Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ

Σελίδα : 1

marina_123

# 1 στις 9/10/2011
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Ερωτευμενη με τον καλυτερο μου φιλο

Καλησπέρα σε όλους! :-)
Έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας.
Να ξεκινήσω απ την αρχή..Με λένε Μαρίνα και είμαι 22 χρονών.Τα τελευταία 12 χρόνια έχω την τύχη να μοιράζομαι τις περισσότερες στιγμές μου με τον κολλητό μου φίλο.
Πάντα κάναμε αυτοκόλλητη παρέα, μοιραζόμαστε σχεδόν τα πάντα μαζί, περνάμε αρκετές ώρες την ημέρα μαζί και γενικά περνάμε πολύ ωραία ο ένας με τον άλλο..Πάντα σε φιλικό επίπεδο.Οι γνωστοί και οι φίλοι μας μας λένε συχνά πυκνά ότι θα πρέπει να τρέχει κάτι μεταξύ μας και να μην το έχουμε συνειδητοποιήσει. Και ρωτάω εγώ: μήπως το έχουμε συνειδητοποιήσει και δεν κάνει κανείς απ τους 2 μας τίποτα?Πώς θα το καταλάβω ότι ο φίλος μου ίσως με βλέπει και αλλιώς?
Εγώ από την πλευρά μου ναι πιάνω τον εαυτό μου να ζηλεύει αρκετές φορές (είμαι και ζηλιάρα από τη φύση μου) , να θέλω να είμαστε μαζί ακόμη και όταν δεν είμαστε..Δεν ξέρω όμως αν αυτό λέγεται έρωτας ή συνήθεια..
Θα ήθελα να επισημάνω επίσης ότι ποτέ κανείς από τους 2 μας δεν είχε κάποια ερωτική σχέση, αν και υπήρξαμε ερωτευμένοι με άλλους και άλλες αντίστοιχα.Λέτε ενδόμυχα να θέλουμε ο ένας τον άλλο?
Το χειρότερο είναι ότι εκείνος δε θα μου μιλήσει ποτέ γι αυτό το ζήτημα αφενός γιατί είναι από εκείνους που ντρέπονται και αφετέρου επειδή δε θέλει να χαλάσει την παρέα (γιατί είμαστε μέλη της ίδιας παρέας). Εγώ φοβάμαι να μιλήσω πρώτη γιατί φοβάμαι μήπως το πάρει στραβά και τον χάσω για πάντα από ένα λάθος μου..
Του χρόνου θα φύγει για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, και μόνο στην ιδέα ότι θα τον χάσω τρελαίνομαι..Αν είναι να είμαι μαζί του σε μια σχέση,δε με φοβίζει η απόσταση.Εκείνον όμως τον φοβίζει γενικά.
Ναι θα ήθελα να είμαι μαζί του, αλλά αυτός θέλει?Πρέπει να μιλήσω εγώ πρώτη?Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να τον φιλήσω έτσι απότομα, χωρίς να του πω τίποτα.Να τον αιφνιδιάσω. Ποιά η γνώμη σας γι αυτό??
Ευχαριστώ!

Guava

# 2 στις 11/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ρε κοπελιά 12 χρόνια παρα είναι πολλά.

Θα ειναι σαν να κανεις κάτι με τον αδερφό σου...

Γνώμη μου...

HighLow

# 3 στις 12/10/2011
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 367
Αν αυτό που νιοώθεις είναι έρωτας καλό είναι να το ξεκαθαρίσεις μαζί του. Πρώτα ξεκαθάρισε με τον εαυτό σου τι νοιώθεις όμως. Είσαι ερωτευμένη μαζί του ή θες ας πούμε την αποκλειστική προσοχή του; είναι αγάπη ή εγωισμός;
Η απόσταση που θα παίξει στο άμεσο μέλλον γαιτί δε σε φοβίζει; θα είναι πρόβλημα σε μια ενδεχόμενη σχέση. Είσαι διατεθημένη να πας μαζί του; αυτός πιστεύεις θα το ήθελε;
Τελικά αν τον αγαπάς και τον θέλεις η γνώμη μου είναι να το ξεκαθαρίσεις μαζί του. Αν αυτός σε βλέπει φιλικά μόνο, πρέπει να φερθείς άνετα, να μην επιμείνεις, να δείξεις ότι και για σένα το πιο σημαντικό πράγμα είναι η φιλία σας και έτσι δε θα χαλάσει η σχέση που έχετε τώρα...
Αν από την άλλη προκύψει κάποια σχέση, να ξέρεις θα είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που έχετε τώρα. Στην αρχή θα είναι λίγο άβολα (αυτό που λέει ο Guava) αλλά με τον καιρό θα επικρατήσει ο ρόλος των εραστών και αυτός της φιλίας θα μπει σε δεύτερο ρόλο.
Αυτό το ζηλιάρα από φύση να το προσέξεις όμως, και να βελτιωσεις τον εαυτό σου προς αυτή την κατεύθυνση. Η ζήλια κάνει μόνο κακό.

anakins

# 4 στις 12/10/2011
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 136

Παράθεση:
Originally posted by HighLow
Πρώτα ξεκαθάρισε με τον εαυτό σου τι νοιώθεις όμως. Είσαι ερωτευμένη μαζί του ή θες ας πούμε την αποκλειστική προσοχή του; είναι αγάπη ή εγωισμός;

Πολύ σωστά τα λέει η HighLow.... αλλα ρε συ...12 χρόνια, και αυτος δεν έκανε καμία προσπάθεια ? η έστω υπονοούμενο? σκέψου πολυ καλά τι θες απο τον φίλο σου, και αν ντρέπεσαι πάντα μπορείς να βάλεις ενα κοινό σας γνωστό να τον "ψαρέψει" και να κόψεις αντιδράσεις κ σκέψεις.
Αν θέλεις εγγύηση, αγόρασε τοστηερα Κλιντ Ίστγουντ

petant89

# 5 στις 13/10/2011
author
Ανδρας / 33 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Πέτρα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 57
Αγαπιτη ματινα σε νοιωθω, γιατι το ιδιο θεμα αντιμετωπιζω κ γω... Ειμαι 2 χρονια φιλος με μια κοπελα που με βλεπει σαν αδερφο της. Την αγαπαω και δεν θελω να την χασω. Ζηλευω κ γω οταν την βλεπω με ανδρες. Το σκεφτομαι να της μιλησω ,αλλα σκεφτομαι κ τις (αρνητικες) συνεπειες που μπορουν να προκυψουν. Σπουδαζουμε μαζι, αλλα του χρονου τελειωνω, φευγω και την αποχωριζομαι. Ειναι κ ο χρονος λοιπον που πιεζει ωστε να κανω κατι. Αλλο κοινο στην περιπτωση μας οτι κανεις μας δεν εχει κανει επισης σχεση (εκανε μια ψευτοσχεση 9 μηνων...οκ) και οτι ειμαι κ γω ετσι ντροπαλος σαν τον φιλο σου. Ειμαι σιγουρος οτι οπως εγω νοιωθω μια ερωτικη ελξη προς την φιλη μου, ετσι κ ο δικος σου φιλος νοιωθει παρομοια για σενα... Δεν ξερω πως θα γινει τωρα στην περιπτωση σου (ποιος θα κανει πρωτος βημα), αλλα σιγουρα εισαι σε καλυτερη μοιρα απο μενα γιατι υπαρχει ερωτικη διαθεση κ απ τους δυο σας ... ¨Ξαναλεω λοιπον... στανταρ σε θελει, αλλα δε μιλαει

Guava

# 6 στις 13/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by petant89
Αγαπιτη ματινα σε νοιωθω, γιατι το ιδιο θεμα αντιμετωπιζω κ γω...

Τι λε ρε φίλε?!

Άλλο παιδικός φίλος , άλλο φιλενάδος!

Μην τρελαθουμε κιόλας!

HighLow

# 7 στις 17/10/2011
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Απαντήσεις: 367

Παράθεση:
Originally posted by petant89
Αγαπιτη ματινα σε νοιωθω, γιατι το ιδιο θεμα αντιμετωπιζω κ γω... Ειμαι 2 χρονια φιλος με μια κοπελα που με βλεπει σαν αδερφο της. Την αγαπαω και δεν θελω να την χασω. Ζηλευω κ γω οταν την βλεπω με ανδρες. Το σκεφτομαι να της μιλησω ,αλλα σκεφτομαι κ τις (αρνητικες) συνεπειες που μπορουν να προκυψουν. Σπουδαζουμε μαζι, αλλα του χρονου τελειωνω, φευγω και την αποχωριζομαι. Ειναι κ ο χρονος λοιπον που πιεζει ωστε να κανω κατι. Αλλο κοινο στην περιπτωση μας οτι κανεις μας δεν εχει κανει επισης σχεση (εκανε μια ψευτοσχεση 9 μηνων...οκ) και οτι ειμαι κ γω ετσι ντροπαλος σαν τον φιλο σου. Ειμαι σιγουρος οτι οπως εγω νοιωθω μια ερωτικη ελξη προς την φιλη μου, ετσι κ ο δικος σου φιλος νοιωθει παρομοια για σενα... Δεν ξερω πως θα γινει τωρα στην περιπτωση σου (ποιος θα κανει πρωτος βημα), αλλα σιγουρα εισαι σε καλυτερη μοιρα απο μενα γιατι υπαρχει ερωτικη διαθεση κ απ τους δυο σας ... ¨Ξαναλεω λοιπον... στανταρ σε θελει, αλλα δε μιλαει

ρε petant!!!! ακόμα να της πέσεις ρε petant...

# 8 στις 17/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by marina_123

Εγώ φοβάμαι να μιλήσω πρώτη γιατί φοβάμαι μήπως το πάρει στραβά και τον χάσω για πάντα από ένα λάθος μου..

Το ίδιο φοβάται και αυτός,το έχω ζήσει το σενάριο !!

Εμείς επιλέξαμε την φιλία και είμαστε ακόμα φίλοι

Συζήτησε το μαζί του και πράξε αναλόγως

mia_1996

# 9 στις 17/10/2011
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
se katalavainw apolita kai egw to idio provlima exw. Egw tou to eipa kai mou eipe oti kai autos einai erwteumenos mazi mou. pes tou to!! min xaneis xrono giati i zwi einai mikri kai prepei na zei to ka8e lepto tis zwis tia

dick7

# 10 στις 18/10/2011
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
ποτε μια γυναικα δεν μιλα πρωτη σ εναν αντρα φροντισε με καποιες κινησεις σου να του ξυπνησεις το ερωτικο του ενδιαφερν αλλιως θα υποφερεις συνεχως
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε