Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ζητώ βοήθεια

Σελίδα : 1

kliod

# 1 στην 1/10/2011
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Ζητώ βοήθεια

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ενημερώσω έναν πολύ καλό μου φίλο που πάσχει από επιθετική κατάθλιψη πως: Η ψυχολόγος που επισκέπτεται, αποκαλύπτει τις συζητήσεις από τις συνεδρίες στο οικογενειακό του περιβάλλον.
Είναι σωστό και με ποιο τρόπο μπορώ να το κάνω?

Ευχαριστώ πολύ.

Rumbi

# 2 στις 2/10/2011
author
Ανδρας / 59 / Σε διάσταση
Ν. Ηρακλείου / Νέα Αλικαρνασσός
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 276
Είναι παράλογο αυτό που ζητάς Φυσικά και δεν πρέπει να τον ενημερώσεις
Αν το οικογενειακό περιβάλλον, ενός ψυχικά ασθενή, δεν γνωρίζει το πραγματικό πρόβλημα, τότε πως θα μπορούσε να τον βοηθήσει;
Δεν νομίζω ότι ο ψυχολόγος του κάνει κουτσομπολιό με την οικογένεια του ‘Ισως έτσι πρέπει
Εκτός και αν συμβαίνει κάτι άλλο
Αν θέλεις πραγματικά να τον βοηθήσεις, μάθε ποιος έκανε αυτές τις διαγνώσεις (Ψυχίατρος 'η ψυχολόγος)
Μάθε τι πραγματικά του συμβαίνει , και μετά συμβουλέψου έναν καλό ψυχίατρο
Για όλα υπάρχει λύση

ZOUZOUNELLA

# 3 στις 3/10/2011
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Κύπρος
Απαντήσεις: 489
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΣΧΟΝΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΡΑΓΙΚΩΝ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ.

Racina

# 4 στις 3/10/2011
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760
kliod

αν κανεις πολυ παρεα με τον φιλο αυτο καλο θα ηταν να μιλησεις και εσυ με την ψυχολογο του ή με την ιοκογενεια του μηπως υπαρχουν πραγματα που πρεπει να γνωριζεις για το πως πρεπει να φερεσαι, τι να λες και τι να μη λες.

οι ψυχικα ασθενεις ειναι λιγο σαν τα παιδια δηλαδη δεν μπορουν οι ιδιοι να διαχειριστουν πληρως την υγεια τους και χρειαζεται να ειναι ενημεροι και οι στενοι ανθρωποι τους για να βοηθησουν ή ακομη και να προστστευτουν οι ιδιοι σε καποιες περιπτωσεις.

αν δεν εμπιστευεσαι την ψυχολογο του συζητησε το θεμα με εναν αλλο ψυχολογο ή ψυχιατρο να δεις τι γινεται σε αναλογες περιπτωσεις
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

# 5 στις 3/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
...Aν - και οπως φαινεται έτσι ειναι - ενδιαφερεσαι πραγματικά για τον ανθρωπο αυτό και την υγεία του... δεν πρεπει να προβεις σε καμμια ενέργεια αν δεν ενημερώσεις πρωτα τον θεράποντα γιατρό του...

# 6 στις 3/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το σιγουρο φιλη μου ειναι ,
πως δεν χρειαζεται να επιβαρυνεις και αλλο την διαθεση του φιλου σου ,
για κανενα λογο.

Δεν γνωριζω πως εμαθες κατι τετοιο ,
μα εαν οι πληροφοριες που διδονται στην οικογενεια ειναι μερος του θεραπευτικου προγραμματισμου και περιβαλοντος ,
καλο ειναι να συμμετεχεις (εαν ειναι εφικτο).

Εαν οντως ομως ,
διαρεουν πληροφοριες προσωπικων δεδομενων ,
που δεν οφελει πουθενα αυτο ,
τοτε θα πρεπει να το συζητησεις με τον ψυχολογο του και παλι ομως ,
οχι με τον ιδιο.

ROCK-54

# 7 στις 3/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kliod
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ενημερώσω έναν πολύ καλό μου φίλο που πάσχει από επιθετική κατάθλιψη πως: Η ψυχολόγος που επισκέπτεται, αποκαλύπτει τις συζητήσεις από τις συνεδρίες στο οικογενειακό του περιβάλλον.
Είναι σωστό και με ποιο τρόπο μπορώ να το κάνω?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπερα kliod.Νομιζω πως δεν πρεπει να ανακατευτης στη δουλεια της ψυχολογου.Σαν πραγματικη φιλη μπορεις να βοηθησεις ενθαρυνοντας τον φιλο σου και συζητοντας μαζι του πραγματα που τον προβληματιζουν, να εισαι κοντα του συχνοτερα κ οταν σε χρειαζεται.Η αποκαλυψη του περιεχομενου των συνεδριων στους συγγενεις ειναι μια πραξη υπευθηνη κ επαγγελματικα σωστη.Ο καθενας προσπαθει να βοηθησει με τον τροπο του.Δεν μπερδευουμε την αρρωστια με τα αισθηματα!

kliod

# 8 στις 3/10/2011
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Απαντήσεις: 2
Σας ευχαριστώ όλους, δεν ήξερα τι να κάνω και ευτυχώς βρήκα το forum. Το έχω μάθει από κοινούς φίλους το τι συμβαίνει~αυτό που εννοούσα ήταν ότι ο φίλος μου αναφέρει περιστατικά τα οποία τα έχει κρατήσει κρυφά και αυτά μεταφέρει η ψυχολόγος και δημιουργούνται τρομεροί καυγάδες στο σπίτι του...Πρόσβαση στην ψυχολόγο του δεν έχω....μάλλον θα το αφήσω έτσι το θέμα και δε θα πω κουβέντα πουθενά....
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους, να'στε καλά
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε