Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δευτερη δουλεια,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,μπερδεμα! Βοηθεια!

Σελίδα : 1

Consuelo

# 1 στις 19/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Δευτερη δουλεια,ικα,τεβε,μπερδεμα! Βοηθεια!

Καλησπερα σας!
Εχω μια απορια καθοτι δε ξερω καλα πως λειτουργει εδω το θεμα με ΙΚΑ και ΤΕΒΕ ακομα.
Δουλευω σε Ιδιωτικο σχολειο με ΙΚΑ, αλλα επειδη εχω και Πτυχιο Βρεφικου Μασαζ και εχω σιγα σιγα ξεκινησει να κανω ιδιαιτερα σε γονεις με μωρακια, μου προεκυψε η δυνατοτητα να οργανωσω Σεμιναρια για γονεις. Δεν ξερω πως να ρυθμισω το θεμα απο αποψη οτι θα πρεπει να εχω δελτιο παροχης υπηρεσιων, αλλα εχω και ταυτοχρονα ΙΚΑ,και επειδη δεν εχω οργανωμενη δικη μου επιχειρηση δεν θα ειμαι στο ΤΕΒΕ...
Ειμαι μπερδεμενη γιατι δεν εχω κι εγω πολυ καιρο στην αγορα εργασιας στην Ελλαδα (και πρωτα δουλευα στην Αγγλια,οπου τα πραγματα ηταν πολυ πιο απλα και ρυθμισμενα)!
Εαν καποιος ξερει ας με βοηθησει!
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

ESPERANTZA

# 2 στις 19/11/2011
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
Καλησπέρα, από όσο γνωρίζω, αν έχεις εργοδότη που σου κολλά ένσημα στο ΙΚΑ, μπορείς να ανοίξεις δική σου ατομική με έδρα που ή την έχεις από παραχώρηση ή την νοικιάζεις, εναρξη κανονικά στην εφορία, αλλά απο τoν ΟΑΕΕ παίρνεις απαγγαλή. Για ασφάλιση δηλώνεις το ΙΚΑ. Ρώτησε όμως οπωσδήποτε το λογιστή σου ή κατευθείαν στα ταμεία. Ξέρω πως αυτό το κάνουν πολλοί λογιστές και δεν έχουν ΤΕΒΕ.

Consuelo

# 3 στις 19/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by ESPERANTZA
Καλησπέρα, από όσο γνωρίζω, αν έχεις εργοδότη που σου κολλά ένσημα στο ΙΚΑ, μπορείς να ανοίξεις δική σου ατομική με έδρα που ή την έχεις από παραχώρηση ή την νοικιάζεις, εναρξη κανονικά στην εφορία, αλλά απο τoν ΟΑΕΕ παίρνεις απαγγαλή. Για ασφάλιση δηλώνεις το ΙΚΑ. Ρώτησε όμως οπωσδήποτε το λογιστή σου ή κατευθείαν στα ταμεία. Ξέρω πως αυτό το κάνουν πολλοί λογιστές και δεν έχουν ΤΕΒΕ.

Μαλλον δεν το εξηγησα πολυ καλα στην αρχη!
Δεν εχω εδρα ουτε επιχειρηση. Απλα θελω να οργανωσω μερικα σεμιναρια εδω και εκει,σε διαφορες σχολες,κεντρα κλπ. τα οποια εχουν ηδη ηδιοκτητη.
Για παραδειγμα, εαν ηθελα να παραδιδω μαθηματα χορου σε μια σχολη, αλλα δουλευα ηδη με ΙΚΑ καπου αλλου,τι θα εκανα?
Θα ρωτησω και ενα λογιστη καποια στιγμη. Ευχαριστω για το χρονο σου,
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

ESPERANTZA

# 4 στις 19/11/2011
author
Σωστά, μα να ρωτήσεις άμμεσα.
βλέπεις αγαπητή μου, για να εισπράξεις και ένα λεπτό από κάποιον είτε είναι εταιρία είτα ιδιότης, πρέπει να του κόψεις απόδειξη, ή να σου κόψει εκείνος πληρωμή. Πρόσεξε, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα στις μέρες μας.
Φιλικά.

Consuelo

# 5 στις 20/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by ESPERANTZA
Σωστά, μα να ρωτήσεις άμμεσα.
βλέπεις αγαπητή μου, για να εισπράξεις και ένα λεπτό από κάποιον είτε είναι εταιρία είτα ιδιότης, πρέπει να του κόψεις απόδειξη, ή να σου κόψει εκείνος πληρωμή. Πρόσεξε, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα στις μέρες μας.
Φιλικά.

Σωστα,,,και γιαυτο το λογο ειπα να ρωτησω. Γιατι εκει δεν ειναι ιδιαιτερα μαθηματα και εχουν δυσκολεψει τα πραγματα. Πρεπει απλα να βρω εναν τροπο να βγαλω δελτιο παροχης υπηρεσιων κρατωντας το ικα μου... Πιστευω οτι θα μου δωσουν και μια λυση απο το κεντρο που θα δουλεψω αλλα θα βρω και καποιο λογιστη... Ευχαριστω

Kallipateira

# 6 στις 20/11/2011
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Τουρκμενιστάν
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 370
Ασφαλισμένοι από 1-1-1993 και μετά, σε οιονδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε 1 φορέα κύριας και επικουρικής ασφάλισης και 1 κλάδο ή φορέα υγείας, με δικαίωμα επιλογής. Π.χ. μισθωτός που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα και ασφαλίζεται στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και παράλληλα κάνει έναρξη ασφάλισης στον ΟΑΕΕ (ελεύθερο επάγγελμα), μέσα σε προθεσμία 6 μηνών από την έναρξη της δεύτερης ασφάλισης, επιλέγει τον φορέα στον οποίο επιθυμεί να ασφαλιστεί.

Στον δεύτερο φορέα μπορεί προαιρετικά να ασφαλιστεί μετά από υποβολή σχετικής αίτησης.
(Τα παραπάνω, απ' όσο ξέρω, ισχύουν μέχρι και σήμερα. Να πας στο τοπικό υποκατάστημα του ΙΚΑ να ρωτήσεις για να βεβαιωθείς. )

Consuelo

# 7 στις 21/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Kallipateira
Ασφαλισμένοι από 1-1-1993 και μετά, σε οιονδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε 1 φορέα κύριας και επικουρικής ασφάλισης και 1 κλάδο ή φορέα υγείας, με δικαίωμα επιλογής. Π.χ. μισθωτός που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα και ασφαλίζεται στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και παράλληλα κάνει έναρξη ασφάλισης στον ΟΑΕΕ (ελεύθερο επάγγελμα), μέσα σε προθεσμία 6 μηνών από την έναρξη της δεύτερης ασφάλισης, επιλέγει τον φορέα στον οποίο επιθυμεί να ασφαλιστεί.

Στον δεύτερο φορέα μπορεί προαιρετικά να ασφαλιστεί μετά από υποβολή σχετικής αίτησης.
(Τα παραπάνω, απ' όσο ξέρω, ισχύουν μέχρι και σήμερα. Να πας στο τοπικό υποκατάστημα του ΙΚΑ να ρωτήσεις για να βεβαιωθείς. )

Αχχ μακαρι να ειναι ετσι απλο οπως το περιγραφεις!
Θα παω να ρωτησω (τρεμω την ουρα που θα συναντησω αλλα τεσπα...)))

mathilda

# 8 στις 21/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Να ρωτησεις σε ειδικα φορουμ λογιστων πρωτα, να εχεις μια ιδεα.

helen66

# 9 στις 22/11/2011
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Δε ξερω αν ισχυει ακομα, αλλά εχε κι αυτο στο νου σου.

Μπορει να σου κοψει ο αλλος αποδειξη πληρωμης με πληρη τα στοιχεια σου (αφμ δοϋ κλπ κλπ) για τα χρηματα που θα παρεις.
Εσυ δλδ κανεις τη δουλεια μεσω καποιου οργανωμενου κεντρου και σου κοβει ο ιδιοκτητης αποδειξη (προσεξε) πληρωμης (οχι εισπραξης).
Πηγαινε και σ αυτα τα φορουμ που σου ειπε η Ματιλντα. Εγω ενα καλο που συβουλευομαι συχνα ειναι το taxheaven
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

ROCK-54

# 10 στις 25/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Αγαπητη φιλη Consuelo,
Ολα τα παρα πανω ειναι παρα πολυ σωστα,απλα θα προσθεσω τα ακολουθα:
-Θα κανεις εναρξη για το βρεφικο μασαζ στον ΟΑΕΕ
-Για να θεωρησεις δελτ.παροχης υπηρεσιων(μπλοκακι) κ βιβλιο εσοδων-εξοδων,θα κανεις εναρξη επιτηδευματος στην τοπικη ΔΟΥ(εφορια) του τοπου κατοικιας σου,και θα προσκομισεις τα ακολουθα:
1) φωτοτυπια αστυν.ταυτοτητος
2)βεβαιωση εναρξης στον ΟΑΕΕ
3)βεβαιωση εγγραφης στο επιμελητηριο
4)βεβαιωση για το οτι εισαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ
5)δεν πρεπει να χρωστας η πρεπει να εχεις κανει διακανονισμο στην εφορια για τα οποια χρεη(οι ωραιοι εχουν χρεη)
Αν δεν εχεις καποιες γνωσεις λογιστικης να βρεις λογιστη,για ενημερωση βιβλιου,ΦΠΑ κλπ.Κοστος λογιστου 180ε-220ε/μηνα. καλη τυχη!

ESPERANTZA

# 11 στις 25/11/2011
author

Παράθεση:
Originally posted by ROCK-54Κοστος λογιστου 180ε-220ε/μηνα. καλη τυχη!

Μην την τρομάζεις κι εσύ. Πώς σου ήρθαν αυτές οι τιμές; Δεν είναι μεγαλοεταιρία, ατομική θα κάνει, 50 στη χειρότερη 100, αν και μπορεί να κάνει συμφωνία ώστε να κάνει η ίδια το περισσότερο τρέξιμο.

Consuelo

# 12 στις 27/11/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by ROCK-54

Παράθεση:

Αγαπητη φιλη Consuelo,
-Για να θεωρησεις δελτ.παροχης υπηρεσιων(μπλοκακι) κ βιβλιο εσοδων-εξοδων,θα κανεις εναρξη επιτηδευματος στην τοπικη ΔΟΥ(εφορια) του τοπου κατοικιας σου,και θα προσκομισεις τα ακολουθα:
5)δεν πρεπει να χρωστας η πρεπει να εχεις κανει διακανονισμο στην εφορια για τα οποια χρεη(οι ωραιοι εχουν χρεη)
Αν δεν εχεις καποιες γνωσεις λογιστικης να βρεις λογιστη,για ενημερωση βιβλιου,ΦΠΑ κλπ.Κοστος λογιστου 180ε-220ε/μηνα. καλη τυχη!

Προκειται για Σεμιναρια τα οποια θα οργανωνω πολυ περιστασιακα. Αν πιασουν ισως παραπανω, ομως θα ειναι μηνιαια. Δηλαδη θα κανω ενα τωρα, και αν δεν εχει ζητηση μετα δε θα κανω καθολου. Οποτε δε μπορω να κανω τοσα πραγματα,απο αποψη οτι δε μπορω να πληρωνω μονιμα ενα λογιστη απλα επειδη θελω να παω σε ενα γυμναστηριο να κανω ενα σεμιναριο...Καποιος πιο απλος τροπος θα υπαρχει,δεμπορει!

ROCK-54

# 13 στις 28/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Consuelo

Παράθεση:
Originally posted by ROCK-54

Παράθεση:

Αγαπητη φιλη Consuelo,

Προκειται για Σεμιναρια τα οποια θα οργανωνω πολυ περιστασιακα. Αν πιασουν ισως παραπανω, ομως θα ειναι μηνιαια. Δηλαδη θα κανω ενα τωρα, και αν δεν εχει ζητηση μετα δε θα κανω καθολου. Οποτε δε μπορω να κανω τοσα πραγματα,απο αποψη οτι δε μπορω να πληρωνω μονιμα ενα λογιστη απλα επειδη θελω να παω σε ενα γυμναστηριο να κανω ενα σεμιναριο...Καποιος πιο απλος τροπος θα υπαρχει,δεμπορει!

Αγαπητη φιλη,καλη μερα.
καταλαβαινω πολυ καλα,πως προκειται για μια αρχη κ για μια μικρη περιστασιακη δουλεια.Ευχομαι να "πιασει"!
Αυτο που σου εγραψα ειναι στα πλαισια της νομημοτητας.Στους δυσκολους καιρους που ζουμε,πραγματι τα εξοδα ειναι πολλα κ μαλλον δεν αξιζει.
Δυστοιχως η εφορια αυτα δεν τα καταλαβαινει-κ θελει μονο να παρει.
Υπαρχει βεβαια κ η "μαυρη λυση"-πραγμα πολυ διδεδομενο.Αυτο μπορεις να το κανεις ΜΟΝΟ με ανθρωπο δικο σου η απολυτου εμπιστοσυνης.Και εξηγουμαι:
1)μπορει να σε καρφωσει "καλοθελητης"
2)μπορει να μην πληρωθεις η να παρεις πολυ λιγοτερα απο τα συμφωνηθεντα.
3)ειναι δυσκολο γιατι ο "εργοδοτης"σου θα ζητησει δελτ.παρ. υπηρ.,το οποιο θα παρουσιασει σαν εξοδο κ θα εκπεσει απο την εφορια του.
Τελικα εσυ αποφασιζεις. Ζυγησε τα πραγματα προσεκτικα. Καλη τυχη!

# 14 στις 20/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν και κάπως αργά για να σου απάντησω καθότι πέρασε κάπως ο καιρός απτην δημοσίευση σου σ λέω το εξής:
Εφόσον θα οργανώνεις σεμινάρεια μπαίνεις στο ΤΕΒΕ, και δεν έχει σημασία αν σου κολλάνε και ένσημα του ΙΚΑ. Απ'τη στιγμή που θα κόψεις το πρώτο Τιμολόγιο Παρόχη Υπηρεσίων θα πρέπει να ασφαλίστεις στο ΤΕΒΕ.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε