Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

Σελίδα : 1

stellaxania

# 1 στις 26/1/2012
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Χανίων / Χανιά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Οι γονεις μου δεν θελουν να τον παντρευτω για οικονομικους λογουσ

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΤΕΛΛΑ Κ ΕΙΜΑΙ 23 ΕΤΩΝ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ 8 ΜΗΝΕΣ.ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΕΕΙ Η ΚΡΙΣΗ Κ ΜΕΤΑ(ΕΛΕΟΣ!!).ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ Κ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΘΥΜΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΩ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΓΙΑ ΓΑΜΟ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!

morgoth

# 2 στις 27/1/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
στελλα οταν φτανεις στο σημειο να παντρευτεις σημαινει πως εισαι αυτονομη και μπορεις να ζησεις την οικογενεια σου. Οποτε δεν σε νοιαζει και τι θα πει η μανα σου και ο πατερας σου.
Ειστε οικονομικά ανεξαρτητοι? Σε ποιο σπιτι μενετε? Κτλ.. Λυστε τα βασικα προβλήματα με τον συντροφο σου και μετα εχεις ολη την ευκολια και την δυνατοτητα να κανετε αυτο που θελετε εσεις οι δυο και οχι αυτο που θελουν οι γονεις σου. Παντως αυτο με την κριση μη το παραγνωριζεις... Εχουν και ενα δικιο.

skaskaskasousou

# 3 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 3.091
Η δικιά σου περίπτωση έχει δυο πλευρές..

Δεν μας είπες αν δουλεύετε,αν έχετε πόρους να τα βγάζετε πέρα ρε αδερφέ μην ψωμολυσσάτε κιόλας..Κατα δεύτερον όταν λες γάμο εννοείς με όλα τα κλαπατσίμπανα και τις χλίδες;Γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και οι γάμοι κοστίζουν..

Αν τίποτα απο τα παραπάνω δεν ισχύει στην περίπτωσή σου, ακολούθησε την απόφασή σου να κουκουλωθείς και οι γονείς σου με τον καιρό θα το χωνέψουν..
Με βουντού και κλαδευτήρι, είδα πια κι εγώ χαΐρι..

lampazero

# 4 στις 27/1/2012
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 541

Παράθεση:
Originally posted by stellaxania
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΤΕΛΛΑ Κ ΕΙΜΑΙ 23 ΕΤΩΝ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ 8 ΜΗΝΕΣ.ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΕΕΙ Η ΚΡΙΣΗ Κ ΜΕΤΑ(ΕΛΕΟΣ!!).ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ Κ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΘΥΜΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΩ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΓΙΑ ΓΑΜΟ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!

na exeis upopsh sou oti teleutea diavaza oti tha xriastoun 10-15 xronia gia anakapsh...

karita

# 5 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 60
Καλημέρα,
Συμφωνώ με όσα σου είπαν τα προηγούμενα παιδιά. Δεν ξεκαθαρίζεις αν μένετε ήδη μαζί, αν είστε οικονομικά ανεξάρτητοι. Όντως οι καιροί είναι δύσκολοι αν δεν υπάρχει γερό κομπόδεμα απο πίσω...
Στην περίπτωση που δεν εξαρτάστε οικονομικά απο τους γονείς σας, θα σε συμβούλευα το εξής: αν πραγματικά θέλεις να τον παντρευτείς και θέλεις λίγο να πιέσεις την κατάσταση, πες στους δικούς σου ότι θα κάνεις πολιτικό γάμο (ο οποίος έχει μηδαμινά έξοδα).
Οι γονείς σου λογικά ως Κρητικοί θα φρικάρουν! Θα προτιμήσουν να μην σας πάνε κόντρα προκειμένου να κάνετε θρησκευτικό γάμο, που θα τους γεμίσει περηφάνεια, και φυσικά το τρικούβερτο γλέντι που συνοδεύει τους κρητικούς γάμους!
Σου εύχομαι γλυκειά μου με το καλό!!!!

aseglio

# 6 στις 27/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εγω άλλο κατάλαβα.

Δεν ειναι οτι εχουν πρόβλημα να γινει ο γάμος σαν γάμος, αλλα οτι τώρα δεν υπάρχουν λεφτα για να κάνουν το τρικουβερτο γλέντι που εχουν φαντάστεί για την κορούλα τους.

Οποτε, αν κόρη μου δεν εχεις να σπαταλήσεις-πετάξεις λεφτα για να ταισεις όλο το χωριο και να κάνεις φιγούρα, δεν παντρευεσαι.

achinos

# 7 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Οοοοχχχχι καλε...την ετοιμαζουνε για αλλον...πιο καλον...προφανως το παλικαρι ειναι κατωτερης...υποσταθμης...

Κουφο μου φαινεται πως καταπιαν τον αρραβωνα, μαλλον για να σκεπασουν το σκανδαλο της συγκατοικησης...

Αντε καλε...μια παρθενοραφη μετα κ εισαι σα καινουργια...

daka2010

# 8 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Στέλλα, να φανταστώ οτι δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη
γι αυτό παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το τι σου λένε οι δικοί σου
γιατί είναι αυτοί που θα τσοντάρουν για τον γάμο…

Πες μας κάποια πράγματα ακόμα για να καταλάβουμε.
Δουλεύεις? Που μένετε? Κλπ

Το να περιμένεις να είναι όλα τέλεια για να γίνει ο γάμος
έχεις χάσει το παιχνίδι γιατί απλά δεν γίνετε…
Το οικονομικό όμως κομμάτι είναι βασικό …
Όχι για να κάνεις ένα φαντασμαγορικό γάμο
αλλά για να μπορείς να ανταπεξέρθεις
στις μετέπειτα υποχρεώσεις του γάμου…
Να ξέρεις πάντως πως μπορείς να παντρευτείς
απλά και λιτά και με λίγα έξοδα.

Dardana

# 9 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:

να μην τους καλεσεις σε κανενα δειπνο να "το συζητησετε". η αποφαση αυτη ειναι δικη σου και του αρραβωνιαστικου σου. ουτε των γονιων σου, ουτε των πεθερικων σου. αν επικαλεστειτε την άδεια τους, θα χωνονται παντα και σε ολα. αν πιστευετε πως ειστε ενηλικοι, συμπεριφερθειτε ως τετοιοι..αυτο ειναι το ενα θεμα.
το δευτερο ειναι...(περα απο το τι γνωμη εχουν οι δικοι σας)..ειστε ανεξαρτητοι; εχετε δουλειες; ζειτε μονοι σας; θεωρειτε οτι μπορειτε να αντεπεξελθετε σε αυτο χωρις εξαρτησεις απο γονεις;; αν ναι, παντρευτειτε κι αυριο..
αν οχι , και βασιζεστε σε οικονομικη στηριξη απο γονεις, τοτε καλυτερα να το σκεφτειτε λιγο καλυτερα. οσο περισσοτερο εξαρταται το ζευγαρι απο γονεις και πεθερικα, τοσο περισσοτερες αφορμες και λογους βρισκουν εκεινοι για να επεμβαινουν, με αρνητικα αποτελεσματα. παντως δε σας πηραν και τα χρονια.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 10 στις 27/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ.

μεχρι τον οκτωβριο θα εχει ξεκαθαρισει αν θα χρεωκοπησει ή οχι η χωρα αλλα η οικονομικη κριση θα συνεχισει να υφισταται...δεν χρειαζεται ομως να παρεις βιαστικες αποφασεις για τον γαμο σου, ιδιως οταν δεν υπαρχει οικονομικη αυταρκεια και απο τους δυο...

# 11 στις 27/1/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μήπως οι γονείς σου απλά δεν θέλουν να παντρευτείς?
Και μεταξύ μας μήπως είσαι μικρή για γάμο??
Μένετε μαζί στο ίδιο σπίτι, κοιμάστε μαζί, όλα τα του γάμου ουσιαστικά τα έχεις, γιατί να παντρευτείς?
Δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει η συμβίωση.
Ο μόνος λόγος για να κάνεις γάμο τώρα είναι για να κάνεις παιδιά. Θες να κάνεις παιδιά από τώρα?

Εκτός αυτού, έτσι όπως το λες φαίνεται πως ζητάς την οικονομική βοήθειά τους για την πραγματοποίηση του γάμου, πράγμα που δεν είναι παράλογο, γονείς σου είναι. Σκέψου, όμως, μήπως για να αντιδρούν έτσι συμβαίνει κάτι που δεν γνωρίζεις? Μήπως οι γονείς σου είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση και δεν έχουν χρήματα να διαθέσουν σε γάμους τώρα? Μήπως δεν φταίει η κρίση γενικότερα αλλά υπάρχει γενικότερο οικονομικό πρόβλημα στην οικογένειά σου? Στην περίπτωση αυτή κάνε έναν μικρό γάμο ή έναν πολιτικό και τραπέζι σε σπίτι.

mavroskyknos1986

# 12 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 249

Παράθεση:

Στέλλα μου, κούκλα είναι η Κρητη, αλλά στις αποψεις αρκετα απαρχαιωμενη !

Ο γαμος ειναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ κι όχι για να μπείτε στο μάτι των φίλων συγγενων και λοιπών συχωριανών!

Μαζεψετε χρήματα μόνοι σας για να κανετε το γαμο που γουσταρετε! ¨ΕΛΕΟς, μια ζωη απο τους γονεις σας θα περιμένετε? Αν ξεκινησετε έτσι απο τωρα, τοτε θα δωσετε το διακαιωμα στους γονεις σας να επεμβαινουν σε όλα !

Θελει αρετη και τόλμη η ελευθερία..

stellaxania

# 13 στις 27/1/2012
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Χανίων / Χανιά
Απαντήσεις: 3
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΠΑΛΙ!ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ...ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΖΩ ΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ...Ο ΑΡΡΑΒΩΝΑΣ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΕΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ Κ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΟΥΝ.ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΧΩΡΙΟ Κ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ..ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ Κ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΑΠΛΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ.ΤΟΥΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΠΤ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΜΗΛΙΟ ΔΩΡΟ ΟΜΩΣ Κ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ.ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΓΑΜΟΣ

euaisthitoula82

# 14 στις 29/2/2012
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 68
Δε ξερω αν μου ξέφυγε, αλλα πόσο χρονών ειναι ο φίλος σου? Μήπως ειναι αρκετά μεγαλύτερος και γιαυτό οι γονείς αντιδρούν? Προσωπικά πιστεύω οτι ετσι και αλλιώς εισαι μικρή για γάμο.

Εμεις οντως δεν ξερουμε λεπτομέρειες...και για να παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου... είναι μονο η κρίση το πρόβλημα? ή μήπως οι γονείς σου "βλέπουν" κάτι στον φιλο σου που εσύ δε θέλεις να δεις προφανώς λόγο έρωτος/ εγωισμού? Μήπως υπάρχει διαφορά στη νοοτροπία ως προς τη δουλειά, το τρόπο ζωής ή τη συμπεριφορά? ...εσυ ξερεις!

aseglio

# 15 στις 29/2/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εφόσον μένετε μαζι κλπ, γιατι να παντρευτείτε και να κάνετε έξοδα. Τι θα αλλαξει;

wish_

# 16 στις 29/2/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλά και ο γάμος πώς θα γίνει βρε κοπέλα μου?Όλα δικά σας?

Ήταν η πρώτη σου σχέση?Προφανώς οι γονείς εκτός από τα έξοδα που έχει ένας γάμος,γιατί έχει πολλά εδώ που τα λέμε,σκέφτονται ότι είσαι ακόμα μικρή και δεν είσαι σε κατάλληλη ηλικία.Μπορεί τώρα να τον θες αλλά μεγαλώνοντας να δεις ότι δεν έχεις ζήσει πολλά κ θες άλλα πράγματα στη ζωή σου.Κ αν κάνεις και παιδάκι θα΄ναι πιο δύσκολα για σένα.

Ο σύντροφος σου τι ηλικία είναι?
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost