Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ασφαλιστικά μέτρα!

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

achinos

# 21 στις 26/1/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
'Aρεσαν+: 0%
Ναι ρε γμτ, ζωντοχηρα στην επαρχια με δυο παιδια, πραγματικο...λαχειο, τι να σας πω τωρα, ολη η ζωη μπροστα της...

Θεματοθετη, για "μονο" τεκνοποιηση, αρκουν δυο αντε τρια χρονια, πως ζουσατε το υπολοιπο διαστημα; Δεκατρια χρονια δεν περνανε μεχρι να ανοιγοκλεισεις τα ματια, ειναι πολυς χρονος...
Τεσπα, λεπτομερειες δεν εχουν κ σημασια, για μενα το μονο που ξεφευγει ειναι οτι ενω εχει την υποστηριξη της οικογενειας της ζηταει διατροφη κ για την ιδια, αλλα παλι, αισθητικος που τρεχει στα σπιτια τα απογεματα δεν ειναι κανενα επαγγελμα που μπορει κανεις με ανεση να μεγαλωσει δυο παιδια...ακομα κ μονο τα μισα να δινει...εκτος αν το κανει κεντρο με υπαλληλους κ τετοια...εκεινο που ξερω ακομα ειναι οτι πολλα απ αυτα που γινονται στα διαζυγια ειναι αποτελεσματα των δικανικων συμβουλων, εκει καποιος μπορει να ξεφυγει...
Τελικα για να μεγαλωσουν οσο καλυτερα γινεται τα παιδια δεν πρεπει να ειναι κ οι δυο γονεις ευτυχισμενοι; ακομα κ χωρια...

morgoth

# 22 στις 26/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
αναλογα την επαρχια αχινε. τα πραγματα εχουν αλλάξει παρα πολυ. και στην επαρχια πλεον υπάρχουν πολλοι χωρισμενοι-ες ακομα και στα χωριά. Δεν ειναι ταμπου. Ποσο μαλλον για καποια που -οπως λεει ο θεματοθετης- εχει καβατζα οικογενειακη.

Για μενα προσωπικά εφοσον το θελε καλα εκανε και χωρισε και πηγε στους δικους της. Εφοσον αυτο ειναι που θα την κανει ευτυχισμενη καλα επραξε. απο κει και περα ομως τα υπολοιπα νομικιστικα που δυναμιτιζουν την ατμοσφαιρα ειναι εκ του πονηρου. Οταν μαλιστα εχει προηγηθει συμφωνια. Κακοι συμβουλατορες? Αναγκη για εκδικηση? Οτι και να ναι κοιτας να χωρισεις ηρεμα και με πολιτισμο για χαρη των παιδιών πανω απολα.

# 23 στις 26/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εκδίκηση ;

Αυτό σημαίνει ότι της δημιούργησες προβλήματα .....

Στο προφίλ σου φαίνεσαι διατεθιμένος να προσφέρεις πολλά σε άγνωστες γυναίκες αλλά στη δική σου πρώην γυναίκα αρνείσαι να αναλάβεις τις ευθύνες σου ......
και στο παρελθόν και στο παρόν ......

Η γυναίκα προσπαθεί να επιβιώσει .... για να στηρίξει τα παιδιά σας ..... κι εσύ θέλεις να αποφύγεις την ισόποση συμμετοχή σου σ΄αυτό μεταθέτοντας το πρόβλημα στους γονείς της .... στην οικογενειακή επιχείρηση ....

Δε σου λέω να της δώσεις διατροφή ....
και ειλικρινά αναρωτιέμαι πως καταδέχτηκε να σου ζητήσει .....
αλλά να τη βοηθήσεις να ανασυντάξει τις δυνάμεις της αξιοπρεπώς ........
βρίσκοντας δουλειά ........

Έτσι θα βοηθούσες να εξομαλυνθούν οι διαφορές σας και να εκμηδενιστούν οι αποστάσεις που σας χωρίζουν .......

Δοκίμασε λοιπόν τη συζήτηση ...... και κόψε τα ποτάκια και τις βολτίτσες .......

morgoth

# 24 στις 26/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
ποσο δυσκολο ειναι να παραμερησει καποιος τα προσωπικα του απωθημενα και να σκεφτει με λογικη?

Ο κυκλος της εκδικησης σε περιπτωσεις διαζυγιών βλάπτει τα παιδια. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Το τι μου κανες σου εκανα ειναι για την ιστορια καθως και το μελοδραμα.. Οποιος εχει ψυχολογικα και τασεις εκδικησεις παει σε ψυχολογο να λυσει τα θεματα του και να ισορροπησει. Για να εχει μια καλυτερη ζωή απο δω και μπρος.
Και κακα τα ψεμματα η αντιδικια στα διαζυγια τρεφεται απο την εκδικηση.

Εκδικηση.... Τα παιδια της οταν μεγαλωσουν με ψυχολογικα δε τα σκεφτεται..

andromeda_

# 25 στις 26/1/2012
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514
Απ ότι βλέπω κανεις δεν σκέφτηκε ότι πήγε στην επαρχία για να έχει την στήρηξη των δικών της και να μπορέσει να επιβιώσει........
Εκεί έχει τουλάχιστον στέγη και τους φονείς να τη βοηθήσουν.
Μιλάτε για εκδίκηση, όμως ο θεματοθέτης δεν είπε ακόμη πόσα δίνει για τα παιδιά του.
Ξέρω πολλούς που νομίζουν ότι με 200-300 ευρώ μπορούν να μεγαλώσουν δύο παιδιά.
Μια και δεν έχουμε την άλλη άποψη , εγώ περιμένω να μιλήσει με αριθμούς ο ενδιαφερόμενος.

Και άντε και δουλεύει σαν αισθητικός. Ποσα νομίζετε ότι θα βγάζει ?
Στον κόσμο σας ζείτε?
εγω εχω μισθο υπαλλήλου και μάλιστα πριν τις περικοπές για να εξασφαλίσω στα παιδιά μου μια αξιοπρεπή διαβίωση, μπήκα μέσα με τα τσαρούχια που λένε.
Το ότι τότε δεν ζήτησα διατροφή για τα παιδιά μου, το πληρώνουν τώρα αυτά στερούμενα βασικα πραγματα.
Και ξέρετε τι είπε ο πρωην όταν τον ρώτησαν πως θα ζήσουν τα παιδιά?" οπως τα έβγαζε πέρα ως τωρα η μανα τους ...... "
Περιμένω αριθμους.....
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

morgoth

# 26 στις 26/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
το γεγονος οτι -οπως λεει ο θεματοθετης- ο πατερας της ειναι επιχειρηματιας μεγαλος στο τοπο του και εχει επιχειρηση περναει στο ντουκου?
σαφως καλα εκανε και πηγε στη πατριδα της, εφοσον εκει θα περναει καλυτερα.
απο αυτη την επιλογή ομως μεχρι να πηγαινει το διαζυγιο σε αντιδικια υπαρχει χαωδης αποσταση.
Εγώ πιστευω πως με καλη θεληση και λογικη θα τα βρουν χωρις να τρεχουν στα δικαστηρια.

οσον αφορα το υψος της διατροφης αυτη ποικιλει αναλογα με την οικονομικη κατασταση των γονιών.
τα 200-300 ευρώ για εναν μισθοσυντηρητο των 1000 ευρω ειναι ενα μεγαλο ποσοστο των χρηματων του. Αν μιλάμε για καποιον που παιρνει 2.000 ευρώ τοτε ειναι ψιχουλα. κοκ.

Γιαυτο και το υψος της διατροφης παει αναλογα με την οικονομικη κατασταση τους καθενος

kostas1012

# 27 στις 26/1/2012
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 26

Ασφαλιστηκά μέτρα!

Πάρα πολύ ωραία συζήτηση! Νιώθω σαν να πίνουμε καφέ και να τα λέμε σαν φίλοι άσχετα αν καποιοι βλέπουν το θέμα όπως το βλέπω εγώ και άλλοι όχι!
Τι να πω, έστειλα ένα μύνημα που ανέφερα τα μισθολογικά μου, διατροφή, ηλικίες παιδιών, διαφορά ηλιάς με την πρωην για να σας βάλω στην εικόνα, αλλά κόπηκε, δεν ξέρω γιατί! Πάντως ο μισθός μου είναι σεβαστός (μέχρι να μου τον μειώσουν, ήδη έχει μειωθεί με τα κλιμάκια φορολογίας και το αλλελλυής στο3% του μισθού). Τα παιδιά δεν στειρούνται από αυτά που δέινω σας διαβεβαιώ. Τίποτα παραπάνω θα ήταν σπατάλη της ώς πάντα....
Να ξεκαθαρίσω ότι έχει ήδη εισόδημα από την επιχείρηση του πατέρα της απλά το αισθητικός είναι extra! Τις κατοστάρες τις παιρνει για γάμους και βαπτισια.
Το ασφαλιστικά μέτρα είναι αποκάλυψη για μένα, τόσα ψέματα δεν είπε ποτέ και εκδήλωσε τον ευατό της! Ενα και πρώτο λέει ότι δεν εργάζεται χωρίς να αναφέρω τους χαρακτηρισμούς που όσοσι με ξέρουν, ξέρουν ότι δεν είναι αλήθεια. Μερικοί λένε είναι δικηγορίστικα αυτά! Δεν με νοιάζει γιατί τα υπέγραψε. Είχε την επιλογή να μην τα υπογράψει μαζί με την δικηγόρο της! Συμφωνό με το σχόλιο ότι δεν έχει αποκοπεί από τους γονείς της και γενικά από το περιβάλλον της. Είναι ένα άτομα που έχει μείνει στην εφηβία και δεν εξελίσετε φυσιλογικά. Έχω διαβάσει πάρα πολύ από τον Ιούνιο για νομικά αλλά και για διαταραχές και κατάλαβα ότι είναι δραματική τελικά που θέλει την προσοχή όλων!
Όσο για το προφιλ μου, ναι δεν με τιμά ήταν αντίδραση και δεν το έχω αλλάξει ακόμα, το έβαλα αφού με παρατησε για λίγη συντροφιά. Θ ατο αλλάξω γιατί τώρα είμαι έτοιμος για αυτό.
Συμφωνώ με αυτούς που αναφέρουν ότι είναι θέμα εκδίκησης εκ μέρους της, σπίτι έχει από τον μπαμπά της, δουλειά έχει από τον μπαμπά της, τα παιδιά τα έχει...και εγώ έμεινα με τους τεσσερις τοιχους.
Νομίζω ότι όλα είναι αντιμετωπήσιμα στην περίπτωση μου καθότι θα προσέλθει μάρτυρας στο δικαστήρια που θα επιβεβαιώσει ότι εργάζεται....
Ξαλάφρωσα, δεν ψάχνω δικαόωση από το φόρουμ μόνο παρέα και σε κάποιον /κάποιους να μιλήσω και να ανταλάξω απόψεις. Σας ευχαριστώ όλους και αναμένουνω ότι επιπρόσυετα σχόλια έχετε με μεγάλο ενδιαφέρον. Κώστας

# 28 στις 26/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να δώσεις όσα μπορείς και λίγο παραπάνω για τα παιδιά σου,μην την ψάχνεις με το αν έχει δουλειά ή αν την βοηθάνε οι γονείς της.

Αν έτσι έχουν τα πράγματα ακόμα καλύτερα για τα παιδιά,άσε το τι έχει και δεν έχει η μάνα και κοίτα να κάνεις το σωστό εσύ σαν πατέρας !

Τα παιδιά σου και τα μάτια σου φίλε,αυτά είναι το μέλλον και η ελπίδα μαζί !!!

kostas1012

# 29 στις 26/1/2012
author

Ασφαλιστηκά μέτρα!

Συμφωνώ φιλε μου για τα παιδία αλλα να δώσω οτι μπορώ, αυτό είχαμε συμφωνήσει εκτος δικαστηρίου, τι άλλαξε τώρα. Με τα εννιακόσια που ζητάει για πάρτυ της (ενώ έχει εισόδημα) και τα χίλια για τα δυό μας παιδιά, με την δόση του στεγαστικού και του αυτοκινήτου, δεν μου μένει τίποτα!!!! Μπαίνω μέσα, αυτό είναι δίκαιο δηλαδή, για να καταλάβω, γιατί δεν έχω περάσει τέτοια αδικία ποτέ στην ζωή μου, αν φυσικά το δικαστήριο το αποφασίσει, που αμφιβάλλω π'αρα πάρα πολύ!

# 30 στις 26/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kostas1012
Συμφωνώ φιλε μου για τα παιδία αλλα να δώσω οτι μπορώ, αυτό είχαμε συμφωνήσει εκτος δικαστηρίου, τι άλλαξε τώρα. Με τα εννιακόσια που ζητάει για πάρτυ της (ενώ έχει εισόδημα) και τα χίλια για τα δυό μας παιδιά, με την δόση του στεγαστικού και του αυτοκινήτου, δεν μου μένει τίποτα!!!! Μπαίνω μέσα, αυτό είναι δίκαιο δηλαδή, για να καταλάβω, γιατί δεν έχω περάσει τέτοια αδικία ποτέ στην ζωή μου, αν φυσικά το δικαστήριο το αποφασίσει, που αμφιβάλλω π'αρα πάρα πολύ!

Ασε τι ζητάει ο δικηγόρος της ή τι της λέει να ζητήσει.

Για τον εαυτό της ούτε σέντσι δεν θα πάρει !

Εγώ αυτό που σε συμβουλεύω είναι να αναλάβεις εξ ολοκλήρου τα έξοδα των παιδιών.

Αυτό να προτείνεις και σάυτήν και στο δικαστήριο αν φτάσετε ως εκει!

# 31 στις 26/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kostas1012

Σε συγγενικό μου ζευγάρι -πανομοιότυπη περίπτωση -
αλλά με ενήλικα παιδιά και χωρίς οικογενειακή επιχείρηση
το δικαστήριο επέβαλε στον πρώην σύζυγο το ποσό των 500 Ευρώ ...
συν ένα μέρος .... από την κοινή περιουσία ....

Ο σύζυγος πήγε μάρτυρες στο δικαστήριο ... αλλά χωρίς αποτέλεσμα .....

Η φθορά όμως είναι ανεπανόρθωτη .......
Και τα δύο παιδιά ζουν στο εξωτερικό .....
αποφεύγοντας να συναντηθούν και με τους δύο γονείς τους ........

Σε δεύτερη περίπτωση ..... που το οριστικό διαζύγιο δεν έχει φτάσει ακόμα στο δικαστήριο ..... πληρώνουν όλες τις οικονομικές τους υποχρεώσεις μαζί ......ισόποσα ..... μετά όμως από πολύ διεκδίκηση -πίεση από τη μεριά της συζύγου ........η οποία αναγκάζεται να δουλεύει και υπερωριακά και παράνομα ...... αναγνωρίζοντας πως ο πρώην σύζυγος είχε προβλήματα στη δουλειά του .... και μην αφήνοντάς τον να διαφύγει πλήρως των ευθυνών του .....
αλλά όλα τα υπόλοιπα ......σχεδόν στη ζωή τους βαίνουν καλώς ....

Τα παιδιά έχουν ηρεμήσει ...... και αποδεκτεί πως οι γονείς τους δεν μπορούν να συνυπάρξουν ως ζευγάρι ...... αλλά προσπαθούν να συνυπάρξουν ως άνθρωποι όσον αφορά τις ευθύνες που είχαν αναλάβει στο παρελθόν (δάνειακ.τ.λ ) αλλά κυρίως των παιδιών ...... χωρίς να κατακρεουργούν ο ένας τον άλλο ....... και χωρίς να στερεί ή να βάζει εμπόδια η μητέρα στο χρόνο ή τον τρόπο που θέλει ο πατέρας να περνά με τα παιδιά τους ........

Όσο δύσκολο και αν είναι στην παρούσα φάση να φύγετε από το εγωιστικό -ατομικό επίπεδο περιχαράκωσης συμφερόντων ......
όσο δύσκολο και εάν είναι να προβλέψετε το μέλλον
(γι΄αυτό παρέθεσα και τις δύο παραπάνω πραγματικές καταστάσεις , τις οποίες σίγουρα θα έχεις ζήσει κι εσύ στο περιβάλλον σου )
προσπαθείστε να κατοχυρώσετε το μακροπρόθεσμο όφελος .......
και για σας και τα παιδιά σας ......

Πάντα κάποιος πρέπει να κρατά ισορροπίες ........
ή να προσπαθεί να τις επαναφέρει ........
χωρίς να παρατεντωθεί το σκοινί .....

achinos

# 32 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Originally posted by Northern_Light

Να δώσεις όσα μπορείς και λίγο παραπάνω για τα παιδιά σου,μην την ψάχνεις με το αν έχει δουλειά ή αν την βοηθάνε οι γονείς της.

Αν έτσι έχουν τα πράγματα ακόμα καλύτερα για τα παιδιά,άσε το τι έχει και δεν έχει η μάνα και κοίτα να κάνεις το σωστό εσύ σαν πατέρας !

Τα παιδιά σου και τα μάτια σου φίλε,αυτά είναι το μέλλον και η ελπίδα μαζί !!!

Δ Ε Ν υπαρχει ρε συ αυτο το πραμα τι του λες;;;;;;;

morgoth

# 33 στις 27/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
εφοσον εισαι μισθωτος θα βγάλει το δικαστηριο μερος του μισθου σου για διατροφη των παιδιων.

κατανοώ οτι σου ρθε το χαρτι των ασφαλιστικών και επαθες εγκεφαλικο. Εδώ κλήση για παρανομη σταθμευση μας δινουν και ανεβαζουμε πιεση. Ποσο μαλλον να μπεις στη διαδικασια των δικαστηρίων.

Βάλε τον δικηγορο σου να βολιδοσκοπήσει τον δικο της. Να κανει διαπραγματευση μπας και τα βρειτε εξωδικαστικά. Μπορεις να της προτεινεις διατροφή οτι εδινες + ενα ποσο εφαπαξ. Κανε μια προσπαθεια τουλαχιστον συμβιβασμου. Αν δεν δεχτει τουλαχιστον θα χεις το κεφαλι σου ησυχο οτι προσπαθησες.

# 34 στις 27/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επιμενω να μην γνωριζω και να μην μενω στις καταστασεις που οδηγησαν στον χωρισμο σας,ομως αυτα που ζηταει η κυρια ειναι εξωφρενικα ποσα.....για να καλυψει ο θεματοθετης ενα τετοιο ποσο ,θα πρεπει να εισοδηματα του να φτανουν τουλαχιστον τις 5.000ευρω.....εκεινη γυρισε στο πατρικο της και καλα εκανε,ομως εχει εξασφαλισμενο σπιτι και εργασια που ειναι τα βασικοτερα ολων....οσοι την δασκαλεψαν,πετυχαν ,ομως εαν συνεχισει να εχει αυτες τις παραλογες απαιτησεις τοτε δεν υπαρχει περιθωριο συμβιβαστικης λυσης,που ειναι και το επιθυμητο....για τα παιδια το ποσο των 1000ευρω αναλογα και την ηλικια που βρισκονται ειναι αρκετο να εξασφαλισει ποιοτικα την ζωη τους....αλλωστε αυτα μπορουν και να επαναδιαπραγματευονται εαν και εφοσον υπαρχει καλη επικοινωνια και συμβιβαστικη διαθεση.....

Προσωπικα να αποδειξεις οπωσδηποτε οτι εργαζεται.....

# 35 στις 27/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ζούμε κρίσιμες οικονομικές καταστάσεις .......

Οι δικηγόροι ..... δεν έχουν να κερδίσουν πολλά από ένα συναινετικό διαζύγιο .... γι΄αυτό .... μερικοί από αυτούς ..... κατευθύνουν τη διαδικασία .... σε αντιδικία .... φουσκώνοντας τα μυαλά είτε του ενός είτε του άλλου .....
χωρίς το επιθυμητό μελλοντικό αποτέλεσμα για κανέναν από τους δυο .....
Αφού μας φαίνονται εμάς υπερβολικά τα ποσά ..... φανταστείτε την αντίδραση των δικαστών .......

Καλό είναι λοιπόν .... οι άμεσα ενδιαφερόμενοι .... να έρθουν σε συνενόηση .....

Νεφέλη , δεν ξέρουμε τι είδους οικογενειακή επιχείρηση είναι ..... και με τι καθεστώς δουλεύει η γυναίκα εκεί .......
Υπάρχουν περιπτώσεις περιπτώσεων .......
και μη νομίζεις πως είναι ότι καλύτερο για τους γονείς να επωμίζονται τα ''βάρη'' ..
Άρα το σίγουρο είναι πως δεν είναι ότι καλύτερο να ακουμπάει στους γονείς της ....αλλά ούτε και στον πρώην σύζυγό της .....

Αν μπει και στη διαδικασία καταγγελίας παράνομης εργασίας της γυναίκας του ...... εκείνη εκτός από την ταλαιπωρία που θα υποστεί ..... θα τον μισήσει περισσότερο .......... και μαζί με εκείνη....... και τα παιδιά ......

Ο άνθρωπος μπορεί να δέχεται αυτή τη στιγμή ένα ύπουλο χτύπημα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ανταποδώσει με πρόθεση να την καταστρέψει ........

Διαφωνώ με την άποψη ότι το παρελθόν δεν έχει να κάνει ..... δυστυχώς στην κατηφόρα .....το ένα βήμα ακολουθεί το άλλο εκτός κι εάν βρουν τη δύναμη να το σταματήσουν ........

Και οι ευθύνες του θεματοθέτη .... είναι πολλές ......
Άρα οφείλει να επανορθώσει πρώτα για να έχει ήσυχη τη συνείδησή του .....
και για να μην κατέβει άλλα σκαλιά ......

morgoth

# 36 στις 27/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
+φωνω με ανεμος.
οι δικηγοροι κοιτανε να τα αρπαξουν. Αλλά αμα ο αλλος δεν μπορει να καταλαβει 2 πραγματα τοτε αναγκαστικά απαντας με τα ιδια μεσα για να μη καταστραφεις ο ιδιος.

# 37 στις 27/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ανεμος το τι θα κανουν οι γονεις - παπουδες ειναι δικο τους θεμα...σαφως και δεν γνωριζω λεπτομεριες,παρα μονο οσα παραθετει ο θεματοθετης....με βαση λοιπον αυτα θεωρω οτι ειναι εξωφρενικα αυτα που ζηταει....και ναι συμφωνω οτι δεν μπορει και δεν πρεπει να στηριχτει σε κανεναν....ομως αυτο δεν ειναι ουτε ευκολο ουτε εφικτο ,τουλαχιστον για το πρωτο διαστημα....αλλωστε το ποσο επικερδης η μεγαλη ειναι η επειχηρηση δεν αφορα σε μας να το διελευκανουμε....αυτα ειναι δουλεια του θεματοθετη και τα στοιχεια θα αξιολογησει το δικαστηριο.....δεν παιρνω το μερος κανενος,απλα ο θεματοθετης ειναι αυτος που γραφει.....αλλωστε το να καταφυγει στο πατρικο της ουτε μεμπτο ειναι ουτε κατακριτεο απο κανεναν...ισα ισα,στους δικους μας στρεφομαστε οταν στραβωνουν τα πραγματα....

Και καλο ειναι να ενημερωθει για το ποσο χρονοβορα και οικονομικα ασυμφορη ειναι η αντιδικια....λεφτα πεταμενα που μπορουν να αξιοποιηθουν ποιοτικα για τα παιδια.....

kostas1012

# 38 στις 28/1/2012
author

Ασφαλιστηκά μετρα!

Τελεια σχόλια! Δεν ψάχνω καμμία δικαίωση εδώ μέσα απλά συζλητηση και ιδεες. Βλέπετε πόσο προσεκτικός είμαι να αναφέρω λεπτομέριεσ του τι συνέβει και χωρίσαμε, μερικόι από εσάς το έπιασαν αμεσως το θέμα! Εγώ ξέρω τι πήγε λάθος αλλά είναι για μιά άλλη συζήτηση! ¨εχω πολλά να πω ειδικά για τις συμπεριφορές των πεθερικών που έριχναν λάδι στην φωτιά. Εγώ ειμαι πενηντα ένα αυτή τριαντα εννέα, να ένα προβλημα. τα παιδιά είναι μικρά γιατί τον πρώτον γιό τον κάναμε στα σαράντα μου.Όντως τα μικτα μου είναι ευρω πεντε χιλιαδες, υτε λίγα ουτε πολλά! Αυτο που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι σε παρόμοια περίπτωση οι μάρτυρες δεν μέτρησαν και τόσο. Δηλαδή αν πουν οι μάρτυρεσ ότι την είδα να εργάζεται στο σουπερμαρκετ του πατέρα της αυτό δεν θα μετρήσει καθόλου όταν αυτή λέει ότι είναι ανεργή και ζητά εννιακόσια ευρώ για πάρτυ της ξέχωρα από την δατροφή των παιδιώ.! Ελεος αν αυτή είναι δικαιωσύνη! ¨εχω και στεγαστικό και δάνειο για το αυτοκίνητο. Ειλικρινά αν το δικαστήριο της τα δώσει αυτά που ζητάει εγώ θα ψάχνω στο σκουπίδια για φαγητό! Και όχι δεν πήγε στο πατρικό της, πήγε σε δικό της σπίτι που της έχει παραχωρήσει ο πεθερός όπως και στα άλλα δύο κορίτσια. Καταλαβαίνετε τότε, δικό της σπίτι και εξασφαλισμενη δουλειά και τα παιδιά, ποιός χρειάζεται άνδρα στο καεφάλι της. Επειδή όμως νομίζω ότι εχουμε εξαντλησει το θέμα των ασφαλιστικών μετρων για μένα, κι μακάρι να πρόσθεσα κατι τις, όπως και εσεις με τα σχόλια σας σε ανθρώπους που αντιμεντωπίζουν παρόμοιο θέμα, ήθελα να παω την συζήτηση τώρα κάπου αλλου. Νομίζετε ότι μιά γυναίκα χωρισμένη με δυό παιδιά μικρά μπορεί να βρεί ευτυχία μόνη της η με κάποιν άλλο και να ξαναφτιάξει την ζωή της!!!! Εγώ της είπα όταν αποχώρησε ότι ο κόσμος όταν χωρίζει πάει για κάτι καλύτερο, όχι για κάτι χειρότερο! Δεν αναφερόμουν σε πρόσωπο μελλοντικό αλλά στις καταστάσεις ζωής που είναι καλύτερα δύο να ανατρέφουν τα παιδιά και όχι ένας. Το διαζύγιο της είπα δεν είναι πάντα λύση αλλά μπορεί να είναι διάλυση!
θα με ενδιάεραν τα σχόλια σας πάνω σε αυτό, ειδικά αν σαρανταρες χωρίμένες εύκολα ΄"ξαναχτίζουν¨την ζωή τους, και τι προβλήμτα αντιμετωπίζουν. Ευχαριστώ Πολύ. Κώστας.

ESPERANTZA

# 39 στις 28/1/2012
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by hAnemos

Ζούμε κρίσιμες οικονομικές καταστάσεις .......

Οι δικηγόροι ..... δεν έχουν να κερδίσουν πολλά από ένα συναινετικό διαζύγιο .... γι΄αυτό .... μερικοί από αυτούς ..... κατευθύνουν τη διαδικασία .... σε αντιδικία .... φουσκώνοντας τα μυαλά είτε του ενός είτε του άλλου .....
χωρίς το επιθυμητό μελλοντικό αποτέλεσμα για κανέναν από τους δυο .....
Αφού μας φαίνονται εμάς υπερβολικά τα ποσά ..... φανταστείτε την αντίδραση των δικαστών .......

Καλό είναι λοιπόν .... οι άμεσα ενδιαφερόμενοι .... να έρθουν σε συνενόηση .....

Νεφέλη , δεν ξέρουμε τι είδους οικογενειακή επιχείρηση είναι ..... και με τι καθεστώς δουλεύει η γυναίκα εκεί .......
Υπάρχουν περιπτώσεις περιπτώσεων .......
και μη νομίζεις πως είναι ότι καλύτερο για τους γονείς να επωμίζονται τα ''βάρη'' ..
Άρα το σίγουρο είναι πως δεν είναι ότι καλύτερο να ακουμπάει στους γονείς της ....αλλά ούτε και στον πρώην σύζυγό της .....

Αν μπει και στη διαδικασία καταγγελίας παράνομης εργασίας της γυναίκας του ...... εκείνη εκτός από την ταλαιπωρία που θα υποστεί ..... θα τον μισήσει περισσότερο .......... και μαζί με εκείνη....... και τα παιδιά ......

Ο άνθρωπος μπορεί να δέχεται αυτή τη στιγμή ένα ύπουλο χτύπημα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ανταποδώσει με πρόθεση να την καταστρέψει ........

Διαφωνώ με την άποψη ότι το παρελθόν δεν έχει να κάνει ..... δυστυχώς στην κατηφόρα .....το ένα βήμα ακολουθεί το άλλο εκτός κι εάν βρουν τη δύναμη να το σταματήσουν ........

Και οι ευθύνες του θεματοθέτη .... είναι πολλές ......
Άρα οφείλει να επανορθώσει πρώτα για να έχει ήσυχη τη συνείδησή του .....
και για να μην κατέβει άλλα σκαλιά ......

Συμφωνώ απόλυτα με hAnemo. Ο θεματοθέτης την παρουσιάζει εξασφαλισμένη, αλλά....αυτό είναι μια όψη του νομίσματος που εκείνος θέλει να δει.
Όταν ζητάς αγαπητέ γνώμες, και θέλεις σοβαρές απανήσεις, καλό θα ήταν να ήσουν πιο σαφής και ίσως πιότερο αναλυτικός.
Ξεκίνα με το "γιατί" αποχώρησε....
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

achinos

# 40 στις 28/1/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Oταν μια γυναικα χωριζει μετα τοσα χρονια, χωρις παιδια, με μικρα παιδια, με μεγαλα παιδια, ακομα κ χωρις ναχει την επομενη λυση ετοιμη, εχει αποφασισει, οτι το μετα, οσο χαλια κ να ειναι, ειναι καλυτερο απ το πριν...οποτε μην το σκεφτεσαι..."θα τα βρει σκουρα κ θα επιστρεψει"...

Θα επιστρεψει οταν σε...ξαναερωτευτει...γινεται;
Αρέσει στο μέλος Marilena-lena
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε