Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΧΩΡΙΣΜΟ..plz help!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

LiLaLow

# 1 στις 7/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Αρνειται το χωρισμο..Plz help!!

Καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλοι καλά!
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας τη δική μου ιστορία που μάλλον δε θα αρέσει
σε κανένα (ούτε σε μένα)!
Είμαι σε μία σχέση εδω και 2 χρόνια,εγώ 24 εκείνος 29.Τον πρώτο χρόνο περίπου ήταν όμορφα ερωτευμένοι και οι δυο
κεραυνοβόλα παρόλο που πολλοί γνωστοί και φίλοι μου είπαν πράγματα γι'αυτόν οχι ευχάριστα και πως δε θα έπρεπε
σε καμία περίπτωση να συνάψω σχέση μαζί του.Με λίγα λόγια τον είχαν στη λίστα με τα "κακά παιδιά",παράλληλα
είναι πολύ νευρικός και οξύθυμος χάνει τον έλεγχο και γινεται επικίνδυνος για τον εαυτό του και για τους άλλους.
(Πέρασε δύσκολα παιδικά χρόνια και μην πολυλογώ δύσκολα στη ζωή του γενικώς)Ήμουν ερωτευμένη όμως και όλα αυτα
δε μπορούσα να τα πιστέψω και να αποδεχτώ την ύπαρξή τους.Όλο το διάστημα αυτό συζούσαμε με πολλές δυσκολίες
αρχικά οικονομικές αλλά δε με ενδιέφερε καθώς θεωρούσα και είχα την ελπίδα πως όλα θ'αλλάξουν.Πίστευα σ'αυτόν
και αυτός σε μένα και νομίζαμε πως όλα θα ξεπεραστούν.Χρυσά όμως λένε πως όταν μπει η ανέχεια απο την πόρτα
ο έρωτας φεύγει απ'το παράθυρο.
Οι δυσκολίες (και όχι μόνο οικονομικές)με φθείρανε ψυχολογικά και σιγά σιγά
άρχισαν να φθείρουν και τα συναισθήματα.Έκανα τεράστια υπομονή,τέτοια δεν έχω κανει ποτέ σε όλη μου τη ζωή,
ανέχτηκα πολλά..τα νεύρα του,τις φωνές,τους τσακωμούς,την ταπείνωση,τα κόμπλεξ του,τις ανασφάλειες του,την
καταπίεση,τον εγωισμό,τις ζήλιες..με απέκοψε απ'τον κόσμο καθώς ήθελε να βγαίνω και να είμαι μονο δικιά του.
Ήμουν το μοναδικό του στήριγμα και έλεγε χωρις εμένα δε μπορεί να ζήσει και οτι δεν έχει ξαναγαπήσει ποτέ τόσο
δυνατά.Παρόλο που δεν ταιριάζαμε καθόλου ούτε κοινωνικά,ούτε εμφανισιακά δεν είχα ξανανιώσει έτσι ποτέ ούτε κ εγώ
και γιαυτό στην αρχή τα αψήφισα όλα και είπα θα το ζησω και ό,τι θέλει ας γίνει.

Το θέμα είναι όμως πως ΔΕΝ αντέχω άλλο!!Του ζήτησα να χωρίσουμε (πολλές φορές)και να συνεχίσει ο καθένας
μονος απο δω και πέρα αλλά να συνεχίσουμε να επικοινωνούμε τηλεφωνικά (όπως και να το κάνουμε 2 χρονια δε σβήνονται
έτσι απλά).Είναι ανένδοτος.Μου ζητάει ευκαιρίες να μου δείξει πως τα πράγματα μπορεί να τα αλλάξει (πράγμα που
θα έπρεπε να το έχει κάνει εδώ και καιρό) και πως όλα θα φτιάξουν.Δε μπορεί να χωνέψει με τίποτα που του λέω ΔΕΝ
αντέχω άλλο,βαρέθηκα να προσπαθώ,κουρατηκα,ξενέρωσα,θέλω να προχωρήσω στη ζωη μου κ να μη μείνω άλλο πίσω.
Και μετα απο κλάματα δικα του (αλλά και δικά μου-όσο έχω κλάψει για τον συγκεκριμένο δεν έχω κλάψει σε όλη μου
τη ζωή) αρχιζουν οι απειλές.."δε μπορω να ζήσω χωρίς εσένα,αν σε χάσω θα αυτοκτονήσω και δεν το εχω σε τιποτα"..
Με βρίζει άσχημα και μου φωνάζει..ΔΕ με αφήνει να τον χωρίσω λέγοντας μου "δε θα φύγεις απο μένα έτσι..εγώ θα
αποφασισω πότε θα χωρισουμε κ όχι εσυ..δε θα ξεμπερδέψεις μαζί μου τόσο εύκολα".Δε μπορώ ούτε να εξαφανιστώ καθως
γνωριζει που μένω.Ειμαι σε απόγνωση δεν ξερω πως να το χειριστώ!!Φοβάμαι πολύ και ταυτόχρονα νιώθω να πνίγομαι και
να καταπιέζομαι μέσα σε μια σχέση αδιέξοδη.Έχασα την κοινωνικότητα μου και φοβάμαι για τα χειρότερα..και όσο
σκέφτομαι πως για τον συγκεκριμένο δεν αξίζει να γίνω καταθλιπτική και θα γίνω αν συνεχισει να μην το δέχεται
τρελαινομαι.Βοήθεια δε μπορω να πάρω απο πουθενα,κανεις απτους δικους μου δε γνωριζει τη σχέση αυτη και δε θέλω
ποτέ να τη μαθουν.Θέλω να χωρίσω άμεσα πλέον δε με κραταει τιποτα σε αυτη τη σχεση.Ολα εχουν τελειωσει(δυστυχως
μονο για μενα,αν και νομιζω πως και γιαυτον το ιδιο ισχύει αλλα φοβαται να χασει την ασφάλεια της καθημερινοτητας)

Αν καποιος είχε την υπομονη και διάβασε οοοόλο αυτο το κατεβατο και θέλει να μου πει μια γνωμη θα ήθελα πολυ να
την ακουσω μπας και μπορεσω και βρω μιαν ακρη.

aseglio

# 2 στις 7/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Και κλαψιάρης, και μalακας...

Υπάρχουν πολλοι τρόποι για να τον κάνεις να ξενερώσει και να χωρίσετε, αλλα ξέχνα τις επικοινωνίες και τα "θα μεινουμε φιλοι". Αυτα ΔΕΝ υπαρχουν (ναι, τα Χ χρονια σβηνονται τοσο απλα).

Αλλα...και να στους πούμε, δεν θα τους ακολουθήσεις.

LiLaLow

# 3 στις 7/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by aseglio
Και κλαψιάρης, και μalακας...

Υπάρχουν πολλοι τρόποι για να τον κάνεις να ξενερώσει και να χωρίσετε, αλλα ξέχνα τις επικοινωνίες και τα "θα μεινουμε φιλοι". Αυτα ΔΕΝ υπαρχουν (ναι, τα Χ χρονια σβηνονται τοσο απλα).

Αλλα...και να στους πούμε, δεν θα τους ακολουθήσεις.

Δε θελω σε καμια περιπτωση να μεινουμε φιλοι..δεν τον βλεπω ουτε φιλικα πια.
Ηθελα να ειναι να κρατησω την επικοινωνια για να του ερθει πιο ομαλα..Εγω τουλαχιστον δε μπορεσα να σκεφτω κατι καλυτερο!

serenita

# 4 στις 7/11/2011
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Απαντήσεις: 2.278
Καταρχην οποιος απειλει οτι θα αυτοκτονησει δεν το κανει..
Κατα δευτερον κατι τετοιοι τυποι ειναι αρκουντως θρασυδειλοι....
Εχω δυο δοκιμασμενους τροπους..μπορεις να δοκιμασεις...Ενας ειναι καποιο αρσενικο σου κοντινο προσωπο να τον πιασει και να του πει 5 πραγματα και δευτερο και πλεον αποτελεσματικο να του πεις με πειστικο υφος οτι εχεις απευθυνθει σε δικηγορο και στην αστυνομια κι οτι στην επομενη κινηση που θα κανει θα υποστει τις συνεπειες...
Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να χωρισεις φιλικα , θελει ξεκαθαρη αντιμετωπιση, σταθερη σταση και καμια συγκινηση στις απειλες του...
Καλο κουραγιο!!!!Οσο πιο γρηγορα ξεμπερδεψεις τοσο καλυτερα θα νιωσεις...

....ps.....το εκπληκτικο ειναι οτι οσο κι αν σε εκπλησσει δεν θα εισαι η μονη που σε εχει αντιμετωπισει ετσι...
Αρέσει στο μέλος elatora1
Ο χαμενος τα παιρνει ολα...

Lora9

# 5 στις 7/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πρέπει να μιλήσεις στους γονείς σου, και μετά στον ίδιο ότι τους
έχεις ενημερώσει .
Είναι άρρωστο το άτομο, και κακώς δεν άκουσες τους φίλους σου, που σου είπαν από την αρχή, ότι κάτι δεν πάει καλά .
Και αυτά που σου είπε η serenita, μην κάθεσαι ούτε λεπτό μαζί του .

sunnyeyes-

# 6 στις 7/11/2011
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Μμμ και αλλος αρρωστος. Αυτοι να δεις που εχουν φωλια και τους κλωνοποιουν.

Κοπελια, κανονισε να καθεσαι και να σου εχει αστραψει και κανα χαστουκι, γιατι τον κοβω για κελεπουρι.

Λοιπον. Ακου τι θα κανεις. Βημα βημα. Πρωτον θα ενημερωσεις τον ξαδερφο σου. Δεν εχεις? Θα ενημερωσεις τον θειο σου τον κολλητο. Τι δεν εχεις? Τοτε παμε στην οικογενεια σου. Αυτος ο ανθρωπος πρεπει να απειληθει απο καποιον που να φοβαται, (μη βαλεις τη μικρη σου την αδερφη), απο τη μανα σου ή απο τον πατερα σου (προτιμω τον πατερα σου) αν εχεις αδερφο ακομα καλυτερα και θα του πεις να του πει δυο λογακια:

"Φιλαρακο, αν την ξαναενοχλησεις θα μας δεις πολλους μπροστα σου".

Μετα απο αυτο, να εισαι σιγουρα οτι ο θρασσυδειλος θα φοραει παμπερς και φυσικα θα σε ενοχλει μονο αν εσυ το επιλεξεις. Και μην νομιζεις οτι θα επιτεθει σε καποιον απο τους δικους σου.. χεστης ειναι ειδαλλως αν ηταν αντρας δεν θα εκανε αυτα που εκανε. Και σηκω και φυγε απο το σπιτι τωρα. Πηγαινε στο πατρικο σου. Ξερεις αν αυτος γυρισει το ματι του αναποδα και σου επιτεθει? Τον κοβεις για νορμαλ? Φυγε τωρα. Πηγαινε σε μιας φιλη σου που να μην το ξερει. Φυγε και ασε να αναλαβουν δραση οι αλλοι.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

morgoth

# 7 στις 7/11/2011
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
τι παει να πει δε θελει να χωρισουμε? ειναι επιλογή σου.

απο κει και περα, του το ανακοινλωνεις (απο μακρια) και οφειελεις να σαι πολυ σιγουρη και σταθερη. Αν σου πει τιποτα του λες οτι θα πας σε δικηγορο να τον κλεισουν μεσα. ΘΑ ηρεμησει. μη μασας.

aseglio

# 8 στις 7/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απλα απόλυτη αδιαφορία. Δεν ξανασηκώνεις τηλέφωνο, δεν απαντας σε μηνυμα. Αν ερθει κάτω απο το σπιτι, δεν ανοίγεις, τον αγνοεις.

Αν εχεις smartphone (android, wm, symbian, iphone) βαλε εφαρμογή call filter να μη χτυπαει οταν σε παιρνει ή να του παταει απορριψη κατευθειαν. Θα κρατήσει κανα 2-3 εβδομαδες.

Αλλα...θα σου στέλνει δακρύβρεχτα μηνύματα και διάφορες απειλές και θα λυγίζεις. Στάνταρ!

Racina

# 9 στις 8/11/2011
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760
lilalow,

καταλαβαινω οτι εισαι σε δυσκολη θεση
και μονο η αλλαγη που προσπαθεις να φερεις στη ζωη σου σε αναστατωνει ποσο μαλλον οταν συνοδευεται απο θεατρικες πραξεις

οκ.. ειναι αρρωστος?ψυχακιας? κολλημενος? παραξενος?
δεν μας νοιαζει τι ειναι..

εσυ εισαι 24 ετων , δεν εισαι μεγαλη αλλα ουτε και εφηβη
Καταρχην μαθε οτι δεν ζηταμε να χωρισουμε.. απλως χωριζουμε

Για να γινει μια σχεση πρεπει να θελουν 2, για να διαλυθει αρκει να θελει ενας.

Δεν υπαρχει το "δεν σε αφηνω να χωρισεις απο εμενα"
Αυτο το συνανταμε μονο σε τελειωμενα παντρεμενα ζευγαρια που χρησιμοποιουν τις υπογραφες τους για να απειλησουν τον αλλο.
Οταν δεν μας θελει ο συντροφος μας χωριζουμε, ετσι ειναι τα πραγματα σε αυτη τη ζωη

Τωρα ο δικος σου δεν λεει να το παραδεχτει...
Εσυ τι κανεις γιαυτο?

Γιατι απαντας στις κλησεις του?
Γιατι του δινεις χωρο να ανπτυξει αυτη τη νοσηρη συμπεριφορα του?
Η ανοχη που του εδειχνες δυο χρονια συνεβαλλε στο να σου φερεται ετσι.

Αν θελουμε να ξεκοψουμε καποιον το κανουμε.
Αν ειναι επικινδυνος ή αρρωστος δεν σκεφτομαστε πως θα το μαθει η μαμα, ο μπαμπας και ο πρωτος ξαδερφος. Ζηταμε βοηθεια απο οποιον θεωρουμε οτι μπορει να μας την παρεχει.

Σε σοβαρες περιπτωσεις απευθυνομαστε στην αστυνομια.

Η εχεις βαλτωσει τοσο πολυ ή δεν εχεις αποφασισει ακομη να τον χωρισεις και ταλαντευεσαι... σε ριχνει το κλαμα του...φοβασαι την αντιδραση του..

δεν ξερω τι απολα...

παντως στο χερι σου ειναι να τον αφησεις..
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

# 10 στις 8/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Που ειναι τα παλιά τα χρόνια ρε γαμώτο, θα είχες τώρα τον αδελφό ή τον ξάδελφο και θα καθάριζαν για πάρτυ σου.

Θα τον έστηναν σε μια γωνία και θα του έλεγαν "μην σε ξαναδουμε ρε με το κορίτσι γιατι θα σε σφάξουμε με τα μουστάκια μας"
Το "κακό παιδί" μου ήθελες και συ, αν και σε προειδοποιήσανε, περαστικά σου τώρα, σορυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω, ας προσπαθήσει άλλος, καλά ξεμπερδέματα με τον loser που έμπλεξες.

serenita

# 11 στις 8/11/2011
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Απαντήσεις: 2.278

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI
Το "κακό παιδί" μου ήθελες και συ, αν και σε προειδοποιήσανε, περαστικά σου τώρα, σορυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω, ας προσπαθήσει άλλος, καλά ξεμπερδέματα με τον loser που έμπλεξες.

Παραδοξως παντως...αυτο το σπανιο ειδος που ξεκινησε απο την Κρητη κι εχει φτασει η χαρη του μεχρι τα Γιαννενα....συνηθως εχει την εικονα καλου παιδιου....)...κλεισιμο παρενθεσης..
Ο χαμενος τα παιρνει ολα...

# 12 στις 8/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by serenita

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI

Παραδοξως παντως...αυτο το σπανιο ειδος που ξεκινησε απο την Κρητη κι εχει φτασει η χαρη του μεχρι τα Γιαννενα....συνηθως εχει την εικονα καλου παιδιου....)...κλεισιμο παρενθεσης..

Mε αυτην την λογικη δηλαδη οταν καποιος κανει ενα λαθος λοιπον και αυτος σαν ανθρωπος ... να κανει τουμπεκι και να το λουστει? καλα να παθει δηλαδη (και ας προσεχε) . ........ θυμιζει κακο γονιο αυτο. που τιμωρει.

Τεσπα...... θεματοθετρια, η λυση ειναι να ...χωρισεις. Τουτεστιν καμμια επικοινωνια...οσο θα το διαπραγματευεσαι τοσο θα κολλαει. Τοσο θα παιρνει θαρρος και θα αρχιζει να απαιτει απο σενα παλι. Πρεπει να σαι σκληρη/ψυχρη και απομακρη. Δεν υπαρχει αλλη λυση δυστυχως. Ετσι και αλλιως με το καλο ηδη προσπαθησες και δεν καταλαβαινει... Κοψε καθε επικοινωνια τελειως. .... και γενικα οτι σου παν τα παιδια εδω...

# 13 στις 8/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Nikitta

Mε αυτην την λογικη δηλαδη οταν καποιος κανει ενα λαθος λοιπον και αυτος σαν ανθρωπος ... να κανει τουμπεκι και να το λουστει? καλα να παθει δηλαδη (και ας προσεχε) . ........ θυμιζει κακο γονιο αυτο. που τιμωρει.

Όχι, εδώ δεν ήταν ενα απλό λάθος, ΗΞΕΡΕ τι πάει να κάνει...

Παράθεση:
Από το μέλος LiLaLow - 07/11/11 01:39
... παρόλο που πολλοί γνωστοί και φίλοι μου είπαν πράγματα γι'αυτόν οχι ευχάριστα και πως δε θα έπρεπε
σε καμία περίπτωση να συνάψω σχέση μαζί του. ...

Αν μου πει κάποιος οτι στο νερό έχει καρχαρία και είμαι τοσο αφελής ωστε να μπω μέσα για κολύμπι πιστεύοντας οτι με εμένα θα αλλάξει ο καρχαρίας και θα γίνει ...δελφινάκι, δεν νομίζω οτι δικαιουμαι να κλαιγομαι μετά εάν βγω απο το νερό με ένα πόδι λογότερο.

morgoth

# 14 στις 8/11/2011
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
τα λάθη ειναι για τους ανθρώπους. απο κει και περα ειναι στο χερι του καθενος να διδασκεται απο αυτά και να μην τα επαναλαμβανει. επίσης δεν ειναι δυνατον για ενα λαθος να πληρώνεις εσαεί.. Ειδικά σε θεματα σχεσεων και ευτυχίας.
Εδώ σκοτώνεις και στα 5 χρονια εισαι εξω. Γιατί πρέπει να πληρώνεις εσαει εαν κανεις ενα λαθος σε μια σχεση σου? Οπότε το πρωτο πραγμα που κάνεις ειναι η απενεχοποίηση. Εκανες λαθος, το αναγνωριζεις, απενεχοποιείσαι και λαμβανεις αποφασεις χωρίς ψυχολογικό φορτιο και πιεση.

ZOUZOUNELLA

# 15 στις 8/11/2011
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Κύπρος
Απαντήσεις: 489
δεν χρειαζεται ν ατον ενημερωσεις για τιποτα ξανα. του το ειπες ηδη οτι θελεις να χωρισετε. οι συζητησεις με τον ψυχακια δεν βγαζουν πουθενα. μαζεψε τα πραγματα σου οσο το δυνατον γρηγοροτερα και απκα σηκω κια φυγε χθες. απο κει και περα αν συνεχισει να σε ενοχλει ασε να αναλαβει δραση καποιο αρσενικο της οικογενειας η καποιος φιλος. θα του κοπει ο βηχας μια και καλη. εσυ ομως μην διαννοηθεις να ξαναεχεις επικοινωνια μαζι του ουτε για να δεις τι κανει. ουτε για να του ευχηθεις για το νεο ετος. γιατι μετα θα φταις μονο εσυ. καλη τυχη!

LiLaLow

# 16 στις 8/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Eυχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας!

Απο όλη αυτή την ιστορία πήρα και κάτι χρήσιμο!Έμαθα πώς ΔΕ θέλω να είναι ο επόμενος και τώρα είμαι σε θέση να αναγνωρίσω αυτα που πριν δε μπορούσα.Ημουν αφελής το παραδέχομαι..έκανα λάθη και δεν έχω σκοπο να κάνω άλλα.Ούτε επικοινωνια δε θέλω απλα του το είπα για να φανεί λιγο καλύτερο.Δε με στενοχωρεί ο χωρισμός αντιθετα αυτες τις μερες που λείπει νιωθω οτι αναπνέω ξανα..και μου αρέσει υπερβολικα πολύ!Επίσης δεν επρεπε να συζησουμε εξαρχης..και αλλο λαθος!
(και το σπιτι ειναι δικο μου..οχι δικο του οποτε αυτος πρεπει να φυγει αλλα δεν έχει ουτε το στοιχειώδη εγωισμο και αξιοπρέπεια να το κάνει!)
Είναι τελικα (για μενα) πολυ καλυτερο να εισαι καπου χαλαρα και να μην πεφτεις με τα μουτρα για να μπορεις να βλεπεις καθαρα..διαφορετικα τυφλωνεσαι και οοολα οσα βλεπουν οι αλλοι εσυ δεν τα βλεπεις..εισαι ανικανος να τα δεις!Μονο οταν φυγει το συννεφακι (και ειναι αργα) τα παιρνεις χαμπάρι.Εγω την πατησα παντως με το χειροτερο τροπο και ευχομαι σε κανενα να μη συμβει κατι αναλογο,διοτι μπαινεις σε εναν φαυλο κυκλο συζητησεων και καταστασεων..και δεν τελειωνει ποτε..ποτε ομως!

Οι απαντησεις σας μου εδειξαν οτι σκεφτομαστε τα ιδια πραγματα..γιατι με ειχε φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για το τι ειναι σωστο και τι λαθος..ελεος πια!

Γιάλλη μια φορα σας ευχαριστω πολύ!

morgoth

# 17 στις 8/11/2011
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
δε πειραζει κουκλα μου. ολα μες στη ζωή ειναι. τα καλα και τα κακα.
σιγουρα οτι αναπνεεις δειχνει πολλα για την ορθοτητα της επιλογης σου. η ψυχολογική μας κατασταση ειναι ενας αλανθαστος δεικτης.

απο κει και περα επιγραμματικα να σου αναφερω πως στην ψυχολογια τετοιυ ειδους συμπεριφορες ονομαζονται χειριστικες. για να κερδισει αυτο που θελει ο αλλος παταει στο συναισθημα, στην δημιουργια τυψεων και αμφιβολιών. Μειώνει την αυτοεκτιμηση του συντροφου κτλ. Σαφώς και δεν ειναι υγιης τροπος συμπεριφοράς.

utterson24

# 18 στις 8/11/2011
author
Ανδρας / 33 / Σε σχέση
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 168
Τι να πω θεματοθέτρια αυτά είναι τα δύσκολα όταν μπλέκεις με συναισθηματικά ασταθείς ανθρώπους.Εκείνοι δίνονται πραγματικά και αρνούνται να αντιληφθούν ότι η σχέση έληξε.Νομίζω ότι του κάνεις κακό στη ζωή του και σου κάνει κακό στη ζωή σου.Πρέπει να χαθείς για μερικούς μήνες,να το χωνέψει και να πάει παρακάτω το παιδί οπως και εσύ.Είναι καλύτερο από το να αναλώνεστε έτσι.Σκέψου ότι εαν είναι δύσκολο για σένα που δεν τον θές,πόσο δύσκολο είναι για αυτόν που σε θέλει.Άποψή μου να προσπαθήσεις να χαθείς δια παντός από την ζωή του,να μην υποφέρετε άλλο και αν χρειαστεί να πας να μείνεις σε καμία φίλη σου(τυχερή η φίλη :-p ) εως ότου ηρεμήσουν τα πραγματα και τελειώσουν οι βραδιές παρακολούθησης κάτω από το σπίτι σου με Dunkin' Donuts και black coffee.

Alone-again

# 19 στις 8/11/2011
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 16
Kοπελα μου γλυκια κανε την οσο ειναι ακομα νωρις..
Σε μια τετοια σχεση ειχε μπλεξει και η αδερφη μου, στα 27 της και προσπαθουσε να χωρισει 3 χρονια.Εμενε με τις απειλες οτι θα αυτοκτονησει και μετα, οταν αρχισε να μην πιανει αυτο το κοπλο, αρχισε να την απειλει οτι θα την σκοτωσει.
Μεσα σε αυτα τα 3 χρονια, γενηθηκε και ο ανηψιος μου, ο οποιος πληρωσε και πληρωνει ολα τα σπασμενα. Γιατι αυτον τελικα, με την βοηθεια των γονειων μου, του συζυγου μου και του αδερφου μου, τον ξαποστειλαμε...Αλλα το παιδι εμεινε να μας τον θυμιζει καθε τρεις και λιγο και με αυτον τον τροπο, υπαρχει ακομα στη ζωη της, παρολο που εχει παντρευτει και αποκτησει και αλλο παιδακι με τον αντρα της....Και ετσι βασανιζει και το παιδι, με το να βριζει την αδερφη μου ολη μερα οταν τον εχει, αλλα και την αδερφη μου που πρεπει να το υπομενει ολο αυτο..
Αυτοι οι "αντρες" ειναι τσιμπουρια και δυσκολα τους κανεις περα..Θελει επιμονη και υπομονη...

Σου ευχομαι τα καλυτερα...

# 20 στις 9/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by LiLaLow
Καλησπέρα!Εύχομαι να είστε όλοι καλά!
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας τη δική μου ιστορία που μάλλον δε θα αρέσει
σε κανένα (ούτε σε μένα)!
Είμαι σε μία σχέση εδω και 2 χρόνια,εγώ 24 εκείνος 29.Τον πρώτο χρόνο περίπου ήταν όμορφα ερωτευμένοι και οι δυο
κεραυνοβόλα παρόλο που πολλοί γνωστοί και φίλοι μου είπαν πράγματα γι'αυτόν οχι ευχάριστα και πως δε θα έπρεπε
σε καμία περίπτωση να συνάψω σχέση μαζί του.Με λίγα λόγια τον είχαν στη λίστα με τα "κακά παιδιά",παράλληλα
είναι πολύ νευρικός και οξύθυμος χάνει τον έλεγχο και γινεται επικίνδυνος για τον εαυτό του και για τους άλλους.
(Πέρασε δύσκολα παιδικά χρόνια και μην πολυλογώ δύσκολα στη ζωή του γενικώς)Ήμουν ερωτευμένη όμως και όλα αυτα
δε μπορούσα να τα πιστέψω και να αποδεχτώ την ύπαρξή τους.Όλο το διάστημα αυτό συζούσαμε με πολλές δυσκολίες
αρχικά οικονομικές αλλά δε με ενδιέφερε καθώς θεωρούσα και είχα την ελπίδα πως όλα θ'αλλάξουν.Πίστευα σ'αυτόν
και αυτός σε μένα και νομίζαμε πως όλα θα ξεπεραστούν.Χρυσά όμως λένε πως όταν μπει η ανέχεια απο την πόρτα
ο έρωτας φεύγει απ'το παράθυρο.
Οι δυσκολίες (και όχι μόνο οικονομικές)με φθείρανε ψυχολογικά και σιγά σιγά
άρχισαν να φθείρουν και τα συναισθήματα.Έκανα τεράστια υπομονή,τέτοια δεν έχω κανει ποτέ σε όλη μου τη ζωή,
ανέχτηκα πολλά..τα νεύρα του,τις φωνές,τους τσακωμούς,την ταπείνωση,τα κόμπλεξ του,τις ανασφάλειες του,την
καταπίεση,τον εγωισμό,τις ζήλιες..με απέκοψε απ'τον κόσμο καθώς ήθελε να βγαίνω και να είμαι μονο δικιά του.
Ήμουν το μοναδικό του στήριγμα και έλεγε χωρις εμένα δε μπορεί να ζήσει και οτι δεν έχει ξαναγαπήσει ποτέ τόσο
δυνατά.Παρόλο που δεν ταιριάζαμε καθόλου ούτε κοινωνικά,ούτε εμφανισιακά δεν είχα ξανανιώσει έτσι ποτέ ούτε κ εγώ
και γιαυτό στην αρχή τα αψήφισα όλα και είπα θα το ζησω και ό,τι θέλει ας γίνει.

Το θέμα είναι όμως πως ΔΕΝ αντέχω άλλο!!Του ζήτησα να χωρίσουμε (πολλές φορές)και να συνεχίσει ο καθένας
μονος απο δω και πέρα αλλά να συνεχίσουμε να επικοινωνούμε τηλεφωνικά (όπως και να το κάνουμε 2 χρονια δε σβήνονται
έτσι απλά).Είναι ανένδοτος.Μου ζητάει ευκαιρίες να μου δείξει πως τα πράγματα μπορεί να τα αλλάξει (πράγμα που
θα έπρεπε να το έχει κάνει εδώ και καιρό) και πως όλα θα φτιάξουν.Δε μπορεί να χωνέψει με τίποτα που του λέω ΔΕΝ
αντέχω άλλο,βαρέθηκα να προσπαθώ,κουρατηκα,ξενέρωσα,θέλω να προχωρήσω στη ζωη μου κ να μη μείνω άλλο πίσω.
Και μετα απο κλάματα δικα του (αλλά και δικά μου-όσο έχω κλάψει για τον συγκεκριμένο δεν έχω κλάψει σε όλη μου
τη ζωή) αρχιζουν οι απειλές.."δε μπορω να ζήσω χωρίς εσένα,αν σε χάσω θα αυτοκτονήσω και δεν το εχω σε τιποτα"..
Με βρίζει άσχημα και μου φωνάζει..ΔΕ με αφήνει να τον χωρίσω λέγοντας μου "δε θα φύγεις απο μένα έτσι..εγώ θα
αποφασισω πότε θα χωρισουμε κ όχι εσυ..δε θα ξεμπερδέψεις μαζί μου τόσο εύκολα".Δε μπορώ ούτε να εξαφανιστώ καθως
γνωριζει που μένω.Ειμαι σε απόγνωση δεν ξερω πως να το χειριστώ!!Φοβάμαι πολύ και ταυτόχρονα νιώθω να πνίγομαι και
να καταπιέζομαι μέσα σε μια σχέση αδιέξοδη.Έχασα την κοινωνικότητα μου και φοβάμαι για τα χειρότερα..και όσο
σκέφτομαι πως για τον συγκεκριμένο δεν αξίζει να γίνω καταθλιπτική και θα γίνω αν συνεχισει να μην το δέχεται
τρελαινομαι.Βοήθεια δε μπορω να πάρω απο πουθενα,κανεις απτους δικους μου δε γνωριζει τη σχέση αυτη και δε θέλω
ποτέ να τη μαθουν.Θέλω να χωρίσω άμεσα πλέον δε με κραταει τιποτα σε αυτη τη σχεση.Ολα εχουν τελειωσει(δυστυχως
μονο για μενα,αν και νομιζω πως και γιαυτον το ιδιο ισχύει αλλα φοβαται να χασει την ασφάλεια της καθημερινοτητας)

Αν καποιος είχε την υπομονη και διάβασε οοοόλο αυτο το κατεβατο και θέλει να μου πει μια γνωμη θα ήθελα πολυ να
την ακουσω μπας και μπορεσω και βρω μιαν ακρη.

Να προσφυγεις στην αστυνομια.

Αλλαξε τηλεφωνα, διευθυνση και παρε δικαστικα μετρα.

ΠΡΕΠΕΙ ΤΑΧΥΣΤΑ να εξαφανιστεις απο αυτον. ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε