Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χαράτσι: Σπίτι με δάνειο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

somebody961

# 1 στις 22/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%

Οκ, είμαι πλούσιος ρε παιδιά, έχω τα φράγκα να ξεχειλίζουν απ τα παντζάκια μου, έτσι; (λέμε και καμια μλκία να περνάει η ώρα)

Και μιας και μου περισσεύουν, είπα να πάρω ένα σπίτι 4ρι με δάνειο από τράπεζα με 18.827 δόσεις.
Σε αυτές τις περιπτώσεις (σε όλες δλδ) η τράπεζες, για ευνόητους λόγους, κρατάνε τη κυριότητα του σπιτιού και σου τη δίνουν άμα τη εξοφλήσει.. (για να μπορούν να στο πάρουν εύκολα αν καθυστερήσεις τη καταβολή της δόσης κατά λίγες ..ώρες ή μέρες)

Και ρωτώ λοιπόν: Με ποιά λογική η δεη σου βάζει χαράτσι; Δικό σου είναι το σπίτι; Οχι ακόμα!
Απλώς, η τράπεζα σου παραχωρεί το δικαίωμα να μένεις μέσα και τίποτε παραπάνω,
ανήκει σε κείνη το οίκημα.
Είναι στο όνομα της τράπεζας.

Γιατί λοιπόν το χαράτσι δε το βάζουν στις τράπεζες που κρατάνε τη κυριότητα όλων των σπιτιών με δάνειο και το βάζει σε μας που εκτός των άλλων έχουμε ΚΑΙ τη δόση;

Μήπως μας έχουνε μάθει να σκύβουμε;

Κάνω λάθος;

ΥΓ: Μπορεί να μου πείτε βέβαια ότι μετά τη παραχώρηση της κυριότητας με την εξόφληση ότι η τράπεζα θα απαιτήσει να της πληρωθεί το χαράτσι που κατέβαλε.
Αλλά για μισό, αν εγώ πουλήσω αργότερα το σπίτι μου π.χ., θα πρέπει να απαιτήσω και το χαράτσι από τον επόμενο ιδιοκτήτη, όπως και τα επόμενα μιας και είπαν ότι θα είναι μόνιμο;
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 2 στις 22/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
...οχι φίλε μου δε μας εχουν μάθει να σκύβουμε...

...εμεις τους έχουμε μάθει να μας βλέπουν συνέχεια σκυμμένους...

...το ζητά ο οργανισμός μας βλέπεις...

...και δε δεχομαι φυσικά οτι ολοι ειναι σκυμμένοι...οχι...

...μαθαμε στο οριζοντιο κουρεμα...τα πηραμε ολα σβαρνα και τα κουρεύουμε...

...δε το λεω για σενα...μη με παρεξηγήσεις...με αφορμη τα λεγομενά σου μιλάω...

...Ναι... πιστεύω οτι μέσα στον οριμαγδό... υπάρχουν ακομα φωνές που ακούγονται... αναστήματα που ανασηκώνονται...πράξεις που οριοθετουν...

...τους βλέπουμε καθημερινά γύρω μας...

...ειναι οι λιγοτεροι... το ξερω....

...θελω να πιστευω....ακομα...

...και δε μπορω να δεχτώ... οτι θα φτασει μια κοινωνια... να χει εναμιση εκατομμύριο άνεργους...κι αυτή η κοινωνία να εξακολουθεί να κάνει μονο ζάπιγκ...

...απλα δε λεγεται κοινωνια αυτό το πράγμα...

...λέγεται αγέλη...

...καλο σου βράδυ...

ΥΓ. Ασχετο....αλλα με την ευκαιρία ...γκουγκλάρισε "Nigel Farage"...αξιζει τον κόπο...

mordxw30

# 3 στις 22/11/2011
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 186

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Σε αυτές τις περιπτώσεις (σε όλες δλδ) η τράπεζες, για ευνόητους λόγους, κρατάνε τη κυριότητα του σπιτιού και σου τη δίνουν άμα τη εξοφλήσει..

.........................................

........................................

Κάνω λάθος;

ΥΓ: Μπορεί να μου πείτε βέβαια ότι μετά τη παραχώρηση της κυριότητας με την εξόφληση ότι η τράπεζα θα απαιτήσει να της πληρωθεί το χαράτσι που κατέβαλε.
Αλλά για μισό, αν εγώ πουλήσω αργότερα το σπίτι μου π.χ., θα πρέπει να απαιτήσω και το χαράτσι από τον επόμενο ιδιοκτήτη, όπως και τα επόμενα μιας και είπαν ότι θα είναι μόνιμο;

Ξαναδιάβασε τα συμβόλαια που υπέγραψες.

Δικό σου είναι εξ αρχής το σπίτι.
Η Τράπεζα σου έδωσε τα λεφτά, αλλά εσύ αγόρασες και τώρα της χρωστάς το χρηματικό δάνειο που πήρες.
Όσο χρόνο χρωστάς η τράπεζα έχει υποθηκευμένο το σπίτι ΣΟΥ αλλά ο ιδιοκτήτης είσαι εσύ και μόνο εσύ.

Θα μου πεις τώρα με ποια λογική σου ζητούν να πληρώσεις χαράτσι για ένα περιουσιακό στοιχείο για το οποίο ήδη πληρώνεις δάνεια, φόρο μεταβίβασης, φόρο εισοδήματος (αν το νοικιάζεις σε άλλον), προκαταβολή φόρου 55% επομένου έτους, μετρά σα τεκμήριο , πληρώνεις δημοτικα τέλη , ΤΑΠ, ΦΑΠ, ΕΤΑΚ κλπ. Δεν υπάρχει λογική. Ό,τι θέλουν ζητάνε. Αν μπορείς κάνε κι αλλιώς.

Μια λύση θα ήταν να μπορείς να το παραχωρήσεις στο κράτος μαζί με το δάνειο, τα έξοδα συντήρησής του, τους φόρους του και 5 φάσκελα.

sunnyeyes-

# 4 στις 23/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Δεν ξερω ρε παιδια.. Συμφερει καποιος να εχει σπιτι με αυτες τις συνθηκες?

Καλυτερα να νοικιαζεις τελικα παρα να εχεις δικο σου. Τουλαχιστον συμφερει οικονομικα. Πλεον για να αποφασισει καποιος να χτισει δικο του σπιτι, μονο για τη χαρα του να δημιουργησει κατι δικο του θα το κανει και οχι γιατι τον συμφερει. Αφου ουτως ή αλλως, καθε μηνα, βγαινει ενα ενοικιο στο κρατος ισως και παραπανω οταν εισαι ιδιοκτητης..
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

Pseydonymo0

# 5 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 83 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

Καλυτερα να νοικιαζεις τελικα παρα να εχεις δικο σου. Τουλαχιστον συμφερει οικονομικα. Πλεον για να αποφασισει καποιος να χτισει δικο του σπιτι, μονο για τη χαρα του να δημιουργησει κατι δικο του θα το κανει και οχι γιατι τον συμφερει. Αφου ουτως ή αλλως, καθε μηνα, βγαινει ενα ενοικιο στο κρατος ισως και παραπανω οταν εισαι ιδιοκτητης..

Θα δείς που οι ιδιοκτήτες θα ανεβάσουν το νοίκι αν δεν το ανέβασαν ήδη, αναλόγως το χαράτσι, τη στιγμή που θα τους πεις ότι το συμψηφίζεις με τον νοίκι.
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

sunnyeyes-

# 6 στις 23/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

Θα δείς που οι ιδιοκτήτες θα ανεβάσουν το νοίκι αν δεν το ανέβασαν ήδη, αναλόγως το χαράτσι, τη στιγμή που θα τους πεις ότι το συμψηφίζεις με τον νοίκι.

Δεν τους παιρνει να το κανουν αυτο. Καταρχην νομιζω καπου ακουσα πως βαση νομου, γινονται μειωσεις στο ενοικιο 20%, το ακουσα δεν ειμαι σιγουρη..

Κοιτα.. αν ενοικιαζα ενα χωρο.. θα ημουν ευτυχισμενη στις μερες μας να εβγαζα τα εξοδα του.. Οποτε!!.. τι καταλαβαινεις? Ευκολο ειναι να ανεβασεις τη τιμη και να σου φυγει ο νοικαρης? Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.. Πλεον ολοι εχουν ή θα βαλουν νερο στο κρασι τους αναγκαστικα.
Γιατι και ο νοικαρης.. θα ψαξει να βρει το οικονομικοτερο και θα αφησει τις πολυτελειες. Εδω ο κοσμος γυρναει στο πατρικο του και ζουν ολοι μαζι... ετσι ευκολα θα ανεβασεις το νοικι? Νο νο νο..
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

Lora9

# 7 στις 23/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Οκ, είμαι πλούσιος ρε παιδιά, έχω τα φράγκα να ξεχειλίζουν απ τα παντζάκια μου, έτσι; (λέμε και καμια μλκία να περνάει η ώρα)

Και μιας και μου περισσεύουν, είπα να πάρω ένα σπίτι 4ρι με δάνειο από τράπεζα με 18.827 δόσεις.
Σε αυτές τις περιπτώσεις (σε όλες δλδ) η τράπεζες, για ευνόητους λόγους, κρατάνε τη κυριότητα του σπιτιού και σου τη δίνουν άμα τη εξοφλήσει.. (για να μπορούν να στο πάρουν εύκολα αν καθυστερήσεις τη καταβολή της δόσης κατά λίγες ..ώρες ή μέρες)

Και ρωτώ λοιπόν: Με ποιά λογική η δεη σου βάζει χαράτσι; Δικό σου είναι το σπίτι; Οχι ακόμα!
Απλώς, η τράπεζα σου παραχωρεί το δικαίωμα να μένεις μέσα και τίποτε παραπάνω,
ανήκει σε κείνη το οίκημα.

Γιατί λοιπόν το χαράτσι δε το βάζουν στις τράπεζες που κρατάνε τη κυριότητα όλων των σπιτιών με δάνειο και το βάζει σε μας που εκτός των άλλων έχουμε ΚΑΙ τη δόση;

Μήπως μας έχουνε μάθει να σκύβουμε;

Κάνω λάθος;

Αυτές τις απορίες έχεις και μετά λες γιατί δεν μπαίνεις στην βουλή.
Θα τους κάνεις άνω κάτω

redpassion69

# 8 στις 23/11/2011
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Δεν φτάνει....

-που έχει διπλασιαστεί η βενζίνη και κοντεύει τα 2 ευρώ το λίτρο από 80 λεπτά!!!!

-που συνέχεια αυξάνονται τα τέλη κυκλοφορίας

-που το πετρέλαιο θέρμανσης πλέον δεν θα μπορούμε να το αγοράσουμε

-που το ΦΠΑ ανέβηκε δύο φορές και έχει φτάσει στο 23% και δεν τους φτάνει !,

-που αν καθήσεις να φας τοστ θα το πληρώσεις με 23% αντί 13% αν το πάρεις και φύγεις

-που το ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ της κλίμακας φόρου πήγε από 12000 στις 8000 και τώρα στις 5000 και πλήττει ποιους?,

-που θα πληρώνουν φόρο μέχρι και αυτοί που θα παίρνουν 350 ευρώ το μήνα !!!

-που κάθε τρεις μήνες έχουμε νέους φόρους

-που πληρώνουν μόνο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι

-που οι "έχοντες και κατέχοντες" τον πλούτο μένουν απείραχτοι γιατί δεν έχουν τα "κάκαλα" οι κυβερνώντες να τους ακουμπήσουν

-που κατάργησαν τις απαλλαγές και τα επιδόματα για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους,

-που επέβαλαν με το ζόρι "έκτακτη" εισφορά,

-που την έκτακτη την κάνουν μόνιμη,

-που η έκτακτη εισφορά θα μας παρακρατηθεί με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ από τους μισθούς και τις συντάξεις,

-που κάθε μήνα κόβουν από τους μισθούς των χαμιλόμισθων και από τις συντάξεις των γερόντων,

-που ακόμα και το επίδομα ανεργίας φορολογείται,

-που ο κόσμος απολύεται μετά από χρόνια δουλειάς χωρίς αποζημίωση

-που κανείς δεν ξέρει πλέον πότε και αν θα συνταξιοδοτηθεί

-που πληρώνουμε στα δημόσια νοσοκομεία το φαρμακευτικό υλικό

-που ο κόσμος πεινάει και δεν μπορεί να πληρώσει ούτε τα προς το ζειν...

-που μας ξεπουλάνε όσο -όσο στους τραπεζίτες

-που σε λίγο θα μας κάνουν μειοψηφία στη χώρα μας .......

-που το Σύνταγμα της Ελλάδας το έχουν κάνει κουρελόχαρτο

-που η ΛΙΣΤΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ..............!!!!!!
Και φαντάσου ότι δουλεύεις ΑΚΟΜΑ που στις μέρες μας έχει κανταντήσει πολυτέλεια .
Που αμα μιλήσεις εδώ μέσα είσαι ΑΛΕ-ΑΛΕ....
Με εκτίμηση

redpassion69

kospet73

# 9 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Originally posted by redpassion69

Και μετά απο όλα αυτά:

Τα κρατικά έσοδα αντί να αυξηθούν κατά 1,4% όπως προβλεπόταν στο εθνοσωτήριο μνημονιακό πρόγραμμα των αλλοδαπών φωστήρων-τεχνοκρατών παρουσίασαν μείωση 4,1%.

Οι κρατικές δαπάνες αντί να μειωθούν, αυξήθηκαν κατά 2,4% συγκριτικά με το 2010.

Το έλλειμα επίσης εκτός στόχων.

Η ύφεση θα είναι στο 6,5-7% αντί του προβλεπόμενου στόχου, μετά μάλιστα κι απο διπλή προς τα πάνω αναθεώρηση 5,5%.

Η ανεργία (στατιστική) στο 16%, πραγματική σίγουρα άνω του 20% κι έπεται συνέχεια.....

Κι αντί να κάτσουν να σκεφτούν τι κάνουν λάθος και να κοιτάξουν μήπως πρέπει να αλλάξουν συνταγή, αυξάνουν την δόση στην υπάρχουσα και στο τέλος θα απορρούν "μα γιατί ψόφησε το ζωντανό?".

Όσον αφορά το χαράτσι στα ακίνητα?

Καλά κάνουν και το βαλαν. Ποιός είσαι εσύ ρε λαμόγιο, κοπρίτη, τεμπελχανά Ελληνάρα που θες και ιδιόκτητη κατοικία?
Όχι μίστερ. Ή θα την πουλήσεις σε κανένα τίμιο κι εργατικό Γερμανό να την έχει ο άνθρωπος για εξοχικό του το καλοκαίρι που θα΄ρχεται στην Ελλάδα να κάνει τα μπάνια του κι εσύ μπορείς κάλλιστα να του φροντίζεις τον κήπο αν θες ή αλλιώς θα πλερώνεις ενοίκιο. Πάει και τελείωσε.
Θες και....σπίτι....χρεοκοπημένε......
Και το λες χωρίς να ντρέπεσαι καθόλου αγενέστατε.....
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

elix_geo

# 10 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by redpassion69
Δεν φτάνει....

-που έχει διπλασιαστεί η βενζίνη και κοντεύει τα 2 ευρώ το λίτρο από 80 λεπτά!!!!
Και φαντάσου ότι δουλεύεις ΑΚΟΜΑ που στις μέρες μας έχει κανταντήσει πολυτέλεια .
Που αμα μιλήσεις εδώ μέσα είσαι ΑΛΕ-ΑΛΕ....
Με εκτίμηση

Καλέ από πότε έχεις να βάλεις βενζίνη;;;;
Από τότε που είχε 80 λεπτά;
Δηλαδή πριν 10 χρόνια;
Πας καλά;;

Όλα αυτά που απαριθμείς ωστόσο, έχουν ανεβάσει το επίπεδο ζωής σου και πέρασες καλύτερα την τελευταία 10ετία, όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων.
Λοιπόν ας μη λέμε μπούρδες.
και τις λέω έτσι γιατί είναι σαφώς ΑΛΕ-ίστικη, μονομερής και από τη γνωστή οπτική γωνία παράθεση των πραγμάτων για μια φούχτα ψήφους και μερικές έδρες και χeστηκε η φοράδα στ΄αλώνι.

Έχεις το θάρρος να πεις ότι ΟΛΑ αυτά που έγραψες ΔΕΝ ίσχυαν τον καιρό της, πλαστής έστω ευμάρειας και μια χαρά περνούσες κι εσύ και ΟΛΟΙ οι ...συμπάσχοντες, και τώρα που ήρθαν οι ισχνές αγελάδες, το μόνο που κάνεις είναι να μοιρολογάς και να ψάχνεις να βρεις οποιονδήποτε άλλο φταίχτη και να αφήνεις την πάρτη σου απέξω;

Και άφησε σε παρακαλώ τα κροκοδείλια δάκρυα για τους άνεργους και συνταξιούχους. Που αυτούς χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία όλοι οι συνεταίροι της "κοινωνικοποίησης των μέσων παραγωγής" σαν εμπροσθοφυλακή να γκρεμίσουν ό, τι υπάρχει ακόμα όρθιο.
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

elix_geo

# 11 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by kospet73
Καλά κάνουν και το βαλαν. Ποιός είσαι εσύ ρε λαμόγιο, κοπρίτη, τεμπελχανά Ελληνάρα που θες και ιδιόκτητη κατοικία?
Όχι μίστερ. Ή θα την πουλήσεις σε κανένα τίμιο κι εργατικό Γερμανό να την έχει ο άνθρωπος για εξοχικό του το καλοκαίρι που θα΄ρχεται στην Ελλάδα να κάνει τα μπάνια του κι εσύ μπορείς κάλλιστα να του φροντίζεις τον κήπο αν θες ή αλλιώς θα πλερώνεις ενοίκιο. Πάει και τελείωσε.
Θες και....σπίτι....χρεοκοπημένε......
Και το λες χωρίς να ντρέπεσαι καθόλου αγενέστατε.....

"Εμείς ζητάμε να καταργηθεί 100% το χαράτσι για όλους, διότι δεν έχει κανείς δικαίωμα απέναντι σε ένα κοινωνικό αγαθό, όπως είναι το ηλεκτρικό ρεύμα να το κόβει, γιατί δεν πληρώνει κάποιος ένα χαράτσι ή αν θέλετε επειδή δεν πληρώνει και την εφορία. Δεν μπορεί η ποινή να είναι το ηλεκτρικό ρεύμα. Αύριο θα μας βάλουν χαράτσι και στο νερό και θα χάσουμε μαζί με το ηλεκτρικό ρεύμα και το νερό."
..........
Δηλαδής ρε Αλέκα, να μην πληρώσουν και αυτοί που έχουν τις βιλάρες και τα εξοχικά και που τα απόχτησαν με φοροδιαφυγή;
Και που ΕΣΥ ζητάς να κοινωνικοποιήσεις τα μέσα παραγωγής που έχουν ΑΥΤΟΙ στα χέρια τους;,
Δηλαδή να τους πάρεις τα μέσα αλλά να μην πληρώσουν εισφορά και εφορία;

Πας καλά Αλεκάκι ή κάπου χάνεις;
......
Τι λες κι ςσύ ρε Κόσπετ, δε σου φαίνεται ότι κάπου χάνει η κοπιλίτσα;
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

inioxos52

# 12 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Ρε συ Ελικα, σε διαβαζω ανελλιπως ολον αυτον τον καιρο της κρισης, αλλα φτανει ρε συ. Ουτε κυβερνητικος εκπροσωπος νασουν με τις θεσεις τις οποιες διατυπωνεις προσπαθωντας να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα.

Ειπαμε οτι υπαρχουν και καποιοι οπως εγω, μη ανηκοντες σε κομματα, σε αποκομματα, και λοιπες κινησεις διαφορων λαμογιων που αυτοαποκαλουνται πολιτικοι, και μας εφεραν στα σημερινα χαλια.

Περιμενω απο σενα λοιπον φιλε, ψυχραιμοτερες και κυριως δικαιοτερες τοποθετησεις, για να καταλαβαινουμε και μεις οι ασχετοι περι τα πολιτικοοικονομικα τα οποια βιωνουμε, και πληρωνουμε.

Αρα περιττευουν οι αοκνες προσπαθειες σου εναντιον των αντιπαλων του δικου σου κομματικων σχηματισμων, η εν πασει περιπτωσει παραδεξου ρε φιλε και κατι στραβο που εκαναν οι δικοι σου κι οχι μονο, στην χωρα επι τοσα χρονια. Η μηπως τακαναν ρε συ ολα καλα και αγια?

Δεν ειμαστε εδω ολοι μας πιστευω ως κομματοσκυλα, αλλα ως πολιτες που αγωνιουν για το αυριο των παιδιων τους, αλλα και ημων των ιδιων οσον αφορα την οικονομικη μας κατασταση, σε σχεση με τις ηδη τρεχουσες υποχρεωσεις ολων μας.

Αρα ρε φιλε, σταματα να αφριζεις εναντι αντιθετων της ιδεολογιας σου κομματικων σχηματισμων, και βοηθα εαν μπορεις να καταλαβουμε -και να αντιδρασουμε ει δυνατον-, εαν αυτα που μας ετοιμαζουν οι συνεταιροι μας της Ευρωπης θαναι καλα για μας, η θα μας εξοβελισουν στο πυρ το εξωτερον.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

ESPERANTZA

# 13 στις 23/11/2011
author
Γυναίκα / 52 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
και βοηθα εαν μπορεις να καταλαβουμε -και να αντιδρασουμε ει δυνατον-, εαν αυτα που μας ετοιμαζουν οι συνεταιροι μας της Ευρωπης θαναι καλα για μας, η θα μας εξοβελισουν στο πυρ το εξωτερον.

Πάντα, σε κάθε αντίδραση πλήθους, λαού, ομάδας ανθρώπων, χρειάζεται να υπάρξει ένας ηγέτης, ένας αρχηγός, κάποιος που θα καθοδηγήσει.
Το θέμα είναι πως όταν έρθει εκείνη η ώρα, είναι ήδη τόσο μεγάλη η απαξίωση που δεν γνωρίζω πώς θα μπορέσει ένας ολόκληρος λαός να εμπιστευτεί αυτόν τον ένα ηγέτη ώστε να υπάρξει καθοριστική αντίδραση, άξια λόγου και ιστορίας.

elix_geo

# 14 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Ρε συ Ελικα, σε διαβαζω ανελλιπως ολον αυτον τον καιρο της κρισης, αλλα φτανει ρε συ. Ουτε κυβερνητικος εκπροσωπος νασουν με τις θεσεις τις οποιες διατυπωνεις προσπαθωντας να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα.
Η μηπως τακαναν ρε συ ολα καλα και αγια?

Δεν ειμαστε εδω ολοι μας πιστευω ως κομματοσκυλα...

Αρα ρε φιλε, σταματα να αφριζεις εναντι αντιθετων της ιδεολογιας σου κομματικων σχηματισμων, και βοηθα εαν μπορεις να καταλαβουμε -και να αντιδρασουμε ει δυνατον-, εαν αυτα που μας ετοιμαζουν οι συνεταιροι μας της Ευρωπης θαναι καλα για μας, η θα μας εξοβελισουν στο πυρ το εξωτερον.

Γκουχ, γκουχ...
Απ΄ό, τι φαίνεται δε με διαβάζεις καλά, Ηνίοχε.
Φυσικά και δεν τα έκαναν όλα καλά και άγια, οι "δικοί μου" όπως λες.
Sκατά τα έχουν κάνει σε πάρα πολλά θέματα και κύρια στο να έχουν αφήσει να κυκλοφορούν ελέυθερα λαμόγια, φοροκλέφτες και να ζουν και να κυβερνάνε κάθε λογής συνδικαλιστάρες που κατέβαζαν διακόπτες για να πάρουν τα επιδοματάκια τους, αγωνιζόμενοι δήθεν για το καλό του λαού.
Γιαυτούς έχω πολλές φορές αγανακτήσει και τους έχω ξεμπροστιάσει, αν με διαβάζεις, Ηνίοχε.

Τώρα αν αυτοί είναι υπό τη σκέπη του ΑΛΕ-ΑΛΕ γιατί συγκυριακά τους συμφέρει, είναι εντελώς ...τυχαίο.

Και αν νομίζεις ότι αφρίζω επειδή γράφω τις αντιφάσεις της Αλέκας, που
τη μια έτσι και την άλλη γκιουβέτσι...
η οποία επίσης έχει πάρει υπό τη σκέπη της με δήλωσή της ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους και αυτούς με τα 700 Ευρώ και αυτούς με τα 4.000, για να μη διασπαστεί λέει το εργατικό κίνημα...

τι να πω...
αυτό πώς το λένε;

Εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αυτός είναι Αλβανός.

Έχεις κάτι να ...διορθώσεις στα δυο παραπάνω θεματάκια;

Ευπρόσδεκτος.

Κι εγώ είμαι της ρεαλιστικής τοποθέτησης "το μη χείρον, βέλτιστον" νταξ;

redpassion69

# 15 στις 23/11/2011
author

Παράθεση:
elix_geo

Ελικούκο μουυυυυυυυυυυυυυυυυ Ομορφιά μου

Γιατί μου συνχίζεσαι καρδιά μου
Με εκτίμηση
redpassion69

redpassion69

# 16 στις 23/11/2011
author

Παράθεση:
inioxos52

Ινουλίνοοοο βάλε σε τάξη τον Ελικούκο και πέστου ότι ουδεμίαν σχέση

έχω με την Αλέκα ούτε κάν εξωτερική

μην μου πάθει τίποτα .....

Με εκτίμηση
redpassion69

inioxos52

# 17 στις 23/11/2011
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:
Η μηπως τακαναν ρε συ ολα καλα και αγια?

Δεν ειμαστε εδω ολοι μας πιστευω ως κομματοσκυλα...

Γκουχ, γκουχ...
Απ΄ό, τι φαίνεται δε με διαβάζεις καλά, Ηνίοχε.
Φυσικά και δεν τα έκαναν όλα καλά και άγια, οι "δικοί μου" όπως λες.
Sκατά τα έχουν κάνει σε πάρα πολλά θέματα και κύρια στο να έχουν αφήσει να κυκλοφορούν ελέυθερα λαμόγια, φοροκλέφτες και να ζουν και να κυβερνάνε κάθε λογής συνδικαλιστάρες που κατέβαζαν διακόπτες για να πάρουν τα επιδοματάκια τους, αγωνιζόμενοι δήθεν για το καλό του λαού.
Γιαυτούς έχω πολλές φορές αγανακτήσει και τους έχω ξεμπροστιάσει, αν με διαβάζεις, Ηνίοχε.

Τώρα αν αυτοί είναι υπό τη σκέπη του ΑΛΕ-ΑΛΕ γιατί συγκυριακά τους συμφέρει, είναι εντελώς ...τυχαίο.

Και αν νομίζεις ότι αφρίζω επειδή γράφω τις αντιφάσεις της Αλέκας, που
τη μια έτσι και την άλλη γκιουβέτσι...
η οποία επίσης έχει πάρει υπό τη σκέπη της με δήλωσή της ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους και αυτούς με τα 700 Ευρώ και αυτούς με τα 4.000, για να μη διασπαστεί λέει το εργατικό κίνημα...

τι να πω...
αυτό πώς το λένε;

Εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αυτός είναι Αλβανός.

Έχεις κάτι να ...διορθώσεις στα δυο παραπάνω θεματάκια;

Ευπρόσδεκτος.

Κι εγώ είμαι της ρεαλιστικής τοποθέτησης "το μη χείρον, βέλτιστον" νταξ;

Ελικα, ρε συ μια χαρα σε διαβαζω, και μια χαρα σε κατανοω, αλλα δεν θα μπω σε αεναες αντιπαραθεσεις μαζυ σου για τα κομματικα τα οποια αλλωστε δεν με ενδιεφεραν ποτε, αφου δεν ειμαι εκ φυσεως οσφυοκαμπτης, ουτε τσανακογλυφτης, μιας και ουδεποτε επεδιωξα διορισμο στο δημοσιο, ουτε και ειχα αλλη σχεση μαυτο, περαν του να πληρωνω επι δεκαδες χρονια τους επιδοξους οικονομικαριους να μαθαινουν να κουρευουν στου κασιδι το κεφαλι, οπως μαθαινει και τωρα αυτη η ντροπη της Σαλονικης, ο χοντρος και παμπλουτος λογω επιτυχους γαμου συνταγματολογος.

Απο την αλλη ομως, ειχα και εχω αγαθοτατες σχεσεις με τον γραπτο τυπο γενικως απο τα μικρατα μου, καθως και μνημη ελεφαντα, και ηθελα να σε ρωτησω. Ρε συ, ολα αυτα τα καλα παιδια τους συνδικαλιστες των δημοσιων επιχειρησεων, ποιοι τα "μεγαλωσαν" πολιτικα τα 30 τελευταια χρονια? Ποιοι τα εκπαιδευσαν στις πρακτικες πιεσης των κυβερνησεων, και "βασανισμου" του κοσμακη με το κλεισιμο των διακοπτων? Ποιοι ηταν οι ας πουμε πρωτοι διδαξαντες του κλεισιματος των εθνικων οδων, η των Τεμπων με τα τρακτερ, και ποτε ακριβως αποδοκιμασαν αυτες τις πρακτικες? Κατι Τσοχατζοπουλοι, και κατι Νεονακιδες και λοιπα καλα παιδια που χεστηκαν στην κονομα η με τις προμηθειες η με το χρηματιστηριο, που ακριβως ανηκαν κομματικα?

Και τι εννοουσαν ρε συ κατι εφημεριδες και κατι ιδιωτικα καναλια τα οποια φημολογουνται μαλιστα ως φιλα προσκειμενα στον κομματικο σχηματισμο που υπερασπιζεσαι, οταν ελεγαν λιγο πριν τις επωδυνες επεμβασεις στις δημοσιες υπηρεσιες τις οποιες υπερασπιζαν και υπερασπιζουν ακομη συνδικαλιστες που κατηγορεις, οτι θα πρεπει να τα βαλει ο ποδηλατης με τα σπλαχνα της παραταξης του τους συνδικαλιστες?

Αστα ρε φιλε. Ολοι τους ειναι για πεταμα. Κι μπλε, και πρασινοι, και κοκκινοι, και ροζ, και οτι σκατοχρωμα θες. Να τους πεταξουμε ολους στις εκλογες, για να δουμε τι θα κανουμε και πως θα πορευτουμε απο δω και μπρος.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Aggelo

# 18 στις 24/11/2011
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115
Some θα σου δωσω μια συντομη απαντηση για να μην το κουραζουμε....
Ειχαμε και εχουμε ενα Υπουργο οικονομικων που εχει δυο βασικα ελλατωματα
Ειναι υπερβολικα φιλοδοξος και υπερβολικα παραρμητικος.....και απο ουσια
αστο για αυριο...και οταν κανεις οικονομικη διαχειρηση, οχι κρατους ακομα
και ενος περιπτερου τα παραπανω σε καθιστουν ακαταλληλο...

Για να μην νομιζεται οτι τα λεω εγω...Χθες του Βαγγελη του Βενιζελου- του
δωσανε τον τιμητικοτατο τιτλο του χειροτερου Υπουργου Οικονομικων
της Ευρωπης....

Παμε στο θεμα
Ειδε λοιπον ο Μπεννυ οτι τα εσοδα του κρατους
πηγαιναν κατα διαβολου...και σου λεει
οι Ευρωπαιοι θα με ταραξουν στην σφαλιαρα...εγω ομως πρεπει να τα εχω
καλα μαζι τους γιατι εχω φιλοδοξιες.......και εκανε
αυτη την καταπληκτικη εφευρεση το χαρατσι στα κινητα...το οποιο απ
οτι εδειξε η πορεια εγινε εντελως στο ποδαρι...
Ζήστο με πάθος...και ας είναι λάθος !!!

xms263

# 19 στις 24/11/2011
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162
όταν ζούσα στα νιάτα μου στην γερμανία ,
οι γερμανοί γείτονες έλεγαν πάντα:

δεν συμφέρει να έχεις δικό σου σπίτι , καλύτερα να το νοικιάζεις και να μένεις .

από ότι βλέπω εκεί μας οδηγούν και εδώ.

αλήθεια οι τιμές αγορών των διαμερισμάτων πέσανε ?

sunnyeyes-

# 20 στις 24/11/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by xms263
..
αλήθεια οι τιμές αγορών των διαμερισμάτων πέσανε ?

Ναι.. αλλά εχει μελλον.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε