Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εργασία χωρίς ρεπό

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Ran_Tan_Plan

# 21 στις 23/8/2011
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

Μα ειπα την αποψη μου περι σωματειων και διοικησεων.

Ποτε δεν τους ειχα σε υποληψη και τωρα ενα παραπανω.

Παντα κανανε τις μαγκιες τους εκ του ασφαλους και στον αγωνα τους να δειξουν οτι κατι κανουν επαιρναν και στο λαιμο τους καποιους ευκολοπιστους σε μεγαλα και επαναστατικα λογια, εργαζομενους!
Τα ιδια πραγματα λεμε.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 22 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by nonaa
....

Καλως επεστρεψες... Πως περασαμε???

ευχαριστω κοριτσακι....περασα ομορφα ,πολυ ομορφα

# 23 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Παράθεση:

Μα ειπα την αποψη μου περι σωματειων και διοικησεων.
Τα ιδια πραγματα λεμε.

πολλααα λεεες.....

liliana24

# 24 στις 24/8/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Για να απαντήσω στα προηγούμενα post πληρώνομαι για 40 ώρες και προφανώς παίρνω και ένσημα για 40 ώρες..

Μούτρα στη δουλειά δεν είχα ποτέ, πάντα είμαι με το χαμόγελο απλώς μερικές φορές δεν συζητάω με τους πελάτες (γιατί αυτό θέλουν οι ανώτεροι) και κάποιες φορές πραγματικά δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και τη μέση μου από τον πόνο..

Το ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα έξω και ότι πάνω κάτω οι δουλειές είναι στην ίδια κλίμακα.. Συγνώμη για την γκρίνια που έβγαλα στο πρώτο μου post αλλά πραγματικά πνίγομαι κάθε μέρα που τα κρατάω μέσα μου και έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον!

Καλημέρα!

# 25 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by meJoky

ψυχολογικό πόλεμο εννοείς το ότι σου λένε ότι δεν μπορείς να έχεις μούτρα
μέσα στο μαγαζί ??

ε, δεν μπορείς - δεν ενδιαφέρει τον πελάτη η ψυχολογική σου κατάσταση και
είναι λάθος να την εκδηλώνεις
κατά τα άλλα αυτή την εποχή που οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα επειδή τους
έκοψαν τη δουλειά, εσύ βρίσκεσαι σε επιχείρηση που βλέπει το ταμείο της να
γεμίζει και διαμαρτύρεσαι επειδή σας έκοψαν το ρεπό

τέτοιου είδους εργοδότες υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα
οι επιλογές που έχεις είναι:

1. καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας (με σχεδόν σίγουρη την απόλυση σου
μετά)
2. συζήτηση με το αφεντικό και παζάρεμα ώστε να σου δώσει κάποιο ρεπό πχ
ένα κάθε δύο εβδομάδες Δευτέρα ή Τετάρτη με επιχείρημα το ότι σου χρειάζεται
η ημέρα για να τακτοποιείς τα προσωπικά σου θέματα και να μπορείς να είσαι
περισσότερο συγκεντρωμένη και αποδοτική στη δουλειά σου
3. σύγκρουση με το αφεντικό και άμεση απόλυση (αν κρίνεις ότι η αποζημίωση
που θα πάρεις είναι αρκετή για να σε καλύψει μέχρι να βρεις άλλη δουλειά)
4. (αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου) Ξεκινάς αναζήτηση άλλης δουλειάς
χωρίς να δώσεις δικαίωμα να σε απολύσουν από αυτή που έχεις τώρα και όταν
την εξασφαλίσεις, παραιτείσαι
διαλέγεις και παίρνεις

Νομιζω οτι το Νο 2 δεν ειναι εφικτο γιατι στην συγκεκριμενη εργασια οπως και στις περισσοτερες του ιδιωτικου χωρου,δεν υπαρχει τετοια κατανοηση και συζητησεις με επικεντρο τα προσωπικα θεματα των εργαζομενων.
Με λιγα λογια δηλαδη εκλαμβανετε ως αδυναμια να ακολουθησει τις αναγκες της επιχειρησης.

Στο Νο 3 απο τα λεγομενα η αποζημιωση ειναι ελαχιστη που ομως (Νο 4 ) δεν πρεπει να την αφησει φευγοντας,γιατι και τα λιγα ειναι σιγουρα καλυτερα απο το καθολου.

# 26 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το Σωματειο ΔΕΝ ειναι τιποτα περισσοτερο απο την ενωση των μελλων του.
Αυτη ειναι η δυναμη του !

Αν τα μελλη του πιστευουν οτι η υποχρεωση τους τελειωνει με την ταμειακη τους τακτοποιηση ειναι ΛΑΘΟΣ.

Τα μελλη της διοικησης του θα πρεπει να εχουν την δυναμη των υπολοιπων !

Τωρα ΕΑΝ μιλησουμε για παρανομες συμφωνιες μεταξυ εργαζομενων και εργοδοτων,
νομιζω οτι ΔΕΝ υπαρχουν !!!

Η αναγκη να πεις ναι για να ταισεις τα παιδια σου,και η εν γνωση εκμεταλευσης αυτου του ναι,απο την επιχειρηση (η οποια και αυτη με την σειρα της εκανε συμφωνια με το κρατος οτι θα λειτουργει νομιμα),
δεν ειναι και η πλεον αποδεκτη κατασταση.

Ειναι σωστο (στις μικρες κοινωνιες) οτι λεει η Σανυ,
μα και λυπηρο να παραιτουνται νεοι ανθρωποι απο την διεκδικηση αλλαγων(οσο δυσκολο και αν ειναι).
Αν και οπως ειπαμε (σε διαφορα θεματα)η αναγκη,δεν φερνει τα πραγματα οπως ειναι το σωστο να γινουν.

Dardana

# 27 στις 24/8/2011
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by freeman21

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Originally posted by liliana24
Καλημέρα σας.

Συνήθως δεν μου αρέσει να μιλάω για τα θέματα της δουλειάς μου αλλά ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να αντιδράσω.

Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ένα κατάστημα και από τέλη Μαρτίου μας κόψανε τα ρεπό. Τις κοπέλες που δε το δέχτηκαν τις απέλυσαν λίγες μέρες αργότερα.
Δουλεύω 9 ώρες Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή και Δευτέρα-Τετάρτη-Σάββατο από 6,5 μέχρι 7 ώρες. Φυσικά πληρώνομαι για 5θήμερο και όχι για 6ήμερο και τραβάω την κούραση του αιώνα λόγω του ότι έχουμε πολύ δουλειά, ορθοστασία, παραλαβές κλπ όπως τα περισσότερα καταστήματα. (γκρινιάρα)

Η σωματική κούραση όμως άρχισε να φαίνεται πολύ έντονα και εκτός από τον ψυχολογικό πόλεμο που δέχομαι (καλά αυτό συμβαίνει παντού) τώρα μου είπανε πως δεν πρέπει να δείχνω ότι είμαι κουρασμένη (γιατί όντως κάποιες μέρες δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και το σώμα μου από τον πόνο) και πως δεν επιτρέπεται να είμαι 24 και να λέω ότι κουράζομαι και ότι δεν θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε έτσι και κάτι τέτοιες μπαρούφες.

Από την μία λέω ότι οκ τα πράγματα είναι δύσκολα, να αισθάνεσαι τυχερή που έχεις δουλειά, κάνε υπομονή σου αρέσει η δουλειά που κάνεις αλλά από την άλλη ειλικρινά δεν μπορώ άλλο την κούραση και τα ωράρια και μας είπανε ότι ρεπό μπορεί να έχουμε από του χρόνου..

Πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω όλο αυτό...?

προφανως για να δουλευεις, εχεις αναγκη τα λεφτά. αλλά το τιμημα ειναι να μην εχεις ξεκουραση, να μην εχεις προσωπικη ζωη, να μην εχεις προσωπικο χρονο.
εσυ τα βαζεις στη ζυγαριά και εσυ κρινεις.

Μεγάλο θέμα αυτό.
Δηλαδή για πείτε την γνώμη σας όσοι θέλετε...
Αν το πρόβλημά σου δεν είναι βιοποριστικό, δεν το ανέχεσαι κάτι τέτοιο και προτιμάς να βρεις κάτι άλλο;Ή το ανέχεσαι μόνο και μόνο για να μην δηλώνεις άνεργος;

Διλήμματα....

κοιτα..
αν εισαι μονος σου (δεν εχεις παιδι ας πουμε), δεν εχεις δανειο, εχεις δικη σου στεγη, κτλ...τοτε αν μεινεις και καποιο διαστημα ανεργος δε θα παθεις τιποτα. απο την άλλη, στην παρουσα φαση, ειναι δυσκολο για ολους να βρουνε δουλεια..ακομα κι αν εισαι νεος, με καλη καταρτιση/μορφωση κτλ, ειναι απιστευτα δυσκολο. παρολ΄αυτα, μη εχοντας καποια σημαντικη υποχρεωση, μπορεις ας πουμε να κανεις ενα διαλειμα.
αν εισαι ομως γονιος, με δανειο, παιδι, και ο,τι άλλο περιλαμβανει αυτο, κανεις την καρδιά σου πετρα προκειμενου να παιρνεις εναν μισθο στο τελος του μηνα..δε σε παιρνει δηλαδη να κανεις το "μαγκα".
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 28 στις 24/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by freeman21

Παράθεση:

Παράθεση:
Καλημέρα σας.

Συνήθως δεν μου αρέσει να μιλάω για τα θέματα της δουλειάς μου αλλά ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να αντιδράσω.

Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ένα κατάστημα και από τέλη Μαρτίου μας κόψανε τα ρεπό. Τις κοπέλες που δε το δέχτηκαν τις απέλυσαν λίγες μέρες αργότερα.
Δουλεύω 9 ώρες Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή και Δευτέρα-Τετάρτη-Σάββατο από 6,5 μέχρι 7 ώρες. Φυσικά πληρώνομαι για 5θήμερο και όχι για 6ήμερο και τραβάω την κούραση του αιώνα λόγω του ότι έχουμε πολύ δουλειά, ορθοστασία, παραλαβές κλπ όπως τα περισσότερα καταστήματα. (γκρινιάρα)

Η σωματική κούραση όμως άρχισε να φαίνεται πολύ έντονα και εκτός από τον ψυχολογικό πόλεμο που δέχομαι (καλά αυτό συμβαίνει παντού) τώρα μου είπανε πως δεν πρέπει να δείχνω ότι είμαι κουρασμένη (γιατί όντως κάποιες μέρες δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και το σώμα μου από τον πόνο) και πως δεν επιτρέπεται να είμαι 24 και να λέω ότι κουράζομαι και ότι δεν θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε έτσι και κάτι τέτοιες μπαρούφες.

Από την μία λέω ότι οκ τα πράγματα είναι δύσκολα, να αισθάνεσαι τυχερή που έχεις δουλειά, κάνε υπομονή σου αρέσει η δουλειά που κάνεις αλλά από την άλλη ειλικρινά δεν μπορώ άλλο την κούραση και τα ωράρια και μας είπανε ότι ρεπό μπορεί να έχουμε από του χρόνου..

προφανως για να δουλευεις, εχεις αναγκη τα λεφτά. αλλά το τιμημα ειναι να μην εχεις ξεκουραση, να μην εχεις προσωπικη ζωη, να μην εχεις προσωπικο χρονο.
εσυ τα βαζεις στη ζυγαριά και εσυ κρινεις.

Μεγάλο θέμα αυτό.
Δηλαδή για πείτε την γνώμη σας όσοι θέλετε...
Αν το πρόβλημά σου δεν είναι βιοποριστικό, δεν το ανέχεσαι κάτι τέτοιο και προτιμάς να βρεις κάτι άλλο;Ή το ανέχεσαι μόνο και μόνο για να μην δηλώνεις άνεργος;

Διλήμματα....

κοιτα..
αν εισαι μονος σου (δεν εχεις παιδι ας πουμε), δεν εχεις δανειο, εχεις δικη σου στεγη, κτλ...τοτε αν μεινεις και καποιο διαστημα ανεργος δε θα παθεις τιποτα. απο την άλλη, στην παρουσα φαση, ειναι δυσκολο για ολους να βρουνε δουλεια..ακομα κι αν εισαι νεος, με καλη καταρτιση/μορφωση κτλ, ειναι απιστευτα δυσκολο. παρολ΄αυτα, μη εχοντας καποια σημαντικη υποχρεωση, μπορεις ας πουμε να κανεις ενα διαλειμα.
αν εισαι ομως γονιος, με δανειο, παιδι, και ο,τι άλλο περιλαμβανει αυτο, κανεις την καρδιά σου πετρα προκειμενου να παιρνεις εναν μισθο στο τελος του μηνα..δε σε παιρνει δηλαδη να κανεις το "μαγκα".

...και μαγκας εισαι !!!! (αφου αντεχεις )

MsSpourgitaki

# 29 στις 28/8/2011
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Αυτό δεν είναι εργασία, είναι σκλαβιά. Το έχω κάνει και ξέρω. Δεν αντέχεται για μεγάλο διάστημα, και τελικά θα οδηγηθείς σε υπερκόπωση, εξάντληση και άλλες αρρώστιες.

cerise

# 30 στις 29/8/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Φαντάσου ότι σε πάρα πολλές δουλειές χτυπάνε δωδεκάωρα και χωρίς υπερωρίες. Αυτό είναι πραγματικό πίστεψέ με....

Αν νομίζεις ότι κινδυνεύει η υγεία σου θα πρέπει να βρεις μια δουλειά που αν και πολλές ώρες τουλάχιστος θα κάθεσαι και δεν θα τραβάς ορθοστασία.

liliana24

# 31 στις 30/8/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Να κάνω και μια πολύ σημαντική ερώτηση...

Στην περίπτωση που πάω να αφήσω βιογραφικά σε άλλες δουλειές ή άλλα καταστήματα και με ρωτήσουν αν εργάζομαι ή γιατί θέλω να αποχωρήσω από τη δουλειά που είμαι τώρα τι είναι καλύτερο να απαντήσω?

Να ενημερώσω ότι ενδιαφέρομαι να αφήσω βιογραφικό και σε καταστήματα που είναι σχεδόν δίπλα από τη δουλειά μου.

Lora9

# 32 στις 30/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σκλάβος θα γίνεις ?
Κοίτα την υγεία σου και να ψάξεις αλλού αν δεν αντέχεις .
Και αν σε ρωτήσουν γτ θες να φύγεις από την άλλη δουλειά μην πεις κούραση, δεν μου δίνουν ρεπό κλπ. δεν θα σε πάρουν το ξέρεις .... πες ότι θα αλλάξεις σπίτι και έχεις απόσταση, ή οτιδήποτε άλλο.

# 33 στις 31/8/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Καλημέρα σας.

Καλημέρα, δεν είμαι σίγουρος αλλά ο εργασιακός νόμος σχετικά με τις υπερωρίες και τα ρεπό έχει αλλάξει. Και έχει αλλάξει υπέρ του εργοδότη.
Νομίζω ότι έχει πλέον το δικαίωμα να σε απασχολήσει χωρίς ρεπό ή αποζημίωση για κάποιο χρονικό διάστημα.

Πριν κανείς οτιδήποτε, καλό θα ήταν να ρωτήσεις πρώτα.
Εάν θεωρείς ότι θίγεσαι τότε βρες αλλού και μετά δήλωσε παραίτηση. Φεύγεις έτσι με αξιοπρέπεια χωρίς να προκαλέσεις σχόλια. Να θυμάσαι πάντα ότι η άσχημη εντύπωση είναι αυτή που μένει και όχι η καλή.
Εάν καταγγείλεις κινδυνεύεις να έχεις προβλήματα με τους μελλοντικούς εργοδότες σου. Ο εργασιακός κόσμος είναι μικρός. Οι εργοδότες επικοινωνούν μεταξύ τους.

peppita

# 34 στις 11/9/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλύτερα να απευθυνθείς στο Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας της περιοχής της εργασίας σου. Θα σε συμβουλέψουν κατάλληλα.
Μπορείς να κάνεις ανώνυμη καταγγελία στο 15512 (9πμ-9μμ, μόνο καταγγελίες, όχι πληροφορίες προς το παρόν).

Δες τον τηλεφωνικό κατάλογο στο
http://www.ypakp.gr/uploads/docs/4623.pdf

Καλή τύχη
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε