Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χαράτσι: Σπίτι με δάνειο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

kospet73

# 21 στις 24/11/2011
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456
'Aρεσαν+: 0%
Για ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω.
Έχει πολύ ενδιαφέρον....
Η διακοπή ρεύματος από τη ΔΕΗ σε περίπτωση μη καταβολής του ειδικού τέλους ακινήτων παραβιάζει σχετική κοινοτική οδηγία, σύμφωνα με τον Επίτροπο Ενέργειας, Γκίντερ Έτινγκερ.

Ο Ευρωπαίος επίτροπος απαντώντας σε σχετική ερώτηση του ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Νίκου Χουντή, τονίζει πως η ΔΕΗ δεν έχει δικαίωμα να κόψει το ρεύμα σε κανέναν πολίτη που δεν πληρώνει το τέλος, αλλά πληρώνει κανονικά το λογαριασμό του ρεύματος.

Ο Έλληνας ευρωβουλευτής στην ερώτησή του ισχυριζόταν ότι με βάση την κοινοτική νομοθεσία «δεν έχει δικαίωμα το κράτος να επιβάλλει στους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας (ΔΕΗ) να διακόψουν την παροχή σε εκείνους τους καταναλωτές που δεν καταβάλλουν το διεκδικούμενο φόρο», αλλά πληρώνουν κανονικά την κατανάλωση του ρεύματος που χρησιμοποίησαν.

Παράλληλα, υπογράμμιζε ότι πολύ περισσότερο δεν μπορεί να διακοπεί η παροχή σε ευάλωτους καταναλωτές, όπως ορίζει και η σχετική οδηγία 2009/72.

Απαντώντας στον κ. Χουντή, ο Γερμανός Επίτροπος δηλώνει ότι σε κάθε περίπτωση οι κυβερνήσεις πρέπει να εξασφαλίζουν «τη συμμόρφωση με το σύνολο της σχετικής ενωσιακής νομοθεσίας, συμπεριλαμβανομένης της οδηγίας 2009/72/ΕΚ και των διατάξεων αυτής που αφορούν την προστασία των καταναλωτών, τα δικαιώματα των ευάλωτων καταναλωτών και την καθολική υπηρεσία».

Όπως επισημαίνει, «οι διατάξεις σχετικά με την καθολική υπηρεσία γεννούν σαφή υποχρέωση των κρατών μελών και παρέχουν στους οικιακούς καταναλωτές το δικαίωμα να προμηθεύονται ηλεκτρική ενέργεια», ενώ η «Οδηγία δεν περιέχει διατάξεις που να εξαρτούν το δικαίωμα αυτό από την κατάσταση του νοικοκυριού ή των μεμονωμένων μελών του όσον αφορά τις φορολογικές τους υποχρεώσεις».

«Ως προς την προστασία των ευάλωτων καταναλωτών», τέλος, ο Γερμανός επίτροπος, τονίζει πως «η οδηγία υποχρεώνει τα κράτη μέλη να διασφαλίζουν την τήρηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων που συνδέονται με τους ευάλωτους καταναλωτές».

Παρέμβαση Συνηγόρου του Πολίτη

Να διορθωθούν άμεσα τα σφάλματα στον υπολογισμό του τέλους ακινήτων αναφορικά με την τιμή ζώνης και τα τετραγωνικά ζητά η Συνήγορος του Πολίτη, Καλλιόπη Σπανού.

Ταυτόχρονα ζητά να επανεξεταστεί η επιβολή του τέλους σε εργοταξιακές παροχές, να απαλλαγούν όσα άτομα αποδεδειγμένα αδυνατούν να το καταβάλουν με βάση το προσωπικό τους εισόδημα και να επεκταθεί ο μειωμένος συντελεστής και σε άτομα με κάθε είδους αναπηρία.

Υπογραμμίζει, επίσης, πως παραβαίνει το Σύνταγμα και τα δικαιώματα των πολιτών η διακοπή ηλεκτροδότησης σε πολίτες που αδυνατούν να καταβάλουν το τέλος.

Η κ.Σπανού γνωστοποιεί, τέλος, πως έχει ενημερώσει για το θέμα τον υπουργό Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο.

πηγή: ιν.gr
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

mathilda

# 22 στις 24/11/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ακουστε τωρα το εξης κουλο.. στην ιδια, ολοιδια πολυκατοικια, δυο διαμερισματα στον ιδιο οροφο. (στο πατρικο μου!). Το ενα διαμερισμα υπολογιζεται με τιμη ζωνης 3ευρω/τμ, το δευτερο με 5!

Τωρα τι κανεις; Πας στην ΔΕΗ να διαμαρτυρηθεις γιατι σου το εβαλαν 5e/τμ ενω του γειτονα εχει λιγοτερο;
Και αν τελικα αντι να σου το μειωσουν, αυξησουν και του γειτονα; (που ειναι συγγενης...)

ΠΑΡΑΝΟΙΑ!

redpassion69

# 23 στις 25/11/2011
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Παράθεση:
elix_geo
Και άφησε σε παρακαλώ τα κροκοδείλια δάκρυα για τους άνεργους
και συνταξιούχους.
Που αυτούς χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία όλοι οι συνεταίροι της "κοινωνικοποίησης των μέσων παραγωγής" σαν εμπροσθοφυλακή να γκρεμίσουν
ό, τι υπάρχει ακόμα όρθιο.

Μιλάω γιατί είμαι ΑΝΕΡΓΗ και νομίζω ότι έχω αυτό το δικαίωμα ......

Εσυ σας τι μιλάςκαι μάλιστα με εναποθέτεις σε ένα κόμμα .....
χωρίς κάν να έχω πεί ποτέ από τα γραφόμενα μου ότι είμαι ΚΚΕ.
(αν και μεταξύ μας σκασίλα μου τι θα πείς )

Αντε γιατί θα στο πω ευγενικά κλώθεις την κοιλία μου

Και το επίπεδο της ζωής μου το ανέβασα μόνη μου δουλεύοντας ,
δεν μου το ανέβασε κανένα κόμμα και κανένα κομματόσκυλο ....ντάξ
Με εκτίμηση

redpassion69

elix_geo

# 24 στις 26/11/2011
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by redpassion69

Παράθεση:
elix_geo
και συνταξιούχους.
Που αυτούς χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία όλοι οι συνεταίροι της "κοινωνικοποίησης των μέσων παραγωγής" σαν εμπροσθοφυλακή να γκρεμίσουν

Όπως είχα απαντήσει και στο Μάικμαν σε κάποια άλλη ευκαιρία, δεν αντιπαρατίθεμαι σε κάποιον όταν δηλώνει ότι είναι άνεργος.

YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

redpassion69

# 25 στις 28/11/2011
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:
Originally posted by redpassion69

Παράθεση:
elix_geo
και συνταξιούχους.

Όπως είχα απαντήσει και στο Μάικμαν σε κάποια άλλη ευκαιρία, δεν αντιπαρατίθεμαι σε κάποιον όταν δηλώνει ότι είναι άνεργος.

Το ότι είμαι άνεργη το είχα γράψει πολυ ποιό μπροστά από τον συμπαθέστατο Μάικ

και μου είχες πει ειρωνικά ότι δεν έλαβα τον διορισμός μου (από εσένα )εν κρυπτώ

Το θέμα όμως δεν είμαι εγώ αλλά ότι και να γράψει κάποιος κατευθύνεται από την
γραμμή του ΚΚΕ.
Η οικονομική ύφεση μαζί με την επιβράδυνση του ρυθμού ανάπτυξης της οικονομικής δραστηριότητας δεν φαίνεται????
Βλέπεις κανένα κόμμα να μιλάει για ανάπτυξη
Μόνο για εκλογές και μετά τι ?????
Αμα θα ψηφίσουμε κάποιον θα μας σώσει
Με εκτίμηση

redpassion69

Aggelo

# 26 στις 29/11/2011
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115
Ρεντ για ποια αναπτυξη θα μιλησουν...?? αφου ξερουν οι
πολιτικοι τι παιζει...
Ποιος τρελος θα ερθει να επενδυσει σ αυτη την χωρα..????
Σε μια χωρα που αλλαζουν τα φορολογικα νομοσχεδια καθε 3 μηνες,
δημοσια διοικηση δεν εχει...του την βαραει του Λυμπεροπουλου
κλεινει τ αεροδρομειο...Σπανε καθε τρεις και δυο το κεντρο της Αθηνας
δηλαδη σε ποιο περιβαλλον να ερθει ενας επιχειρηματιας να βαλει τα
ωραια του λεφτα...????

Αρα οσο εμεις οι ιδιοι δεν βοηθαμε αναπτυξη δεν παιζει......και
προσεχως η ανεργια στο 20% α ξεχασα η υφεση για το 2011 στο -6%
και μεχρι το τελος Δεκεμβριου εχει ο Θεος μπορει να μετρηθει και
πιο πανω...
Ζήστο με πάθος...και ας είναι λάθος !!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12