Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ωραριο Εργασιας

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Aganaktismenos77

# 1 στην 1/12/2011
author
Ανδρας / 42 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Γέρακα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Ωραριο Εργασιας

Καλησπέρα σε όλους..Είμαι νέο μέλος κ βασικά για να μην κουράζω θα ρωτήσω αμέσως αυτό που θέλω..Είμαι Μηχ./ Μηχ. κ δουλεύω σε μια Κατασκευαστική εταιρια τα τελευταία 6 χρόνια..Τα πράγματα ( όπως όλοι γνωρίζουμε ) δεν πάνε καλά κ υπάρχει ένα άγχος σε όλους..Το ωράριο που έχουμε υπογράψει είναι 9:00 - 17:00 όμως κανονικά καθόμαστε 9:00 - 17:30 ( το λιγότερο ) με το πρόσχημα οτι το μισάωρο είναι το διάλειμα για φαγητό που κανουμε ( εαν κάνουμε )..!!!!Ήθελα να ρωτήσω εαν αυτό το μισάωρο είναι νόμιμο απο την στιγμη που έχω υπογράψει άλλη σύμβαση ( εγώ νομίζω ότι το μισάωρο ειναι μέσα στο 8ωρο ) κ έαν όχι σε περίπτωση που με/μας απολύσει πως μπορώ/ουμε να διεκδικησουμε τα υπερωριακά?? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

# 2 στην 1/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Aganaktismenos77
Καλησπέρα σε όλους..Είμαι νέο μέλος κ βασικά για να μην κουράζω θα ρωτήσω αμέσως αυτό που θέλω..Είμαι Μηχ./ Μηχ. κ δουλεύω σε μια Κατασκευαστική εταιρια τα τελευταία 6 χρόνια..Τα πράγματα ( όπως όλοι γνωρίζουμε ) δεν πάνε καλά κ υπάρχει ένα άγχος σε όλους..Το ωράριο που έχουμε υπογράψει είναι 9:00 - 17:00 όμως κανονικά καθόμαστε 9:00 - 17:30 ( το λιγότερο ) με το πρόσχημα οτι το μισάωρο είναι το διάλειμα για φαγητό που κανουμε ( εαν κάνουμε )..!!!!Ήθελα να ρωτήσω εαν αυτό το μισάωρο είναι νόμιμο απο την στιγμη που έχω υπογράψει άλλη σύμβαση ( εγώ νομίζω ότι το μισάωρο ειναι μέσα στο 8ωρο ) κ έαν όχι σε περίπτωση που με/μας απολύσει πως μπορώ/ουμε να διεκδικησουμε τα υπερωριακά?? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Ωραιος εισαι.
Κανεις θεμα για μιση ωρα ?????
Ειναι εντελως επουσιωδες φιλε μου

naughtyM

# 3 στην 1/12/2011
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Παράθεση:
Originally posted by nitrox

Παράθεση:

Ωραιος εισαι.

Kai egω αυτο σκεφτηκα...
ΣΥν το:

"Εμ, εχει δουλεια...εμ γκρινιαζει για μιση-εστω κ μια ωρα!"

Don't forget to fall in love with yourself first...

# 4 στην 1/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM

Παράθεση:

Παράθεση:

Ωραιος εισαι.

Kai egω αυτο σκεφτηκα...
ΣΥν το:

Ελεγα οτι θα διαβασω κατι σαν "δουλευω 9 με 9 και δεν μας πληρωνουν υπερωριες και μας βαρανε κτλ κτλ κτλ"

Φιλαρακο να λες "και μη χειροτερα"

ESPERANTZA

# 5 στην 1/12/2011
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
Μήπως προέρχεσαι από οικογένεια δημοσίων υπαλλήλων; Μη συγκρίνεσαι, έχασες.
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

naughtyM

# 6 στην 1/12/2011
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Απαντήσεις: 19.097

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Ωραιος εισαι.

Kai egω αυτο σκεφτηκα...
ΣΥν το:

Ελεγα οτι θα διαβασω κατι σαν "δουλευω 9 με 9 και δεν μας πληρωνουν υπερωριες και μας βαρανε κτλ κτλ κτλ"

Don't forget to fall in love with yourself first...

# 7 στην 1/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Ωραιος εισαι.

Kai egω αυτο σκεφτηκα...
ΣΥν το:

# 8 στην 1/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ESPERANTZA
Μήπως προέρχεσαι από οικογένεια δημοσίων υπαλλήλων; Μη συγκρίνεσαι, έχασες.

Αυτη την πιθανοτητα δεν την ειχα σκεφτει !!!

Guava

# 9 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ωραριο Εργασιας

Πόσο καιρό είσαι παντρεμένος φίλε μου?

Το λέω...

...γιατί αν είσαι νιόπαντρος, τόση "τρόμπα" δεν δικαιολογείται...

mortis28

# 10 στις 2/12/2011
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 387
το nick αγανακτισμένος έχει να κάνει με το οτι εισαι αγανακτισμένος με το μισάωρο??

τι να πουνε και οι αλλοι ρε φιλαρακι που δεν εχουν καθολου δουλεια....

ESPERANTZA

# 11 στις 2/12/2011
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
Και κάτι ακόμα, έτσι για ενημέρωση σου. Αν υπάρχουν πολλοί σαν και σένα εκεί που το ψάχνουν τόοοσο για το μισάωρο, η εταιρία που δουλεύεις θα πάει για κλείσιμο.
Αλλά πριν κλείσει, όλοι σας θα βρεθείτε "εκτός", σαν τελευταία λύση και θα αντικατασταθείτε με άλλους που δεν έχουν αυτό το θέμα.
Πότε το βλέπεις να θέλεις να γίνει αυτο;
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

# 12 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
... πως μπορώ/ουμε να διεκδικησουμε τα υπερωριακά?

Για να αναγνωρισθεί υπερωριακή εργασία θα πρέπει:
1. Στην σύμβαση εργασίας να αναφέρεται ρητά ότι δικαιούστε αμοιβές υπερωριακής απασχόλησης.
2. Να έχει προσυμφωνηθεί με τον εργοδότη ότι συγκεκριμένες μέρες θα απασχοληθείτε υπερωριακά με αμοιβή.
3. Ο Δ/ντης σας να έχει εξασφαλίσει budget για υπερωριακές αμοιβές.

Σε διαφορετική περίπτωση όλα είναι ρευστά και μάλλον άνευ αξίας συζήτησης.

Που σημαίνει ότι μετά το πέρας της εργασίας όταν κάποιος δυσανασχετεί σηκώνεται και φεύγει. Απλό. Διαφορετικά κάθεται και εργάζεται επ' άπειρον μέχρι να τα φτύσει.

Όσο για το διάλειμμα του μισάωρου οι απόψεις διίστανται και η αντιμετώπιση είναι διαφορετική στον ιδιωτικό τομέα. Π.χ. ξέρω εταιρία που δεν κάνουν διάλειμμα και φεύγουν μισή ώρα ποιο νωρίς. Ή ξέρω εταιρία που εργάζονται κάθε μέρα όσο θέλουν αρκεί να είναι 40 ώρες την βδομάδα.
Που σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να δουλέψει τόσο όσο θέλει για να φύγει ποιο νωρίς την Παρασκευή ή και να μην πάει καθόλου ή και να κάτσει παραπάνω αν π.χ. κάποια άλλη μέρα πήγε ποιο αργά.

Aganaktismenos77

# 13 στις 2/12/2011
author
Ρε πάτε με τα καλά σας όλοι???Τι είναι αυτά που λέτε!!!!Μήπως είστε εργοδότες???Δεν καταλάβα δηλαδή επειδή έχω δουλειά πρέπει να απολογηθώ κ επειδή δουλεύω παραπάνω ( κ ξαναλέω μινιμουν ενα μισάωρο ) πρέπει να τους τα χαρίζω...Αλλά προφανώς απο κάτι τύπους σαν κ εσάς γιναμε Ελλαδίτσα!!Μόνο την παρτη σας κ όλοι οι αλλοι να παν να γαμ...!!!Κ στο φινάλε εγώ μια ερώτηση έκανα αν δεν ξέρατε ή δεν μπορούσατε να απαντήσετε δεν είναι ανάγκη να κάνετε κ μαλ..σμενα σχόλια!!!Κ η σιωπή καμιά φορά χρειάζεται!!!

Aganaktismenos77

# 14 στην 1/12/2011
author
Πολύ λογοκρισία ρε παιδιά!!!!Μήπως είστε εργοδότες???Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να του τα χαρίσω εαν με απολύσει σε μια τόσο δυσκολη κ περίεργη εποχή!!!Βάλε μισή ώρα επιπλέον ( το λιγότερο χωρίς Σαββατα - εκθέσης κπλ ) για 6 χρόνια να δεις πόσο επιπλέον έχω δουλέψει...Κ στο φινάλε εγώ έκανα μια ερώτηση εαν γνωρίζει κάποιος από τα εργασιακά αυτά κ όχι εαν αυτό που λεω ειναι " κοινωνικά αποδεκτο "!!!!Αν ξέρει κανένας παρακαλώ να μου πεί..Για τα υπολοιπα σχόλια ουδέν σχόλιο!!!

emilian

# 15 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν εισαι Μηχ./Μηχ. λογικα θα δουλευεις με δελτιο....Οποτε ,ως γνωστον τα δελτια δεν πληρωνονται τις υπερωριες ουτε εχουν στανταρ ωραριο. Βεβαια, στην ουσια η εργασια σου θεωρειται εξαρτημενη ,εφοσον, δουλευεις για μια εταιρεια και δεν κοβεις δελτιο παροχης υπηρεσιων και σε αλλο εργοδοτη. Και παλι ,ομως, οι μηχανικοι ως ελευθεροι επαγγελματιες :1) δεν εχουν στανταρ ωραριο β) δεν μπαινουν στο ταμειο ανεργιας αν απολυθουν ( στην ουσια θεωρειται διακοπη υπηρεσιων οχι απολυση) ,ουτε δικαιουνται αποζημιωση γ)δικαιουνται 12 μισθους και αν επιθυμει ο εργοδοτης τους παιρνουν δωρο χριστ.-πασχα-επιδομα αδειας .

Επισης, εισαι πολυ τυχερος που δουλευεις 9-5.30. Πολυ ανθρωπινο ωραριο. Ακομη, εισαι τυχερος που δουλευεις 6 χρονια στην ιδια εταιρεια και δεν εχεις απολυθει. Αυτο σημαινει οτι εκτιμουν την εργασια που τους προσφερεις και δεν εχουν σκεφτει να σε αντικαταστησουν με καποιον αλλο με μικροτερη προυπηρεσια-μισθο!

mathilda

# 16 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι λεει; Που ζει το παλληκαρι; Στη δεκαετια του 90;

Δεν ξερω αν το εχετε παρει χαμπαρι, αλλα οι υπερωριες εχουν καταργηθει στην Ελλαδα με νόμο.

Και αυτα σου τα λεει καποια που πηγαινει για δουλεια στις 9 και φευγει οταν τελειωσει η δουλεια, που συνηθως ειναι 6, 7 και παει λεγοντας.

Αληθεια ρε φιλε, για να χουμε καλο ρωτημα, συγνωμη κιολας δλδ, ειδα οτι μπηκες το μεσημερι και ποσταρες. Αρα, το ιντερνετ σου το εχουν ελευθερο.

Τι παει να πει 8 ωρο;
Και που ξερει ο εργοδοτης σου αν εσυ καθεσαι ολη μερα στο φεισμπουκ, το τουιτερ κτλ ;
Πρεπει να στα πληρωσει;

# 17 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η υπερωριακή αμοιβή δεν έχει καταργηθεί. Έχει περιοριστεί η δυνατότητα υπερωριακής απασχόλησης καθώς έχει μειωθεί και η αμοιβή αυτής.

http://www.ypakp.gr/index.php?ID=13pPbzKu9XROx4WS

http://www.ypakp.gr/index.php?ID=eYDpkIEsb5yXH8sN

http://www.ypakp.gr/index.php?ID=2WKwyRbW1SwudSzR

Εμείς που εργαζόμαστε βάρδιες απογευματινές και βραδυνές είναι λογικό να πληρωνόμαστε διαφορετικά σε σύγκριση με την πρωινή βάρδια που ξεκινά στις 8 το πρωί και σταματά στις 4 το μεσημέρι.

ROCK-54

# 18 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Πολύ λογοκρισία ρε παιδιά!!!!Μήπως είστε εργοδότες???Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να του τα χαρίσω εαν με απολύσει σε μια τόσο δυσκολη κ περίεργη εποχή!!!Βάλε μισή ώρα επιπλέον ( το λιγότερο χωρίς Σαββατα - εκθέσης κπλ ) για 6 χρόνια να δεις πόσο επιπλέον έχω δουλέψει...Κ στο φινάλε εγώ έκανα μια ερώτηση εαν γνωρίζει κάποιος από τα εργασιακά αυτά κ όχι εαν αυτό που λεω ειναι " κοινωνικά αποδεκτο "!!!!Αν ξέρει κανένας παρακαλώ να μου πεί..Για τα υπολοιπα σχόλια ουδέν σχόλιο!!!

Αγαπητε συνφορουμιστα,καλησπερα
Συμφωνα με το εργατικο δικαιο, το οκταωρο ειναι εργασιμος χρονος και το μισαωρο διαλειμα δεν συμπεριλαμβανεται στον εργασιμο χρονο.
Το προνομιο αυτο(το μισαωρο μεσα στο οκταωρο) το εχουν ατυπα μονο οι υπαλληλοι του Δημοσιου(νιωθω να ερχονται κατα πανω μου αυγα κ τοματες-δεν πειραζει μ'αρεσει η στραπατσαδα),που το θεωρουν ως κεκτημενο.
Να με συμπαθας,αλλα κ εγω,οπως κ οι περισσοτεροι,που γραψαν πριν απο μενα,νομιζω πως σε μια κατασταση σαν την σημερινη , με στρατιες ανεργων κ απληρωτων κ με την αβεβαιωτητα που επικρατει στους χωρους εργασιας ειναι καπως αστοχο να θεωρεις τον εαυτο σου ριγμενο για ενα μισαωρακι.
Φυσικα σεβομαι την αποψη σου-ειμαστε ελευθεροι ανθρωποι σε μια σκλαβωμενη χωρα........

mathilda

# 19 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν μπορω να ανοιξω τις σελιδες που εβαλες, δεν ξερω αν εχει προβλημα το δικο μου δικτυο ή οι σελιδες. Εχω την εντυπωση οτι ο εργοδοτης μπορει να σε υποχρεωσει να εργαστεις μεχρι 5 ωρες την εβδομαδα υπερωριες.
Παντως, αν εχει μπλοκακι, η σχεση εργασιας δεν ειναι μισθωτη, τοτε θεωρειται ως παροχη υπηρεσιας και ο εργοδοτης μπορει να ισχυριστει οτι δεν ολοκληρωθηκε το εργο που αναμενεται στις 8 ωρες.

Νομιζω οτι η μιση ωρα τη μερα ειναι αστειο θεμα...για ποση διαφορα στην αμοιβη μιλαμε; ειναι δεν ειναι δεκα ευρω μικτα, και φορολογουνται με 35%.

# 20 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πηγή: Ελληνική Δημοκρατία - Υπουργείo Εργασίας & Κοινωνικής Ασφάλισης
http://www.ypakp.gr/index.php?ID=13pPbzKu9XROx4WS

Παράθεση:
Αμοιβή Υπερωριακής Εργασίας - Πενθήμερο

Ορισμένη διάρκεια των υπερωριών

Η διάρκεια των υπερωριών σύμφωνα με το άρθρο 1 του Ν.Δ. 515/70 δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη των τριών (3) ωρών κάθε μέρα. Με αποφάσεις του Υπουργού Εργασίας που εκδίδονται τον Ιούνιο και Δεκέμβριο κάθε έτους, καθορίζονται τα ανώτατα όρια υπερωριακής απασχόλησης για όλη την επικράτεια ή για ορισμένες περιφέρειες. Οι παραπάνω διατάξεις αφορούν τους εργαζόμενους στις βιομηχανίες και στις βιοτεχνίες, εν γένει. Προκειμένου για τους μισθωτούς των καταστημάτων η διάρκεια των υπερωριών δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη των 120 ωρών ετησίως για κάθε μισθωτό.

Για το υπαλληλικό προσωπικό των ανωνύμων εταιριών και γραφείων, δεν επιτρέπεται υπέρβαση πέραν των 2 ωρών την ημέρα και για 60 ημέρες το χρόνο.

Αναγγελία των υπερωριών

Η αναγγελία των υπερωριών γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 3 του Ν.Δ. 515/70 ως εξής: με επίδοση στο αρμόδιο Τμήμα Κοινωνικής Επιθεώρησης Εργασίας, του εγγράφου αναγγελίας υπερωριακής εργασίας, το αργότερο εντός της επόμενης εργάσιμης ημέρας από την έναρξη υπερωριακής απασχόλησης.

Στο έγγραφο αυτό, αναγράφεται η αιτία της υπερωριακής απασχόλησης, το ονοματεπώνυμο, η ειδικότητα και ο αριθμός των απασχολουμένων, η ημερομηνία πραγματοποίησης καθώς και η ώρα έναρξης και λήξης της υπέρβασης του ωραρίου.

Τήρηση βιβλίου υπερωριών

Σύμφωνα με το άρθρο 3 του Ν.Δ. 515/1970, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 13 του Ν.3846/2010(ΦΕΚ Α' 66), ο εργοδότης υποχρεούται να τηρεί ειδικό βιβλίο υπερωριών στο οποίο αναγράφονται όλα τα στοιχεία όπως προαναφέρθηκαν στις αναγγελίες υπερωριών. Το εν λόγω βιβλίο ισχύει για κάθε είδος επιχείρησης ή εκμετάλλευσης, εν γένει.

Αμοιβή Υπερεργασίας- Υπερωριακής Εργασίας

Οι μισθωτοί που απασχολούνται 5 ώρες επιπλέον του 40ώρου εβδομαδιαίως(40-45), δικαιούνται αμοιβή υπερεργασίας η οποία φθάνει το 20% του καταβαλλόμενου ωρομισθίου(άρθρο 74 του Ν. 3863/2010 ΦΕΚ 115Ά/15-07-2010). Η παραπάνω υπερεργασία κατανέμεται σε 1 ώρα ημερησίως(8η-9η).

Οι μισθωτοί που απασχολούνται υπερωριακά δικαιούνται για κάθε ώρα νόμιμης υπερωριακής απασχόλησης, μέχρι τη συμπλήρωση των 120 ωρών ετησίως, αμοιβή ίση με το καταβαλλόμενο ωρομίσθιο προσαυξημένο κατά 40%(άρθρο 74 του Ν. 3863/2010 ΦΕΚ 115Ά/15-07-2010).Για την πέραν των 120 ωρών υπερωριακή απασχόληση, οι μισθωτοί δικαιούνται αμοιβή ίση με το καταβαλλόμενο ωρομίσθιο προσαυξημένο κατά 60%.(άρθρο 74 του Ν. 3863/2010 ΦΕΚ 115/Α/15-07-2010).
Ο μισθωτός σε κάθε περίπτωση μη νόμιμης υπερωριακής απασχόλησής του, δικαιούται αποζημίωση ίση με το 80% του καταβαλλόμενου ωρομισθίου για κάθε ώρα μη νόμιμης απασχόλησης από την πρώτη ώρα

Αμοιβή για εργασία που παρέχεται την έκτη ημέρα της εβδομάδας κατά παράβαση του πενθημέρου

Σύμφωνα με το άρθρο 8 του Ν. 3846/2010(ΦΕΚ 66/Α'/11-05-2010), η εργασία που παρέχεται την έκτη ημέρα της εβδομάδας, κατά παράβαση του συστήματος πενθήμερης εργασίας, ανεξάρτητα από τις προβλεπόμενες κυρώσεις, αμείβεται με το καταβαλλόμενο ημερομίσθιο προσαυξημένο κατά 30%.

Δεν υπάγονται στη διάταξη αυτή οι απασχολούμενοι σε ξενοδοχειακές και επισιτιστικές επιχειρήσεις.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε