Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μια γυναίκα σε "ανδρικό" επάγγελμα...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

bilias2003

# 1 στις 19/3/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 90
'Aρεσαν+: 0%

Μια γυναίκα σε "ανδρικό" επάγγελμα...

Σπουδάζεις αυτό που σου αρέσει, λες με εκφράζει, χαίρεσαι μ' αυτό που κάνεις. Έλα όμως που σύμφωνα με τα κοινωνικά πρότυπα είναι κατ' εξοχήν ανδρικό επάγγελμα!!!

Και δε φτάνει μόνο αυτό για να καταφέρνεις να ασκήσεις το επάγγελμα αυτό περνάς των παθών σου τον τάραχο και αυτό όχι τόσο από θέμα δυνατοτήτων αλλά επειδή είσαι γυναίκα και ο χώρος είναι ανδροκρατούμενος.
Συνάδελφοι βέβαια μόνο άνδρες και είσαι η μοναδική γυναίκα στο χώρο!!!
Καλή σχέση με τους συναδέλφους, πολύ περισσότερο δε τυπική για ευνόητους λόγους, αλλά και τι να συζητήσεις μαζί τους στα διαλλείμματα πέρα από το "τι κάνεις" "πώς σου φαίνεται η δουλειά";;

Ακούω γνώμες και συμβουλές επιβίωσης!!!

# 2 στις 19/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μίλησέ μας για το επάγγελμα που αναφέρεσαι,έχει βασική σημασία στήν απάντηση που θέλεις να πάρεις.

# 3 στις 19/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καλη μου τα καστρα καταλαμβανονται με αγωνες
απο μονα τους δεν πεφτουν
να ξερεις μονο οτι αν εισαι καλος γνωστης της δουλειας, αν παλεψεις για να αποδειξεις την αξια σου τοτε θα ερθει η μερα που οι αντρες συναδελφοι σου θα σου σφιξουν το χερι και θα σου πουν συγχαρητηρια
στον επαγγελματικο τομεα ειτε ανδρας ειτε γυναικα αντιμετωπιζουν ολοι καποια στιγμη την αμφισβητηση η και την επιθετικοτητα για ενα και μονο λογο
τον ανταγωνισμο που υπαρχει
και μη ξεχνας οτι πολλες φορες γυναικες σε εξεχουσες θεσεις ειναι χειροτερες απο τους αντρες
βαζε τον πηχυ ψηλα και θα τα καταφερεις
καλη τυχη

# 4 στις 19/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by moo693
ΟΧΙ ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ.

Θα σου δημιουργήσουν προβλήματα που θα τα βρείς μπροστά σου.

Σαν τι προβλήματα δηλαδή;

Μυρτώ

# 5 στις 20/3/2004
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Χμμμ...

το πέρασα κι αυτό....και δεν ήταν καθόλου μα καθόλου εύκολο στην αρχή.

Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να κάνεις τους άντρες να σε αποδεκτούν σαν μέλος της ομάδας , πως ;;;

Κατ αρχήν οι άντρες είναι λογικοί και καθόλου συναισθηματικοί στον επαγγελματικό χώρο για αυτό μάθε να φέρεσαι όπως αυτοί. Ούτε κλάματα , ούτε νάζια , ούτε γυναικείες πονηριές. Φέρσου τους ντόπρα. Θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα.

Μετά πρέπει να τους αποδείξεις πως αν και γυναίκα , είσαι καλή σε αυτό που κάνεις. Δώσε σημασία στην δουλειά σου και φρόντισε να είσαι προετοιμασμένη και ενημερωμένη.Και όταν σε μπερδεύουν με την γραμματέα τους...φρόντιζε ευγενικά να ξεκαθαρίζεις τον ρόλο σου με τις γνώσεις σου και το χιούμορ σου και όχι με καυγάδες και αντιπαραθέσεις.

Κάνε παρέα μαζί τους. Μίλα και εσύ για θέματα που τους ενδιαφέρουν , άσχετα αν ως γυναίκα δεν τρελένεσαι....ας πούμε για το ποδόσφαιρο.

Απέφυγε το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι γυναίκες στην προσπάθεια τους να καθιερωθούν σε ένα ανδροκτατούμενο περιβάλλον : μην χάσεις την θηλικότητα σου. Αλλο να είσαι δυναμική και άλλο να είσαι ο Γιαγκούλας!

Καλό κουράγιο....και καλή υπομονή.
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 6 στις 20/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τι θα πει "ανδρικο" και γυναικειο" επαγγελμα?

Το μονο στοιχειο που μπορει να κατηγοριοποιησει με αυτον το τροπο τα επαγγελματα ειναι η "σωματικη" - μυικη δυναμη που μπορει( οχι παντα) να διαθετει το ανδρικο φιλο.
Πριν μερικα χρονια ξεκινησα να δουλευω διπλα σε μια φιλη αγαπημενη που κληρονομησε απο τον αντρα της μια επιχειρηση(εργοστασιο) που δραστηριοποιηται σε ενα ανδοκρατουμενο και μονο ανδροκρατουμενο τομεα....ολες οι συναφεις επιχειρησεις , (πελατες ανταγωνιστες, προμηθευτες) ανηκουν, διοικουνται και ειναι στελεχωμενες απο ανδρες.
Απ την στιγμη που περασε στα χερια της η επιχειρηση(καταχρεωμενη με κακη εικονα στην αγορα,και κακη οργανωση) η φιλη μου την στελεχωσε με γυναικες.....γυναικες στην διοικηση, γυναικες στο τμημα παραγγελιων, γυναικες στο λογιστηριο, γυναικα χημικος παραγωγης, γυναικα αποθηκαριος, γυναικες- εργατριες (στο 60%) στην παραγωγη.
Δεν ηταν μονο τα προβληματα που κληρονομησε μαζι με την επιχειρηση, χρεη, που εφταναν το μισο δις δρχ, η ανυπαρκτη οργανωση, η κακη εικονα στην αγορα, ηταν και ο ρατσισμος απο πελατες, προμηθευτες, συνεργατες......
"Χαχαχα...σε 3 μηνες θα το εχουν κλεισει.....ρε που πατε ξυπολυτες στα αγκαθια?
Για δεν πατε να πλυνεται κανενα πιατο.....?"
ηταν τα σχολια ειτε πισω απο την πλατη μας, ειτε καταμουτρα.
Ολοι ειχαν στο υφος τους ειρωνεια, απαξια και τσαμπουκα.
Ομως......εμεις που κατα την αποψη τους καναμε μονο για τον νεροχυτη(να μην προσθεσω και τα αλλα σχολια τα "πιπερατα" αναλογα με την ηλικια και την εμφανιση της καθε μιας) αποδειξαμε οτι σημασια δεν εχει το φυλο αλλα η καταρτιση, η αγαπη σε αυτο που κανεις και η οργανωση.
Φτυσαμε αιμα.....με ατελειωτες ωρες δουλειας σαν μια γροθια ενωμενες και σε λιγοτερο απο πεντε χρονια καταφεραμε να φτιαξουμε μια υγειη και αναπτυσομενη επιχειρηση χωρις χρεη, που επενδυει, με αριστη εικονα στην αγορα,με οργανωση και αψογη εξυπηρετηση των πελατων μας.
Και ειναι πραγματικα ικανοποιηση δεν πληρωνεται με τιποτα να βλεπεις αυτους που χασκογελαγαν ειρωνικα να σκυβουν και με σεβασμο να σου βγαζουν το καπελο.
Προχωρα λοιπον και μην σκιαζεσαι τιποτα αν αγαπας αυτο που διαλεξες να κανεις.

*συμφωνω με την συμβουλη της Μοο
Αρσινοη

# 7 στις 21/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
..Να βρω γυναικα Υδραυλικο....και τι στον κοσμο.......!!!!

να την ακους να φωναζει και να λεει....
`` κυριε ταδε εχετε δυο βαλβιδες ασφαλιστικες στον λεβητα σας χαλασμενες.....και το δοχειο διαστολης ειναι τρυπιο....!!!! ``

``και ποσο θα παει η δουλεια Μαστρο-Ελενη ?????? ``

και απαντα εκεινη ...

`` 180 ευρω με τα υλικα μαζι......``
Ταυτοχρονα χτυπαει το κινητο της και απανταει....``κυριε δεινα σε μιση θα ειμαι εκει ωσπου να φορτωσει ο μικρος τα εργαλεια φορτωνω και εγω το μποιλερ και ερχομαι.....``
Ευτυχως η δικια μας η δουλεια ειναι καστρο απαρτο και τον λογο θα τον καταλαβετε αν κοιταξετε ενος οποιουδηποτε υδραυλικου τα χερια ....ειναι ``σκαμενα`` στην κυριολεξια .......

bilias2003

# 8 στις 22/3/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Υδραυλικέ εδώ θα σου το χαλάσω, κολλητή μου φίλη είναι υδραυλικός, και μάλιστα αρίστευσε στη σχολή της, ήταν μοναδική ανάμεσα σε 35 συναδέλφους και μπορώ να σου πω ότι σήμερα είναι αρκετά καταξιωμένη στο χώρο!!! Τα χεράκια της τα προσέχει... δεν είναι μεταξένια βέβαια αλλά δεν είναι και σκαμμένα!
Εγώ βέβαια ανήκω στους ηλεκτρολόγους & ηλεκτρονικούς α/φων και ελικοπτέρων. Μην ανησυχείτε... τα ελέγχουν πρώτα και μετά πετάνε, δεν θα πάρουμε στο λαιμό μας τόσο κόσμο που ταξιδεύει.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, υπομονή κάνω, υπομονή και υπομονή!!! Εκείνο που δεν μπορώ να αντέξω είναι οι ιστορίες από το στρατό, τι τις θέλουν ρε παιδί μου μου λές;;;;

evans

# 9 στις 22/3/2004
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Εκτος την Υπομονη που αναφερθηκε αλλο ενα βασικο κομματι ειναι η γνωση ....
Αυτο που θα σε κανει να υπερεχεις και να ξεχωριζεις !

observer1

# 10 στις 23/3/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
Στο χώρο των κατασκευών (οικοδομικά κ.λπ.) στον οποίο και δραστηριοποιούμαι δεν έχω δει ακόμα γυναίκα.
Μου φαίνεται απίστευτα αστείο μια γυναίκα (Ελληνίδα) εργάτρια ανάμεσα σε Αλβανούς και Μπαγκλαντεσιανούς κ.λπ.
Ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται να ρίχνω "μπινελίκια" σε οικοδομικό εργάτη και να βάζει τα κλάματα.
Πολύ αστείο μου φαίνεται και το να μην έρχεται εργάτης στη δουλειά λόγω "αδιαθεσίας".

Από την άλλη δεν θα ξεχάσω ποτέ, όταν τον περασμένο Νοέμβριο πήγα στο χωριό μου στη Μάνη και ενώ είχα βγει για κυνήγι είδα από μακριά μια συγχωριανή μου, να φορτώνει στο αγροτικό σακιά με ελιές.
Μιλάμε για βάρος 50 κιλά τουλάχιστον και τα σήκωνε με φοβερή ευκολία.
Αυτή ναι. Δικαιούται να αμφισβητεί.

Οι κακομαθημένες αστές (Αθηναίες κ.λπ.) όμως, με το ισχυρό πνεύμα αλλά με την ασθενική σάρκα, τι θέλουν και μιλάνε;
Μου θυμίζουν κάτι ακραίους εθνικιστές που φωνάζουν "να μπούμε στην Τουρκία" κ.λπ. και όταν τους ρωτάς που υπηρέτησαν (και είναι τόσο ασυγκράτητοι)σου λένε στις Διαβιβάσεις.
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

bilias2003

# 11 στις 23/3/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
και πού ξέρεις εσύ τις αθηναίες ή τις αστές, και πώς τις κρίνεις τόσο αβασάνιστα;;; έχω γνωρίσει κακομαθημένες από την επαρχία, που τρώνε τα λεφτά του μπαμπά (βλέπεις η επαρχία έχει πολύ περισσότερο χρήμα από τις πόλεις) και την αράζουν στα κομωτήρια και στο ΖΑRA για συνολάκια, και τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο να παίρνουν σύνταξη... όπως ξέρω και αξιόλογα άτομα που δουλεύουν και σπουδάζουν... μην γίνεσαι άδικος και μην γενικεύεις αν δεν ξέρεις σε παρακαλώ... κάποιοι με τις αντιλήψεις τις δικές σου κάνουν τη ζωή δύσκολη σε κάποιες σαν εμένα, γιατί πίστεψέ με δεν είμαι μόνο εγώ σ' αυτή τη θέση. καλύτερα πρέπει να εκτιμάμαι τον άνθρωπο με τις ικανότητές του και όχι με το φύλο, ισοτιμία πρέπει να έχουμε, διότι ισότητα εκ φύσεως είναι αδύνατον... δηλαδή εγώ που δεν μπορώ να σηκώσω πάνω από πέντε κιλά σημαίνει κάτι;;; ή πρέπει για να μπορώ να αμφισβητώ να φτάσω σε σημείο αργότερα να μην αντέχει η μέση μου να κάνω ένα παιδί;;; αν είπα κάτι που σε προσβάλει συγγνώμη αλλά καλά θα ήταν να σκεφτείς λιγάκι κάποια πράγματα και ίσως καταλάβεις τον προβληματισμό μου.

# 12 στις 23/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

εχεις δει γυναικα...

Παράθεση:
Originally posted by observer1
Στο χώρο των κατασκευών (οικοδομικά κ.λπ.) στον οποίο και δραστηριοποιούμαι δεν έχω δει ακόμα γυναίκα.
Μου φαίνεται απίστευτα αστείο μια γυναίκα (Ελληνίδα) εργάτρια ανάμεσα σε Αλβανούς και Μπαγκλαντεσιανούς κ.λπ.
Ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται να ρίχνω "μπινελίκια" σε οικοδομικό εργάτη και να βάζει τα κλάματα.
Πολύ αστείο μου φαίνεται και το να μην έρχεται εργάτης στη δουλειά λόγω "αδιαθεσίας".

Από την άλλη δεν θα ξεχάσω ποτέ, όταν τον περασμένο Νοέμβριο πήγα στο χωριό μου στη Μάνη και ενώ είχα βγει για κυνήγι είδα από μακριά μια συγχωριανή μου, να φορτώνει στο αγροτικό σακιά με ελιές.
Μιλάμε για βάρος 50 κιλά τουλάχιστον και τα σήκωνε με φοβερή ευκολία.
Αυτή ναι. Δικαιούται να αμφισβητεί.

Οι κακομαθημένες αστές (Αθηναίες κ.λπ.) όμως, με το ισχυρό πνεύμα αλλά με την ασθενική σάρκα, τι θέλουν και μιλάνε;
Μου θυμίζουν κάτι ακραίους εθνικιστές που φωνάζουν "να μπούμε στην Τουρκία" κ.λπ. και όταν τους ρωτάς που υπηρέτησαν (και είναι τόσο ασυγκράτητοι)σου λένε στις Διαβιβάσεις.

να φορτωνει και να ξεφορτωνει τονους αλουμινια(Αθηναια) να "σπαει" δεματα να τσεκαρει νουμερα και σειρες (αφου εχεις σχεση με οικοδομη θα καταλαβαινεις την γλωσσα φανταζομαι) και να τα προωθει προς επεξεργασια?

Αν δεν εχεις δει ελα να σου δειξω εγω μια κουκλα 29 χρονων που αν την δεις στο δρομο το μονο που θα φανταστεις θα ειναι οτι περναει τις ωρες της στα κομμωτηρια και στα κεντρα αισθητικης.........

Αρσινοη

observer1

# 13 στις 24/3/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Χρειάζομαι έναν εργάτη,για σκαλωσιά πρώτο μαδέρι.
Ανεξαρτήτως φύλλου.
Επίσης χρειάζομαι γυναίκες για αποξηλώσεις, γκρεμίσματα,αποκομιδή μπαζών.
Περιμένω.
Αποδείξτε μου οτι έχω λάθος.
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

observer1

# 14 στις 26/3/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Τι έγινε;
2 μέρες τώρα κι απάντηση δεν έλαβα.
Οχι τίποτα αλλά τι θα πω τώρα στον Σοκόλ, στον Ιον και τ'άλλα παιδιά που περιμένουν συναδέλφισσες;
Οταν τους το είπα ο ένας με ρώτησε: "Αφεντικό αν φέρεις γυναίκες στη δουλειά, θα πληρώνουμε εμείς;"

Para3eni

# 15 στις 28/3/2004
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 118

Παράθεση:
Originally posted by observer1
Τι έγινε;
2 μέρες τώρα κι απάντηση δεν έλαβα.
Οχι τίποτα αλλά τι θα πω τώρα στον Σοκόλ, στον Ιον και τ'άλλα παιδιά που περιμένουν συναδέλφισσες;
Οταν τους το είπα ο ένας με ρώτησε: "Αφεντικό αν φέρεις γυναίκες στη δουλειά, θα πληρώνουμε εμείς;"

Καταρχήν ο τρόπος που εκφράζεσε είναι ειρωνικός, γι'αυτό και καμία δε σου δίνει σημασία.
Αν δεν θες εσύ στη δουλεία σου γυναίκες τότε απλά μην πάρεις.
Σεβάσου όμως τις γυναίκες που κάνουν τέτοια εργασία κάπου αλλού!

Ξέρουμε πως έχετε περισσότερη μυική δύναμη εσείς οι άντρες αλλά για να αντέχουμε τον πόνο της γέννας (κάτι που επιστιμονικά δεν θα αντέχανε οι άντρες) πάει να πει πως έχουμε κότσια να παλέψουμε για το ψωμί μας όπως εσείς.

Και μπορεί να μην έχουν αρ**δια γυναίκες που είναι σε 'ανδρικό επάγγελμα' για να καταφέρουνε κάτι, αλλά σίγουρα έχουνε θέληση και τους βγάζω το καπέλο.
Καπνιστή πολέμα σου πίνουνε το αίμα! Σε λίγα χρόνια θα καπνίζουμε μόνο σε γιάφκες..

# 16 στις 29/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ενας πολυ δυσκολος χωρος στον οποιο βρεθηκαν γυναικες και τα καταφεραν θαυμασια παρ ολη την καχυποψια με την οποια τις αντιμετωπισαμε στην αρχη ηταν οι Γυναικες Αξιωματικοι Ασυρματου του Ε.Ν. Αργοτερα και οι γυναικες αξιωματικοι καταστρωματος!!
Γυναικες Μηχανικοι δεν υπηρξαν αν και δεν καταλαβα ποτε το γιατι!
Ειχε λοιπον τοτε δημιουργηθει σαλος στον ναυτικο κοσμο με τις γυναικες στο πλοιο!!!
Ολοι ειχαν κατι να πουν αλλοι υπερ και αλλοι κατα!
Οι πιο νηφαλιοι λεγαμε ας ερθουν ρε παιδια και θα δουμε!!
Εκανα σε 2 πλοια με γυναικα ασυρματιστρια και σε ενα με γυναικα Δοκιμη Ανθυποπ/χο.
Γεγονος ειναι οτι στην αρχη ζοριστηκαμε!
Μολις εμπαινε η Μαρω (καλη της ωρα) στο καπνιστηριο των Αξιωματικων επεφτε βουβαμαρα!
Τι να λεμε τωρα μπροστα στην κοπελλα!!
Τι ειχε γινει στο περασμενο λιμανι και τι θα γινοταν στο επομενο που θα πηγαιναμε?
Προσπαθουσαμε αμηχανα να γυρισουμε την κουβεντα σε ουδετερα θεματα αλλαδεν μας "εβγαινε".
Η κοπελλα το καταλαβε και κλεινοταν στην καμπινα της ή εμενε με τις ωρες στον Ασυρματο!
Καταφερε ομως σιγα σιγα με τον τροπο της να μας κερδισει ολους ακομα και τους πιο δυσπιστους και να μας γινει απαραιτητη παρεα σε σημειο που καποιες φορες που δεν κατεβαινε να ανησυχουμε και κατι να μας λειπει!!Ομορφαινε το πλοιο η παρουσια της και μας εκανε πιο ανθρωπινους στις μεταξυ μας σχεσεις!!Αρχισαμε να συζηταμε και αλλα πραγματα εκτος απο λιμανια και που***ες!
Μας μαθαινε Αγγλικα που ηξερε παρα πολυ καλα κι εμεις ...ταβλι (εγινε καθηγητρια στο ταβλι ενω εμεις απο Αγγλικα ε! ετσι κι ετσι!)
Σαν επαγγελματιας ηταν αριστη!!
Και θυμαμαι ξενυχτια στον ασυρματο με τις συχνοτητες να βραζουν απο τα παρασιτα να προσπαθει νε ερθει σε επαφη με το Ελλας Ραδιο για να μιλησουμε με τους δικους μας!!
Να μας φερνει τα τηλεγραφηματα απο τις οικογενειες μας και να αστραφτεικι εκεινη απο χαρα οταν τα νεα ηταν ευχαριστα και να σκοτεινιαζουν τα ματια της και να ειναι ετοιμη να βαλει τα κλαμματα οταν ηταν δυσαρεστα!
Καθε μερα ειδησεις απο την Ελλαδα και τις Κυριακες αποτελεσματα ΠΡΟ-ΠΟ!
Στα λιμανια πρωτη στην εξοδο και στα γλεντια!!!(Στη Νεα Ορλεανη αφησε εποχη ο χορος της και στην Klaipeda στη Lithuania τουλαχιστον 2 ....καμμενες καρδιες!)
Ασε που για οσους αρρωσταιναν μεχρι να πιασουμε λιμανι να τους βγαλουμε στο γιατρο ηταν η νοσοκομα τους!!
Και πιστεψτε με ειχαμε φτασει σε σημειο να την βλεπουμε σαν αδελφη μας!!!
Οι πιο πολλοι τουλαχιστον !Πιστευω οτι καποιοι θα την ειδαν και λιγο αλλοιως αλλα ηταν η συμπεριφορα της και ο τροπος της τετοιος που δεν τους εδωσε πιστευω περιθωρια να το εκφρασουν!!(Ισως να σκεπτονταν και την αντιδραση των υπολοιπων!!)
Σας κουρασα σημερα αλλα με ολα αυτα θελησα να σας πω οτι η αποδοχη και η καταξιωση της γυναικας σε εναν ανδροκρατουμενο τομεα-χωρο δουλειας ειναι πραγματα που δεν παραχωρουνται απο τους αντρες!Απλα διεκδικουνται και κερδιζονται απο τις γυναικες καθαρα με ειλικρινεια και σωστη επαγγελματικη συμπεριφορα!!

observer1

# 17 στις 29/3/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Συγγνώμη προς άπαντες αλλά επιμένω.
Η μέση σύγχρονη Αθηναία δεν είναι σε θέση να ανταπεξέλθει σε ένα σκληρό σωματικά επάγγελμα.
Εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν, αλλά όπως λένε οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Τουλάχιστον στο δικό μου κλάδο και μετά από τόσα χρόνια δεν έχω δει γυναίκα εργάτρια. Δεν Ξέρω πως θα αντιδράσω αν δω. Πιθανότατα θα αρχίσω με πλάκα και ειρωνικά σχόλια, δεν το αρνούμαι.
Η ούσια όπως και να'χει είναι οτι οι γυναίκες (της πόλης) μπαίνουν μεν στα αντρικά επαγγέλματα μόνο που το κάνουν επιλεκτικά. Συνήθως αφήνουν τα δύσκολα και (όπως στις Ενοπλες Δυναμεις και Σωμ. Ασφαλείας) προτιμούν να εκτοπίσουν τους άντρες από τα σχετικά εύκολα.
(Στον σεισμό του '99 αν και χρειάστηκε λόγω μικρής σωματοκατασκευής, να μπούν στα ερείπια γυναίκες πυροσβέστριες αυτές αρνήθηκαν θέτοντας άλλα ζητήματα σχετικά με το φύλλο τους, πως μπορείς να το ξεχάσεις αυτό

bilias2003

# 18 στις 30/3/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Έχεις ποτέ αναλογιστεί πώς νοιώθει ο άλλος όταν τον ειρωνεύονται ή όταν γελούν την ώρα που προσπαθεί να δουλέψει;;

Πόσο μάλλον όταν καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες γιατί δεν μπορεί να αφοσιωθεί σε μια καινούρια δουλειά με αυτό τον ψυχολογικό πόλεμο γύρω του;;; Τη δουλειά να μάθει ή να αντιμετωπίζει τα γελάκια και τις εξυπνάδες;

Δηλαδή το να βοηθήσεις τη συνάδελφό σου σ' αυτό που κάνει χωρίς κριτική είναι τόσο τραγικό;;;

Και αν δεν θέλεις δεν σου επιτρέπεται οποιαδήποτε άλλη παρεμβολή. Άστον άλλον να κάνει αυτό που έχει επιλέξει γιατί δεν σου χρωστάει εξηγήσεις για αυτό που κάνει και στην τελική δεν είσαι εσύ και οποιοσδήποτε άλλος ο αρμόδιος για να απολογηθεί ή ακόμη δεν υπάρχει λόγος να σου αποδείξει το οτιδήποτε!!!

Τι θα κερδίσεις αν η άλλη περάσει όλη την ημέρα της με τον ψυχολογικό πόλεμο που της κάνεις; Και ποιός σου είπε ότι στη δουλειά σου πληρώνεσαι για να κριτικάρεις και όχι για να δουλεύεις;;;

Πώς το βλέπεις να είσαι μόνος σου με πολλές γυναίκες στη δουλειά και να σε γιουχάρουν ή να σου σπάσουν το νευρικό σύστημα μόνο και μόνο γιατί είσαι άντρας;

Δηλαδή καλά κάνουν και γιουχάρουν τους κομμωτές και τους μόδιστρους ότι δεν είναι φανατικοί άντρες και τα χίλια μύρια που τους σούρνουν κάθε φορά;

Ή σαν του Gucci φόρεμα;;;;

# 19 στις 30/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by bilias2003
Έχεις ποτέ αναλογιστεί πώς νοιώθει ο άλλος όταν τον ειρωνεύονται ή όταν γελούν την ώρα που προσπαθεί να δουλέψει;;

Πόσο μάλλον όταν καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες γιατί δεν μπορεί να αφοσιωθεί σε μια καινούρια δουλειά με αυτό τον ψυχολογικό πόλεμο γύρω του;;; Τη δουλειά να μάθει ή να αντιμετωπίζει τα γελάκια και τις εξυπνάδες;

Δηλαδή το να βοηθήσεις τη συνάδελφό σου σ' αυτό που κάνει χωρίς κριτική είναι τόσο τραγικό;;;

Και αν δεν θέλεις δεν σου επιτρέπεται οποιαδήποτε άλλη παρεμβολή. Άστον άλλον να κάνει αυτό που έχει επιλέξει γιατί δεν σου χρωστάει εξηγήσεις για αυτό που κάνει και στην τελική δεν είσαι εσύ και οποιοσδήποτε άλλος ο αρμόδιος για να απολογηθεί ή ακόμη δεν υπάρχει λόγος να σου αποδείξει το οτιδήποτε!!!

Τι θα κερδίσεις αν η άλλη περάσει όλη την ημέρα της με τον ψυχολογικό πόλεμο που της κάνεις; Και ποιός σου είπε ότι στη δουλειά σου πληρώνεσαι για να κριτικάρεις και όχι για να δουλεύεις;;;

Πώς το βλέπεις να είσαι μόνος σου με πολλές γυναίκες στη δουλειά και να σε γιουχάρουν ή να σου σπάσουν το νευρικό σύστημα μόνο και μόνο γιατί είσαι άντρας;

Δηλαδή καλά κάνουν και γιουχάρουν τους κομμωτές και τους μόδιστρους ότι δεν είναι φανατικοί άντρες και τα χίλια μύρια που τους σούρνουν κάθε φορά;

Ή σαν του Gucci φόρεμα;;;;

Μηπως τα λες....λιγο τραγικα?
Δεν μπορω να φανταστω τετοιο κλιμα ακομα και στο χειροτερο εργασιακως ανδροκρατουμενο περιβαλλον!!!
Εν πασει περιπτωσει μηπως μπηκες λιγο προκατειλλημενη και τους προκαλεσες με την συμπεριφορα σου?
Να σου κανουν πολεμο νευρων τωρα απλα γιατι εισαι γυναικα το βλεπω λιγο τραβηγμενο!!!
Μηπως του τσιγκλησε καποιο "υφακι" η εστω μια αμυνα που εβγαινε σαν επιθετικοτητα?
Δεν λεω οτι "ετσι ειναι" απλα προσπαθω να κατανοησω "γιατι τετοια ακραια συμπεριφορα" απεναντι σου!
Τι θα κερδισουν αν εσυ κανεις ενα λαθος ( "ματσολια " ΄η ¨πατατα" τη λεμε οι μηχανικοι .Να μαθαινεις κι αυτους τους ορους!) και λαθος μαλιστα σε ενα τομεα που δεν συγχωρουνται λαθη γιατι δεν παιζουν με ανθρωπινες ζωες!!!
Απο πειρα σου λεω γιατι εχω ζησει τετοιες καταστασεις στο Εμπορικο Ναυτικο οτι οι Αξιωματικοι προσπαθουσαν να μαθουν την Δοκιμο οσο πιο πολλα και σωστα γινοταν για δυο λογους.
Πρωτον για να κοιμουνται ησυχοι τις ωρες που θα εκανε βαρδια στη γεφυρα εκεινη χωρις φοβο οτι θα τους πνιξει,
και δευτερο οτι θα μπορουσαν να της μεταφερουν μερος της δουλειας με αποτελεσμα να ξελασκαρουν λιγο εκεινοι!
Απλα και λογικα πραγματα που πιστευω οτι σε γενικες γραμμες εφαρμοζονται αν δεν προκυψει εκεινο το ¨κατι" που θα ανατρεψει τον κανονα!

bilias2003

# 20 στις 31/3/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ευτυχώς για μένα οι συνθήκες είναι καλές, και μπορώ να πω ότι μοιάζουν αρκετά με αυτά που περιέγραφες στο προηγούμενο άρθρο σου. Προσπαθώ να συνεργαστώ μαζί τους και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα ειδικά πάνω στη δουλειά. Ειδικά οι τρεις συνάδελφοι που είμαστε μαζί μου κάνουν ιδιαίτερο μάθημα στην κυριολεξία.

Εκείνο που με στενοχωρεί είναι όταν κάποιοι μου μιλάνε στον πληθυντικό, όταν σταματάνε τη συζήτηση την ώρα που περνάω, η παγωμάρα όταν καμιά φορά κάθομαι με κάποιους γιατί δεν έχουμε κάτι κοινό να συζητήσουμε, και το να συζητάς μόνο για τη δουλειά είναι από ένα σημείο και μετά βαρετό. μερικές φορές ο υπεύθυνος που με κοιτάει λες και δεν καταλαβαίνω τι λέει και το επαναλαμβάνει. Είναι επιφυλακτικοί απέναντί μου οι περισσότεροι και από ότι καταλαβαίνω πρέπει εγώ να προσπαθήσω να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους και όχι τόσο αυτοί τη δική μου. Δεν τους έρχεται και τόσο φυσιολογικό η ύπαρξή μου εκεί. Προς θεού δεν με έχει προσβάλει κανείς, φανερά τουλάχιστον, απλώς καταλαβαίνω ότι τους φέρνω σε δύσκολη θέση όταν πάω εκεί που κάθονται και προτιμώ να κάνω καμιά βόλτα στο διάλλειμμα. Δεν μ' αρέσει να γίνομαι και φόρτωμα στους άλλους ούτε και να τους βγάλω από τη συνήθειά τους. Κάποιοι από ευγένεια με προσκαλούν να κάτσω μαζί τους αλλά μετά δεν έχουν τι να πουν και κάθονται και κοιτάζουν γύρω γύρω.

Εκείνο που μου έκανε εντυπωση είναι όταν κάποια μέρα πήγα στη δουλειά, ήμουν πολύ σκεφτική και στενοχωρημένη και γύρισαν δύο συνάδελφοι και με ρώτησαν τι έχω, και μάλιστα ο ένας μου είπε χαρακτηριστικά "αν σε πειράξει κανείς να μου το πεις, έχω και κάτι μπουνταλάδες εδώ βλέπεις, μην τους παρεξηγείς. Να χαμογελάς γιατί όταν είσαι τόσο σκεφτική κάποιοι ανησυχούν γύρω σου". Δεν μπορείς να φανταστείς τι βάρος μου έφυγε εκείνη τη στιγμή.

Μπορεί και η δική μου συμπεριφορά να είναι αμυντική καμιά φορά, δε μπορώ να το ξέρω, ίσως και επιθετική και να μην το έχω καταλάβει, αλλά δεν είναι από πρόθεση. Καμιά φορά πρέπει να προσέχω μήπως με παρεξηγήσει κανείς και νομίζει ότι τον βλέπω ερωτικά ή κάτι παρόμοιο, πράγμα που δεν θα το ήθελα με τίποτα. Ούτε σχόλια θα ήθελα ούτε λανθασμένη εντύπωση για το παραμικρό.

Απλώς κάποια στιγμή να με δουν σαν μια καλή συνάδελφο, και αν αυτό γίνει και φίλη τόσο το καλύτερο.

Η προηγούμενη απάντηση αφορούσε γενικότερα τα ειρωνικά σχόλια και τα πειράγματα, είναι κάτι που απεχθάνομαι γενικότερα. Ένας συμμαθητής μου από το σχολείο, πήγε κομμωτική και αργότερα ασχολήθηκε με το χώρο της μόδας και του ανθρώπου του κρέμασαν κουδούνια, ακόμα και οι ίδιοι του οι φίλοι, που ήξεραν καλά τι άνθρωπος είναι. Μου τα έλεγε και ήταν μέσα στην πίκρα το παιδί. Πέρασε αρκετός καιρός για να το ξεπεράσει τόσο από το φιλικό περιβάλλον όσο και από προμηθευτές στη δουλειά του και κάποιους διευθυντές.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε