Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Σελίδα : 1

maro1983

# 1 στις 19/10/2011
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 15
'Aρεσαν+: 0%

Εργασια και εγκυμοσυνη

Καλησπέρα,

Έχω γράψει ξανά σε θέματα και κάποιοι μπορεί να έχετε διαβάσει. Τέλος πάντων μετά από αρκετές προσπάθειες με το σύζυγο καταφέραμε επιτέλους το πολυπόθητο και είμαι έγκυος!! Το θέμα ποιο είναι...Στη δουλειά εδώ και καιρό είχα καταλάβει ότι θέλουν να με απολύσουν...τελικά με απέλυσαν!!Όταν με απέλυσαν όμως εγώ ήμουν έγκυος αλλά δε το γνώριζα ακόμη και φυσικά δε το γνώριζε και ο εργοδότης μου....μου έδωσε αποζημίωση και μπήκα στον ΟΑΕΔ αυτό έγινε πριν δυο εβδομάδες εγώ πρόσφατα ανακάλυψα την εγκυμοσύνη. Πηγαίνοντας λοιπόν στον ΟΑΕΔ να ρωτήσω για δικαιώματα κατά την εγκυμοσύνη μου λένε καλά όταν απολύθηκες ήσουν έγκυος δεν έχει σημασία που δε το γνώριζες είναι ΑΚΥΡΗ Η ΑΠΟΛΥΣΗ και γυρνάς επιστρέφοντας την αποζημίωση. Παίρνω και σε 3 Επιθεωρήσεις Εργασίας και μου το επιβεβαίωσαν....

Το θέμα τώρα πιο είναι...ότι σίγουρα είναι πολύ δύσκολοι οι καιροί και σαν έγκυος δε πρόκειται να με προσλάβει κανείς από την άλλη μεριά όμως η δουλειά που έκανα ήταν λίγο άθλια...δουλειά γραφείου μεν με πολύ σπάσιμο νεύρων δε...επίσης επειδή ήμουν γραμματέας πολλές φορές κουβαλούσα πράγματα του αφεντικού απο το αμάξι του και καθόμουν και ως αργά 9-21.00 ή 9.00-20.00 δε ξέρω αν σε αυτή τη κατάσταση που είμαι θα ήταν καλό να επιστρέψω ειδικά αφού προηγήθηκε απόλυση. Μίλησα με μια κοπέλα στο λογιστήριο της εταιρείας που είχαμε φιλικές σχέσεις και τη παρακάλεσα να μη πει τίποτα και μου είπε και εκείνη ότι τα πράγματα ξέρω ότι είναι άσχημα για να γυρίσω σ αυτή τη κατάσταση αν και το δικαιούμαι και ότι αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά καλύτερα να μείνω με τον ΟΑΕΔ....

Δε ξερω τι να κάνω σίγουρα είναι πολύ περίεργο να γυρίσω τώρα και για μένα προέχει η υγεία του εμβρύου και η δική μου και να γεννηθεί γερό το παιδί μου...αν πάνε όλα καλά πρώτα ο Θεός και εκεί μπορεί να αντιμετωπίσω πολυ δύσκολες συνθήκες...από την άλλη αν δε γυρίσω για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είμαι σίγουρα άνεργη....

Και σημειώνω ότι ο διευθυντής μου (ο πρώην) δεν είναι ούτε συζητήσιμος ούτε του αρέσουν καθόλου οι έγκυες για να πάω να του μιλήσω φιλικά να βρούμε μια άκρη ώστε να γυρίσω στη θέση χωρίς τις σκληρές αρμοδιότητες που είχα πριν ή να με αλλάξει θέση....

Μπορώ να ακούσω απόψεις?Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Σημείωση: Kουτσά στραβά και αν το κράτος δε κόψει και τον ΟΑΕΔ μπορώ να τα καταφέρω οικονομικά αν γυρίσω στη δουλειά σε σχέση με τον ΟΑΕΔ θα παίρνω 400 ευρώ παραπάνω ουσιαστικά...

Ευχαριστώ πολύ...

Racina

# 2 στις 19/10/2011
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 760
καταρχην δεν συμμορφωνονται ολοι οι εργοδοτες με την νομοθεσια δυστυχως...

δηλαδη ακομη και να θελησεις να γυρισεις μπορει να υποστεις ταλαιπωρια με διαμαχες,απειλες, επιθεωρηση εργασιας και ενδεχομενως να χρειαστει να κανεις και καταγγελια

σε εδιωξε οχι επειδη ησουν εγκυος αλλα επειδη ειχε τους λογους του

αν σε δεχτει πισω τηρωντας το νομικο πλαισιο , θα σου κανει το βιο αβιωτο υποψιαζομαι γιατι οι λογοι της απολυσης σου θα εξακολουθουν να υφιστανται.

επισης, μολις τελειωσει η περιοδος της που σε καλυπτει η μητροτητα εννοειται θα σε ξαναδιωξει

βλεπω οτι σε στρεσσαρει η δουλεια αυτη και οπως ειναι οι συνθηκες με την απολυση σου δεν βλεπω να βρισκεις κατανοηση απο τον εργοδοτη σου ωστε να σου φερεται πιο ευνοικα αυτην την περιοδο

αυτα ειναι τα μειον...

απο την αλλη, θα εχεις ασφαλιση, μισθο, προϋπηρεσια και εργασια (που ειναι δυσευρετη στις μερες μας)

αν εχεις γερα νευρα και μπορεις να υιοθετησεις ενα στυλακι του τυπου οτι ακουω απο το ενα αυτι μπαινει και απο το αλλο βγαινει και εισαι στην κοσμαρα σου , καντο
(προσπαθησε το δηλαδη γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπορεσεις να γυρισεις ευκολα πισω)

Εσυ με τη σταση σου μπορεις να φροντισεις να μην επηρεαζεσαι απο τη συμπεριφορα των αλλων στη δουλεια σου. Σε οτι αφορα τη σωματικη εργασια, απαξ και σε δεχτει πισω μπορεις καλλιστα να αρνηθεις να κουβαλας βαρη... ετσι και αλλιως δεν θα μπορει να σε απολυσει...
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

# 3 στις 19/10/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Καταρχην συγχαρητηρια και σου ευχομαι τα καλυτερα.

Κατα δευτερον μην πολυ ακους την πρωην συναδελφισα σου (εχει λογους να μην σε θελει πισω... ).

Στο θεμα σου τωρα,
ολα κρινονται στα οικονομικα σας φιλη μου,
εαν μπορειτε να ανταπεξερθετε ολα ειναι καλα.
Η ακηυεια ειναι πως δυσκολα θα επανερθεις για εργασια μα και το παιδι ειναι πανω απο ολα.

Θα προτεινα μια μεση λυση πχ να επιστρεψεις,
και αφου δεν θα εισαι καλοδεχουμενη..
να παρεις αδειες ιατρου για ολη την εγκυμοσυνη.
Οταν με το καλο γεννησεις και παρεις και τα μειωμενα ωραρια,
το ξαναβλεπεις.

Καλη τυχη.

sunnyeyes-

# 4 στις 20/10/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Mαρω με το καλο να ερθει το μωρακι σας με ενα πονο που λενε.

Οσον αφορα για τη δουλεια.
Καταρχην, εγω ειμαι κατα της εκμεταλευσης γενικοτερα. Ειτε απο αφεντικο ειτε απο εργαζομενο ει δυνατον στο μετρο της δικαιοσυνης που ζουμε. Ας το πουμε συνειδησιακα καλυτερα.

Βασικα αυτο που πρεπει να σκεφτεσαι πρωτα απο ολα ειναι να εισαι καλα με την εγκυμοσυνη σου.

Σιγουρα θα φερει μια αναταραχη η αποκαλυψη στην εταιρια οτι εισαι εγκυος και σιγουρα δεν θα φερει και ομορφες αντιδρασεις. Καλως ή κακως αυτο θα ειναι μια πραγματικοτητα αφου οπως λες ο αφεντικος δεν εχει διαθεση να ακουσει. Οποτε εσυ εισαι διατεθημενη να περασεις αυτη τη περιοδο της ζωης σου που σε απασχολουν αλλα πραγματα πολυ πιο ομορφα, να περασεις μεσα απο φθονους, κακεντρεχειες ή και λογια που θα σε πληγωσουν?

Αφου οπως λες δεν σου αρεσε η δουλεια σου, κατσε να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου και τα 400ευρω δεν θα κανουν τη διαφορα στη ποιοτητα της ζωης σου. Ειναι σημαντικο να εισαι σε ψυχικη ηρεμια αυτο το διαστημα.
Δεν θα σου προτεινα να παιρνεις ψευτικες αδειες για την εγκυμοσυνη, γιατι καλο ειναι να κλεινεις τις πορτες στη ζωη σου με τον καλυτερο τροπο, ειδικα αυτη τη περιοδο.
Εχεις τοσα να σκεφτεις αυτο το διαστημα, ωστε να σκεφτεις την απολυση σαν δωρο του μωρου σου για να μεινετε μαζι.. και οχι σαν ατυχια. .. το μωρο να ξερεις απο τωρα δεχεται την αγαπη σου...

Οταν με το καλο γεννησεις και θα θελησεις να ξαναμπεις στην εργασια, τοτε ισως ανοιξουν αλλες πορτες που τωρα δεν τις γνωριζεις και ειναι περιττο να αγχωνεσαι για το αγνωστο.
Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και μην βαζεις ασχημα μπερδεματα μπροστα σου. 400 ευρω μπορεις να βγαλεις αν αρχισεις να πλεκεις μωρουδιακα καλτσακια, σκουφακια, μπλουζακια, κουβερτουλες σε λιγοτερο απο μηνα
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

karita

# 5 στις 20/10/2011
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 60
Καλημέρα,
Ήθελα να σου απαντήσω σε ένα μήνυμα που είχες στείλει περί πεθερικών, αλλά όταν το είδα, παρατήρησα ότι είχε περάσει καιρός απο τότε που συνομιλούσατε με τα μέλη για το θέμα αυτό.
Τέλος πάντων, ορμόμενη απο εκείνο το άρθρο και διαβάζοντας το σημερινό σου πρόβλημα έχω να σου πώ το εξής: Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να κρατάτε σε λίγο καιρό ένα υγιέστατο μωράκι! Κατά δεύτερον, πίστεψέ με ότι αν δεν ξαναγυρίσεις στη δουλειά σου θα σε "σκίσουν" τα πεθερικά σου.
Έχεις μια μοναδική ευκαιρία να ξεκόψεις μαζί τους: "Θα ήθελα να σας δω, αλλά δυστυχώς δουλεύω όλη μέρα και τις λίγες ελύθερες ώρες που μου απομένουν έχω ανάγκη να ξεκουραστώ".
Αν είσαι μόνη στο σπίτι θα έχουν απαίτηση να πηγαίνεις να τους βλέπεις ή ακόμα χειρότερα θα σου κουβαλιούνται στο σπίτι.
Σε ότι αφορά για τον εργοδότη σου πήγαινε χωρίς τσαμπουκάδες και πες του ότι έμαθες απο τον ΟΑΕΔ, όταν πήγες να πάρεις το επίδομά σου, ότι δεν δικαιούσαι επίδομα ανεργίας γιατί δεν είχε δικαίωμα ο εργοδότης σου να σε απολύσει αφού είσαι έγκυος. Πες του ότι δεν θέλεις να δημιουργήσεις προβλήματα στην δουλειά, αλλά θεωρείς ότι, με αυτά τα δεδομένα, πρέπει να γυρίσεις πίσω. Και φυσικά ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙΣ ΒΑΡΗ!!!!!

Racina

# 6 στις 20/10/2011
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760
ααα δεν θυμομουν οτι η μαρω εγραψε για τα πεθερικα....

αληθεια μαρω πως τα πατε τωρα με τον πεθερο?
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε