Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

σημαντικό λάθος στη δουλειά

Σελίδα : 1

aitherovamwn

# 1 στις 31/8/2011
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 69
'Aρεσαν+: 0%

σημαντικό λάθος στη δουλειά

Αγαπητοί συμφορουμήτες σήμερα έκανα ένα τραγικό λάθος στη δουλειά μου
που αν βεβαιωθεί η σημαντικότητά του, θα ισούται με πολλές χιλιάδες ευρώ!
Έχω χάσει τη μιλιά μου από τις 12 το μεσημέρι που το έμαθα και είμαι γενικότερα σε άθλια κατάσταση! Ήξερα ότι θα μου συμβεί κάποια στιγμή μιας και δουλεύω κάτω από μεγάλη πίεση και πολύ αγχωμένα, αλλά το να την πάθω από το φωτοτυπικό το οποίο από τις 50 σελίδες που είχα βάλει να τυπώνονται μόνες τους, έβγαλε μπερδεμένες τις 10 (ή μαλλον δεν τις έβγαλε καθόλου)..δεν το περίμενα!
Θα αναρωτιέστε τώρα αν τις τσέκαρα....Ναι τσέκαρα μόνο των αριθμό τους και έπειτα κοιτούσα όπως το ξεφύλλισα μόνο τη μία πλευρά των σελίδων και την αρίθμησή τους για να δω μήπως είχαν μπερδευτεί!
Ξέρω τι έχω κάνει μιας και ο εργοδότης μου φρόντισε με ένα έντονο ύφος να μου το δείξει απλώς θα ήθελα να μάθω από σας αν υπήρξαν στην καριέρα σας, κατά καιρούς, λάθη είτε σημαντικά είτε όχι, πώς τα αντιμετωπίσατε και ποια ήταν η εξέλιξή τους!
"Ζήσε σαν να ήταν να πεθάνεις αύριο!Μάθε σαν να ήταν να ζήσεις για πάντα!"

# 2 στην 1/9/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μην περιμενεις να ακουσεις οτι υπαρχουν ανθρωποι χωρις λαθη.
Τα δυσκολοτερα εχουν να κανουν με ζωες ανθρωπων.

Επειτα ακολουθουν τα υπολοιπα που σαφως ειναι σημαντικοτατα.
Αν και δεν αναφερεσαι σε λεπτομεριες και δεν εχουμε εικονα,
η σταση του εργοδοτη σου με κανει να σκεφτω πως παρα την εντονη σταση του,
κατι τον κανει να μην ανησυχει ιδιαιτερα (δεν διαβασα για εκτος ελεγχου σταση του,που αναμενοταν σε τετοια ζημια).

Οποτε περιμενε ηρεμα και πιθανοτατα ολα θα πανε καλα.

ESPERANTZA

# 3 στην 1/9/2011
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
Ο εργοδότης σου είναι αυτός που θα πληρώσει τη νύφη. Οπότε δικαιούται να έρθει ακόμα και εκτός εαυτού (για λίγο). Η δική σου απολογητική και στεναχωρημένη στάση είναι αυτή που θα του δείξει πως πραγματικά αναγνώρισες το λάθος σου και θα ήθελες να επανορθώσεις αν υπήρχε τρόπος. Τώρα βέβαια αν σου ζητήσει να μείνεις παραπάνω στη δουλειά για να ξανατυπώσεις, ε... μη ζητήσεις και υπερωρίες.
Αν εσύ είσαι γενικά εντάξει ως προς την επιχείρηση και προς αυτόν ( και δεν κουβαλάς συνήθως μαχαίρια) τότε θα βρεθεί λύση. Αν όμως ήσουν μπελάς στο παρελθόν τότε...... αν και το νεαρό της ηλικίας σου λειτουργεί ως ελαφρυντικό. Προς θεού μη δείξεις στιγμή ότι δε σε νοιάζει (συνήθης στάση αμύνης), όσο πιο μεγάλη η χασούρα, τόσο πιο κόκκινα τα μάτια σου.

aitherovamwn

# 4 στην 1/9/2011
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
ευτυχώς όλα πήγαν καλά....Τελικά αν κ σημαντικό το λάθος,
απετράπησαν τα χειρότερα! Σήμερα μπορώ πλέον να αναπνέω ανακουφισμένη, ευχόμενη να αποφευχθούν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον!
Αφού μου έδωσε μία δεύτερη ευκαιρία πρέπει να σταθώ αντάξιά της!

Dardana

# 5 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
εχω κάνει χειροτερο..

http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=17698#pid503233
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

wish_

# 6 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.301
Καλά έχω κάνει και εγώ παρόμοιο λάθος με φωτοτυπίες γι΄αυτό μετά τις μετρούσα μέχρι να ΄μαι σίγουρη.Δεν είναι ωραίο να σου λέει το αφεντικό το λάθος.Κάποιες φορές νόμιζα δε τα κοιτούσαν καν από την άλλη αν και λάθος χάρηκα που το ειδε.

Αλλά το να λες ότι θα κοστίσει τόσα πολλά ένα λάθος στις φωτοτυπίες τι σκατά χαρτιά έβγαζες?Δεν μπορούσες απλά να τα ξαναβγάλεις?
Η ζωή δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι,είναι όπως είναι! Ο τρόπος που την αντιμετωπίζεις κάνει τη διαφορά.

aitherovamwn

# 7 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Dardana διαβάσα την ιστορία σου κ συνηδητοποίησα, για ακόμη μία φορά,
ότι τα τραγικότερα λάθη γίνονται από απροσεξία ή από κεκτημένη ταχύτητα!
Δυστυχώς μετά χαρακτηρίζουμε τον εαυτό μας με όποιο κοσμητικό επίθετο βρούμε, ντρεπόμαστε να κοιτάξουμε τον άλλον κατάματα,απορούμε με το τί σκέφτεται για μας και τέλος παρακαλάμε να γυρνούσαμε πίσω τον χρόνο να διορθώναμε το λάθος μας, αλλά πλέον είναι πολύ αργά!
Wish οι φωτοτυπίες είχαν να κάνουν με δημόσιο φορέα και το λάθος έγινε αντιληπτό από εκείνους...αφού τα πήραν στα χέρια τους! Δεν ήταν σίγουρο αν θα δέχονταν τις σωστές φωτοτυπίες γι'αυτό και αγχώθηκα τόσο πολύ...
Για καλή μου τύχη, όλα πήγαν καλά και τις δέχτηκαν...αλλιώς ν'ανοίγε γη
να με καταπιει!

meJoky

# 8 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 714
χαίρομαι που διάβασα ότι τέλος καλό, όλα καλά
το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι ο μόνος που δεν κάνει λάθη, είναι
αυτός που δεν εργάζεται

όλοι οι άλλοι, σε κάποια στιγμή, όλο και κάτι θα κάνουμε - είναι αναπόφευκτο
το σημαντικό είναι , όταν το διαπιστώνουμε να το παραδεχόμαστε (και όχι να
ρίχνουμε το βάρος σε κάποιον άλλο ή να προσπαθούμε να το "κρύψουμε") , να
προσπαθούμε αμέσως για να το διορθώσουμε και τέλος να βρίσκουμε τρόπους
ώστε να αποφύγουμε να το επαναλάβουμε στο μέλλον

wish_

# 9 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 2.301

Tελος καλό όλα καλά λοιπόν Γι΄αυτό μην αγχώνεσαι τόσο βρε.
Η ζωή δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι,είναι όπως είναι! Ο τρόπος που την αντιμετωπίζεις κάνει τη διαφορά.

Dardana

# 10 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by aitherovamwn
Dardana διαβάσα την ιστορία σου κ συνηδητοποίησα, για ακόμη μία φορά,
ότι τα τραγικότερα λάθη γίνονται από απροσεξία ή από κεκτημένη ταχύτητα!

ή απο βιασυνη.
και να φανταστεις οτι το email της δουλεια δεν το χρησιμοποιω ποτέ για άλλο λογο εκτος απο δουλεια. δηλαδη εγω δεν στελνω ποτέ αυτα τα forwards και λαμακιες που ανταλλαζονται μεταξυ γνωστων και συναδελφων, ουτε θελω να λαμβανω. γιατι οτιδηποτε τετοιο εχω το προσωπικο μου ιμεηλ μονο (και τις πιο πολλες φορες τα σβηνω χωρις να ανοιξω κιολας γιατι βαριεμαι ) εκεινη τη μερα, διαβολου ποδαρι που λεμε...μια συναδελφος μου το εστειλε στο ιμεηλ της δουλειας. κι αντι να το σβησω πηγα να το προωθησω στο προσωπικο μου ιμεηλ..και απο βιασυνη πατησα σε λαθος διευθυνση..
ηταν χοντρο.
απο εκεινη τη μερα προσεχω πολυ και διπλοτσεκαρω οτιδηποτε ειναι να στειλω καπου.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

helen66

# 11 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Χαιρομαι κι εγω που ολα εντελει σου πηγαν καλα

κι ολοι μας καποια στιγμη εχουμε κανει λαθη στη δουλεια μας επανω,για ολους τους λογους που προαναφερατε και να συμπληρωσω και την κουραση, εκει εγω κανω τα πιο τραγικα.
Σημασια εχει για μενα να ηρεμησω και να δεχτω πως ηταν ενα λαθος γιατι αλλιως με παιρνει απο κατω και τα λαθη μετα γινονται πολλαπλα....
(ναι ναι ναι το εχω παθει και αυτο και δε ξερω που να κρυφτω μετα....)
κι οχι τπτ αλλο αλλα τα δικα μου λαθη μου κοστιζουν ακριβα και σε χρημα κι απο κει που θα εβγαζα κατι πληρωνω κι απο την τσεπη μου.....

καλα νταρντανα το δικο σου ηταν ολα τα λεφτα
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

aitherovamwn

# 12 στις 2/9/2011
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by helen66

Σημασια εχει για μενα να ηρεμησω και να δεχτω πως ηταν ενα λαθος γιατι αλλιως με παιρνει απο κατω και τα λαθη μετα γινονται πολλαπλα....
Ναι όντως... συμφωνώ κ εγώ ότι ενός κακού μύρια έπονται (πάντα συμβαίνει δυστυχώς) κ γι'αυτό, επειδή μου δήλωσε ότι έχω ήδη κίτρινη κάρτα, προσπαθώ να προσέξω όχι μόνο το τι κάνω αλλά και το τι λέω για να μην έρθει η ώρα της κόκκινης!:

Η ιστορία της Νταρντάνας μπορεί να είναι για μας που τη διαβάζουμε ευχάριστη κ αστεία αλλά πολύ φοβάμαι πως η ίδια, ακόμη και τώρα,κάθε φορά που το σκέφτεται ή το αναφέρει κοκκινίζει όπως τότε!!!

cerise

# 13 στις 5/9/2011
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Απαντήσεις: 7.206
Γενικά τα λάθη δεν επιτρέπονται στη δουλειά μας. Κι αυτό θα πρέπει να είναι η αρχή μας. Γι αυτό διπλοτσεκάρουμε πάντα. Στην αρχή αυτό μας κάνει να φαινόμαστε λίγο αργοί...με τη πάροδο του χρόνου όμως αυτό γίνεται αυτόματα.

Το σημαντικό στη δική σου περίπτωση είναι ότι έχεις πλέον την εμπειρία και την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτική. Οσο για τον εργοδότη. Επόμενο είναι να σου τη πει έντονα. Ξέρει ότι όλοι κάνουμε λάθη. Κι αυτός έχει κάνει λάθη. Ομως μόνο η πρώτη συγχωρείται στις δουλειές. Η απανάληψη του λάθους σε καίει που λένε. Μην αγχώνεσαι . Τα έχουν οι δουλειές αυτά. Δεν θα σου πάρει κανείς και το κεφάλι.

Αλλο σημαντικό στις περιπτώσεις αυτές είναι να αναλαμβάνεις τις ευθύνες του λάθους σου αμέσως και να δείχνεις πόσο πολύ σε στεναχώρεσε. Να δίνεις την εγγύηση της μη επανάληψης και ότι δεν επιτρέπεις πρώτα απ όλα εσύ στον εαυτό σου να κάνει λάθος στη δουλειά σου. Και να το λες και να το εννοείς. Να δείχνεις δηλαδή ότι νοιάζεσαι σαν να είναι δική σου η δουλειά.

Η εργασία κάτω από συνθήκες πίεσης θέλει κότσια και μεγάλη προσοχή. Ομως η εμπειρία είναι τεράστια. Αν όμως υπάρχει υπερβολή και βλέπεις ότι δεν βγαίνει η δουλειά καλύτερα να το συζητήσεις προκειμένου να μοιραστείς καθήκοντα. Μερικές φορές κάποιοι λουφάρουν και πέφτει το μπαλάκι σε κάποιους άλλους. Κι αυτό συνήθως οι εργοδότες δεν προλαβαίνουν να το δουν.

HighLow

# 14 στις 6/9/2011
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Απαντήσεις: 367

Παράθεση:
Originally posted by aitherovamwn
Αγαπητοί συμφορουμήτες σήμερα έκανα ένα τραγικό λάθος στη δουλειά μου

τίποτα δεν έκανες... μπροστά σε αυτό:

http://news247.gr/ellada/eglima/koyrampiedes_me_kokainh_se_khdeia.1348124.html

"το μέλος της συμμορίας που εργάζεται και στο ζαχαροπλαστείο, έστειλε από λάθος τους κουραμπιέδες με την κοκαΐνη στο γραφείο τελετών, με αποτέλεσμα να τους... απολαύσουν οι συγγενείς και οι φίλοι του νεκρού!"

Πάντως χαίρομαι που πέρασε "ανώδυνα" το λάθος σου...

# 15 στις 7/9/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αχ και εγώ που μπήκα για να παρηγορηθώ...

Γενικά: τα λάθη στη δουλειά είναι τόσο σημαντικά ανάλογα με το πόσο σημαντικός είσαι, αν προασπαθούν να στη φέρουν για να σε απολύσουν, αν κάνεις κάποια δουλειά μέτρια και δεν δημιουργείς προβλήματα, αν εν τέλει θέλουν να απολύσουν το διπλανό σου...
Ξέρω απολύσεις για μικρότερα λάθη και ξέρω κοπέλα που ενώ έκανε κάτι τόσο χοντρό που έπαθε εγκεφαλικό δεν την απολύσανε.
Εξαρτάται και αν δουλεύεις σε μικρή επιχείρηση και έχεις ανθρώπινο εργοδότη... Αν είσαι χρήσιμος γενικά... Αν έχεις καλό χαρακτήρα και αυτό το εκτιμάνε... Πολλά, πολλά...

Το χειρότερο που μου έχει συμβεί όμως είναι να μου φορτώσουν λάθος άλλου. Αυτό είναι άστα να πάνε... Έχω πει πως δε θα το κάνω εγώ στη ζωή μου, για να δούμε!

Τέλος πάντων, επειδή τα λάθη σας (και ειδικά αυτό της Dardanaς) τα θεωρώ μικρά και μου αρέσουν και πολύ αν ποτέ κάνω επιχείρηση θα σας παρακαλέσω να έρθετε!!! Ειδικά το ανάρμοστο μέιλ... μα εγώ χρειάζομαι κάποιον να κάνει τέτοια ))) φιλιά!!!

Κακούργα τεχνολογία, σας έφαγε και τις δυό σας!!! Πού είναι οι παλιές καλές εποχές χωρίς μηχανές ;;;;

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε