Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η επανάσταση της Ισλανδίας

Σελίδα : 1

Pseydonymo0

# 1 στις 18/11/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399
'Aρεσαν+: 0%

Η επανάσταση της Ισλανδίας

http://troktiko.eu/2011/11/giati-kaneis-den-leei-tipota-gia-thn-islandia/

03:54Γιατί κανείς δεν λέει τίποτα για την Ισλανδία;
18 Νοεμβρίου 2011 Διεθνή, Παραπολιτικά

Αν κάποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχει λογοκρισία σήμερα, ας μου πει πώς, ενώ έγινε γνωστό τι συνέβη στην Αίγυπτο, δεν γράφτηκε ποτέ τι συμβαίνει στην Ισλανδία:
Στην Ισλανδία ο λαός κατάφερε να παραιτηθεί η κυβέρνηση, εθνικοποίησε τις μεγαλύτερες τράπεζες, αποφάσισε να μην πληρώσει το χρέος που είχαν δημιουργήσει αυτές στην Μ. Βρετανία και την Ολλανδία λόγω της κακής οικονομικής πολιτικής τους και κατέληξε να δημιουργήσει ένα λαϊκό σώμα για την αναδιαμόρφωση του συντάγματος.
Και όλο αυτό με ειρηνικές διαδικασίες. Μια πραγματική επανάσταση κόντρα στην εξουσία που μας οδήγησε στην παρούσα κρίση.
Εδώ, γιατί δεν μπορέσαμε να μάθουμε τίποτα γιΆ αυτά τα γεγονότα εδώ και δύο χρόνια;
Τι θα γινόταν αν όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες έπαιρναν παράδειγμα;
Αυτή είναι εν συντομία η ιστορία:
2008. Εθνικοποιείται η κύρια τράπεζα της χώρας. Καταρρέει το νόμισμα, σταματάει τη λειτουργία του το χρηματιστήριο. Η χώρα είναι σε πτώχευση.
2009. Οι διαμαρτυρίες του κόσμου μπρος στην Βουλή καταφέρνουν και κηρύσσονται πρόωρες εκλογές και προκαλούν την παραίτηση του πρωθυπουργού και όλης της κυβέρνησης. Συνεχίζει η άθλια κατάσταση της οικονομίας της χώρας.
Μέσω ενός νόμου προτείνεται να πληρωθεί το χρέος στην Μ. Βρετανία και την Ολλανδία, με την πληρωμή 3.500 εκ. ευρώ, που θα πληρώσουν όλες οι ισλανδικές οικογένειες μηνιαία για 15 χρόνια με 5,5% επιτόκιο.
2010. Ο κόσμος βγαίνει στους δρόμους και ζητάει δημοψήφισμα για το νόμο. Τον Γενάρη του 2010 ο πρόεδρος αρνείται να θέσει τον νόμο σε ισχύ και ανακοινώνει ότι θα υπάρξει αίτημα για λαϊκή ετυμηγορία.
Τον Μάρτιο γίνεται το δημοψήφισμα και σαρώνει το ΟΧΙ στην πληρωμή με 93% των ψήφων. H κυβέρνηση αρχίζει δικαστική έρευνα για ευθύνες για την κρίση. Αρχίζουν οι συλλήψεις τραπεζιτών και υψηλόβαθμων στελεχών.
Η Interpol εκδίδει διαταγή και όλοι οι εμπλεκόμενοι τραπεζίτες εγκαταλείπουν την χώρα. Στο πλαίσιο της κρίσης, εκλέγεται ένα σώμα από πολίτες για να συγγράψει το νέο Σύνταγμα. Εκλέγονται 25 πολίτες, χωρίς πολιτική εξάρτηση, από τους 522 που παρουσιάστηκαν ως υποψήφιοι.
Η προϋπόθεση υποψηφιότητας ήταν να είναι ενήλικοι και να έχουν προταθεί από 30 άτομα. Το σώμα αρχίζει την εργασία του τον Φεβρουάριο του 2011 και θα παρουσιάσει μια Charta magna λαμβάνοντας υπΆ όψιν τις ομόφωνες συστάσεις διαφορετικών συνελεύσεων που θα πραγματοποιούνται σε όλη τη χώρα.
Θα πρέπει να επικυρωθεί από την υπάρχουσα βουλή και από την επόμενη αναθεωρητική που θα προκύψει από τις επόμενες εκλογές.
Αυτή είναι η σύντομη ιστορία της Ισλανδικής επανάστασης:
Παραίτηση ολόκληρης της κυβέρνησης, εθνικοποίηση της τράπεζας, δημοψήφισμα για τις κρίσιμες οικονομικές αποφάσεις, φυλάκιση των υπεύθυνων της κρίσης και ξαναγράψιμο του συντάγματος από τους πολίτες.
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

Aggelo

# 2 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115
Pseydonymo0 θελεις να κανεις καποια συγκριση Ελλαδας-Ισλανδιας
αν καταλαβα....και λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει........
Η Ισλανδια ειναι ενα νησι 400.000 κατοικων (η Κρητη εχει ποιο
πολλους κατοικους) κοντα στο βορειο Παγωμενο
ωκεανο που δεν ενδιαφερει κανεναν..αντε ενδιαφερει λιγους...
Αμφιβαλλω αν ανηκει σε κανεναν διεθνη οργανισμο...και εχει
δικο της νομισμα....ατοπη η συγκριση !!!
Ζήστο με πάθος...και ας είναι λάθος !!!

elix_geo

# 3 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
Αφού πλέον μπορούμε να βάζουμε όποιο λινκ θέλουμε...

εγώ θα βάλω το ίδιο σάιτ αλλά με τον κύριο από πάνω, απλά είναι ένα άλλο θέμα του.
(μέσα στα όρια της ευπρέπειας εννοείται)
http://troktiko.eu/2011/11/video-%ce%ba%ce%b1%ce%b8%ce%b7%ce%b3%ce%ae%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%b1-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%cf%87%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%b9%ce%b6%cf%8c%cf%84%ce%b1%ce%bd-%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%bf%cf%83%ce%b5%ce%bb%ce%af/

Και έπεται συνέχεια.
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

elix_geo

# 4 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ QUAKERS.

Και από δω επίσης μπορούμε να βγάλουμε μερικά συμπεράσματα)

( Αν κάποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχει λογοκρισία σήμερα, ας μου πει πώς, ενώ έγινε γνωστό τι συνέβη στην Αίγυπτο, δεν γράφτηκε ποτέ τι συνέβει στους ...Quakers.
..........
Η θρησκεία Quaker, που ονομάζεται επίσης η Φιλική Εταιρεία, ξεκίνησε από τον George Fox. Σκέφτηκε ότι ο μόνος τρόπος για να μιλήσει στο Θεό ήταν μέσα από μια εσωτερική πνευματική πίστη. Πίστευε ότι ήταν δυνατό για τον καθένα να μιλήσει απευθείας με τον Θεό. Αυτή η πεποίθηση αμφισβήτησε την εξουσία της Αγγλικανικής Εκκλησίας. Ξεκίνησε η θρησκεία Quaker στην πράξη ό, τι πίστευε. Πολλοί άνθρωποι έγιναν Κουάκεροι και άρχισε να ακολουθήσουν Fox. Οι περισσότεροι Κουάκεροι σκέψη μάχες είναι λάθος, και νόμιζαν ότι όλοι ήταν ίσοι. Κουάκεροι δεν θα απογειωθεί καπέλα τους με άλλους άνδρες. Οι ¶γγλοι δεν του άρεσε η Κουάκεροι και να θέσει πολλούς από αυτούς στη φυλακή. Για το λόγο αυτό η Quakers αποφάσισαν να μετακομίσουν στην Αμερική.

Όταν οι Κουάκεροι μετακόμισαν στην Αμερική, που ακόμα δεν μου φέρθηκαν πολύ όμορφα. Ήταν ακόμα στη φυλακή και ήταν ακόμη και κρέμασαν. Όταν ο William Penn ήρθαν να εγκατασταθούν στην Πενσυλβάνια, η Quakers ήταν πολύ χαρούμενοι, επειδή ο William Penn ήταν Quaker. Νόμιζαν ότι αυτό θα ήταν μια νέα και πιο ευτυχισμένη ζωή για αυτούς. Οι Κουάκεροι δεν ευημερούν. Εργάστηκαν σκληρά, και σύντομα ελέγχεται πιο of Pennsylvania.

Όταν το Επαναστατικό ξέσπασε ο πόλεμος, η Quakers ξυλοκοπήθηκαν, επειδή δεν θα λάβουν τις πλευρές. Έκαναν βοηθήσει τη συγκέντρωση κεφαλαίων για ανακούφιση για να βοηθήσουν τους τραυματίες από τον πόλεμο.
Ένα από τα πιο σημαντικά Quaker πεποιθήσεις ήταν ότι ήταν κατά της δουλείας, και δεν θα είχαν καμία σκλάβους. Με το 1776, η Εθνική Οργάνωση Quaker απαγόρευσε δουλοκτητικό σύστημα μεταξύ τους.

Οι Κουάκεροι μπορεί να ήταν κατά την καταπολέμηση της, αλλά οι άνθρωποι πολέμησαν εναντίον τους. Μέσα από όλα τα χρόνια της Quakerism στις αποικίες, Quakers ξυλοκοπήθηκαν και χτυπημένη για την άσκηση ό, τι πίστευαν.
........
( να με συγχωρεί ο Κος ψευδώνυμο και ο Κος Τροκτικός για μερικά λάθη αλλά η μετάφραση είναι του αξιότιμου Κου Γκούγκλη και δεν έχω χρόνο να επέμβω)
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

# 5 στις 19/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Είναι αλήθεια ότι η Ισλανδία δεν είναι Ελλάδα. Επίσης δεν έχω εμπιστοσύνη γενικά σε ό,τι γράφεται πλέον γιατί δύσκολα θα βρείς έντυπο δίχως εξαρτήσεις ή συγκεκριμένη ιδεολογία. Νιώθω οτι υπάρχει τόση ενημέρωση και ταυτόχρονα η αλήθεια είναι εντελώς θολή.
Αυτό που έχω να πω είναι οτι θα πρέπει να δούμε τι κάνουμε εμείς σαν Ελλάδα και για να κάνουμε κάτι θα πρέπει να λειτουργήσουμε ενωμένοι. Εμείς όμως κάναμε εμφύλιο ακόμα και κατά τη διάρκεια του 1821 και ο πρώτος κυβερνήτης του Ελληνικού Έθνους, ο Καποδίστριας, σκοτώθηκε απο ελληνικό χέρι. Χωρίς ουσιαστική ενότητα πάντα θα παραπαίουμε.

elix_geo

# 6 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by soleggiata
Είναι αλήθεια ότι η Ισλανδία δεν είναι Ελλάδα. Επίσης δεν έχω εμπιστοσύνη γενικά σε ό,τι γράφεται πλέον γιατί δύσκολα θα βρείς έντυπο δίχως εξαρτήσεις ή συγκεκριμένη ιδεολογία. Νιώθω οτι υπάρχει τόση ενημέρωση και ταυτόχρονα η αλήθεια είναι εντελώς θολή.
Αυτό που έχω να πω είναι οτι θα πρέπει να δούμε τι κάνουμε εμείς σαν Ελλάδα και για να κάνουμε κάτι θα πρέπει να λειτουργήσουμε ενωμένοι. Εμείς όμως κάναμε εμφύλιο ακόμα και κατά τη διάρκεια του 1821 και ο πρώτος κυβερνήτης του Ελληνικού Έθνους, ο Καποδίστριας, σκοτώθηκε απο ελληνικό χέρι. Χωρίς ουσιαστική ενότητα πάντα θα παραπαίουμε.

Pseydonymo0

# 7 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399

Παράθεση:
Originally posted by Aggelo
Pseydonymo0 θελεις να κανεις καποια συγκριση Ελλαδας-Ισλανδιας
αν καταλαβα....και λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει........
Η Ισλανδια ειναι ενα νησι 400.000 κατοικων (η Κρητη εχει ποιο
πολλους κατοικους) κοντα στο βορειο Παγωμενο
ωκεανο που δεν ενδιαφερει κανεναν..αντε ενδιαφερει λιγους...
Αμφιβαλλω αν ανηκει σε κανεναν διεθνη οργανισμο...και εχει
δικο της νομισμα....ατοπη η συγκριση !!!

Angelo,

σε συμβουλεύω να ακολουθεις το ακόλουθο:

«Αν δεν μπορεις να κτίσεις, τουλάχιστο μη γκρεμίζεις.»

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν δεν μπορεις να πάρεις ιδέες από το τι έγινε αλλού και να τις κάνεις πραγματοποιήσιμες στα ελληνικά δεδομένα, τότε αρκεί απλώς να διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι, μην γραφεις εσύ.
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

Aggelo

# 8 στις 20/11/2011
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115
Κοιτα Pseydonymo0 οταν γραφεις κατι κοιτα να μην ειναι μπουρδα
γιατι γινεσαι ρομπα....η συγκριση που εκανες ειναι ατοπη...
Η μηπως σε βολευει να βρεις και αλλους στον πλανητη που
εχουν το ιδιο προβλημα με σενα...για να νιωσεις καλυτερα....
και πιο αναλαφρα....

Επισης αυτο παραθετεις ειναι σουπερ μπουρδα

«Αν δεν μπορεις να κτίσεις, τουλάχιστο μη γκρεμίζεις.»

για ενα απλο λογο...αν εχω χτισει στην αμμο..συνεχιζω να χτιζω
στην αμμο για να μην γκρεμισω το οικοδομημα...????.......

Να παρω ιδεες απο τους Ισλανδους...?? εχεις υπ οψιν σου
την φιλοσοφια των ανθρωπων που ζουν στην βορεια Ευρωπη...
εχει καμια σχεση με του Ελληνα...???
Εκει οι ανθρωποι καταρχην ειναι πειθαρχημενοι !! εδω ουτε οι
ιδιοι δεν ξερουμε τι ειμαστε...εγω το χαρακτηριζω τους Ελληνες
ενα αναρχο μπουλουκι...χωρις ιδεολογια,χωρις οραμα,και χωρις
οργανωση...

Αν δεν σ αρεσουν αυτα που γραφω...επρεπε να βαλεις υποσημειωση
στο αρχικο ποστ........

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ν ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ
ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ !!!
Ζήστο με πάθος...και ας είναι λάθος !!!

# 9 στις 20/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Να το πάμε και ένα βήμα παραπέρα;
Γιατί κανείς δεν λέει τίποτα για Ιρλανδία και Πορτογαλία;
(που αν μη τι άλλο, έχουμε και 5 κοινά παραπάνω...)

GiaPlaka_Ligo

# 10 στις 21/11/2011
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 78

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Να το πάμε και ένα βήμα παραπέρα;
Γιατί κανείς δεν λέει τίποτα για Ιρλανδία και Πορτογαλία;
(που αν μη τι άλλο, έχουμε και 5 κοινά παραπάνω...)

Τι ακριβώς θέλεις να πούμε για την Ιρλανδία ?
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε