Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Στη κέντρο της τεχνολογίας «εξορίζουν» τους... υπολογιστές στα σχολεία

Σελίδα : 1

Pseydonymo0

# 1 στις 19/11/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399
'Aρεσαν+: 0%

Στη κέντρο της τεχνολογίας εξορίζουν τους... υπολογιστές στα σχολεία

Στη Μέκκα της Τεχνολογίας "εξορίζουν" τους... υπολογιστές
(Το μετέφερα από τον ιστότοπο alopsis.gr Αρχική πηγή: nooz.gr)
Εκ πρώτης όψεως μοιάζει παράδοξο: σε ένα σχολείο που βρίσκεται στην καρδιά της Σίλικον Βάλεϊ και στο οποίο φοιτούν τα παιδιά των εργαζομένων στην Google, την Apple, την Yahoo και άλλων τεχνολογικών κολοσσών, δεν υπάρχει ούτε ένας υπολογιστής, ούτε μια οθόνη.
Η χρήση οποιουδήποτε τεχνολογικού γκάτζετ απαγορεύεται στις σχολικές αίθουσες, ενώ οι εκπαιδευτικοί συστήνουν στους μαθητές τους να μην τους χρησιμοποιούν ούτε στο σπίτι.
Την ώρα που στον υπόλοιπο κόσμο ο τεχνολογικός εξοπλισμός θεωρείται απαραίτητος στην εκπαίδευση, οι νέες τεχνολογίες γίνονται μέσο διδασκαλίας και οι μαθητές ενθαρρύνονται στη χρήση τους, στην καρδιά της Μέκκας της Τεχνολογίας, το μολύβι, το χαρτί και το χάρτινο βιβλίο είναι τα μόνα εργαλεία διδασκαλίας που κρίνονται αποδεκτά.

Πίσω από αυτήν την επιλογή κρύβεται η άποψη ότι σχολεία και υπολογιστές είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Περίπου 160 σχολεία στις Ηνωμένες Πολιτείες ακολουθούν την ίδια φιλοσοφία.

Η χρήση των υπολογιστών -εκτιμούν οι εμπνευστές της- έχει αρνητικές συνέπειες στη φυσική δραστηριότητα, τη δημιουργική σκέψη, την επικοινωνία ανάμεσα στους μαθητές, τη συγκέντρωση των παιδιών στο μάθημα.

«Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κανείς την τεχνολογία για να μάθει γραμματική», δήλωνε στην εφημερίδα "Νιου Γιορκ Τάιμς" ένας εργαζόμενος της Σίλικον Βάλεϊ, τα παιδιά του οποίου φοιτούν σε σχολείο όπου δεν υπάρχει ούτε ένας υπολογιστής και το οποίο ακολουθεί την εκπαιδευτική μέθοδο του αυστριακού φιλόσοφου και παιδαγωγού Ρούντολφ Στάινερ.

«Η ιδέα ότι μια εφαρμογή του iPad μπορεί να διδάξει καλύτερα τα παιδιά μου πώς να διαβάζουν ή να μάθουν ευκολότερα αριθμητική είναι απλώς γελοία», προσθέτει.

Αυτός ο πατέρας δεν είναι τόσο "τεχνοφοβικός" όσο θα πίστευε κανείς: διαθέτει πτυχίο πληροφορικής, εργάζεται στην Google και δεν πηγαίνει πουθενά χωρίς το iPad και το "έξυπνο" κινητό του. Η κόρη του, όμως, που πηγαίνει στην πέμπτη τάξη του Δημοτικού, «δεν ξέρει πώς να χρησιμοποιήσει το Google».

Ο γιος του πηγαίνει στο Γυμνάσιο κι έχει μόλις αρχίσει να μαθαίνει.

Μαζί θα συμφωνούσαν και κάποιοι ειδικοί της εκπαίδευσης. Όπως υποστηρίζουν, δεν έχει αποδειχθεί ότι η χρήση υπολογιστών και λοιπών τεχνολογικών γκάτζετς, συνδέονται με τη βελτίωση των επιδόσεων των μαθητών. Από την πλευρά τους, οι υπεύθυνοι του σχολείου στη Σίλικον Βάλεϊ επικαλούνται στοιχεία δέκα ετών, σύμφωνα με τα οποία το 94% των αποφοίτων συνέχισαν τις σπουδές τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
(Πηγή: nooz.gr)
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

somebody961

# 2 στις 20/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Εμείς εδώ είμαστε ακόμα πιο πρωτοπόροι.
Πάντα ως χώρα δίναμε το παράδειγμα του πολιτισμού.

Ξεκινήσαμε τη σχολική χρονιά χωρίς καν βιβλία!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

mathilda

# 3 στις 20/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Του χρονου θα δινουμε πετρινες πλακες, οπως ο Θεος στον Μωυση.

# 4 στις 20/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

VLEMMA

# 5 στις 20/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0

Πίσω από αυτήν την επιλογή κρύβεται ....

η εκπαιδευση..
το τι διδασκουμε...
το πως το διδασκουμε..
με τι γλωσσα...
σε ποια "γλωσσα"..
με τι "μέσα"...

ειναι πρωτιστως π ο λ ι τ ι κ η !!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ..
Πολιτικη υπαρχει και κατευθυντηρια....
βλεπε ...γλωσσικο διχασμο
και αλλα "παραμυθια"...

"Υπηρετρια" ειναι η εκπαιδευση
στην πολιτικη...
μην γελιομαστε...

Μην "μασατε" λοιπον γενναιοι ΜΟΥ...
απο λογια... για "σωστη" εκπαιδευση και τα τοιαυτα...

Καντε αυτο που σας κανει να αισθανεστε
πιο ομορφα ..."εκπαιδευομενοι"...
πιο "γεματοι"...
και αφηστε τις αναλυσεις
για τα "καλα και τ' αγαθα"...

Δεν υπαρχει ... "θεία χαρη"..."ανορθωση"..."σωτηρια"...κτλ. κτλ.
μεσω της εκπαιδευσης..οπως την εννοουν...

Καλος "μοχλος" χειραγωγησης ειναι
και αποτελεσματικο "οπλο"
για "ασκηση εξουσιας"...

λιγο μακρυνο
παραδειγμα εργασιας...
(για να εχουμε και καποια αποσταση...)

βλεπε τα "Ε υ a γγελικά"...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC

elix_geo

# 6 στις 20/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Παράθεση:

Του χρονου θα δινουμε πετρινες πλακες, οπως ο Θεος στον Μωυση.

Του χρόνου δε θα υπάρχουν καν σχολεία.
Θα έχουν αντικατασταθεί από:
Всесоюзный ленинский коммунистический союз молодёжи"

Комсомол
Τη συμπαθεστάτη ΚΟΜΣΟΜΟΛ

YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

# 7 στις 21/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by VLEMMA

Παράθεση:

Πίσω από αυτήν την επιλογή κρύβεται ....

η εκπαιδευση..
το τι διδασκουμε...
το πως το διδασκουμε..
με τι γλωσσα...
σε ποια "γλωσσα"..
με τι "μέσα"...

ειναι πρωτιστως π ο λ ι τ ι κ η !!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ..
Πολιτικη υπαρχει και κατευθυντηρια....
βλεπε ...γλωσσικο διχασμο
και αλλα "παραμυθια"...

"Υπηρετρια" ειναι η εκπαιδευση
στην πολιτικη...
μην γελιομαστε...

Μην "μασατε" λοιπον γενναιοι ΜΟΥ...
απο λογια... για "σωστη" εκπαιδευση και τα τοιαυτα...

Καντε αυτο που σας κανει να αισθανεστε
πιο ομορφα ..."εκπαιδευομενοι"...
πιο "γεματοι"...
και αφηστε τις αναλυσεις
για τα "καλα και τ' αγαθα"...

Δεν υπαρχει ... "θεία χαρη"..."ανορθωση"..."σωτηρια"...κτλ. κτλ.
μεσω της εκπαιδευσης..οπως την εννοουν...

Καλος "μοχλος" χειραγωγησης ειναι
και αποτελεσματικο "οπλο"
για "ασκηση εξουσιας"...

λιγο μακρυνο
παραδειγμα εργασιας...
(για να εχουμε και καποια αποσταση...)

βλεπε τα "Ε υ a γγελικά"...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Σωστή

υ.γ. τι πίνεις και τα γράφεις τόσο κατανοητά ε;

Pseydonymo0

# 8 στις 21/11/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399
Καλό είναι να χαρητολογούμε μερικές φορές, όπως το δείχνουν οι απαντήσεις μερικών συνδίκτυων, φέρνει ευθυμία.

Αλλά για να το πάρουμε και λίγο σοβαρά, σύμφωνώ με τον περιορισμό των η/υ και με τα σχολεία στα οποία αυτό γίνεται στην πράξη από τους πιο ειδικούς των η/υ στην Καλιφόρνια της Αμερικής.
Ο λόγος είναι ότι αν δεν μάθουν οι μαθητές να γράφουν με το στυλό και τα κάνουν όλα με τον η/υ, τότε δεν πρόκειται να μάθουν και αργότερα, μένουν στυν ουσία αγράμματοι.

Θα μου πει κάποιος, αφού έχουμε την τεχνική δυνατότητα των η/υ, ποιος ο λόγος να τα μάθουν να τα κάνουν και με το στυλό;
Υπάρχει πολύ σπουδαίος λόγος: Αν δεν ξέρεις πως λειτουργεί το μηχάνημα που λέγεται η/υ ούτε πρόκετιαι να το καταννοήσεις και όταν βρεθείς στην ανάλογη περίπτωση να μην μπορεις να χρησιμοποιήσεις το μηχάνημα, για οποιονδήποτε λόγο, τότε βράσε ρύζι.
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

# 9 στις 22/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo
Του χρόνου δε θα υπάρχουν καν σχολεία.
Θα έχουν αντικατασταθεί από:
Всесоюзный ленинский коммунистический союз молодёжи"

Комсомол
Τη συμπαθεστάτη ΚΟΜΣΟΜΟΛ

...a καλα το πα εγω...

...μωρέ εσυ εχεις κάνει γαργάρα ολο το εικονοστάσι!!!!

somebody961

# 10 στις 22/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:

Θα μου πει κάποιος, αφού έχουμε την τεχνική δυνατότητα των η/υ, ποιος ο λόγος να τα μάθουν να τα κάνουν και με το στυλό;
Υπάρχει πολύ σπουδαίος λόγος: Αν δεν ξέρεις πως λειτουργεί το μηχάνημα που λέγεται η/υ ούτε πρόκετιαι να το καταννοήσεις και όταν βρεθείς στην ανάλογη περίπτωση να μην μπορεις να χρησιμοποιήσεις το μηχάνημα, για οποιονδήποτε λόγο, τότε βράσε ρύζι.

Και όταν έχει τελειώσει το μελάνι στο στιλό, τότε να πιάσουμε μολύβι.
και όταν σπάσει η μύτη στο μολύβι να πάρουμε πλάκες να χαράζουμε;

Δεν είμαι και τόσο σύμφωνος με αυτό..
Δλδ, όταν ξεμείνω από βενζίνη στο αμάξι να πάρω άλογο;

Θα πρέπει να αφήνουμε μερικά πράγματα πίσω προκειμένου να πηγαίνουμε μπροστά
γιατί μας βαραίνουν άσκοπα. Και επειδή πάμε μπροστά και όχι πίσω.

Θα πρέπει νομιζω να διδασκόμαστε με το στιλό, όπου στιλό ας βάλουμε τα παλιά, μόνον ως ακαδημαϊκή που λέμε γνώση.

Tip: Να σκεφτούμε ότι αν υπήρχαν σχολεία πριν 5.000 χρόνια και ακολουθούσαμε αυτή τη τακτική,
τότε θα έπρεπε ακόμα να διδασκόμαστε στο πως να σκοτώνουμε ζαρκάδια με πέτρες και κοτρώνες.

sunnyeyes-

# 11 στις 23/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:

Παράθεση:

Και όταν έχει τελειώσει το μελάνι στο στιλό, τότε να πιάσουμε μολύβι.
και όταν σπάσει η μύτη στο μολύβι να πάρουμε πλάκες να χαράζουμε;

Δεν είμαι και τόσο σύμφωνος με αυτό..
Δλδ, όταν ξεμείνω από βενζίνη στο αμάξι να πάρω άλογο;

Θα πρέπει να αφήνουμε μερικά πράγματα πίσω προκειμένου να πηγαίνουμε μπροστά
γιατί μας βαραίνουν άσκοπα. Και επειδή πάμε μπροστά και όχι πίσω.

Θα πρέπει νομιζω να διδασκόμαστε με το στιλό, όπου στιλό ας βάλουμε τα παλιά, μόνον ως ακαδημαϊκή που λέμε γνώση.

Tip: Να σκεφτούμε ότι αν υπήρχαν σχολεία πριν 5.000 χρόνια και ακολουθούσαμε αυτή τη τακτική,
τότε θα έπρεπε ακόμα να διδασκόμαστε στο πως να σκοτώνουμε ζαρκάδια με πέτρες και κοτρώνες.

Δεν μπορουμε να γυρισουμε τη πλατη στην εξελιξη.. ειναι χαζο και ηλιθιο και φυσικα ουτοπικο. Αν θελουν να προστατεψουν το κοσμο απο τη κακως κειμενα της εξελιξης τοτε θα πρεπει να διδαξουν την καλη χρηση των υπολογιστων κτλ κτλ. Και ο στυλος μπορει να γινει φονικο οπλο... αυτο τι σημαινει?

Και τα αυτοκινητα γινονται πολλες φορες φονικα.
Και το ρευμα επισης..

Εγω αυτο που παρατηρω ειναι οτι καθε φορα που βγαινει κατι χρησιμο ή υπαρχει μια μεγαλη ανακαλυψη τοτε βγαινουν πολλοι και δαιμονοποιουν την ανακαλυψη επειδη φοβουντε το καινουριο. Οταν κατι ειναι τοσο χρησιμο δεν μπορεις να γυρισεις τη πλατη σου.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 12 στις 23/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν θεωρω οτι ειναι κανεις κατα της εξελιξης και οτιδηποτε ειναι αυτο που διευκολυνει την ζωη μας....προσωπικα θεωρω οτι για ολα πρεπει να υπαρχει το μετρο και το timing....φυσικα και δεν μας καθιστα πρωτογονους να μαθουμε να γραφουμε με στυλο και μολυβι ,εφοσον υπαρχει παντα η δυνατοτητα στα μικρα παιδια η εκπαιδευση στους η/υ να ξεκινησει σε μεγαλυτερη ηλικια...εμεις παθαμε τιποτα που μαθαμε να πληκτρολογουμε και να χρησιμοποιουμε τους η/υ στο πανεπιστημιο η στην δουλεια μας?

Οσο πιο αργα εξικοιωθουν τα παιδια με τους υπολογιστες τοσο περισσοτερο θα χαρουν πραγματα που απλα θα προσπερασουν σε διαφορετικη περιπτωση....υπολογιστες δεν ειναι μονο το word και το excell ,ειναι πολλα περισσοτερα που συνθετουν αυτη την εξελιξη της τεχνολογιας.....και που πολλα απο αυτα εχουν αρνητικες παραμετρους και επιρροες.....

Climentini

# 13 στις 23/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλά είναι τα πισιά, καλά και τα μολύβια, αλλά αμα δεν υπάρχει Δάσκαλος, να μυήσει τα παιδιά στη μεγάλη περιπέτεια της Γνώσης, τίποτα δε γίνεται.

sunnyeyes-

# 14 στις 23/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by Climentini
Καλά είναι τα πισιά, καλά και τα μολύβια, αλλά αμα δεν υπάρχει Δάσκαλος, να μυήσει τα παιδιά στη μεγάλη περιπέτεια της Γνώσης, τίποτα δε γίνεται.

Σωστοτατο...
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

somebody961

# 15 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Climentini

Μου άρεσε πολύ που είπες 'δάσκαλος' και όχι καθηγητής.

Καθηγητής είναι έννοια που θαρρείς είναι για τη πάρτη και τη 'μούρη' του.

Δάσκαλος, εκείνος που παραπέμπει άμεσα στο ταγμένο ΕΡΓΟ του και του έχουμε αναθέσει με ευθύνη του τα παιδιά μας..
Ενας καθηγητής μπορεί να είναι ΚΑΙ Δάσκαλος.
Οσο για τη γνώση ναι, είναι από τις πιότερο γλυκές περιπέτειες χωρίς τελειωμό (ευτυχώς)!
Για αυτό επέλεξα ως αντικείμενο τους υπολογιστές σαν δουλειά και χόμπι μου. Για αυτό και λέω πως δεν εργάζομαι εγώ!

Κάθε μέρα και μια νέα 'περιπέτεια' με αυτούς, μια νέα περιπέτεια με το μυαλό μου..
Εμένα ανακαλύπτω, τα όρια της ανθρώπινης εφευρετικότητας
και όχι τις 'ψυχρές και άψυχες μηχανές' και εργαλεία του 'διαβόλου
που πολλοί κατουριάρηδες εεε σόρυ, κουλτουριάρηδες καβλώνουν σαν τα λένε.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost