Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κάπνισμα στην καφετέρια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

# 21 στις 30/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Natalia

Παράθεση:
Originally posted by periplanwmenos
. Και κάτι άλλο.. ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ!!

Τώρα τι να πω;;;;;;;;;;;
Άναυδη!

Ε κάτσε ρε κοπελιά μόνο εσύ θα μας αφήνεις άναυδους??

# 22 στις 7/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

εαν σε ενα δωματιο, λεμε τωρα, υπαρχουν 5 μη καπνιστες και 1 καπνιστης
τοτε ο φιλος μας ο καπνιστης θα τα μαζεψει και τσουπ τσουπ θα βγει εξω να καπνισει...

τωρα αν στο ιδιο δωματιο ηταν 5 οι καπνιστες και ενας ο μη καπνιστης λετε ο φιλος μας ο μη καπνιστης να σηκωθει και να βγει εκτος για να καπνισουν οι 5;;;

μπαααααααααααα......

οι καπνιστες θα βγουν και παλι...

τελικα οι καπνιζοντες εχουν και μια αλλη τουλαχιστον ιδιοτητα..

ειναι ευγενικοι....

και κατι αλλο...
ποσο κακογουστος μπορει να ειναι ο εμπνευστης των ετικετων που κολλησαν στα πακετα;;;
και ποσο ανεγκεφαλος;;;

# 23 στις 7/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
παραλιγο να το ξεχασωωωωωω

το τσιγαρο ειναι ο μονος φιλος που καιγεται για σεναααααααααααααααα

QWERTYS

# 24 στις 7/4/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αχαρναί
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%
Συμφωνώ απόλυτα με τον ΜΟΟ693!
Αν κάνουν πως σφύγγουν τα πράγματα, σίγουρα πρέπει εμείς οι καπνιστές να κάνουμε την επανάστασή μας!!

Να 'χουμε την υγεία μας να καπνίζουμε!!!

NASOS BEL

# 25 στις 7/4/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 124

Παράθεση:
Originally posted by Para3eni
Η Ελλάδα κατέχει μαζί με την Κούβα το ρεκόρ στο κάπνισμα.

Σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών, ο αριθμός των καπνιστών στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα υψηλός ( 70% στις ηλικίες 16 – 25 ετών, από τους οποίους 45 % είναι συστηματικοί καπνιστές ) Πολύ ανησυχητικό είναι, ότι καπνίζει το 37% των παιδιών ηλικίας 12 – 17 ετών.

Καταρχήν δεν λέω ότι περηφανεύομαι για τα στατιστικά!
Αλλά μήπως αυτό λέει κάτι?

Δεν αντιλεγω σε αυτο αλλα δυστυχως ξερεις ποσα αρνητικα ρεκορ κατεχει η ελαδδιτσα μας, ας αφησουμε λοιπον της στατιστικες,

RRRLGB

# 26 στις 8/4/2004
author
Ανδρας / 43 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Απαντήσεις: 203
Είμαι καπνιστής και πάντα σέβομαι τους μη καπνιστές και δεν τους θεωρώ ξενέρωτους.Όσο για το καυσαέριο που λες, δε νομίζω ότι ήταν επιλογή των μη καπνιστών, ούτε, φυσικά, τα ατυχήματα στους δρόμους ήταν επιλογή τους.Αν κάποιοι άνθρωποι (λέω 'κάποιοι, αν και, αριθμητικά, είναι οι περισσότεροι), δεν ανέχονται τον καπνό, πολύ καλά κάνουν και οφείλουμε ΟΛΟΙ να τους σεβαστούμε.

RRRLGB

# 27 στις 8/4/2004
author
Ανδρας / 43 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Απαντήσεις: 203
Είμαι καπνιστής,σέβομαι τους μη καπνιστές και δεν τους θεωρώ ξενέρωτους.Όσο για το καυσαέριο που λες, δε νομίζω ότι ήταν επιλογή των μη καπνιστών, ούτε, φυσικά, τα ατυχήματα στους δρόμους ήταν επιλογή τους.Αν κάποιοι άνθρωποι (λέω 'κάποιοι, αν και, αριθμητικά, είναι οι περισσότεροι), δεν ανέχονται τον καπνό, πολύ καλά κάνουν και οφείλουμε ΟΛΟΙ να τους σεβαστούμε.

iRiDa

# 28 στις 14/4/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 51
Άς φτιάξουν καφετέριες μη καπνιστών....

morelli

# 29 στις 23/4/2004
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
***** To θέμα διαγράφηκε ως μη σχετικό με το όλο thread *****
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

# 30 στις 27/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όσες φορές ο διπλανός μου, ο άγνωστος, - όπου και άν βρισκόμουν , με όποιο τρόπο, καλό ή κακό - μου είπε ότι τον ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου μου, το έσβησα αμέσως.

Και από μέσα μου τόν ευχαρίστησα που με "ανάγκασε", να το περιορίσω.

ΟΛΕΣ τις φορές δέ, ζήτησα συγνώμη για τήν ενόχληση που προκάλεσα.

Έχω μια αδυναμία, το κάπνισμα, που είναι αρκετά έως πολύ ενοχλητική σε κάποιους.
Σέβομαι τήν απέχθειά τους, και αισθάνομαι άσχημα όταν τους ενοχλώ.

Και αυτό επειδή εγώ έχω το πρόβλημα, όχι αυτοί...

iRiDa

# 31 στις 12/5/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Χμ... Είναι μια άποψη κι αυτή. Σεβαστό

Alexandra21

# 32 στις 12/5/2004
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 339
Αχ πόσο δίκιο έχεις για αυτό το παλιοτσιγάρο..

Και που απαγορεύεται δήθεν στις καφετέριες, είναι μόνο για τα μάτια κάποιων.
Και να πας να κάτσεις σε ένα τραπεζάκι που έχει την ταμπελίτσα Μην Καπνίζεται, μπορείς άνετα αν βγάλεις την ταμπελίτσα, χωρίς να σε πει κανείς τίποτα.
Είναι σπάνιες οι περιπτώσεις στις οποίες τηρείται αυτό.
Και είναι πολύ δύσκολο όταν δεν καπνίζεις να αναπνέεις και να καπνίζεις και εσύ στην ουσία από τον δικό του καπνό.

Πολύ εκενυριστικό...

Κόψτε το ρε παιδιά το άτιμο το Τσιγάρο...

Ντροπή....
Τα ιδανικά είναι σαν τ'αστέρια. Ποτέ δεν τα φτάνουμε, αλλά σαν τους ναυτικούς βασιζόμαστε σ'αυτά για να χαράξουμε την πορεία μας.

morelli

# 33 στις 24/5/2004
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση

Και μη χειροτερα !!!

Σήμερα άκουσα στο ραδιόφωνο ,και το πιο ωραίο : προτάσεις ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΑΝΔΡΑ κατά του καπνίσματος και των καπνιστών.
ΜΙΜΗΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ

1) Ποινικοποίηση του καπνίσματος.

Σωστό !!! Στην φυλακή οι βρωμεροί και απαίσιοι καπνιστές.
2) Το κάπνισμα να αποτελεί βασικό κριτήριο για την προαγωγή και περαιτέρω εξέλιξη του καπνιστού.

Σωστό !!! Κανένας καπνιστής να μην μπορεί να είναι στέλεχος αλλά κατώτερο προσωπικό (ΜΟΝΟΝ) , και θα δούμε τι άλλο πρέπει να πάθουν............
Υ.Γ
Ευτυχώς που υπάρχει και ο οργανισμός ανθρώπινων δικαιωμάτων που απαγορεύει τα βασανιστήρια .

Αλλιώς ποιος μπορεί να φανταστεί τι άλλο μπορεί να τραβάγαμε εμείς οι καπνιστές.............................

morelli

# 34 στις 26/5/2004
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by iRiDa
Άς φτιάξουν καφετέριες μη καπνιστών....

Και θα δουμε σε ποσο χρονικο ιαστημα θα <μπουνε μεσα> οικονομικα. !!!!!!

# 35 στις 26/5/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by moo693
Αγαπητέ morelli,

Αν δεν κάνω λάθος (επειδή δεν είμαι και ιδιαίτερα πολιτικοποιημένο ζώο) ο συγκεκριμένος πολιτικός ανήκει στον ίδιο πολιτικό χώρο.... με τον άλλο πολιτικό (και αρχηγό τους τώρα πιά) ο οποίος είχε ζητήσει την αποποινικοποίηση και ελεύθερη διακίνηση του χασίς.

Τελικά ξέρουν τι θέλουν ή έχουν χάσει κάθε επαφή με τη λογική ;;;

Ας αφήσουν τους καπνιστές ήσυχους.... κι ας κοιτάξουν να συντονιστούν στα πυροτεχνήματα που πετάνε... προσπαθώντας να παραστήσουν ότι παράγουν έργο !!!!!

Μην ανακατευετε την πολιτικη στο θεμα.Αφηστε να ανακατευονται αυτοι και να κραζουμε μετα εμεις με τις μπαρουφες τους!!!
Παντως "δια την ταξιν" ο Ανδρουλακης ουδεποτε υπηρξε μελος του κομματος με το οποιο κατεβηκε στις εκλογες απλα σαν συνεργαζομενος (και εκ του ασφαλους βεβαια γιατι αλλοιως θα εφερνε πολυ περισσοτερο προς το ...σκουρο του)!!Ως εκ τουτου ειναι λαθος οι οποιες προσωπικες του θεσεις να εκλαμβανονται σαν θεσεις που υιοθετουνται και απο το καμμα στο οποιο σημερα βρισκεται ευκαιριακα.
Οσο για την θεση του προεδρου περι αποποινικοποιησης ηταν μια πολυ προχωρημενη αποψη με βαθυτερες προεκτασεις (ακαιρη ισως την εποχη που εκφρασθηκε)με την οποια συντασσονται ολο και περισσοτερα δημοσια προσωπα.
Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που ισως δωθει ευκαιρια να το αναλυσουμε καποια αλλη στιγμη.

Παντως αν και ευκαιριακος καπνιστης (μαλλον μη καπνιστης θα ελεγα) υπερασπιζομαι τα οποια δικαιωματα των καπνιστων!Δεν κλινουν λιγο προς τον φασισμο τα συνεχη και ....πρωτοτυπα μετρα που παιρνονται εναντιον τους?

# 36 στις 27/5/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
βρε βρε...
εχουν οι καφετεριες θεσεις για καπνιστες ή οχι;;;

πως δεν το αντιληφθην;;;;

iRiDa

# 37 στις 27/5/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ότι και να λένε ότι και να κάνουν το θέμα του τσιγάρου δεν λύνεται
Είμαι καπνίστρια εκτελέστε με

george82

# 38 στις 29/5/2004
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 56

Παράθεση:
Originally posted by Zelda
Δε χρειάζεται να του φυσάς τον καπνό στα μούτρα για να τον ενοχλήσει ή για να βλάψεις την υγεία του περισσότερο απ' όσο θέλει εκείνος να τη βλάψει

Δε μ' αρέσει κι εμένα, αν θες να ξέρεις, να στριμώχνουν τους καπνιστές σε 4-5 τραπεζάκια δίπλα στις τουαλέτες.Και δεν είναι αυτό που επιθυμώ.Όπως δεν είναι αυτό που επιθυμώ το να στριμωχτούν, κατ' αυτόν τον τρόπο, οι μη καπνιστές.

Οπωσδήποτε οι χώροι θα πρέπει να διαθέτουν καλά συστήματα εξαερισμού που να λειτουργούν πάντοτε άψογα.Όσο για τα τραπεζάκια, προτείνω ένα ποσοστό 50-50

Έτσι. Τα συστήματα εξαερισμού θα πρέπει να υπάρχουν, να συντηρούνται, να δουλεύουν συνεχώς. Αυτό είναι το Α και το Ω. Σε διαφορετική περίπτωση να υπάρχουν υψηλά πρόστιμα.

Όμως, το να αναγκάσεις τον ιδιοκτήτη επιχείρησης να τοποθετήσει τρία καρτελάκια είναι εύκολο. Ο υποχρεωτικός εξαερισμός όμως έχει οικονομικό κόστος για τον επιχειρηματία (αγορά εξοπλισμού, συντήρηση, λειτουργία) και πολιτικό κόστος για αυτόν που θα τολμήσει να προωθήσει κάτι τέτοιο. Αν ο καπνός δεν μένει στο ίδιο τραπέζι που πίνουμε τον καφέ μας καπνιστές και μη δεν υπάρχει πρόβλημα. Ποιος έχει ...μπιπ... να πάρει τέτοια απόφαση όμως αντί να υποχρεώνει τα μαγαζιά να έχουν διπλανά τραπέζια με διαφορετικά καρτελάκια;

george82

# 39 στις 29/5/2004
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by observer1
Και αναφέρομαι σε αυτούς που δεν κάπνισαν ποτέ και δεν αντιλαμβάνονται τον "καημό" του καπνιστή. Αυτοί συγχωρούνται.

Και ναι, υπάρχουν και τέτοιοι

george82

# 40 στις 29/5/2004
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by womanbi
Ας χρησιμοποιούσαν οι καταστηματάρχες τα εξαεριστικά και να δείτε τι καλά που θα ήταν!!!
Κατά την γνώμη μου αυτούς πρέπει να κυνηγήσετε και όχι τους καπνιστές!!!!!

Σωστή! Απάντησα ήδη για αυτό.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε