Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

H σύγχρονη γυναίκα και οι πολλαπλοί ρόλοι της!

Σελίδα : 1

Μυρτώ

# 1 στις 20/3/2004
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

H σύγχρονη γυναίκα και οι πολλαπλοί ρόλοι της!

Η γυναίκα εργαζόμενη - καριερίστας.
Η γυναίκα σύζυγος.
Η γυναίκα μάνα.

Η γυναίκα που συνεχώς ακροβατεί μεταξύ του ανδρικού ρόλου που αναγκάζεται να έχει στον εργασιακό της χώρο για να επιβιώσει και του γυναικείου ρόλου που της επιβάλλει η φύση και το ένστικτο της.

Πιστεύετε ότι η δουλειά , αποπροσανατολίζει της γυναίκες απομακρύνοντας τις από την θηλικότητα και την γυναικεία τους υπόσταση;
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 2 στις 20/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Να απαντησω λοιπον πρωτη Μυρτω...

Θα μιλησω, οχι εξ ονοματος ολων των γυναικων, αλλα για μενα,μιας και η καθε γυναικα, ο καθε ανθρωπος, ειναι μια διαφορετικη προσωπικοτητα και μοναδικη.

Νοιωθω λοιπον πως η προσωπικοτητα μου μοιαζει με ενα παζλ....μικρα διαφορετικα κομματια που με συνθετουν.

Ειμαι ανθρωπος-γυναικα, σκεπτομενη, κοινωνικο και πολιτικο ον, σπουδαστρια ( ακομα και στην ηλικια μου) μανα, συντροφος, ερωμενη, φιλη, κορη αδελφη, νοικοκυρα, εργαζομενη....ολα ειναι κομματια του εαυτου μου και νοιωθω οτι για να ειμαι καλα και σε ισοροποια ολα αυτα τα κομματια θελω να ειναι καλυμενα.

Δεν ενοιωσα ποτε οτι κατι απο ολα αυτα ηταν εις βαρος καποιου η καποιων αλλων κομματιων μου.

Δουλευω πολλα χρονια, τα τελευταια σε εναν τομεα καθαρα ανδροκρατουμενο, πελατες προμηθευτες κλπ ανδρες και μονο ανδρες, πρεπει με την ποιοτητα της δουλειας μου να αποδεικνυω καθε δευτερολεπτο οτι αξιζω και να καταριπτω ολους εκεινους τους μυθους για ανδρικα και γυναικεια επαγγελματα, να εμπνεω σεβασμο και να ειμαι επαγγελματιας οσο δεν παει, αυτα τις ωρες που ειμαι στη δουλεια, αυτο ομως δεν με εμποδιζει να ειμαι τρυφερη μανα, να ειμαι διπλα στα παιδια μου οχι σαν ''αφεντης γονιος" αλλα σαν στηριγμα, σαν αρωγος, ταυτοχρονα ειμαι γυναικα- συντροφος και ερωμενη, θυληκο δηλαδη με οσα αυτο σημαινει, φιλη για τους φιλους μου, κορη και αδελφη για την οικογενεια μου και την οικογενεια του συντροφου μου, νοικοκυρα......δεν ειναι ευκολο ειναι αληθεια.....ξαπλωνω το βραδυ στο κρεβατι και νοιωθω οτι εχω αδειασει......αφου δινως...δινω ...δινω...μοιραζομαι....μοιραζομαι....μοιραζομαι παντου και σε ολους....μα μεσα απο αυτο το αδειασμα ξαναρχεται το γεμισμα και την επομενη μερα ειμαι ετοιμη παλι και γεματη να μοιραστω αναμεσα σε δουλεια, παιδια , συντροφο, οικογενεια, φιλους και φυσικα στον εαυτο μου, να κανω και πραγματα που εμενα με ευχαριστουν.....

Νομιζω πως για να γινει ομως αυτο πρεπει να ειναι μια γυναικα ερωτευμενη με οτι κανει.....να ειναι παθιαζσμενη και οχι να κανει κατι γιατι πρεπει...ειτε αυτο ειναι καριερα, ειτε ειναι παιδια, ειτε ειναι σκουπισμα μαγειρεμα πλυσιμο και ολα τα του νοικοκυριου, ειτε ειναι σχεση ερωτικη, ειτε σχεση φιλικη, ειτε κοινωνικη..... εγω δινομαι με το ιδιο παθος στη δουλεια μου, στα παιδια μου, στον συντροφο μου, στο νοικοκυριο...σε ολα..... και νομιζω οτι μεχρι τωρα καλα τα εχω καταφερει.

Αρσινοη

koyrsaros

# 3 στις 20/3/2004
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros

Μια γυναίκα εξέφρασε τα συναισθήματα της με τον παρακάτω τρόπο: «Αισθάνομαι σαν απομίμηση άντρα. Η εργαζόμενη γυναίκα δεν έχει ένα επιτυχημένο γυναικείο πρότυπο για να ακολουθήσει. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς απαιτείται από τη γυναίκα να είναι δυνατή και θετική και ταυτόχρονα να κρατά τη θηλυκότητα της. Αισθάνομαι ότι χάνω την επαφή με τον εαυτό μου».

Όταν η γυναίκα υιοθετεί παραδοσιακούς αντρικούς ρόλους, είναι φανερό ότι πολύ δύσκολα θα διατηρήσει τη θηλυκότητα της. Το αυστηρά δομημένο πρόγραμμα εργασίας, η λήψη αποφάσεων με κριτήριο το τελικό αποτέλεσμα και όχι τα συναισθήματα των άλλων, η ανάθεση εντολών και η έλλειψη χρόνου για συζήτηση των ειλημμένων αποφάσεων, ο υπολογισμός στρατηγικών κινήσεων για προστασία από τυχόν επιθέσεις, η σύναψη συμμαχιών βάσει του κέρδους και όχι της φιλίας, η επένδυση χρόνου και ενέργεια; με στόχο το προσωπικό κέρδος και όχι προς όφελος των άλλων - όλα αυτά συμβάλλουν στην κατάπτωση της γυναικείας ψυχής.

Kαποιες απόψεις που έχω παραθέσει σε κάποιο άρθρο με θέμα, το αν ''οι σημερινές γυναίκες είναι δυστυχισμένες'', ίσως βοηθήσουν.
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

# 4 στις 22/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
θα απαντησω και εγω και θα πω οτι η σημερινη γυναικα πραγματικα ειναι παλικαρι..............ετσι απλα..........ειναι φοβερο το τι μπορει να κανει μια γυναικα..............
ετσι τοσο απλα............μπραβο σας γυναικες.....................

YASSMINE

fegarahtida

# 5 στις 22/3/2004
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Δυστυχώς είναι μοιραίο η γυναίκα καριέρας να παραμελεί κάποια άλλες πτυχές της... Όλο το άγχος η κούραση της εργασίας της δεν την αφήνουν να εκδηλώσει την θυληκότητα της, την μητρική της αγάπη, το πόθο της για τον σύντροφό της. Θυσιάζονται ώρες πολύτιμες στο βωμό της καριέρας, είναι ένα φαινόμενο που αυξάνει όλο και περισσότερο.. Όσο και να θέλουμε να λέμε ότι τα μοιράζουμε ίσα δεν γίνεται, κάτι θα μας απορροφάει πιο πολύ την προσοχή, δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη όπως λένε δεν χωράνε...
Ωστόσο είναι θέμα προτεραιοτήτων αναλόγως με την φάση που βρίσκεται η καθεμία και τι έχει επιλέψει ως πρωταρχικό της μέλημα..
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

dancer

# 6 στις 25/3/2004
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Η γυναίκα που συνεχώς ακροβατεί μεταξύ του ανδρικού ρόλου που αναγκάζεται να έχει στον εργασιακό της χώρο για να επιβιώσει και του γυναικείου ρόλου που της επιβάλλει η φύση και το ένστικτο της.

Πιστεύετε ότι η δουλειά , αποπροσανατολίζει της γυναίκες απομακρύνοντας τις από την θηλικότητα και την γυναικεία τους υπόσταση;

Δεν συμβαίνει αυτό σε όλους τους εργασιακούς χώρους, και ίσως ειμαι τυχερή να βρίσκομαι σε χώρους όπου η γυναικεία υπόσταση υπερτερεί της ανδρικής. Χώρους που απαιτούν να διατηρείς τη θηλυκότητα αλλά και να την τονίζεις (και δεν εννοω μόνο εμφανησιακά).
Μπορω να πω μαλιστα, ότι η δουλειά μου, με έκανε περισσότερο 'θηλυκο', με αποτέλεσμα να νιώθω ακόμη καλύτερη μητέρα και σύντροφος.
Ακόμη και ο 'ανταγωνισμός' μεταξύ των θηλυκών του χώρου θα έλεγα οτι τελικά βγαίνει σε καλό.
τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

abrazame

# 7 στις 11/7/2005
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Η.Π.Α.
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 33

συμφωνω απολυτως....!!!!

Matilnda

# 8 στις 11/7/2005
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 140
Και εγω θαυμάζω τις σημερινές γυναίκες.Εχουν φορτωθεί τόσες ευθύνες και παλεύουν συνεχώς πολύ περισοτερο απο τους άντρες.Ποιό ασθενές φύλο;

Mόνο αδύναμες δεν είμαστε.Σπίτι και παιδιά και δουλειά και όλα τα άλλα μαζί.Δεν είδα καμιά γυναίκα να τρέχει στη μαμά της όταν τα βρει μπαστούνια.Μόνο αντρες βλέπω!!!!!!!

The pursuit of happiness is a most ridiculous phrase: If you pursue happiness you'll never find!

eyes_

# 9 στις 12/7/2005
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 181

Παράθεση:
Originally posted by abrazame

συμφωνω απολυτως....!!!!

Με τι από όλα αυτά που έχουν γραφτεί συμφωνείς δεν μας λες όμως !
Με όλα ?

GaTaA

# 10 στις 12/7/2005
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 140
Η θηλυκότητα δεν πρέπει να χάνεται και είναι κρίμα να μπαίνει η γυναίκα σε ανταγωνιστική σχέση με τον άνδρα.
Η γυναίκα θεωρήθηκε για πολλά χρόνια ικανή μόνο να γεννάει, να μεγαλώνει μωρά και να ασχολείται με το νοικοκυριό. Η υποτίμηση αυτή οδηγεί μερικές γυναίκες σε πιο επιθετική αντίδραση μέσα στην οποία τείνει να ξεχάσει τον ρόλο της.
Οι πολλές δουλειές δεν μας αφαιρούν την θηλυκότητα, απλά δεν έχουμε αρκετά χρόνο να διατηρήσουμε (όσο θα θέλαμε) φρέσκια εμφάνιση με αποτέλεσμα να φανούμε ίσως λιγότερες ελκυστικές. Εκεί πιστεύω πως πρέπει να το παλέψουμε διότι όταν μας παντρεύτηκε ο καλός μας, είχαμε την εμφάνιση που τον προσέλκυσε (και μην ακούσω ότι η εμφάνιση δεν παίζει ρόλο για τους άνδρες). Πρέπει να συντηρούμε την εμφάνισή μας όσο γίνεται όπως και την ενέργεια που έχουμε για να περνάμε καλά μαζί του και αυτός μαζί μας.
Οι ηρωισμοί συνήθως δεν πληρώνουν !
Βελούδινη πατούσα και ακονισμένα νύχια. Νιαρρρ

tipss

# 11 στις 15/7/2005
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 22
Η σημερινή κοινωνία είναι πολύ απαιτητική κυρίως από τις γυναίκες...
Ναι, το 24ωρο είναι πολύ λίγο για μία εργαζόμενη-μητέρα-σύζηγο.
Ειλικρινά απορώ πως τα προλαβαίνετε...
Χωρίς να το θέλεις, όταν σκέφτεσαι σε βάθος το θέμα βρίσκεις τη σωστή του διάσταση μόνο αν παράλληλα σιγοψιθυρίζεις το παλαιό, αλλά πάντα επίκαιρο τραγουδάκι που αναφέρεται στη Μαίρη Παναγιωταρά...

dylanthomas

# 12 στις 15/7/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Η γυναίκα σύζυγος.
Η γυναίκα μάνα.

Πιστεύω πως η σύγχρονη γυναίκα, με τις επαυξημένες της ευθύνες, δεν πρόκειται να χάσει τίποτα από τα αρχέγονα ένστικτά της, αν συναντήσει, εκτιμήσει και συζήσει με τον σύγχρονο άνδρα, που έχει συνηδειτοποιήσει το ρόλο του στη σύγχρονη οικογένεια και κοινωνία.

eyes_

# 13 στις 15/7/2005
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 181

Συμφωνώ !

Παράθεση:
Originally posted by dylanthomas

Παράθεση:
Η γυναίκα σύζυγος.
Η γυναίκα μάνα.

Πιστεύω πως η σύγχρονη γυναίκα, με τις επαυξημένες της ευθύνες, δεν πρόκειται να χάσει τίποτα από τα αρχέγονα ένστικτά της, αν συναντήσει, εκτιμήσει και συζήσει με τον σύγχρονο άνδρα, που έχει συνηδειτοποιήσει το ρόλο του στη σύγχρονη οικογένεια και κοινωνία.

Το πως τα έχουμε όλα τακτοποιήσει στο μυαλό μας είναι το κλειδί πιστεύω !
Και πως ο χαρακτήρας και τα βιώματα μας βοηθούν στο να εξελίξουμε σωστά τον εαυτό μας !
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε