Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ωραριο Εργασιας

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 2/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Δεν μπορω να ανοιξω τις σελιδες που εβαλες, δεν ξερω αν εχει προβλημα το δικο μου δικτυο ή οι σελιδες.

DNS πρόβλημα. Θέμα παρόχου ή δηλώσεις Net Conf στον IE ή Firefox

Παράθεση:
Νομιζω οτι η μιση ωρα τη μερα ειναι αστειο θεμα...

Εννοείται.

somebody961

# 22 στις 3/12/2011
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Aganaktismenos77
Αλλά προφανώς απο κάτι τύπους σαν κ εσάς γιναμε Ελλαδίτσα!!Μόνο την παρτη σας κ όλοι οι αλλοι να παν να γαμ...!!!

Δίκιο βουνό έχεις.
Δε φτάνει που ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ σ αναγκάζουν να ξυπνάς πάνω που βλεπες το καλύτερο σου όνειρο
δε φτάνει που κάθε μέρα δε μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις και επέλεξες ΑΥΤΟΥΣ και να χαραμίζεις την πλούσια ημέρα σου κάνοντας τους τη μέγιστη χάρη να πηγαίνεις να δουλεύεις για τη πάρτη τους ποιός; εσύ!

Ε, το να μη σε πληρώνουν κιόλας όταν κάθεσαι λίγο παραπάνω..

εε αυτό ΠΑΡΑΠΑΕΙ με τους αλήτες!

Προτείνω να παραιτηθείς για να τους 'δείξεις εσύ'.
Και κάτι τελευταίο και να το θυμάσαι:
Κανένας συνειδητοποιημένος εργαζόμενος ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
Δίνεσαι αποκλειστικά στο αντικείμενο της εργασίας σου και αυτό, σε μια σωστή επιχείρηση φαίνεται
και τα χρήματα έρχονται από μόνα τους μετά!
Αν όχι σε αυτή την εταιρία, σε μιαν άλλη.

GOT IT?

Στα λέει 'κάποιος' εδώ που εργάζεται σε μια επιχείρηση από το '96 με 140.000 μισθό και 'ξαφνικά' το '99 διπλασιάστηκε και παραπάνω ο μισθός του..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

sunnyeyes-

# 23 στις 3/12/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by Aganaktismenos77
Πολύ λογοκρισία ρε παιδιά!!!!Μήπως είστε εργοδότες???Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να του τα χαρίσω εαν με απολύσει σε μια τόσο δυσκολη κ περίεργη εποχή!!!Βάλε μισή ώρα επιπλέον ( το λιγότερο χωρίς Σαββατα - εκθέσης κπλ ) για 6 χρόνια να δεις πόσο επιπλέον έχω δουλέψει...Κ στο φινάλε εγώ έκανα μια ερώτηση εαν γνωρίζει κάποιος από τα εργασιακά αυτά κ όχι εαν αυτό που λεω ειναι " κοινωνικά αποδεκτο "!!!!Αν ξέρει κανένας παρακαλώ να μου πεί..Για τα υπολοιπα σχόλια ουδέν σχόλιο!!!

Κοιτα.. ειδικα στο κλαδο σου, η εμπειρια και τα χρονια προυπηρεσιας μετρανε παρα πολυ γιατι φανταζομαι, οι βλεψεις σου θα ειναι καποια στιγμη να αναλαβεις δικα σου εργα. Σωστα?

Ξερεις ποσοι ανθρωποι για αυτη την εμπειρια που εσυ την αμοιβεσαι!! εχουν δουλεψει ατελειωτες ωρες τζαμπα?

Κερδισμενος εισαι λοιπον! ακομα και 4 ωρες να κατσεις παραπανω χωρις αμοιβη.

Κατα τ'αλλα εγω ειμαι πολυ χαρουμενη που νιωθω οτι υπαρχει παραλληλο συμπαν. Διοτι στην εποχη μας και στο συμπαν που ζω εγω μαλλον δυσκολο καποιος να εκανε θεμα τη μιση ωριτσα.
Οποτεεεεε!!! εχω ελπιδες να μεταφερθω και εγω σε ενα αααααλλοοοο συμπαν προσεχωωως? Ποιος ξερει
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 24 στις 3/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όταν θα φας την απόλυση η θα υποστείς μείωση μισθού

είτε λόγω κρίσης είτε γιατί μπορεί να κλείσει η εταιρεία

τότε θα αναπολείς τα περασμένα μεγαλεία

της παραπάνω μισής απλήρωτης ώρας....

inioxos52

# 25 στις 3/12/2011
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275
Ρε φιλαρακι, εσυ για να αγανακτεις τοσο πολυ για την οντως παρανομη απασχοληση σου επι μιση ωρα καθε μερα επιπλεον του επισημου ωραριου σου, και να δημιουργεις θεμα την στιγμη που επικρατει ακρα της εργοδοσιας ασυδοσια, με την απειλη του σουταρισματος πανω απο τα κεφαλια ολων των εργαζομενων, χωρις να φοβασαι το εξωπεταγμα σου, μαλλον εχεις καποια ιδιαιτερη σχεση με την εταιρεια.

Μηπως, λεω μηπως ανηκει αυτη σε συγγενικο σου προσωπο, που αναμφιβολα σε εκμεταλλευεται μεν, αλλα και που δυσκολα θα σε σουταρει δε?

Οντως παντως προκαλει εκπληξη σε ολους η ερωτηση σου για ενα τοσο χαμηλης σημασιας θεμα. Εκτος και εαν προκειται για κοντρα πατερα γυιου, ανηψιου θειου, κλπ. η ως προερχομενο απο πλουσια οικογενεια, σε βαλανε οπως οι εφοπλιστες τα παιδια τους, να ξεκινησεις απο μουτσος, προκειμενου να περασεις ολες τις βαθμιδες της εταιρειας και να μαθεις καλα την λειτουργια της, και αυτο σου την βαραει.

Τι να κανουμε ρε φιλε, κανουμε υποθεσεις μηπως και καταλαβουμε τους λογους της τοσης αντιδρασης σου.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

ESPERANTZA

# 26 στις 3/12/2011
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Ρε φιλαρακι, εσυ για να αγανακτεις τοσο πολυ για την οντως παρανομη απασχοληση σου επι μιση ωρα καθε μερα επιπλεον του επισημου ωραριου σου, και να δημιουργεις θεμα την στιγμη που επικρατει ακρα της εργοδοσιας ασυδοσια, με την απειλη του σουταρισματος πανω απο τα κεφαλια ολων των εργαζομενων, χωρις να φοβασαι το εξωπεταγμα σου, μαλλον εχεις καποια ιδιαιτερη σχεση με την εταιρεια.

Μηπως, λεω μηπως ανηκει αυτη σε συγγενικο σου προσωπο, που αναμφιβολα σε εκμεταλλευεται μεν, αλλα και που δυσκολα θα σε σουταρει δε?

Οντως παντως προκαλει εκπληξη σε ολους η ερωτηση σου για ενα τοσο χαμηλης σημασιας θεμα. Εκτος και εαν προκειται για κοντρα πατερα γυιου, ανηψιου θειου, κλπ. η ως προερχομενο απο πλουσια οικογενεια, σε βαλανε οπως οι εφοπλιστες τα παιδια τους, να ξεκινησεις απο μουτσος, προκειμενου να περασεις ολες τις βαθμιδες της εταιρειας και να μαθεις καλα την λειτουργια της, και αυτο σου την βαραει.

Τι να κανουμε ρε φιλε, κανουμε υποθεσεις μηπως και καταλαβουμε τους λογους της τοσης αντιδρασης σου.

Σιγά μην σου απαντήσει. Εμένα πάντως δεν μου απάντησε για το αν προερχεται απο οικ. δημοσίων
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

Aganaktismenos77

# 27 στις 3/12/2011
author
Ανδρας / 42 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Γέρακα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
Για να τελειώνει μια κ καλή το θέμα απλά να σας πω οτι κάνωντας search για το ωράριο μου βγήκε το site με μια συζητηση κ θεώρησα οτι ίσως κάποιος να ήξερε να μου απαντήσει, χωρις να φανταστώ οτι πρέπει να αισθάνομαι υπόλογος κ να δεχτώ τέτοιο κράξιμο, σε μια ερώτηση...Τέλος πάντων απλα να σας ενημερώσω, οχι για κανέναν λόγο παρά μόνο για να μην νομίζουν κάποιοι ότι έχω να κρύψω κάτι, ΔΕΝ είμαι παιδί δημοσίων υπαλλήλων κ μάλιστα μόνον ο πατέρας μου δούλευε στην οικογένεια...ΔΕΝ μπήκα με βίσμα στην εταιρία που δουλεύω αλλα με 3 συνεντέυξεις ( άρα η εταιρία δεν είναι ουτε το μπαμπά μου ουτε του θείου μου ούτε κάποιου γνωστού μου )..ΔΕΝ δουλευω μόνο για τα πολλά χρήματα (1000€) που πέρνω αλλά επειδή γουστάρω την δουλειά μου κ όλα τα αξίζω μέχρι τελευταίας δεκάρας...ΔΕΝ εχω ούτε Facebook ούτε Twitter κ το internet είναι ανοιχτό προφανως γιατι δεν σκεφτόμαστε ολοι φίλε με τον ίδιο τρόπο ( δηλ οπου ειναι free κ ξεκλείδωτα ψωλάρουμε ασύστολα!!!)..Απλά για να το καταλάβεται όλοι μια ερώτηση έκανα...!!!Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι φυσιολογικό να δουλεύω παραπάνω χωρίς να πληρώνομαι επειδή όλος ο κόσμος το κάνει ή επειδή έτσι είναι η αγορά κλπ κλπ..ΜΟυ θυμίζει "Όλοι μαζί τα φάγαμε"!!Πρέπει δηλ να συντηρούμε ενα καθεστώς που είναι λάθος επειδή το κάνει κ ο διπλα΄νος μας!!!Δεν χρειάζεται να απαντήσετε...Έτσι κ αλλιώς μια ερώτηση έκανα!!!!

Guava

# 28 στις 3/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ROCK-54
ειμαστε ελευθεροι ανθρωποι σε μια σκλαβωμενη χωρα

Lora9

# 29 στις 3/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εχει δίκιο ο θεματοθέτης ...
επειδή έχουν τους αλλοδαπούς που δουλεύουν υπερωρίες και δεν μιλάνε
πρέπει να γίνουμε και εμείς έτσι ?

Επειδή έχουμε κρίση θα γίνουμε δούλοι ?
Τι θα πει μισή ώρα ? Ναι για μισή ώρα ...αν κάνει ο άλλος 1 ώρα να πάει σπίτι
του, τον ρωτάει για αυτόν το χρόνο ?
Στο τέλος και το χρόνο της τουαλέτας θα κρατάνε !!!!

mathilda

# 30 στις 3/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Lora9

E, τοτε, τραβατε στα δικαστηρια να δικαιωθειτε.

Πατε καλα;
Τη στιγμη που χιλιαδες κοσμος με πτυχιαρες και μεταπτυχιακα και διδακτορικα ΚΑΙ εμπειρια πολλαπλασια απο τη δικια σας, παρακαλαει να βρει δουλεια με τα μισα λεφτα, γιατι βρεθηκε στο δρομο εν μια νυκτι, αφου οι επιχειρησεις κλεινουν η μια μετα την αλλη, θα καθησει ο εργοδοτης να ασχοληθει με τη μιση σας ωριτσα;

Αντε, τραβατε να του κανετε καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας, να δειτε ποιος ειναι ο ορισμος του dt... ο χρονος που θα βρεθειτε να ψαχνετε για δουλεια.

Η, φωναξτε το ΠΑΜΕ να κανει καταληψη στα γραφεια... .

naughtyM

# 31 στις 3/12/2011
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Lora9

E, τοτε, τραβατε στα δικαστηρια να δικαιωθειτε.

Πατε καλα;
Τη στιγμη που χιλιαδες κοσμος με πτυχιαρες και μεταπτυχιακα και διδακτορικα ΚΑΙ εμπειρια πολλαπλασια απο τη δικια σας, παρακαλαει να βρει δουλεια με τα μισα λεφτα, γιατι βρεθηκε στο δρομο εν μια νυκτι, αφου οι επιχειρησεις κλεινουν η μια μετα την αλλη, θα καθησει ο εργοδοτης να ασχοληθει με τη μιση σας ωριτσα;

Αντε, τραβατε να του κανετε καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας, να δειτε ποιος ειναι ο ορισμος του dt... ο χρονος που θα βρεθειτε να ψαχνετε για δουλεια.

Η, φωναξτε το ΠΑΜΕ να κανει καταληψη στα γραφεια... .

Ε ναι ρε γμτ...
Don't forget to fall in love with yourself first...

mathilda

# 32 στις 3/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η αδερφη μου εχει μια συμφοιτητρια στο μεταπτυχιακο της, που ειναι πτυχιουχος του Μετσοβιου παρακαλω, κανει το δευτερο μεταπτυχιακο της, και η τεχνικη εταιρεια που δουλευε εκλεισε.
Εχει οικογενεια και ενα δανειο να τρεχει και ψαχνει για δουλεια, ακομη και παρτ ταιμ.
Της ειπα να μου στειλει το βιογραφικο της, μια και θα μπορουσα να βοηθησω, και οταν το διαβασα, εμεινα με το στομα ανοιχτο!
Η εμπειρια της, καπου δεκα χρονια σε εναν πολυ δυσκολο τομεα.
Το εστειλα σε εικοσι εταιρειες που ξερω. Καμια απαντηση.
Εσεις τωρα πιστευετε, πως ενας αποφοιτος των ΤΕΙ (γιατι ετσι λεει στο προφιλ του ο θεματοθετης), θα εμενε για πολυ καιρο στην θεση του, αν εκανε θεμα για τη μιση ωρα, και η εταιρεια του ειχε στα χερια της το βιογραφικο της κοπελας;

Εγω δεν νομιζω.
Παρτε το χαμπαρι, ετσι ειναι οι καπιταλιστικες κοινωνιες, το χρημα κινει την αγορα και οταν δεν υπαρχει, η αγορα ψυχορραγει και οι πρωτοι που την πληρωνουν ειναι οι εργαζομενοι.

Οταν πανε καλα τα πραγματα, αρπαζουμε και εμεις απο ενα ξεροκομματο, οταν δεν πανε καλα, παιρνουμε τον π@υλο.

Ολα τα αλλα, ειναι θεωριες για συζητησεις μεταξυ συνδικαλισταδων αμοιβομενων με παχυλους δημοσιους μισθους.

mordxw30

# 33 στις 4/12/2011
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 186

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52

Δηλαδή όποιος αντιστέκεται στην ασυδοσία του εργοδότη και δεν κάθεται να του πιάνουν τον πισινό, πρέπει να απολογείται ; Δεν υπάρχει αξιοπρεπής εργαζόμενος στις μέρες μας ; Μαγκιά του θεματοθέτη που σηκώνει ανάστημα και μακάρι να το έκαναν αυτό όλοι οι εργαζόμενοι. Θα ήταν καλύτερος ο κόσμος μας.

Το όλο θέμα προσφέρεται για κοινωνιολογική μελέτη. Οι σημερινοί εργαζόμενοι είναι τόσο αλλοτριωμένοι από τις καταπιεστικές συνθήκες του συστήματος, που λοιδoρούν όποιον δεν τις ακολουθεί. Δηλ. το καταπιεστικό για τους εργαζόμενους σύστημα αυτοπροστατεύεται και συντηρείται από τους ίδιους τους καταπιεζόμενους.

# 34 στις 4/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mordxw30
Μαγκιά του θεματοθέτη που σηκώνει ανάστημα και μακάρι να το έκαναν αυτό όλοι οι εργαζόμενοι. Θα ήταν καλύτερος ο κόσμος μας.

Νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση μαγκιά θα ήταν να έφευγε στην ώρα του ή να συζητούσε με τον προϊστάμενό του ή τον Δ/ντή του το θέμα αυτό ώστε να βρεθεί χρυσή τομή.

Μετά από 6 χρόνια να θυμάται κάποιος ότι κάθεται μισή ώρα παραπάνω δεν αποτελεί μαγκιά. Αλλά κάτι για να περνά η ώρα.

Επειδή και εγώ τυγχάνει να έχω μία ομάδα ανθρώπων (νέοι οι περισσότεροι) αντιμετωπίζω καθημερινά τέτοια θέματα.
Ευτυχώς οι προστριβές είναι ελάχιστες και μέχρι στιγμής τηρούμε το ωράριο.

Λόγω περικοπών στις αμοιβές της υπερωριακής απασχόλησης, συζήτησα μαζί τους και μετά από διάλογο και απόψεις συμφώνησαν να παίρνουν ρεπό.
Μάλιστα τους μετρώ τα ρεπό διπλά. Αν δηλαδή κάποιος κάνει 4 ώρες υπερωρία του δίνω μία μέρα ρεπό όποια θέλει, αρκεί να μην έχουμε εκκρεμότητες ή εργασίες σε εξέλιξη ή κάποιο μεγάλο έργο υπό μελέτη.

Με αυτό το τρόπο μεγαλώνουν και την άδεια τους και είναι ικανοποιημένοι.

Με συνεννόηση και ομαδική κουβεντούλα άκρη βγαίνει χωρίς να δυσανασχετεί κανένας και κυρίως χωρίς να κινδυνεύει η θέση εργασίας του.

Τώρα θα μου πεις γιατί τα γράφω όλα αυτά; Παρασούρθηκα...

Aganaktismenos77

# 35 στις 4/12/2011
author
Ανδρας / 42 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Γέρακα
Απαντήσεις: 5
Αρχικά να διευκρινισω για μια ακόμα φορά ότι ΔΕΝ είναι μόνο ένα μισάωρο άλλα μίνιμουν αυτό!!!Δηλαδή εάν πώ οτι θέλω να φύγω στην "ώρα" μου πρέπει να κάτσω τουλάχιστον αυτό το μισάωρο!!!Εν συνεχεία να απαντήσω στην mathilda ( που από τα λεγόμενα της μάλλον θα δουλεύει σε καμία πολυεθνική κ θα είναι εκεί καμια 40 ώρες το 24ωρο κ προφανώς έχει βάλει αυτοσκοπό της ζωής τησ την καριερα) κ να της πώ οτι εμένα ο μπαμπάς μου ( που ήταν κ ο μόνος που δούλευε στην οικογένεια ) δεν είχε να με στείλει ούτε φροντιστήρια επομένως δίαβασα μόνος μου κ έδωσα πανελλήνιες ( από γενικό λύκειο για να προλάβω κάποιους το λεω ) κ θεωρώ οτι κ εκεί που πέρασα ήταν κατόρθωμα κ φυσικά στην επαρχία που πέρασα δούλευα για να τα βγάλω πέρα...Λέφτά για μεταπτυχιακά φυσικά δεν υπήρχαν πόσο περισσότερο για δύο που κάνειη φίλη σου...Άρα προφανώς έχει λεφτάκια ο μπαμπάκας σε αντίθεση με τον δικό μου που τον βοηθάω εγώ ( ναι με τα 1000€ που νοικιάζω σπίτι κ δεν έχω αυτοκίνητο ουτε χρωστάω σε κανέναν ) ...Το θεωρώ επίσης τεράστια ματαιοδοξία όλο αυτό, μεταπτυχιακά κλπ... ( κ για κάποιους που θα πούν " όσα δεν φτάνει η αλεπού..." να τους πω οτί απλά είναι η γνώμη μου )..Επίσης να σου πώ ότι όλα αυτές οι σπουδές που έχει κάνει η φίλη σου πληρώνονται για αυτό δεν βρίσκει δουλειά πουθενά ( παραόλο τους όλουσ γνωστούς σου)..Άρα καταλήγούμε στο ότι εάν όλα ήταν σωστά κ από τους εργοδότες αλλά κ από εμάς ( έστω κ στο μισάωρο ) δεν θα είχε πρόβλημα κ η φίλη σου..Όσον αφορά εσένα Breaker απλά να σε παραπέμψω στο πρώτο μου μήνυμα που λεώ οτι εάν απολύσει κάποιον από την εταιρία μπορεί να διεκδικήσει κάτι..Οπότε μετά απο 6 χρόνια ούτε μαγκιά είναι ούτε περνώ την ώρα μου...Απλά μια ερώτηση!!!!!

hns1602

# 36 στις 4/12/2011
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.589
Αγαπητέ Αγανακτισμένε...

Με συμπάθεια σου λέω ότι πιστεύω μας δουλεύεις άγρια...

Αυτά...
I want a perfect body... I want a perfect soul...

mathilda

# 37 στις 4/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αγαπητε αγανακτισμενε, για να μη λες οτι ειμαι καμια προισταμενη ή διευθυντρια ή συμμαχος του κεφαλαιου, θα σου απαντησω σαν μια απλη υπαλληλος, που σου λεει αυτα που θες να ακουσεις.

Ακου λοιπον αυτα που θες να ακουσεις!

Τα καθικια τα αφεντικα, που πινουν το αιμα του εργαζομενου με το καλαμακι!
Να τους απειλησεις οτι θα παραιτηθεις, να μαθουν αυτοι!
Να πας στην επιθεωρηση εργασιας, να τους κανεις καταγγελια, οτι δεν σου πληρωνουν τις υπερωριες!
Επισης, να απαιτησεις αυξηση συμφωνα με την ΑΤΑ, και αν δεν στη δωσουν, να απειλησεις με παραιτηση.
Αυτο που επισης θα τους κανει να χeστουν απο το φοβο τους, ειναι να καθεσαι αυτη τη μιση ωρα παραπανω, αλλα για σπασιμο να μην κανεις τιποτα!
Επισης, μπορεις το πρωι να πηγαινεις στη δουλεια στις 9 και να καθεσαι να πινεις το καφεδακι σου για μιση ωρα στο γραφειο κανοντας απολυτως τιποτα! Αυτο πιστευω θα τους ταρακουνησει και επειδη δεν θελουν να σε χασουν, αφου εισαι πολυτιμος συνεργατης, και να δεις που θα σου δωσουν απο μονοι τους αυξηση!
Πολεμος στα αφεντικα, πολεμος στο κεφαλαιο!
Η πλουτοκρατια δεν θα περασει!

Ενταξει, ευχαριστημενος;

silver80

# 38 στις 5/12/2011
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Κανείς δεν θέλει να εργάζεται παραπάνω χωρίς να πληρώνεται, σαφώς 15-20 ώρες απλήρωτες υπερωρίες τον μήνα δεν είναι λίγες αλλά ούτε υπερβολικές, σε κάθε περίπτωση μετράνε και άλλα πράγματα που μπορούν να τις αντισταθμίσουν όπως:

- Αν ο εργοδότης σου το αναγνωρίζει αυτό δίνοντας κάποιο μικρό μπόνους στο τέλος της χρονιάς ή κάνοντας μια μικρή αύξηση κάθε 1-2 χρόνια

- Αν θα σε αφήσει να φύγεις 3-4 ώρες νωρίτερα όταν προκύψει κάτι χωρίς να σου χρεώσει άδεια

- Αν θα σου δώσει κάποιο ‘’δάνειο’’ ή προκαταβολή για να σε διευκολύνει όταν παρουσιαστεί μια ανάγκη

- Αν είναι δίκαιος μαζί σου σε περιπτώσεις προαγωγής

Πρέπει να γνωρίζεις πως οι περισσότεροι εργαζόμενοι στον ιδ. τομέα δεν πληρώνονται υπερωρίες, άρα δεν είσαι ο μόνος. Συνήθως τις πληρώνονται όσοι κάνουν χειρονακτική δουλειά και όχι στελέχη, προϊστάμενοι, εργοδηγοί κτλ με ελάχιστες εξαιρέσεις. Αυτό έχει την λογική του καθώς σε ορισμένες περιπτώσεις λόγω της φύσης της εργασίας δύσκολα θα μπορούσαν να ελεγχθούν οι υπερωρίες θα μπορούσες πχ να μείνεις 1 ώρα από το πέρας του ωραρίου για να τελειώσεις κάποια σχέδια, να τα τελειώσεις σε μισή ώρα και την άλλη μισή να κάθεσαι, φαντάζομαι πως κανείς δεν θα μπορούσε να το ελέγξει ενώ αντίθετα την δουλειά ενός εργάτη θα μπορούσαν.

Επίσης σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς καλό είναι να βλέπουμε τι γίνεται τριγύρω μας όσο αναφορά τις απολύσεις, μειώσεις μισθών κτλ χωρίς αυτό βέβαια να μας κάνει απαθείς σε τυχών αυθαιρεσίες του εργοδότη.
μέτρον άριστον!

giannispap

# 39 στις 7/12/2011
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Απαντήσεις: 3
Μάλλον έχουμε ξεφύγει.

Τον φίλο τον καταλαβαίνω.

Αγανακτησμένε, και να κάνεις κίνηση αν απολυθείς, δύσκολο να βρεις το δίκιο σου. Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους που λένε ότι πάλι καλά που έχεις δουλειά.

Αλλά σου προτείνω κάτι άλλο. Δικτυώσου και ανέλαβε εξωτερικές δουλειές. Κρα κάνουν οι εργοδότες για έμπειρα στελέχη να τους κάνουν την δουλειά χωρίς άλλες δεσμεύσεις.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά δεν θα βγάλεις τίποτα. Εκμεταλλεύσου αυτές τις ώρες που κάθεσε παραπάνω σε pr, σε εμπειρία, κτλ.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιδιά, ο αγανακτησμένος δουλεύει και παράγει κάτι που η εταιρία του όταν το πουλάει, χρυσοπληρώνετε. Ο αγανακτησμένος τρώει όλο το πακέτο να βγάλει την δουλειά, του γίνετε ο τράχυλος ναααα, μετά συγχωρήσεως, για να βγάλει ποιοτική δουλειά. Μια χαρά ψάχνετε ο άνθρωπος.

Ξέρεις τι είναι να σε έχουν φορτώσει σαν το γαίδούρι ευθύνες και να κάθεσε και 1-2 ώρες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ παραπάνω;

natalia7

# 40 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΕΣΑΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΤΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΠΕΙΔΗ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...ΠΟΥ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 1,2,3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ...ΠΑΡΑΠΑΝΩ! Και ναι καταλαβαίνω ότι υπάρχει τρελή ανεργία και όλοι κάνουν κρα για να πιάσουν δουλειά και ναι καταλαβαίνω ότι άλλοι εργάζονται πολύ παραπάνω-αναμεσά τους κι εγώ-από το νόμιμο υπογεγραμμένο ωράριο τους και ναι καταλαβαίνω ότι πολλοί αμοίβονται πολύ κάτω από τον νόμιμα κατώτατο μισθό τους (όπως εγώ, 200 ευρώ παρακάτω) και ναι καταλαβαίνω ότι σας φαίνεται αστεία η μισή (μίνιμουμ ξαναλέω για όσους δεν είναι τόσο παρατηρητικοί) παραπάνω ωρίτσα του φίλου μας ΑΛΛΑ δεν μπορούμε να νομιμοποιούμε την παραπάνω του ωραρίου μας υπερωριακή εργασία άνευ πληρωμής, όπου και αν βρισκόμαστε, υπό το όποιο καθεστώς και αν εργαζόμαστε, υπό τις όποιες κοινωνικές συνθήκες και αν βρισκόμαστε!!!! Αυτή η ανοχή μας μας έφερε στη σημερινή ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!! Και οι εργοδότες του κερατά έχουν κάνει από ότι βλέπω πολλή καλή δουλειά! Μας έκαναν υπόλογους στην μισή ή μία ώρα παραπάνω του ωραρίου μας λες και είμαστε υποχρεωμένοι...λες και η υπερωριακή εργασία αρχίζει να μετρά από τις 2-3 ώρες παραπάνω, λες και το στην ουσία 9ωρο-που κάποιοι το παρουσιάζουν πλέον ως νόμιμο-είναι υποχρέωση του εργαζόμενου-σκλάβου (εμάς δηλαδή!) Σε καμία άλλη χώρα τουλάχιστον της Ευρώπης δεν εργάζονται ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ παραπάνω χωρίς να πληρωθούν έστω το 17:03 (τα τρία λεπτά της εργασίας τους) το θεωρούν αναυθαίρετο δικαίωμά τους και όταν δεν τους το καταβάλουν έχουν όλες τις "πισινές" από τα κράτη τους για να το διεκδικήσουν και να δικαιωθούν (έχω ζήσει-δουλέψει στο εξωτερικό αρκετά χρόνια, αν κάποιος φίλος/η ξέρει κάτι διαφορετικό ας το παραθέσει). Λοιπόν, χρειάζεται πιστεύω αλλαγή νοοτροπίας ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ γιατί από ότι βλέπω εδώ υπάρχουν πολλά "κορόιδα" (συγχωρέστε με για την φράση δεν θέλω να θίξω κανέναν) που να είναι διαθέσιμα να τρέφουν το ΤΕΡΑΣ που λέγεται ιδιωτικός τομέας και αφεντικά στην Ελλάδα...δεν θέλω να πιστεύω ότι ό,τι δίνουμε παίρνουμε αλλά αν δεν αντιδράσουμε συλλογικά και όλοι μαζί, μια ζωή σκλάβοι θα είμαστε των αφεντικών των ιδιωτικών επιχειρήσεων!!!! Το δημόσιο το βγάζω στην απ'έξω γιατί αυτοί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο με τα συνδικάτα τους κλπ κλπ που όσο και αν γκρινιάζουν ότι τους κόβουν λεφτά (που όντως τους κόβουν) την ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ που ζούμε εμείς που δουλεύουμε στις ιδιωτικές επιχειρήσεις με τις συνεχείς απειλές ότι θα χάσουμε την δουλειά μας με το παραμικρό από τους αλήτες-αφεντικά δεν τις περνάνε οι δημόσιοι υπάλληλοι (προς το παρόν τουλάχιστον!). Οπότε μην κράζετε το παιδί που ρώτησε...καλά έκανε και ρώτησε, έτσι πρέπει να είμαστε όλοι μας και όχι σκλαβάκια...σέβομαι τους εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους και είμαι δίπλα τους, ήμουν κι εγώ για 2 χρόνια και το πιθανότερο να ξαναγίνω έτσι όπως είναι τα πράγματα, κατανοώ την απελπισία του να μην βρίσκεις δουλειά ΑΠΟΛΥΤΑ...αλλά δεν πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι έστω και αυτές τις ώρες γιατί τα αφεντικά καιροφυλακτούν σαν ΚΟΡΑΚΙΑ και δεν τους νοιάζει μία αν απολύσουν όσους θέλουν γιατί γνωρίζουν ότι το αμέσως επόμενο λεπτό θα βρούν εκατοντάδες χιλιάδες διαθέσιμους να δουλέψουν στα κολοχανία τους για ψίχουλα ατελείωτες ώρες!!!!...(συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο παιδιά)
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε