται μέσα σου, στο εσωτερικό του Ανθρώπου.

Αυτά (τα περί ποιητικών, συμβολικών κλπ) τα λένε τώρα τελευταία διότι είναι ο μοναδικός τρόπος επιβίωσής τους. Εδώ μέχρι και παραθυράκι για εξωγήινους αφήνουν. Διότι οι περισσότεροι εκεί μέσα στην εκκλησία δεν είναι χαζοί. Ξέρουν οτι αν έμεναν στην παλιά τους θέση, οι μόνοι που θα πίστευαν σήμερα θα ήταν 5 παππούδες και 10 γιαγιάδες στα χωριά, με αποτέλεσμα να μένανε όλοι τους άνεργοι. Αναγκαστικά λοιπόν πάνε με τα νερά της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ για να την πάρουν με το μέρος της για να εξακολουθεί να πιστεύει ο κόσμος για να έχουν δουελιά.

Θα έλεγες σε κληρικό πριν από 30 - 50 - 100 χρόνια οτι ο άνθρωπος προήλθε από τον πίθηκο και όχι από τον αδάμ και την εύα και θα συμφωνούσε;;;;;;

Θα σε έπαιρνε ο "διάολος" με όλη τη σημασία της λέξης.

aerospace

# 27 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by velvet2

.... ότι τον ειρηνικό ωκεανό, δεν μπορεί να τον έχουν δημιουργήσει οι επιστήμονες
Αυτό είναι αρκετό για μένα

Σύμφωνα με την αρχή διατήρησης της μάζας την οποία απέδειξαν οι επιστήμονες, κανείς δεν μπορεί να δημιουργήσει ωκεανούς, ποτάμια βουνά, πυρηνικές βόμβες ή προφυλακτικά από το τίποτε. Δεν ανακάλυψες την Αμερική.

Τον θεό δε μας είπες όμως ποιος τον δημιούργησε; Και μάλιστα ποιον απ' όλους;

Τον θεό σου; Τον αλάχ; τον βούδα; το δία; την αφροδίτη;

aerospace

# 28 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Είναι γεγονός πως, αν και είμαι άθεος (όχι με την σύγχρονη επικρατούσα έννοια) από ανικανότητα να κάνω την υπέρβαση, εν τούτοις εάν θέσουμε ερωτήματα για την προέλευση κάποιων συγκεκριμένων φυσικών φαινομένων (άλλη φορά ίσως αναφέρω σχετικά), αναζητώντας απάντηση θα οδηγηθούμε στην διαπίστωση πως πίσω από τα φαινόμενα αυτά ως πρωταρχική αιτία δεν μπορεί παρά να βρίσκεται ένα Νοήμων Ον. Παράδοξο μα αληθινό. Είτε ο Θεός Είναι, είτε η Φύση έχει σε κάποιο σημείο της Νόηση.

Να σου υπενθυμίσω πως στην αρχαιότητα, όταν συνέβαινε ολική έκλειψη ηλίου, έλεγαν πως ερχόνταν ένας δράκος και έτρωγε τον ήλιο.

Αργότερα όταν πάθαινε κάποιος νεκρανάσταση έλεγαν "Θαύμα. Ο θεός έκανε το θαύμα του."

Δεν υπάρχουν ανεξήγητα φαινόμενα πουθενά. Απλά δεν έχουμε βρει ακόμη την απάντηση και όσο προχωράει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ θα βρίσκουμε όλο και περισσότερα.

freeman21

# 29 στις 26/8/2011
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0
Στα ελληνικά αυτόν τον εγκέφαλο τον ονομάζουμε Θεό, ή μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.

Στο πρώτο βιβλία της Αγίας Γραφής, στη Γένεση, ο προφήτης Μωϋσής περιγράφει τη δημιουργία του κόσμου σε έξι ημέρες, ως εξής:

1η ημέρα: Ο Θεός δημιουργεί τον ουρανό και τη γη, εκεί που υπήρχε το χάος (εκ του μη όντος). Δημιουργείται το φως, σε αντίθεση με το σκοτάδι που υπήρχε προηγουμένως.

2η ημέρα: Δημιουργείται το «στερέωμα» (ο ουρανός), για να διαχωρίζει τα νερά που ήταν πάνω και κάτω από αυτό.

3η ημέρα: Δημιουργείται η στεριά και η θάλασσα. Πρασινίζει η γη. Φυτρώνουν τα φυτά.

4η ημέρα: Δημιουργούνται τα φωτεινά σώματα (ήλιος, σελήνη, αστέρια).

5η ημέρα: Δημιουργούνται τα πτηνά και τα ψάρια. Ο Θεός τα ευλογεί.

6η ημέρα: Δημιουργούνται τα ζώα (θηλαστικά), τα ερπετά και τα θηρία. Ο Θεός δημιουργεί τον άνθρωπο (άνδρα και γυναίκα) κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση δική Του.

(Αναλυτικότερα βλέπε: Γένεσις, κεφάλαια α΄ και β΄)
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!
ΟΥΤΕ ΓΚΙΚ ΟΥΤΕ ΜΙΚ!

α)Και έρχομαι τώρα εγώ και σου λέω ότι αυτά είναι κείμενα ενός φιλοσόφου που έδρασε στην Αίγυπτο(ή κάπου εκεί κοντά τέλως πάντων) που ακούει στο όνομα Ερμής ο τρισμέγιστος.

β)Οι επιστήμονες μελετώντας την Αγία γραφή έχουν βγάλει μια χρονολογία πάνω-κάτω για την δημιουργία του ανθρώπου η οποία είναι μακράν μεταγενέστερη από τα ευρύματα ανθρώπινης ύπαρξης ανά τον πλανήτη.

Γενικότερα την καλύτερη απάντηση την έδωσε η ELCHOCLO....
Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

aerospace

# 30 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by freeman21

β)Οι επιστήμονες μελετώντας την Αγία γραφή έχουν βγάλει μια χρονολογία πάνω-κάτω για την δημιουργία του ανθρώπου η οποία είναι μακράν μεταγενέστερη από τα ευρύματα ανθρώπινης ύπαρξης ανά τον πλανήτη.

Τα απολιθώματα είναι κυρίως αυτά που έκαναν τους επιστήμονες να βγάλουν μια χρονολογία για το πότε εμφανίστηκε ο άνθρωπος και όχι μόνο, πάνω στη γη. Χρονολογείται περίπου στα 7,000,000 χρόνια.

# 31 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Αυτά (τα περί ποιητικών, συμβολικών κλπ) τα λένε τώρα τελευταία διότι είναι ο μοναδικός τρόπος επιβίωσής τους. Εδώ μέχρι και παραθυράκι για εξωγήινους αφήνουν. Διότι οι περισσότεροι εκεί μέσα στην εκκλησία δεν είναι χαζοί. Ξέρουν οτι αν έμεναν στην παλιά τους θέση, οι μόνοι που θα πίστευαν σήμερα θα ήταν 5 παππούδες και 10 γιαγιάδες στα χωριά, με αποτέλεσμα να μένανε όλοι τους άνεργοι. Αναγκαστικά λοιπόν πάνε με τα νερά της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ για να την πάρουν με το μέρος της για να εξακολουθεί να πιστεύει ο κόσμος για να έχουν δουελιά.

Θα έλεγες σε κληρικό πριν από 30 - 50 - 100 χρόνια οτι ο άνθρωπος προήλθε από τον πίθηκο και όχι από τον αδάμ και την εύα και θα συμφωνούσε;;;;;;

Θα σε έπαιρνε ο "διάολος" με όλη τη σημασία της λέξης.

Σφάλλεις. Και είναι λογικό όταν δεν ασχολείσαι διεξοδικά με ένα θέμα να αγνοείς πολλά που το αφορούν. Αυτά τα περί ποιητικών και συμβολικών που με απόλυτη και αδικαιολόγητη, ίσως και άλογη, βεβαιότητα λες πως τελευταία τα λένε, σε πληροφορώ πως από το 350 μ.Χ. θα τα βρείς να ερμηνεύονται μέσα στην Πατερική Γραμματεία.

Και ναι, εκεί μέσα στους κόλπους της Εκκλησίας οι περισσότεροι δεν είναι χαζοί, αλλά διατηρούν, ΄φυσικά μετά την αρμόδια σπουδή, δύο ιδιότητες. Έτσι το ιερατικό σώμα αποτελείτε από: Ιερείς-Αστροφυσικούς, Ιερείς-Φυσικούς, Ιερείς-Χημικούς, Ιερείς-Βιολόγους, Ιερείς-Μαθηματικούς, Ιερείς-Ιατρούς, Ιερείς-Αρχιτέκτονες, και γενικά σε συνδιασμό όλων των επιστημών. Δεν το γνωρίζεις, κατανοητοί οι λόγοι.

Ο Χριστιανισμός και δη η Ορθοδοξία όπως αυτή εκφράζεται από την Παράδοση και την Πατερική Γραμματεία, είναι το ανώτερο πολιτισμικό και πολιτιστικό επίτευγμα της ανθρωπότητας, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Και για όποιον προτίθετε να φέρει ένσταση τον προτρέπω από τώρα, του απαντώ ήδη δηλαδή, να μελετήσει με λίγη σοβαρότητα και να μην κρίνει από τις επιφάνειες των πραγμάτων που βιωματικά, πολύ πρόχειρα όμως, πέφτουν στις αισθήσεις του.

giannii

# 32 στις 26/8/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279

Παράθεση:

Παράθεση:

[/quote
πολυ γενικα και αοριστα αυτα που λες. με ποια μεδοδο ανακαλυψαν την ηλικια της γης και την δημιουργια της ανθρωπινης ζωης. με την μεθοδο του ανθρακα
που ειναι και η ποιο συγχρονη. ξερεις ποσοι αλλοι επιστημονες την αμφισβιτουν και οτι μπορει να κανουν λαθος καποια εκκατομυρια χροννια.

Τα απολιθώματα είναι κυρίως αυτά που έκαναν τους επιστήμονες να βγάλουν μια χρονολογία για το πότε εμφανίστηκε ο άνθρωπος και όχι μόνο, πάνω στη γη. Χρονολογείται περίπου στα 7,000,000 χρόνια.

freeman21

# 33 στις 26/8/2011
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Ο Χριστιανισμός και δη η Ορθοδοξία όπως αυτή εκφράζεται από την Παράδοση και την Πατερική Γραμματεία, είναι το ανώτερο πολιτισμικό και πολιτιστικό επίτευγμα της ανθρωπότητας, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Και για όποιον προτίθετε να φέρει ένσταση τον προτρέπω από τώρα, του απαντώ ήδη δηλαδή, να μελετήσει με λίγη σοβαρότητα και να μην κρίνει από τις επιφάνειες των πραγμάτων που βιωματικά, πολύ πρόχειρα όμως, πέφτουν στις αισθήσεις του.

Κάποια στιγμή που θα έχω διάθεση θα σου γράψω κάποιες σκέψεις μου για αυτό που λες.
Μιας που έχω μελετήσει με πολύ σοβαρότητα και δεν κρίνω καθόλου επιφανειακά...
Υ.Γ.Μια τοποθέτηση του 50αρι ή του αφεντικού-Ραν δεν θα με χαλούσε πάντως...Αν το δουν ας μπουν στον κόπο...
Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

giannii

# 34 στις 26/8/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279

Παράθεση:
Ναι σωστά. Η αγία γραφή γράφει άλλες μαλακίες όπως οτι ο θεός έφταξε τον κόσμο σε 6 μέρες και την έβδομη καθόταν κλπ. Αυτό το παραμυθάκι που μας μάθαιναν στο δημοτικό.

αν διαβαζες και παρακατω λεει οτι μια μερα του θεου ισουται με 1000 δικα μας
χροννια.μπορεις να πιστευεις οπου θελεις.αλλα μην προσπαθεις να μας πεισεις οτι εχεις και δικιο.αφου προτιμας να εισαι απογονος πιθηκου, να σου χαλασουμε το γενεολογικο δενδρο.

# 35 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Να σου υπενθυμίσω πως στην αρχαιότητα, όταν συνέβαινε ολική έκλειψη ηλίου, έλεγαν πως ερχόνταν ένας δράκος και έτρωγε τον ήλιο.

Αργότερα όταν πάθαινε κάποιος νεκρανάσταση έλεγαν "Θαύμα. Ο θεός έκανε το θαύμα του."

Δεν υπάρχουν ανεξήγητα φαινόμενα πουθενά. Απλά δεν έχουμε βρει ακόμη την απάντηση και όσο προχωράει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ θα βρίσκουμε όλο και περισσότερα.

Μήπως να αναφέρεις κάποια συγκεκριμένη πηγή ;;; Γιατί στην αρχαιοελληνική γραμματεία υπάρχουν και έργα τα οποία περιγράφουν με ακρίβεια τροχιές πλανητών, αποστάσεις και τα λοιπά. Εσύ σε ποιά αρχαιότητα αναφέρεσαι ;;;

Και ναι, σε αντίθεση με ότι εσύ πιστεύεις, που στα δικά μου αισθητήρια είναι ψευδές, υπάρχουν και φαινόμενα ανεξήγητα και θα παραμείνουν ανεξήγητα εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.

Λόγου χάριν. Ο άνθρωπος ως σύστημα είναι προϊόν της Φύσης, αποτελείται δε στα υποσυστήματα του από χαρακτήρες οι οποίοι υπήρχαν από πριν μέσα στη Φύση. Έτσι, τα πνευμόνια θα τα συνδέσουμε με το οξυγόνο, τους οφθαλμούς με το φως και το τρισδιάστατο του χώρου, τα ώτα με τους φυσικούς ήχους (για να ακολουθήσεις τις έννοιες που σου ξεδιπλώνω ας σε βοηθήσω στο σημείο αυτό λέγοντας πως εάν η Φύση, το περιβάλον, ήταν όπως είναι με την διαφορά να μην υπήρχε δυνατότητα φυσικών ήχων, ο άνθρωπος είναι σίγουρο πως θα είχε "κτιστεί" όπως γνωρίζουμε, με την διαφορά πως δεν θα τον προίκιζε η Φύση με την αίσθηση της ακοής), έτσι λοιπόν κατά τον ίδιο τρόπο μπορούμε να συνδέσουμε τα επι μέρους της ανθρώπινης ύπαρξης με την Μητέρα Φύση.

Για πες μου τώρα αγαπητέ, και σε προκαλώ να επικαλεστείς οποιονδήποτε επιστημονικό τομέα, η Νόηση ως επι μέρους ανθρώπινη ιδιότητα και δυνατότητα, σε ποιό σημείο της Μητέρας Φύσης βρίσκει το παράδειγμα του, όπως τα πνευμόνια στο οξυγόνο και οι οφθαλμοί στο φως;;; Κι αν είναι η Νόηση προϊόν του εγκεφάλου, σε ποιό σημείο της Μητέρας Φύσης διακρίνουμε, το όντως πολύπλοκο, παράδειγμά του;;;

Αλλά ας αφήσουμε την Νόηση κι ας εμβαθύνουμε ακόμη περισσότερο θέτοντας το ερώτημα, μην νομίζεις πως προσπαθώ να μειώσω την επιχειρηματολογική σου αξία αγαπητέ, εκφράζομαι τη στιγμή αυτή όπως ακριβώς νοιώθω ο ίδιος μου μπροστά στα ερωτήματα αυτά, με άλλα λόγια, με τον ίδιο τρόπο ερωτώ κι εμένα, συνεχίζοντας λοιπόν, σε ποιό σημείο της Μητέρας Φύσης μπορούμε να διακρίνουμε το παράδειγμα της Διόρασης, ή της Προόρασης, ή της Ενόρασης, πραγματικότητες οι οποίες είναι ανθρώπινες ιδιότητες, τις οποίες ο χριστιανισμός αξιολογεί ως Αρετές, εγώ όμως τις αναφέρω ως αισθητηριακές εσωτερικές δυνάμεις. Το ερώτημα όμως παραμένει, από που η Μητέρα Φύση πήρε τα παραδείγματα τούτα για να προικήσει την ανθρώπινη φύση;;;

Βέβαια το μυστήριο φαινομένων πάνω στην ανθρώπινη φύση αφορά και άλλους τομείς, ας έρθουμε όμως σε αυτούς χρόνου θέλοντος και βοηθούντος μα και πολικής τεμπελίτιδας αναίρεσις.

aerospace

# 36 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Σφάλλεις. Και είναι λογικό όταν δεν ασχολείσαι διεξοδικά με ένα θέμα να αγνοείς πολλά που το αφορούν. Αυτά τα περί ποιητικών και συμβολικών που με απόλυτη και αδικαιολόγητη, ίσως και άλογη, βεβαιότητα λες πως τελευταία τα λένε, σε πληροφορώ πως από το 350 μ.Χ. θα τα βρείς να ερμηνεύονται μέσα στην Πατερική Γραμματεία.

Και ναι, εκεί μέσα στους κόλπους της Εκκλησίας οι περισσότεροι δεν είναι χαζοί, αλλά διατηρούν, ΄φυσικά μετά την αρμόδια σπουδή, δύο ιδιότητες. Έτσι το ιερατικό σώμα αποτελείτε από: Ιερείς-Αστροφυσικούς, Ιερείς-Φυσικούς, Ιερείς-Χημικούς, Ιερείς-Βιολόγους, Ιερείς-Μαθηματικούς, Ιερείς-Ιατρούς, Ιερείς-Αρχιτέκτονες, και γενικά σε συνδιασμό όλων των επιστημών. Δεν το γνωρίζεις, κατανοητοί οι λόγοι.

Το οτι δεν έχω μελετήσει το θέμα είναι αλήθεια. Δεν το κρύβω και ούτε πρόκειται να το κάνω διότι έχω άλλα ενδιαφέροντα στη ζηώ μου. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια ενδιαφέροντα.

Μπορεί και να έχεις δίκιο σε αυτά που λες όμως αφήνεις πάλι πολλά αναπάντητα ερωτήματα.

Εφ' όσον όπως λες μιλούσαν περι συμβολικών, ποιητικών κλπ από τόσο παλιά γιατί δεν τα έλεγαν από τότε;

Γιατί δεν αναίρεσαν από τότε τη δημιουργία του ανθρώπου από τον αδαμ και την εύα όπως και όλα τα υπόλοιπα;

Έπρεπε να τα ανακαλύψουν επιστήμονες πρώτα για να τα αναιρέσουν;

Γιατί λοιπόν ακόμη μέχρι και σήμερα υπάρχουν όχι μόνο ιερείς αλλά και απλοί νέοι 10-20-30 χρονών!!!!! που πιστεύουν στον αδαμ και την εύα; (Δείκτη νοημοσύνης φυσικά λιγότερο ενός σπουργιτιού. Ξέρω τέτοιο άτομο πολύ καλά)

Εφ' όσον το έχεις μελετήσει το θέμα όπως ισχυρίζεσαι, αντίστοιχες αγίες γραφές, πατρικές γραμματείες και μαρτυρίες δεν έχουν οι άλλες θρησκείες;

Γιατί δεν πιστεύεις σε αυτές και πιστεύεις στο χριστιανισμό;

Το οτι η εκκλησία έχει αστροφυσικούς που (όπως ισχυρίζονται τουλάχιστον) πιστεύουν στο θεό δε μου λέει κάτι.

Πρώτον διότι αμφισβητώ το γεγονός οτι πιστεύουν (μπορεί έτσι να ισχυρίζονται γιατί έχουν οικονομικό συμφέρον), αλλά ακόμη και έτσι να είναι υπάρχουν άλλοι τόσοι φυσικοί, αστροφυσικοί, κοσμολόγοι που είναι στην πλειοψηφία τους πλέον άθεοι. Τονίζω τη λέξη πλέον για να μην παρεξηγηθώ.

Και τέλος αρνείστε όλοι να μου απαντήσετε το ποιος ή τι δημιούργησε το θεό. Και ποιον θεο απ' όλους.

# 37 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Κάποια στιγμή που θα έχω διάθεση θα σου γράψω κάποιες σκέψεις μου για αυτό που λες.
Μιας που έχω μελετήσει με πολύ σοβαρότητα και δεν κρίνω καθόλου επιφανειακά...
Υ.Γ.Μια τοποθέτηση του 50αρι ή του αφεντικού-Ραν δεν θα με χαλούσε πάντως...Αν το δουν ας μπουν στον κόπο...

Θα σε ρωτήσω επειδή είδα το νεαρό της ηλικίας σου, όπου και θα σου συνιστούσα να μην βιάζεσαι να κλείσεις σε μιά άποψη τις θέσεις σου, παίρνοντας αφορμή ενθυμούμενος εμένα στα δικά σου χρόνια, αλλά να φροντίσεις να είσαι πάντοτε ανοικτός σε οτιδήποτε, θα σε ρωτήσω λοιπόν, από την ενασχόληση σου με το συγκεκριμένο αντικείμενο, οδηγήθηκες σε συναίσθηση και, κατά κάποιο τρόπο, συνειδητοποίηση της ανάγκης μύησης στο πνευματικό περιεχόμενο ;;; Γιατί, τουλάχιστον όπως η εμπειρία διδάσκει, δίχως μύηση δεν επιτυγχάνετε και εσωτερική πρόοδο, κι αν δεν γνωρίσεις βιωματικά την Φύση του Πράγματος, ή να σου το πω διαφορετικά με πιό γενικούς κανόνες, οπότε και πιο εύκολα κατανοητούς, εάν δεν εναρμονιστείς με τους όρους και την φύση ενός αντικειμένου, σε ποιόν βαθμό θα κατακτήσεις και την γνώση του;;;

Εάν πέρασες όντως ή έστω εν μέρει μυήθηκες στον ορθόδοξο χριστιανισμό, εύκολο θα σου είναι να μου γράψεις κάποιες σκέψεις σου, όποτε φυσικά έχεις διάθεση, για την Φύση του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, κάνοντας όμως χρήση όχι την συμβατή ορολογία, εννοώ του χριστιανισμού, αλλά οποιαδήποτε άλλη. Για να σε βοηθήσω θα σου πω πως θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια πράγματα κάνοντας χρήση ορολογία συμβατή με την επιστήμη της ψυχικής υγιεινής, ή τέλος πάντων, όποια άλλη σου ταιριάζει.

Έτσι είναι βέβαιο πως θα μου κινήσεις το ενδιαφέρον να σε παρακολουθήσω.

# 38 στις 26/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Μονο που η επιστήμη και η θεωρία της εξέλιξης ειδικότερα δεν λένε καθολου οτι ο άνθρωπος προήλθε απο τον πίθηκο, οπως πιστευουν πολλοι οτι λέει. Λεει απλώς οτι ο άνθρωπος και ο πίθηκος είχαν εναν αρχαιότερο, κοινο προγονο. Ειναι "ξαδέρφια", δηλαδή, οπως λεει ο Dawkins. Ο πίθηκος δεν είναι "παππους" μας.

Βλεπεις λοιπον οτι κι εσύ δεν εισαι καλά πληροφορημένος στα της επιστήμης, που υποστηρίζεις οτι δινει τις απαντήσεις που δεν δινει η θρησκεια. Και δεν εισαι ο μονος βέβαια...

Παράθεση:
Και τέλος αρνείστε όλοι να μου απαντήσετε το ποιος ή τι δημιούργησε το θεό. Και ποιον θεο απ' όλους.

Μα πως να σου απαντήσουμε αφου δεν μας λες σε ποιον θεο αναφέρεσαι?

Τον Δια ας πουμε τον γεννησε ο Κρονος, που ειχε πατέρα τον Ουρανο.

Τον Θεο του χριστιανισμου απο την άλλη, δεν τον δημιουργησε κανένας, ειναι ας πουμε η Πρώτη Αρχή, ή το Απειρο, απο το οποιο προέρχονται ολα τα υπόλοιπα "κτιστά" πράγματα.

Το γιατί κάποιος να πιστευει στον Χριστο τώρα, και οχι στον Δια...αυτα ειναι επιλογές. Δεν λένε οι θρησκειες τα ίδια πράγματα. Και εδώ που τα λέμε, σε ποιον χριστιανισμο αναφερόμαστε... στου Ιησου ή στου Παυλου? Θα ηθελα να ελεγα οτι πιστέυω στον Ιησου, αλλα αυτο θα σημαινε οτι πρέπει να κάνω ο,τι διδαξε...και αυτά ειναι πολύ δυσκολα γμτ.

sunnyeyes-

# 39 στις 27/8/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Εγω βρε παιδια δεν ξερω.

Περασα μια 15ετια να προσπαθω να καταλαβω εστω τα βασικα και απο θρησκειες και απο επιστημονικες εξηγησεις, συμπερασματα εβγαλα πολλα και νιωθω καλα με αυτη την αναζητηση που εκανα. Νιωθω καλα, γιατι κερδισα πραγματα και θεωρω πως ενας ανθρωπος που φροντιζει να κατανοησει καποια πραγματα.. εστω αν ακομα ειναι ανεξηγητα... αν μη τι αλλο ειναι κερδισμενος.

Τελευταια παντως, τετοιες αναζητησεις με αφηνουν αδιαφορη. Αναρωτιεμαι γιατι. Ζω το τωρα? Καλυφθηκαν οι αποριες μου? Χορτασα?

Στο μονο που κατεληξα και ετσι εκλεισα το κυκλο (προς το παρον) αυτης της αναζητησης, ηταν δεν ξερω πιο σκοπο εξυπηρετει το συμπαν, ισως και να μη με ενδιαφερει καθολου, αλλά η μοναδικη σημασια που εχει στη ζωη μου, αυτο το διαστημα ειναι το να ζω το Τωρα. Αυτο το "ειμαι" και αυτο το "τωρα" με εχει κυριευσει... Ουτε το ενα μπορω να προσδιορισω ούτε το άλλο με λογια. Ειναι καθαρα βιωματικο.

Παντως σας διαβαζω και εντυπωσιαζομαι για το ποσο πολυ σας ενδιαφερει η μελετη, οπως και εμενα με ενδιεφερε πριν απο ενα δυο χρονια και για μεγαλο διαστημα. Μου ψιλο λειπει αυτη η χαρα της αναζητησης. Απλα δεν εχω ερωτησεις προς το παρον.

Αυτο ομως που καταλαβα και θα ηθελα να σας το καταθεσω σαν αποσταγμα, ειναι οτι τα παντα μπορουμε να τα βιωσουμε εσωτερικα. Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι ο εαυτος μας ειναι ενας μικρος πλανητης και πανω μας κατοικει ενας μικροκοσμος, ειναι μια αντιγραφη του γαλαξια μας... του συμπαντος μας κτλ. Οποιος καταλαβει το λογο υπαρξης του, τοτε θα καταλαβει και το λογο υπαρξης του συμπαντος και τη δημιουργια γενικα.
Εκει σταματησα τη μελετη.. διοτι προφανως καλυφθηκαν οι αποριες μου και οι αναζητησεις μου ή απλα δεν ηθελα να παω παρακατω.. ή ισως μεχρι να μου γεννηθουν καινουριες.

Παντως μου αρεσετε.

Τις θρησκοληψιες βεβαια δεν τις μπορω. Αλλά οκ.. καταλαβαινω την αναγκαιοτητα τους απο πολλους ανθρωπους.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 40 στις 27/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Το οτι δεν έχω μελετήσει το θέμα είναι αλήθεια. Δεν το κρύβω και ούτε πρόκειται να το κάνω διότι έχω άλλα ενδιαφέροντα στη ζηώ μου. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια ενδιαφέροντα.

Μπορεί και να έχεις δίκιο σε αυτά που λες όμως αφήνεις πάλι πολλά αναπάντητα ερωτήματα.

Εφ' όσον όπως λες μιλούσαν περι συμβολικών, ποιητικών κλπ από τόσο παλιά γιατί δεν τα έλεγαν από τότε;

Γιατί δεν αναίρεσαν από τότε τη δημιουργία του ανθρώπου από τον αδαμ και την εύα όπως και όλα τα υπόλοιπα;

Έπρεπε να τα ανακαλύψουν επιστήμονες πρώτα για να τα αναιρέσουν;

Γιατί λοιπόν ακόμη μέχρι και σήμερα υπάρχουν όχι μόνο ιερείς αλλά και απλοί νέοι 10-20-30 χρονών!!!!! που πιστεύουν στον αδαμ και την εύα; (Δείκτη νοημοσύνης φυσικά λιγότερο ενός σπουργιτιού. Ξέρω τέτοιο άτομο πολύ καλά)

Εφ' όσον το έχεις μελετήσει το θέμα όπως ισχυρίζεσαι, αντίστοιχες αγίες γραφές, πατρικές γραμματείες και μαρτυρίες δεν έχουν οι άλλες θρησκείες;

Γιατί δεν πιστεύεις σε αυτές και πιστεύεις στο χριστιανισμό;

Το οτι η εκκλησία έχει αστροφυσικούς που (όπως ισχυρίζονται τουλάχιστον) πιστεύουν στο θεό δε μου λέει κάτι.

Πρώτον διότι αμφισβητώ το γεγονός οτι πιστεύουν (μπορεί έτσι να ισχυρίζονται γιατί έχουν οικονομικό συμφέρον), αλλά ακόμη και έτσι να είναι υπάρχουν άλλοι τόσοι φυσικοί, αστροφυσικοί, κοσμολόγοι που είναι στην πλειοψηφία τους πλέον άθεοι. Τονίζω τη λέξη πλέον για να μην παρεξηγηθώ.

Καταρχήν έχεις διαστρεβλωμένη αντίληψη περί Θεού. Έπειτα, τρέφεις διαστρεβλωμένη αντίληψη γενικά γύρω από το ζήτημα του Ορθόδοξου Χριστιανισμού ο οποίος εκφράζεται δια της ατραπού της θρησκείας, και γενικά έχεις στρεβλή εικόνα για την φύση της θρησκείας, αν και η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία, παρόλο που εκφράζεται δια της ατραπού της.

Ρωτάς γιατί δεν έκαναν γνωστή από τους παλιούς καιρούς την συμβολική διάσταση. Μα το ερώτημα σου αυτό στερείτε ουσίας διότι δεν αληθεύει. Για παράδειγμα δες την Εξαήμερο του Βασιλείου Καισαρείας η οποία είναι ερμηνεία στη Γένεση και συγκεκριμένα στις Ημέρες της Δημιουργίας, έργο το οποίο ήταν λόγοι κυρηγματικοί σε ακροατήριο και καταγράφτηκαν. Επίσης παρόμοιο ερμηνευτικό έργο μέσα από κύρηγμα σε ακροατήριο το οποίο καταγράφτηκε υπάρχει του Ιωάννη του Χρυσόστομου. Κι άλλα υπάρχουν, ενδεικτικά σου αναφέρω αυτά.

Λες για νοημοσύνη σπουργητιών για κάποιους που γνωρίζεις και αγαπούν, αν κατάλαβα καλά, τον χριστιανισμό. Εγώ σου αντιπροτείνω το εξής. Εάν ζεις στην Αθήνα, κάνε τον κόπο να επισκεπτείς την μονή του π. Νεκτάριου Μουλασιώτη στη Φωκίδα. Σε πληροφορώ πως όλοι, στο σύνολο τους όλοι, οι μοναχοί του μοναστηριού είναι πτυχιούχοι ανώτερων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, πανεπιστημίων δηλαδή, με την συντριπτική πλειοψηφία τους να κατέχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Γιατί, δηλαδή, να μην δεις και την άλλη πλευρά;;;

Κανείς δεν αναιρεί τον Αδάμ και την Εύα, ούτε τίθετε ζήτημα. Είναι πραγματικότητες Ποιητικές, και οι χαρακτήρες τους βρίσκονται μέσα σου, αφορούν δηλαδή στην εσωτερική ανθρώπινη πνευματική πραγματικότητα.

Φυσικά και υπάρχουν άλλες θρησκείες, με ιερές γραφές κι αυτές, και με την ιερά παράδοσή τους. Μελέτα τες, εάν έχεις φιλοσοφικό προσανατολισμό και θέλεις να ανακαλύψεις την Αλήθεια στον Κόσμο. Δεν σου στερεί κανείς το δικαίωμα αυτό. Εάν βέβαια σε ενδιαφέρει η ποιότητα της γνώσης που διατηρείς μέσα σου. Αν όχι, τι να πω, δεν ξέρω, τουλάχιστον φρόντισε να μάθεις να προστατεύεις τον εαυτό σου, και να μην του επιτρέπεις να νοιώθει την ίδια βεβαιότητα με εκείνον που όντως κατέχει. Διότι έτσι ανοίγεις την πόρτα διάπλατα να λειτουργούν μέσα σου ψευδαισθήσεις. Επικίνδυνο δεν είναι;;;

Επίσης σφάλεις όταν αναφέρεις πως η πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας είναι άθεοι. Όχι παιδί μου, λάθος κάνεις. Άθεοι είναι όσοι τρέφουν, όπως εσένα, διαστρεβλωμένη αντίληψη περί Θεού.

Τέλος πάντων, πολλά είπα και νοιώθω πως χάνω την ώρα μου.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε