Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εργασία χωρίς ρεπό

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

liliana24

# 1 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Εργασία χωρίς ρεπό

Καλημέρα σας.

Συνήθως δεν μου αρέσει να μιλάω για τα θέματα της δουλειάς μου αλλά ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να αντιδράσω.

Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ένα κατάστημα και από τέλη Μαρτίου μας κόψανε τα ρεπό. Τις κοπέλες που δε το δέχτηκαν τις απέλυσαν λίγες μέρες αργότερα.
Δουλεύω 9 ώρες Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή και Δευτέρα-Τετάρτη-Σάββατο από 6,5 μέχρι 7 ώρες. Φυσικά πληρώνομαι για 5θήμερο και όχι για 6ήμερο και τραβάω την κούραση του αιώνα λόγω του ότι έχουμε πολύ δουλειά, ορθοστασία, παραλαβές κλπ όπως τα περισσότερα καταστήματα. (γκρινιάρα)

Η σωματική κούραση όμως άρχισε να φαίνεται πολύ έντονα και εκτός από τον ψυχολογικό πόλεμο που δέχομαι (καλά αυτό συμβαίνει παντού) τώρα μου είπανε πως δεν πρέπει να δείχνω ότι είμαι κουρασμένη (γιατί όντως κάποιες μέρες δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και το σώμα μου από τον πόνο) και πως δεν επιτρέπεται να είμαι 24 και να λέω ότι κουράζομαι και ότι δεν θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε έτσι και κάτι τέτοιες μπαρούφες.

Από την μία λέω ότι οκ τα πράγματα είναι δύσκολα, να αισθάνεσαι τυχερή που έχεις δουλειά, κάνε υπομονή σου αρέσει η δουλειά που κάνεις αλλά από την άλλη ειλικρινά δεν μπορώ άλλο την κούραση και τα ωράρια και μας είπανε ότι ρεπό μπορεί να έχουμε από του χρόνου..

Πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω όλο αυτό...?

Dardana

# 2 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by liliana24
Καλημέρα σας.

Συνήθως δεν μου αρέσει να μιλάω για τα θέματα της δουλειάς μου αλλά ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να αντιδράσω.

Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ένα κατάστημα και από τέλη Μαρτίου μας κόψανε τα ρεπό. Τις κοπέλες που δε το δέχτηκαν τις απέλυσαν λίγες μέρες αργότερα.
Δουλεύω 9 ώρες Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή και Δευτέρα-Τετάρτη-Σάββατο από 6,5 μέχρι 7 ώρες. Φυσικά πληρώνομαι για 5θήμερο και όχι για 6ήμερο και τραβάω την κούραση του αιώνα λόγω του ότι έχουμε πολύ δουλειά, ορθοστασία, παραλαβές κλπ όπως τα περισσότερα καταστήματα. (γκρινιάρα)

Η σωματική κούραση όμως άρχισε να φαίνεται πολύ έντονα και εκτός από τον ψυχολογικό πόλεμο που δέχομαι (καλά αυτό συμβαίνει παντού) τώρα μου είπανε πως δεν πρέπει να δείχνω ότι είμαι κουρασμένη (γιατί όντως κάποιες μέρες δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και το σώμα μου από τον πόνο) και πως δεν επιτρέπεται να είμαι 24 και να λέω ότι κουράζομαι και ότι δεν θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε έτσι και κάτι τέτοιες μπαρούφες.

Από την μία λέω ότι οκ τα πράγματα είναι δύσκολα, να αισθάνεσαι τυχερή που έχεις δουλειά, κάνε υπομονή σου αρέσει η δουλειά που κάνεις αλλά από την άλλη ειλικρινά δεν μπορώ άλλο την κούραση και τα ωράρια και μας είπανε ότι ρεπό μπορεί να έχουμε από του χρόνου..

πως να αντιμετωπισεις την κουραση;;
την οικονομικη ανεχεια;
την αντιμετωπιση σου ως ρομποτ;;
τι να σου πω ..
προφανως για να δουλευεις, εχεις αναγκη τα λεφτά. αλλά το τιμημα ειναι να μην εχεις ξεκουραση, να μην εχεις προσωπικη ζωη, να μην εχεις προσωπικο χρονο.
εσυ τα βαζεις στη ζυγαριά και εσυ κρινεις.
για τη σωματικη κουραση το μονο που εχω να προτεινω ειναι μετα τη δουλεια..υπνο!

στο μεταξυ επειδη δεν καταλαβα...δουλευεις περι τις 48 ωρες την εβδομαδα αλλά πληρωνεσαι για ποσες;;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Ran_Tan_Plan

# 3 στις 23/8/2011
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Επεσες σε αλητες αιματορουφηχτρες αφεντικα που τωρα ειδικα με την κριση αλωνιζουν και ξεζουμιζουν τους υπαλληλους τους.

Εισαι κι εσυ θυμα της κρισης ( ή εστω της κρισης που επικαλουνται καποια αφεντικα για να ξεσκισουν τους υπαλληλους τους)

Ειναι δυσκολα ομως τα πραγματα στην αγορα εργασιας.
Παλεψε το οσο μπορεις να μεινεις.Μην νομιζεις οτι θα βρεις ευκολα αλλη δουλεια.

Θα σου ελεγα να απευθυνθεις στο σωματειο σου ή στον εποπτη εργασιας αλλα το μονο που θα πετυχεις θα ειναι να σε απολυσουν.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

sunnyeyes-

# 4 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Σου εκοψαν το ρεπο. Νομιζα και εγω οτι δουλευες επταημερο.

Για τις αντοχες φυσικα και δεν θα πω τιποτα γιατι ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του. Απο τη στιγμη που κουραζεσαι τοσο πολυ, που σε φθειρει και ολα αυτα τα ασχημα που περιγραφεις (οχι πως δεν υπαρχουν ασχημοτερα) ψαξε για αλλη δουλεια. Αν βρεις τοτε φευγεις. Αν οχι πρεπει να σκεφτεις οτι ειναι μια δουλεια προσωρινη και οτι προς το παρον εισαι υποχρεωμενη (εξαιτιας του οικονομικου φανταζομαι) να εισαι εκει και μολις βρεις κατι καλυτερο φευγεις. Ετσι μπορεις να παρεις θαρρος.

Η δουλεια ειναι πολυ σημαντικο κομματι στη ζωη μας. Οταν σε εξαντλει τοσο πολυ επηρεαζει το υπολοιπο της ημερας. Σκεψου ομως οτι δεν θα εισαι για παντα εκει. Ανοιξε τις κεραιες σου λοιπον για να βρεις την επομενη καλυτερη.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 5 στις 23/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Λιλιανα,
εχεις την ηλικια της κορης μου,
ζω απο κοντα το τι σημαινει να ανεχεσαι οσα εγραψες και να μην μπορεις να απολαυσεις τα 24 χρονια σου.
Δεν γνωριζω εαν εχεις καποιο πτυχιο η καποια τεχνη που θα σε βοηθουσε να σκεφτεις να φυγεις (δυστηχως ) στο εξωτερικο.

Εδω για τις δικες σας ηλικιες (που εχουν να δημιουργησουν ),ειναι πολυ δυσκολες οι ημερες και φοβαμαι και τα χρονια.
Κανε πετρα την καρδια λοιπον (και αλλο τοσο οι δικοι σου ανθρωποι) και φυγε στο εξωτερικο φιλη μου (εκτος ευρωπης εαν γινεται).

freeman21

# 6 στις 23/8/2011
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Originally posted by liliana24
Καλημέρα σας.

προφανως για να δουλευεις, εχεις αναγκη τα λεφτά. αλλά το τιμημα ειναι να μην εχεις ξεκουραση, να μην εχεις προσωπικη ζωη, να μην εχεις προσωπικο χρονο.
εσυ τα βαζεις στη ζυγαριά και εσυ κρινεις.

Μεγάλο θέμα αυτό.
Δηλαδή για πείτε την γνώμη σας όσοι θέλετε...
Αν το πρόβλημά σου δεν είναι βιοποριστικό, δεν το ανέχεσαι κάτι τέτοιο και προτιμάς να βρεις κάτι άλλο;Ή το ανέχεσαι μόνο και μόνο για να μην δηλώνεις άνεργος;

Διλήμματα....
Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

meJoky

# 7 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 714
ψυχολογικό πόλεμο εννοείς το ότι σου λένε ότι δεν μπορείς να έχεις μούτρα
μέσα στο μαγαζί ??

ε, δεν μπορείς - δεν ενδιαφέρει τον πελάτη η ψυχολογική σου κατάσταση και
είναι λάθος να την εκδηλώνεις
κατά τα άλλα αυτή την εποχή που οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα επειδή τους
έκοψαν τη δουλειά, εσύ βρίσκεσαι σε επιχείρηση που βλέπει το ταμείο της να
γεμίζει και διαμαρτύρεσαι επειδή σας έκοψαν το ρεπό

τέτοιου είδους εργοδότες υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα
οι επιλογές που έχεις είναι:

1. καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας (με σχεδόν σίγουρη την απόλυση σου
μετά)
2. συζήτηση με το αφεντικό και παζάρεμα ώστε να σου δώσει κάποιο ρεπό πχ
ένα κάθε δύο εβδομάδες Δευτέρα ή Τετάρτη με επιχείρημα το ότι σου χρειάζεται
η ημέρα για να τακτοποιείς τα προσωπικά σου θέματα και να μπορείς να είσαι
περισσότερο συγκεντρωμένη και αποδοτική στη δουλειά σου
3. σύγκρουση με το αφεντικό και άμεση απόλυση (αν κρίνεις ότι η αποζημίωση
που θα πάρεις είναι αρκετή για να σε καλύψει μέχρι να βρεις άλλη δουλειά)
4. (αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου) Ξεκινάς αναζήτηση άλλης δουλειάς
χωρίς να δώσεις δικαίωμα να σε απολύσουν από αυτή που έχεις τώρα και όταν
την εξασφαλίσεις, παραιτείσαι
διαλέγεις και παίρνεις

Ran_Tan_Plan

# 8 στις 23/8/2011
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by meJoky

Αυτο ειναι μια καλη λυση με μια διαφορα.
Βρισκεις αλλη δουλεια αλλα δεν παραιτεισαι.
Πιεζεις την κατασταση να σε απολυσουν για να παρεις και την αποζημιωση σαν ελαχιστο για την παραπανω εργασια που προσφερεις χωρις να σε πληρωνουν.

Κι αμα εχεις και τα κοτσια τραβας και μια καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας ζητας μη καταβληθεντα δεδουλευμενα και υπερωριες και τους τρανταζεις τη φουστανελλα!

Dardana

# 9 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Παράθεση:

Αυτο ειναι μια καλη λυση με μια διαφορα.
Βρισκεις αλλη δουλεια αλλα δεν παραιτεισαι.
Πιεζεις την κατασταση να σε απολυσουν για να παρεις και την αποζημιωση σαν ελαχιστο για την παραπανω εργασια που προσφερεις χωρις να σε πληρωνουν.

Κι αμα εχεις και τα κοτσια τραβας και μια καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας ζητας μη καταβληθεντα δεδουλευμενα και υπερωριες και τους τρανταζεις τη φουστανελλα!

κι αμα δουλευεις 6 μερες τη βδομαδα 9 ωρες τη μερα, ποσο ευκολο ειναι να ψαξεις για άλλη δουλεια; εκτος κι αμα κανουν τα ιντερβιους μεσανυχτα και κυριακες..
οχι οτι ειναι ανεφικτο, αλλά θα'ναι ακομα πιο δυσκολο.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

meJoky

# 10 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
είναι όντως πιο δύσκολο και ίσως μερικά θα τα χάσεις

αλλά μπορείς να προσπαθήσεις να τα κανονίσεις Δευτέρα και Τετάρτη μετά τη
δουλειά ή να εξηγήσεις ότι εργάζεσαι 6 ημέρες την εβδομάδα και έχεις ένα
πρόβλημα για να ζητήσεις ρεπό και να παρακαλέσεις να σου κλείσουν το
πρώτο πρωινό

και στη συνέχεια ενημερώνεις στη δουλειά ότι έχεις απόλυτη ανάγκη να
καθυστερήσεις 1-1,5 ώρα το πρωί

δε θα χεις κάθε ημέρα ραντεβού
αλλά δε μπορείς και να μη κάνεις τπτ
(ραν - αυτό που προτείνεις εγώ δεν το έκανα ποτέ

η ικανοποίηση που πήρα στη περίπτωση που τους πέταξα τη δουλειά στα μούτρα
και τους απάντησα "χέστηκα" όταν μου επισήμαναν ότι στην οικονομική
κατάσταση που ήμουν αυτό ήταν πολυτέλεια (γιατί ήξερε η πόρνη που είχα για
υπεύθυνη τα προβλήματα εκείνου του καιρού) άξιζε και με το παραπάνω τα
χρήματα της αποζημίωσης !!
)

sunnyeyes-

# 11 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Παιδια να θεσω ενα ερωτημα που με απασχολει σαν σκεψη κατα καιρους.

Δεν ξερω τι γινεται στην υπολοιπη Ελλαδα ή μαλλον καλυτερα στην Αθηνα γιατι στην υπολοιπη Ελλαδα φανταζομαι αλλά στο Ηρακλειο, αν καποιος κανει μια καταγγελια... τοτε δεν νομιζω να ξαναβρει και ευκολα δουλεια.

Δεν ειμαι κατα της καταγγελιας, εννοειτε. Και ειδικα οπως αυτον εδω τον αποπανω που περιγραφει η κοπελα που ειναι 1000 τα εκατο παρανομος, μακαρι να ειχε καποιος τα κοτσια να του ριξει οχι μια αλλά δεκα. Το θεμα ομως ειναι οτι εδω πχ στο Ηρακλειο υπαρχει αμεση ενημερωση.. και μια " black list " για αυτους που τολμανε να κανουν καταγγελια. Εκτος αν ο εργοδοτης ειναι τοσο αποδεκτα σαπιος. Γιατι μη τρελαθουμε τωρα... τοσες παρανομες εργοδοσιες κυκλοφορουν... αναμεσα μας. και ολοι λιγο εως πολυ εχουμε εργαστει σε τετοιους. Εγω προσωπικα δηλαδη δεν εργαστηκα σε κανενα απολυτα νομιμο. Παρολα αυτα αν κατι δεν μου αρεσε, επαιρνα τα μπογαλακια μου και εφευγα. Χωρις καταγγελιες. Θα θεωρουσα τον εαυτο μου συνυπευθυνο να εργαζομουν σε αθλιες συνθηκες χωρις να αντιδρουσα για μεγαλο χρονικο διαστημα. Τουλαχιστον τα βασικα τα διεκδικουσα. Αλλά και υπερωριες εχω κανει χωρις να πληρωθω και για ενα διαστημα εργαστηκα χωρις ενσημα.. και τελος παντων τις θυσιες μου τις εχω κανει ως εργαζομενος. Εις γνωσιν μου ομως.. ! Δεν θεωρω λοιπον οτι αφου το κανω εις γνωσιν μου.. οτι θα παω σε καταγγελια.

Μπορει καποιος, πολυ ομορφα να παει στον εργοδοτη και να του πει οτι εγω θελω να δουλευω ετσι και ετσι. Θελεις? Ναι. Δεν θελεις? Φυγε.

Θα μου πεις.. αυτο ειναι εκβιαστικο.. γιατι που αλλου θα βρεις δουλεια.. και τετοιοι ανθρωποι καλο ειναι να πληρωνουν. Συμφωνω... αλλά και ο στιγματισμος? Δεν ειναι ενα θεμα?

Εγω παντως εχω παραδειγματα ατομων που δεν ξαναβρηκαν δουλεια μετα απο μια καταγγελια. Υπαρκτα προσωπα. Οχι να χαμε να λεγαμε ...

Εκει το "κινημα" τι κανει? Πως προστατευει τον εργαζομενο μετα απο μια καταγγελια? οεο???

"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

sunnyeyes-

# 12 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by freeman21
Μεγάλο θέμα αυτό.
Δηλαδή για πείτε την γνώμη σας όσοι θέλετε...
Αν το πρόβλημά σου δεν είναι βιοποριστικό, δεν το ανέχεσαι κάτι τέτοιο και προτιμάς να βρεις κάτι άλλο;Ή το ανέχεσαι μόνο και μόνο για να μην δηλώνεις άνεργος;

Διλήμματα....

Το προβλημα στην περιπτωση δεν ειναι βρε φρημαν μου τι θα δηλωνεις. Αν θα δηλωνεις ανεργος δηλαδη ή εργαζομενος. Φυσικα αν ειχαμε το περιθωριο ολοι να εχουμε φαγητο εξ ουρανου, ολοι ανεργοι θα δηλωναμε και τρισευτυχισμενοι. Με ταξιδακια χομπι και τα συναφη... Το προβλημα και η εκμεταλευση ερχεται γιατι αυτος που δουλευει εχει αναγκη να δουλεψει.

Εχει αναγκη να δουλεψει.. οχι να το δηλωσει.

You know.. food.. daneio... car.. kids.. mam...

meJoky

# 13 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
αυτό που λες συμβαίνει παντού
(στις μικρότερες ευκολίες ίσως λίγο ευκολότερα)
η καταγγελία δεν είναι ανώνυμη
όταν ο επόμενος εργοδότης σου πάρει τον προηγούμενο για να ζητήσει
συστάσεις και εσύ έχεις κάνει καταγγελία, εσύ τι συστάσεις νομίζεις ότι θα
σου δώσει - θα πει "δίκιο είχε το κορίτσι - παραβίαζα το νόμο - καλά μου
έκανε" ??

ο μόνος τρόπος για να το αποφύγεις είναι να μη αναφέρεις καθόλου στο
βιογραφικό σου τον συγκεκριμμένο
(αλλά μετά θα πρέπει να απαντήσεις πειστικά στην ερώτηση τι έκανες αυτό
το χρονικό διάστημα που φαίνεται κενό - και όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο
δύσκολο να το μπαλώσεις - και θα αποκαλυφθείς σίγουρα όταν παρουσιάσεις
τα ένσημα σου για να σου μετρήσουν την προυπηρεσία ...)

sunnyeyes-

# 14 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Tελος παντων και καποιοι νομοι ειναι παραλογοι. Σιγουρα τα βασικα ειναι 8ωρο πενθημερο - ενσημα. Τωρα αν καποιος ειναι σε εργασια με ταμειακη μηχανη, υποχρεουται βαση νομου ο εργοδοτης να του δωσει 2% του μισθου του νομιζω το μηνα ως ευθυνη ταμειακης μηχανης. Ε δεν ξερω και κανενα να δινει αυτο το ρημαδι το 2%.

Απο εκει και περα υπαρχουν μερικα επαγγελματα οπως πχ του μουσικου που ο νομος για τον εργοδοτη ειναι 100% ανωμαλος.

Πχ.. αν ο μουσικος εργαστει σε ενα ωδειο 8 ωρες.. για καθε ωρα ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος !! να του βαζει ενα ενσημο!!! Δηλαδη.. 8 ενσημα σε μια ημερα ! Απο τα οποια ενσημα ο ιδιος ο εργαζομενος δεν μπορει να τα εκμεταλευτει σε κατι. Δηλαδη στη συνταξη του ας πουμε μετραει το 1 ενσημο την ημερα (κατι τετοιο νομιζω.. χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια)

Μα ειναι δυνατον ενας εργοδοτης να δινει 8 ενσημα σε 1 μουσικο την ημερα? Ποσο θα πρεπει να χρεωσει το μαθημα μετα? 300 ευρω? Και ποιος θα βρεθει να το παρακολουθησει?
Ειναι καποιοι νομοι πολλοι παραλογοι. Αλλά την υγεια τους να χουνε οι βουλευτες που σκωτονονται στη δουλεια να βγαλουν τους νομους χωρις να σκεφτουν. Αϊντε παλι.. τα θυμηθηκα τα τεμπελοσκυλα.

Ran_Tan_Plan

# 15 στις 23/8/2011
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:

(ραν - αυτό που προτείνεις εγώ δεν το έκανα ποτέ

η ικανοποίηση που πήρα στη περίπτωση που τους πέταξα τη δουλειά στα μούτρα
και τους απάντησα "χέστηκα" όταν μου επισήμαναν ότι στην οικονομική
κατάσταση που ήμουν αυτό ήταν πολυτέλεια (γιατί ήξερε η πόρνη που είχα για
υπεύθυνη τα προβλήματα εκείνου του καιρού) άξιζε και με το παραπάνω τα
χρήματα της αποζημίωσης !!
)

Δεν σκεφτονται ολοι το ιδιο σε τετοιες περιπτωσεις.
Εγω, επειδη απλα τους θεωρω τομαρια που δεν εχουν φιλοτιμο και καμμια ευαισθησια ωστε να τους αγγιξει μια αντιδραση σαν την δικη σου, προτιμω να τους χτυπησω εκει που πονανε!
Στην τσεπη!
Το μονο που τους καιει.
Ποτε δεν θα πουν "εχασα εναν καλο ικανο και τιμιο υπαλληλο".
Αντιθετα θα σκεφτουν παρα πολλες φορες το ποσο τους κοστισε οικονομικα η απολυση ή η καταγγελια στον εποπτη.
Κι εκει κλαινε!!

Ran_Tan_Plan

# 16 στις 23/8/2011
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

Δεν ξερω τι γινεται στην υπολοιπη Ελλαδα ή μαλλον καλυτερα στην Αθηνα γιατι στην υπολοιπη Ελλαδα φανταζομαι αλλά στο Ηρακλειο, αν καποιος κανει μια καταγγελια... τοτε δεν νομιζω να ξαναβρει και ευκολα δουλεια.

Δεν ειμαι κατα της καταγγελιας, εννοειτε. Και ειδικα οπως αυτον εδω τον αποπανω που περιγραφει η κοπελα που ειναι 1000 τα εκατο παρανομος, μακαρι να ειχε καποιος τα κοτσια να του ριξει οχι μια αλλά δεκα. Το θεμα ομως ειναι οτι εδω πχ στο Ηρακλειο υπαρχει αμεση ενημερωση.. και μια " black list " για αυτους που τολμανε να κανουν καταγγελια. Εκτος αν ο εργοδοτης ειναι τοσο αποδεκτα σαπιος. Γιατι μη τρελαθουμε τωρα... τοσες παρανομες εργοδοσιες κυκλοφορουν... αναμεσα μας. και ολοι λιγο εως πολυ εχουμε εργαστει σε τετοιους. Εγω προσωπικα δηλαδη δεν εργαστηκα σε κανενα απολυτα νομιμο. Παρολα αυτα αν κατι δεν μου αρεσε, επαιρνα τα μπογαλακια μου και εφευγα. Χωρις καταγγελιες. Θα θεωρουσα τον εαυτο μου συνυπευθυνο να εργαζομουν σε αθλιες συνθηκες χωρις να αντιδρουσα για μεγαλο χρονικο διαστημα. Τουλαχιστον τα βασικα τα διεκδικουσα. Αλλά και υπερωριες εχω κανει χωρις να πληρωθω και για ενα διαστημα εργαστηκα χωρις ενσημα.. και τελος παντων τις θυσιες μου τις εχω κανει ως εργαζομενος. Εις γνωσιν μου ομως.. ! Δεν θεωρω λοιπον οτι αφου το κανω εις γνωσιν μου.. οτι θα παω σε καταγγελια.

Μπορει καποιος, πολυ ομορφα να παει στον εργοδοτη και να του πει οτι εγω θελω να δουλευω ετσι και ετσι. Θελεις? Ναι. Δεν θελεις? Φυγε.

Θα μου πεις.. αυτο ειναι εκβιαστικο.. γιατι που αλλου θα βρεις δουλεια.. και τετοιοι ανθρωποι καλο ειναι να πληρωνουν. Συμφωνω... αλλά και ο στιγματισμος? Δεν ειναι ενα θεμα?

Εγω παντως εχω παραδειγματα ατομων που δεν ξαναβρηκαν δουλεια μετα απο μια καταγγελια. Υπαρκτα προσωπα. Οχι να χαμε να λεγαμε ...

Εκει το "κινημα" τι κανει? Πως προστατευει τον εργαζομενο μετα απο μια καταγγελια? οεο???

Περιμενε να ξεκαθαρισουμε κατι.
Αν εχεις κανει συμφωνια με τον εργοδοτη σου και εχεις αποδεχτει να δουλεψεις με μειωμενο μισθο ή υπερωριες χωρις να τις πληρωνεσαι ή με μειωμενα ή και καθολου ενσημα (εγκληματικο...) ειναι πoυστια μετα να πας να του κανεις καταγγελια!

Μιλαμε για περιπτωσεις που ενω ξεκινας κανονικα , στην πορεια σου μειωνει μισθο, σου τρωει ενσημα, σε βαζει να δουλευεις υπερωριες χωρις να σου τις πληρωνει κλπ.
Εδω σηκωνει καταγγελια!

Και για το τι θα κανει το σωματειο σου?
Μην βασιζεσαι!
Κι αυτοι πουλημενοι ειναι και κοιταζουν τις καρεκλιτσες τους και πως θα αυξησουν την δυναμη τους μεσω γνωριμιων, υποχωρησεων και συναλλαγων.

Οσο για το αν θα ξαναβρεις δουλεια μετα απο καταγγελια εργοδοτη.
Μπορει να πιασει ο εργοδοτης σου ολο τον εμπορικο κοσμο του Ηρακλειου να σε κατηγορησει?
Κι αντε και το΄κανε.
Ποσο καιρο νομιζεις οτι θα το θυμουνται?
Αντε κανα 3μηνο.
Μετα θα ξεχαστει.
Απλα αυτο το περι black list ειναι αλλη μια αποπειρα τρομοκρατησης των εργαζομενων για να μην διεκδικουν τα δικαιωματα τους!

Και οσο για παραδειγμα που λες, εγω εχω γνωστο που εκανε καταγγελια στην επιχειρηση που δουλευε.
Απολυθηκε αφου αποζημιωθηκε και πηρε ολα οσα διεκδικουσε.
Και τωρα ειναι διευθυντης στην ιδια επιχειρηση!!!

# 17 στις 23/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πράξε σύμφωνα με το νόμο αν είσαι εργάτικη όπως λες θα βρείς σηγουρα δουλειά.....

πάρε την αποζημίωση κα ψάξε να βρείς αλλη δουλεία συνηθως τους καλους κανείς δεν θέλει να τους χάσει...

μην το ανέχεσε αυτο,η δουλεία ειναι βασικο πράγμα και όταν σε ρίχνει δεν μπορεις να συνεχίσεις την ζωη σου,ηδη σε έχει καταβαλει δεν είναι σωστο να μένεις εκεί,τουλάχιστον υπο αυτες τις συνθήκες...δεν κερδίζεις ,χανεις

κι όταν βρείς καλύτερη εργασία κοιτα να το εκτιμησεις
που σας βρήσκουν......

sunnyeyes-

# 18 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Περιμενε να ξεκαθαρισουμε κατι.
Αν εχεις κανει συμφωνια με τον εργοδοτη σου και εχεις αποδεχτει να δουλεψεις με μειωμενο μισθο ή υπερωριες χωρις να τις πληρωνεσαι ή με μειωμενα ή και καθολου ενσημα (εγκληματικο...) ειναι πoυστια μετα να πας να του κανεις καταγγελια!

Μιλαμε για περιπτωσεις που ενω ξεκινας κανονικα , στην πορεια σου μειωνει μισθο, σου τρωει ενσημα, σε βαζει να δουλευεις υπερωριες χωρις να σου τις πληρωνει κλπ.
Εδω σηκωνει καταγγελια!

Και για το τι θα κανει το σωματειο σου?
Μην βασιζεσαι!
Κι αυτοι πουλημενοι ειναι και κοιταζουν τις καρεκλιτσες τους και πως θα αυξησουν την δυναμη τους μεσω γνωριμιων, υποχωρησεων και συναλλαγων.

Οσο για το αν θα ξαναβρεις δουλεια μετα απο καταγγελια εργοδοτη.
Μπορει να πιασει ο εργοδοτης σου ολο τον εμπορικο κοσμο του Ηρακλειου να σε κατηγορησει?
Κι αντε και το΄κανε.
Ποσο καιρο νομιζεις οτι θα το θυμουνται?
Αντε κανα 3μηνο.
Μετα θα ξεχαστει.
Απλα αυτο το περι black list ειναι αλλη μια αποπειρα τρομοκρατησης των εργαζομενων για να μην διεκδικουν τα δικαιωματα τους!

Και οσο για παραδειγμα που λες, εγω εχω γνωστο που εκανε καταγγελια στην επιχειρηση που δουλευε.
Απολυθηκε αφου αποζημιωθηκε και πηρε ολα οσα διεκδικουσε.
Και τωρα ειναι διευθυντης στην ιδια επιχειρηση!!!

Ωραιο αυτο που λες ετσι ειναι πολυ αισιοδοξο.
Λοιπον. Εχω μια φιλη που πολεμαει για τα δικαιωματα των εργαζομενων απο κοιλιας. Εχουμε μονιμη κοντρα γιατι εκεινη ειναι σε αλλη σκοπια. Ειναι στο δημοσιο. Ωραια? Ωραια.

Να χτυπιεται να οδυρεται οτι οι συλλογοι βοηθανε.. οτι τον ταδε τον βοηθησε ο συλλογος.. (εναν τωρα στους 1500) οτι ο εργαζομενος πρεπει να διεκδικει τα δικαιωματα του κτλ κτλ. Ωραια? Ωραιαααα... Συμφωνοι ολοι μεχρι εδω.

Εκ του ασφαλους ομως. Γιατι ο εργαζομενος που πιεζεται να πληρωσει το ενοικιο του και τα χιλια δυο αλλα συμπραγαλα στο κεφαλι του, θα κανει τα στραβα ματια σε μια υπερωρια. Αντε και σε δυο.. Και ξεκιναει η εκμεταλλευση. Και τι προτεινει? Προτεινει καταγγελια. Σωστη? Σωστηηη...

Και που θα βρει δουλεια εν ετη 2011 παρολιγον φαλιρισμενο κρατος και νυν χρεοκοπημενο?

Και μου λεει... Να επαναστατησει!.. Να κανουμε απεργιες... να κανουμε το ενα να κανουμε το αλλο... Να διαμαρτυρηθει.

Ωραια. Μετα ξαναγυρισαμε στη πραγματικοτητα των δανειων και των υποχρεωσεων και ξαναφαγαμε τα μουστακια μας.

Για να διαμαρτυρηθεις.. πρεπει να εχεις και ενα κεφαλαιο απο πισω σου να σε βοηθαει μη πεθανεις απο τη πεινα.. Γιατι καλες οι ιδεολογιες και οι θεωριες οταν η κοιλια ειναι χορτατη. Οταν δεν ειναι... ?

Κλασσικη συζητηση...

# 19 στις 23/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

αυτο που λες γίνετε και στην αθήνα....

οχι έτσι ακρίβως όμως...
ξέρω περίπτωση οπου έγινε καταγγελία απο υπάλληλο
αλλοι εργοδοτες πληροφόρισαν αμέσως τον επιχειρηματια ότι ο εν λόγο υπαλληλος ακολουθουσε κατ εξακολούθηση αυτη την τακτική...μαλιστα τον επέπληξαν κατα μια εννοια πως είναι δυνατον να προσλαμβανει άτομο χωρίς να ενημερώνεται απο την προηγούμενη εργασια του...και μάλιστα εβαλαν τον υπάλληλο σε μπλακ λιστ
ασχετο ομως αν είχε δικιο η αδικο ο υπαλληλος,θεώρω οτι με τον διαλογο αν δεν υπαρχει δόλο λύνονται όλα...ύπαρχουν και επιχειρηματιες λαθος αλλα και υπαλληλοι ο καθενας που χει κάνει κοπο να στεισει μια δουλεια δεν ρισκαρει για λίγα ευρω σχετικα να πάθει ζημια...συνηθως αυτο το κανουν εταιρειες που ειναι τελειωμενες,εκμεταλευονται την αναγκη για εργασια και αυτον τον χρονο που δεν αποδειδουν μισθουςκ.τ.λ. κερδιζουν απο αυτο, στα πολλα βαλε και τα προστημα της επιθεωρησης σαμπος θα τα πληρωσουν?....σοβαρες επιχειρησεις δεν ρισκαρουν και δεν θέλουν μπλεξιματα γιατι θαεχουν ζημια ενω οι αλλες εχουν κερδος γιατι σκοπος τους ειναι να βαρεσουν φαλιμεντο σε λίγο καιρο

sunnyeyes-

# 20 στις 23/8/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by nonaa
....

Καλως επεστρεψες... Πως περασαμε???
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε