Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δραχμή: η μόνη λύση

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

somebody961

# 21 στις 10/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by kospet73
Πές μας τι μέτρα έλαβε το κράτος να ενημερώσει σωστά, προετοιμάσει σωστά, προστατεύσει τους πολίτες, κυρίως τους μεγαλύτερης ηλικίας που έζησαν επι πολλά χρόνια με την δραχμή, και που πρακτικά αδυνατούσαν (ορισμένοι ακόμη δεν μπορούν) να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα και να εκτιμήσουν σωστά την αξία του νέου νομίσματος, να κατανοήσουν την ισοτιμία με την παλιά δραχμή?

Πόση προετοιμασία έγινε πάνω σ'αυτό το θέμα?
Ξέρετε και ξέρω, απολύτως καμία.....

Εζησα να το ακούσω και αυτό. Ενημέρωση και 'φροντίδα' από το κράτος!

Η μόνη 'φροντίδα' του κράτους ήταν πάντα να μας στήνουν αναπαυτικά με λιπαντικό να τους 'υποδεχτούμε'. Και μιλώ ΚΑΙ αλληγορικά εδώ.

Σορυ, δε γελάω με σένα, είναι προφανές.
Αν και θα το ήθελα ειλικρινά βέβαια, και καταλαβαίνεις το πώς το λέω..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

mortis28

# 22 στις 10/11/2011
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 387
καταρχάς 1 δεν ήμασταν έτοιμοι για να μπούμε στο ευρω.. από πολλές πλευρές, το κράτος δεν έκανε σωστή ενημέρωση στο κόσμο, δεν υπήρχε καθόλου έλεγχος στις τιμές κατά την αλλαγή, όλα αυξήθηκαν σε τεράστιο βαθμό εκτός φυσικά από τον μισθό, θυμηθείτε πόσο εύκολα έβγαζαν οι τράπεζες κάρτες και δάνεια μετά το ευρώ, πόσο εύκολα αγόραζες αυτοκίνητο (γέμισε η Ελλάδα με αυτοκίνητα) πόσο εύκολα αγόραζες πράγματα και όλοι ήταν ευτυχισμένοι με το ευρώ σωστά???? δεν κατηγορώ το ευρώ σίγουρα μόνοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας, αφού οι μισοί Έλληνες ψήφιζαν για να βολευτούν στο δημόσιο και οι άλλοι μισοί το έκλεβαν όπου μπορούσαν,
ωραίο λοιπόν το ευρωπαϊκό όνειρο μόνο που ξυπνήσαμε μετά από 10 χρόνια και αρχίζουμε να βλέπουμε την πραγματικότητα...
έχετε την εντύπωση οτι δεν θα έρθουν και άλλα μέτρα? έχετε την εντύπωση οτι θα έρθουν καλύτερες μέρες? πείτε αν το βλέπετε να το δω και εγώ ρε παιδιά...

εγώ από μικρός έμαθα να ζω με τα λιγα άλλωστε οι γονείς μου πάλευαν όλη μέρα στην δουλειά για να μπορούμε να έχουμε βασικά και να ζούμε αξιοπρεπώς τοτε και δεν μας ένοιαζε αν θα έχουμε απο 2 αυτοκίνητα απο 3 κινητά από 1 tv σε κάθε δωμάτιο κτλ
και ΝΙΩΘΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ
τώρα τι νιώθετε ρε παιδιά???
προτιμώ λοιπόν να γυρίσω στα λίγα μια χαρά ζούσαμε κ τότε και δνε με νοιάζει αν θα είναι δραχμή η κατι άλλο πάρα να μου κάνει κουμάντο ο ευρωΠΕΟς...

giannii

# 23 στις 10/11/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279

Παράθεση:
Originally posted by Karga

Παράθεση:
Originally posted by naruto

Τέλος, από πότε αποτελεί "γερμανική φιλοσοφία" και όχι ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ το να ζεις σύμφωνα με τις (οικονομικές) σου δυνατότητες;

Δυστυχώς οι περισσότεροι, τα τελευταία χρόνια, παρασύρθηκαν από την ευκολία που πρόσφερε το πλαστικό χρήμα, από την ψευδαίσθηση ότι δεν πληρώνουν αυτό που αγοράζουν αλλά και από την άνεση με την οποία οι τράπεζες έδιναν τα δάνεια και έφτασαν στο σημείο να μην ξέρουν και οι ίδιοι τι χρωστάνε.

Αυτήν την "κοινή λογική" που αναφέρεις την είχαμε κι εμείς, μέχρι που οι τράπεζες αποφάσισαν ότι είναι συμφερότερο να δανείζουν όλον τον κόσμο από το να εκμεταλλεύονται απλά τις καταθέσεις του.

Θα μου πεις... ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!

Συμφωνώ.

το επιτοκιο δανεισμου στην ελλαδα πριν το ευρω ηταν πολυ υψηλο.
με την εισοδο του ευρω η τραπεζες βρησκανανε πολλα κεφαλαιο απο ξενες τραπεζες με πολυ χαμηλο επιτοκιο.
οποτε ψαχνανε συνεχως πελατες να δανειζουνε με υψηλο επιτοκιο σε σχεση με της αλλες χωρες της ευρωζωνης.
πχ δανειζοτανε με 5% και σε δανειζανε με 17% σε καρτες
ειχαν μεγαληκερδοφορια
σε περνανε 5 τηλ την μερα για καρτες δανεια αυτ/το και για διακοπες δανεια.
απο την στιγμη που ηταν ευκολα τα δανεια και ο καθενας επερνε για οτι επιθυμουσε χωρις να εχει την δυνατοτητα αποπληρωμης.
πολλοι περνανε δανειο απο μια τραπεζα οταν τους ενοχλουσε .περνανε απο μια δευτερη εξοφλουσανε ενα μεροςστην συνεχεια απο μια τριτη για να καλυψουν την δευτερη κτλ.
τωρα ενας δευτερος παραγοντας οσο παραξενο κ αν φαινεται ειναι το κλιμα
τα κρατη που βρισκονται κοντυτερα στον ισημερινο. οι λαοι ειναι πιο επιρεπεις στης απολαυσεις και λιγοτερο στην δουλεια.
οταν ο καιρος ειναι καλος εισαι καθε μερα εξω παραλιες ταβερνες καφε μπαρακια. ενω οι βορειοι ειναι δουλεια σπιτι και μονο σκ/κο εχουν εξοδο.
βεβαια υπαρχουν και αλλοι λογοι .
πολιτικοι . λαμογια κτλ

Dean_Martin

# 24 στις 10/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Φυσικα και εξ αρχής δεν έπρεπε να μπούμε στο ευρώ.Πως αλλάζει νόμισμα μια χώρα έτσι εύκολα ; Πρέπει να έχει και την κατάλληλη οικονομία να το στήρίξει.Εμείς τι είχαμε ; Τις φούσκες στο χρηματιστήριο, πού κάποιες κυβερνήσεις μας φέρανε καί πολλοί πού τώρα δημοσιεύουν στο φόρουμ τους ψηφίσανε κιόλας και τώρα διαμαρτύρονται.Πιό δυνατό νόμισμα απαιτεί καί πιό δυνατή οικονομία, αλλα η κυβέρνηση σημίτη τότε φρόντισε να ξεγελάσει τον λαό παρά να αναπτύξει μια πραγματική οικονομία.Οχι βέβαια οτι οι άλλες κυβερνήσεις τα κάνανε καλύτερα.Συνέχισαν την ίδια νοοτροπία γιατί απλά κανείς δεν νοιάστηκε πραγματικά γιαυτό τον τόπο.Καί βέβαια πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία μας πρώτα.Καί βέβαια πρέπει να αναθεωρήσουμε όλοι τον τρόπο που σκεφτόμαστε καί λειτουργούμε.Καί σημαντικότερο να σταματήσουμε να μισούμε την Ελλάδα και τους Ελληνες.

# 25 στις 11/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Πές μας τι μέτρα έλαβε το κράτος να ενημερώσει σωστά, προετοιμάσει σωστά, προστατεύσει τους πολίτες, κυρίως τους μεγαλύτερης ηλικίας που έζησαν επι πολλά χρόνια με την δραχμή, και που πρακτικά αδυνατούσαν (ορισμένοι ακόμη δεν μπορούν) να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα και να εκτιμήσουν σωστά την αξία του νέου νομίσματος, να κατανοήσουν την ισοτιμία με την παλιά δραχμή?

Δηλαδή, πέρα του να ενημερωθεί ο κόσμος για την αξία του ευρώ και την ισοτιμία του με την δραχμή... τι μέτρα θεωρείς ότι έπρεπε να πάρει το κράτος και πώς μπορούσε να προστατεύσει καλύτερα τους πολίτες;

Αυτό που λέτε ότι αυξήθηκαν απότομα και πολύ οι τιμές όταν μπήκαμε στο ευρώ, είναι αλήθεια μεν, αλλά δεν είναι δα και ελληνικό φαινόμενο! Σε όλες τις χώρες (ναι, και στην Γερμανία) παρατηρήθηκε το ίδιο ακριβώς!

Παράθεση:
Ας μας απαντήσουν όμως όλοι αυτοί που υποστηρίζουν τα παραπάνω, πως γίνεται στην ίδια μοίρα με μας να ναι και η ιταλία που βλέπουμε το τελευταίο διάστημα τι έχει πάθει. Και οι Ιταλοί διεφθαρμένοι, τεμπέληδες, αντιπαραγωγικοί με τέτοια τεράστια βιομηχανία που διαθέτει, με κάκιστη νοοτροπία? Και οι Ισπανοί το ίδιο? Και οι Πορτογάλλοι? Σύντομα και οι Βέλγοι?

Ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί... όλοι αυτοί που ανέφερες ΔΕΝ είναι στην ίδια μοίρα με εμάς! Απλά έχουν και αυτοί τα προβλήματα τους, αλλά είναι τουλάχιστον υπερβολή να συγκρίνονται με τα δικά μας!
Χώρια από αυτό, και αυτοί οι λαοί έχουν κάνει κάποια λάθη...

Από την άλλη μεριά, φυσικά και υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο των "αγορών"! Απλά είναι λίγο δύσκολο (αντικειμενικά) να κάνεις κάτι για αυτό, όταν και εσύ έχεις καταχesμένη την φωλιά σου...
Ή για να το πω και πιο απλά... ακόμη και αν αυτό το "σάπιο στο βασίλειο των αγορών" δεν υπήρχε, πάλι θα καταλήγαμε κάποια στιγμή με σοβαρά προβλήματα!

Παράθεση:
Originally posted by mortis28
προτιμώ λοιπόν να γυρίσω στα λίγα μια χαρά ζούσαμε κ τότε και δνε με νοιάζει αν θα είναι δραχμή η κατι άλλο πάρα να μου κάνει κουμάντο ο ευρωΠΕΟς...

Και νομίζω ότι κάπου εδώ φαίνεται η διαφορά στα... βίτσια μας!
Προσωπικά, αν πρέπει κάποιος να μου κάνει κουμάντο, προτιμώ να μου κάνει ο ευρωΠΕΟΣ παρά ο ΠΕΟέλληνας (και δη ο πολιτικός)!

kospet73

# 26 στις 11/11/2011
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί... όλοι αυτοί που ανέφερες ΔΕΝ είναι στην ίδια μοίρα με εμάς! Απλά έχουν και αυτοί τα προβλήματα τους, αλλά είναι τουλάχιστον υπερβολή να συγκρίνονται με τα δικά μας!
Χώρια από αυτό, και αυτοί οι λαοί έχουν κάνει κάποια λάθη...

Για να το λες με τόση σιγουριά, πάει να πει πως έχεις συγκεκριμένη άποψη.
Για πες την μας λοιπόν μπας και μας πείσεις…
Πες μας για παράδειγμα, σε τι διαφέρουν αυτοί (Ιταλία-Ισπανία-Πορτογαλία) από μας, ώστε να θεωρείς ότι είναι τουλάχιστον υπερβολή να συγκρινόμαστε μαζί τους.

Πες μας επίσης, ποια είναι αυτά τα «κάποια λάθη» που έχουν κάνει. Γιατί για να το λες, προφανώς γνωρίζεις και ποια ακριβώς είναι αυτά. Εντάξει τα δικά μας τα ξέρουμε…
Για πες όμως και τα δικά τους, εσύ που τα ξέρεις, ώστε να τα μάθουμε κι εμείς που δεν τα ξέρουμε….

Όπως κατάλαβες, η αόριστη και γενικόλογη τοποθέτησή σου δεν με έπεισε ούτε κατ ελάχιστο……

Παράθεση:
Και νομίζω ότι κάπου εδώ φαίνεται η διαφορά στα... βίτσια μας!
Προσωπικά, αν πρέπει κάποιος να μου κάνει κουμάντο, προτιμώ να μου κάνει ο ευρωΠΕΟΣ παρά ο ΠΕΟέλληνας (και δη ο πολιτικός)!

Ακριβώς. Εσύ απ ότι φαίνεται έχεις βίτσιο να διαλέγουν άλλοι για σένα το…. «πέος» που θα σου βάζουν. Δεν φτάνει δηλ που θα τον τρώς, να μην έχεις το δικαίωμα ούτε καν να επιλέξεις απο ποιόν. Αυτό κι αν είναι βίτσιο!!!

Εγώ πάλι, προτιμώ αυτό το πέος να το διαλέγω μόνος μου, έχοντας το δικαίωμα να επιλέγω ο ίδιος ποιος θα μου το βάλει, μέσω των εκλογών που θα οδηγούν σε μια ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΕΘΝΙΚΗ κυβέρνηση κι όχι μέσω διορισμού του βιαστή μου από ξένες δυνάμεις, είτε αυτός ο βιαστής λέγεται υπηρεσιακός πρωθυπουργός, είτε επίτροπος ΡΑΙΧ-ενμπαχ, είτε όπως αλλιώς θέλει......
Τέλος, για σχολίασέ μου λίγο το πινακάκι με τις ισοτιμίες των εθνικών νομισμάτων με το ευρώ που παρέθεσα και πως εξηγείς το γεγονός ότι οι χώρες που το νόμισμά τους "κλείδωσε" σε υψηλή αναλογία ισοτιμίας σε σχέση με το ευρώ είναι αυτές που έχουν σήμερα πρόβλημα, ενώ αντίθετα, εκείνες που είχαν μικρή αναλογία είναι αυτές που σήμερα θησαυρίζουν.
Που το αποδίδεις? Συμπτωματικό ή μήπως κάτι άλλο? Κι επιμένω σ'αυτό επειδή κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν φταίει το Ευρώ, αλλά εμείς.

Σαν να λέμε, φτιάξαμε ένα κουστουμάκι, ίδιο μέγεθος, ίδια κοψιά για 17 διαφορετικούς ανθρώπους κι επειδή δεν ταιριάζει σε όλους το ίδιο όπως είναι άλωστε και το πιο λογικό να συμβεί, κατηγορούμε τον σωματότυπο αυτών που δεν τους κάθεται καλά κι όχι τον ράφτη που είχε την ηλίθια ιδέα, ενδεχομένως και τον δόλο, να το κάνει έτσι. Να το προσαρμώσει δηλ στα μέτρα 3-4 απ'αυτούς και να απαιτεί απ τους υπόλοιπους 12-13 να "φορεθούν" απ το κουστούμι κι όχι να το "φορέσουν". Κι επειδή αυτό δεν γίνεται, πως θα μπορούσε να γίνει άλλωστε, να τους δείχνει με το δάχτυλο και να τους αποκαλεί PIGS......
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

# 27 στις 12/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Για να το λες με τόση σιγουριά, πάει να πει πως έχεις συγκεκριμένη άποψη.
Για πες την μας λοιπόν μπας και μας πείσεις…

Αφού προφανώς δεν έχεις καμμία διάθεση να πειστείς, γιατί μπαίνεις στον κόπο να με ρωτήσεις;

Παράθεση:
Πες μας για παράδειγμα, σε τι διαφέρουν αυτοί (Ιταλία-Ισπανία-Πορτογαλία) από μας, ώστε να θεωρείς ότι είναι τουλάχιστον υπερβολή να συγκρινόμαστε μαζί τους.

Διαφέρουν στον τρόπο που χειρίζονται την κρίση.
Δες π.χ. τι γίνεται τώρα στην Ιταλία. Μέσα σε μια εβδομάδα έγιναν πράγματα που εδώ χρειάστηκε 2 χρόνια για να γίνουν!
Στην Πορτογαλία επίσης, τα κόμματα φτάνουν κάποιες φορές σε συμφωνία. Δεν χρειάζεται πρώτα να φτάσουν σε σημείο να είναι με το ένα πόδι στο κενό για να κάνουν κάτι!

Α, δες και πού βρίσκονται τα ελληνικά spreads σήμερα σε σύγκριση με αυτά των άλλων χωρών:

Ακόμα πιστεύεις ότι είμαστε στην ίδια μοίρα;

Παράθεση:
Πες μας επίσης, ποια είναι αυτά τα «κάποια λάθη» που έχουν κάνει. Γιατί για να το λες, προφανώς γνωρίζεις και ποια ακριβώς είναι αυτά. Εντάξει τα δικά μας τα ξέρουμε…
Για πες όμως και τα δικά τους, εσύ που τα ξέρεις, ώστε να τα μάθουμε κι εμείς που δεν τα ξέρουμε….

Την ειρωνεία την προσπερνάω...

Για την Ιταλία μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω: 1,3 εκατ. προνοµιούχοι κοστίζουν €24,7 δισ. Η «κάστα» πολιτικών και δημόσιων λειτουργών υπερασπίζεται λυσσαλέα τα κεκτημένα της

Στην Πορτογαλία, πολλοί αγρότες δήλωναν ότι κατείχαν εκτάσεις γης πολύ μεγαλύτερες από τις πραγματικές προκειμένου να εισπράττουν αυξημένες επιδοτήσεις. Σου θυμίζει κάτι;

Και αυτά είναι απλά παραδείγματα. Καλά θα ήταν άμα ήξερα με κάθε λεπτομέρεια τι γίνεται σε αυτές τις χώρες, αλλά εδώ δεν ξέρω όλα όσα θα ήθελα να ξέρω που αφορούν την δική μου!

Παράθεση:
Ακριβώς. Εσύ απ ότι φαίνεται έχεις βίτσιο να διαλέγουν άλλοι για σένα το…. «πέος» που θα σου βάζουν. Δεν φτάνει δηλ που θα τον τρώς, να μην έχεις το δικαίωμα ούτε καν να επιλέξεις απο ποιόν. Αυτό κι αν είναι βίτσιο!!!

Εγώ πάλι, προτιμώ αυτό το πέος να το διαλέγω μόνος μου, έχοντας το δικαίωμα να επιλέγω ο ίδιος ποιος θα μου το βάλει, μέσω των εκλογών που θα οδηγούν σε μια ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΕΘΝΙΚΗ κυβέρνηση κι όχι μέσω διορισμού του βιαστή μου από ξένες δυνάμεις, είτε αυτός ο βιαστής λέγεται υπηρεσιακός πρωθυπουργός, είτε επίτροπος ΡΑΙΧ-ενμπαχ, είτε όπως αλλιώς θέλει......

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό βρε kospet;

Δηλαδή... ας υποθέσουμε ότι θέλω τον Λουκά Παπαδήμο για πρωθυπουργό!
Θα μπορέσω να τον ψηφίσω στις επόμενες (ή μεθεπόμενες ή... κάποιες) εκλογές;

Παράθεση:
Τέλος, για σχολίασέ μου λίγο το πινακάκι με τις ισοτιμίες των εθνικών νομισμάτων με το ευρώ που παρέθεσα και πως εξηγείς το γεγονός ότι οι χώρες που το νόμισμά τους "κλείδωσε" σε υψηλή αναλογία ισοτιμίας σε σχέση με το ευρώ είναι αυτές που έχουν σήμερα πρόβλημα, ενώ αντίθετα, εκείνες που είχαν μικρή αναλογία είναι αυτές που σήμερα θησαυρίζουν.
Που το αποδίδεις? Συμπτωματικό ή μήπως κάτι άλλο? Κι επιμένω σ'αυτό επειδή κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν φταίει το Ευρώ, αλλά εμείς.

ΟΚ, να το σχολιάσω και αυτό.

Πριν μπούμε στο ευρώ, η ισοτιμία μεταξύ δραχμής και μάρκου ήταν περίπου 1 DEM=170 δρχ.
Κατά την γνώμη σου τι έπρεπε να γίνει; Έπρεπε η ισοτιμία να γινόταν 1 €=2 δρχ ας πούμε; Δηλαδή έτσι ξαφνικά θα αποκτούσε η δραχμή αξία ίση με το μάρκο; Γίνονται αυτά τα πράγματα;

Παράθεση:
Σαν να λέμε, φτιάξαμε ένα κουστουμάκι, ίδιο μέγεθος, ίδια κοψιά για 17 διαφορετικούς ανθρώπους κι επειδή δεν ταιριάζει σε όλους το ίδιο όπως είναι άλωστε και το πιο λογικό να συμβεί, κατηγορούμε τον σωματότυπο αυτών που δεν τους κάθεται καλά κι όχι τον ράφτη που είχε την ηλίθια ιδέα, ενδεχομένως και τον δόλο, να το κάνει έτσι. Να το προσαρμώσει δηλ στα μέτρα 3-4 απ'αυτούς και να απαιτεί απ τους υπόλοιπους 12-13 να "φορεθούν" απ το κουστούμι κι όχι να το "φορέσουν". Κι επειδή αυτό δεν γίνεται, πως θα μπορούσε να γίνει άλλωστε, να τους δείχνει με το δάχτυλο και να τους αποκαλεί PIGS......

Αν είσαι παχύσαρκος ή ανορεκτικός και έχεις προβλήματα, το τελευταίο που σου φταίει είναι τα ρούχα που φοράς!

Heptamer

# 28 στις 12/11/2011
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.071

Παράθεση:
Originally posted by Dean_Martin
Καί βέβαια πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία μας πρώτα.Καί βέβαια πρέπει να αναθεωρήσουμε όλοι τον τρόπο που σκεφτόμαστε καί λειτουργούμε.Καί σημαντικότερο να σταματήσουμε να μισούμε την Ελλάδα και τους Ελληνες.

Ευσεβής πόθος!

Πιο ευκολο ειναι να αποικισθει ο Αρης,παρα να αλλαξει νοοτροπια ο Ελληναρας.

Ακομα - τολμω να πω - και με τα ...αγγουρομετρα που του ηρθαν και θα του ερθουν,δεν προκειται να αλλαξει.

Το ανατολίζον DNA δεν αφηνει περιθωρια για τετοιες ....πολυτελειες.

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

kospet73

# 29 στις 12/11/2011
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Πριν μπούμε στο ευρώ, η ισοτιμία μεταξύ δραχμής και μάρκου ήταν περίπου 1 DEM=170 δρχ.
Κατά την γνώμη σου τι έπρεπε να γίνει; Έπρεπε η ισοτιμία να γινόταν 1 €=2 δρχ ας πούμε; Δηλαδή έτσι ξαφνικά θα αποκτούσε η δραχμή αξία ίση με το μάρκο; Γίνονται αυτά τα πράγματα;

Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοούσα…
Αυτό που είπα έχει να κάνει με το πόσο εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κάποιος την αξία της ισοτιμίας του παλιού εθνικού του νομίσματος σε σχέση με το ευρώ, έχοντας στο μυαλό το παράδειγμα με τα ρέστα απ το ταξί που έδωσε ο observer.
Αλλιώς είναι εξοικειωμένοι οι Γερμανοί πχ όταν 0,30 € είναι σχεδόν 0,55 μάρκα, πιο εύκολα μπορούν να αντιληφθούν την αξία των 30 λεπτών γιατί είναι πιο κοντά στην παλιά αξία των νομισμάτων τους σε σχέση με μας που 0,30 € αξίζουν 104 δρχ, δηλ καμία σχέση με πριν.

Παράθεση:
Αν είσαι παχύσαρκος ή ανορεκτικός και έχεις προβλήματα, το τελευταίο που σου φταίει είναι τα ρούχα που φοράς!

Αυτό που λες δεν στέκει.
Αν ήταν έτσι, τότε να δώσω εγώ το παντελόνι μου σε 16 τυχαίους που θα συναντήσω στον δρόμο και να τους πω «πάρτε το και φορέστε το». Αν δεν τους κάνει, τότε όποιος είναι πιο χοντρός από μένα να αδυνατήσει. Όποιος είναι πιο αδύνατος να φάει να παχύνει. Όποιος είναι πιο ψηλός να κοντύνει. Όποιος είναι πιο κοντός να ψηλώσει.
Αν ήταν έτσι, τότε όλα τα καταστήματα ρούχων και υποδημάτων θα’χαν ένα νούμερο ρούχα, ένα νούμερο παπούτσια. Δεν έχουν όμως. Γιατί να μην έχουν, αφού σύμφωνα με την δική σου λογική δεν φταίει το ρούχο αλλά αυτός που το φορά?
Το ευρώ ΔΕΝ ταίριαζε σε 17 διαφορετικές οικονομίες το ίδιο. Δεν γινόταν να ταιριάσει και γιαυτό (κυρίως) έχουμε σήμερα αυτά τα αποτελέσματα.
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

# 30 στις 12/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer

Παράθεση:
Originally posted by Dean_Martin
Καί βέβαια πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία μας πρώτα.Καί βέβαια πρέπει να αναθεωρήσουμε όλοι τον τρόπο που σκεφτόμαστε καί λειτουργούμε.Καί σημαντικότερο να σταματήσουμε να μισούμε την Ελλάδα και τους Ελληνες.

Ευσεβής πόθος!

Πιο ευκολο ειναι να αποικισθει ο Αρης,παρα να αλλαξει νοοτροπια ο Ελληναρας.

Ακομα - τολμω να πω - και με τα ...αγγουρομετρα που του ηρθαν και θα του ερθουν,δεν προκειται να αλλαξει.

Το ανατολίζον DNA δεν αφηνει περιθωρια για τετοιες ....πολυτελειες.

Το... ποιο DNA??

Αυτό το "αστειάκι" με τις δήθεν επιρροές από 400 χρόνια τουρκοκρατίας και με τον δήθεν "ραγιαδισμό" και δεν ξέρω τι άλλο, μήπως να σταματούσε κάποτε;
Υπήρξε μια εποχή, όχι πολύ μακρινή (δεκαετίες '60-'70) που είχαμε κάποιες διαφορετικές νοοτροπίες από τις σημερινές. Που ο Έλληνας δεν είχε σαν όνειρο "να μπει στο δημόσιο να αράξει" ας πούμε... Που επικρατούσε η άποψη "δούλεψε και θα προκόψεις"...

(Δείτε εδώ την θεία από το Σικάγο ας πούμε... τον δ.υ. δεν τον ήθελε για την ανιψιά της! Αν η ταινία γυριζόταν την τελευταία δεκαετία; )

http://www.youtube.com/watch?v=vNUWU1u-Usg

Παράθεση:
Αυτό που είπα έχει να κάνει με το πόσο εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κάποιος την αξία της ισοτιμίας του παλιού εθνικού του νομίσματος σε σχέση με το ευρώ, έχοντας στο μυαλό το παράδειγμα με τα ρέστα απ το ταξί που έδωσε ο observer.
Αλλιώς είναι εξοικειωμένοι οι Γερμανοί πχ όταν 0,30 € είναι σχεδόν 0,55 μάρκα, πιο εύκολα μπορούν να αντιληφθούν την αξία των 30 λεπτών γιατί είναι πιο κοντά στην παλιά αξία των νομισμάτων τους σε σχέση με μας που 0,30 € αξίζουν 104 δρχ, δηλ καμία σχέση με πριν.

Λίγο πιο πάνω σε ρώτησα τι μέτρα θεωρείς ότι έπρεπε να πάρει το κράτος προκειμένου να προστατεύσει τους πολίτες του. Εκτός αν θεωρείς ότι δεν έπρεπε ποτέ να μπούμε στο ευρώ...

Παράθεση:
Αν ήταν έτσι, τότε να δώσω εγώ το παντελόνι μου σε 16 τυχαίους που θα συναντήσω στον δρόμο και να τους πω «πάρτε το και φορέστε το». Αν δεν τους κάνει, τότε όποιος είναι πιο χοντρός από μένα να αδυνατήσει. Όποιος είναι πιο αδύνατος να φάει να παχύνει. Όποιος είναι πιο ψηλός να κοντύνει. Όποιος είναι πιο κοντός να ψηλώσει.
Αν ήταν έτσι, τότε όλα τα καταστήματα ρούχων και υποδημάτων θα’χαν ένα νούμερο ρούχα, ένα νούμερο παπούτσια. Δεν έχουν όμως. Γιατί να μην έχουν, αφού σύμφωνα με την δική σου λογική δεν φταίει το ρούχο αλλά αυτός που το φορά?
Το ευρώ ΔΕΝ ταίριαζε σε 17 διαφορετικές οικονομίες το ίδιο. Δεν γινόταν να ταιριάσει και γιαυτό (κυρίως) έχουμε σήμερα αυτά τα αποτελέσματα.

Για να μπεις στο ευρώ, υποτίθεται ότι έπρεπε η οικονομία σου να τηρεί κάποιες προϋποθέσεις και εσύ σαν κράτος να τηρήσεις κάποιες δεσμεύσεις. Αν πραγματικά δεν ήθελες, μπορούσες να κρατήσεις το δικό σου νόμισμα! Εμείς όμως, για διάφορους λόγους, δεν την θέλαμε την δραχμή. Θέλαμε να έχουμε ένα ισχυρό νόμισμα και να απολαμβάνουμε τα προνόμια που αυτό συνεπάγεται (π.χ. δανεισμός με χαμηλά επιτόκια)... αλλά χωρίς να τηρούμε κάποιες υποχρεώσεις! Φανήκαμε κουτοπόνηροι Έλληνες για μια ακόμη φορά!
Και κάτι ακόμα: αν το ευρώ φταίει για όλα, τι οδήγησε τον Τρικούπη να πει το περίφημο "Δυστυχώς, επτωχεύσαμεν!" το 1893;
Παρατήρηση: όταν κάτι σου πάει στραβά, ο πειρασμός να πεις "δεν φταίω εγώ, φταίει εκείνο ή το άλλο ή ο άλλος" είναι μεγάλος και είναι ανθρώπινο να υποκύπτουμε. Το πρόβλημα είναι ότι με αυτή την προσέγγιση, δεν βλέπουμε τα δικά μας λάθη που μας οδήγησαν στο να πάει κάτι στραβά και διατρέχουμε κίνδυνο να τα επαναλαμβάνουμε και να έχουμε τα ίδια (στραβά) αποτελέσματα!
Αν όμως πούμε ότι "ναι, εγώ φταίω", το επόμενο βήμα θα είναι να ψαχτούμε λίγο να δούμε τι κάναμε λάθος, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά και τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα. Με άλλα λόγια, αναλαμβάνουμε την ευθύνη για την στραβή και αναγνωρίζουμε στον εαυτό μας την δύναμη να τις αποφεύγουμε από εδώ και πέρα, άσχετα του τι γίνεται γύρω μας!

giannii

# 31 στις 12/11/2011
author
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279
Παρατήρηση: όταν κάτι σου πάει στραβά, ο πειρασμός να πεις "δεν φταίω εγώ, φταίει εκείνο ή το άλλο ή ο άλλος" είναι μεγάλος και είναι ανθρώπινο να υποκύπτουμε. Το πρόβλημα είναι ότι με αυτή την προσέγγιση, δεν βλέπουμε τα δικά μας λάθη που μας οδήγησαν στο να πάει κάτι στραβά και διατρέχουμε κίνδυνο να τα επαναλαμβάνουμε και να έχουμε τα ίδια (στραβά) αποτελέσματα!
Αν όμως πούμε ότι "ναι, εγώ φταίω", το επόμενο βήμα θα είναι να ψαχτούμε λίγο να δούμε τι κάναμε λάθος, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά και τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα. Με άλλα λόγια, αναλαμβάνουμε την ευθύνη για την στραβή και αναγνωρίζουμε στον εαυτό μας την δύναμη να τις αποφεύγουμε από εδώ και πέρα, άσχετα του τι γίνεται γύρω μας!
ετσι

Heptamer

# 32 στις 12/11/2011
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.071

Παράθεση:

Αυτό το "αστειάκι" με τις δήθεν επιρροές από 400 χρόνια τουρκοκρατίας και με τον δήθεν "ραγιαδισμό" και δεν ξέρω τι άλλο, μήπως να σταματούσε κάποτε;

Μια χαρα ισχυει το "αστειακι".

400 (χαμενα,νεκρα ιστορικα) χρονια δεν ειναι λιγα. Στερησαν πολλα απο τους Ελληνες. Και επηρεασαν σιγουρα καιρια τη νοοτροπια μας.

Κατι απολυτα φυσιολογικο στα αλλα κρατη,εδω επρεπε να κανουμε βημα στο γκρεμο για αποφασισουμε πως πρεπει να ενωθουμε.

Υπο φυσιολογικες συνθηκες,σιγα μην ενωνομασταν.

Δυστυχως,ΔΕΝ εχουμε - και ποτε δε θα αποκτησουμε - ευρωπαϊκη νοοτροπια/κουλτουρα.

Ενα προϊον που δε μπορουμε να εισαγουμε και αφομοιωσουμε στο Ελλαδισταν.

Διακατεχομαστε απο κουτοπονηρια και εαυτουλισμο και οχι απο γνησιες ευρωπαϊκες αξιες.

Για αυτο και δεν ταιριαξαμε και ουτε προκειται να ενσωματωθουμε ποτε πληρως στην Ευρωπη.

Το ευρω το ειδαμε κατα τη συνηθη αθλια επιχειρηματικη και πολιτικη ελληναραδικη λογικη απλα ως ευκαιρια να απομυζουμε νομιμα νυν και αει λεφτα απο τον ευρωπαϊκο κουμπαρα ΑΛΛΩΝ.

Ευρω που πηγαν σε Καγιεν,βιλες,κοτερα κλπ,αντι να διοχετευτουν σε αναπτυξη.

Μια αδυναμη και αντιπαραγωγικη χωρα σαν την Ελλαδα,δεν ειχε κατ εμε καμμια δουλεια ευθυς εξαρχης να μπει σε μια τετοια ενωση. Δεν ισχυροποιηθηκε σε κανεναν τομεα απο αυτο.

Αντιθετα,10+ χρονια τωρα ειναι απλα ενα παρασιτο: απομυζει συνεχως λεφτα για να τα σπαταλα,αυξανοντας το χρεος.

Αυτα που μας επιβαλλουν οι ξενοι - και που μας ενοχλουν - θα επρεπε να τα ειχαμε κανει ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Αλλα μεσα στην πλαστη ευμαρεια που δημιουργηθηκε,κανενας δε νοιαζοταν για το που θα παει αυτος ο συνεχης και ακριτος δανεισμος. Ολοι κοιτουσαμε το σημερα,το βολεμα.....και το "εχει ο Θεος".

Μονο που ο "Θεος" (η Ευρωπη),δεν εχει πλεον.....

Το ονειρο τελειωσε.
Και ορθώς!

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

# 33 στις 12/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επταήμερε, σε κάποια σημεία έχεις απόλυτο δίκιο, σε κάποια άλλα μπερδεύεις την ελληνική πολιτική τάξη με το σύνολο του ελληνικού λαού.

Το σημαντικό όμως δεν είναι αυτό!

Κάποια εποχή μακρινή σχετικά (1860-1890), πάλι υπήρχε το όνειρο του να μπει κάποιος στο δημόσιο "να βολευτεί". Τότε μάλιστα, δεν είχε θεσπιστεί η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων και κάθε φορά που εναλάσσονταν τα τότε κόμματα στην εξουσία, είχαμε κλάματα δημοσίων υπαλλήλων που απολύονταν προκειμένου να προσληφθούν οι άλλοι του άλλου κόμματος (από εκεί πήρε το όνομα της η Κλαυθμώνος).

Μετά, έγιναν πολλά. Πτωχεύσαμε, μπλέξαμε σε ένα κάρο πολέμους...
Δεν ξέρω πώς έγινε, αλλά ένα αιώνα μετά περίπου το όνειρο του "βολέματος στο δημόσιο" είχε εξαφανιστεί! Και ορθώς κατ' εμέ, καθώς είναι πρακτικά αδύνατον να γίνουμε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι! Μόνο οι λιγότερο ικανοί είχαν τέτοιες φιλοδοξίες... μέχρι την δεκαετία του '80 περίπου που αναβίωσε το "όνειρο"!
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν, αρκεί να το θέλουμε (ή να αναγκαστούμε...)

sunnyeyes-

# 34 στις 12/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Παιδια να σας πω να γελασετε.

Μετα τις τελευταιες κρισαρες που εχουμε περασει σαν λαος, φαινεται ο εγκεφαλος μου αρχισε να αποδεχεται την πληροφορια οτι μπορουμε να επιστρεψουμε στη δραχμη και κατεβαινω για ψωνια και μολις μου πουνε την τιμη, κατευθειαν κανω στο μυαλο μου την πραξη σε δραχμες.

Δυο εβδομαδες τωρα, αυτη τη δουλεια κανω. Παω σε ενα μαγαζι με χαντρες.. και βλεπω τη χαντρα που μου αρεσε 1,50 ευρω και κανω αυθορμητα στο φιλο μου
Πανε καλα? 500 ΔΡΑΧΜΕΣ η χαντρα?

Παω σε ενα αλλο να παρω ρουχα, αυτοματα κανω τη μετατροπη του νομισματος σε δραχμες. Οτι εκανα τον πρωτο χρονο που μπηκαμε στο ευρω ακριβως το ιδιο κανω αλλά αντιστροφα.

Μπορω να πω οτι το μυαλο μου ειναι ετοιμο να υποδεχθει και δραχμες και μαρκα και οτιδηποτε. Εχει εξασκηθει. Εγω δεν ειμαι.. αλλά δεν εχει καμια σημασια.

"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 35 στις 12/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-
Δυο εβδομαδες τωρα, αυτη τη δουλεια κανω. Παω σε ενα μαγαζι με χαντρες.. και βλεπω τη χαντρα που μου αρεσε 1,50 ευρω και κανω αυθορμητα στο φιλο μου

Θα 'θελα να 'μουν από μια μεριά να έβλεπα την πωλήτρια πώς αντέδρασε όταν το άκουσε!
sunny... μια χαρά είσαι! Προσωπικά, άντε βαριά-βαριά να μπορώ να υποδεχτώ σουηδικές κορώνες... οπότε θα προτιμούσα να μείνουμε στο ευρώ!

sunnyeyes-

# 36 στις 12/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:

Παράθεση:

Θα 'θελα να 'μουν από μια μεριά να έβλεπα την πωλήτρια πώς αντέδρασε όταν το άκουσε!
sunny... μια χαρά είσαι! Προσωπικά, άντε βαριά-βαριά να μπορώ να υποδεχτώ σουηδικές κορώνες... οπότε θα προτιμούσα να μείνουμε στο ευρώ!

Αντρας πωλητης ηταν (κουφο ε? σε μαγαζι με χαντρες.. τες πα)

Ρε συ, εχω την εντυπωση οτι το κανουν πολλοι. Πες πες .. το χωνεψαμε.
Τι εχουν οι σουηδικες κορωνες? Ειναι βαριες?
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 37 στις 12/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Οι σουηδικές κορώνες μια χαρά είναι... αλλά τώρα που το ανέφερες, θυμήθηκα το μέγεθος και το βάρος πολλών κερμάτων σε δραχμές!
Αυτά δεν ήταν νομίσματα... φονικά όπλα ήταν! Τύφλα να έχουν τα αστεράκια των ninja!

sunnyeyes-

# 38 στις 12/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:

Παράθεση:

Οι σουηδικές κορώνες μια χαρά είναι... αλλά τώρα που το ανέφερες, θυμήθηκα το μέγεθος και το βάρος πολλών κερμάτων σε δραχμές!
Αυτά δεν ήταν νομίσματα... φονικά όπλα ήταν! Τύφλα να έχουν τα αστεράκια των ninja!

Ναι ναι.. ΄βαρος οχι αστεια..
Και το δεκαρικο ηταν ωραιο.. Μία τσιχλα..
αχ αναμνησεις.

lou23

# 39 στις 14/11/2011
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
kante e3upnes agores se site tupou wishadeal chekarete edwhttp://wishadeal.gr/active-deals.html
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost