Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα κλειστά παράθυρα...

Σελίδα : 1

smile

# 1 στις 2/4/2004
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 32
'Aρεσαν+: 0%

Τα κλειστά παράθυρα...

Ξεκίνησα να γράφω και δεν ήξερα πού θα έπρεπε να ταξινομήσω αυτό το κείμενο...αν υπήρχε κατηγορία "τα μαύρα μου τα χάλια", δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να αποφασίσω!
Απο την μια, αισθάνομαι ενοχές που "χάθηκα", αλλά η επαγγελματική διαστροφή -ομολογώ με μεταμέλεια, είμαι δημοσιογράφος- δεν μου επέτρεπε να ασχοληθώ με τίποτα άλλο τον τελαυταίο καιρό. Και να που βρέθηκα πάλι εδώ, ζητώντας εκτόνωση-βοήθεια-συμπαράσταση-σφαλιάρες, απο εσάς, ακριβώς λόγω επαγγελματικών!!!
Λοιπόν...έχετε αισθανθεί ποτέ ότι παίζετε στη δουλειά σας τον ρόλο του...άντε να μην πω την πιο αγαπημένη λέξη του νεοέλληνα!
Αυτό!!! Αυτό!
Κάνω μια δουλειά απαιτητική. Εξοντωτική. Την πονάω, αγωνίστηκα να τα καταφέρω, έφτυσα αίμα. Ξοδεύω 15 ώρες απο τη ζωή μου, ξυπνάω στις 04.00 το πρωί, κουβαλάω το άγχος στο σπίτι μου και σπάω τα νεύρα του άντρα μου καθημερινά. Δηλαδή, ό,τι κάνετε οι περισσότεροι απο εσάς.
Και να που βρέθηκα σήμερα, να πρέπει να αποδείξω μετά απο 8 χρόνια δουλειάς, ότι είμαι αντάξια για τα πιο μικρά απο αυτά που αφορούν την δουλειά μου. Το ξέρω ότι είμαι ασαφής, τα λέω μπερδεμένα, είναι όμως που αισθάνομαι θυμωμένη, έξαλλη και μ' ένα παράπονο τρελλό, που σ' αυτή την βρωμοελληνική πραγματικότητα, πάντα υπερισχύουν τα ρουσφέτια, οι "γλυψειματίες", οι ίντριγκες.
Κουράστηκα. Κουράστηκα να το παίζω Ρομπέν των Δασών για όσα έχω κερδίσει με την αξία μου. Κουράστηκα να με καπελώνουν κάτι αχρείοι τύποι που ποτέ δεν αγωνίστηκαν για τη δουλειά τους. Βαρέθηκα να πολεμάω για τα αυτονόητα. Τους σιχάθηκα όλους. Όλους. Και τα κυκλώματα και τις αδικίες και όλα...όλα. Θέλω να γυρίσω στην ηρεμία του χωριού μου, να φύγω απο αυτή την πόλη που με ρουφάει. Θέλω να κρίνομαι για αυτά που προσφέρω όχι για τις δημόσιες σχέσεις που κάνω. Απαιτώ να με αντιμετωπίζουν ως σοβαρή επαγγελματία-γιατί το κέρδισα....
Ξέρω, ξέσπασμα είναι. Όλοι έχετε αισθανθεί έτσι. Αύριο θα είμαι καλύτερα. Τώρα όμως, αισθάνομαι τόσο κουρασμένη. Τόσο παραιτημένη. Ανίσχυρη.
Συγγνώμη βρε παιδιά για το ψυχοπλάκωμα. Μέρα είναι θα περάσει...

PROBLEM

# 2 στις 3/4/2004
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851
Originally posted by smile
.... ζητώντας ......σφαλιάρες, .....!!!

Σφαλιάρες? εδώ ο καλύτερος σφαλιαρίστας του sxeseis!!!

Πάρε αυτή!, πάρε και αυτή!, πάρε και τούτη!, πάρε και μιά ανάποδη!, πάρε και μιά ακόμη να με θυμάσαι!, πάρε και μία να μην στην χρωστάω!, πάρε και μιά στον σβέρκο για να μην μου ξαναζητήσεις σφαλιάρες.!!!!!!

Originally posted by smileΛοιπόν...έχετε αισθανθεί ποτέ ότι παίζετε στη δουλειά σας τον ρόλο του.....
Κάνω μια δουλειά απαιτητική. Εξοντωτική. Την πονάω, αγωνίστηκα να τα καταφέρω, έφτυσα αίμα.

Αυτό που δεν άκουσα απο το στοματάκι σου είναι ότι την εργασία σου την αγαπάς, την λατρεύεις, ότι και αν αποφάσιζες να αλλάξεις εργασία, πάλι την ίδια θα έκανες.

Δεν έχω δεί κανέναν άνθρωπο να είναι απόλυτα ευχαριστημένος απο την εργασία του, κάθε εργασία έχει τα καλά της και τα άσχημα της. Το θέμα είναι κατά πόσο μας γεμίζει η εργασία που κάνουμε, κατά πόσο μας κάνει να νιώθουμε ολοκληρωμένοι.

Τον ρόλο του μα**κα, τον ζούμε πολλές φορές στην ζωή μας, αν δεν μας ευχαριστεί όμως το φωνάζουμε, το κάνουμε πανό στο σύνταγμα, δεν το γράφουμε στο κούτελο μας!!!!. Υπάρχει κάπου και το σχετικό άρθρο περί αχαριστίας, έχει άμεση σχέση και με τις επαγγελματικές σχέσεις.

Originally posted by smile.... κουβαλάω το άγχος στο σπίτι μου και σπάω τα νεύρα του άντρα μου καθημερινά. Δηλαδή, ό,τι κάνετε οι περισσότεροι απο εσάς.

Ο κανόνας ένας και γνωστός, " τα εν οίκο, ουκ εν δήμο".
Τώρα γιατί να μην τον αναγνωρίζουμε και ώς " τα εν δήμο, ούκ εν οίκο" είναι πιστεύω θέμα θέλησης.
Εχω δεχτεί αυτόν τον κανόνα και κάθε φορά στο σπίτι που περνάει απο το μυαλό μου η εργασία μου, σκέφτομαι ότι δεν θα μου "φάει" η εργασία το σπίτι μου.

.......πάντα υπερισχύουν τα ρουσφέτια, οι "γλυψειματίες", οι ίντριγκες.
.....καπελώνουν κάτι αχρείοι τύποι που ποτέ δεν αγωνίστηκαν για τη δουλειά τους. Βαρέθηκα να πολεμάω για τα αυτονόητα. Τους σιχάθηκα όλους. Όλους. Και τα κυκλώματα και τις αδικίες και όλα...όλα.

Ακόμη και τα ζώα έχουν βαρεθεί τον άνθρωπο που τα σφάζει, αλλά όλα παίζουν τον ρόλο τους, η φύση έχει την τέλεια ισορροποία, έχει τις λύσεις σε όλες τις ακρότητες, σκέψου και λίγο "φυσικά". Φυσιολογικά θα κατανοήσεις την ύπαρξη όλων αυτών που αναφέρεις.

Originally posted by smileΘέλω να γυρίσω στην ηρεμία του χωριού μου, να φύγω απο αυτή την πόλη που με ρουφάει. Θέλω να κρίνομαι για αυτά που προσφέρω όχι για τις δημόσιες σχέσεις που κάνω.

Αν όλοι μας ασχολούμασταν με την πραγματοποίηση των "θέλω" μας, θα κάναμε πιο όμορφο τον κόσμο μας. Υπάρχουν όμως αυτές οι στιγμές που τα ξεχνάμε και ασχολούμαστε με τα "θέλω" των άλλων. Εύχομαι να βρίσκεις κάθε μέρα τον χρόνο να ασχοληθείς με τα δικά σου "θέλω".

..... Αύριο θα είμαι καλύτερα. ..

Αύριο καλώς ήρθες....
Απόστολος.
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

blablaufo

# 3 στις 5/4/2004
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 15

Απ:σμιλε

Ειναι προφανες οτι η δουλεια σε πηρε απο κατω και δεν σου αρεσει.Η λυση λοιπον ειναι η αντιστροφη.Για το πως θα συμβει αυτο,θα πρεπει πρωτα να απαντησεις σε 2 ερωτηματα:Θεωρεις την δουλεια καλο η κακο πραγμα (γενικως)? Παντως,αν ηταν καλο δεν θα μας πληρωνανε για να δουλευουμε !!!
Στην συγκεκριμενη δουλεια σε θεωρουν απαραιτητη η ειναι απαραιτητη για σενα η δουλεια αυτη?
Αυτα προς το παρον και καλη δυναμη μεχρι να τα ξαναπουμε!
βλαβλαυφο

# 4 στις 5/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
αυριο,μολις σου ερθει η διαθεση να πας στη δουλεια....

ξαπλωσε αμεσως και περιμενε να σου περασει....

ηρεμησε... χαλαρωσε...
κανε μια αμαρτια(φαε ας πουμε ενα γλυκο)
κανε κατι αλλο τελος παντων...

θα δεις οτι με καθαρο μυαλο και χωρις θυμους, τα πραγματα θα φανταζουν
τουλαχιστον αντιμετωπισιμα....

antwnios

# 5 στις 5/4/2004
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 9

...Υπαρχουν και πορτες

......Ναι σκεψου οτι υπαρχουν και πορτες..
φαινεται οτι αγαπας την δουλεια σου...
φαινεται το πεισμα και η επιμονη σου...
φαινεται οτι με λιγη υπομονη θα τα καταφερεις.....και οχι μονο....
θα βρεις εκεινη την μισανοικτη πορτα που θα σε οδηγησει στην απολυτη επιτυχια.....
τοτε και η αξια σου και οι ικανοτητες σου
θα καταξιωθουν απο ολους.....
Τοτε ομως θυμησου να μην επιβαλεις αυτα που εχεις υποστει εσυ.............
Τοτε θυμησου να δωσεις τις ευκαιριες σε καποια ή καποιον που θαναι στη σημερινη σου θεση.............
τοτε θυμησου τα..........κλειστα παραθυρα.
γιατι και αυτοι που σημερα σε αδικουν ηταν στην θεση σου ...μα σημερα κανουν τα ιδια........ειναι η επαγγελματικη καταξιωση (κατα την γνωμη τους και την γνωμη του συστηματος).......................

RRRLGB

# 6 στις 8/4/2004
author
Ανδρας / 43 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 203
Το θέμα είναι κατά πόσο μας γεμίζει η εργασία που κάνουμε, κατά πόσο μας κάνει να νιώθουμε ολοκληρωμένοι. Δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα δεν γίνεται.Κάνουμε τα πάντα, για να πετύχουμε στη δουλειά μας και να φτιάζουμε ένα καλό όνομα. Δυστυχώς υπάρχουν και θα υπάρχούν οι κακές γλώσσες. Πρέπει να ξέρεις ότι όσοι φέρονται με πλάγιους τρόπους τα βρίσκουν όλα μπροστά τους.

Όλα εδώ πληρώνονται μην σκάς!!!!

malvina

# 7 στις 16/4/2004
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 167

Σήμερα είναι μια άλλη μέρα.

Ελπίζω σήμερα να είναι η άλλη μέρα που ξημέρωσε, για να μην πάρεις σοβαρά αυτά που θα σου γράψω.

Λοιπόν, από όλα όσα έγραψες, το καλύτερο είναι αυτό με το χωριό. Καλή ιδέα. Πας εκεί, στήνεις μια δική σου επιχείρηση, τύπου metropolis και γράφεις για τα νέα του χωριού. " ο κύριος τάδε, τον πιάσανε επ αυτοφόρω με την κυρία τάδε που είναι παντρεμένη με τον δήμαρχο κλπ και εμ πάση περίπτωση τι κράτος είναι αυτό που ο δήμαρχος πάει με την γυναίκα του μπήξε και του δείξε;;;!!!)
Πάντως, αν το χωριό σου δεν είναι κοντά στην θάλασσα, να μην πας, γιατί έρχεται καλοκαίρι. Σκέψου το από χειμώνα πάλι.

Τώρα όσον αφορά όλους αυτούς τους γλειψιματίες, ε, εντάξει. Σκέψου ότι κάποιο ποσοστό από αυτούς, ζει ανάμεσά μας. Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν (και μη χειρότερα!) Χωρίς αυτούς, δεν θα ήξερες ότι κάνεις καλά την δουλειά σου και χωρίς αυτούς, με ποιον θα σύγκρινες τον εαυτό σου; Με τους ισάξιους; δεν γίνεται. Πάντοτε χρειάζονται τα σκουλήκια της γης για να μας υπενθυμίζουν την αξία μας. Και κάτω από κάθε σκουλήκι υπάρχει και ένα ακόμα χειρότερο και πιο γλειώδες, οπότε,όλα τα σκουλήκια της γης είναι ευτυχισμένα. τι σκας; Είσαι ψηλά στην τροφική αλυσίδα για να σε φάνε έτσι απλά. Έχεις το πάνω χέρι. Χαλάρωσε.

malvina

# 8 στις 16/4/2004
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 167

Τουλάχιστον δεν βγήκα...

Τουλάχιστον δεν βγήκα έξω από το θέμα, γιατί με διαγράφουν όταν δεν γράφω σωστά την έκθεση!!!!

Λοιπόν, η ζωή είναι δύσκολη και όλες οι κακοτοπιές στη δουλειά είναι για να βγαίνουμε πιο δυνατοί και να βρίσκουμε τρόπους διαφυγής και τρόπους να παίρνουμε αυτό που θέλουμε, όπως στα φόρουμς για παράδειγμα, που απαγορεύονται κάποια πράγματα, καλώς ή κακώς, μπορούμε να πούμε αυτό που θέλουμε, με άλλο τρόπο, όταν ο ένας δεν είναι αρεστός.

Έτσι και στη ζωή, όταν έχουμε ανθρώπους που θέλουν να χαντακώσουν την προσωπικότητά μας, ή γλειψιματίες που "φαίνονται" περισσότερο ή περνάει το δικό τους με ύπουλα μέσα, πάντοτε υπάρχει τρόπος να τους εκτοπίσουμε, εφόσον χρησιμοποιήσουμε το λίγο μυαλό που μας έδωσε ο Θεός, για να νικήσουμε "τους κακούς δαίμονες" και να φανεί η αξία μας! Βέβαια, μερικές φορές, νομίζουμε ότι έχουμε αξία, ενώ δεν έχουμε. Αυτό όμως, είναι ένα άλλο θέμα, και για να μην διαγραφώ πάλι, θα πρέπει να πω, χωρίς καμία τελεία, και χωρίς τελίτσες, ότι καλή μου κοπέλα, υπομονή και πάλη, μια χαρά είναι το επάγγελμά σου και ότι κρίση και αν περνάς θα σου περάσει, καλά δεν τα είπα; Ευχαριστώ.

smile

# 9 στις 16/4/2004
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 32
Να 'στε καλά βρε παιδιά...

Τελικά δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απο το να αφήνεις αυτά που σε απασχολούν να βρίσκουν διέξοδο. Ήθελα κάποιον να με "κανακέψει", να μου πει ότι οι "κακοί" δεν θα νικήσουν!!! Και εσείς το κάνατε...ευχαριστώ.
"...κύκλος είναι και γυρίζει..."
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε