Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κάπνισμα στην καφετέρια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

george82

# 41 στις 29/5/2004
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 56
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by compuman
Όσες φορές ο διπλανός μου, ο άγνωστος, - όπου και άν βρισκόμουν , με όποιο τρόπο, καλό ή κακό - μου είπε ότι τον ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου μου, το έσβησα αμέσως.

Και από μέσα μου τόν ευχαρίστησα που με "ανάγκασε", να το περιορίσω.

ΟΛΕΣ τις φορές δέ, ζήτησα συγνώμη για τήν ενόχληση που προκάλεσα.

Έχω μια αδυναμία, το κάπνισμα, που είναι αρκετά έως πολύ ενοχλητική σε κάποιους.
Σέβομαι τήν απέχθειά τους, και αισθάνομαι άσχημα όταν τους ενοχλώ.

Και αυτό επειδή εγώ έχω το πρόβλημα, όχι αυτοί...

Αν είσαι με ένα φίλο σου μη καπνιστή και δεν τον ενοχλεί μπορείς να καπνίζεις. Αν τον ενοχλεί, συζητάς μαζί του και πράττεις ανάλογα. Αν όμως είσαι σε ένα χώρο με άγνωστους μη καπνιστές οφείλεις να τους σεβαστείς. Αν είσαι σε καφέ με την παρέα σου και υπάρχει άλλη μια παρέα μόνο μη καπνιστών μπορείς να τους ρωτήσεις, και αν δεν τους ενοχλεί να καπνίζεις ελεύθερα.

Ο καπνιστής έχει δικαίωμα να καπνίζει και ο μη καπνιστής έχει δικαίωμα να μην αναπνέει καπνό τσιγάρου.

ΧΡΥΣΟΣ κανόνας της δημοκρατίας :
Η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

alexbbs

# 42 στις 4/7/2004
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 102

Σωστα και στο γκέτο μετά

Πολύ ωραία η θέση. Να πάνε στο σπιτάκι τους να καπνίσουν. Και γιατί να μην τους μαζέψουμε σε γκέτο αφού και στο σπίτι ακόμα μπορεί ο καπνός να βγαίνει από καμία χαραμάδα και να έχεις πρόβλημα. Δηλαδή δε γίνεται να υπάρχει καπνιστήριο; Πρέπει να τους απομονώσουμε στο σπίτι τους. Αλλά έτσι είναι. Τον καπνιστή τον βλέπουμε σήμερα όπως βλέπανε πριν δεκαετίες οι λευκοί τους μαύρους. Εξάλλου γνωστό ειναι και το "Καπνίζει σαν Αράπης". Και επηδεί διάβασα την έξυπνη πρότασή σου θα ήθελα να κάνεις προτάσεις και για τα λεωφορεία που ντουμανιάζουν τις πόλεις, τα αυτοκίνητα που έχουν αρίθμηστα μοτέρ και βγάζουν από τις εξατμησεις τους τα κέρατά τους, τις βιομηχανίες που δεν έχουν κατάλληλα φίλτρα. Αυτά δεν κάνουν κακό στην υγεία σου; Αλλά μάθαμε τώρα να μασάμε την καραμέλα του κακού - φονιά καπνιστή. Δε γίνεται ο καπνιστής να έχει δικό του χώρο στους κοινούς και δημόσιους χώρους για να καπνίσεις. Αρχικά θα τον στείλουμε στο σπίτι του και μετά θα τους μαντρώσουμε και στη Γιάρο για διακοπές (η Χούντα έστειλε άλλους λόγω Εθνικών Φρονημάτων οι καπνιστές θα πάνε λόγω προσωπικών επιλογών σε θέματα υγείας). Αντε και εις ανωτερα.

the_sign_of_the_cross

# 43 στις 15/7/2004
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 786
Εγώ σαν χάος, θα ήθελα να πω το εξής. Πάνω απ'όλα είμαστε όλοι άνθρωποι και θα έπρεπε να λείπουν οι διάφοροι χαρακτηρισμοι. Το κάπνισμα στην καφετέρια είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα για όλους, καπνιστές και μη. Από την μία οι καπνιστές έχουν ανάγκη το τσιγάρο διότι τους χαλαρώνει, διώχνουν το άγχος αλλά και βασικά διότι πάει με τον καφέ κ.α (βασικά για τον καφέ επιτρέψτε μου να διαφωνήσω) και από την άλλη είναι οι μη καπνίζοντες που το καλοκαίρι δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα λόγω εξωτερικών χώρων, αλλά τον χειμώνα γινόμαστε παθητικοί καπνιστές. Αυτό που κατά την γνώμη θα έπρεπε να γίνει, τουλάχιστον για οτν χειμώνα στις καφετέριες και όπου αλλού υπάρχει πρόβλημα θα ήταν να υπάρχει σύστημα εξαερισμού τέτοιο έτσι ώστε οι καπνιστές να απολαμβάνουν το τσιγάρο τους χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά και εμέις οι μη καπνιστες να μπορούμε να απολαύσουμε τον καφέ ή το ποτό μας χωρίς να ξεροβήχουμε ή να τσούζουν μετά από κάποια ώρα τα μάτια μας από τον συσσωρευμένο καπνό. Πάντως ο σεβασμός πρέπει να είναι αμοιβαίος και από τις δυο μεριές. Τώρα σχετικά με τις καπνοβιομηχανίες νομίζω ότι το μόνο που κάνουν είναι να πέρνουν λεφτά για κάτι που έιναι τόσο επιβλαβές για την υγεία και μάλιστα χωρίς καμία τύψη αλλά δυστυχώς BUISNES IS BUISNES. (μπορεί να έγραψα λάθος το BUISNES,συγχωρέστε με)

Antzela

# 44 στις 5/9/2004
author
Γυναίκα / 55 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 71
Τώρα τι γίνεται , παιδιά ;

Εφαρμόζεται ο νόμος ή κάθε θαύμα κρατά τρεις μέρες , όπως γίνεται συνήθως στην Ελλάδα ;
You may say I'm a dreamer But I'm not the only one

pidixtoula

# 45 στις 8/9/2004
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Γερμανία
Απαντήσεις: 7
και εγο καπνιzο στιν καφετερια
Τα χέρια απλώνω μάτια μου στην άϋλη μορφή σου, μα κι αν τα κάστρα γκρέμισα, και τα γεφύρια στέριωσα δε βρίσκομαι μαζί σου.

educator

# 46 στις 11/9/2004
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Σαν πρώην καπνίστρια...

..... θα πάρω το μέρος των μη καπνιζόντων (το τσιγάρο δεν το έκοψα για λόγους υγείας αλλά είχα βαρεθεί να εξαρτόμαι από αυτό και να σκυλοβρομάω κιόλας από πάνω). Δεν μπορώ τον καπνό με κάνει και βήχω και έχω νομίζω το δικαίωμα να πάω κάπου και να πιω τον καφέ μου χωρίς να νιώθω ασφηξία.

Τις πράλλες πήγα στη Palmie στην Ακαδημίας όπου δεν υπήρχε χώρος μη καπνιζόντων. Με σκλάβωσε η ευγένεια ενός νέου παιδιού που από την προφορά του κατάλαβα ότι είναι Έλληνας του εξωτερικού (αργότερα μας είπε ότι είναι από την Αυστραλία, τόσο μας εξέπληξε η κίνησή του που τον ρωτήσαμε από που είναι!!!!) που είδε ότι η παρέα μου δεν κάπνιζε και μας ρώτησε εάν μας ενοχλεί να καπνίσει μιας και δεν υπήρχαν ξεχωριστεί τομείς. Αφού κλείσαμε το στόμα μας του είπαμε να καπνίσει γιατί πραγματικά μας σκλάβωσε.

Για κάποιους φίλους η ευγένεια και ο σεβασμός είναι ξενερωσιά (ελπίζω να το έγραψα σωστά) για μένα είναι δείγμα πολιτισμού και παιδείας νεοέλληνές μου!

Στο δε εξωτερικό (τουλάχιστον στο Η.Β. που ξέρω) υπάρχουν λίγα τραπέζια καπνιζόντων και μακριά από τα άλλα γιατί οι Βρετανοί (ακόμα και αν καπνίζουν) το θεωρούν αηδεία να καπνίζουν και να τρώνε. Δεν υπάρχει στην κουλτούρα τους.

Η κοπέλα που έθεσε το θέμα δυσκολεύεται να καταλάβει τη λογική και την κατανοώ απόλητα.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

vagelis24

# 47 στις 15/9/2004
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Απαντήσεις: 1

ολοι οι καπνιστες να κατσουν στο σπιτι τους κ να καπνιζουν οσο θελουν!

re ti tha ginei me sas re fougara? eimaste oipoxreomenoi emeis pou den kapnizoume na anexomaste ton vrwmokapno sas? RE OUST! ama eixa mia kafeteria tha eixa to megalitero k kalitero meros tou magaziou gia tous mi kapnistes k ena mikrotero me gyro-guro tzamia gia tous kapnistes ( na min enoxloun tous alous me ton kapno tous) etsi kanei enas sovaros epixeirimatias, giati sto katw-katw oi mi kapnistes einai perisoteroi, kai den goustaroun na anapneoun ton kapno tou kathena k ths kathemias! ayta k ante geia|

Thanassis_dolphin

# 48 στις 15/9/2004
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 111

Απαντώ σαν κάποιος πρώην καπνιστής

Αναμφισβήτητα το θέμα έχει πολλές διαστάσεις και θα έλεγα αφού το γνωρίζω και από την πλευρά των καπνιζόντων αλλά και από την αντίθετη, ότι όλοι από την πλευρά τους έχουν ΔΙΚΙΟ!!!

Όμως καλώς ή κακώς ο καπνός ενοχλεί αυτούς που δεν καπνίζουν.

Συνεπώς κάτι πρέπει να γίνει, μπορεί και παίρνοντας κάποια μέτρα που προσβάλλουν την προσωπικότητα του καπνιστή (όχι ότι συμφωνώ, αλλά...).

Όταν όμως υπάρχουν "άνθρωποι" στους οποίους όταν πεις ότι ενοχλείσαι από τον καπνό τους, εισπράτεις ένα απίθανο ειρωνικό χαμόγελο από τη μια και ένα ακόμη άναμμα τσιγάρου από την άλλη, μόνο έτσι μπορεί να "συνετιστούν".

Επαναλαμβάνω ότι δε συμφωνώ με αυτή την τακτική απομόνωσης των καπνιστών γιατί υπήρξα ένας από τους πλέον φανατικούς (κάπνιζα τουλάχιστον 3 25άρια πακέτα καθημερινά). Γιατί κακά τα ψέμματα είναι μια "ενδιαφέρουσα" γι΄αυτούς συνήθεια και ανάγκη. Οι ίδιοι οι καπνιστές πρέπει να αντιληφθούν και να δώσουν το δικαίωμα στους μη καπνιστές να λένε ότι ενοχλούνται.

Αυτό όμως που πάντα με ΕΞΟΡΓΙΖΕ και έχει καταντήσει αηδία στα "ΙΝ" μαγαζιά (και όχι μόνο) είναι το κάπνισμα του πούρου.

Και δεν έχω κανένα ακούσει να λέει κάτι γι΄αυτή τη ΣΙΧΑΜΕΡΗ νεο-ελληνική και ψευτο-κουλτουριάρικη συνήθεια

Μάθανε τώρα όλοι οι "δήθεν" με τα πούρα (που τα καπνίζανε και στο χωριό τους οι καημένοι :lol και δεκάδες τετραγωνικά μέτρα σκυλοβρωμάνε επειδή αυτοί καπνίζουν το πούρο τους με το περίφημο ύφος των 40 καρδιναλίων.

Αυτοί λοιπόν κύριοι όχι στις τουαλέτες αλλά και μέσα στη λεκάνη να μη σας πω...

krikos

# 49 στις 19/9/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα

Παράθεση:
Originally posted by Sheima
...το καπνισμα βλαπτει την υγεια..

Τη δική μου υγεία βλάπτω, εάν καπνίζω, και όσων βρίσκονται πολύ κοντά μου.

Άρα, κατανοώ την απαίτηση να μην καπνίζει κάποιος στο σπίτι σου, ή σε χώρους που δε μπορείς να αποφύγεις (π.χ. τράπεζες, λεωφορεία) όχι όμως οπουδήποτε.

Τη δική μου ψυχική υγεία την επηρεάζει περισσότερο το αντιαισθητικό ντύσιμο, δεν έχω όμως την απαίτηση να ντύνεσαι όπως θέλεις όταν είσαι στο σπίτι σου, ούτε επιθυμώ να σου επιβάλλω το γούστο μου στο ντύσιμο.

Κρίκος.

Υ.Γ.: Είμαι ΜΗ καπνιστής.

# 50 στις 19/9/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ειμαι μια πλεον ΜΗ καπνιστρια - εδω και λιγο καιρο. Απολαμβανω το ενδιαφερον των φιλων μου που προσπαθουν να μην πολυκαπνιζουν μπροστα μου, να μην ερχεται ο καπνος πανω μου και κατα βαθος το διασκεδαζω. Γιατι απο τη μια δεν υπαρχει περιπτωση να παρασυρθω επειδη ΑΥΤΟΙ καπνιζουν και απο την αλλη γιατι εχουν φτασει σε σημειο να με ρωτησουν μηπως δεν θελω να καπνισουν ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Καμαρια μου! Απο τη μια μου αποδυκνειετε την αγαπη σας, αλλα εγω - ειλικρινα - στη θεση σας δεν θα αντεχα να περασω τετοια δοκιμασια και δεν το θελω ουτε για εσας.

Οσο καπνιζα δεν ανεχομουν (ειμαι και λιγο κακια) την παρατηρηση απο μη καπνιστες σε χωρους που επιτρεποταν το καπνισμα.

Το θεμα ΣΕΒΑΣΜΟΣ δεν αφορα μονο αυτους που δεν καπνιζουν - αλλα ολους - αρα και τους καπνιστες.

Καπνιστε οσο θελετε, εφοσον το θελετε, οπου θελετε, οπου επιτρεπεται. Θυμαμαι εντονα την απολαυση ενος τσιγαρου... απλα τωρα απολαμβανω.... αλλες.
Υ.Γ.
Δεν εκοψα το τσιγαρο επειδη το σιχαθηκα ή για λογους υγειας... ενα στοιχημα με τον εαυτο μου εβαλα, απλα.

educator

# 51 στις 19/9/2004
author

Ας πάρουμε μια ζυγαριά και ας βάλουμε...

...... από τη μια μεριά την ψυχική υγεία του καπνιστή (όπως ειπώθηκε) και από την άλλη την υγεία του μη καπνιστή. Τι θα βαρύνει;

Πριν το κόψω κάπνιζα από 18 χρονών και το έκοψα στα 30 δύο πακέτα την ημέρα αλλά όταν ενοχλούσα, όταν βρισκόμουν με παιδιά ή εγγύους, όταν δεν κάπνιζαν άτομα στην παρέα μου ή έτρωγαν δεν κάπνιζα. Όταν πάλι χρειάστηκε να το κόψω το έκοψα και είναι πολύ απλό για μένα γιατί έχω μάθει στην αυτοκυριαρχία βάση της κοινωνίας αυτών που με εκπαίδευσαν από πολύ μικρή (γι' αυτό και συμπονώ αυτούς που λένε ότι δεν μπορούν γιατί δεν έχουν μάθει. Έχει μεγάλη συμασία η διαπαιδαγώγηση και η εκπαίδευση).

Η ασυδοσία φέρνει χάος και όχι πολιτισμό. Όταν φτάνεις να καταπατάς βασικά δικαιώματα του συνανθρώπου σου και να ασκείς βία (γιατί και αυτό είναι μορφή βίας) και γεννήθηκες στη χώρα που γεννήθηκε η δημοκρατία τότε θα πρέπει να εξετάσεις πολλά.

Η προσωπική ελευθερία σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του διπλανού σου φίλε Κρίκο και το κακόγουστο ντύσιμο αν σε ενοχλεί πάει να πει ότι κρίνεις του συνανθρώπους στου πολύ και αυτό πρέπει να το ψάξεις (γιατί δεν είναι δική σου δουλειά τι θα φορέσει ο άλλος και αν αυτός ντυθεί καρναβάλι τον εαυτό του ρεζιλεύει) αλλά αν σε ενοχλεί το τσιγάρο του διπλανού και ξέρεις από τους γιατρούς (είναι πλέον γνωστό σε όλους μας οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία) ότι ακόμα και το παθητικό κάπνισμα βλάπτει είναι δικαίωμα σου αναφαίρετο να απαιτήσεις να σταματήσει γιατί σε επηρεάζει άμεσα και σοβαρά.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

krikos

# 52 στις 20/9/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by educator
...
Η προσωπική ελευθερία σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του διπλανού σου φίλε Κρίκο και το κακόγουστο ντύσιμο αν σε ενοχλεί πάει να πει ότι κρίνεις του συνανθρώπους στου πολύ και αυτό πρέπει να το ψάξεις (γιατί δεν είναι δική σου δουλειά τι θα φορέσει ο άλλος και αν αυτός ντυθεί καρναβάλι τον εαυτό του ρεζιλεύει) αλλά αν σε ενοχλεί το τσιγάρο του διπλανού και ξέρεις από τους γιατρούς (είναι πλέον γνωστό σε όλους μας οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία) ότι ακόμα και το παθητικό κάπνισμα βλάπτει είναι δικαίωμα σου αναφαίρετο να απαιτήσεις να σταματήσει γιατί σε επηρεάζει άμεσα και σοβαρά.

Υπάρχει, βέβαια, και μια θεωρία, γενικώς αποδεκτή, η οποία διατυπώθηκε το 1943 από τον A. Maslow, η "Θεωρία των αναγκών τού αναπτυσσόμενου ατόμου".

Ο Maslow, σε αντιπαράθεση με το συμπεριφορισμό και την ψυχανάλυση, κατέταξε τις ανθρώπινες ανάγκες σε διαδοχικά επίπεδα, δημιουργώντας τη γνωστή "κλίμακα ιεράρχησης αναγκών".

Σύμφωνα με την παραπάνω αναφερόμενη θεωρία, για ν΄ αποζητήσει κάποιος την κάλυψη των αναγκών κάποιου επιπέδου, απαιτείται η προηγούμενη κάλυψη των αναγκών τού κατώτερου επιπέδου.

Στο πρώτο επίπεδο τοποθετούνται οι ομοιοστατικές ανάγκες (βασικές - basic, π.χ. τροφή, ένδυση, κ.λπ.). Στα επόμενα επίπεδα τοποθετούνται οι ανάγκες ασφάλειας, κοινωνικές ανάγκες, κ.λπ. (metaneeds). Στην κορυφή τής κλίμακας βρίσκονται οι ανάγκες αυτοπραγμάτωσης.

Κατά τα ανωτέρω γενικώς παραδεκτά από την επιστήμη, οι ανάγκες κάθε ατόμου καθορίζονται αναλόγως του βαθμού ενσυναίσθησης και εκπλήρωσής του. Οι ανάγκες των ανθρώπων είναι διαφορετικές, διότι οι άνθρωποι βρίσκονται σε διάφορα εξελικτικά στάδια, κατά την οριζόντια, αλλά και κατά την κατακόρυφη έννοια.

Κατόπιν των ανωτέρω, θα ήθελα να βεβαιώσω, φίλη Educator, πως για μένα, για τις δικές μου ανάγκες, είναι πιο σημαντικό κάποιος να είναι καλαίσθητος, παρά κάποιος να μην καπνίζει.

Η καλαισθησία είναι δύσκολο πράγμα. Ακόμη, η καλαισθησία είναι μια αντικειμενική εννοιολογική οντότητα, κι όχι υποκειμενική, όπως λανθασμένα έχει επικρατήσει. Το γούστο δεν είναι στατιστική, δεν είναι δημοκρατία, τι αρέσει στους περισσότερους.

Το καλό γούστο είναι αριστοκρατία. Το καλό γούστο απαιτεί καλλιέργεια. Απαιτεί συλλογή, σύγκριση κι επεξεργασία παραστάσεων, απαιτεί επίγνωση της αρμονίας, σε διανοητικό και συναισθηματικό επίπεδο. Απαιτεί το σθένος τού συνθέτειν. Απαιτεί ελευθερία δημιουργικής έκφρασης. Απαιτεί καλλιέπεια ηθικής υπόστασης. Προϋποθέτει αγάπη και συνειδητοποίηση των ανώτερων αναγκών της ανθρώπινης υπόστασης. Σύμφωνα με το M. Heidegger, η συνειδητοποίηση των αναγκών οδηγεί στη μέριμνα για την ικανοποίησή τους.

Φυσικά και γνωρίζω την ηθική επιταγή, περί του ότι, η προσωπική ελευθερία μου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία τού διπλανού μου. Ή, ακόμη καλύτερα, ότι τα δικαιώματά μου, τελειώνουν εκεί που ξεκινά η ελευθερία τού διπλανού μου.

Γνωρίζω όμως και κάτι ακόμη: Ότι οφείλω να υπερασπίζω την ελευθερία τού διπλανού μου. Οφείλω να φροντίζω για τα δικαιώματά μου, όχι όμως περισσότερο απ΄ ό,τι για τα δικαιώματα του διπλανού μου. Αυτή η θέση, αποτελεί το πρώτο σπέρμα αλτρουισμού.

Φυσικά και δε θα επικρίνω τον τρόπο που ντύνεται ο διπλανός μου, γιατί αυτό δεν είναι δική μου δουλειά. Και διότι οφείλω να σέβομαι τις επιλογές του. Το να έχω κάποιες ανάγκες καλαισθησίας, δε σημαίνει ότι δεν κατανοώ τη διαφορετικότητα. Κι ακόμη, αν κάποιος έχει πιο χονδροειδές γούστο, δε "ρεζιλεύει" τον εαυτό του, απλά εκφράζει τον εαυτό του και τις δικές του ανάγκες.

Ομοίως, και παρότι εγώ δεν καπνίζω, και παρότι γνωρίζω πως το κάπνισμα βλάπτει, οφείλω να μην επικρίνω τους καπνιστές και, επιπροσθέτως, να υπερασπίζω το δικαίωμα της επιλογής τους.

Κι αν δε σέβομαι τον εαυτό μου περισσότερο απ΄ ό,τι τους άλλους και δεν είμαι εγωιστής:
Οφείλω να μην προσέρχομαι σε μέρη όπου η πλειοψηφία των θαμώνων καπνίζει, αν ο καπνός με ενοχλεί.
Οφείλω να μη στρέφομαι εναντίον του δικαιώματος ελεύθερης επιλογής των άλλων, για την ικανοποίηση των δικών μου ορέξεων.

Όπως οφείλουν κι οι καπνιστές, να σέβονται τη δική μου ελευθερία, μη καπνίζοντας σε νοσοκομεία, σχολεία, τράπεζες και άλλους χώρους, στους οποίους η προσέλευσή μου είναι αναγκαία.

Υπενθυμίζω, τέλος, ότι σε καθεστώτα ελεύθερης οικονομίας, οι νόμοι τής αγοράς λειτουργούν με τρόπο που να ικανοποιούν τις (καταναλωτικές) ανάγκες τής κοινωνίας. Αν η πλειοψηφία τής κοινωνίας ήθελε καφετέριες μη καπνιστών, αυτές θα είχαν καθιερωθεί από τους επιχειρηματίες.

Οι νόμοι αποκρυσταλλώνουν τις αδυναμίες των ανθρώπινων κοινωνιών. Αν δεν υπήρχε εγωισμός στους ανθρώπους, δε θα υπήρχαν και νόμοι...

Κρίκος.

educator

# 53 στις 21/9/2004
author

Φίλε μου Κρίκο αριστοκράτη και παιδεμένε.

Μπορείς να μου προτείνεις σε παρακαλώ που εδώ στην Ελλάδα μπορώ να διασκεδάσω μιας και λες ότι μπορώ να διαλέξω μέρος με λίγους καπνιστές γιατί πίστεψε με δεν μπόρεσα να βρω;

Η καλαισθησία είναι υποκειμενική. Δεν αποδεικνύεται ούτε ακολουθεί κανόνες. Και με συγχωρείς από έναν καλόγουστο χωρίς τρόπους και κοινωνική μόρφωση, καρδιά και ανέχεια θα προτιμούσα έναν κακόγουστο.

Πίστεψε με έχω μεγαλώσει σε αριστοκρατικό περιβάλλον με αγγλίδες γκουβερνάντες αλλά αυτά που μου δίδαξε η ζωή και όχι όλοι αυτοί οι δήθεν δεν τα αλλάζω με τίποτα. Όσο για την εκπαίδευση μου σε καλά σχολεία ένα μου έμεινε. Κρίνω τον άλλο από τη συμπεριφορά του και από το χαρακτήρα του και όχι από το εξώφυλλο.

Όσο για τη θεωρία που παραθέτεις γνωρίζεις καλά ότι ό,τι έχει να κάνει με ψυχολογία είναι υποκειμενικό αν θα το δεχτείς ή όχι.

Μου αρέσει η καδιά λοιπόν και η μεγάλη ψυχή από την αριστοκρατική καλαισθησία. Είναι πιο ουσιαστικά καλέ μου φίλε. Και πάντα κατά τη γνώμη μου.

sula-sula

# 54 στις 4/10/2004
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Απαντήσεις: 37
Δεν μου αρέσουν οι απαγορεύσεις.Ούτε οι διαχωρισμοί και οι διακρίσεις.Αλλά προκύπτει πρόβλημα.Η καλύτερη και σωστότερη λύση είναι ο εξαερισμός.Και από εκεί και πέρα η δημιουργία χώρων για προαιρετική χρήση των καπνιστών και μη καπνιστών.Στο κάτω κάτω για καφέ θα βγεις για λίγο χρόνο και επιλέγεις,χώρο,περιβάλλον,κ.λ.π.Στη δουλειά τί γίνεται;Όταν είσαι υποχρεωμένος να καπνίζεις χωρίς να είσαι καπνιστής ,το λιγότερο ένα 8ωρο και μάλιστα σε χώρους απαράδεκτους ,τρύπες,χωρίς καν παράθυρο!Μην πιάνουμε τα άκρα!

Vivian

# 55 στις 29/9/2005
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 340
Ξαναπιάνω το θέμα γιατί σήμερα κατάφερα να το διαβάσω ολόκληρο και γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον η τελευταία ερώτηση σχετικά με τους χώρους εργασίας. Είμαι μια σχεδόν πρώην καπνίστρια. Εννοώ ότι πλέον καπνίζω το πολύ 3-4 τσιγάρα την ημέρα. 'Εχοντας περάσει πρόσφατα μια περιπέτεια με τη υγεία μου, κάθομαι στον χώρο εργασίας, 8ωρο, και αναγκάζομαι να ανέχομαι τον καπνό των συναδέλφων μου. Παρόλες τις εκλήσεις μου για να πηγαίνουν στο καπνιστήριο και έχοντας εξηγήσει ότι είμαι ακόμα σε ανάρρωση και δεν κάνει να βρίσκομαι σε άσχημο κλίμα, δεν είδα καμία, μα καμία ευαισθησία. Ανάβουν τσιγάρο δίπλα μου και φυσικά τρώω όλον τον καπνό. Γυρνάω σπίτι και είμαι χάλια. Εκτός απο την ασθένεια, το δέρμα μου έχει γίνει μη πω πως απο την συνολική ταλαιπωρία, κι αν πω ότι αρπάζω και κανά κρύωμα, εκεί δεν πρόκειται να συνέλθω μέχρι να έρθει καλοκαίρι λόγω πολύ άσχημης ατμόσφαιρας! Τα παράθυρα δεν τα ανοίγουμε γιατί μας χτυπάνε στην πλάτη κλπ κλπ. Οπότε μπορείτε να φανταστείτε σε τι περιβάλλον αναγκάζομαι κάθε μέρα να ζω.. Εγώ δηλαδή τι να κάνω; Να παραιτηθώ ώσπου να αναρρώσω εντελώς; Να γίνω καρφί και να πάω να παραπονεθώ στο boss? Τί ακριβώς πρέπει να κάνω για να αποκτήσουν οι συνάδελφοι τη στοιχειώδη ευγένεια και ανθρωπιά του να σέβεσαι την αρρώστια του άλλου;

(χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης παιδιά με κανέναν σας, απλά γράφω για κάτι το οποίο μου στοιχίζει στην υγεία μου και το οποίο θεωρώ μεγάλη γαιδουριά εκ μέρους κάποιων, που αν έρθει η σειρά τους να το βιώσουνε, δεν θα τους αρέσει καθόλου. Μα καθόλου...)

# 56 στις 29/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παίρνω μέρος στο θέμα όχι γιατί είμαι κατά ή υπέρ των καπνιστών απλά επειδή έχω δει κάτι περίεργο το τελευταίο διάστημα ...
Παρατηρώ καθημερινά (πλέον) παιδιά από 13 ετών και πάνω να καπνίζουν κρυφά στο Γυμναστήριο!! Και όταν λέω κρυφά εννοώ στα αποδυτήρια ή στην κεντρική είσοδο. Πριν από 4 χρόνια δεν υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Μήπως έχω χαζέψει? Μήπως είμαι τρελός?
Που κολάει η γυμναστική, η αεροβική και τα βάρη με ένα τσιγαράκι ? Και μάλιστα να βλέπεις τα ίδια πρόσωπα να μην μπορούν να τρέξουν 1 χιλιόμετρο στον διάδρομο...

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει ... Αλλά μέσα στο γυμναστήριο νομίζω ότι παραπάει...
Είναι βάρβαρο μαζί με το τσιγάρο και την γυμναστική να ταλαιπωρούμε την μας ...

Dardana

# 57 στις 30/9/2005
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Kαπνιζω χρονια τωρα, αλλα ποτέ δεν επεβαλα τη συνηθεια μου αυτην σε κανεναν. Σεβομαι οτι καποιους τους ενοχλει αλλα και το οτι τους βλαπτει, και δεν αξιωνω να μπορω να καπνισω οπου μου γουσταρει.
Αν ειμαι σε καποιο σπιτι ή καποιον αλλο χωρο, παντα ρωταω αν και που μπορω να καπνισω. Επισης, ποτέ δεν καπνιζω σε χωρο οπου υπαρχουν και παιδια.

Θεωρω πως δεν ειμαι και τοσο εξαρτημενη απο αυτη τη συνηθεια, μπορω να αντεξω χωρις καπνισμα για αρκετες ωρες ή και μερες αν χρειαστει, το εχω κανει αρκετες φορες. Καποια στιγμη το εκοψα για λιγους μηνες αλλα το ξαναρχισα και η αληθεια ειναι οτι το εχω λιγοστεψει πια, ευχομαι να αποφασισω να το διακοψω και τελειως.
Δεν θεωρω κακο το οτι υπαρχουν χωροι για καπνιστες και μη καπνιστες, αντιθετα. Θα ηθελα μονο να υπαρχουν αυτοι οι χωροι (για καπνιστες) σε οσο περισσοτερα μερη γινεται.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 58 στις 30/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δυστυχως οι καπνιστες ειναι περισσοτεροι απο τους μη!!! λενε πολλοι καπνιστες, οταν τους λες οτι ενοχλουν και δεν σε σεβονται... οτι κι εσυ δεν σεβεσαι το οτι καπνιζουν!!! ναι αγαπητε φιλε...αλλα οταν εισαι μαζι μου, που δεν καπνιζω, δεν βρωμανε τα ρουχα σου, τα μαλλια σου, δεν μπαινει καμια σταχτη μου στον καφε σου, αλλα ουτε οταν φυσασει μπαινουν οι σταχτες στα ματια σου και επιπλέων ΔΕΝ ΚΥΔΝΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ Η ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΨΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΟΥ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΠΑΡ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!!!!!!!!
Θετε κι αλλα???
προσωπικα δεν εχω δει και πολλους να σεβονται το γεγονος οτι δεν καπνιζω!!!! Οπως κατι κρυα βραδια του χειμωνα με -15 βαθμους, 7 καπνιστες στο δωματιο κι εγω... ολο το βραδυ το παρα8υρο θεοκλειστο... το πρωι να μπεις μεσα σου ερχονταν να βγαλεις τα αντερακια σου, και που να ανοι3εις το πρωι.. τσουχτερο το κρυο αλλα τι να κανω καθομουν και παγωνα για να μην ξυπνησει ο καλος μου (το σπιτι που εμενα ηταν του αγοριου μου) και βρωμαει ο τοπος!

απο την αλλη αυτο με τις καφετεριες τους καπνιστες και τους μη ειναι γελιο!!! εσυ καθεσαι σε τραπεζι μη καπνιστων αλλα το διπλανο τραπεζι ειναι για καπνιστες!!! μεγαλη δουλεια!!!

και σιγουρα οπως ειπε και καποιο αλλο μελος, πως θα γινει οταν ολοι καπνιζουν σε μια παρεα και ενα οχι.... αναγκαστικα θα παει και ο μη καπνιστης με τους καπνιστες!!! και 3ερετε και κατι αλλο??? αν ειναι 2 ατομα που ο ενας καπνιζει και ο αλλος οχι... ο μη καπνιστης θα ακολουθησει τον καπνιστη!!! γιατι ο καπνιστης δεν μπορει να μην καπνιζει!!!! Οποτε ποιος σεβαται ποιον???

Η οταν μια φορα ειπα σε καποιον γκομενο μου...πως οταν καπνιζει δεν μπορω να με φιλαει... αηδιαζω πως το λενε???μου βρωμαει απιστευτα... τον προσβαλα με αυτο που ειπα...Και να φανταστειτε οτι του το ειπα με πολυ κομψο και ευγαινικο τροπο!!!!

Η μετα το φαγητο... αν εχει τελειωσει ο καπνιστης αναβει τσιγαρο χωρις να ρωτησει τον μη καπνιστη ο οποιος τρωει ακομα αν τον ενοχλει...γιατι και παλι ο μη καπνιστης δεν σεβαιται την αναγκη του καπνιστη για τσιγαρο!!!!

(ειμαι φαντατικη αντικαπνιστρια!!!!!! φαινεται??)

# 59 στις 7/11/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑ! ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ 2 ΜΕΡΗ,ΓΑ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ!

# 60 στις 8/11/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Έχω και εγώ απορία:

Ας πάρουμε τα ναρκωτικά, που, ως γνωστόν, απαγορεύονται. Και το τσιγάρο, ναρκωτικό είναι, απλά νόμιμο.
Ένας άνθρωπος που καρφώνει μια σύρριγγα στο χέρι του νομίζω ότι ενοχλεί λιγότερο από τον καπνό ενός καπνιστή (αν δεν σου αρέσει το πρώτο θέαμα, απλά γυρνάς το βλέμμα αλλού). Τότε γιατί στερούμε από τον πρώτο το "δικαίωμα" να πάρει ένα ναρκωτικό και να καταστρέψει την υγεία του, ενώ δεν στερούμε το ίδιο "δικαίωμα" από τον καπνιστή;
Επιτέλους!!! Καπνιστές, για ποιό δικαίωμα σας μου μιλάτε; Για το "δικαίωμα" σας να καταστρέφετε την υγεία σας και την υγεία των άλλων;
Δεν έχετε δικαίωμα να κάνετε ούτε το ένα ούτε το άλλο!
Για αυτό απαγορεύονται τα ναρκωτικά, για αυτό δεν σου επιτρέπουν να πίνεις και να οδηγάς, για αυτό δεν επιτρέπονται τόσα άλλα πράγματα!

Δεν λέω απαραίτητα να απαγορευτεί καθολικά το κάπνισμα (αν και ίσως θα ήταν καλύτερα και πρώτα απ' όλα για τους ίδιους τους καπνιστές) αλλά το δικάιωμα της μειοψηφίας έστω των μη καπνιστών να είναι υγιείς θεωρώ ότι είναι βαρύτερο από το δικαίωμα των καπνιστών για "ενα τσιγαράκι".
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε