Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ψάχνω για τίτλο αλλά.....

Σελίδα : 1

helen66

# 1 στις 3/10/2011
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
'Aρεσαν+: 0%

Ψάχνω για τίτλο αλλά...

Διαβαζα και ξαναδιαβαζα το θεμα του ελικα περι σεναριων πτωχευσης και εμενα να σκεφτομαι.... ναι ε? αν πτωχευσουμε τοτε, εγω τι?
και με λυπη μου διαπιστωνα οτι δε μου καιγοταν εντελει και τοσο καρφι....ως συνηθως κι οπως εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια θα βρω σιγουρα (ελπιζω δλδ) τροπο να επιβιωσω...

Ηρθε κι ενας «ζωηρος» λεκτικος καβγας προχτες με τις φιλεναδες μου (αριστερες αμφοτερες) οπου με χαρακτηρισαν αδιαφορη και ατομιστρια....

εχω κι ενα θυμο σημερα που με κανει να βραζω στο ζουμι μου...
ηρθε κι εδεσε το θεματακι....

και ρωταω εγω καλοι μου ανθρωποι..ειμαι ανθελληνις? δε μ αρεσει σα χαρακτηρισμος αλλά απ την αλλη αναγνωριζω οτι δε με διακατεχει τα τελευταια χρονια η «συλλογικοτητα», ουτε ανατριχιαζω θυμουμενη το «μεγαλειο» της φυλης μας, ουτε νιωθω κανενα «κρατος προνοιας» διπλα μου.
Και για να εξηγουμαι, δεν εννοω τον τελευταιο καιρο, αλλά τα τελευταια 12-15 χρονια...

Ξεκινησα το 86 να δουλευω στις εφημεριδες πρωτα και μετα στις εκδοσεις, μεχρι το 97 που εκανα ατομικη επιχειρηση οχι γιατι ηθελα να γινω αφεντικο, αλλά γιατι δεν εβρισκα δουλεια με ασφαλιση ΙΚΑ. Ολοι θελανε δελτιο παροχης για να αποποιηθουν οποιωνδηποτε δικαιωματων (οι γνώστες τα εργασιακα καταλαβαινετε τι θελω να πω). Ταυτοχρονα (για την ακριβεια λιγο νωριτερα) ειχε ξεκινησει και η 4μηνη συμβαση εργασιας (σε μεγαλα εκδοτικα «δημοκρατικα» συγκροτηματα) που διαρκως ανανεωνοταν, δλδ δεν φοβοσουν οτι θα μεινεις χωρις δουλεια, αυτο το 'χες σιγουρο οτι θα υπηρχε ανανεωση) αλλά δικαιωματα μηδεν.
Τεβε λοιπον τοτε...και να πρεπει εσυ να προνοησεις για τον ενα μηνα που δε θα ειχες δουλεια το καλοκαιρι, για δωρα (προς τον εαυτο σου βρε....χμας και πασχα), να φροντιζεις να μην ψιλοαρρωσταινεις γιατι εχανες μεροκαματα και να 'χεις γυρω σου και την αντιληψη ολων προς το ατομο σου οτι εισαι ενας ακομα υποψηφιος μεγαλος και τρανος επιχειρηματιας...( εδω διαλειμμα για γελιο... )
Χρειαζεται να πω ποσες φορες εκανα «συμφωνιες» για δουλειες απο κατω??? δε νομιζω..ο νοων νοειτο...οπως και το που πηγαιναν τα χρηματα... παντως οχι στη δικια μου τσεπη...ακομα θυμαμαι το «εγκεφαλικο» που επαθα οταν στις αρχες αμαθη ακομα, κληθηκα να πληρωσω μια τεραστια εφορια γιατι εκεινο τον χρονο ειχα βγαλει τρελλα λεφτα (απ τις υπερτιμολογησεις, μη μπερδευομαστε :lol...
Καπου εκει ανακαλυψε και το «κρατος δικαιου» την περαιωση, που τι σημαινει σε απλα ελληνικα? κλεβεις και το ξερω...γιαυτο χωστα με συνοπτικες διαδικασιες για να μη σε ελεγξω και δε ξερεις απο που να φυγεις...

Παντρευτηκα, εκανα και παιδακια...να σου και οι σταθμοι για φυλαξη. 2 χρονια ιδιωτικο μεχρι να αποδωσει το «δοντι» να μπουμε σε δημοσιο.
Και ξεκιναει το μεγαλο γλεντι που λεγεται «δημοσια εκπαιδευση»!!!
Με βρισκει σε επαρχια και το σχολειο πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, στελεχωνεται απο ωρομισθιους, οπου αρκετοι απ αυτους εχουν πολλη ορεξη για δουλεια, αλλά εμπειρια μηδενικη. Να φταιει που πεσαμε και στις «καταπληκτικες» αναδιαρθρωσεις του συστηματος επι υπουργειας κας Γιαννακου? Τι να πω...μπορει να ταν κι ο Ερμης αναδρομος ...
εκεινο που ξερω ειναι οτι εγω καθε απογευμα (και για 4 χρονακια) εκανα τη δασκαλα στο σπιτι μπας και παρουν μπρος τα βλασταρια μου κι αγαπησουν την μαθηση, μπας και σταματησει ο μικρος μου γιος να κλαιει με μαυρο δακρυ και να μισει το σχολειο.

Και επισης δε ντρεπομαι να πω οτι οποτε χρειαστηκα κατι σοβαρο για την υγεια των παιδιων μου ή καποιου δικου μου, μιλημενη πηγαινα, εξαργυρωνα τα κονε και τις γνωριμιες μου. Κι εχω να το λεω οτι φακελακι ουδεποποτε εδωσα αλλά απ την πισω πορτα σιγουρα εμπαινα, μιας και με εστελναν δικοι τους.

Κουραστηκα να συνεχισω αλλό, θα κουραστηκατε κι εσεις να διαβαζετε...

συμπερασμα εγω εχω ενα... το κρατος που ακριβως ηταν οεοοοοο??? γιατι εγω δε το 'δα πουθενα....αν το ειδατε εσεις παρακαλω πειτε μου κι εμενα, γιατι η αληθεια ειναι οτι δε μ αρεσει να με λενε ατομιστρια, αλλά κι αυτη την ερμη την συλλογικοτητα δε την εχω ανταμωσει τοσα χρονια σ αυτη τη ζηση...Αν εγω αυριο μεθαυριο «κλαταρω» και δε μπορω να παραγω τα προς το ζην σα σκυλι θα παω, η Ελλαδα και το κρατος της στα σιγουρα δε θα με ταϊσουν.
Απαισιοδοξη? ρεαλιστρια?μηδενιστρια? ουτε εγω δε ξερω ειλικρινα αγαπητοι συνδικτυοι....

περιμενω παντως ν ακουσω πως το βιωνετε εσεις απ τις δικες σας ζωες.

Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

elix_geo

# 2 στις 4/10/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by helen66
Διαβαζα και ξαναδιαβαζα το θεμα του ελικα περι σεναριων πτωχευσης και εμενα να σκεφτομαι.... ναι ε? αν πτωχευσουμε τοτε, εγω τι?
Αν έγραφες το σενάριό σου στο δικό μου θέμα θα έμπαινες στο διαγωνισμό με μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας. Τώρα γιοκ και καλά να πάθεις!
Ολοι θελανε δελτιο παροχης για να αποποιηθουν οποιωνδηποτε δικαιωματων (οι γνώστες τα εργασιακα καταλαβαινετε τι θελω να πω). Ταυτοχρονα (για την ακριβεια λιγο νωριτερα) ειχε ξεκινησει και η 4μηνη συμβαση εργασιας (σε μεγαλα εκδοτικα «δημοκρατικα» συγκροτηματα) που διαρκως ανανεωνοταν, δλδ δεν φοβοσουν οτι θα μεινεις χωρις δουλεια, αυτο το 'χες σιγουρο οτι θα υπηρχε ανανεωση) αλλά δικαιωματα μηδεν.
Μη μου πεις ότι ήταν και ο Ρίζος μέσα, θα τα παίξω!!!

συμπερασμα εγω εχω ενα... το κρατος που ακριβως ηταν οεοοοοο??? γιατι εγω δε το 'δα πουθενα....

Πού ακριβώς περίμενες να δεις το κράτος; Δε λες καλά που δε σε είδε αυτό γιατί θα σε πήγαινε μέσα για φοροδιαφυγή;
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

# 3 στις 4/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Περεγραψες φιλη μου ,
τοσο ομορφα την ασχημια μας...
Αυτος ειναι ο νεοελληνας λοιπον,
το λαμογιο που ολοι κυνηγουν...

Ομως ρε δημοκρατες ,
φιλοι της ισοτητας και του συνταγματος..

Θελω εγω το λαμογιο ,
μια φορα να εχω την ευκαιρια να γραψω το δικο μου αρθρο στο συνταγμα σας.

Με μιας ολα οσα σκεφτομαι να γινουν νομιμα..
και οποιος διαφωνει να του φωναζω αφ'υψηλου..
"το προβλεπει το συνταγμα κυριε... "

Γιατι ρε συνταγματοφιλε το λαμογιο που δεν σου δινει το φπα ,θα το δωσει στην παραπαιδεια σου..
στην παραυγεια σου..
στην παραεφορια σου...
στην παρα..λυσια σου !!!!

Σε μια εβδομαδα ρε συ ,
1000 δημευσεις περιουσιων εχεις τα ....αρθρα..
να κανεις ?????

Να τελειωνω και με το χρεος ...
και με τους ευρω..πεους...
να πουλησω εισοδο στα λιμανια ,ηλιο ,οσο θελω..ΡΕ !!!!!

Σε ευχαριστω φιλη μου ,
επιστροφη στο ...."τον αγαπω τι να κανω??? "-ειναι λιγοτερο επικινδυνο για εγκεφαλικο (που ανεφερες κι εσυ)

mariahh

# 4 στις 4/10/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

Παράθεση:
και με λυπη μου διαπιστωνα οτι δε μου καιγοταν εντελει και τοσο καρφι....ως συνηθως κι οπως εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια θα βρω σιγουρα (ελπιζω δλδ) τροπο να επιβιωσω...

Ηρθε κι ενας «ζωηρος» λεκτικος καβγας προχτες με τις φιλεναδες μου (αριστερες αμφοτερες) οπου με χαρακτηρισαν αδιαφορη και ατομιστρια....

εχω κι ενα θυμο σημερα που με κανει να βραζω στο ζουμι μου...
ηρθε κι εδεσε το θεματακι....

και ρωταω εγω καλοι μου ανθρωποι..ειμαι ανθελληνις? δε μ αρεσει σα χαρακτηρισμος αλλά απ την αλλη αναγνωριζω οτι δε με διακατεχει τα τελευταια χρονια η «συλλογικοτητα», ουτε ανατριχιαζω θυμουμενη το «μεγαλειο» της φυλης μας, ουτε νιωθω κανενα «κρατος προνοιας» διπλα μου.
Και για να εξηγουμαι, δεν εννοω τον τελευταιο καιρο, αλλά τα τελευταια 12-15 χρονια...

Ξεκινησα το 86 να δουλευω στις εφημεριδες πρωτα και μετα στις εκδοσεις, μεχρι το 97 που εκανα ατομικη επιχειρηση οχι γιατι ηθελα να γινω αφεντικο, αλλά γιατι δεν εβρισκα δουλεια με ασφαλιση ΙΚΑ. Ολοι θελανε δελτιο παροχης για να αποποιηθουν οποιωνδηποτε δικαιωματων (οι γνώστες τα εργασιακα καταλαβαινετε τι θελω να πω). Ταυτοχρονα (για την ακριβεια λιγο νωριτερα) ειχε ξεκινησει και η 4μηνη συμβαση εργασιας (σε μεγαλα εκδοτικα «δημοκρατικα» συγκροτηματα) που διαρκως ανανεωνοταν, δλδ δεν φοβοσουν οτι θα μεινεις χωρις δουλεια, αυτο το 'χες σιγουρο οτι θα υπηρχε ανανεωση) αλλά δικαιωματα μηδεν.
Τεβε λοιπον τοτε...και να πρεπει εσυ να προνοησεις για τον ενα μηνα που δε θα ειχες δουλεια το καλοκαιρι, για δωρα (προς τον εαυτο σου βρε....χμας και πασχα), να φροντιζεις να μην ψιλοαρρωσταινεις γιατι εχανες μεροκαματα και να 'χεις γυρω σου και την αντιληψη ολων προς το ατομο σου οτι εισαι ενας ακομα υποψηφιος μεγαλος και τρανος επιχειρηματιας...( εδω διαλειμμα για γελιο... )
Χρειαζεται να πω ποσες φορες εκανα «συμφωνιες» για δουλειες απο κατω??? δε νομιζω..ο νοων νοειτο...οπως και το που πηγαιναν τα χρηματα... παντως οχι στη δικια μου τσεπη...ακομα θυμαμαι το «εγκεφαλικο» που επαθα οταν στις αρχες αμαθη ακομα, κληθηκα να πληρωσω μια τεραστια εφορια γιατι εκεινο τον χρονο ειχα βγαλει τρελλα λεφτα (απ τις υπερτιμολογησεις, μη μπερδευομαστε :lol...
Καπου εκει ανακαλυψε και το «κρατος δικαιου» την περαιωση, που τι σημαινει σε απλα ελληνικα? κλεβεις και το ξερω...γιαυτο χωστα με συνοπτικες διαδικασιες για να μη σε ελεγξω και δε ξερεις απο που να φυγεις...

Παντρευτηκα, εκανα και παιδακια...να σου και οι σταθμοι για φυλαξη. 2 χρονια ιδιωτικο μεχρι να αποδωσει το «δοντι» να μπουμε σε δημοσιο.
Και ξεκιναει το μεγαλο γλεντι που λεγεται «δημοσια εκπαιδευση»!!!
Με βρισκει σε επαρχια και το σχολειο πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, στελεχωνεται απο ωρομισθιους, οπου αρκετοι απ αυτους εχουν πολλη ορεξη για δουλεια, αλλά εμπειρια μηδενικη. Να φταιει που πεσαμε και στις «καταπληκτικες» αναδιαρθρωσεις του συστηματος επι υπουργειας κας Γιαννακου? Τι να πω...μπορει να ταν κι ο Ερμης αναδρομος ...
εκεινο που ξερω ειναι οτι εγω καθε απογευμα (και για 4 χρονακια) εκανα τη δασκαλα στο σπιτι μπας και παρουν μπρος τα βλασταρια μου κι αγαπησουν την μαθηση, μπας και σταματησει ο μικρος μου γιος να κλαιει με μαυρο δακρυ και να μισει το σχολειο.

Και επισης δε ντρεπομαι να πω οτι οποτε χρειαστηκα κατι σοβαρο για την υγεια των παιδιων μου ή καποιου δικου μου, μιλημενη πηγαινα, εξαργυρωνα τα κονε και τις γνωριμιες μου. Κι εχω να το λεω οτι φακελακι ουδεποποτε εδωσα αλλά απ την πισω πορτα σιγουρα εμπαινα, μιας και με εστελναν δικοι τους.

συμπερασμα εγω εχω ενα... το κρατος που ακριβως ηταν οεοοοοο??? γιατι εγω δε το 'δα πουθενα....αν το ειδατε εσεις παρακαλω πειτε μου κι εμενα, γιατι η αληθεια ειναι οτι δε μ αρεσει να με λενε ατομιστρια, αλλά κι αυτη την ερμη την συλλογικοτητα δε την εχω ανταμωσει τοσα χρονια σ αυτη τη ζηση...Αν εγω αυριο μεθαυριο «κλαταρω» και δε μπορω να παραγω τα προς το ζην σα σκυλι θα παω, η Ελλαδα και το κρατος της στα σιγουρα δε θα με ταϊσουν.
Απαισιοδοξη? ρεαλιστρια?μηδενιστρια? ουτε εγω δε ξερω ειλικρινα αγαπητοι συνδικτυοι....

περιμενω παντως ν ακουσω πως το βιωνετε εσεις απ τις δικες σας ζωες.

Εγώ πάντως πολλάκις αισθάνθηκα το κράτος δίπλα μου αγαπητή Ελενίτσα !!

Το αισθάνθηκα από πολύ μικρός,όταν οι μετανάστες γονείς μου μας έφεραν πίσω στην ''ΠΑΤΡΙΔΑ'' και αντί να συνεχίσω το σχολείο στην 2α γυμνασίου αναγκάστηκα να πάω 5η δημοτικού γιατί έτσι λέει ήταν ο νόμος τρομάρα τους !!

Το αισθάνθηκα όταν με έστειλε και εμένα (λόγω ανεργίας) μετανάστη
και για να μου εκδώσει διαβατήριο μου ζήτησε πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων

Ξινά περσινά σταφύλια θα μου πεις...

Την βαλίτσα εγώ έτοιμη την έχω,αλλά αυτήν την φορά θα πάρω και την κόρη μου μαζί μου και θα ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου !!

Η πτώχευση θα έρθει και επίσημα,εδώ θά'σαστε και θα το δείτε

Θα την πω την αμαρτία μου,Ελενίτσα ούτε και μένα μου καίγεται καρφί πια !!

Η Ελλάδα ποτέ δεν θα πάψει να τρώει τα παιδιά της απλούστατα γιατί οι Έλληνες δεν θα αλλάξουν ποτέ νοοτροπία και αυτό το σάπιο πολιτικό τοπίο απλά θα ανακυκλώνεται !!

daka2010

# 5 στις 4/10/2011
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Καλή μου helen, άσε τα του κράτους γιατί η Ελλάδα δεν είναι κράτος κάτι άλλο είναι…
Εγώ προσωπικά έχω φτάσει σε σημείο να μην σκέφτομαι τι γίνεται γύρω μου και τι θα γίνει,
γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα με πιάσουν οι μελαγχολίες και τα υπαρξιακά μου, τι κάνω? Γιατί ζω? Τι θα κάνω και άλλα τέτοια.
Όπως είπες και στην αρχή, θέλω να πιστεύω ότι θα βρούμε τρόπο να επιβιώσουμε, με άσχημο? με πολύ άσχημο τρόπο?
Δεν ξέρω πάντως ας ελπίσουμε ότι κάτι θα κάνουμε.
Όσο για τον τίτλο ωραίο μου ακούγεται το ‘δεν μου καίγετε καρφί’.
Τελικά είναι καλύτερο να είσαι αναίσθητος παρά γεμάτος από άγχη!
Είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλον δεν καταφέρνεις τίποτα.
Τουλάχιστον να μην χαλάμε την υγεία μας.
Θεωρητικά καλά είναι αλλά στην πράξη ποιος μπορεί?
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι αναίσθητη, αλλά προσπαθώ…

helen66

# 6 στις 4/10/2011
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Απορια ξανθιας... τι ειναι (εντελει) η Ελλαδα?
μην ειναι οι καμποι και τ αψηλα βουνα? κατα πως ελεγε ο ποιητης?
μην ειναι οι ανθρωποι?
τι ειναι τελικα η Ελλαδα? ενα μαζωμα ανθρωπων που μιλανε την ιδια γλωσσα?
ως που θα φτανε ο καθενας μας γιαυτο που ονομαζουμε Ελλαδα?

.........

# 7 στις 5/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απορία που μου εγενήθη: οι φιλενάδες σου είναι αριστερές πατριώτισσες;
Καλά εμένα η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην επηρεάζεσαι από συγκρίσεις με άλλους γιατί οι άλλοι έχουν πολλές αντιφάσεις αν ασχολιόμασταν με αυτές δε θα προλαβαίναμε να λύσουμε τις δικές μας.
Επίσης αν ήσουν αδιάφορη δε θα έμπλεκες σε καβγά για τις απόψεις σου.
Αν είσαι ατομίστρια δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πως φρόντισες τα παιδιά σου. Το θέμα μάλλον στράβωσε επειδή δε συγκινήθηκες με τα βάσανα της πατρίδας. Το σχόλιο μου είναι ότι είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις άλλα η αλήθεια είναι ότι οι φίλες σου έχουνε πρόβλημα επειδή υποφέρουνε με μία κατάσταση και εσύ δεν υποφέρεις μαζί τους για τους ίδιους λόγους. Την άλλη φορά προσπάθησε να δείξεις λίγο περισσότερο κατανόηση με συμπόνοια και όχι με διδασκαλία. Για την ανταλλαγή απόψεων υπάρχουνε τα φόρουμ κτλ.

ROCK-54

# 8 στις 5/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλη μερα Ελενακι.Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον το πυκρο,αλλα συνηθισμενο "βιογραφικο" σου.Γραφω συνηθισμενο,γιατι λιγο-πολυ ολοι εχομε υποστει το ιδιο "φινιρισμα" απο τον αωρατο δυναστη που το λεμε κρατος. Νομιζω πως ολοι μας κανουμε ακριβως τις ιδιες σκεψεις.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?
ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ? ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?
Φοβαμαι πως σε ατομικο,και
σε συλλογικο επιπεδο ειμαστε αβοηθητοι,με τους σημερινους πολιτικους.

Ολα ειναι προσχεδιασμενα κ προαποφασισμενα! ΟΧΙ,δεν θα κατεβασουμε το κεφαλι!ΟΧΙ δεν θα εχουμε τυψεις,επειδη οι "προοδευτικοι" μας χλεβαζουν!
Το διευθαρμενο πολιτικο συστημα(ολων ανεξαιρετως των αποχρωσεων) εκλεψε, διωρισε,καλοπερασε(και καλοπερνα κ τωρα) κ μας πεταξε καποια ψιχουλακια κ σαν λαος ψηλοβολευτικαμε κ αραξαμε.
Επιβαλλεται να επιστρατευσουμε το πολυμηχανο μυαλο μας οχι για κομπινες,αλλα για κατι καινουργιο που θα αλλαξει την ζωη ολων μας προς το καλυτερο! Τα χρονια που ερχονται θα ειναι πολυ δυσκολα.Αν εχουμε καθαρο μυαλο κ επιστρατευσουμε τις αρετες μας θα επιβιωσουμε! Εχουμε μια απο της ωραιοτερες χωρες του κοσμου,υπεροχο κλιμα,ορυκτο πλουτο κ ΜΠΕΣΣΑ.Αυτη η λεξη δεν μεταφραζεται σε καμμια αλλη γλωσσα του κοσμου.
Προσωπικα νομιζω πως τελικα θα τα καταφερουμε,αλλα με πονο, προσπαθεια κ διαφορετικη νοοτροπια. Η νεα Ελλαδα θα κτιστει σε καινουργες βασεις με επικεφαλεις νεους κ αφθαρτους ανθρωπους που σιγουρα(ακομα) υπαρχουν,αρκει να μην ξεπουληθουν τα κυριαρχικα μας δικαιωματα.
ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ!!! ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ!!! ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!

Guava

# 9 στις 5/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Απορια ξανθιας... τι ειναι (εντελει) η Ελλαδα?

-Ειναι η χώρα των ραγιάδων που όλα τα υπομένουν.
-Είναι η χώρα των μπλα-μπλάδων που πιο πολυ μιλάνε παρά κανουν.
-Είναι η χώρα των μετρίων που προσπαθούν να "φάνε" με αθέμητα μέσα

και σαμποτάρουν όσους ξεχωρίζουν,

αντί να το επιδιώκουν με το να γίνουν καλυτεροι οι ίδιοι.
-Είναι η χώρα της φασιστηκής δημοκρατίας-Μπανανίας

επειδή επιλέγουμε ποιοι θα είναι υπεράνω νόμου

ωστε να σπαταλουν ευθαρσως χωρις να τους λείπει τίποτα

και να μας αναγκάζουν τους υπόλοιπους να ζουμε τσιμα τσίμα

και να κάνουμε αλχημίες για να καλυψουμε βασικές αναγκες.
-Ειναι η χώρα των ρουφιάνων που έχουν

καταντησει την ρουφιανια εθνικό μας σπορ μετά τη μαλακία.
-Είναι η χώρα των πουλημένων που για να διεκπεραιώσει κανεις μια υπόθεση

με τον σωστό τρόπο και χωρίς γρηγορόσημο είναι άπιαστο όνειρο.
-Ειναι η χώρα των αληταράδων που η μια ομάδα ταλαιπωρεί τις υπόλοιπες

για τον δίκαιο αγώνα της αντι να τα βαζει με τους κυρίως υπευθυνους κάθε

φορά.
-Είναι η χώρα των τεμπέληδων που μεχρι πριν την κρίση

ζητουσαν ζητουσαν ζητουσαν....

και το να κανουν σωστά τη δουλειά τους,

θεωρείτο κατόρθωμα άξιο χειροκροτήματος.
-Είναι η χώρα των ηλιθίων που εκλέγουν τους ακόμα πιο ηλίθιους

να διαχειριστουν τα οικονομικά της.
-Είναι η χώρα των πολυποίκιλων ρατσιστών που είναι ικανοί να εφευρουν

νέους τυπους και νέα παρακλαδια στους υπάρχοντες τυπους ρατσισμού ώστε

να νιώσουν πιο σπουδαίοι ακόμα και μεσα στην ίδιο τους το σόι!
-Είναι η χώρα των παρτάκηδων-φιλοτομαριστών που το μόνο που τους νοιάζει

ειναι να βολευτούν και να σωσουν το τομάρι τους αδιαφορώντας για την τυχη

των υπολοίπων.

------------------------------
Και να πεις στις φίλες σου τις αριστεροκουμούνες, οτι στη χωρα του

φιλοτομαρισμου δεν θα στεριωσει ποτέ κατι το σοσιαλιστικό, γιατί ο

ελλην δεν μπορει να "δει" το συλλογικό καλό.
Τραγικό παράδειγμα που έχουμε περισσότερες αριστερές οργανωσεις από

όσες έχει ολόκληρος ο πλανήτης!
Κάθε πέντε άτομα και ιδεολογία.
Αντι να κοιτάξουν τι έχουν κοινο, ψάχνουν μόνο τις διαφορές τους

επειδή όλοι τους φιλοδοξουν αρχηγία.
Πως γινεται λοιπον να επιδιωκουν παγκοσμιο σοσιαλισμο

ολοι αυτοί οι τσεγκεβάρες του επαναστατικου μπλα μπλα,
αν δεν μπορουν να τα βρουν με τον φιλόδοξο τσε γκεβαρίδη ...

της διπλανής πόρτας?

-----------

ΥΓ: Θα χαρώ πολύ να με βγάλει κάποιος ότι είμαι λάθος έστω και σε

ενα από τα παραπάνω γιατί θα με κάνει να δω λίγο πιο αισιόδοξα το

μέλλον της χώρας που σε λίγο καιρό θα είμαστε τουρίστες όλοι μας...

ROCK-54

# 10 στις 6/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φιλε μου Guava, καλη μερα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ, αλλα σε εχω "τσεκαρει" για τα αρθρα κ τα σχολια σου που ξεχωριζουν για την βαθεια γνωση των πραγματων,την αληθεια κ την αντικειμενηκοτητα. Το σημερινο το θεωρω ΚΟΡΩΝΙΔΑ!!!!!
Επετρεψε μου να διαφωνησω ΜΟΝΟ πως σαν λαος ειμαστε τεμπελιδες,μηπως μπορεσω λιγο να βελτιωσω την διαθεση σου,μηπως παραμεινεις στην ταλαιπωρη χωρα μας.......
Καθε λαος εαν εχει σωστη ηγεσια(κυβερνηση,κομματα,πνευματικος κοσμος,επιχειρηματιες,θρησκευτικη ηγεσια κλπ "προοδευτικες" δυναμεις) μπορει να μεγαλουργησει.Ειναι σαν το μικρο παιδι που οταν διαπαιδαγωγηθει κ παραδειγματιστει σωστα απο τους γονεις του,μεγαλωνοντας γινεται σωστος.
Στην χωρα μας μετα τον πολεμο ολα εγιναν στρεβλα.
Οι πολιτικοι ηταν κ ειναι παντα πιονια συμφεροντων,χωρις να ορθωσουν ποτε πατριοτικο αναστημα κ στην προσπαθεια να εχουν τις καρεκλες τους γεμισαν τις δημ,υπηρεσιες με ημιμαθης κ αχρηστους. Οι υπολοιπες "προοδευτικες δυναμεις",μαζι με τους πρωτους το ριξαν στην ευκολη κονομα , εκμεταλευομενοι τις θεσεις τους,κ υποθηκευοντας
το μελλον των επομενων γενεων.

ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ.
Σ"αυτα αν προσθεσουμε τα ελαττωματα μας(τα περιγραφεις περιφημα),σαν λαος,φτασαμε εδω που φτασαμε.
Ο ελληνας εκ φυσεως δεν ειναι τεμπελης.Τις τελευταιες δεκαετιες χορτασε κ αδρανησε,παραδειγματιζομενος απο τους "μεγαλους".Ειμαι πεπισμενος πως τωρα, που πεινασαμε θα ξυπνησει το πολυμηχανο μυαλο του κ θα δημιουργησει. Η περισσοτεροι (στην αρχη πεινασμενοι) Ελληνες στο εξωτερικο διαπρεπουν,στα πλαισια βεβαια μιας ευνομουμενης κοινωνιας.....

helen66

# 11 στις 6/10/2011
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Οκ δε θελω να ειμαι γκρινιαρα αλλά δε μπορω..... πως εγινε η δολοφονια του Καποδιστρια? ποιος φυλακισε τον Κολοκοτρωνη? και πιο παλια? γιατι ο Σωκρατης ηπιε το κωνειο?

Ποσοι απο εμας σημερα γνωριζουμε το σπουδαιο εργο που επιτελειται στα πανεπιστημια Ιωαννινων και Κρητης? ε? ποιος?

γιατι κανεις δεν ασχοληθηκε με την πρωτια μας στην μαθητικη Ολυμπιαδα?

δυστυχως δεν ειμαι σιγουρη αν το ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι καθ οτι πιστευω και στο αλλο αξιωμα που λεει οτι ο καθε λαος εχει την εξουσια που του αρμοζει....
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε