Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αυτό που θέλουν οι γυναίκες

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

mavri_orxidea

# 101 στην 1/3/2012
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.147
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by hns1602
Τι θέλουν πραγματικά οι γυναίκες; Γιατί κατηγορούνται ως ανικανοποίητες; Γιατί γκρινιάζουν; Πότε και γιατί ζηλεύουν; Τι θέλουν επιτέλους; Γιατί άλλα λένε, άλλα εννοούν και άλλα κάνουν;

Σίγουρα αρκετούς σας έχουν προβληματίσει οι ανωτέρω ερωτήσεις. Και σίγουρα, οι γυναίκες μπορούν πολύ πιο εύκολα να απαντήσουν στα ανωτέρω… οι άντρες όμως;

Θα ήταν πολύ εύκολο να γράψω τι είναι αυτό που θέλουν οι άντρες… καθότι είναι πολύ συγκεκριμένα και σαφή τα όσα θέλουν… με τις γυναίκες όμως δε συμβαίνει το ίδιο…

Γιατί λοιπόν οι γυναίκες είναι τόσο μυστήριες για αρκετούς και τόσο απρόβλεπτες;

Ιδού οι απαντήσεις:
1) Δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες… γιΆ αυτό και κάθε μία ενδέχεται να αντιδράσει διαφορετικά σε συγκεκριμένες συμπεριφορές… Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένα πράγματα, τα οποία αφορούν όλες τις γυναίκες:

2) Η γυναίκα δε θέλει παραμύθια. Με αυτά μπορεί να τρέφεται, αλλά όταν τα λόγια είναι παραμύθια, αυτό δεν αργεί να φανεί και απογοητεύεται και κατηγορεί τους άντρες και τότε διαιωνίζει την έκφραση που παρομοιάζει το αντίθετο φύλο με τα γνωστά συμπαθή τετράποδα…

3) Η γυναίκα θέλει να την ακούν… ειδικά όταν την ενοχλεί κάτι, έχει πολλά να δείξει και λίγα να πει, μάθετε λοιπόν να την αφουγκράζεστε… Ο λόγος που δε μιλάει, είναι επειδή δεν περιμένει κατανόηση… Όταν μάθετε να την κατανοείτε, θα σας μιλάει για τα πάντα…

4) Μία γυναίκα μπορεί να είναι ευχαριστημένη από τη σχέση της, ακόμα και αν της αφιερώσετε μόνο 5 λεπτά από το χρόνο σας μέσα στην ημέρα… αρκεί τα 5 αυτά λεπτά να είναι γιΆ αυτήν…

5) Το μυστήριο σε έναν άντρα, αρχικά μπορεί να λειτουργεί ως μαγνήτης, στην πορεία όμως κουράζει και απομακρύνει μια γυναίκα… γιΆ αυτό μη φοβάστε να μιλάτε, μοιραστείτε, εκφραστείτε… θα σας καταλάβει καλύτερα… και αμφότεροι θα απολαύσετε τα οφέλη…

6) Η γυναίκα που παραπονιέται δεν το κάνει από χόμπυ… συνήθως είναι ερωτευμένη… μην την αποπαίρνετε…

7) H γυναίκα που σας γράφει, δεν κάνει παιχνιδάκια… στην ουσία δεν ενδιαφέρεται για εσάς… της είστε αδιάφορος…

8) Η γυναίκα που γουστάρει… τρέχει… και το δείχνει… μην το εκμεταλλεύεστε… θα γυρίσει εναντίον σας…

9) Η γυναίκα που φεύγει από μία σχέση, είναι ΠΑΝΤΑ επειδή δεν καλύπτεται, τουλάχιστον συναισθηματικά… αν δε νιώθετε κάτι λοιπόν γιΆ αυτήν, καλύτερα να την αφήσετε ελεύθερη, θα σας ευγνωμονεί αργότερα… Αν έχετε αισθήματα γιΆ αυτήν, καλά θα κάνετε να της τα δείχνετε με όποιο τρόπο μπορείτε…

10) Η γυναίκα θέλει φροντίδα, θέλει να νιώθει ότι τη νοιάζεστε και τη σκέφτεστε… και δε χρειάζονται πολύπλοκα πράγματα, απλές καθημερινές κινήσεις είναι αρκετές…

11) Η γυναίκα θέλει επιβεβαίωση, δε χρειάζονται μεγάλα, αλλά αληθινά λόγια… γιΆ αυτό μη λυπάστε τα γλυκόλογα, τζάμπα είναι… θέλει να νιώθει ποθητή, κάνετε καμία φιλοφρόνηση, της ανεβάζει τη διάθεση…

12) Φροντίστε να μη δείχνετε τον ενθουσιασμό σας για άλλες γυναίκες μπροστά της… οι περισσότερες γυναίκες λειτουργούν ανταγωνιστικά και συγκρίνουν… θα έχετε πρόβλημα...

Και τέλος… το σημαντικότερο όλων… οι γυναίκες είναι σαν τα λουλούδια, αν τους φερθείς με τρυφερότητα και τα ποτίσεις σωστά, θα ανθίσουν και θα σου δώσουν τους καρπούς τους… αν τα αμελήσεις, θα μαραθούν…

Οι γυναίκες δεν είναι δύσκολες, αν τους δώσετε αυτά που χρειάζονται, θα σας το ανταποδώσουν και θα σας λατρέψουν!

Αφορμή για το συγκεκριμένο θέμα, υπήρξε το ίδιο το site και τα θέματα που αναρτώνται καθημερινά γύρω από τις σχέσεις των δύο φύλων...

Τα σχόλια λοιπόν... δικά σας!

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

hns1602

# 102 στις 2/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.719

Παράθεση:
Originally posted by __John__
Πιστεύω, αυτό που μπορεί να λατρέψει μια γυναίκα, μπορεί να ξενερώσει απίστευτα μια άλλη.
Λίστες με το "τι θέλουν οι γυναίκες" δεν παίζουν, εφόσον η γυναικεία λογική με τα γυναικεία ένστικτα συχνά αποκλίνουν κατά πολύ, τα αγαπητά αυτά πλάσματα τείνουν διόλου σπάνια να μη γνωρίζουν, ούτε τα ίδια, συνειδητά τουλάχιστον, τις πραγματικές τους επιθυμίες και ανάγκες.
Είπαν κάποιοι, αν αγαπάς θα κάτσεις να αφουγκραστείς τον άλλο και θα προσπαθήσεις να τον καταλάβεις. Ακόμα κι αν ο ίδιος δε μπορεί ή δε θέλει. Ένας συνεχής αγώνας είναι και η σχέση, όσο και καλά να παίξεις μπορεί να φας τα μούτρα σου. Αν έχεις δύναμη όρεξη και προσαρμοστικότητα βλέπεις και προχωράς.

Κοιτάξτε μόνο τι θα κάνετε αν γίνεται μάνες και κάνετε γιους... Γιατί ο κάθε μαμάκιας έχει/είχε την αντίστοιχη μάνα. ΠΑΝΤΑ.

Koίτα... όπως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έτσι και οι γυναίκες έχουν διαφορές... ωστόσο υπάρχουν συγκεκριμένοι κώδικες που είναι κοινοί για κάθε γυναίκα... εγώ αυτούς τους κώδικες παρέθεσα... και πίστεψέ με, ισχύουν για όλες... είτε το ξέρουν οι ίδιες, είτε όχι...

...Διότι συμφωνώ μαζί σου στο ότι οι γυναίκες πολλές φορές δεν ξέρουν ακόμα και οι ίδιες τι θέλουν... έχω την εντύπωση όμως ότι αυτό αφορά μικρότερες ηλικίες... όσο η γυναίκα μεγαλώνει, μαθαίνει να αναγνωρίζει καλύτερα τι την κάνει ευτυχισμένη και κατασταλάζει σε αυτά που θέλει... πάλι αυτό όμως κανόνας δεν είναι...

Όσο για τις σχέσεις... πιστεύω ότι από πολύ νωρίς η σχέση δείχνει τη δυναμική της, ανεξάρτητα εάν θέλουμε να το παραδεχθούμε ή όχι... το αν θα φάμε τα μούτρα μας ή όχι, επίσης το ψιλιαζόμαστε εκ των προτέρων... αλλά πολλές φορές πάμε γυρεύοντας... το όλο θέμα δεν το βλέπω ως ένα συνεχή αγώνα... με αγχώνει λίγο αυτή η έκφραση...

Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλή, αν με θέλει και τον θέλω... όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες... και ότι και αν προκύψει... όλα εξαρτώνται από αυτό... από το πόσο τον θέλω και πόσο με θέλει...

Παράθεση:
hns μεγαλώνοντας με δυο αδερφές, ξαδέρφες, συμμαθήτριες και φίλες, αργότερα συμφοιτήτριες, ερωμένες, συναδέλφους, (προσπαθείς να) αναπτύσσεις εφόσον είσαι πρόθυμος (και σ' αρέσει κιόλας) κεραίες για να μπορείς να διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές μπαίνεις στο τρυπάκι, να σου λένε/δείχνουν ξεκάθαρα τι θέλουν και να αναρωτιέσαι: "χμμμ τι να εννοεί τώρα;"
Είναι μπέρδεμα η ιστορία και μερικές φορές έχω την εντύπωση, πως όσο πιο βαθειά μπαίνεις μέσα τόσο χάνεσαι αντί να βρίσκεις την άκρη. Μια και κάθε γυναίκα είναι τόοοοοσο διαφορετική από κάθε άλλη, γιαυτό και πρέπει να προσαρμόζεσαι στο δικό της τρόπο να στέλνει μηνύματα, για να τα λαμβάνεις και μεταφράζεις σωστά. Ας είναι. Αυτό σας κάνει και μοναδικές!
Εσείς μεταξύ σας μπορείτε και συνεννοείστε εύκολα συνήθως, πιστεύω κι αυτό στην εξέλιξη οφείλεται, θα επιστρέψω στο παράδειγμα των προγόνων μας, που οι άντρες κυνηγούσαν και πολεμούσαν και οι γυναίκες μεγάλωναν τα παιδιά. Έτσι ανέπτυξαν την ικανότητα της ενσυναίσθησης (<-- αυτό μου έβγαλε το google translate για empathy, μια και η λέξη εμπάθεια έχει άλλη σημασία). Όπως και να χει, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Σε μερικές χιλιάδες χρόνια (αν το ανδρικό φύλο δεν έχει εκλείψει) θα μπορούμε να συνεννοούμαστε, επομένως να καταλαβαίνουμε και τι θέλει μια γυναίκα!

Ώστε έχεις εμπειρία βλέπω με το αντίθετο φύλο... λογικό είναι να μπερδεύεσαι... αφού οι γυναίκες συνήθως άλλα λέμε και άλλα εννοούμε... άντε να καταλάβεις πότε μιλάμε ξεκάθαρα... και αυτό όμως εν καιρώ το καταλαβαίνεις... μαθαίνεις να αποκωδικοποιείς την κάθε γυναίκα...

Να θυμάσαι το εξής... ότι και να λέει η κάθε γυναίκα... τα πάντα καθρεφτίζονται στη συμπεριφορά της... δεν μπορεί π.χ. μία να στο παίζει άνετη σε κάποιο θέμα και να βλέπεις εκ των πραγμάτων ότι τη ζώνουν τα φίδια... λάθος μήνυμα προσπαθεί να σου περάσει...

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να καταλάβετε τις γυναίκες... να συζητάτε μαζί τους για τα πάντα... έτσι ώστε να έχουν το θάρρος να σας ανοιχτούν και να σας εκμυστηρευτούν πολλά...
Αυτή τη συμπεριφορά από μέρους σας, οι γυναίκες την ερμηνεύουν ως ενδιαφέρον για τις ίδιες... ως κατανόηση στα ζητήματά τους και νιώθουν μια κάποια ασφάλεια δίπλα σας...
Όλα αυτά μεταφράζονται σε καλύτερη διάθεση και λιγότερα προβλήματα...

Θα σου πω και συνηθισμένο παράδειγμα...
Όταν οι γυναίκες βλέπουν ότι υπάρχει άπλετος χρόνος στη ζωή σας για το γυμναστήριό σας, τις παρέες σας, τα χόμπυ σας, τα γκατζετάκια σας... και δεν υπάρχει χρόνος για μία ειλικρινή συζήτηση λίγων λεπτών (τα 5 λεπτά για τα οποία έχω ήδη μιλήσει) ή υπάρχει χρόνος μόνο εάν και εφόσον περισσέψει... ε, τότε οι γυναίκες κλείνονται στον εαυτό τους... απομακρύνονται... βλέπουν φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν κλπ. και μη μου πεις ότι οι άντρες που ενδιαφέρονται δεν τα κάνουν αυτά... όλοι λίγο ή πολύ τα έχετε κάνει κάποια στιγμή στη ζωή σας...
I want a perfect body... I want a perfect soul...

hns1602

# 103 στις 2/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI
Παρεμπιπτόντως, το playstation3 ειναι και καταπληκτικο Blu-Ray player! Να δεις εικονα σε full-HD να θες να μπεις μέσα!
Για να μην σου πω οτι με το καινουργιο firmware που βγαλανε μπορείς να δεις και Blu-Ray 3D!

Επιβεβαιώνω το πρώτο!

Για 3D δεν ξέρω... αλλά φαντάζομαι...

Ας μην ξεχνάμε ότι ένα πλεονέκτημα των παιχνιδιών τύπου playstation είναι ότι διατηρούν την εγκεφαλική λειτουργία σε υψηλά επίπεδα εγρήγορσης...

flat_line

# 104 στις 2/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.978

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI
Παρεμπιπτόντως, το playstation3 ειναι και καταπληκτικο Blu-Ray player! Να δεις εικονα σε full-HD να θες να μπεις μέσα!
Για να μην σου πω οτι με το καινουργιο firmware που βγαλανε μπορείς να δεις και Blu-Ray 3D!

Επιβεβαιώνω το πρώτο!

Για 3D δεν ξέρω... αλλά φαντάζομαι...

Ας μην ξεχνάμε ότι ένα πλεονέκτημα των παιχνιδιών τύπου playstation είναι ότι διατηρούν την εγκεφαλική λειτουργία σε υψηλά επίπεδα εγρήγορσης...

Τώρα με αυτό που έγραψες θα θεωρηθείς ανώριμη, ανεύθυνη, και δεν ξέρω τι
άλλο.
Πάντως αφού έτσι και αλλιώς μου κόλλησαν την ταμπέλα, να ομολογήσω ότι
γουστάρω και κάτι παιχνίδια στο fb, όταν είμαι κουρασμένος και θέλω να
ξεσκάσω παίζω λίγο castle Ville. Το συστήνω σε όλους εσάς τους ανώριμους
λοιπόν, που δεν χάσατε ποτέ την επαφή με το παιδί μέσα σας.

flat_line

# 105 στις 2/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Ώστε έχεις εμπειρία βλέπω με το αντίθετο φύλο... λογικό είναι να μπερδεύεσαι... αφού οι γυναίκες συνήθως άλλα λέμε και άλλα εννοούμε... άντε να καταλάβεις πότε μιλάμε ξεκάθαρα... και αυτό όμως εν καιρώ το καταλαβαίνεις... μαθαίνεις να αποκωδικοποιείς την κάθε γυναίκα...

Να θυμάσαι το εξής... ότι και να λέει η κάθε γυναίκα... τα πάντα καθρεφτίζονται στη συμπεριφορά της... δεν μπορεί π.χ. μία να στο παίζει άνετη σε κάποιο θέμα και να βλέπεις εκ των πραγμάτων ότι τη ζώνουν τα φίδια... λάθος μήνυμα προσπαθεί να σου περάσει...

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να καταλάβετε τις γυναίκες... να συζητάτε μαζί τους για τα πάντα... έτσι ώστε να έχουν το θάρρος να σας ανοιχτούν και να σας εκμυστηρευτούν πολλά...
Αυτή τη συμπεριφορά από μέρους σας, οι γυναίκες την ερμηνεύουν ως ενδιαφέρον για τις ίδιες... ως κατανόηση στα ζητήματά τους και νιώθουν μια κάποια ασφάλεια δίπλα σας...

Όταν οι γυναίκες βλέπουν ότι υπάρχει άπλετος χρόνος στη ζωή σας για το γυμναστήριό σας, τις παρέες σας, τα χόμπυ σας, τα γκατζετάκια σας... και δεν υπάρχει χρόνος για μία ειλικρινή συζήτηση λίγων λεπτών (τα 5 λεπτά για τα οποία έχω ήδη μιλήσει) ή υπάρχει χρόνος μόνο εάν και εφόσον περισσέψει... ε, τότε οι γυναίκες κλείνονται στον εαυτό τους... απομακρύνονται... βλέπουν φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν κλπ. και μη μου πεις ότι οι άντρες που ενδιαφέρονται δεν τα κάνουν αυτά... όλοι λίγο ή πολύ τα έχετε κάνει κάποια στιγμή στη ζωή σας...

Σωστότατη!
Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα παραπάνω αυτό είναι λίγο δύσκολο για τον
άνδρα.
Διότι η γυναίκα όσο θα ανοίγεται, θα εμβαθύνει όσο αφορά τις διάφορες
αποχρώσεις των συναισθημάτων της. Αυτό συνήθως είναι κουραστικό για τον
άνδρα που δεν έχει διαπαιδαγωγηθεί να εστιάζει στον εσωτερικό κόσμο των
συναισθημάτων.
Πολύ μου αρέσει το θέμα και η εξέλιξή του hns, συγχαρητήρια.

daka2010

# 106 στις 2/3/2012
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:
...

...

ποσο συμφωνω

daka2010

# 107 στις 2/3/2012
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Πόσο χαίρομαι με some κα ΧΑΙ .
Για τέτοιες στιγμές χαίρομαι που είμαι μέλος του σχέσεις.
Μπράβο ρε παιδιά, χίλια μπράβο και στους δυο.

hns1602

# 108 στις 3/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
1. Και εδω εχω ενσταση στην αναγνωση των συμπεριφορων των γυναικων. Δεν ειναι καθολου ευκολο σε μια γυναικα να φυγει απο μια σχεση της οποιας μορφης, γιαυτο και δινει και αφθονο χρονο, και πολλαπλες ευκαιριες, χωρις να κουραζεται, και χωρις να δεχεται ευκολα πως μια σχεση τελειωσε, η παει προς τα εκει, ακομη και οταν εξωφθαλμα ο αντρας με καποιες συμπεριφορες του την εχει καταβαραθρωσει. Βεβαιως, μετα απο καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα το παιρνει αποφαση, και οταν γινει αυτο φευγει μεν, αλλα συνεχιζοντας να κοιτα πισω της μηπως και ξανακολλησει το γυαλι που εσπασε.

2. Το μαυρο δακρυ αγαπητη μου, το χυνουν ολοι-ες αυτοι που εχουν υπερμετρες απαιτησεις ευθυς εξ αρχης μπαινοντας σε μια σχεση. Συνηθως ειναι οι γυναικες. Δεν υπαρχει για μενα απεχθεστερη γυναικεια εκφραση απο την "κοιτα, εγω θελω σοβαρη σχεση", απο το πρωτο κιολας ραντεβου, και πολλες φορες ακομη χειροτερα, κατα την διαρκεια της πρωτης πρωτης επαφης και προσπαθειας γνωριμιας.

3. Σε καθε περιπτωση αγαπητη μου, οφειλω να ομολογησω πως χαιρομαι ιδιαιτερα καθε φορα που τυχαινει να ανταλλασω αποψεις μαζυ σου, μιας και ειστε σπανιες οι κυριες που μπορουν να συζητησουν και να αντιπαρατεθουν ηρεμα και χωρις κραυγες, ειρωνειες, και κλασσικες αγαμητες συμπεριφορες εδω μεσα, οταν διαφωνουν με διατυπουμενες κατα καιρους αντιθετες με τις δικες τους αποψεις.

1. Ακριβώς... η γυναίκα παραμένει στη σχέση μέχρι αυτή (η σχέση) να πιάσει πάτο... διαφορετικά δεν το παίρνει απόφαση...

Μόνο μία ένσταση έχω...
Το αν θα κοιτάξει ξανά πίσω, εξαρτάται από την κάθε γυναίκα... προσωπικά δεν έχω κοιτάξει ποτέ πίσω, ακριβώς επειδή όταν τελειώνει κάτι φροντίζω να το "λήγω" και μέσα μου... αντίθετα, έχω γίνει δέκτης "επιστροφών"... τις οποίες επιστροφές δεν δέχθηκα...
Οι άντρες οφείλετε να ξέρετε ότι δεν είμαστε όλες οι γυναίκες ικανές για πήγαινε-έλα... κάποιες ξενερώνουμε απίστευτα με συμπεριφορές τύπου κρύο-ζέστη... και αν κάποτε τρέχαμε για κάποιο "κελεπούρι" δε σημαίνει ότι θα το κάνουμε αιωνίως... άλλωστε, αν θέλουμε συντροφιά, υπάρχουν πάντα πρόθυμοι άντρες να μας γεμίσουν τον ελεύθερο χρόνο μας... περσινά ξινά σταφύλια θα τρώμε;

2. Αυτή η έκφραση περί σοβαρής σχέσης είναι μία καραμέλα που χρησιμοποιούν γυναίκες ανεξαρτήτου (δυστυχώς) ηλικίας... και τη σιχαίνομαι...

Υποδεικνύει γυναίκες που τα 'χουνε ψιλοχαμένα στoν τομέα του φλερτ... νομίζοντας πως έτσι προστατεύουν τον εαυτό τους από τσακάλια του είδους, στην ουσία γελοιοποιούνται και τρομάζουν ακόμα και το καλοπροαίρετο αρσενικό που το μόνο που θέλει στο κάτω-κάτω είναι ένα χαμόγελο, μία ωραία παρέα και σεξάκι όποτε θελήσει... φυσιολογικά πράγματα δηλαδή...

3. Χαίρομαι και εγώ ιδιαιτέρως να σε διαβάζω και να ανταλλάσσουμε απόψεις... ειδικά επειδή έχεις αποδείξει εδώ μέσα ότι είσαι ένας εκ των ελαχιστότατων αντρών με παντελόνια, από τη στιγμή που υποστηρίζεις τις θέσεις σου και δε χαρίζεις κάστανα σε κανέναν... Δε θα μπορούσες να ήσουν και αλλιώς άλλωστε, αφού είσαι Βορειοελλαδίτης (αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει).

# 109 στις 3/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
ειδικά επειδή έχεις αποδείξει εδώ μέσα ότι είσαι ένας εκ των ελαχιστότατων αντρών με παντελόνια, από τη στιγμή που υποστηρίζεις τις θέσεις σου και δε χαρίζεις κάστανα σε κανέναν...

Αυτο που θελουν οι γυναικες

__John__

# 110 στις 4/3/2012
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Γερμανία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 218

Παράθεση:

Καταλαβαίνω τι εννοείς με τη συζήτηση και συμφωνώ αν μπορεί να γίνεται στο ίδιο μήκος κύμματος. Ο αποστολέας και ο αποδέκτης να χρησιμοποιούν τον ίδιο κώδικα. Αυτό το μαγικό κλειδί που ανοίγει τα μυαλά.
Μου έχει τύχει να προσπαθώ να συνεννοηθώ και να καταλάβω μια γυναίκα και να φαίνεται πρακτικά αδύνατο. Και πίστεψέ με το προσπάθησα. Είχαμε σχέση σχεδόν ένα χρόνο, αλλά ποτέ δεν ήμασταν πραγματικά... "μαζί". Τότε ερμήνευα τη συμπεριφορά της ως ανώριμη (όχι δεν ήθελα να ρίξω το βάρος σαυτήν, προσπαθούσα να βρω μια εξήγηση). Τώρα σκέφτομαι ότι ίσως εγώ φταίω που δε κατάφερα να την ξεκλειδώσω, ή εν τέλει απλώς αδιαφορούσε (αν και υποστήριζε το αντίθετο). Δε ξέρω, δε θα μάθω και ποτέ. Όπως είπες και πριν, πρέπει να θέλουν και οι δύο...

Παράθεση:

Καλά η αδιαφορία είναι mega killer για οποιοδήποτε τύπο σχέσης, ερωτική, φιλική, γονέα με παιδί κ.ο.κ.
Καμιά φορά οι άντρες παρασυρόμαστε από την ορμή της ημέρας και ψιλοξεχνιόμαστε. Δεν πρόκειται όμως περί αδιαφορίας. Καλό είναι πριν αρχίσεις να βλέπεις τα φαντάσματα, να επισημάνεις κι εσύ ότι κάτι δε σου κάθεται καλά και όχι να κάτσεις παρεξηγημένη στη γωνία, περιμένοντας να πιάνω πάντα πουλιά στον αέρα. Μόνοι μας δε τα πιάνουμε όλα (ναι ξέρω, γυρίζουμε σε κύκλο). Εννοώ ότι για να πλησιάσουμε το γλυκό, περίεργο, χαοτικό, γοητευτικό, πονηρούτσικο μυαλουδάκι σας, χρειαζόμαστε κάποιες γέφυρες. Ή μια Κερκόπορτα.

Παράθεση:
Originally posted by flat_line

Σωστότατη!
άνδρα.
συναισθημάτων.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι μόνο θέμα της φύσης μας, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουμε διαπαιδαγωγηθεί και κάτι ανάλογο. Και ξεκινάει από μικρή ηλικία. Όταν τα μικρά κορίτσια παίζουν μαμά και παιδιά, εμείς τριγυρνάμε με τα αυτοκινητάκια και τα όπλα. Αργότερα μαθαίνουμε ότι οι άντρες είναι σκληροί, δεν κλαίνε, με αποτέλεσμα η ευαίσθητη συμπεριφορά και η ενσυναίσθηση (την έμαθα την καινούρια λέξη ), να έρχονται συχνά σε αντίθεση με αυτά που έχουμε γαλουχηθεί ως ανδρισμό.
Ίσως πρέπει να αποδεχθούμε και την θηλυκή μας πλευρά (προς Θεού δεν εννοώ τίποτα σεξουαλικό, αλλά σε συναισθηματικό επίπεδο). Ξέρω ότι για πολλούς ακούγεται ξενέρωτο και αδερφίστικο και γιαυτό ακριβώς η ιδέα τρομάζει αρκετούς άνδρες, κυρίως και για την εικόνα που θα δίνουν στις γυναίκες.
Πιστεύω είναι πράγματι αλήθεια ότι κάθε άνθρωπος κρύβει μέσα του (επαναλαμβάνω, σε μορφή συναισθηματικού κόσμου) έναν άνδρα και μια γυναίκα, τον ένα περισσότερο, τον άλλο λιγότερο και η εξερεύνηση του συμπληρωματικού συναισθηματικού εαυτού βοηθάει στην εξέλιξη και κατανόηση του ίδιου ως σύνολο, καθώς και την επικοινωνία του με τους άλλους (τι είπα ρε φίλε ).

Και μένα μου αρέσει η συζήτηση Flat, οτιδήποτε βοηθάει σε ασφαλείς καταδύσεις στα άδυτα της γυναικείας ψυχής, ευπρόσδεκτο.

flat_line

# 111 στις 4/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Και μένα μου αρέσει η συζήτηση Flat, οτιδήποτε βοηθάει σε ασφαλείς καταδύσεις στα άδυτα της γυναικείας ψυχής, ευπρόσδεκτο.

Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά αλλά θα δημιουργηθεί χάος στο θέμα.
Να θυμάσαι πάντως, εξαιρετικής σημασίας είναι και ποια γυναίκα έχεις
απέναντί σου.

KLELIA22

# 112 στις 4/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
.. μωρε δεν τα διαβασα και ολα...
αλλα ρε κοριτσα...

καθε γυναικα διαφορετικες αναγκες εχει...

πιχι...

... δεν πολυ καιγομαι να με συναισθανεται...
και να κατσει να με ακουει να γκρινιαζω....
και να βριζω την μπηξε/δειξε στη δουλεια... κλπ κλπ...
αμα ο αντρας δουλευει με διπλο καρμπυρατερ...
τα χει καταλαβει απο τον τροπο που τον κοιταξες σε τι φαση εισαι..

σε ευθυγραμιζει, σε ζυγοσταθμιζει...
και εισαι σενια!

χωρις πολλες αναλυσεις κλπ κλπ...
εχουμε και φιλες απο το δημοτικο για μπιρι μπιρι....

flat_line

# 113 στις 4/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22
.. σε ευθυγραμιζει, σε ζυγοσταθμιζει...
και εισαι σενια!

Τι είναι αυτό?

¶βυσσος η ψυχή της γυναίκας τελικά

somebody961

# 114 στις 4/3/2012
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22
..

... δεν πολυ καιγομαι να με συναισθανεται...
και να κατσει να με ακουει να γκρινιαζω....
και να βριζω την μπηξε/δειξε στη δουλεια... κλπ κλπ...

αμα ο αντρας δουλευει με διπλο καρμπυρατερ...
τα χει καταλαβει απο τον τροπο που τον κοιταξες σε τι φαση εισαι..

σε ευθυγραμιζει, σε ζυγοσταθμιζει...
και εισαι σενια!

Σε κάνει με μια ματιά να βλέπεις ότι οι μπήξε/δείξε στη δουλειά είναι υποθέσεις ηλίθιες.
Και ότι σημασία έχουν οι στιγμές της ΤΩΡΑ μαζί του.

Και ότι δεν αξίζει να τις χαλάς με τις ζωές των άλλων.

Γιατί, ότι και αν πιπιλάμε εδώ με σχετικές θεωρίες και 'θέσεις' της κατηγορίας : "να λες ή να μη λες στον άλλον το τι σε απασχολεί - του επιπέδου που έθιξε η Κλέλια",
και οι ίδιες οι γυναίκες ξέρουν καλά ότι είναι 'πασατέμπος' και χάσιμο χρόνου σε μια σχέση που, όταν δεν συντηρείται με τεχνητή αναπνοή (συμβιβασμοί σοβαροί εκατέρωθεν),
το τέλος το βλέπει.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

hns1602

# 115 στις 5/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση

Παράθεση:

Σωστότατη!
άνδρα.
συναισθημάτων.

Τι ακριβώς είναι δύσκολο για τον άντρα; Να ακούσει κάτι που θα τον κάνει να νιώσει άβολα (επειδή όπως λες δεν έχει μάθει να λειτουργεί έτσι) ή φοβάται πως θα πιεστεί να κάνει ακριβώς αυτό (δηλαδή να εστιάσει και αυτός στον εσωτερικό του κόσμο; )

Θεωρώ κλειδί την ισορροπία σε όλα... δηλαδή δεν νοείται μία γυναίκα, όσο θα ανοίγεται όπως λες, να εμβαθύνει διαρκώς στα συναισθήματά της... κάτι τέτοιο ακούγεται κουραστικό... το να γίνεται αυτό όμως χωρίς υπερβολές, δίνει στο αρσενικό την επιβεβαίωση που θέλει...

Παράθεση:
Από το μέλος flat_line
...
Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά αλλά θα δημιουργηθεί χάος στο θέμα.
Να θυμάσαι πάντως, εξαιρετικής σημασίας είναι και ποια γυναίκα έχεις
απέναντί σου.
...

Χάος; Δε νομίζω... κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο...

Όσο για τη γυναίκα, σίγουρα έχει σημασία τόσο το πόσο ζεστά βλέπει το ταίρι της, όσο και το τι μπορεί ή θέλει να δώσει... άλλωστε, δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες δυνατότητες...

Εύλογα θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει την έμπνευση του καθενός από το ταίρι του... αν υποθέσουμε ότι αυτή η έμπνευση είναι δεδομένη, όπως επίσης και το ενδιαφέρον της άλλης πλευράς... πάλι το αποτέλεσμα διαφέρει... διότι άλλοι σου δίνουν μέχρι ενός σημείου και άλλοι στα δίνουν όλα...

Αν αυτό γίνεται ασυνείδητα, τότε άλλο ενδέχεται να είναι το "όλα" το δικό μου και άλλο το δικό σου...

Κάποιες σχέσεις χαλάνε ακριβώς γι' αυτό... επειδή τα μέλη τους είναι διαφορετικών δυνατοτήτων και αυτό δεν φαίνεται αμέσως... θέλει καιρό... ίσως και αρκετούς μήνες... επειδή τότε που δεν υπάρχει πια ο αρχικός ενθουσιασμός, ξεκαθαρίζουν πολλά...

achinos

# 116 στις 5/3/2012
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762

Παράθεση:

Αν αυτό γίνεται ασυνείδητα, τότε άλλο ενδέχεται να είναι το "όλα" το δικό μου και άλλο το δικό σου...

Κάποιες σχέσεις χαλάνε ακριβώς γι' αυτό... επειδή τα μέλη τους είναι διαφορετικών δυνατοτήτων και αυτό δεν φαίνεται αμέσως... θέλει καιρό... ίσως και αρκετούς μήνες... επειδή τότε που δεν υπάρχει πια ο αρχικός ενθουσιασμός, ξεκαθαρίζουν πολλά...

Αααα, συμφωνω απολυτως...χαρουμενο ψαρακι...
Το χειροτερο...πλεονεκτημα που μπορεις να αποκτησεις με τον καιρο...ειναι να το καταλαβαινεις την...τριτη φορα...

# 117 στις 5/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ θα σου πω αυτά που θέλουν οι γυναίκες με τους στίχους του τραγουδιού που παραθέτω!

http://www.youtube.com/watch?v=U2ReqwUFhrI&feature=related

hns1602

# 118 στις 5/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by kapa3

Παράθεση:
ειδικά επειδή έχεις αποδείξει εδώ μέσα ότι είσαι ένας εκ των ελαχιστότατων αντρών με παντελόνια, από τη στιγμή που υποστηρίζεις τις θέσεις σου και δε χαρίζεις κάστανα σε κανέναν...

Αυτο που θελουν οι γυναικες

Kαι όταν το βρουν... δεν μπορούν να το πιστέψουν!

# 119 στις 6/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Τώρα με αυτό που έγραψες θα θεωρηθείς ανώριμη, ανεύθυνη, και δεν ξέρω τι
άλλο.
Πάντως αφού έτσι και αλλιώς μου κόλλησαν την ταμπέλα, να ομολογήσω ότι
γουστάρω και κάτι παιχνίδια στο fb, όταν είμαι κουρασμένος και θέλω να
ξεσκάσω παίζω λίγο castle Ville. Το συστήνω σε όλους εσάς τους ανώριμους
λοιπόν, που δεν χάσατε ποτέ την επαφή με το παιδί μέσα σας.

Εεεεελα βρε Φλατ που σου κολλησαν την ταμπελα
Υ.Σ. Θελω κ αλλα δωρακια

hns1602

# 120 στις 6/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση

Παράθεση:
Μου έχει τύχει να προσπαθώ να συνεννοηθώ και να καταλάβω μια γυναίκα και να φαίνεται πρακτικά αδύνατο. Και πίστεψέ με το προσπάθησα. Είχαμε σχέση σχεδόν ένα χρόνο, αλλά ποτέ δεν ήμασταν πραγματικά... "μαζί". Τότε ερμήνευα τη συμπεριφορά της ως ανώριμη (όχι δεν ήθελα να ρίξω το βάρος σαυτήν, προσπαθούσα να βρω μια εξήγηση). Τώρα σκέφτομαι ότι ίσως εγώ φταίω που δε κατάφερα να την ξεκλειδώσω, ή εν τέλει απλώς αδιαφορούσε (αν και υποστήριζε το αντίθετο). Δε ξέρω, δε θα μάθω και ποτέ. Όπως είπες και πριν, πρέπει να θέλουν και οι δύο...

Καλά η αδιαφορία είναι mega killer για οποιοδήποτε τύπο σχέσης, ερωτική, φιλική, γονέα με παιδί κ.ο.κ.
Καμιά φορά οι άντρες παρασυρόμαστε από την ορμή της ημέρας και ψιλοξεχνιόμαστε. Δεν πρόκειται όμως περί αδιαφορίας. Καλό είναι πριν αρχίσεις να βλέπεις τα φαντάσματα, να επισημάνεις κι εσύ ότι κάτι δε σου κάθεται καλά και όχι να κάτσεις παρεξηγημένη στη γωνία, περιμένοντας να πιάνω πάντα πουλιά στον αέρα. Μόνοι μας δε τα πιάνουμε όλα (ναι ξέρω, γυρίζουμε σε κύκλο). Εννοώ ότι για να πλησιάσουμε το γλυκό, περίεργο, χαοτικό, γοητευτικό, πονηρούτσικο μυαλουδάκι σας, χρειαζόμαστε κάποιες γέφυρες. Ή μια Κερκόπορτα.

Ίσως πρέπει να αποδεχθούμε και την θηλυκή μας πλευρά (προς Θεού δεν εννοώ τίποτα σεξουαλικό, αλλά σε συναισθηματικό επίπεδο). Ξέρω ότι για πολλούς ακούγεται ξενέρωτο και αδερφίστικο και γιαυτό ακριβώς η ιδέα τρομάζει αρκετούς άνδρες, κυρίως και για την εικόνα που θα δίνουν στις γυναίκες.
Πιστεύω είναι πράγματι αλήθεια ότι κάθε άνθρωπος κρύβει μέσα του (επαναλαμβάνω, σε μορφή συναισθηματικού κόσμου) έναν άνδρα και μια γυναίκα, τον ένα περισσότερο, τον άλλο λιγότερο και η εξερεύνηση του συμπληρωματικού συναισθηματικού εαυτού βοηθάει στην εξέλιξη και κατανόηση του ίδιου ως σύνολο, καθώς και την επικοινωνία του με τους άλλους (τι είπα ρε φίλε ).

Κοίτα... το να είσαστε μαζί ένα χρόνο -όπως γράφεις- σημαίνει ότι θέλατε και οι δύο για κάποιους λόγους (άρα εδώ δεν τίθεται θέμα αδιαφορίας)... προφανώς κάποιες προσδοκίες δεν εκπληρώθηκαν και σας τελείωσε...

Εσείς οι άντρες μιλάτε (κατά κανόνα) ευθέως... αντίθετα οι γυναίκες, περνάμε μηνύματα πίσω από τις λέξεις... και αυτό δεν το κάνουμε επίτηδες, έτσι είστε και είμαστε φτιαγμένοι..

¶ρα, όταν μία συμπεριφορά είναι δυσερμήνευτη... θα πρέπει η γυναίκα να σου εξηγήσει τι εννοεί πίσω από τις λέξεις... τι θέλει να σου πει ακολουθώντας μια συγκεκριμένη συμπεριφορά... έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι παρανοήσεις...

Προσωπικά, ανέκαθεν εξηγούσα αυτά που η εκάστοτε άλλη πλευρά αδυνατούσε να καταλάβει... και φυσικά δεν περίμενα στην γωνία να καταλάβετε τι με ενοχλούσε... το εξέφραζα δίχως κανένα δισταγμό...

Όσο για τη θηλυκή σας πλευρά... η έκφραση αυτής εξαρτάται κατά πολύ από τη σχέση σας με τη μητέρα σας... είναι η πρώτη σας (και η σημαντικότερη) εικόνα του αντίθετου φύλου... η οποία καθορίζει σε ένα βαθμό και τη σχέση σας με αυτό (το αντίθετο φύλο)...

Η εικόνα που αρέσει στις γυναίκες είναι αυτή της ποικιλομορφίας της ανδρικής έκφρασης... τόσο η ανδρική, όσο και η θηλυκή σας πλευρά είναι απίστευτα ελκυστικές όταν μας ενδιαφέρει ένας άντρας...
Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε