Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ασφαλιστικά μέτρα!

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

joannitsa

# 41 στις 28/1/2012
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%
τελεικα οσα διαβαζεις τοσα μαθαινεις...ενα να σας πω....ηρεμαααααα,υπαρχουν και παιδια......η οργη και θυμως δεν βοηθανε,και να θελεις να την σκοτωσεις κρατα τα νευρα σου,να ξερεις πως μονο ετσι δεν θα σε κακολογισει στα παιδια και αυτο ειναι πολυ σημαντικο,να εχεις παντα στο πισω μερος του μυαλου σου τα παιδια και την σχεση σας που απο'δω και περα θα χτιζετε......υπομονη......και μην ξεχνας.....ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΕ!!!!

# 42 στις 30/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by kostas1012
Τελεια σχόλια! Δεν ψάχνω καμμία δικαίωση εδώ μέσα απλά συζλητηση και ιδεες. Βλέπετε πόσο προσεκτικός είμαι να αναφέρω λεπτομέριεσ του τι συνέβει και χωρίσαμε, μερικόι από εσάς το έπιασαν αμεσως το θέμα! Εγώ ξέρω τι πήγε λάθος αλλά είναι για μιά άλλη συζήτηση! ¨εχω πολλά να πω ειδικά για τις συμπεριφορές των πεθερικών που έριχναν λάδι στην φωτιά. Εγώ ειμαι πενηντα ένα αυτή τριαντα εννέα, να ένα προβλημα. τα παιδιά είναι μικρά γιατί τον πρώτον γιό τον κάναμε στα σαράντα μου.Όντως τα μικτα μου είναι ευρω πεντε χιλιαδες, υτε λίγα ουτε πολλά! Αυτο που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι σε παρόμοια περίπτωση οι μάρτυρες δεν μέτρησαν και τόσο. Δηλαδή αν πουν οι μάρτυρεσ ότι την είδα να εργάζεται στο σουπερμαρκετ του πατέρα της αυτό δεν θα μετρήσει καθόλου όταν αυτή λέει ότι είναι ανεργή και ζητά εννιακόσια ευρώ για πάρτυ της ξέχωρα από την δατροφή των παιδιώ.! Ελεος αν αυτή είναι δικαιωσύνη! ¨εχω και στεγαστικό και δάνειο για το αυτοκίνητο. Ειλικρινά αν το δικαστήριο της τα δώσει αυτά που ζητάει εγώ θα ψάχνω στο σκουπίδια για φαγητό! Και όχι δεν πήγε στο πατρικό της, πήγε σε δικό της σπίτι που της έχει παραχωρήσει ο πεθερός όπως και στα άλλα δύο κορίτσια. Καταλαβαίνετε τότε, δικό της σπίτι και εξασφαλισμενη δουλειά και τα παιδιά, ποιός χρειάζεται άνδρα στο καεφάλι της. Επειδή όμως νομίζω ότι εχουμε εξαντλησει το θέμα των ασφαλιστικών μετρων για μένα, κι μακάρι να πρόσθεσα κατι τις, όπως και εσεις με τα σχόλια σας σε ανθρώπους που αντιμεντωπίζουν παρόμοιο θέμα, ήθελα να παω την συζήτηση τώρα κάπου αλλου. Νομίζετε ότι μιά γυναίκα χωρισμένη με δυό παιδιά μικρά μπορεί να βρεί ευτυχία μόνη της η με κάποιν άλλο και να ξαναφτιάξει την ζωή της!!!! Εγώ της είπα όταν αποχώρησε ότι ο κόσμος όταν χωρίζει πάει για κάτι καλύτερο, όχι για κάτι χειρότερο! Δεν αναφερόμουν σε πρόσωπο μελλοντικό αλλά στις καταστάσεις ζωής που είναι καλύτερα δύο να ανατρέφουν τα παιδιά και όχι ένας. Το διαζύγιο της είπα δεν είναι πάντα λύση αλλά μπορεί να είναι διάλυση!
θα με ενδιάεραν τα σχόλια σας πάνω σε αυτό, ειδικά αν σαρανταρες χωρίμένες εύκολα ΄"ξαναχτίζουν¨την ζωή τους, και τι προβλήμτα αντιμετωπίζουν. Ευχαριστώ Πολύ. Κώστας.

Κώστα, πολύ αργά συνειδητοποίησες τη διάλυση .....

Ούτε η διαφορά ηλικίας , ούτε τα πεθερικά είναι η αιτία ........

Αν ήσασταν δεμένοι , τίποτα δεν θα σας χώριζε .....

Και κανένας γονιός δε ρίχνει λάδι στη φωτιά ...... όλοι θέλουν να βλέπουν το παιδί τους ευτυχισμένο ή έστω να περνάει καλά ......

Είμαι σίγουρη ότι προσπάθησαν να την συγκρατήσουν για πολλούς λόγους ....
αλλά εφόσον πείστηκαν πως οι μεταξύ σας σχέση μόνο προβληματική μπορούσε να είναι για κείνη .... τότε πιθανόν να την προέτρεψαν .....

Είναι λάθος λοιπόν να ψάχνεις εξωτερικούς παράγοντες για να βρεις τα λάθη ....

Τα λάθη βρίσκονται μέσα μας .....
Κι αν θέλεις , θα σου πω ένα από αυτά ... με κάθε επιφύλαξη μιας και είναι προσωπική άποψη .....που απορρέει από τα λεγόμενά σου ........

Σε κάποιο από τα κείμενά σου αναφέρεις πως θέλει να συγκεντρώνει τη προσοχή των άλλων και πως είναι διαταραγμένη προσωπικότητα .......
Στο τελευταίο της δίνεις τη θέση της μητέρας στο γάμο σας , χωρίς να της αναγνωρίζεις καμία άλλη θέση στη ζωή σου και αναρωτιέσαι εάν θα βρει τη δύναμη να ξαναχτίσει τη ζωή της και να βρει την ευτυχία ......

Δεν την εκτιμάς , δεν τη σέβεσαι , δεν την αγαπάς ......
Απλά τη χρησιμοποιούσες , αυτό θα ήθελες να συνεχίσεις να κάνεις .......και αυτό της πρότεινες ...... Λανθασμένη διαχείριση λόγω έλλειψης συναισθηματικού υπόβαθρου ........

Εγωιστικά και μόνο σε ενδιαφέρει εάν θα ξαναφτιάξει τη ζωή της ...... γι΄αυτό και βάζεις τόσα εμπόδια στη φυγή της ........ή δεν τη βοηθάς στην εξέλιξή της .....

Εάν όμως κάνω λάθος ..... και σε ενδιαφέρουν πραγματικά .... οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει .... γιατί δεν ρωτάς την ίδια ;;;;
Φοβάσαι να εκδηλώσεις τα συναισθήματά σου ;;;;

Γιατί σε αυτό το ερώτημα είναι πολύ δύσκολο να σου απαντήσουμε εμείς .....
Δεν τη γνωρίζουμε ..... και η αναζήτηση της ευτυχίας ..... είναι προσωπική υπόθεση για τον καθένα και καθεμιά ......

Πάρε για παράδειγμα τον ευατό σου .....
Αρχικά από ότι λες ..... λειτούργησες όπως περιγράφεις στο προφίλ σου .....και ήσουν απόλυτα ευχαριστημένος .........
Υπάρχουν γυναίκες που αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο ..... και πολύ εύκολα ξαναφτιάχνουν τη ζωή τους .... καμιά φορά πατώντας και επί πτωμάτων ......

Εύχομαι η δική σου γυναίκα να έχει εστιάσει την προσοχή της στα παιδιά σας .....
γιατί από ότι λες είναι μικρά και η απομάκρυνση από κοντά σου θα τους στοιχίσει πολύ .....

Αν επομένως σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι για την οικογένειά σου .......
κάνε καλύτερο τον εαυτό σου .......
εκείνη είναι πλέον δική της υπόθεση .....
εάν κατρακυλήσει ή εάν θα ανέβει ψηλά ......

Για ένα όμως να είσαι σίγουρος .... πως εάν πατήσει γερά στα πόδια της και είναι ισορροπημένη .... όλα και χωρίς εσένα μπορεί να τα καταφέρει ..... ανεξαρτήτως δυσκολιών .......... και αυτό θα πρέπει να εύχεσαι .... εάν εντέλει την αγαπάς έστω και λίγο .......

Αλλά και πάλι εάν την αγαπούσες , δεν θα σκεφτόσουν καν πόσα χρήματα .... θα σου έμεναν στην τσέπη ......

Δακρύζω ...... γιατί ενώ είναι απλά τα πράγματα .... τα κάνουμε πολύ δύσκολα ...

# 43 στις 30/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επιμενω να λεω οτι παραθετω τις αποψεις μου με βαση οτι εχει διατυπωσει μεχρι τωρα ο θεματοθετης.....σε καμμια περιπτωση δεν γνωριζουμε τι οδηγησε την συζυγο να αποχωρησει, γιατι δεν εχει γινει καμμια αναφορα σε αυτο παρα μονο μια νυξη περι εμπλοκης των πεθερικων.

Θεωρω οτι εγιναν παρακινδυνευμενες γενικευσεις.....

Θεματοθετη προσωπικα οι απαιτησεις της συζυγου ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ και μονο μου φανηκαν περιεργες....σε οτι αφορα στα παιδια σας,νομιζω οτι και οι δυο σας επιθυμειτε το ιδανικοτερο....και προς αυτη την κατευθυνση θα κινηθειτε.....

Σε οτι αφορα στα τελευταια που εθεσες δεν μπορω να σου απαντησω και δεν νομιζω οτι υπαρχει και σαφης απαντηση....προσωπικα επειδη βγαινω απο εναν συντομο γαμο με ενα γιο κοντα στα 2 και επειδη εχω κι εγω 13 χρονια διαφορα με τον συζυγο μου,θελω να σου πω οτι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο σε αυτη την φαση ειναι η ομαλη προσαρμογη του μικρου μου στα νεα δεδομενα και η οσο το δυνατο καλυτερη σχεση με τον πατερα του....που σημαινει αμοιβαιες υποχωρησεις και συμβιβαστικες λυσεις....και αυτο που ευχομαι ειναι την επικοινωνια που δεν ειχαμε στην διαρκεια της σχεσης-γαμου να καταφερουμε να την εχουμε στον χωρισμο μας....και θεωρω αυτο θα επιτευχθει γιατι και οι δυο αγαπαμε πολυ τον γιο μας.....

Φροντιστε οσο μπορειτε να πετυχετε μια ισορροπημενη σχεση.....

kostas1012

# 44 στις 30/1/2012
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 26

Ασφαλιστηκά μετρα!

Παιδιά ευχαριστώ. Βλέπω ότι μερικά σχολιατές θέλουν να ξέρουν το πως και το γιατί με άφησε! Δεν με απσχολεί αυτό, το ξέρω ήδη! Ρωτάω για πραγματα τα οποία δεν ήξερα η δεν ξέρω ακόμα! Το να σας πω το πως και το γιατί έίναι θέμα ιστορίας, έχω πολλες σημειώσεις λες και ήμουν παρατηρητής της υπόθεσης που εξελισσόταν και για να μην ξεχάσω τις λεπτομέριες. Εγώ απλά ήθελα να ξέρω πως θα αντιμετωπίσω τα ασφαλιστικά μέτρα που τα θεωρώ άδικα! Για 13 χρόνια δεν εργαζόταν, η όταν εργαζόταν δεν έιδα τσακιστό ευρώ ούτε σαν χειρονομία. Και ξέροντας τον ευατό μου θα τα έδεινα πίσω για να ψωνίσει για εκείνη και τα παιδιά μας. Ούτε είμαι αθώος σχετικά με πράγματα που έκανα η δεν έκανα. Στα λεφτά δεν επικεντρώνουμε γιατί ότι έβγαζα πήγαιναν πάντα στις δικές τους ανάγκες, και τα λεφτά ήταν σημαντικά. Εντάξει έγιναν και αγορά ακινήτου, βελτιώσεις στο σπίτι της και στο δικό μου στο χωριό. Δεν με απασχολεί. Με απασχολεί γιατί λέει ψέματα στα ασφαλιστικά μέτρα για τον χαρακτήρα μου, ότι εγώ τους έδειξα όταν αυτή επανειλημένως μου έλεγε ότι πήρεσ τις αποφάσεις τις να εγκαταλέιψει το σπίτι μας στην Αθήνα. Της είπα μάλιστα την ημέρα που έφευγε, μακάρι να μου έλεγε ότι δεν με αγαπάει πλέον και όχι ότι είμαι αυτός και εκείνος. Της είπα ότι μπορούσα να το δεχτώ εύκολα αν μου έλεγε ότι έπαψε να με αγαπάει! Τώρα χρησιμοποιεί πολύ δευτερεύουσες αιτίες για να δικαιολογήσει τον την φυγεί της. Ο πεθερός το μόνο που είχε να μου πεί ήταν ότι της έκανα παρατηρήσεις, την υποτιμούσα και ήμουν στο κομπιούτερ πολλες ώρες! Δευτερευουσες αιτίες σαν και αυτές (που δεν ισχύουν καν!) δεν μπορεί παρά μόνο να δείχνουν ιδιοτελή χαρακτήρα. Της είπα ότι το οφείλουμε στα παιδιά να πάμε να δούμε ένα σύμβουλο γάμου, αλλά δεν δέχτηκε γιατί είπε ότι έπρεπε να το είχαμε κάνει πιό νωρίς. Τελος πάντων η λύση γιαυτό το θέμα είναι στο Πρωτοδικείο και νομίζω με τον μάρτυρα που βρήκα που την είδε να εργάζεται στην οικογενειακή επιχείρηση θα είναι δύσκολο για αυτήν να μου αποσπάσει €900 για πάρτυ της. Για τα παιδιά μας δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα διαθέτω όπως μέχρι τώρα αν και λιγότερα από τα €500 για το καθε ένα.

Όσον αφορά τι θα απογίνει στα σαράντα της (σχεδόν) με δυό παιδιά, πέστε το εγκυκλοπαιδικά περιέργεια και αυτό είναι όλο και παρακαλώ μην με πυροβολειτε για αυτό! Δεν σκέφτομαι καθόλου ότι "θα τα βρεί σκούρα και θα γυρίσε", ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει πλεον, έχω αλλάξει ρότα....έχω πολλά πράγματα να κάνω στην ζωή χωρίς καταπίεση. Είμαι πολυταξιδεμένος, χορτάτος από εμπειριές και βελτιώνω τον ευατό μου κάθε μέρα. Τα παιδιά μου θα είναι το focus τις ζωή μου και αυτό που δίνει νόημα στο να υπάρχω. Εξ άλλου να ξέρετε ότι αυτή είναι πλέον βολεμένη στο δικό της σπίτι που της παραχώρησε ο πατέρας της με γονική παροχή, έχει την δουλειά της και έχει τον περίγυρο της. Δηλαδή σκέφτομαι ότι το "παιχνίδι" ήταν χαμένο από την αρχή! Να την έβλεπα χωρίς σπίτι και χωρίς δουλεία όπως κατι φίλες της που ξέρω (και εδώ που τα λέμενομίζω επιρεάτηκε από αυτές, και ιδιαίτερα μία που βάζαμε στο σπίτι μας) που χωρίσαν και παλεύουν την ζωή και τις παραδέχομαι. Όταν τα έχεις εξασφαλίσει τα βασικά ποιός θέλει κάποιον στο κεφάλι του.
Αν ξερετε τι απογίνονται σαραντάρες με δύο παιδιά και για της συζήτηση και μόνο, μην με φορτώνετε με ενοχές για το ποιος μπορεί να είμαι και το γιατί και πως, απαντήσετε. Ότι έγινε έγινε, τώρα συζητάμε αλλά θέματα.....Εγώ φαντάζομαι ότι θα "τραβιέται" από εδώ και απο εκεί, θα έχει το άγχος ότι παιρνάνε τα χρόνια, ελπίζω να συναισθάνεται την ευθύνη που έχει απένατι στα παιδιά μας για τα καθημερινά και νομίζω ότι δεν θα έχει την αποδοχή της τοπικής κοινωνίας για τον χωρισμό, εκτός αν γίναμε πλέον Ευρωπαίοι....
Και γιατί με ενδιαφέρει θα πείτε! Από περιέργεια αλλά μπορεί και από ζήλεια - δεν ξέρω για το δευτερο πρέπει να το επεξεργαστώ καλύτερα....
Α! by the way, ξέχασα κάτι συμαντικά! Στα ασγφαλιστικά μέτρα ζητάει και την μέριμνα και την επιμέλεια των παιδιών μας, καμμία σκέψη πάνω σε αυτό και αν θα το κερδίσει αυτό στο δικαστήριο (ο δικηγόρο μου μου είπε αποκλείται να κερδίσει την μέριμνα από μονη της)
Ευχαριστώ και επιθυμώ να ενημερωθούνε και άλλα μέλη του φόρουμ γιατί χθες καποιος/α χώρισε, σήμαρα κάποιος/α χώρισε και αύριο κάποιος/α θα χωρίσει!!!!

# 45 στις 30/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θεματοθετη κανεις δεν ειναι ειδικος να σου απαντησει για το μελλον κανενος...η ζωη δεν τελειωνει στα 40...ουτε στα 50....απο εκει και περα ειναι τι θα επιλεξει ο καθενας/μια για τον εαυτο του....υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που ξαναπαντρευτηκαν μετα απο εναν χωρισμο.....υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που εκαναν απλα συντροφικες σχεσεις...υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που θελησαν να επιστρεψουν στον/στην πρωην....υπαρχουν ανθρωποι που εμειναν μονοι.......απ ολα τα σεναρια υπαρχουν.....και δεν εξαρταται παντα απο το τι επιθυμει ο καθενας,αλλα και πως θα τα φερει η ζωη......

Οποια και να ειναι η προσωπικη συνεχεια της συζυγου σου αλλα και η δικη σου,το σημαντικο ειναι να ειστε παντα γονεις για τα παιδια σας και αυτα να εχουν προτεραιοτητα στην ζωη σας.....

# 46 στις 31/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kostas1012
Παιδιά ευχαριστώ. Βλέπω ότι μερικά σχολιατές θέλουν να ξέρουν το πως και το γιατί με άφησε! Δεν με απσχολεί αυτό, το ξέρω ήδη! Ρωτάω για πραγματα τα οποία δεν ήξερα η δεν ξέρω ακόμα! Το να σας πω το πως και το γιατί έίναι θέμα ιστορίας, έχω πολλες σημειώσεις λες και ήμουν παρατηρητής της υπόθεσης που εξελισσόταν και για να μην ξεχάσω τις λεπτομέριες. Εγώ απλά ήθελα να ξέρω πως θα αντιμετωπίσω τα ασφαλιστικά μέτρα που τα θεωρώ άδικα! Για 13 χρόνια δεν εργαζόταν, η όταν εργαζόταν δεν έιδα τσακιστό ευρώ ούτε σαν χειρονομία. Και ξέροντας τον ευατό μου θα τα έδεινα πίσω για να ψωνίσει για εκείνη και τα παιδιά μας. Ούτε είμαι αθώος σχετικά με πράγματα που έκανα η δεν έκανα. Στα λεφτά δεν επικεντρώνουμε γιατί ότι έβγαζα πήγαιναν πάντα στις δικές τους ανάγκες, και τα λεφτά ήταν σημαντικά. Εντάξει έγιναν και αγορά ακινήτου, βελτιώσεις στο σπίτι της και στο δικό μου στο χωριό. Δεν με απασχολεί. Με απασχολεί γιατί λέει ψέματα στα ασφαλιστικά μέτρα για τον χαρακτήρα μου, ότι εγώ τους έδειξα όταν αυτή επανειλημένως μου έλεγε ότι πήρεσ τις αποφάσεις τις να εγκαταλέιψει το σπίτι μας στην Αθήνα. Της είπα μάλιστα την ημέρα που έφευγε, μακάρι να μου έλεγε ότι δεν με αγαπάει πλέον και όχι ότι είμαι αυτός και εκείνος. Της είπα ότι μπορούσα να το δεχτώ εύκολα αν μου έλεγε ότι έπαψε να με αγαπάει! Τώρα χρησιμοποιεί πολύ δευτερεύουσες αιτίες για να δικαιολογήσει τον την φυγεί της. Ο πεθερός το μόνο που είχε να μου πεί ήταν ότι της έκανα παρατηρήσεις, την υποτιμούσα και ήμουν στο κομπιούτερ πολλες ώρες! Δευτερευουσες αιτίες σαν και αυτές (που δεν ισχύουν καν!) δεν μπορεί παρά μόνο να δείχνουν ιδιοτελή χαρακτήρα. Της είπα ότι το οφείλουμε στα παιδιά να πάμε να δούμε ένα σύμβουλο γάμου, αλλά δεν δέχτηκε γιατί είπε ότι έπρεπε να το είχαμε κάνει πιό νωρίς. Τελος πάντων η λύση γιαυτό το θέμα είναι στο Πρωτοδικείο και νομίζω με τον μάρτυρα που βρήκα που την είδε να εργάζεται στην οικογενειακή επιχείρηση θα είναι δύσκολο για αυτήν να μου αποσπάσει €900 για πάρτυ της. Για τα παιδιά μας δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα διαθέτω όπως μέχρι τώρα αν και λιγότερα από τα €500 για το καθε ένα.

Όσον αφορά τι θα απογίνει στα σαράντα της (σχεδόν) με δυό παιδιά, πέστε το εγκυκλοπαιδικά περιέργεια και αυτό είναι όλο και παρακαλώ μην με πυροβολειτε για αυτό! Δεν σκέφτομαι καθόλου ότι "θα τα βρεί σκούρα και θα γυρίσε", ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει πλεον, έχω αλλάξει ρότα....έχω πολλά πράγματα να κάνω στην ζωή χωρίς καταπίεση. Είμαι πολυταξιδεμένος, χορτάτος από εμπειριές και βελτιώνω τον ευατό μου κάθε μέρα. Τα παιδιά μου θα είναι το focus τις ζωή μου και αυτό που δίνει νόημα στο να υπάρχω. Εξ άλλου να ξέρετε ότι αυτή είναι πλέον βολεμένη στο δικό της σπίτι που της παραχώρησε ο πατέρας της με γονική παροχή, έχει την δουλειά της και έχει τον περίγυρο της. Δηλαδή σκέφτομαι ότι το "παιχνίδι" ήταν χαμένο από την αρχή! Να την έβλεπα χωρίς σπίτι και χωρίς δουλεία όπως κατι φίλες της που ξέρω (και εδώ που τα λέμενομίζω επιρεάτηκε από αυτές, και ιδιαίτερα μία που βάζαμε στο σπίτι μας) που χωρίσαν και παλεύουν την ζωή και τις παραδέχομαι. Όταν τα έχεις εξασφαλίσει τα βασικά ποιός θέλει κάποιον στο κεφάλι του.
Αν ξερετε τι απογίνονται σαραντάρες με δύο παιδιά και για της συζήτηση και μόνο, μην με φορτώνετε με ενοχές για το ποιος μπορεί να είμαι και το γιατί και πως, απαντήσετε. Ότι έγινε έγινε, τώρα συζητάμε αλλά θέματα.....Εγώ φαντάζομαι ότι θα "τραβιέται" από εδώ και απο εκεί, θα έχει το άγχος ότι παιρνάνε τα χρόνια, ελπίζω να συναισθάνεται την ευθύνη που έχει απένατι στα παιδιά μας για τα καθημερινά και νομίζω ότι δεν θα έχει την αποδοχή της τοπικής κοινωνίας για τον χωρισμό, εκτός αν γίναμε πλέον Ευρωπαίοι....
Και γιατί με ενδιαφέρει θα πείτε! Από περιέργεια αλλά μπορεί και από ζήλεια - δεν ξέρω για το δευτερο πρέπει να το επεξεργαστώ καλύτερα....
Α! by the way, ξέχασα κάτι συμαντικά! Στα ασγφαλιστικά μέτρα ζητάει και την μέριμνα και την επιμέλεια των παιδιών μας, καμμία σκέψη πάνω σε αυτό και αν θα το κερδίσει αυτό στο δικαστήριο (ο δικηγόρο μου μου είπε αποκλείται να κερδίσει την μέριμνα από μονη της)
Ευχαριστώ και επιθυμώ να ενημερωθούνε και άλλα μέλη του φόρουμ γιατί χθες καποιος/α χώρισε, σήμαρα κάποιος/α χώρισε και αύριο κάποιος/α θα χωρίσει!!!!

Κώστα , τα έχεις τακτοποιήσει τόσο καλά μέσα σου που δεν αντέχεις τον αντίλογο... Δεν ήθελες και δεν θέλεις να δώσεις τίποτα παραπάνω από αυτό που έχεις προγραμματίσει εσύ .....
Δεν πειράζει ... κάθε άνθρωπος προχωράει μέχρι εκεί που θέλει .....

Σε καταλαβαίνω ..... γιατί μοιάζεις πολύ στον πρώην σύζυγό μου .....

Μπορώ να σου εξηγήσω ακόμα και τι εννοεί με τα λόγια της ......
μα από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει λόγος ....

Σου αρέσει η τωρινή ζωή .... η άνευ υποχρεώσεων .... η άνευ καταπιέσεων ......
αλλά και πάλι επειδή εσύ τραβιέσαι ........ και βλέπεις τι επικρατεί εκεί έξω .....
θα ήθελες να τιμωρηθεί και η ίδια με τον ίδιο τρόπο .....

Εμένα προσωπικά μου ευχήθηκαν σαρκαστικά και ειρωνικά "καλή τύχη ".....
και περιμένουν να τιμωρηθώ με το συγκεκριμένο τρόπο ..... προσπαθούν να στρέφουν το κοινωνικό περιβάλλον εναντίον μου ...... μα δεν τα καταφέρνουν ....
Το αντίθετο πετυχαίνουν .......

Ο δικός μου σύζυγος δεν υπογράφει το διαζύγιο .... για να μην μπει στη διαδικασία της διατροφής με βάση τα εισοδήματά μας (από ότι με αφήνει να καταλάβω γιατί όλο για τα οικονομικά συζητάει ......)...... και περιμένει πότε θα φύγω από το κοινό μας σπίτι για να εγκατασταθεί ο ίδιος .....

Να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζει ..... εγώ η ίδια του το πρότεινα πρώτη ....
Υποχωρώ μέχρι εκεί που πρέπει για το χατήρι των παιδιών μας .......

Έχω κι εγώ το πατρικό μου...... μα έχω και χέρια και δουλεύω όσο περισσότερο μπορώ ..... και όταν του ζήτησα διαζύγιο μου είπε "Δεν έχω λεφτά για σένα "..... χωρίς καν να του ζητήσω ή να μου περάσει τέτοια ιδέα από το μυαλό .......
παρόλο που ανέκαθεν δούλευα ..... και συμπαραστεκόκουν ακόμα και στις δικές του δουλειές ...... αναγνώριση καμία ......

Έχει και εκέινος πατρικό ...... αλλά δεν πάει .....
Δεν έχει λεφτά ούτε για νοίκι ... λέει ....
Ενώ ξέρω πολύ καλά ότι έχει εισόδημα ..... αλλά δεν με ενδιαφέρει .... είναι δικό του ας το κάνει ότι το θέλει ..... Εθελοτυφλώ και αποδέχομαι τους χειρισμούς του ..... γιατί δεν θέλω να περάσω σε τέτοιες κατινίστικες διαδικασίες ......
Έχω αποδεχτεί ότι είναι αυτός που είναι και δεν αλλάζει .....

Ακόμα και στους γονείς μου δήλωσε πως θα ξαναπαντρευτεί ... αφού τελειώσει ο γιος μας το σχολείο ..... δηλαδή σε ένα περίπου χρόνο ....... και με το ζόρι κρατήθηκαν οι άνθρωποι να μην τον πετάξουν έξω ....... για το χατήρι των παιδιών .......

Πώς να αγαπήσεις τέτοιον άνθρωπο ;

Αλλά δεν με ρώτησε ποτέ πως συντηρώ ένα τόσο μεγάλο σπίτι και ούτε μπορεί να καταλάβει πως το κάνω για να μην διαταρράξω την ηρεμία του παιδιού μας ...... θεωρεί πως προσπαθώ να το καρπωθώ .......

Γι΄αυτό καλύτερα μακριά ..... από ανθρώπους που δεν μπήκαν ποτέ στη διαδικασία να γνωρίσουν καλύτερα τον άλλο και αγαπούν-προστατεύουν μόνο τον ευατό τους .. Βλέπεις κρίνουν εξ ιδιών τα αλλότρια ......

Καλά λες ..... όλα αυτά είναι παρελθόν ....... τι να μιλάμε τώρα για ενδιαφέρον , φροντίδα , συναισθήματα ;; Όλα έχουν καταρριφθεί ......

Όμως έχεις σκεφτεί ... εσύ που βάζεις όρια στη διατροφή των παιδιών σου ..... πως αργότερα θα χρειαστεί το καθένα πολύ περισσότερα από τα 500 ευρώ για σπουδές ;;;; Εσύ πού θα είσαι τότε ;;;;

Μόνο για τα παιδιά σου προτείνω να αναθεωρήσεις τη στάση σου ...... και να τους αποδείξεις πως θα είσαι παρών όταν σε χρειάζονται ......
Σκέψου μόνο την πιθανότητα ..... να φύγει εκείνη από τη ζωή .... εσύ θα μπορούσες να τα αναλάβεις ;;;;

Γιατί η δική μου μοναδική επιθυμία ..... είναι μόνο αυτή ........ και το συζητώ μόνο και μόνο ...... επειδή εδώ ανταλλάσουμε απόψεις .... και μαθαίνουμε πως μπορεί να σκέφτεται ο ένας ή ο άλλος ........

morgoth

# 47 στις 31/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ανεμος.

μα εντελως. εσύ βιώνεις αυτά τα πραγματα καποιος αλλος καποια αλλα.

παντως απο το κειμενο σου βγαζεις πολυ πικρια. και καλο ειναι να τον γραψεις στα φρυδια σου και να προχωρησεις. Ας κανει οτι θελει. ας παντρευτει 15 φορες. Γιατί οι δικοι σου πηγαν να τον πεταξουν εξω με τις κλωτσιες ? Και γιατι ανακατευτηκαν στη τελική?

# 48 στις 31/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ανεμος.

μα εντελως. εσύ βιώνεις αυτά τα πραγματα καποιος αλλος καποια αλλα.

παντως απο το κειμενο σου βγαζεις πολυ πικρια. και καλο ειναι να τον γραψεις στα φρυδια σου και να προχωρησεις. Ας κανει οτι θελει. ας παντρευτει 15 φορες. Γιατί οι δικοι σου πηγαν να τον πεταξουν εξω με τις κλωτσιες ? Και γιατι ανακατευτηκαν στη τελική?

Στο σπίτι τους πήγε morgoth , θεωρώντας ότι με αυτόν τον τρόπο ξεκαθαρίζει τη θέση του.....
χωρίς να είμαι παρόν .....

Ευχαριστώ ......

morgoth

# 49 στις 31/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
ακου κοπελα μου. ο ανθρωπος μετα τα 30 δεν αλλαζει. Μη περιμενεις να σκεφτει και να σε καταλαβει. αμα το εκανε λογικα δε θα χωριζατε. Οποτε κοιτα να μη σε πιανει το παραπονο και η στεναχωρια καθε φορα που τα βαζεις στο μυαλο σου. Κοιτα να σου δινει μια διατροφή συμφωνα με εισοδημα και περουσιακα στοιχεια για τα παιδια σου εφοσον εσυ αυτοσυντηρεισαι, αστον να εχει και οτι ειδους σχεση θελει με τα παιδια του, μη τα φορτιζεις με δικα σας ζητηματα και κοιτα τη ζωη σου.
Οσο τα αναμοχλευεις τοσο χειροτερα γινονται. Διοτι τελεις μονιμα σε ενα ειδος συναισθηματικης φορτισης και σου θολωνει τη κριση.

achinos

# 50 στις 31/1/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Οταν χωριζεις τελειωνει το...κουκουλωμα...ο καθενας χτιζει τη σχεση του με τα παιδια του οπως χτιζει τις κοινωνικες του σχεσεις, χαρακτηριζεται απο τις προσωπικες του επιλογες, εμφανιζεται οπως στ αληθεια ειναι, κ αυτα δε χαριζουν...καστανα...

morgoth

# 51 στις 31/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by achinos
Οταν χωριζεις τελειωνει το...κουκουλωμα...ο καθενας χτιζει τη σχεση του με τα παιδια του οπως χτιζει τις κοινωνικες του σχεσεις, χαρακτηριζεται απο τις προσωπικες του επιλογες, εμφανιζεται οπως στ αληθεια ειναι, κ αυτα δε χαριζουν...καστανα...

ετσι ...

# 52 στις 31/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
ακου κοπελα μου. ο ανθρωπος μετα τα 30 δεν αλλαζει. Μη περιμενεις να σκεφτει και να σε καταλαβει. αμα το εκανε λογικα δε θα χωριζατε. Οποτε κοιτα να μη σε πιανει το παραπονο και η στεναχωρια καθε φορα που τα βαζεις στο μυαλο σου. Κοιτα να σου δινει μια διατροφή συμφωνα με εισοδημα και περουσιακα στοιχεια για τα παιδια σου εφοσον εσυ αυτοσυντηρεισαι, αστον να εχει και οτι ειδους σχεση θελει με τα παιδια του, μη τα φορτιζεις με δικα σας ζητηματα και κοιτα τη ζωη σου.
Οσο τα αναμοχλευεις τοσο χειροτερα γινονται. Διοτι τελεις μονιμα σε ενα ειδος συναισθηματικης φορτισης και σου θολωνει τη κριση.

Προσπαθώ και θα προσπαθήσω κι άλλο .....

Συγνώμη που έφερα τα πάνω κάτω στο θέμα ......

Το μόνο που ήθελα να καταλάβει ο θεματοθέτης είναι να μη στέκεται στην επιφάνεια ..... αν μπορεί .....

Ευχαριστώ και πάλι ......

# 53 στις 31/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hAnemos

Παράθεση:

Προσπαθώ και θα προσπαθήσω κι άλλο .....

Συγνώμη που έφερα τα πάνω κάτω στο θέμα ......

Το μόνο που ήθελα να καταλάβει ο θεματοθέτης είναι να μη στέκεται στην επιφάνεια ..... αν μπορεί .....

Ευχαριστώ και πάλι ......

Το διαζυγιο δεν το υπογραφει για καθαρα εκδικητικους λογους.....για το παιδι δεν προσφερει καθολου χρηματα?

morgoth

# 54 στις 31/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
εχω σιχαθει να βλέπω ανθρωπους που δεν σεβονται τον αλλο και τις αποφασεις του. Που μπλέκουν στα προσωπικα τους τριτους και μαλιστα μικρα παιδιά, που κρυβονται πισω απο τσιτατα, συναισθηματικους εκβιασμους και κομπλεξ.
Σου λεει χωριζουμε? Οκ. Δεξου το με αξιοπρέπεια. Κοιτας το καλο των παιδιών σου το οποιο περναει απο το καλο του/της πρωην συζύγου και τελος. Ο καθενας τη ζωή του.
τα δικαστηρια οι κοντρες τα λογια στα παιδια απο τους γονεις ή τριτους και τα καραγκιοζιλικια πασης φυσεως ειναι για να κανεις εμετο.
Αρέσει στο μέλος Marilena-lena

serenita

# 55 στις 31/1/2012
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Απαντήσεις: 2.278

Παράθεση:
εχω σιχαθει να βλέπω ανθρωπους που δεν σεβονται τον αλλο και τις αποφασεις του. Που μπλέκουν στα προσωπικα τους τριτους και μαλιστα μικρα παιδιά, που κρυβονται πισω απο τσιτατα, συναισθηματικους εκβιασμους και κομπλεξ.
Σου λεει χωριζουμε? Οκ. Δεξου το με αξιοπρέπεια. Κοιτας το καλο των παιδιών σου το οποιο περναει απο το καλο του/της πρωην συζύγου και τελος. Ο καθενας τη ζωή του.
τα δικαστηρια οι κοντρες τα λογια στα παιδια απο τους γονεις ή τριτους και τα καραγκιοζιλικια πασης φυσεως ειναι για να κανεις εμετο.

ΑΥΤΟ!!!!!!!!!
Ο χαμενος τα παιρνει ολα...

kostas1012

# 56 στις 31/1/2012
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 26

α

hAnemos, σε ευχαριστώ για τον χρόνο καοι κόπο που μπήκες με την λεπτομερή απάντηση σου και την παρόμοιοα εμπειρία σου. Συμφωνώ με έτερο σχολιατή ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ποτέ πανομοιώτιπη. Πάντως είμαι σίγουρος ότι κάθε έντιμη γυναίκα που εργάζεται δεν θα ζητούσε χρήματα και για τον εαυτό της. Πίστεύω ότι εσύ δεν θα το έκανες αν ήταν έτσι η περίπτωση σου. Εσύ εργαζόσουν είπε και δεν το εκτίμησε, η πρώην δεν εργαζόταν παρά περιστασιακά το καλοκαίρι και δεν είδα ποτέ καμμιά βοήθεια. Τέλοσ πάντων νομίζω ότι έκλεισε το θέμα αυτό, για τα παιδιά ευχαρίστως θα δώσω (όπως δίνω) ότι κρίνει το δικαστήριο. Για αυτήν μιάς και εργάζεται δεν θέλω να δώσω τίποτα! Πολλά ζητάω. Η απάντηση στο πως να αντιμετωπίσω αθτήν την αδικία τελικά έιναι ο μάρτυρας που βρήκα που θα βεβαιώσει στο δικαστήριο ότι όντως εργάζεται. Ευχομαι το δικαστήριο να το λάβει αυτό υπόψη!
Βέβαια για τις λεπτομέριες του πως και γιατί, επιφυλάσομε να αντλήσω από τις σημειώσεις μου τα πιό σημαντικά και να εκθέσω και τις δικές μου αδιναμίες/λάθη συγχρώνος. Μου έχουν πεί στις αξιολογήσεις στον εργασιακό χώρο ότι έχω δομημένη σκέψη και λογική και θα σας αποκαλύψω λεπτομέριες for the record που λέμε, αλλά έτρεχα να προλάβω την ημερομηνία εκδίκασης που είναι σε δυό εβδομάδες. Θα σας πω το αποτέλεσμα. Μερικοί έχουν αναφέρει και την καταγγελία στο ΙΚΑ να διαπυστωθεί αν εργάζεται η όχι. Δεν έχω προλάβει για αυτό. Ναι hAnemos τα έχω τακτποιήση όλα μέσα μου, δεν είναι κακό, πρόοδο νομίζω είναι, έτσι θα μπορώ να είμαι χρήσιμος στα παιδιά μου και όχι ράκος. Εγώ πάντως νομίζω ότι κάνει ότι κάνει για εκδίκηση! Θέλεισ το πιστεύεισ, θέλεις όχι! Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αλλιώς...είναι το σύνδρομο "θα του δείξω εγώ του.........." Οι τελίτσες είναι το επίθετο μου, και έτσι με αποκαλούσε σε γνωστούς και φίλους.....δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι, είναι ο πληθυντικός που πληγώνει που λέμε!

Για τις σαραντάρες με δυό παιδιά και τις προοπτικες τους να "ξαναφτιάξουν" την ζωή τους εχει κανεις σας φίλοι να πεί κάτι. Με ενδιαφέρει πως η τοπική κοινωνία θα την αντιμτωπίζει, πως θα έβλεπε ένας άνδρας την περίπτωση να εμπλακεί κτλ. Μένει σε επαρχιακή πόλη. Σας ανέφερα και πριν ότι θέλω να ξέρω από εμπειρίες που ίσως γνωρίζετε από περιέργια αλλά και από ζήλεια! Εντάξει δυσκολευομαι να σκέφτομαι ότι θα είναι με άλλον άντρα, να το είπα! Θα πρέπει να το ξεπεράσω! Από 90 κιλά σε 7 μήνες από τον Ιούνιο που με άφησε έγινε 60 κιλά, τι είναι αυτό στεναχώρια, διατροφή! Φοβάμαι ότι κάνει κακό στον ευατό της και κατ' επεκταση στα παιδιά μας αν υποφέρει η υγεία της λόγω της αυστηρής δίατας, ντοματοσαλάτες, γιαούρτια και τετοια....πάντως εγλω δεν απόλαυσα στα 10 από τα δεκατρία χρόνια μαζί σωμα 60 κιλών, είχε ξεπεράσει και τα 100 κιλά κατά ομολογια της και έχει ύψος 160 cm.

Φαντάζομαι το θέμα αυτό τι γίνεται σε σαραντάρες με δυό παιδιά μετά το χωρισμό θα έχει φιλοξενηθεί αρκετές φορές στο φόρουμ! Τώρα υπάρχει και η κρίση βέβαια που αλλάζει πολλά δεδομένα για ένα άντρα να ανλάβει ευθύνες σοβαρές. Δηλαδή μπορίτε να αναρωτιέστε θα πάρω ευχαρίστηση αν οι απάντ΄σηεις σας είναι ότι έχει ελάχιστες πιθανότητες να "ξαναφτιάξει" την ζωή της! Ειλικρινά δεν ξέρω, αλλά νιώθω διάφορα συναισθήματα που ήταν άγνωστα σε μένα, όπως πχ ζήλεια, άντε και λίγο εκδίκηση αν δεν καταφέρει να "ξαναφτιάξεϊ" την ζωή της και εγώ την φτιάξω (οι μελέτες λένε ότι οι άνδρεσ φτιάχνουν την ζωή τους γρήγορα ενώ οι γυναίκες όχι). Πάντως μην με πετροβολείται λέγοντας η ζήλια είναι κακό η η εκδίκηση είναι κακό, το ξέρω ήδη και προσθέτω ότι και αυτά ανθρώπινα συναισθήματα είναι και ίσως νορμάλ, που πρέπει όνως να ελέγχονται!
Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας και στα δύο σκέλη του post μου....

achinos

# 57 στις 31/1/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Η ζωη στην επαρχια μιας ζωντοχηρας μεγαλουτσικης που εχει παιδια ειναι οπως των μειονοτητων...παντου προκαταληψεις κ υποκρισια...αλλα ετσι κι αλλιως ετσι ειναι η ζωη γενικως, αν ειναι ατομο που κραταει ουσιαστικες φιλιες αυτο διορθωνεται.

Κ δλδ ποιος ειπε οτι μια χωρισμενη πρεπει να μαυρομαντηλοσκεπαζεται μια ζωη, δεν εχει αναγκες δλδ, δεν επιθυμει μια φυσιολογικη σεξουαλικη κ συναισθηματικη ζωη; Σε λιγο θα μας πειτε οτι πρεπει να την κλεισουμε σε μοναστηρι...πηρε γυναικα να φυλαξει τα παιδια κ να βγει εξω; σωπα καλε επρεπε να τη φαει το σφουγγαροπανο κ το μαυρο κλαμα ε;
Αν ημουν στη θεση σου, σα μπαμπας των παιδιων μου θα επιθυμουσα το γρηγοροτερο να βρει εναν ανθρωπο να περασει καλυτερα απ οτι μαζι μου, γιατι τα παιδια που μεγαλωνουν με μια ευτυχισμενη μητερα ειναι κι αυτα ευτυχισμενα...ασε τις ζηλειες κατα μερος, σε συμφερει ναναι καλα...
Το οτι πηρε βαρος στο γαμο σας χωρις να σκεφτει κανεις, οτι αυτο σημαινε κρυμμενα προβληματα ειναι κατι που φταιτε κ οι δυο, οταν παιρνει κανεις αποφασεις συμφωνες με τις επιθυμιες του φευγει το βαρος απο πανω του κ φαινεται το...αληθινο του σωμα (κ κατ επεκταση...η ψυχη του, ανακουφιση λεγεται κ ειναι υπεροχο)
Ρε ανεμε αυτο το αν τα κακαρωσω εγω τι θα γινει πολλες φορες το σκεφτηκα...
Λοιπον θα καθομουν στο συννεφο εκει πανω, θα κουναγα τα ποδια μου κ...θαχα σκασει στα γελια...... κ ναι μερικες φορες ειμαι κακια ...κ γουσταρω...

# 58 στις 31/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Λοιπον θα καθομουν στο συννεφο εκει πανω, θα κουναγα τα ποδια μου κ...θαχα σκασει στα γελια...... κ ναι μερικες φορες ειμαι κακια ...κ γουσταρω...

Με τι?
Με το μπαχαλο που θα βλεπες downstairs?
Δεν κατεει ντιπ ?

sunnyeyes-

# 59 στις 31/1/2012
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by nefeli_34

Παράθεση:

Με τι?
Με το μπαχαλο που θα βλεπες downstairs?
Δεν κατεει ντιπ ?

ΨΙΨΙΝΑ.. Σε κυνηγαω
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

# 60 στις 31/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Που σαι ηλιε μου?
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε