Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

EIMAI MHΠΩΣ ΤΡΕΛΛΗ ?? ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΜΟΥ ???

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

fay1973

# 1 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Διόνυσος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

EIMAI MHΠως τρελλη ?? Ειναι οντως το διαζυγιο μονοδρομος και πως να ελευθερωθω απο τα δεσμα μου ???

26 Δεκεμβρίου 2011, Ανήμερα Χριστουγέννων.

Σκέπτομαι πολύ το τελευταίο διάστημα. Ίσως να είναι η κρίση της μέσης ηλικίας…. ή ο κυκλοθυμικός μου χαρακτήρας, όμως το γεγονός των πολλαπλών άναρχων σκέψεων σε διάστημα δευτερολέπτου, είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορώ να αρνηθώ ότι δεν με προβληματίζει.
Κοιτάζω τα πεπραγμένα μου και κατά πόσο αυτά συμφωνούν με τα όνειρα και τις προσδοκίες της ΚΟΠΈΛΑς των 20 ετών, της ΚΟΠΕΛΑΣ εκείνης που είχε στόχους και όνειρα.
Τι στο καλό συνέβη στην ζωή μου??? Ξυπνάω και αντικρύζω τον ευατό μου στον καθρέφτη. Τα χαρακτηριστικά μου δεν έχουν αλλοιωθεί ακόμη. Μια μικρή χαλάρωση στα μάγουλα και μια ρινοπαριακή ρυτίδα σχετικά βαθειά στο αριστερό μισό του προσώπου μου. Χείλια ακόμη σαρκώδη, η ελιά μου στο μάγουλο που ευτυχώς δεν μεγάλωσε άλλο, τα μάτια μου υγρά και πράσινα- λαδί με ελάχιστο κίτρινο συγκεκριμένα- και η κόμη μου λίγο πιο κάτω από τους όμως μου, πλούσια όσο ποτέ, σε σημείο να αναρωτιούνται αν έχω κάνει προσθετική μαλλιών, σε χρώμα ξανθό ‘ ένα απωθημένο από την εφηβική ηλικία που το έκανα πράξη στα 39 μου έτη. Δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτέ.
Το σώμα μου σε καλή σχετική κατάσταση, χωρίς γυμναστική, με πόδια ακόμη όμορφα, και καμπύλες τόσο, όσο…. Να με κολακεύουν οι μακριές βραδινές τουαλέτες, οι φούστες και κάποια παντελόνια. Όπως λέει μια κοπέλα στα ταμεία του supermarket είμαι μια όμορφη γυναίκα….. και κάπως έτσι νιώθω και εγώ.
Μητέρα με παιδί γένους θηλυκού για το οποίο είμαι απόλυτα ευτυχισμένη και περήφανη, και για το οποίο συχνά πυκνά ευχαριστώ τον θεό και παρακαλάω να μου το έχει γερό. Είναι το δώρο του θεού σε εμένα, η ευλογία του…. Και το μόνο πρόσωπο το οποίο μου προκαλεί το συναίσθημα που μου δίνει δύναμη και κουράγιο για να μπορέσω να αντέξω τις αντιξοότητες της ζωής και να μπορώ να συνεχίσω κουβαλάω με θάρρος τον δικό μου σταυρό.
Και ο δικός μου σταυρός νιώθω πως είναι δυσανάλογα βαρύς σε σχέση με το «είναι» μου, ή το «είναι» μου βάσει της θεωρίας που υποστηρίζει ότι όλα στην ζωή είναι θέμα δράσης και αντίδρασης, έκαναν τον σταυρό μου τόσο βαρύ.
Σημασία έχει πάντως ότι ο γάμος μου είναι η κόλαση μου.
Ο άντρας μου ο εντεταλμένος τιμωρός- βασανιστής και δεσμοφύλακας της ψυχής μου. Κατά την γνώμη του, όλες οι πράξεις του είναι το αποτέλεσμα δικής μου δράσης που επιφέρει αυτήν την βάρβαρη και άκαρδη συμπεριφορά – αντίδραση. Να το δεχτώ???
Έπειτα από δεκαπέντε χρόνια διαλλειματικού έως και το 2001 γάμου με άλλο ένα μεγάλο διάλειμμα το 2006, κοιτάζω αυτόν τον άνθρωπο και αναρωτιέμαι:
Εγώ δημιούργησα με την κατά τα λεγόμενα του ανισσόροπη συμπεριφορά μου αυτό τον άνθρωπο που κάθε φορά που με κοιτάζει νιώθω έντονη στα μάτια του την απαξίωση και την απέχθεια???
Αυτόν τον άνθρωπο που με χτυπάει με μπουνιές στο πρόσωπο και κλοτσιές στο σώμα, που δεν σταματάει ακόμη και όταν με δει με την μύτη γεμάτη αίματα, μόνο και μόνο επειδή ζήλεψα δικαιολογημένα κάποια άλλη και το εκδήλωσα???
Αυτόν τον άνθρωπο που άλλαξε το όνομα μου σε καργίολα, πουτάνα γαμιόλα τσόλι κτλ???
Αυτόν τον άνθρωπο που χθές Χριστούγεννα, εξαιτίας της βιασύνη μου να παρκάρω γρήγορα το αυτοκίνητο για να μην μου ξαναβάλει τις φωνές δεν έδεσα καλά το χειρόφρενο και στον γυρισμό αντικρίσαμε όλοι έκπληκτοι ότι είχε βγεί τσουλώντας στον δρόμο , οπότε και εκείνος μου έριξε μπουνιές μια εκ των οποίων στο αυτί το οποίο και σκίστηκε και μάτωσε????
Αυτόν τον άνθρωπο που σήμερα στην γιορτή του αδερφού του θεώρησε ότι δεν έχω καμία δουλειά να πάω μαζί γιατί είναι δικός του ο αδερφός…..(λίγο έλλειψε να εννοήσει άλλα), και αυτό για να μου γίνει «μάθημα»??
Αυτά τα Χριστούγεννα ως κλίμα αγάπης και ζεστασιάς δεν τα κατάλαβα καθόλου. Κατάλαβα όμως το μήνυμα ελπίδας για όλο τον κόσμο και μαζί και εμένα που φέρνει η γέννηση του θεανθρώπου.
Ανταλλαγή δώρων ??? Κάποτε όταν ήμουν ερωτευμένη μαζί του, έκανα δωράκια, αλλά με τα χρόνια ποτέ δεν ‘ελαβα τίποτα από αυτόν…ούτε ένα λουλούδι κομμένο από κάποιο κήπο. Ακόμη και μια σωστή συζήτηση που η διαφωνία μας δεν θα είχε ως αποτέλεσμα τον πιο δυνατό να ξυλοκοπά τον πιο αδύναμο – δηλαδή εμένα- θα το εκλάμβανα ως δώρο.
Όμως δεν υπάρχει καμία επικοινωνία. Πιστεύω ότι η επικοινωνία είναι, στην πραγματικότητα, η ρίζα ενός επιτυχημένου γάμου από την οποία μπορεί να βλαστήσει μια ισχυρή ένωση. Η έλλειψη επικοινωνίας είναι τα βράχια πάνω στα οποία το καράβι θα γίνει χίλια κομμάτια. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός του ότι δυο άνεργοι και άεργοι άνθρωποι, εγώ και ο άνδρας μου ζήσαμε δύο χρόνια από χρήματα ενός ακινήτου της ΔΙΚΗΣ μου θείας το οποίο και πούλησα και που σπατάλησα ένα μεγάλο μέρος του σε βλάκείες……
Από την στιγμή που διαπίστωσε ότι έχουν μείνει λίγα χρήματα γιατί τα υπόλοιπα ξοδεύτηκαν έγινε ξανά πολύ επιθετικός και ξανάρχισε σε πιο εντατικούς ρυθμούς το ξύλο.
Πόσο ξύλο από αυτόν που παντρέυτηκα και επέλεξα για συντροφο μου έφαγα στην ζωή μου έως σήμερα??? Αμέτρητο.
Τα χρήματα τα έβαλε στον δικό του λογαριασμό, και φυσικά αφού άνεργη, έπρεπε να ζητάω από εκείνον χρήματα για τα τσιγάρα μου. Με έκανε να νιώθω σκουπίδι, κάποιος άνθρωπος που έχει να εργαστεί από το 2006 – τότε που έκτρεφε ζώα- και με μερικές φορές που πήγαινε για παλιοσίδερα για να καλύπτει τα δικά του προσωπικά έξοδα, και αυτό είναι η εξαίρεση του κανόνα, λέει σε εμένα πως είμαι άχρηστη, και πως μου δίνει από τα δικά του για να καπνίσω.
Σε όλα αυτά θ τραβήξω μια κόκκινη γραμμή, θα τα διαγράψω οριστικά και θα ξεκινήσω την ζωή μου από την αρχή.

πτυχιούχος πανεπιστημίου, με αρκετές ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης που κατά την γνώμη μου - την γνώμη μου πάντα - είναι εκέινος υπάιτιος για το ότι εφευγα.....
Καθυστερούσα γιατι δεν μου έδινε το αυτοκίνητο, δεν μίλαγα με τις συναδέλφους γιατι δεν ήθελα να φανούν τα πρηξίματα και οι μώλωπες που τόσο επιτηδευμένα κάλυπτα με make up.

Το τελευτίο διάστημα - τα τελευταία τρία χρόνια, ήρθαμε να ζήσουμε στο πατρικό μου, και μζί πήρα και την θεια μου η οποί δεν ήταν πολύ καλά και η οποία τελικά έχει μια μορφή άνιας πλέον. Έχασα την εργασία μου, ο πατέρας μου μπήκε για εγχείρηση καρδιάς, και επι τόπου έμαθα ότι η μητέρα μου έπασχε απο καρκίνο. Πέθανε σε ένα μήνα.

Πούλησα ένα ακίνητο της θείας, απο το οποίο έμεινε μετά απο δυο χρόνια το 1/7 του ποσού.
Ζω στο πατρικό μου, ο πατέρας μου στο εξοχικό μας με ένα αίσθημα που είχε χρόνια και τον προσέχει γιατι εκτός απο καρδιά έχει και χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και δεν ειναι καλά καθόλου. Σήμερα τον κάλεσα για φαγητό και ο αντρας μου έφυγε για να μην πει χρόνια πολλά.

Ναι θέλω να χωρίσω. και πολύ άργησα.

¨ομως φοβάμαι, γιατί κάθε φορά που το αναφέρω εκείνος ή θα με απειλήσει ανοιχτά ή θα με χτυπήσει. Μου λεει να φύγω εγώ απο το σπίτι μου.

Πολλές φορές κάθομαι και σκευτομαι πως θα αντιμέτωπίσω τον θάνατο του πατέρα μου μόνη μου αφού δεν έχω αδέρφια και φοβάμαι πολύ. Γενικώς φοβάμαι το μέλλον.

Τα καλά νέα είναι οτι βρήκα εργασία. Δεν ειναι κτι σπουδαίο. Με αμοίβει με 800 ευρώ + μπόνους και είναι δέκα λεπτά απο το σπίτι μου.

Άλλές φορές σκευτομαι μήπως και εγώ φταίω για όλα αυτά. Κάποια στιγμή το 2001 αφού με χτύπαγε και εβγαινε και εκρυβε το κινητό του, κατάλαβα ότι με απατούσε και αποφάσισα να τον πληρώσω με το ιδιο νόμισμα. του το είπα. Μια φορά συνάιβει μόνο, δεν ενιωσα καθόλου κλύτερα λλά χειρότερα.

ϊσως αυτή μου η συμπεριφορά.....ίσως εγώ η ίδια που πάντα με τους ανθρώπους είμαι συγκαταβατική.......Πάντως σε ότι και αν έλπιζα στο παρελθο΄ν δεν ελπίζω τώρα.

Σίγουρα η ψυχή μου θα ήρεμήσει αν μεινω μόνη μου....αλλά ειμαι κυριολεκτικά μόνη μου.

Αποκομμένη απο γνωστούς και φίλους.....με οικονομικά σε χάλια κατάσταση- βέβαια δεν στηρίχθηκα ποτέ οικονομικά σε εκείνον-

Το ερώτημα είναι και τώρα τι κάνω ???

Τι μπορώ να προσδοκώ στα 39 απο το μέλλον ??? και δεν μιλάω για ερωτικό δεσμό γιατι υτό δεν με ενδιαφέρει.......κι κυρίως πως ν χωρίσω????

Μ¨ηπως κάνω λ΄θος????( όχι δεν κάνω λ΄θος γιτι ξίζω μια καλύτερη ζωή.......

Ευχαριστώ γι το χρόνο σας σε όσους διάβασαν αυτην την κατάθεση ψυχής και περιμένω γνώμες απόψεις σχόλια και ότι θελετε.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ>

Climentini

# 2 στις 27/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Γραμμή SOS και λοιπών πληροφοριών 6940706767 - 2106461300 Άμεση απάντηση ψυχολόγου
Αν είστε θύμα ενδοοικογενειακής βίας – ή υποπτεύεστε για κάποιον γνωστό σας (γείτονας, φίλος, συνάδελφος) - μπορείτε να καλέσετε αρχικά στο τηλέφωνο της 24ωρης γραμμής που έχουμε καθημερινά ώστε να λάβετε βοήθεια σήμερα κιόλας.

Η υπηρεσία αυτή σας παρέχεται δωρεάν, είναι εύκολο να την χρησιμοποιήσετε και σε απόλυτα εμπιστευτικό επίπεδο.

Οι ειδικοί συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν σύμφωνα τις ατομικές σας ανάγκες την προκείμενη στιγμή που καλέσατε. Θα απαντήσουν στα ερωτήματά σας, θα σας προσφέρουν εναλλακτικές επιλογές, και θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε ένα σχέδιο ασφάλειας.

Οι ειδικοί μας σύμβουλοι βοηθούν σε :

1. Εύρεση των βίαιων και μη-ανεχτών αντιδράσεων από τον θύτη σας
2. Εξετάση του αντίκτυπου των συμπτωμάτων της βίας στην καθημερινή σας ζωή
3. Σταδιακή ανάλυση των συσσωρευμένων βιωμάτων βίας, για να μειώσουν την ένταση των ψυχολογικών αντιδράσεων και συμπτωμάτων που εμφανίζετε.
4. Ενημέρωση σχετικά με τις συνήθεις αντιδράσεις από τραυματικά βιώματα και τις φάσεις της θεραπείας προς την ανάρρωση.
5. Ανάκτηση ελπίδων και θετικής στάσης για το μέλλον σας.
6. Αίσθηση μεγαλύτερης άνεσης όταν σκέφτεστε και μιλάτε για τα βιώματα βίας
7. Βελτίωση της απόδοσής σας ή επιστροφή στην εργασία σας.
8. Αξιολόγηση του αντίκτυπου σε παρούσες και μελλοντικές σχέσεις.
Πώς να προστατευθώ αφού φύγω;
Αφου αποφασίσετε να φύγετε από το σπίτι σας και μακρυά από τον σύντροφό σας που σας κακοποιεί, ομοίως σημαντικό είναι να είστε ασφαλής. Για να προστατεύσετε τον εαυτό σας, καλό είναι να αλλάξετε τόπο διαμονής ακόμα κι αν προσωρινά μείνετε σε ξενώνα. Επίσης, αν έχετε παιδιά, θα χρειαστεί να τους αλλάξετε σχολείο.

Για να μην μπορεί να μάθει τον νέο τόπο διαμονής σας :
* Κάντε απόρρητο το τηλεφωνό σας
* Χρησιμοποιήστε την θυρίδα του ταχυδρομέιου σας αντί για την διεύθυνση του σπιτιού σας για την αλληλογραφία σας.
* Ακυρώστε τους παλιους σας τραπεζικούς λογαριασμούς και πιστωτικές κάρτες, ιδίως αν είχατε κοινούς με τον θύτη. Όταν ανοίξετε καινουργιους λογαριασμούς, βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείται διαφορετική τράπεζα.
Αν παραμείνετε στον ίδιο τόπο διαμονής, αλλάξτε τις συνήθειές σας. Αλλάξτε δρόμο που ακολουθείτε για ν απάτε στην δουλειάσας, αποφεύγετε μέρη που μπορεί να σκεφτεί ο θυτης ότι μπορεί να σας βρεί, αλλάξτε όποια ραντεβού σας μπορεί να γνωρίζει εκείνος, και βρείτε νέα μέρη για αγορές. Να έχετε πάντα πάνω σας κινητό τηλέφωνο και να έχετε εύκολο το τηλέφωνο άμεσης βοήθειας σε περίπτωση που σας βρεί ο θύτης.

Περιοριστικά μέτρα

Μπορεί να θέλετε να βάλετε περιοριστικά μέτρα στον βίαιο σύντροφό σας. Όμως, να θυμάστε ότι η αστυνομία μπορεί να επιβάλει κάποιο από αυτά μόνο αν κάποιος το παραβεί, και μετά μόνο αν κάποιος καταγγείλει την παράβαση. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχετε βρεθεί σε κίνδυνο κατά κάποιο τρόπο για να παρέμβει η αστυνομία.

Αν είστε το θύμα, πρέπει να δείτε προσεκτικά πώς τα περιοριστικά μέτρα επιβάλλονται στην γειτονιά σας. Μάθετε αν θα γίνει απλή επίπληξη στον θύτη ή θα τον πάνε αυτόφωρο. Αν η αστυνομία απλά επιπλήξει τον παραβάτη ή του κάνει συστάσεις, ο θύτης σου μπορεί να σκεφτεί ότι η αστυνομία δεν τουβ κάνει τίποτα και να νοίωσει ότι έχει την δύναμη να σε κυνηγήσει περαιτέρω. Η΄ να θυμώσει και να σου επιτεθεί.
Όταν ο άντρας μου με δείρει μπορεί να το ξανακάνει;

Μπροστά στην απόφαση είτε να φύγετε από αυτή την βίαιη σχέση ή να προσπαθήσετε να την σώσετε, καλό είναι να κρατήσετε τα εξής στο μυαλό σας :
1. Αν ελπίζετε ότι ο βίαιος σύντροφός σας θα αλλάξει.....
Η κακοποίηση θα ξαναγίνει είναι το πιο πιθανό. Οι θύτες έχουν βαθιά συναισθηματικά και ψυχολογικά προβλήματα. Ενώ η αλλαγή δεν είναι αδυνατή, σίγουρα δεν είανι κα΄τι που γίνεται με ευκολία και ταχύτητα. Και η αλλαγή μπορεί να γίνει μόνο αν ο θύτης πάρει όλη την ευθύνη της συμπεριφοράς του, αναζητήσει βοήθεια ειδικού, και σταματήσει να κατηγορεί εσάς, τα δυστυχή παιδικά του χρόνια, το άγχος, την δουλειά, το ποτό ή τα νεύρα του.

2. Αν πιστεύετε ότι μπορείτε να βοηθήσετε τον θύτη......
Είναι απολύτως φυσιολογικό να θέλετε να βοηθήσετε τον σύντροφό σας. Μπορέι να σκέφτεστε ότι είστε η μόνη που τον καταλαβαίνει ή ότι είναι δική σας υποχρέωση να διορθώσετε το πρόβλημά του. Αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν μένετε και δέχεστε επανειλημένα την κακοποίηση, ενισχύετε και επιτρέπετε την βίαιη συμπεριφορά. Αντί να βοηθάτε τον θύτη, διαιωνίζετε το πρόβλημα.

3. Αν ο σύντροφός σας έχει υποσχεθεί να σταματήσει να είναι βίαιος....
Όταν έχουν συνέπειες, συχνά οι θύτες ικετεύουν για μία ευκαιρία, παρακαλούν για συγχώρεση, και υπόσχονται να αλλάξουν. Μπορεί ακόμα και να πιστεύουν αυτό που λένε την παρούσα στιγμή, αλλά ο πραγματικός τους στόχος είναι να πάρουν τον έλεγχο και να μην φύγετε. Αλλά τις περισσότερες φορές, γρήγορα επιστρέφουν στην βίαιη συμπεριφορά τους αν τους συγχωρέσατε την μία φορά και πλέον δεν ανησυχούν ότι θα φύγετε.

4. Αν ο σύντροφός σας είναι σε πρόγραμμα συμβουλευτικής ή για θύτες.....
Ακόμα και αν ο σύντροφός σας είναι σε συμβουλευτική, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα αλλάξει. Πολλοί θύτες που κάνουν συμβουλευτική συνεχίζουν να είναι βίαοι, κακοποιητικοί, και ελεγκτικοί. Αν ο σύντροφός σας έχει σταματήσει να μειώνει το πρόβλημά του ή να λέει δικαιολογίες, αυτό είανι ένα καλό σημα΄δι. Αλλά και πάλι πρέπει να αποφασίσετε με βάση αυτό που είναι τώρα, όχι αυτός που ελπίζετε να γίνει.

5. Αν ανησυχείτε για το τί θα συμβεί αν φύγετε......

6. Μπορεί να φοβάστε τί θα κάνει ο βίαιος σύντροφός σας, πού θα πάτε, ή πώς θα μπορέσετε να στηρίξετε τον εαυτο σας και τα παιδιά σας. Αλλά μην αφήσετε τον φόβο του άγνωστου να σας κρατήσει σε μια επικίνδυνη και μη-υγιή κατάσταση.

Μερικές ενδείξεις ότι ο θύτης σας ΔΕΝ αλλάζει :
Μειώνει την κακοποίηση ή αρνείται την σοβαρότητα του.
Συνεχίζει να κατηγορεί άλλους για την συμπεριφορά του.
Ισχυρίζεται ότι εσείς είστε ο βίαιος όχι αυτός.
Σας πιέζει να πάτε για συμβουλευτική σαν ζευγάρι.
Σας λέει ότι του χρωστάτε άλλη μία ευκαιρία.
Πρέπει να τον πιέσετε για να μείνει στην θεραπεία.
Λέει ότι δεν μπορεί να αλλαξει αν δεν μείνετε μαζί του και τον υποστηρίξετε.
Προσπαθεί να κερδίσει την συμπόνοια την δική σας, των παιδιών σας ή της οικογένειας και των φίλων.
Περιμένει αντάλλαγμα από εσάς για το ότι ζήτησε βοήθεια.
Σας πιέζει να πάρετε αποφάσεις για την σχέση σας.

- Όταν λέτε υπηρεσίες πρόληψης τί ακριβώς εννοείται ?
Η πρόληψη της ενδοοικογενειακής βίας όπως και όλων των μορφών βίας και επίθεσης αφορά σε επισήμανση και αντιμετώπιση πολύπλοκων θεμάτων με συγκεντρωτικές προσεγγίσεις. Επισήμανση των βασικών αιτιών των προβλημάτων και χρήση μεθόδων και προσεγγίσεων που έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές στην αντιμετώπιση αυτών των αιτιών. Αποτελεί προτεραιότητά μας η πρόληψη καθώς είναι η βασική οδός που θα μας οδηγήσει σε μια κοινωνία χωρίς βία και με πιο υγιείς και έτσι ωφέλιμες για τον καθένα μας σχέσεις. Στην βάση αυτή επικεντρωνόμαστε σε ημερίδες και σεμινάρια που διδάσκουν υγιείς δεξιότητες στο σχετίζεσθαι από μικρές ηλικίες, με βάση τον σεβασμό και την αλληλεκτίμηση. Θέματα όπως η διαχείρηση του θυμού, τα σημάδια βίας, η επίλυση προβλημάτων και η λήψη αποφάσεων, η αυτοεκτίμηση και ο σεβασμός των προσωπικών αξιών και αναγκών μας, βοηθούν σημαντικά και αφορούν άτομα από την παιδική ηλικία μέχρι και υπερήλικες . Δίνουμε πληροφορίες για μεθόδους αποφυγής αλλά και διαθέσιμες πηγές στήριξης.

Η ενδοοικογενειακή βία είναι πραγματικά τόσο μεγάλο πρόβλημα ?
Δυστυχώς οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι στην χώρα μας, όπως και σε πολλές άλλες στην Ευρώπη και στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, μια γυναίκα είναι πιο πιθανό να της επιτεθεί, να την χτυπήσει, να την βιάσει ή να την σκοτώσει ο συντροφός της παρά κάποιος άλλος άντρας. Η ενδοοικογενειακή βία θεωρείται το πιο σύνηθες και λιγότερο δηλωμένο ποινικό αδίκημα παγκοσμίως. Αποτελεί ένα από τα μείζωνα προβλήματα υγείας των γυναικών. Ο ξυλοδαρμός της συζυγου οδηγεί σε περαιτέρω επιθέσεις που απαιτούν ιατρική περίθαλψη απ` ότι θα χρειαστεί ο βιασμός, τα αυτοκινητιστικά, και οι βίαιες ληστείες μαζί. Η ενδοοικογενειακή βία είναι ουσιαστικά ένα σοβαρό διεθνές πρόβλημα που επηρεάζει όχι μόνο μεμονωμένα τα θύματα, αλλά και όλη την κοινωνία.

Αληθεύει ότι παρατηρείτε μόνο σε χαμηλές κοινωνικές τάξεις και μειονότητες ?
Η ενδοοικογενειακή βία είναι ένα φαινόμενο που μπορεί να εντοπιστεί σε κάθε κοινωνική τάξη. Σε όλες τις φυλές, οικονομικές και θρησκευτικές ομαδες. Όμως, οι γυναίκες που είναι θύματα βίας και ανήκουν σε τάξεις χαμηλών εισοδημάτων, είναι πιο πιθανό να αναζητήσουν βοηθεια από κρατικές οργανώσεις, όπως ξενώνες και στα έκτακτα των νοσοκομείων, καθώς έχουν λιγότερες ιδιωτικές πηγές απ` ότι η μεσαία και ανώτερη τάξη. Άρα είναι πιο πιθανό να καταμετρούνται στις επίσημες στατιστικές.

Δεν ισχύει ότι οι γυναίκες σε κάποιο βαθμό προκαλούμε την βία από τους συντρόφους μας ?
Οι κακοποιημένες γυναίκες είναι θύματα βίας. Δεν προκαλούν ούτε αξίζουν τέτοια μεταχείρηση. Συνήθως, οι θύτες κατηγορούν τα θύματά τους ότι προκάλεσαν την επιθετικότητά τους μέσω λεκτικής επίθεσης. Παρ` όλο που η λεκτική επίθεση μπορεί να προκαλέσει θυμό, δεν προκαλεί ή δικαιολογεί την βία. Το πώς διαχειρίζεται ο καθένας τον θυμό τους είναι μια επιλογή – μερικοί άνδρες γίνονται βίαιοι. Μόνο αυτός που ασκεί την βία είναι υπευθυνος για την κακοποίηση.

Γιατί πολλές γυναίκες επιλέγουν να μείνουν σε μια σχέση που κακοποιούνται ?
Στην πραγματικότητα, πολλές γυναίκες εγκαταλείπουν τους θύτες τους. Ακόμα, ποτέ δεν θα μάθουμε για τον μεγάλο αριθμό διαζευγμένων γυναικών που επιλέγουν να μην αναφέρουν την κακοποίηση σαν αιτία τερματισμού του γάμου τους. Γενικά, οι κακοποιημένες γυναίκες δεν αντέχουν την σωματική βία παθητικά, αλλά ενεργώ αναζητούν βοήθεια στον τερματισμό της βίας σε ποικίλες πηγές, όπως αστυνομία, δικηγόρους, προσωπικό υγείας, μέλη της οικογένειας, και την θρσηκεία, Συχνά, η αποτυχία αυτών των ατόμων και συστημάτων να παρέχουν την επαρκή υποστήριξη που εγκλωβίζει τις γυναίκες σε βίαιες σχέσεις. Πολλές έρευνες αναφέρουν ότι οι περισσότερες γυναίκες που έφυγαν από το σπίτι τους και φιλοξενήθηκαν σε ξενώνες κακοποιημένων γυναικών, προηγουμένως είχαν τουλάχιστον 5 διαφορετικές πηγές βοήθειας. Σίγουρα πολλές κακοποιημένες γυναίκες υποφέρουν σιωπηρά. Αυτές αντέχουν την σωματική κακοποίηση για πολλούς λόγους :

* Μια κακοποιημένη γυναίκα συχνά αντιμετωπίζει τον μεγαλύτερο σωματικό κίνδυνο όταν προσπαθεί να φύγει. Μπορεί να την απειλήσει με βία ή θάνατο ή να της επιτεθεί αν προσπαθήσει να φύγει. Φοβάται για την ασφάλεια των παιδιών της, και την ασφάλεια όσων την βοηθούν.
* Για πολλές γυναίκες, η φυγή δεν είναι εναλλακτική. Μπορεί να μην έχουν πού να πάνε και λίγες έως καθόλου πηγές στην κοινότητά τους για βοήθεια σε κακοποιημένες γυναίκες.
* Λόγω θρησκευτικων, πολιτιστικών, ή κοινωνικά μαθημένων πεποιθήσεων, μια γυναίκα μπορεί να αισθάνεται ότι είναι καθήκον της να κρατήσει τον γάμο της με όποιο κόστος.
* Πολλές γυναίκες θέλουν να σταματήσει η βία, όχι η σχέση. Μπορεί να κάνουν βήματα στην προσπάθειά τους να σταματήσει η κακοποίηση. Και η φυγή από το σπίτι μπορεί να είναι η τελευταία τους επιλογή.
* Μερικές γυναίκες θα αντέξουν την σωματική και ψυχολογική κακοποίηση προκειμένου να κρατήσουν την οικογένειά τους για το καλό των παιδιών. Πολύ συχνά, όταν η κακοποίηση πια έχει θύμα τα παιδιά της, θα τα πάρει και θα φύγει. Το 50% και περισσότερο των παιδιών των οποίων η μητέρα υπέφερε την κακοποίηση, ήταν και τα ίδια θύματα σωματικής βίας.
* Μια γυναίκα μπορέι να είναι οικονομικά εξαρτώμενη από τον σύζυγό της. Πιθανώς να αντιμετωπίσει σοβαρές οικονομικές δυσκολίες αν επιλέξει να στηρίξει τον εαυτό της και τα παιδιά της μόνη της.
Οι ξενώνες για κακοποιημένες γυναίκες μπορεί να είναι απλά ένας `επίδεσμος` για το πρόβλημα ?

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι η δουλειά που κάνουν αυτοί οι ξενώνες που συνεργαζόμαστε, είναι επιπέδου `επιδέσμου` για ένα τραύμα. Δεν είναι μια τόσο επιδερμική λύση για την ενδοοικογενειακή βία αλλά μια κίνηση που σώζει ζωές, όπως το ασθενοφόρο και η ενταντική σε περιπτώσεις κρίσιμης παθολογίας. Οι ξενώνες είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην προσπάθεια της κοινωνίας να διασφαλίσει προστασία και ασφάλεια για τα θύματα. Κάνοντας διαθέσιμο έναν ξενώνα για την κακοποιημένη γυναίκα και τα παιδιά της, προσφέρουμε προστασία, κυρίως σε χαμηλών οικονομικών πηγών γυναίκες που δεν μπορούν να βρούν την ασφάλεια κάπου αλλού.
Η ασκηση βίας όπως και η ανοχή σε αυτήν, είναι κάτι κληρονομικό σαν τάση και συνήθεια ?
Υπάρχουν ενδείξες ότι η βία μπορεί να περνάει από γενιά σε γενιά. Αγόρια που μαρτυρούν κακοποίηση της μητέρας τους είναι πιο πιθανό να κακοποιιούν τις συναίκες συντρόφους τους σαν ενήλικες από ότι τα αγόρια που μεγαλώνουν σε μη-βίαια σπίτια. Όμως, δεν είναι δεδομένο ότι όλοι οι άντρες που κακοποιούν μεγάλωσαν σε βίαια σπίτια, οπότε αυτή είναι μερική εξήγηση του λόγου για τον οποίο κάποιοι άντρες επιλέγουν να χρησιμοποιήσουν την βία στις συναναστροφές τους. Απ` την άλλη μεριά, δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι τα κορίτσια των οποίων η μητέρα είχε βιώσει την κακοποίηση, είναι πιο πιθανό να βρεθούν σε παρόμοια θέση μετέπειτα στην ενήλική τους ζωή. Στην πραγματικότητα, η μόνη κοινή μεταβλητή μεταξύ των κακοποιημένων θυμάτων είναι ότι είναι κορίτσια. Το φύλο τους είναι ο μόνος αναγνωρισμένος παράγοντας κινδύνου στην πρόβλεψη ότι θα γίνουν θύματα κακοποίησης.

Πώς θα καταλάβω ότι η σχέση μου είναι βίαιη ?
Υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά στοιχεία που προειδοποιιούν κάτι τέτοιο :
Ο σύντροφός σας,
* Σας ντροπιάζει με βρισιές και άσχημα ή μειωτικά επίθετα ?
* Σας κοιτάζει ή σας φέρεται με τρόπο που σας προκαλεί τρόμο ?
* Ελέγχει ό,τι κάνετε, ποιόν συναντάτε ή μιλάτε, ή πού πάτε ?
* Σας εμποδίζει να δείτε ή να μιλήσετε με φίλους ή συγγενείς ?
* Παίρνει τα χρήματά σας, σας κάνει να ζητάτε χρήματα ή να αρνείται να σας δώσει ?
* Παίρνει όλες τις αποφάσεις μόνος του ?
* Σας κατηγορεί ως κακός γονιός ή σας απειλεί ότι θα σας πάρει ή θα κάνει κακό στα παιδιά σας ?
* Φέρεται σαν να μην είναι μεγάλο ζήτημα η κακοποίηση, ότι είναι λάθος σας, ή ακόμα και αρνείται ότι το κάνει ?
* Καταστρέφει αντικείμενά σας ή απειλεί να κάνει κακό στα κατοικίδιά σας ?
* Σας εκφοβίζει με όπλα, μαχαίρια ή άλλα αιχμηρά αντικείμενα ?
* Σας σπρώχνει, χαστουκίζει, ή σας χτυπάει ?
* Σας πιέζει να μειώσετε τα έξοδα ?
* Σας απειλεί ότι θα αυτοκτονήσει ?
* Σας απειλεί ότι θα σας σκοτώσει ?

Αν σημειώσατε ακόμα και ένα από τα παραπάνω, έχετε πιθανότητες να είστε σε μια κακοποιητική σχέση. Αν κάνετε εσείς κάτι από τα παραπάνω στον σύντροφό σας, πρέπει να ζητήσετε αμέσως βοήθεια.
``Με στοργικότητα και σεβασμό, βοηθάμε τα θυματα ενδοοικογενειακής βίας μέσω διαχείρησης της κρίσης τους, συμβουλευτική, νομική υποστήριξη, θεραπεία, φιλοξενία σε ασφαλείς ξενώνες, και επιμόρφωση της κοινωνίας μας.
Από τη στιγμή που θα αποφασίσετε να φύγετε, δεν υπάρχει πισωγύρισμα γιατί αυτό θα αποβεί μοιραίο και δεν θα μπορέσουμε να σας ξαναβοηθήσουμε. Η ζεστή αγκαλιά δύο ξενώνων που θα φιλοξενήσουν εσάς και τα παιδιά σας μέχρι να σας βρούμε δουλειά είναι πολύτιμη.

Η ψυχολόγος μας και η δικηγόρος μας θα είναι δε διαρκή επαφή μαζί σας.``
http://www.panathinaikinm.gr/faq.html

# 3 στις 27/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by fay1973

Σκέπτομαι πολύ το τελευταίο διάστημα. Ίσως να είναι η κρίση της μέσης ηλικίας…. ή ο κυκλοθυμικός μου χαρακτήρας, όμως το γεγονός των πολλαπλών άναρχων σκέψεων σε διάστημα δευτερολέπτου, είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορώ να αρνηθώ ότι δεν με προβληματίζει.
Κοιτάζω τα πεπραγμένα μου και κατά πόσο αυτά συμφωνούν με τα όνειρα και τις προσδοκίες της ΚΟΠΈΛΑς των 20 ετών, της ΚΟΠΕΛΑΣ εκείνης που είχε στόχους και όνειρα.
Τι στο καλό συνέβη στην ζωή μου??? Ξυπνάω και αντικρύζω τον ευατό μου στον καθρέφτη. Τα χαρακτηριστικά μου δεν έχουν αλλοιωθεί ακόμη. Μια μικρή χαλάρωση στα μάγουλα και μια ρινοπαριακή ρυτίδα σχετικά βαθειά στο αριστερό μισό του προσώπου μου. Χείλια ακόμη σαρκώδη, η ελιά μου στο μάγουλο που ευτυχώς δεν μεγάλωσε άλλο, τα μάτια μου υγρά και πράσινα- λαδί με ελάχιστο κίτρινο συγκεκριμένα- και η κόμη μου λίγο πιο κάτω από τους όμως μου, πλούσια όσο ποτέ, σε σημείο να αναρωτιούνται αν έχω κάνει προσθετική μαλλιών, σε χρώμα ξανθό ‘ ένα απωθημένο από την εφηβική ηλικία που το έκανα πράξη στα 39 μου έτη. Δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτέ.
Το σώμα μου σε καλή σχετική κατάσταση, χωρίς γυμναστική, με πόδια ακόμη όμορφα, και καμπύλες τόσο, όσο…. Να με κολακεύουν οι μακριές βραδινές τουαλέτες, οι φούστες και κάποια παντελόνια. Όπως λέει μια κοπέλα στα ταμεία του supermarket είμαι μια όμορφη γυναίκα….. και κάπως έτσι νιώθω και εγώ.
Μητέρα με παιδί γένους θηλυκού για το οποίο είμαι απόλυτα ευτυχισμένη και περήφανη, και για το οποίο συχνά πυκνά ευχαριστώ τον θεό και παρακαλάω να μου το έχει γερό. Είναι το δώρο του θεού σε εμένα, η ευλογία του…. Και το μόνο πρόσωπο το οποίο μου προκαλεί το συναίσθημα που μου δίνει δύναμη και κουράγιο για να μπορέσω να αντέξω τις αντιξοότητες της ζωής και να μπορώ να συνεχίσω κουβαλάω με θάρρος τον δικό μου σταυρό.
Και ο δικός μου σταυρός νιώθω πως είναι δυσανάλογα βαρύς σε σχέση με το «είναι» μου, ή το «είναι» μου βάσει της θεωρίας που υποστηρίζει ότι όλα στην ζωή είναι θέμα δράσης και αντίδρασης, έκαναν τον σταυρό μου τόσο βαρύ.
Σημασία έχει πάντως ότι ο γάμος μου είναι η κόλαση μου.
Ο άντρας μου ο εντεταλμένος τιμωρός- βασανιστής και δεσμοφύλακας της ψυχής μου. Κατά την γνώμη του, όλες οι πράξεις του είναι το αποτέλεσμα δικής μου δράσης που επιφέρει αυτήν την βάρβαρη και άκαρδη συμπεριφορά – αντίδραση. Να το δεχτώ???
Έπειτα από δεκαπέντε χρόνια διαλλειματικού έως και το 2001 γάμου με άλλο ένα μεγάλο διάλειμμα το 2006, κοιτάζω αυτόν τον άνθρωπο και αναρωτιέμαι:
Εγώ δημιούργησα με την κατά τα λεγόμενα του ανισσόροπη συμπεριφορά μου αυτό τον άνθρωπο που κάθε φορά που με κοιτάζει νιώθω έντονη στα μάτια του την απαξίωση και την απέχθεια???
Αυτόν τον άνθρωπο που με χτυπάει με μπουνιές στο πρόσωπο και κλοτσιές στο σώμα, που δεν σταματάει ακόμη και όταν με δει με την μύτη γεμάτη αίματα, μόνο και μόνο επειδή ζήλεψα δικαιολογημένα κάποια άλλη και το εκδήλωσα???
Αυτόν τον άνθρωπο που άλλαξε το όνομα μου σε καργίολα, πουτάνα γαμιόλα τσόλι κτλ???
Αυτόν τον άνθρωπο που χθές Χριστούγεννα, εξαιτίας της βιασύνη μου να παρκάρω γρήγορα το αυτοκίνητο για να μην μου ξαναβάλει τις φωνές δεν έδεσα καλά το χειρόφρενο και στον γυρισμό αντικρίσαμε όλοι έκπληκτοι ότι είχε βγεί τσουλώντας στον δρόμο , οπότε και εκείνος μου έριξε μπουνιές μια εκ των οποίων στο αυτί το οποίο και σκίστηκε και μάτωσε????
Αυτόν τον άνθρωπο που σήμερα στην γιορτή του αδερφού του θεώρησε ότι δεν έχω καμία δουλειά να πάω μαζί γιατί είναι δικός του ο αδερφός…..(λίγο έλλειψε να εννοήσει άλλα), και αυτό για να μου γίνει «μάθημα»??
Αυτά τα Χριστούγεννα ως κλίμα αγάπης και ζεστασιάς δεν τα κατάλαβα καθόλου. Κατάλαβα όμως το μήνυμα ελπίδας για όλο τον κόσμο και μαζί και εμένα που φέρνει η γέννηση του θεανθρώπου.
Ανταλλαγή δώρων ??? Κάποτε όταν ήμουν ερωτευμένη μαζί του, έκανα δωράκια, αλλά με τα χρόνια ποτέ δεν ‘ελαβα τίποτα από αυτόν…ούτε ένα λουλούδι κομμένο από κάποιο κήπο. Ακόμη και μια σωστή συζήτηση που η διαφωνία μας δεν θα είχε ως αποτέλεσμα τον πιο δυνατό να ξυλοκοπά τον πιο αδύναμο – δηλαδή εμένα- θα το εκλάμβανα ως δώρο.
Όμως δεν υπάρχει καμία επικοινωνία. Πιστεύω ότι η επικοινωνία είναι, στην πραγματικότητα, η ρίζα ενός επιτυχημένου γάμου από την οποία μπορεί να βλαστήσει μια ισχυρή ένωση. Η έλλειψη επικοινωνίας είναι τα βράχια πάνω στα οποία το καράβι θα γίνει χίλια κομμάτια. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός του ότι δυο άνεργοι και άεργοι άνθρωποι, εγώ και ο άνδρας μου ζήσαμε δύο χρόνια από χρήματα ενός ακινήτου της ΔΙΚΗΣ μου θείας το οποίο και πούλησα και που σπατάλησα ένα μεγάλο μέρος του σε βλάκείες……
Από την στιγμή που διαπίστωσε ότι έχουν μείνει λίγα χρήματα γιατί τα υπόλοιπα ξοδεύτηκαν έγινε ξανά πολύ επιθετικός και ξανάρχισε σε πιο εντατικούς ρυθμούς το ξύλο.
Πόσο ξύλο από αυτόν που παντρέυτηκα και επέλεξα για συντροφο μου έφαγα στην ζωή μου έως σήμερα??? Αμέτρητο.
Τα χρήματα τα έβαλε στον δικό του λογαριασμό, και φυσικά αφού άνεργη, έπρεπε να ζητάω από εκείνον χρήματα για τα τσιγάρα μου. Με έκανε να νιώθω σκουπίδι, κάποιος άνθρωπος που έχει να εργαστεί από το 2006 – τότε που έκτρεφε ζώα- και με μερικές φορές που πήγαινε για παλιοσίδερα για να καλύπτει τα δικά του προσωπικά έξοδα, και αυτό είναι η εξαίρεση του κανόνα, λέει σε εμένα πως είμαι άχρηστη, και πως μου δίνει από τα δικά του για να καπνίσω.
Σε όλα αυτά θ τραβήξω μια κόκκινη γραμμή, θα τα διαγράψω οριστικά και θα ξεκινήσω την ζωή μου από την αρχή.

πτυχιούχος πανεπιστημίου, με αρκετές ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης που κατά την γνώμη μου - την γνώμη μου πάντα - είναι εκέινος υπάιτιος για το ότι εφευγα.....
Καθυστερούσα γιατι δεν μου έδινε το αυτοκίνητο, δεν μίλαγα με τις συναδέλφους γιατι δεν ήθελα να φανούν τα πρηξίματα και οι μώλωπες που τόσο επιτηδευμένα κάλυπτα με make up.

Το τελευτίο διάστημα - τα τελευταία τρία χρόνια, ήρθαμε να ζήσουμε στο πατρικό μου, και μζί πήρα και την θεια μου η οποί δεν ήταν πολύ καλά και η οποία τελικά έχει μια μορφή άνιας πλέον. Έχασα την εργασία μου, ο πατέρας μου μπήκε για εγχείρηση καρδιάς, και επι τόπου έμαθα ότι η μητέρα μου έπασχε απο καρκίνο. Πέθανε σε ένα μήνα.

Πούλησα ένα ακίνητο της θείας, απο το οποίο έμεινε μετά απο δυο χρόνια το 1/7 του ποσού.
Ζω στο πατρικό μου, ο πατέρας μου στο εξοχικό μας με ένα αίσθημα που είχε χρόνια και τον προσέχει γιατι εκτός απο καρδιά έχει και χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και δεν ειναι καλά καθόλου. Σήμερα τον κάλεσα για φαγητό και ο αντρας μου έφυγε για να μην πει χρόνια πολλά.

Ναι θέλω να χωρίσω. και πολύ άργησα.

¨ομως φοβάμαι, γιατί κάθε φορά που το αναφέρω εκείνος ή θα με απειλήσει ανοιχτά ή θα με χτυπήσει. Μου λεει να φύγω εγώ απο το σπίτι μου.

Πολλές φορές κάθομαι και σκευτομαι πως θα αντιμέτωπίσω τον θάνατο του πατέρα μου μόνη μου αφού δεν έχω αδέρφια και φοβάμαι πολύ. Γενικώς φοβάμαι το μέλλον.

Τα καλά νέα είναι οτι βρήκα εργασία. Δεν ειναι κτι σπουδαίο. Με αμοίβει με 800 ευρώ + μπόνους και είναι δέκα λεπτά απο το σπίτι μου.

Άλλές φορές σκευτομαι μήπως και εγώ φταίω για όλα αυτά. Κάποια στιγμή το 2001 αφού με χτύπαγε και εβγαινε και εκρυβε το κινητό του, κατάλαβα ότι με απατούσε και αποφάσισα να τον πληρώσω με το ιδιο νόμισμα. του το είπα. Μια φορά συνάιβει μόνο, δεν ενιωσα καθόλου κλύτερα λλά χειρότερα.

ϊσως αυτή μου η συμπεριφορά.....ίσως εγώ η ίδια που πάντα με τους ανθρώπους είμαι συγκαταβατική.......Πάντως σε ότι και αν έλπιζα στο παρελθο΄ν δεν ελπίζω τώρα.

Σίγουρα η ψυχή μου θα ήρεμήσει αν μεινω μόνη μου....αλλά ειμαι κυριολεκτικά μόνη μου.

Αποκομμένη απο γνωστούς και φίλους.....με οικονομικά σε χάλια κατάσταση- βέβαια δεν στηρίχθηκα ποτέ οικονομικά σε εκείνον-

Το ερώτημα είναι και τώρα τι κάνω ???

Τι μπορώ να προσδοκώ στα 39 απο το μέλλον ??? και δεν μιλάω για ερωτικό δεσμό γιατι υτό δεν με ενδιαφέρει.......κι κυρίως πως ν χωρίσω????

Μ¨ηπως κάνω λ΄θος????( όχι δεν κάνω λ΄θος γιτι ξίζω μια καλύτερη ζωή.......

Ευχαριστώ γι το χρόνο σας σε όσους διάβασαν αυτην την κατάθεση ψυχής και περιμένω γνώμες απόψεις σχόλια και ότι θελετε.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ>

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά !

Η ζωή που περιγράφεις δεν αξίζει σε κανένα άνθρωπο .......

Είσαι μόνη σου αλλά ευτυχώς τα ''σημάδια '' που αφήνει στο σώμα σου .....

είναι οι αποδείξεις που θα σε βοηθήσουν να ελευθερωθείς ........

Απευθύνσου σε δικηγόρο και σε σύλλογο κακοποιημένων γυναικών .....

Θέλω να σου εφιστήσω την προσοχή ... όσο απελπισμένη κι αν είσαι να μην κάνεις κάποια κίνηση που να σε εκθέτει ......
Θα σου πάρει το παιδί ....... και θα το διαβάλλει όσο δε φαντάζεσαι ....

Αλλά εάν κινηθείς προσεχτικά , όσο ''σκοτεινός'' κι εάν είναι .....ο φόβος του εισαγγελέα και τα ασφαλιστικά μέτρα θα τον κρατήσουν μακριά σου ........

Έχεις υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου και στο παιδί σου να δημιουργήσεις καλύτερες συνθήκες ζωής και για τις δυο σας .....

Και πίστεψέ με αξίζει .....

Sxetikos_m1

# 4 στις 27/12/2011
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 16
Χρονια πολλα
Πιστευω οτι τα παιδια σε βοηθησαν πολυ
το μονο που εχω να πω ειναι κουραγιο
και δυναμη να βρεις για να πραγματοποιησης
ολα αυτα που πρεπει να κανεις
Σας ευχομαι να κανετε αυτο που δεν μπορειτε (Μικης θεοδωρακης)

zerox

# 5 στις 27/12/2011
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 299

Run like hell!!!

...ελπίζω το post να είναι fake...ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ δεν αξίζει τέτοια ζωή (και ιδιαίτερα σε γυναίκα)....Ξέσκισε τον (by all means)...
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!
...μην παίρνετε ναρκωτικά.Δεν φτάνουν για όλους...

mavroskyknos1986

# 6 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 249
Φαιη μου, όλα θα τα καταφερεις στη ζωη σου, όλα ΤΕΛΕΙΑ θα σου πανε, αρκει να βγαλεις μια και καλη απο τη ζωη σου αυτον τον ΚΑΡΚΙΝΟ που λεγεται άντρας σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΩΡΑ! ΑΥΤΗ ΤΗΥ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ! Κ΄νε το για σενα, αλλά κυριως ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!! Αλλιως δε θα σε συγχωρησει ποτε η κορούλα σου, που δεν την προστατεψες απο αυτο το καθαρμα!

Απευθυσου εκει που σου γραφει η Κλιμεντινη, και όλα θα πανε καλα! Σου το ορκιζομαι!

Εισαι ΝΕΟΤΑΤΗ! Τωρα εισαι στην καλυτερη ηλικια, ξερεις ποια εισαι και τι θελεις, και εισαι πιο δυνατη απο ποτε!!

ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ

sunnyeyes-

# 7 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Μπηκα για λιγο στο φορουμ και πηγα κατευθειαν σε αυτο εδω το ποστ.

Καταρχην να ευχηθω Χρονια Πολλα σε ολους και σε σενα Φεη προσωπικα.

Θα ηθελα να σου δωσω μια ζεστη ζεστη αγκαλιτσα να σου δειξω ποσο πολυ σε συναισθανομαι για ολα αυτα που γραφεις. Καταλαβαινω τη καρδουλα σου, μεχρι το πιο κρυφο της κομματι. Ξερω πως αυτο θα ηθελες αυτη τη στιγμη, εναν ανθρωπο που σε καταλαβαινει, εναν ανθρωπο αν οχι να κλαψεις αν μη τι αλλο να σε καταλαβει, να μοιραστεις τον ψυχικο σου πονο (οχι τον φυσικο) που σου εχει προκαλεσει αυτη η ιστορια. Οταν μπηκα στο σχεσεις, ειχα περασει απο αυτο το μαρτυριο και ο σκοπος μου ηταν να το πω καπου για να το "ομολογησω" και εν μερη να διαβασουν καποιες γυναικες που περναν ή που εχουν περασει κατι παρομοιο οτι δεν ειναι μονες τους.
Καταρχην γλυκεια μου ξερεις πολυ καλα πως δεν φταις... δεν φταις εσυ, γιατι κανενας ανθρωπος !! κανενας ανθρωπος ουτε ο ιδιος μας ο πατερας εχει το δικαιωμα να μας χτυπησει. Δεν εχουμε καν το δικαιωμα! να χτυπησουμε ζωο.
Κανενας δεν εχει το δικαιωμα, και για ΚΑΝΕΝΑ λογο να χειροδικησει σε καποιον αλλο. Ειτε ειναι μπουνια ειτε ειναι κλωτσια, ειτε ειναι βια συναισθηματικη. Οποτε, οτι και να εισαι.. ακομα και φονισσα να εισαι.. δεν υπαρχει εξηγηση στην βιαιη συμπεριφορα του.

Δεν θα σου πω ουτε να τον βρισεις, ουτε το να μην εισαι ερωτευμενη μαζι του, ουτε να μην τον αγαπας. Καταλαβαινω, πως !!! τρεφεις συναισθηματα για αυτον. Αυτο κανεις δεν θα το κρινει ουτε καποιος μπορει να σου ζητησει να μην αισθανεσαι.. ειναι δικαιωμα σου. Ωστοσο, πρεπει να δεις την αληθεια και την πραγματικοτητα οτι αυτος ο ανθρωπος, που ναι, μπορει να τον αγαπας, ειναι επικινδυνος για εσενα γιατι σου καταστρεφει τη ζωη. Ακομα και πατερας σου να ηταν, θα ερχοταν η προνοια και θα σε απομακρυνε απο αυτον, χωρις αυτο να σημαινει οτι επαυε να ηταν πατερας σου. Θα πρεπει να προστατεψεις τον εαυτο σου λοιπον απο το κακο του κομματι.. ας το πουμε ετσι. Μην εχεις αυταπατες οτι θα αλλαξει, μην ακους τις συγνωμες του, μην πιστευεις οτι ΕΣΥ μπορεις να κανεις κατι για να μην συμπεριφερεται ετσι. Αυτος, δυστυχως, ειναι αυτο. Αυτος που δεν μπορει να κανει καλα τον εαυτο του.. και ΕΣΥ δυστυχως, δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτο.

Ρωτας για τη ζωη μετα απο αυτο. Γλυκεια μου ΔΕΝ ΖΕΙΣ.. Το ξερεις οτι δεν ζεις. Σου εχει κοψει τα φτερα.. δεν θυμασαι καν! πως ηταν η ζωη στα 20 σου χρονια. Εχεις μονο καποιες μικρες μνημες και παλι καλα. Η Ζωη καλη μου σε περιμενει.. Ειναι μπροστα σου και δεν μιλαω μονο ερωτικα!.. μιλαω ΕΝΕΡΓΑ! Δημιουργικα! και ΤΡΥΦΕΡΑ. Θα γνωρισεις ανθρωπους που πραγματικα μπορουν να σου δωσουν τρυφεροτητα. Οχι γιατι ειμαι μεντιουμ και στο λεω αυτο, αλλά γιατι μετα που θα λυτρωθεις απο αυτα τα δεσμα, θα εχεις την Ικανοτητα να τους αναγνωρισεις και να τους πλησιασεις. Οσο εισαι μεσα στο μπουντρουμι, εισαι δυστυχισμενη... Οσο και να εχει πονεσει ενας φυλακισμενος.. μολις βγει στον καθαρο ουρανο.. αυτο και μονο αυτο του ειναι ΑΡΚΕΤΟ.

Ξερω πως σου ειναι δυσκολο να φανταστεις και να οραματιστεις εστω ενα καλυτερο αυριο για εσενα. Εγω δεν μπορουσα... Ο μονος λογος που εφυγα ηταν γιατι φοβηθηκα για το παιδι μου... Ενα παιδι βεβαια αγεννητο, ομως ηταν η δυναμη μου να φυγω. Ξερεις γιατι? Γιατι φοβηθηκα πως θα το χτυπουσε και εκεινο. Και εγω ισως να αντεχω. Αλλά το παιδι μου? Γιατι να με βλεπει να κλαιω? Γιατι να το χτυπανε?.. ετσι εφυγα.. Δεν ειχα ελπιδα, πιστευα πως αφου μπηκα στο μαυρο, τοτε ολη μου η ζωη θα ειναι ετσι. Δεν ηταν ομως ετσι.Και δεν ειναι καμιας κοπελας η ζωη μαυρη μετα που αποδεσμευθηκε. Ξερω πως δεν εχεις δυναμη, μα δε χρειαζεται δυναμη. Η δυναμη ερχεται μετα... Μη ψαξεις τη μερα που θα ξυπνησεις και θα νιωσεις δυνατη. Οσο εισαι μεσα στο μπουντρουμι δεν θα νιωσεις δυνατη.. Γιατι εκεινος ειναι πιο δυνατος. Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πεις το ΝΑΙ στη ζωη. Να πεις το ΝΑΙ στο καθαρο ουρανο. Να το πεις σε δικο ανθρωπο, να ζητησεις βοηθεια. Παρε τηλεφωνο στις γραμμες υποστηριξης.. παρε τηλεφωνο ανθρωπους που μπορουν να σε φιλοξενησουν. ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. Και εγω ζητησα.. αν και εγωιστρια ζητησα. Και πηρα βοηθεια οπως θα παρεις και ΕΣΥ. Δε χρειαζεται λοιπον να εισαι εσυ η δυνατη.. Δωσε το χερι σου να σε βοηθησουν. Για αυτο ειμαστε οι ανθρωποι.. ακομα και οι αγνωστοι, δεν ειμαστε μονο για να γλενταμε! Ειμαστε και για τις δυσκολες στιγμες!.. αυτες που ειμαστε αδυναμοι και δινουμε το χερι σε καποιον. Μη σε πιανει αγχος... τωρα χρειαζεσαι εσυ βοηθεια, αυριο θα χρειαστω εγω και θα μου δωσεις εσυ το χερι σου!.. Ετσι ειναι αυτα. Ολοι μαζι, ανθρωπινα.

Φεη σου ευχομαι να πεις ΝΑΙ στη ζωη, να ξερεις οτι εκανες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και εγραψες εδω μεσα, γιατι υπαρχουν πολλες γυναικες κακοποιημενες μεσα στο φορουμ που μας διαβαζουν και δεν τολμανε να το παραδεχθουν, γιατι ακομα και μεσα σε ενα site πολλες φορες με ψευδωνυμο φοβομαστε να πουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ και ισως η δικια σου η ιστορια να βοηθησει και αλλες γυναικες να κανουν το βημα. Ηδη λοιπον ΕΧΕΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΣ ΚΟΣΜΟ..

Οτι χρειαστεις, οτι θελεις, μη διστασεις να με ρωτησεις, ειτε σε προσωπικο μηνυμα ειτε φανερα, ειμαι στη διαθεση σου οπως και ολοι εδω μεσα.

Δεν ειναι ντροπη αυτο που περνας, δεν εχει να κανει με την μορφωση σου, δεν εχει να κανει με την κοινωνικη σου θεση, μπορει να συμβει ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΥΝΑΙΚΑ... ακομα και αυτη που δηλωνει οτι δεν θα το ανεχοταν Ποτέ..

Σε φιλω γλυκα, παρε δυναμη απο την αγκαλια του παιδιου σου και κανε το πρωτο βημα.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

serenita

# 8 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Απαντήσεις: 2.278

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

Απολυτη συμφωνια μεχρι και στο τελευταιο κομα....

και απο μια μεγαλη αγκαλια και για τις δυο σας..

Ο χαμενος τα παιρνει ολα...

sunnyeyes-

# 9 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by serenita

Παράθεση:

Δεν εχει και το σχεσεις (το κερατο μου) εικονιδιο hug...
H U G ΛΟΙΠΟΝ
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

redpassion69

# 10 στις 27/12/2011
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by serenita

Παράθεση:

Δεν εχει και το σχεσεις (το κερατο μου) εικονιδιο hug...
H U G ΛΟΙΠΟΝ

[img]http://lynxee.com/wp/wp-content/uploads/2011/04/smiley_hugs01.gif[/img]

Διάβασε αυτά που σου λέει η Climentini

και .....

φύγε

από τον ανισόρροπο
Με εκτίμηση
redpassion69

pinky2011

# 11 στις 28/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!
Προσπάθησα να απέχω από θέματα διαζυγίων, χωρισμών, διαλυμένων γάμων κτλ του φόρουμ αλλά αυτή την φορά δεν τα κατάφερα και θα γράψω και εγώ μερικές σκόρπιες σκέψεις από την δική μου εμπειρία.....

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όλες τις προηγούμενες απαντήσεις που σου έχουν δοθεί... εγώ απλά θα σου επισημάνω ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Ξύπνησα ένα πρωί και μετά από έναν ηλίθιο καβγά βρέθηκα (για πρώτη φορά) με μελανιές στο σώμα αλλά και με πολλές μελανιές στην ψυχή....
δεν υπάρχει μόνο η σωματική κακοποίηση αλλά και η ψυχολογική....
είσαι τυχερή που καταφέρνεις να βλέπεις το πρόσωπό σου στον καθρέφτη...
εγώ το είχα χάσει.... δεν με έβλεπα πια...
και σε ποιον να το πεις?? ποιος θα σε πιστέψει??
ήταν ένας μορφωμένος, πτυχιούχος και για τους άλλους, ήρεμος τύπος....

Με απειλούσε με διαζύγιο ενώ ήξερε ότι δεν συμφωνούσα γιατί φοβόμουν...
έναν φόβο που τον είχε προκαλέσει ο ίδιος αφού αποδοκίμαζε ΚΑΘΕ μου κίνηση, έκφραση, πρωτοβουλία και με έκανε να νιώθω άχρηστη και ανίκανη να μείνω μόνη....

και ξαφνικά έσπασα..... χωρίς να ξέρω πώς κατάφερα να το ξεστομίσω του είπα "φύγε!!!!"

και έτσι έμεινα ΜΟΝΗ, με δύο μικρά παιδιά....

δεν θέλω να σε ζαλίσω με λεπτομέρειες....
το ζήτημα είναι ότι τα κατάφερα....
με βοήθησαν πολλά ΑΓΝΩΣΤΑ άτομα....
μπορώ να σου πω ότι με στήριξαν περισσότερο από "φίλους-φίλες" ετών....

Από τότε συνέχεια λέω ότι:
"Άγγελοι είναι οι απλοί άνθρωποι που σε βοηθάνε όταν τους έχεις ανάγκη....."
Απλά πρέπει να ζητήσεις την βοήθειά τους...

Θα επαναλάβω όσα διάβασα και συμφωνώ απόλυτα....
Όσο είσαι μαζί του "ρουφάει" την δύναμή σου και την ενέργειά σου....
πρέπει να απομακρυνθείς για να αντιληφθείς την δύναμή σου....
και όταν "πέσεις" να είσαι σίγουρη ότι θα βρεθεί κάποιος/α να σε σηκώσει με τον δικό του τρόπο..... μια σωστή κουβέντα, μια διαφορετική άποψη ή απλά μια ζεστή αγκαλιά...

πρέπει να απομακρυνθείς για να δώσεις την σωστή εικόνα στην κόρη σου που θα την ακολουθεί σε όλη της την ζωή....
σε ηλικία 3 ετών η κόρη μου (στην "γλώσσα" της) μου είπε...
"οι μαμάδες είναι μόνο για να μαγειρεύουν, να καθαρίζουν, να σιδερώνουν, να δουλεύουν και να φέρνουν λεφτά για να παίρνουμε παιχνίδια...."
τόσο αόρατη είχα καταντήσει....
Μετά από 2,5 χρόνια με σέβεται, με αγαπάει και ξέρει τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα της καθεμιάς μας στο σπίτι...

Έχω κάνει καινούριες φιλίες, μου δίνουν δύναμη καθημερινά και τώρα πια ΞΕΡΩ ποια είμαι...
ΞΕΡΩ πού πατάω...
ΞΕΡΩ τι θα απαιτήσω από την ζωή....
ΞΕΡΩ τι θα ανεχτώ....

ελπίζω να σε βοήθησα και μπορείς φυσικά να επικοινωνήσεις μαζί μου με πμ αν έχεις κάποια ερώτηση....

Σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο!!!!

achinos

# 12 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
Καθως καταλαβαινω οτι γινεστε...ολο κ περισσοτερες νοιωθω μια αναπαντεχη ...ριπη ευτυχιας...

Dragon-Lady

# 13 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Απαντήσεις: 316

Παράθεση:
Originally posted by achinos
Καθως καταλαβαινω οτι γινεστε...ολο κ περισσοτερες νοιωθω μια αναπαντεχη ...ριπη ευτυχιας...

Εγω παλι, αρχικα νευριαζω οταν διαβαζω κατι τετοια και μετα θλιβομαι...

Θλιβομαι που υπαρχουν γυναικες αβουλες, αδυναμες, βουτηγμενες στην αυτολυπηση και την μιζερια τους, χωρις ιχνος αυτοσεβασμου, χωρις ιχνος αγαπης στον εαυτο τους και κανεναν σεβασμο προς τα παιδια τους...

Ακομη κι ενα ζωο, αν το κακομεταχειριζοταν καποιος, θα εφευγε...

Κι ενα μικρο παιδακι, το ιδιο θα εκανε, θα επαιρνε τους δρομους, θα λειτουργουσε το ενστικτο της επιβιωσης..

Η θεματοθετρια, μια γυναικα ομορφη, οπως λεει, μορφωμενη και οχι εξαρτημενη οικονομικα , κακοποιειται για χρονια και ακομη αναρωτιεται αν πρεπει να φυγει...

Ο φοβος δικαιολογια για να καλυψει την αδυναμια της να παρει αποφασεις, ολες οι αλλαγες ειναι δυσκολες και δεν μπορουν ολοι να κανουν αυτο το πρωτο μεγαλο βημα, θελει κοτσια...

Ναι! Ειναι "θυμα", του ιδιου της του εαυτου, κανενος αλλου..

Κανεις δεν μπορει να μας βλαψει αν δεν του το επιτρεψουμε..

Τωρα αν αυτη θελει να μιζεριαζει και να κανει τους αλλους να λενε "αχ, την καημενη", ειναι δικο της θεμα. Αν ηθελε να γλυτωσει απ΄αυτη την καταντια θα το ειχε κανει.. Αυτη εχει το πεπονι, αυτη και το μαχαιρι...

Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!!!

sunnyeyes-

# 14 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by Dragon-Lady
...

Μη θυμωνεις dragon... Ολοι κρυβουμε τις αδυναμιες μας... οπως και εσυ. Δεν υπαρχει λογος να θυμωνεις επειδη οι ανθρωποι εχουμε αδυναμιες... οπως και εσυ. Ξερεις.. ο θυμος δεν βοηθαει,... εσενα βασικα. Ισως μια αγκαλιτσα να σου κανει καλο.

Οχι δικια μου αγκαλιτσα.. δικια σου αγκαλιτσα, στον εαυτο σου. Μια αποδοχη δηλαδη των αδυναμιων σου. Οταν παραδεχτουμε τις αδυναμιες μας και βρουμε το θαρρος να τις ομολογησουμε οπως εκανε η θεματοθετρια! εστω και πισω απο ενα ψευδωνυμο (γιατι βρηκε το θαρρος να το ομολογησει στον εαυτο της πανω απο ολα και οχι σε εμας).. τοτε να ξερεις πως θα υπαρξουν πολλες αγκαλιες. Και πιστεψε με ειναι αναγκαιες, εχουν μεγαλυτερη δυναμη απο τον θυμο.

Και κατι ακομα. Ποτε δεν ειναι αργα για τη λυτρωση. Και ποτε δεν ειναι αργα για ενσυναισθηση..

sunnyeyes-

# 15 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by achinos

Τι εγινε βρε παιδια?

Με τον ιδιο ειχαμε μπλεξει ή κυκλοφορει σε ολα τα μεγεθη (και σε πολλα αντιτυπα μαλλον).

Καλα και εσεις τους αφησατε ελευθερους?

Λοιπον, επειδη με την ιστορια αυτη ειχα παθει μεγαλο στραμπουληγμα εγκεφαλου, μεγαλυτερο απο οσο εχω, και ντρεπομουν παρα πολυ, δεν ηθελα να το πω σε κανεναν νομιζα πως ημουν χαζη και ηλιθια (οπως γραφει παραπανω και η ντραγκον ) πως σε οσους θα το ελεγα θα ετρωγα μια ρουχαλα απο εδω μεχρι την Αλεξανδρουπολη, δεν ζητουσα βοηθεια γιατι νομιζα πως η ρουχαλα θα ηταν πολυ βαρια . ΒΡΕ ας τολμησει να μου ριξει καποιος ρουχαλα.. και θα του στειλω τον ακατανομαστο ντελιβερι
Οχι μονο λοιπον ρουχαλα δεν μου εριξαν, εκτος των περιπτωσεων μεσα στο φορουμ των γνωστων ατσαλακωτων, γιατι στην εξω ζωη, ευτυχως οι αγκαλιες ηταν τοσες πολλες και τα χερια τοσα πολλα, που η καρδια μου κοντευε να εκραγει απο χαρα και συγκινηση. Νομιζω οτι τοση πολυ αγαπη μαζεμενη δεν την ειχα παρει ουτε οταν γεννηθηκα .

Μετα απο ολο αυτο το μαθημα, θεωρησα σκοπιμο να βρω ενα τροπο να κανω κατι για αυτο. Οτι μπορω κανω στη καθημερινη μου ζωη. Ενημερωση, αγκαλια, οτι μπορω.. με αυτο τον τροπο νιωθω πως το παθημα μου τουλαχιστον δεν παει χαμενο.

Βασικα, εκτος απο τις κακοποιημενες γυναικες, που δυστυχως η οικονομικη κριση θα μεγαλωσει το ηδη μεγαλο ποσοστο στην Ελλαδα.. η ευαισθησια μου εχει εστιαστει στα κακοποιημενα παιδια. Στη Κρητη αυτο το διαστημα προσπαθουν να γινουν καποιες καλες οργανωμενες προσπαθειες και ειμαι ηδη ευτυχισμενη που θα μπορεσω να βρεθω εκει να παιξω μαζι τους. Απο τη μερα που ξεμπερδεψα με τον ακατανομαστο, συνειδητοποιησα ποσο πολυ αναγκη μας εχουν ανθρωποι γυρω μας. Δεν θελουν την εξυπναδα μας, ουτε τη λυπηση μας.. την αγκαλια μας θελουν. Ανθρωποι της διπλανης πορτας, ανθρωποι μεσα στη δουλεια μας, ανθρωποι μεσα σε φορουμ.. ανθρωποι παντου.

Dragon-Lady

# 16 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Απαντήσεις: 316

Παράθεση:

Παράθεση:
...

Μη θυμωνεις dragon... Ολοι κρυβουμε τις αδυναμιες μας... οπως και εσυ. Δεν υπαρχει λογος να θυμωνεις επειδη οι ανθρωποι εχουμε αδυναμιες... οπως και εσυ. Ξερεις.. ο θυμος δεν βοηθαει,... εσενα βασικα. Ισως μια αγκαλιτσα να σου κανει καλο.

Οχι δικια μου αγκαλιτσα.. δικια σου αγκαλιτσα, στον εαυτο σου. Μια αποδοχη δηλαδη των αδυναμιων σου. Οταν παραδεχτουμε τις αδυναμιες μας και βρουμε το θαρρος να τις ομολογησουμε οπως εκανε η θεματοθετρια! εστω και πισω απο ενα ψευδωνυμο (γιατι βρηκε το θαρρος να το ομολογησει στον εαυτο της πανω απο ολα και οχι σε εμας).. τοτε να ξερεις πως θα υπαρξουν πολλες αγκαλιες. Και πιστεψε με ειναι αναγκαιες, εχουν μεγαλυτερη δυναμη απο τον θυμο.

Και κατι ακομα. Ποτε δεν ειναι αργα για τη λυτρωση. Και ποτε δεν ειναι αργα για ενσυναισθηση..

Στην θεση σου, μικρη μου και ρομαντικη Σαννυ, οταν θα εβλεπα εναν ανθρωπο δυνατο και δυναμικο, που δεν αφηνεται να τον παρασυρουν τα παθη και οι αδυναμιες, οταν προκειται να κανει την ζωη του καλυτερη... τουλαχιστον θα τον θαυμαζα! Δεν θα το επαιζα ψυχολογος της πενταρας, προσπαθωντας να του βγαλω αδυναμιες γιατι ετσι θα με βολευε, γιατι ετσι θα μ εκανε να μη νοιωθω μειονεκτικα που εγω δεν μπορω τελικα ..

Και αν και δεν σου χρωσταω καμια εξηγηση , θα σου πω ομως, ετσι για την ιστορια, πως εχω κι εγω αδυναμιες που ειναι δυσκολο να τις πολεμησω...

Αυτα τα ρημαδογλυκα ρε παιδι μου, δεν μπορω να τα κοψω

Και τωρα μικρη Σαννυ, ασε με εμενα και δωσε καμια συμβουλη και καμια αγκαλια στην παθουσα θεματοθετρια...

Εμενα δεν μου ελειψαν ποτε
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!!!

sunnyeyes-

# 17 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:
...

Στην θεση σου, μικρη μου και ρομαντικη Σαννυ, οταν θα εβλεπα εναν ανθρωπο δυνατο και δυναμικο, που δεν αφηνεται να τον παρασυρουν τα παθη και οι αδυναμιες, οταν προκειται να κανει την ζωη του καλυτερη... τουλαχιστον θα τον θαυμαζα! Δεν θα το επαιζα ψυχολογος της πενταρας, προσπαθωντας να του βγαλω αδυναμιες γιατι ετσι θα με βολευε, γιατι ετσι θα μ εκανε να μη νοιωθω μειονεκτικα που εγω δεν μπορω τελικα ..

Και αν και δεν σου χρωσταω καμια εξηγηση , θα σου πω ομως, ετσι για την ιστορια, πως εχω κι εγω αδυναμιες που ειναι δυσκολο να τις πολεμησω...

Αυτα τα ρημαδογλυκα ρε παιδι μου, δεν μπορω να τα κοψω

Και τωρα μικρη Σαννυ, ασε με εμενα και δωσε καμια συμβουλη και καμια αγκαλια στην παθουσα θεματοθετρια...

Εμενα δεν μου ελειψαν ποτε

Καλα ρε ντραγκον μη φοβασαι. Δεν αγκαλιαζουμε με το ζορι.

sunnyeyes-

# 18 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
....

Oyps τωρα καταλαβα τι εγραφες.

Προσπαθουσα να καταλαβω τι εννοεις "οτι προσπαθω να βγαλω αδυναμιες".. και νομιζα οτι προσπαθω να βγαλω αδυναμιες στη θεματοθετρια. και εψαχνα να δω που το ειχα γραψει

Καλα.. στραμπουληγμα, θα ειναι απο τη περιοδο με τον ακατανομαστο, μη δινεις σημασια . Εσυ καλε, απλά εννοουσες οτι πρεπει να θαυμαζω εσενα που εισαι ενα δυνατο και δυναμικο ατομο.

Φυσικα και θαυμαζω τα δυναμικα ατομα... αλλά δεν καταλαβα που το εδειξες εδω μεσα και δεν στο αναγνωρισα. Δεν ηξερα καλη μου οτι δεν παρασυρεσαι απο τα παθη σου, ουτε οτι εισαι παρα πολυ δυναμικη, ουτε οτι προσπαθεις να κανεις τη ζωη σου καλυτερη.
Ποτε τα εγραψες ολα αυτα ρε συ?? .

Στο ποστ διεκρινα τον θυμο και ενα καρο επιθετα για την θεματοθετρια και εκει εστιαστηκα. Δεν καταλαβα οτι τα εγραφες για να μας πεις οτι εσυ δεν εισαι ετσι. Παρεξηγησις.. παρεξηγησις.

Παρεξηγησις.. Τα δυναμικα ατομα τα θαυμαζω φυσικα.
Αν εισαι ενα απο αυτα, ειμαι θαυμαστρια σου.
Αντε καλημερες.. λεμεεεε

achinos

# 19 στις 28/12/2011
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
Ρε, αφηστε τα ιστορικα κ τις...αναλυσεις λεμε...στο δια ταυτα...

VLEMMA

# 20 στις 28/12/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by fay1973

Τα χαρακτηριστικά μου δεν έχουν αλλοιωθεί ακόμη. Μια μικρή χαλάρωση στα μάγουλα και μια ρινοπαριακή ρυτίδα σχετικά βαθειά στο αριστερό μισό του προσώπου μου. Χείλια ακόμη σαρκώδη, η ελιά μου στο μάγουλο που ευτυχώς δεν μεγάλωσε άλλο, τα μάτια μου υγρά και πράσινα- λαδί με ελάχιστο κίτρινο συγκεκριμένα- και η κόμη μου λίγο πιο κάτω από τους όμως μου, πλούσια όσο ποτέ, σε σημείο να αναρωτιούνται αν έχω κάνει προσθετική μαλλιών, σε χρώμα ξανθό ‘ ένα απωθημένο από την εφηβική ηλικία που το έκανα πράξη στα 39 μου έτη. Δεν πειράζει κάλιο αργά παρά ποτέ.

....................................................................................

αρχιζεις με το να ΣΟΥ ΛΕΣ...ΑΛΗΘΕΙΕΣ...
τα υπολοιπα ερχονται!!!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε