Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Παιρνω βαρος και δε ξερω γιατι... Βοηθεια!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Consuelo

# 1 στις 6/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Παιρνω βαρος και δε ξερω γιατι... Βοηθεια!

Μετα απο πολυ καιρο,γεια σας! (το Λονδινο με κρατουσε πολυ απασχολημενη αλλα τους εδωσα μια μουντζα και εφυγα,και να μαι παλι!)

Ισως να μην σας φαινεται τραγικο το θεμα μου αλλα εμενα με εχει οδηγησει σε πολυ ασχημη διαθεση πραγματικα,και τα γραφω εδω γιατι θελω να τα πω εστω καπου.

Λοιπον καταρχην εγω δεν ειμαι παχυσαρκη ειχα ομως παντα εντονη περιφερεια και καποια κιλακια παραπανω.Καπια στιγμη το 2010 πηγα σε ενα γιατρο για μια τυπικη εξεταση του θυρωειδη μου (επειδη υπαρχει θεμα στην οικογενεια μου) και η γιατρος μου ειπε οτι ειχα ταση για υποθυρωειδισμο και οτι γιαυτο μου ηταν δυσκολο να χασω βαρος και ειχα πολυ αργο μεταβολισμο.Μου εδωσε κατι χαπακια ( thyrormone)kai μου ειπε να παιρνω μισο καθε πρωι και να ξαναπαω σε λιγους μηνες. Ολα καλα,εκανα και γυμναστικη και υγιεινη διατροφη παραλληλα και εχανα 1 κιλο τη βδομαδα, και εχασα 10 κιλα (οσα δηλαδη μου περισσευαν). Περυσι το καλοκαιρι του 2010 μου τελειωνουν τα χαπια και αρχισα να παιρνω βαρος,ομως πολυ αργα,παρολο που δεν ειχε αλλαξει κατι στη διατροφη μου (επαιρνα 1200 θερμιδες καθημερινα,εκανα γυμναστικη ενω χορευω και πολυ). Αρχισα καποια στιγμη να παιρνω κιλα αποτομα και πηγα σε εναν ενδοκρινολογο παλι (οχι αυτο ομως που πηγα την πρωτη φορα) με την ελπιδα οτι θα μου ξαναγραψει τη συνταγη και θα σταματησω να παχαινω,ομως μου ειπε οτι πια ο θυρωειδης μου ειναι μια χαρα και δε χρειαζεται. Δε μου εδωσε καμια εξηγηση για το γιατι παιρνω κιλα.
Τελος παντων το θεμα ειναι οτι τωρα το Σεπτεμβρη πηρα 5 κιλα σε 2 βδομαδες (δε μπορω να πω οτι δεν ετρωγα,γιατι ειχαμε πολλους γαμους και βαφτισια μαζι) αλλα ρε παιδια, 5 κιλα σε 2 βδομαδες? Δε μου πανε τα ρουχα μου,νιωθω απαισια, ο γιατρος εξακολουθει να μη δινει καμια εξηγηση για το οτι παιρνω κιλα. Εγω παιρνω ακομα 1200 θερμιδες,πηγα σε διαιτολογο,σε γυμναστηρια,και κανω καθε μερα μαθηματα χορου και τρεξιμο οταν προλαβαινω,ενω ειμαι και Νηπιαγωγος στον ιδιωτικο τομεα (που σημαινει οτι δεν εχω καθιστικη δουλεια)... Και απλως εχω πεσει σε ασχημη καταθλιψη και δε θελω να βλεπω ουτε τον εαυτο μου στον καθρεφτη,ουτε τη φωτογραφια που εχω περασει εδω,γιατι μου θυμιζει ποσο ωραια ημουν τοτε που ειχα χασει τα κιλακια μου.
Αυτα
Αν υπαρχει καποιος που να θελει να μου δωσει τα thyrormone του,ευχαριστως να τα παρω γιατι ο γιατρος δε θελει να μου τα ξαναγραψει (ετσι μου ερχεται να βουτηξω αυτα που εχει η μητερα μου)
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

# 2 στις 6/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Nα μην πάρεις τίποτα μόνη σου.Δεν παίζουμε με τα φάρμακα
Πήγαινε να πάρεις μια δεύτερη γνώμη πρώτα από άλλο γιατρό.

Lora9

# 3 στις 6/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να πας και σε άλλο γιατρό να ρωτήσεις, τι είναι τα φάρμακα ,σουβλάκια να τα δίνουμε έτσι ?

Consuelo

# 4 στις 6/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
ρε παιδια αυτο για τα χαπια για πλακα το ειπα,χαλαρωστε λιγο.
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

Lora9

# 5 στις 6/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Consuelo
ρε παιδια αυτο για τα χαπια για πλακα το ειπα,χαλαρωστε λιγο.

οκ

karita

# 6 στις 6/11/2011
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 60
Καλησπέρα,
Κάνε ορμονολογικές εξετάσεις απο μόνη σου (T3, T4, TSH και ρώτα και τον μικροβιολόγο) και αν είναι εκτός των φυσιολογικών ορίων πήγαινε ξανά στον ενδοκρινολόγο σου. Πιστεύω πάντως ότι δεν είαι φυσιολογικό να έχεις πάρει 5 κιλά σε 2 εβδομάδες. Φαίνεται ή ότι έχει διαλυθεί ο μεταβολισμός σου ή ότι έχεις πρόβλημα θυρωειδούς. Ο διαιτολόγος που πας σου έχει κάνει πρόσφατη λιπομέτρηση;

Consuelo

# 7 στις 7/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by karita
Καλησπέρα,
Κάνε ορμονολογικές εξετάσεις απο μόνη σου (T3, T4, TSH και ρώτα και τον μικροβιολόγο) και αν είναι εκτός των φυσιολογικών ορίων πήγαινε ξανά στον ενδοκρινολόγο σου. Πιστεύω πάντως ότι δεν είαι φυσιολογικό να έχεις πάρει 5 κιλά σε 2 εβδομάδες. Φαίνεται ή ότι έχει διαλυθεί ο μεταβολισμός σου ή ότι έχεις πρόβλημα θυρωειδούς. Ο διαιτολόγος που πας σου έχει κάνει πρόσφατη λιπομέτρηση;

Η διαιτολογος μου εκανε λιπομετρηση αρχες Σεπτεμβρη οταν μου πρωτοεφτιαξε το προγραμμα (γιατι ειχα αλλη διατροφολογο στο Λονδινο).
Τοτε ημουν 58 κιλα με βαση τη μετρηση και επρεπε να χασω 6 κιλα λιπους και να παρω καποιο μυικο ιστο...
Απο τοτε μετακομισα στην Αθηνα και πηρα τα 5 κιλα σαν αστραπη (δεν ακολουθησα ομως πιστα τη διατροφη καθοτι για οικονομικους λογους ετρωγα λιγο πιο φθηνα και προχειρα).Δεν ετρωγα ομως τοσο που να δικαιολογει το να μη μου ανεβαινουν καν τα παντελονια μου σε 2 βδομαδες... Προς το παρον προσπαθω να κλεισω ραντεβου με την πρωτη γιατρο που μου ειχε δωσει τα χαπια να το συζητησω.. Το τε δε μου ειχε βρει προβλημα ουσιαστικο με το θυρωειδη,μου ειχε πει οτι ειχα ταση υποθυρεωειδισμου και οτι αυτο εκανε το μεταβολισμο μου χαλια (ειχα και απο παλια θεμα με το οτι δεν εχανα βαρος με τιποτα)...

# 8 στις 7/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επισης..... δες τι παιζει με τον υπνο σου

Εαν κοιμασαι πολυ αργα το βραδυ ή αν δεν κοιμασαι σωστα/τις ωρες που πρεπει τα κιλα αυξανονται με ραγδαιο ρυθμο... Τσεκαρε το μια και αυτο

Consuelo

# 9 στις 7/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Nikitta
Επισης..... δες τι παιζει με τον υπνο σου

Εαν κοιμασαι πολυ αργα το βραδυ ή αν δεν κοιμασαι σωστα/τις ωρες που πρεπει τα κιλα αυξανονται με ραγδαιο ρυθμο... Τσεκαρε το μια και αυτο

Κοιμαμαι στις 9-10 καθε βραδυ...και ξυπναω 6.30...!!! Ακομα και Σαββατοκυριακα (εχω μηνες να βγω.) ουτε αλκοολ πινω,και εχω να φαω γλυκο ουτε ξερω ποσο καιρο!

# 10 στις 7/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ψαξε μηπως τα χαπια που επαιρνες σου χαλασαν το θυροειδη και ο οργανισμος σου εχει μπει σ αλλη κατασταση.
Καπου ειχα ακουσει πως αν παρεις μια φορα μετα παιρνεις συνεχεια αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει η ειναι τελειως ακυρο.

Εμεις δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα. πολυ απλα θα πας σε 2 γιατρο και σε τριτο αν χρειαστει

# 11 στις 9/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αγαπητη φιλη ,
ο υποθυρεοειδισμος εχει οσα εχεις σωστα περιγραψει.
Πριξημο ,κακη διαθεση,χαμηλο σφυγμο κλπ.
Η κληρονομικοτητα επισης πραγματικα παιζει μεγα ρολο.
Οι αιματολογικες εξετασεις,υπερηχος,σπιθηρογραφημα κλπ δειχνουν οσα ο γιατρος θα κρινει για την συνεχισει η οχι της αγωγης (συνηθως ειναι διαρκειας).

Οπως γνωριζεις τα θυρορμον πωλουνται χωρις συνταγη ,
μα για κανενα λογο δεν παιρνουμε φαρμακα χωρις ιατρικη συμβουλη.

Κοιταξε να ανεβασεις την ψυχικη σου διαθεση (γιατι αυτα ειναι κυκλος με τον θυρεοειδη) και να επιδιωξεις καλο ελεγχο.

Consuelo

# 12 στις 15/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by nikoskant
Αγαπητη φιλη ,
ο υποθυρεοειδισμος εχει οσα εχεις σωστα περιγραψει.
Πριξημο ,κακη διαθεση,χαμηλο σφυγμο κλπ.
Η κληρονομικοτητα επισης πραγματικα παιζει μεγα ρολο.
Οι αιματολογικες εξετασεις,υπερηχος,σπιθηρογραφημα κλπ δειχνουν οσα ο γιατρος θα κρινει για την συνεχισει η οχι της αγωγης (συνηθως ειναι διαρκειας).

Οπως γνωριζεις τα θυρορμον πωλουνται χωρις συνταγη ,
μα για κανενα λογο δεν παιρνουμε φαρμακα χωρις ιατρικη συμβουλη.

Κοιταξε να ανεβασεις την ψυχικη σου διαθεση (γιατι αυτα ειναι κυκλος με τον θυρεοειδη) και να επιδιωξεις καλο ελεγχο.

Μολις πηρα τα αποτελεσματα απο την τελευταια μου εξεταση.
Η γιατρος η οποια μου ειχε χορηγησει τα χαπια τα ανελυσε και ειπε οτι πλεον δεν εχω προβλημα υποθυρωειδισμου που ειχα παλια. Ομως δε μου εδωσε καμια λυση στο γιατι παιρνω τοτε κιλα χωρις να τρωω. Ηδη παιρνω 1200 θερμιδες τη μερα,εχω κοψει οτιδηποτε παχυντικο και συνθετικο, και εχω μαθηματα χορου 2 ωρες καθημερινα. Επομενως δε βρισκω κατι που να εξηγει γιατι δε μπορω να χασω βαρος. Δυστυχως θα πρεπει να δεχτω οτι θα ειμαι ετσι χαλια για το υπολοιπο της ζωης μου και οτι δε θα ξαναφαω ποτε (γιατι αν σημερα φαω αυριο θα εχω παρει 2 κιλα).

mordxw30

# 13 στις 15/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 186
Κόψε μαχαίρι τους υδατάνθρακες για μια εβδομάδα και θα πέσεις αμέσως.
Δεν κινδυνεύεις για τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Ψάξε στο δίκτυο για τη δίαιτα Dukan.

Therion

# 14 στις 15/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Έχεις πάει σε γιατρούς και διαιτολόγους και δε σου είπε κανείς οτι με 1200 θερμίδες τη μέρα υποσιτίζεσαι?

helen66

# 15 στις 16/11/2011
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
1200 θερμιδες μόνο με τοση δραστηριοτητα?
εγω θ ανησυχουσα, εισαι πολυ μικρη ακομα.
Ασφαλεια εχεις? καλυψη ιατρικη?
Ψαξτο πολυ σοβαρα

Ενας επισης λογος για πολλα και γρηγορα κιλα χωρις σοβαρο λογο (διατροφη κλπ) ειναι και η καταθλιψη.
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

# 16 στις 16/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πες μου σε παρακαλω ποσα κιλα εισαι και τι υψος εχεις ?
κατι δεν παει καλα σιγουρα ...

Consuelo

# 17 στις 18/11/2011
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Therion

Παράθεση:

Έχεις πάει σε γιατρούς και διαιτολόγους και δε σου είπε κανείς οτι με 1200 θερμίδες τη μέρα υποσιτίζεσαι?

Εχω παει σε διαιτολογους, και με βαση τη λιπομετρηση που μου εχουν κανει ολες και με βαση το υψος μου(1.63) τα κιλα μου (63) και το σκελετο μου και ολα τα αλλα, εδειξε οτι χρειαζομαι 1240 θερμιδες την ημερα για χασιμο βαρους,και αυτο ειναι αποδεδειγμενο απο οποιαδηποτε σελιδα και οποιοδηποτε ειδικο εχω παει.Μια μεση γυναικα δε χρειαζεται πανω απο 1500.
Και μη μου πειτε τωρα οτι τα κιλα μου ειναι φυσιολογικα, γιατι πηρα 10 κιλα χωρις λογο και για πλακα...
Δυστυχως ομως δεν υπαρχει καμια αλλη λυση. Εχω παραδοσει τα οπλα πλεον.

Ran_Tan_Plan

# 18 στις 18/11/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Therion

Παράθεση:

Εχω παει σε διαιτολογους, και με βαση τη λιπομετρηση που μου εχουν κανει ολες και με βαση το υψος μου(1.63) τα κιλα μου (63) και το σκελετο μου και ολα τα αλλα, εδειξε οτι χρειαζομαι 1240 θερμιδες την ημερα για χασιμο βαρους,και αυτο ειναι αποδεδειγμενο απο οποιαδηποτε σελιδα και οποιοδηποτε ειδικο εχω παει.Μια μεση γυναικα δε χρειαζεται πανω απο 1500.
Και μη μου πειτε τωρα οτι τα κιλα μου ειναι φυσιολογικα, γιατι πηρα 10 κιλα χωρις λογο και για πλακα...

Σουζι τρως!

http://www.youtube.com/watch?v=jSDYqPxRJyU
Μην παρεξηγηθεις!
Πλακα κανω να γελασεις λιγο γιατι βλεπω σε εχει παρει απο κατω το θεμα!

Φτιαξε τουλαχιστον την ψυχολογια σου.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

mathilda

# 19 στις 19/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Τα κιλα τα πηρες σε συγκεκριμενο σημειο; Στην κοιλια πχ;
Ο κυκλος σου πως ειναι; Ξερεις, αν εχεις ωοθηκικες κυστεις, μπορει να παχυνεις αποτομα.

Εγω λεω να το ριξεις λιγο στο χορο και παλι, να δεις αν καις καθολου.

Αλλιως, μια επισκεψη σε εναν (αλλο) γιατρο δεν βλαπτει.

elix_geo

# 20 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Μετα απο πολυ καιρο,γεια σας! (το Λονδινο με κρατουσε πολυ απασχολημενη αλλα τους εδωσα μια μουντζα και εφυγα,και να μαι παλι!)

Μα καλά, άφησες το Λονδίνο και ήρθες εδώ, που όπου νάναι θα καταστραφούμε -ο χρόνος ποικίλει από 3-12 μήνες δίνουν οι προφήτες- ;

Και τι θα πουν οι mutual;
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε